Zakładamy, że widz czasem chce oglądać sam beton, a czasem mówiącą osobę i staramy się przeplatać tego typu ujęcia. Podpatrujemy też, jak to robią inni twórcy i widzimy, że trzymanie kamery w ręce i pokazywanie siebie, jest dość popularne. Zdradzę Ci w tajemnicy, że nagrywanie siebie jest trudniejsze niż nagrywanie tego, co przed nami. Tak więc przyjmujemy sugestię i najchętniej byśmy się do niej zastosowali :)
Tak masz rację. Ciekawe zachowanie kręcących filmy ze sobą w roli glownej. Co za brednie opowiadają tłumaczac pokrętnie że prezentują film byśmy nie musieli przyjeżdżać . Chcesz pan polubienie to proszę pokazywać ciekawe rzeczy ,a nie swoją fizjonomię. Pozdrawiam
Kolejny raz uczta dla oczu, ale i dla uszu. Wydawało mi się, że bardzo lubię Pana filmy. Lubię jeszcze bardziej :-) To ja dziękuję (bardzo) za materiał!
@@KanapowcyYT Czemu nasz polskojęzyczny "rząd" nie może przywrócić tych schronów do użytku w celu ochrony ludności? Tak jak ma to miejsce w Szwajcarii?
@@MrSAqsPLto chyba niewiele by dało... tzn. nie zdziwię się, jeśli podziemia te są w jakimś rejestrze schronów awaryjnych na wypadek wojny nuklearnej, ale proszę pamiętać, że tam nie ma żadnych mediów i wsadzenie tam 50 tys. ludzi niekoniecznie uratuje im życie... a przerobienie łysego betonu na w pełni funkcjonalny schron też sporo by kosztowało... ale ciekawy pomysł ;)
Nigdy nie byłem w tym schronie, tylko na dole. Nawet nie widziałem, że takie maleństwa są w systemie. Tyle razy człowiek tam był, tyle czytał, a nadal głupi hehe. Wielkie dzięki za ten film.
Drugie takie maleństwo to 722. W ogóle fortyfikacje są tak ogromne, że można co chwilę dowiadywać się nowych rzeczy, a jak ktoś poczuje, że wie już sporo, to można ruszyć na schrony niepołączone z systemem podziemnym i wtedy już życia nie starczy, by wszystko tam poznać ;)
@@KanapowcyYT bez przesady. W przypadku mru nie jest (niestety😉) tego aż tak dużo. Ja byłem już na wszystkich, choć chyba na niektórych tylko raz. Dużo więcej obiektów jest na wale pomorskim i linii mołotowa, ale też już większość zrobiłem. Z tym że często mniej ciekawe. To samo mazury i kwatery. Teraz, gdy już niewiele mi zostało- najwięcej przyjemności daje mi oprowadzanie innych i dzielenie się pasją.
@@Murat_Yakupoglu zależy z jakiej perspektywy. Linia Maginota jest duuuużo większa, ale MRU tych schronów i innych obiektów ma także sporo. Jak ktoś tam mieszka, to spoko, ale odwiedzenie wszystkich dla przyjezdnego graniczy z cudem ;)
@@KanapowcyYT no ja mam jakieś 450km, więc miejscowym ( niestety ) ciężko mnie nazwać 🫠. Ale byłem ponad 50 razy od 20 lat ... Jestem pasjonatem, więc staram się być jak najczęściej. Niestety prawie rok nie byłem, ale wybieram się wkrótce.
Swietny film , ktory mnie niezmiernie zaciekawil a bardzo bylbym wdzieczny za informacje czemu na poziomie - 3 jest szyb 40 m glebokosci , toz to blisko 10 pieter w dol Jak na tak maly bunkier jest to niezwykle ciekawe Pozdrawiam , andpia
Głębokość wynika z tego, że pod spodem biegnie system podziemny. Nie wiem czy jest to dokładnie 40 metrów - wysokośc jest szacowana. Próbowałem sprawdzić i niestety są rysunki poziomów, ale o szybie nic nie mogę znaleźć. Jak tylko poznam jakąś konkretną liczbę, dam znać.
@@KanapowcyYT cześć, posiadasz mapkę pt. Najlepsza plan w układzie warszawskim? Posiada ona wysokości szybów i ilość kondygnacji w danym obiekcie. Można się z niej dowiedzieć również na temat klatki schodowej, czy była betonowa, metalowa czy może brak ;) Mogę podesłać na maila;)
Dzięki, za wycieczkę, szkoda że krótka. Mało informacji i takie bardzo amatorskie i niedokładne. Ilu załogantów liczyła pełna obsada, nic o wyposażeniu, czy to była głęboka studnia, majaczyło na dole wejście w bok. Zawsze sądziłem że schron jest pasywnym miejscem schronienia i ochrony a taka mała budowla to punkt oporu lub bunkier a większe to jakiś barbakan, fort, zamek lub twierdza. Obejrzę powtórnie dużo wolniej i dokładniej. Powodzenia na szlaku i wielu filmów.
Nie mam też takich szczegółowych informacji. Być może gdzieś są one zawarte, natomiast starałem się posługiwać źródłami powszechnie dostępnymi. Jeśli masz jakieś informacje - zapraszam, byś opublikował je w komentarzu, wszyscy skorzystamy :) wysokość szybu pewnie dałoby się zmierzyć - zrobię to przy najbliższej okazji :) oczywiście są tam na dole korytarze, wydaje mi się, że mówiłem o tym w filmie i pokazywałem link do innego filmu, w którym byliśmy w tym samym szybie na dole.
@@KanapowcyYT Dziękuję za odpowiedź tak szybciutko. Niestety nie mam informacji a ciekawią mnie szczegóły konstrukcji, budowy, zastosowanie, Cholewka zawsze to co jest tajne, poufne, opatentowane, niedostępne. ;-/ Przypominam sobie że mówiłeś coś o tych korytarzach, linku nie zauważyłem ale poszukam. Mówiłeś o eksploracji i zaczepianiu lin wspominając o braku znajomości technik wspinaczkowych chyba. Muszę pooglądać wszystkie filmy.
Dzieki za material 👌 Uwielbiam te klimaty. Pochodze z okolic dawnej granicy panstwowej Gmina Zbroslawice auf Deutsch Broslawitz. Jako dzieci odszukiwalismy liczne sztolnie I bunkry. Sztolni bylo kilka a bunkrow kilkaset.
Dziękuję za wizytę :) jak się mieszka w takich okolicach, to rzeczywiście od dziecka ma się kontakt z podobnymi obiektami. U mnie akurat takich nie było...
@@KanapowcyYT obecnie mieszkam w Niemczech. Ale dziecinstwo niesamowite w Kamiencu byla siedziba Templariuszy. Powiat Tarnowskie Gory bunkrow bylo kilkaset. Co ciekawe miejscowa ludnosc nie bya wysiedlona. Gleby zyzne i lasy Bukowe, tez liczne palace Grafow Niemieckich. Skaly to wapienie kruszconosne i liczne sztolnie.
W książkach Jurgi są świetne schematy tych bunkrów wraz z wymiarami i planami podziemnych korytarzy. Do tego bunkra można było wejść z dołu dopóki nie rozkradziono klatki schodowej (w tym przypadku dookoła szybu, widać po wnękach w ścianach). Jeszcze paręnaście lat temu zwisała na dół szybu prowizoryczna drabina ze stalowych lin.
@@KanapowcyYT To już wiedzą tylko żołnierza armii sowieckiej, polskiej oraz złomiarze buszujący w bunkrach po wojnie. W wielu bunkrach, w których klatka schodowa była metalowa albo z windą po prostu porozkradano te konstrukcje. Dobrze widać to po rurach, z których zostały praktycznie tylko te wystające z betonu. Domyślam się, że ci którzy nie mieli profesjonalnego sprzętu (palniki, wyciągarki) albo wielu rąk do pracy, po prostu nie byli w stanie z wszystkich bunkrów powyciągać tego. Właśnie z powodu postępującej dewastacji bunkrów zdecydowano wiele lat temu na betonowanie i zamurowywanie wejść. W książce Miniewicza o MRU proces zarządzania bunkrami oraz ich dewastacji i demontażu jest dobrze opisany.
Schron rzeczywiście fajny, ale oczywiście nie ja go odkryłem :) mnóstwo ludzi tam było, ale nie jest on aż tak popularny ze względu na jego dostępność (położenie na polu) oraz brak dostępu od dołu. Pewnie dlatego też zachował się w całkiem niezłym stanie ;) dziękuję i zapraszam też na inne filmy :)
TE PODWÓJNE DRZWI TO ŚLUZY . TE OTWORY TO OTWORY NA SZYBY NA WINDY TOWAROWE NA DOSTAWE AMUNICJI I ZAOPA- TRZENIA DLA ŹONIERZY . SUPER MATERIAŁ FILMOWY . POZDRAWIAM .
nie połączyli go z innymi grupami warownymi , myślę ze nawet nie był obsadzony przez załogę tam jest około 30 -40 KM podziemi , nie zbudowali tego do końca tak jak planowali
Tak, MRU ukończono tylko w 30%. Plany były spore, ale Niemcy zmieniły koncepcję na wojnę bardziej ofensywną i uznano, że lepiej produkować czołgi, a nie beton.
No właśnie potem trochę żałowałem, bo piękne zdjęcia zrobiliście... :) A ja się zebrałem, bo jeszcze chciałem ten 726 dokręcić, bo podczas rowerowej wycieczki nie zdążyłem.
@@KanapowcyYT nie da rady być w wielu miejscach o tej samej porze. Tobie zależało dokręcić materiał, bo podczas wycieczki rowerowej robił się już noc. Może innym razem, wspólnie skoczymy na zachód słońca przy kopułach.
@@KanapowcyYT :))) znam takie powiedzonko z fatalnego filmu - "ta sprawa nie jest łatwa a wręcz przeciwnie" . Obejrzałem ten film 2x i jest beznadziejny! W przeciwieństwie do Twojego 👍 Pozdrawiam serdecznie Ciebie i Ciocię Basię 😘
Pacz pan co za ludzie...trzydzieści lat temu to jeszcze drzwi były od środka na wyjściu ewakuacyjnym..no nie domykały się ale były a w kopule laweta pod mg..a w strzelnicach w kopule drzwiczki zamykające . A teraz nima niczego... Ciekawy film ,wspomnienia sprzed lat dla mnie...
@@KanapowcyYT Jestem pewien że do transportu gabarytów, skrzynki z amunicją może jakiegoś mg. Trzeba zerknąć czy na ostatnim poziomie nie ma jakiegoś haka w stropie do podwieszania kołowrotu, w jakimś pzw widziałem coś takiego nad otworem na niższy poziom... Niemcy to praktyczny naród więc pewnie doszli do wniosku że łatwiej to wciągnąć niż biegać po tych wąskich schodach. Ale może alternatywnie po to żeby jakiś Helmut mógł się z góry ekspresem ewakuować na najniższy poziom :)
Witam .Znam historię tego obiektu .Wejście awaryjne nigdy nie było zasypane a przykryte klapą drewnianą i zamaskowaną Odkryte zostało dopiero jak klapa zgniła .Takie bunkry były budowane z jednego względu .Słabe zabezpieczenie od dołu .Znalazłem jeszcze jeden niestety nie skończony i zamaskowany .Ale to już inna historia i tajemnicza
Ciekawe... a czy ten schron działał, tzn. była tam załoga? I jak wchodzili z dołu? Tą drabinką, która leży w szybie? I czy mógłbyś powiedzieć, jaką funkcję pełniły te otwory w podłodze między piętrami?
@@KanapowcyYT Witam serdecznie Ten obiekt nie był uzbrojony była drużyna na powierzchni a wejście awaryjne służyło do ucieczki w razie dymu Drabina to dzieło naszych poszukiwaczy .Zapytanie o te otwory jest banalnie proste .Otwory techniczne Pewnie po zamontowaniu windy była przeciw waga Skoro brak schodów to miała być zamontowana winda W latach powojennych nie wszystkie obiekty były zbadane przez cywilów Z bardzo prostego powodu Oświetlenie Posiadanie latarki a baterii to bogactwo .Ludzie byli biedni nie było ich stać na pierdoły .Ja tylko dlatego zająłem się tym tematem bo Rosjanie nie znależli czwartego magazynu ..Już pisałem że temat jest już nie aktualny .Powodzenia
Niezupełnie na działce - to czyjeś pole. W okolicy jest kilka takich schronów zlokalizowanych na polach - są tam prawie 90 lat, a więc tutejsi rolnicy musieli jakoś dostosować się do krajobrazu. W praktyce z polnej drogi widać na polach takie kępy krzaków i drzew i to najczęściej są jakieś panzerwerki :)
Zajrzę tam kiedyś z miernikiem laserowym, to będę wiedział ;) aczkolwiek na dole studni jest woda, pewnie nie jest to wzorowe środowisko dla pracy takiego urządzenia.
@@KanapowcyYT Nie nie ! To ja dziękuję ;) Mieszkam w Gliwicach , koło mnie , jakieś 20 km , zaraz za Pyskowicami , przy drodze w kierunku na Tworóg , jest sobie obok drogi , tak z 500 metrów niewielka górka gęsto porośnięta drzewami . Znajduje się tam schron , w którym miało się mieścić centrum dowodzenia połączonych sztabów, jakich, nie wiem . Ma podobno 5 kondygnacji w dół . Byłem tam kiedyś , obok stał terenowy Nissan . Niestety nie zwróciłem uwagi na tablice rejestracyjne . Po ogrodzonym terenie kręcił się facet , widziałem częściowo skoszoną trawę i kosiarkę . Wysiadłem i grzecznie powiedziałem dzień dobry , na co gość Czego tu ? To teren prywatny ! Pytam , czy byłaby możliwość wejścia i zwiedzenia . Usłyszałem że nie , bo musiałby być właściciel , on tu tylko dogląda . Podobno wcześniej też parę osób pytało jego ( właściciela ) bezpośrednio . Odmówił im i stwierdził że on nie będzie wycieczek oprowadzał . Pożegnałem "ogrodnika" i z żalem odjechałem . Pozdrawiam !
Uruchomiłem swoje kontakty i ustaliliśmy, że to prawdopodobnie Centrum Dowodzenia 19-go Pułku Radiotechnicznego Korpusu Obrony Powietrznej Kraju, a później siedziba weterynarza. Co obecnie - nie wiemy.
Niemcy zrobili całkiem dobre systemy odwadniające. Nawet w podziemiach systemu jest sporo miejsc, gdzie jest sucho. A jak jest mokro, to najczęściej z powodu zatkania się odwodnienia (np. śmieciami), które biegnie pod chodnikami. Podobnie z wentylacją - od lat podziemia stoją opuszczone, a nadal jest tam świeże powietrze, które jest ciągle, automatycznie wymieniane.
Nie miałem aż takich przygód, aczkolwiek kiedyś spotkałem w lesie wilki, które... okazały się małymi sarenkami ;) no ale w ciemności wszystko wygląda inaczej, szczególnie jak się patrzy na Ciebie świecącymi oczami ;)
mam mapkę na której jest informacja że w 726 jest drewniana klatka schodowa, a patrząc na film to jeżeli coś to raczej była, ciekawe czy to prawda czy autor się pomylił i źle zaznaczył obiekt? a tak na marginesie, ciekawe czy zabezpieczą to wejście (chyba że to już zrobili) szyb 728, 722 i inne przez, które można się dostać do systemu za pomocą liny. niestety 736 już zabetonowane :l pozdrawiam:)
Na pewno w ostatnich latach nie było (byłem tam ze 3 lata temu i teraz w maju). Były resztki takiej metalowej drabinki (wygląda raczej na jakąś prowizorkę niż rozwiązanie dla żołnierzy). Możliwe, że klatka drewniana kiedyś tam była, ale się... rozpadła. Na dnie szybu leży trochę rzeczy, choć przykryte jest to wodą i trudno powiedzieć, czy tam nie leżą jakieś fragmenty. Poza tym mogła zostać równie dobrze rozebrana w latach 50. Może ktoś pamięta, co tam kiedyś było i wyjaśni? :) A drewniana klatka schodowa jest w 730. Możliwe, że to autor miał na myśli, bo to niedaleko.
Akurat ja nie nagrywam telefonem, tylko tutaj akurat GoPro. Musiałbym mieć lampę zamontowaną w stronę drogi na kamerze (czyli jedną na siebie, a drugą obróconą o 180 stopni) - bo niestety podczas nagrywania nie za bardzo można mieć czołówkę - świeci w obiektyw i słabo widać twarz, a jak się stoi za kamerą, to z kolei kamera rzuca cień i to widać mocno na nagraniu.
Szyb prowadzi do systemu podziemnego - 35 km chodników, które łączą inne podobne (najczęściej większe) schrony. I zapewne tam się wchodziło. Obecnie jest tylko wyjście ewakuacyjne, które ktoś po prostu otworzył (normalnie byłoby zasypane piaskiem i zamknięte cegłami) i służyło do ucieczki z wnętrza schronu. Ale najczęściej nie miało to sensu, bo wpadało się wprost pod ostrzał wroga... raczej miało znaczenie psychologiczne, aby żołnierze nie czuli się całkowicie zamknięci w środku.
Słuszna uwaga, już drugi raz się pojawia - wezmę to sobie do serca. Zawsze mi się wydawało, że jednak widz lubi wiedzieć, z kim ma do czynienia. Nagrywanie obiektów jest łatwiejsze niż świecenie sobie lampą w twarz, więc następnym razem z przyjemnością skorzystam z tej rady :)
Świetny materiał, bardzo treściwy, byłem tam kilka razy ale nie wiedziałem że jest on bliźniaczy z 722, w którym również bywałem. Niby człowiek jest, na coś patrzy i wszystko widzi a jednak niektóre rzeczy trzeba pokazać mu palcem żeby to zobaczył 🤦. Kiedyś można było do 726 dojechać samochodem. Czekam na kolejne filmy. Pozdrawiam.
Trudno to zauważyć, gdyż 722 jest baaardzo mocno wysadzony :) zachowała się tylko dolna kondygnacja z szybem, natomiast pozostałe to kupa gruzu, gdzie sufit leży jako ściana ;) podobieństwo widać dopiero na planach. Co do dojścia/dojazdu to tam prowadzi taka dróżka w bok, pewnie dla ciągnika, ale potem i tak trzeba przejść polem. Dziękujemy za wizytę i cieszymy się, że się podobało :) i zapraszamy dalej! :)
@@KanapowcyYT Dojazd kiedyś był do samego obiektu, ale to było naście lat temu, jestem z Międzyrzecza, więc mam wgląd w sytuację jakby na bieżąco 🙂, do 720 i 721 też okresowo były dojazdy, bo zdarzało się że otaczające je pola nie były uprawiane 🙂
Były podobne plany - kiedyś w podziemiach MRU chciano zrobić m.in. pieczarkarnię. A także magazyn odpadów atomowych. Przez cały rok jest stała temperatura, ok. 6-8 stopni Celsjusza, tak więc możliwości są. Ale pewnie póki co będzie to stało opuszczone... :)
gdyby ludzie poświęcili tyle czasu i energii na tworzenie broni i wszystkiego co się z tym wiąże ...na dobro dla siebie samych na ziemi był by raj .Najlepiej wychodzi nam niszczenie .
Schron połączony był z systemem podziemnych - 35 kilometrów korytarzy, które łączyły kilkanaście różnych schronów oraz wjazd na powierzchnię (A64). Część można zwiedzać - poczytaj o Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym.
Czy jest tam dobra wentylacja, jest czym oddychać, jaka wilgotność i temperatura? W takim sensie ile czasu można tam przebywać bezstresowo?! Dzieki za odp. Henry.
Tak, wentylacja pod ziemią jest bardzo dobra. Niemcy jakoś to tak fajnie zbudowali, że zawsze jest świeże powietrze. Wpada jednym panzerwerkiem, a wypada drugim. Wilgotność ponoć bliska 100%, a temperatura ok. 8-10 stopni. Sam nie mierzyłem, ale tak podają przewodnicy. Ile można przebywać... byli tacy, co wchodzili tam na tydzień, chodzili, spali, mieszkali... :) dla mnie taka strefa komfortu to około 8 godzin. Wejść, pochodzić i wyjść.
Cześć! Do kamery mam zamontowany panel LED Ulanzi VL100C, najczęściej 1, czasem więcej. Tu akurat większość scen powstała z tym jednym. Do tego dalsze miejsca (jak tutaj szyb) doświetlam latarką ręczną Haikelite MT03. Bywa, że na głowie mam Armytek Wizard Pro, ale najczęściej on przeszkadza w filmowaniu bardziej niż pomaga (światło na głowie daje cień kamery). Jakby co to pytaj! :)
@@KanapowcyYT Dziękuję. Świetnie się ogląda Twoje filmy, zwłaszcza te w ciemnych miejscach właśnie poprzez ładnie oświetlony plan. Do tego dobre udźwiękowienie, wszystko jest tak jak trzeba. Kamera to gopro czy coś lepszego?
@@Igor_Czapagajew bardzo dziękuję :) staram się przykładać uwagę do tego, czym nagrywam i czy jest dość jasno :) tak, GoPro 10 (starsze filmy GoPro 8) - ta kamera wymaga bardzo dużo światła i właściwie nie nadaje się do filmowania w podziemiach; no chyba że plan się porządnie oświetli :) dźwięk to Rode Wireless Go, podłączony do GoPro przez odpowiednią przejściówkę. Jak coś to pytaj - chętnie się podzielę/pomogę :)
@@marwoj54 w większości używam klatki firmy ulanzi - jest bardziej funkcjonalna niż media mod... Ma możliwość zamontowania mikrofonu czy światła, a ponadto ma miejsce na przejściówkę pozwalająca na podłączenie mikrofonu (przejsciowka od gopro).
Miał połączenie z systemem podziemnych - 35 kilometrów korytarzy, które łączyły kilkanaście różnych schronów oraz wjazd na powierzchnię (A64). Część można zwiedzać - poczytaj o Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym.
@@KanapowcyYT Dziękuję, to bardzo interesujące. Szkoda że takie miejsca po prostu marnują się zamiast być chociaż atrakcją turystyczną z możliwością zarobkową. Ciekawe jak wygląda adaptacja takich obiektów? Pozdrawiam!
Akurat tego schronu oficjalnie zwiedzać nie można, ale część MRU jest dostępna - wejdź na bunkry.pl oraz bunkry24.pl - tam są trasy turystyczne :) na bardziej ekstremalne trasy można wybrać się zarówno z Muzeum w Pniewie (bunkry.pl), a także z grupami takimi jak Pasjonaci Podziemi, Pasja Łączy Ludzi czy Jackiem Podemskim.
Tak, jest to połączenie z systemem podziemnym. O ile wiem - ktoś tu wcześniej pisał, że była tam jakaś klatka schodowa - chyba drewniana? Niestety, obecnie niż już tam nie ma - łysa, betonowa ściana o wysokości kilkudziesięciu metrów. Do schronu wejście było właśnie od dołu - od zewnątrz nie było nic, poza ewakuacyjnym, które dla mnie było wejściem.
Film fajny tylko już w pierwszej minucie zgubiłem się co jest wyjściem a co wyjsciem Ps. U mnie do domu też się wchodzi wyjściem i to jedynym czyli ewakuacyjnym 😂😂😂
Coś mnie się wydaje, że absolutnie pod żadnym pozorem nie powinieneś wchodzić do takich obiektów SAM. Zawsze minimum we dwie osoby. Więc delikatnie mówiąc dajesz właśnie zły przykład.
Zasadniczo tak, ale akurat tam nie ma niczego bardzo niebezpiecznego - oczywiście poza szybem. Na dłuższe wycieczki pod ziemię zawsze chodzę w co najmniej w dwie osoby, choć znam takich, co wchodzą samemu, a nawet śpią pod ziemią!
A najważniejsze kwestii nie poruszył a mianowicie którędy normalnie wojsko tam wchodziło jakimś szybem z kopalni z daleka No chyba nie tym wejściem ewakuacyjnym i nic tylko swoją mordę lansuje masakra wkurwia tylko widza
Jest sporo ludzi, którzy tak robią, jednakże pozwolę sobie zauważyć, że w przypadku krytyków kulinarnych nie ma takiego konfliktu interesów, jak z tym sympatycznym posiadaczem pola :)
Ale chodzi ci o pokazanie schronu, czy chodzenie po polu? Oczywiście, że chodzenie po cudzym polu nie jest fajne. Nie wiem, miałem w ogóle tego filmu nie robić, czy jak? :) Jak by było dobrze?
Z dołu, ponieważ był połączony z systemem podziemnym. Nie do końca wiemy, w jaki sposób, ale w szybie leżą resztki metalowej drabinki i może właśnie tak.
Czym wy się wszyscy podniecacie? Że mega fajny film..hmm nawet jak ktoś zabierze kamerkę do Biedronki i pokaże jak się robi zakupy to też będziecie w szoku z podziwu dla autora? Co za chore czasy nastały.. masakra
Dokładnie tak jest! :) algorytmy TH-cam'a są czarną magią - mam sporo lepszych filmów na kanale, a on wybrał sobie akurat ten, aby go promować... z drugiej strony patrząc - mnóstwo takich właśnie "biedronkowych" filmów ma miliony odsłon, a często te wartościowe, z których sporo się można dowiedzieć - już niekoniecznie. Tak więc też przyznaję rację, że dziwne czasy :) pozdrawiam.
Żołnierze dostawali się tam z systemu podziemnego, czyli wchodzili po prostu innym schronem. Nie wszystkie schrony musiały mieć wejście. Ważne tylko żeby strzelały;-)
Czy wiadomo, kiedy i z jakim przeznaczeniem te bunkry były budowane..? Widać, że dla wieloosobowej załogi, która miała trzymać w polu ognia CKM najbliższe otoczenie. Widać też, że załoga mogła się w takim bunkrze utrzymywać przez bardzo długi czas; prowiant i woda były zapewne w dostatecznej ilości. Te głębokie na kilkadziesiąt metrów szyby w głąb ziemi... to po co? Zastanawiałeś się nad tym..? Nic nt. powyższych kwestii nie mówisz i to jest mankament Twojego filmu. Pozdro!
Schron ten wchodzi w skład Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym systemie umocnień, zapraszam do playlisty: th-cam.com/play/PLsUSbsCnjErRBpUFzNq6TUrwR4zktjmAE.html Sporo informacji uzyskasz w filmie z części muzealnej: th-cam.com/video/HL0ANVZRzL8/w-d-xo.html oraz z Pętli Boryszyńskiej: th-cam.com/video/-2Oo1ehOjbQ/w-d-xo.html Z kolei wspomniany w filmie szyb od dołu, zobaczysz na tym filmie: th-cam.com/video/_X160-FIQVA/w-d-xo.html Szyb służył do połączenia z resztą systemu - schrony połączone były 35 km podziemnych chodników, dzięki czemu można było dostarczyć pożywienie czy amunicję, a także wymieniać załogę, bez względu na ewentualny ostrzał prowadzony na górze. W filmie nie ma tych wszystkich informacji, bo jest to część większej całości, która z jakiegoś powodu "wybiła się" i tu dociera najwięcej widzów, natomiast we wspomnianych wyżej filmach, choć mniej popularnych, znajdziesz dużo więcej informacji :) Pozdrawiam!
Połączenie z systemem podziemnym - 35 km chodników, łączących takie i większe schrony. Pozostałość po Niemcach. To się nazywa Międzyrzecki Rejon Umocniony.
Schron - miodzio, ale ta "dziura" na najniższym poziomie... aż ciary przechodzą. Super filmik 😀
Bardzo dziękuję :) dziura spora, ale jest kilka takich miejsc w okolicy, gdzie wygląda to podobnie...
Warto sobie uświadomić, że te 35 metrów to DWANAŚCIE pięter...! Polecam w większym mieście stanąć obok takiego budynku i zadrzeć głowę...
@@KanapowcyYT super filmik natomiast mam pytanie jaką funkcję pełnił taki szyb bez dostępu z pomieszczeniami na dole ?
@@123Tomasz. no wlasnie, pokazanie tego szybu i brak opisu jego fukncji jakos mi nie pasuje :/
@@przemekzubowicz bo to nie szyb, tylko studnia do czerpania wody.
Nigdy nie rozumiem, po co kamerujecie swoje głowy, zamiast odwrócić kamerkę i kamerować to co interesuje widza.
Zakładamy, że widz czasem chce oglądać sam beton, a czasem mówiącą osobę i staramy się przeplatać tego typu ujęcia.
Podpatrujemy też, jak to robią inni twórcy i widzimy, że trzymanie kamery w ręce i pokazywanie siebie, jest dość popularne.
Zdradzę Ci w tajemnicy, że nagrywanie siebie jest trudniejsze niż nagrywanie tego, co przed nami.
Tak więc przyjmujemy sugestię i najchętniej byśmy się do niej zastosowali :)
To znowu ty jednak kochasz MRU😊
Popieram
Rozumiemy wstawki twarzy raz na 10 minut, ale nie cały czas. Pozdrawiam.
Tak masz rację. Ciekawe zachowanie kręcących filmy ze sobą w roli glownej. Co za brednie opowiadają tłumaczac pokrętnie że prezentują film byśmy nie musieli przyjeżdżać . Chcesz pan polubienie to proszę pokazywać ciekawe rzeczy ,a nie swoją fizjonomię. Pozdrawiam
Konkretnie, rzeczowo, zwięźle, dziękuję, pozdrawiam
Bardzo dziękuję i zapraszam też na inne filmy na kanale :)
Kolejny raz uczta dla oczu, ale i dla uszu. Wydawało mi się, że bardzo lubię Pana filmy. Lubię jeszcze bardziej :-) To ja dziękuję (bardzo) za materiał!
Baaaardzo dziękuję :) na pewno z MRU coś jeszcze będzie i jak mi się uda skończyć, to może niedługo ;)
Solidna robota nic dodać nic ująć
Niemcy byli, jacy byli, ale sporo ciekawych struktur po sobie pozostawili :)
Genialne, wszystko suchutkie!! Zero grzyba, syfu na scianach!😮
Nooo, całkiem nieźle. Pewnie przez to, że nie jest to jakiś ultra popularny schron, choć popularność tego filmu trochę temu przeczy ;)
@@KanapowcyYT
Czemu nasz polskojęzyczny "rząd" nie może przywrócić tych schronów do użytku w celu ochrony ludności? Tak jak ma to miejsce w Szwajcarii?
@@MrSAqsPLto chyba niewiele by dało... tzn. nie zdziwię się, jeśli podziemia te są w jakimś rejestrze schronów awaryjnych na wypadek wojny nuklearnej, ale proszę pamiętać, że tam nie ma żadnych mediów i wsadzenie tam 50 tys. ludzi niekoniecznie uratuje im życie... a przerobienie łysego betonu na w pełni funkcjonalny schron też sporo by kosztowało... ale ciekawy pomysł ;)
Po co mają to robić jak ludzie ich nie pochodzą, sami sobie dupę uratują a my tylko mamy płacić na ten złodziejski zad
Nigdy nie byłem w tym schronie, tylko na dole. Nawet nie widziałem, że takie maleństwa są w systemie. Tyle razy człowiek tam był, tyle czytał, a nadal głupi hehe. Wielkie dzięki za ten film.
Drugie takie maleństwo to 722. W ogóle fortyfikacje są tak ogromne, że można co chwilę dowiadywać się nowych rzeczy, a jak ktoś poczuje, że wie już sporo, to można ruszyć na schrony niepołączone z systemem podziemnym i wtedy już życia nie starczy, by wszystko tam poznać ;)
@@KanapowcyYT bez przesady. W przypadku mru nie jest (niestety😉) tego aż tak dużo. Ja byłem już na wszystkich, choć chyba na niektórych tylko raz. Dużo więcej obiektów jest na wale pomorskim i linii mołotowa, ale też już większość zrobiłem. Z tym że często mniej ciekawe. To samo mazury i kwatery. Teraz, gdy już niewiele mi zostało- najwięcej przyjemności daje mi oprowadzanie innych i dzielenie się pasją.
@@Murat_Yakupoglu zależy z jakiej perspektywy. Linia Maginota jest duuuużo większa, ale MRU tych schronów i innych obiektów ma także sporo. Jak ktoś tam mieszka, to spoko, ale odwiedzenie wszystkich dla przyjezdnego graniczy z cudem ;)
@@KanapowcyYT no ja mam jakieś 450km, więc miejscowym ( niestety ) ciężko mnie nazwać 🫠. Ale byłem ponad 50 razy od 20 lat ...
Jestem pasjonatem, więc staram się być jak najczęściej. Niestety prawie rok nie byłem, ale wybieram się wkrótce.
Pracowite niemiaszki... chociaż najpewniej własnymi rękami tego wszystkiego nie robili 😉
Jeden z klasyków gatunku na terenie MRU :) Świetnie go pokazałeś , pozdrawiam
Bardzo dziękuję :-)
Swietny film , ktory mnie niezmiernie zaciekawil a bardzo bylbym wdzieczny za informacje czemu na poziomie - 3 jest szyb 40 m glebokosci , toz to blisko 10 pieter w dol Jak na tak maly bunkier jest to niezwykle ciekawe Pozdrawiam , andpia
Głębokość wynika z tego, że pod spodem biegnie system podziemny. Nie wiem czy jest to dokładnie 40 metrów - wysokośc jest szacowana. Próbowałem sprawdzić i niestety są rysunki poziomów, ale o szybie nic nie mogę znaleźć. Jak tylko poznam jakąś konkretną liczbę, dam znać.
@@KanapowcyYT cześć, posiadasz mapkę pt. Najlepsza plan w układzie warszawskim?
Posiada ona wysokości szybów i ilość kondygnacji w danym obiekcie. Można się z niej dowiedzieć również na temat klatki schodowej, czy była betonowa, metalowa czy może brak ;)
Mogę podesłać na maila;)
@@Jacyk nie mam, więc chętnie poproszę:-) kanapowcyyt@gmail.com
Pewnie jakieś przejście jest w jakieś tunele które prowadzą do jakiś innych obiektów.
@@KanapowcyYT czyli tam były kolejne przejścia?
Wspaniała miejscówka i wspaniała relacja z jej eksploracji .
Dziękuję! :-)
Fajnie ze ktoś to pokazał nie odważyłabym sie tam nawet zajrzeć😮
Nie jest tak źle;) choć na pewno nie są to widoki dla każdego.
Dzięki za film. Schron niesamowity.
Bardzo dziękuję :) pozdrawiam i zapraszam na inne filmy z Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego.
Dziękuję za film bo warto zachować te informacje o tych miejscach .
Dziękuję za odwiedziny i polecam inne filmy z Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego :)
Dzięki, za wycieczkę, szkoda że krótka. Mało informacji i takie bardzo amatorskie i niedokładne. Ilu załogantów liczyła pełna obsada, nic o wyposażeniu, czy to była głęboka studnia, majaczyło na dole wejście w bok. Zawsze sądziłem że schron jest pasywnym miejscem schronienia i ochrony a taka mała budowla to punkt oporu lub bunkier a większe to jakiś barbakan, fort, zamek lub twierdza. Obejrzę powtórnie dużo wolniej i dokładniej.
Powodzenia na szlaku i wielu filmów.
Nie mam też takich szczegółowych informacji. Być może gdzieś są one zawarte, natomiast starałem się posługiwać źródłami powszechnie dostępnymi. Jeśli masz jakieś informacje - zapraszam, byś opublikował je w komentarzu, wszyscy skorzystamy :) wysokość szybu pewnie dałoby się zmierzyć - zrobię to przy najbliższej okazji :) oczywiście są tam na dole korytarze, wydaje mi się, że mówiłem o tym w filmie i pokazywałem link do innego filmu, w którym byliśmy w tym samym szybie na dole.
@@KanapowcyYT Dziękuję za odpowiedź tak szybciutko. Niestety nie mam informacji a ciekawią mnie szczegóły konstrukcji, budowy, zastosowanie, Cholewka zawsze to co jest tajne, poufne, opatentowane, niedostępne. ;-/
Przypominam sobie że mówiłeś coś o tych korytarzach, linku nie zauważyłem ale poszukam. Mówiłeś o eksploracji i zaczepianiu lin wspominając o braku znajomości technik wspinaczkowych chyba. Muszę pooglądać wszystkie filmy.
Dzieki za material 👌
Uwielbiam te klimaty. Pochodze z okolic dawnej granicy panstwowej Gmina Zbroslawice auf Deutsch Broslawitz.
Jako dzieci odszukiwalismy liczne sztolnie I bunkry.
Sztolni bylo kilka a bunkrow kilkaset.
Dziękuję za wizytę :) jak się mieszka w takich okolicach, to rzeczywiście od dziecka ma się kontakt z podobnymi obiektami. U mnie akurat takich nie było...
@@KanapowcyYT obecnie mieszkam w Niemczech.
Ale dziecinstwo niesamowite w Kamiencu byla siedziba Templariuszy.
Powiat Tarnowskie Gory bunkrow bylo kilkaset.
Co ciekawe miejscowa ludnosc nie bya wysiedlona.
Gleby zyzne i lasy Bukowe, tez liczne palace Grafow Niemieckich.
Skaly to wapienie kruszconosne i liczne sztolnie.
W książkach Jurgi są świetne schematy tych bunkrów wraz z wymiarami i planami podziemnych korytarzy. Do tego bunkra można było wejść z dołu dopóki nie rozkradziono klatki schodowej (w tym przypadku dookoła szybu, widać po wnękach w ścianach). Jeszcze paręnaście lat temu zwisała na dół szybu prowizoryczna drabina ze stalowych lin.
Ano właśnie, czyli coś było... ktoś tu wcześniej o tym pisał. Tylko dlaczego tę klatkę rozkradli, a pozostałych nie?
@@KanapowcyYT To już wiedzą tylko żołnierza armii sowieckiej, polskiej oraz złomiarze buszujący w bunkrach po wojnie. W wielu bunkrach, w których klatka schodowa była metalowa albo z windą po prostu porozkradano te konstrukcje. Dobrze widać to po rurach, z których zostały praktycznie tylko te wystające z betonu. Domyślam się, że ci którzy nie mieli profesjonalnego sprzętu (palniki, wyciągarki) albo wielu rąk do pracy, po prostu nie byli w stanie z wszystkich bunkrów powyciągać tego. Właśnie z powodu postępującej dewastacji bunkrów zdecydowano wiele lat temu na betonowanie i zamurowywanie wejść. W książce Miniewicza o MRU proces zarządzania bunkrami oraz ich dewastacji i demontażu jest dobrze opisany.
Dziękuje i Pozdrawiam
Również pozdrawiam :)
Ciekawy materiał-spodobał mi się sam obiekt i sposób jego przedstawienia.
Proszę nie przejmować głosami ... krytyków 😉
Bardzo dziękuję :) krytycy zawsze się znajdą, aczkolwiek część głosów wziąłem sobie do serca. Krytyka konstruktywna zawsze mile widziana :)
Świetny materiał :-)
Bardzo dziękuję! :)
czesc super prezentacja schronu faktycznie dobrym stanie jestem ciekaw co z tym szybem 40 m i do czego sluzyl super twoje odkrycie pozdrawiam
Schron rzeczywiście fajny, ale oczywiście nie ja go odkryłem :) mnóstwo ludzi tam było, ale nie jest on aż tak popularny ze względu na jego dostępność (położenie na polu) oraz brak dostępu od dołu. Pewnie dlatego też zachował się w całkiem niezłym stanie ;) dziękuję i zapraszam też na inne filmy :)
@@KanapowcyYT no ja go zob dzieki tobie ! no i jest faktycznie super !!!
Bardzo fajny materiał 👍 Pozdrawiam 🖖
Dzięki:-)
@@KanapowcyYT za kilka tygodni też zacznę wrzucać kolejne odcinki o MRU 👍
O proszę, będę zaglądał!
@@KanapowcyYT zapraszam, trzy relacje już są na kanale 🙂
Brzmi sensownie. Stawiałem na wentylację lub jakąś windę do amunicji.
TE PODWÓJNE DRZWI TO ŚLUZY . TE OTWORY TO OTWORY NA
SZYBY NA WINDY TOWAROWE NA DOSTAWE AMUNICJI I ZAOPA-
TRZENIA DLA ŹONIERZY .
SUPER MATERIAŁ FILMOWY . POZDRAWIAM .
Bardzo dziękuję za opinię i wyjaśnienie:)
Nie krzycz i pisz polsku.
Zarembista miejscówa :-)
Całkiem fajna ;) na pewno dla wielbicieli fortyfikacji :)
@@KanapowcyYT aż się prosi żeby przejąć to od gminy 😉 razem z tym polem od rolnika 😉
Może by oddał, kto wie ;) tam pól sporo, schronów również... ;)
nie połączyli go z innymi grupami warownymi , myślę ze nawet nie był obsadzony przez załogę tam jest około 30 -40 KM podziemi , nie zbudowali tego do końca tak jak planowali
Tak, MRU ukończono tylko w 30%. Plany były spore, ale Niemcy zmieniły koncepcję na wojnę bardziej ofensywną i uznano, że lepiej produkować czołgi, a nie beton.
Super eksploracja. Moje klimaty. Pozdrawiam.
Dziękujemy :) I odpozdrawiamy ;)
Maćku, jak zawsze super film. Czekamy z niecierpliwością na kolejne. Pozdrawiamy i do zobaczenia. 😎👍
Dziękuję! Zdradzę w tajemnicy, że zdjęcia powstawały tuż po... naszym ognisku na Boryszynie! :)
My po ognisku pojechaliśmy na zachód słońca na Pz.W 717. Super!👍
No właśnie potem trochę żałowałem, bo piękne zdjęcia zrobiliście... :)
A ja się zebrałem, bo jeszcze chciałem ten 726 dokręcić, bo podczas rowerowej wycieczki nie zdążyłem.
@@KanapowcyYT nie da rady być w wielu miejscach o tej samej porze. Tobie zależało dokręcić materiał, bo podczas wycieczki rowerowej robił się już noc. Może innym razem, wspólnie skoczymy na zachód słońca przy kopułach.
@@godronefsl no pewnie, albo jedno, albo drugie ;) ale na pewno jeszcze będzie okazja!
Piękny schron. Powinien być zabezpieczony.
Raczej to taki schron dla koneserów, a nie atrakcja dla masówki, ale... wierzę, że jeszcze trochę przetrwa :)
@@KanapowcyYT Mam nadzieję. Te drzwi to piękna sprawa. Aż bym tam chciał sam pójść z farbą i je odmalować żeby jeszcze trochę przetrwały.
Pozdrawiam-dziękuje
Również pozdrawiam :)
Wspaniała relacja. Jestem pod wrażeniem😮
Dziękuję! :)
Dziękuję za film❤
Dziękuję za odwiedziny :)
Taki Eksplorator to prawdziwy skarb :)
Hehe ;) pan rolnik będzie mi wdzięczny; albo wprost przeciwnie ;)
@@KanapowcyYT :))) znam takie powiedzonko z fatalnego filmu - "ta sprawa nie jest łatwa a wręcz przeciwnie" . Obejrzałem ten film 2x i jest beznadziejny! W przeciwieństwie do Twojego 👍 Pozdrawiam serdecznie Ciebie i Ciocię Basię 😘
@@KanapowcyYT Innymi słowy Rolniczy Trud zostanie nam wynagrodzony :)
@@krissobczyk964 dziękujemy :) Ciocia Basia, Wujek Maciek i mały Marcin odpozdrawiają :)
@@KanapowcyYT Buziaki - Jesteście SUPER 🥰
zachowajmy te obiekkty
Pacz pan co za ludzie...trzydzieści lat temu to jeszcze drzwi były od środka na wyjściu ewakuacyjnym..no nie domykały się ale były a w kopule laweta pod mg..a w strzelnicach w kopule drzwiczki zamykające . A teraz nima niczego... Ciekawy film ,wspomnienia sprzed lat dla mnie...
Się czepiasz za cos trzeba pic .
Cieszę się, że się podobało :)
A czy mógłbyś mi powiedzieć, po co były te dziury w podłodze przez wszystkie piętra? Coś czuję, że wiesz :)
@@KanapowcyYT Jestem pewien że do transportu gabarytów, skrzynki z amunicją może jakiegoś mg. Trzeba zerknąć czy na ostatnim poziomie nie ma jakiegoś haka w stropie do podwieszania kołowrotu, w jakimś pzw widziałem coś takiego nad otworem na niższy poziom... Niemcy to praktyczny naród więc pewnie doszli do wniosku że łatwiej to wciągnąć niż biegać po tych wąskich schodach. Ale może alternatywnie po to żeby jakiś Helmut mógł się z góry ekspresem ewakuować na najniższy poziom :)
Brzmi sensownie. Stawiałem na wentylację lub jakąś windę do amunicji.
ale tam na samym dnie jest odnoga w bok.
wiec jest jakiś korytarz i ciekawe gdzie on prowadzi.
7:36 dokładnie widać.
Oczywiście, tam dalej jest przejście. W innym filmie pokazuję to miejsce od dołu:)
super , dziękuję
Dziękujemy za wizytę i pozdrawiamy :)
Ale super Bunkier/ schron !!!!
Rzeczywiście, ciekawy ;) z jakiegoś powodu widzom ten film bardzo przypadł do gustu, ale sporo innych ciekawych schronów znajdziesz na kanale ;)
Piękna sprawa
Piękna, piękna, a takich schronów tam jest kilkadziesiąt! Polecam Międzyrzecki Rejon Umocniony :)
Fajny schronik👍 do studni trza było grosika wrzucić 😃 pozdrawiam serdecznie ze stolicy Górnego Śląska
Może by mi przyniosło szczęście ;) również pozdrawiam! :)
Dzięki za fajny film
Dziękuję za komentarz! :) pozdrawiam.
Witam .Znam historię tego obiektu .Wejście awaryjne nigdy nie było zasypane a przykryte klapą drewnianą i zamaskowaną Odkryte zostało dopiero jak klapa zgniła .Takie bunkry były budowane z jednego względu .Słabe zabezpieczenie od dołu .Znalazłem jeszcze jeden niestety nie skończony i zamaskowany .Ale to już inna historia i tajemnicza
Ciekawe... a czy ten schron działał, tzn. była tam załoga? I jak wchodzili z dołu? Tą drabinką, która leży w szybie? I czy mógłbyś powiedzieć, jaką funkcję pełniły te otwory w podłodze między piętrami?
@@KanapowcyYT Witam serdecznie Ten obiekt nie był uzbrojony była drużyna na powierzchni a wejście awaryjne służyło do ucieczki w razie dymu Drabina to dzieło naszych poszukiwaczy .Zapytanie o te otwory jest banalnie proste .Otwory techniczne Pewnie po zamontowaniu windy była przeciw waga Skoro brak schodów to miała być zamontowana winda W latach powojennych nie wszystkie obiekty były zbadane przez cywilów Z bardzo prostego powodu Oświetlenie Posiadanie latarki a baterii to bogactwo .Ludzie byli biedni nie było ich stać na pierdoły .Ja tylko dlatego zająłem się tym tematem bo Rosjanie nie znależli czwartego magazynu ..Już pisałem że temat jest już nie aktualny .Powodzenia
@@marekfru dzięki za wyjaśnienia:-) myślałem że drabina już tam była;-)
Przechodząc przez takie pole " pana gospodarza " można się natknąć na jego psy czasem także jak go nie bedzie w pobliżu to może być mały problem.
Tu na szczęście ich nie było;) pole jest przy drodze, więc psom ciezko byłoby je upilnować ;)
Jedna stopa, jedna ręka i plecy. To są 3 punkty podparcia.
Więc wszystko w zgodzie ze sztuką 😁
Hehe, w pewnym sensie tak ;-P
taki na działce petarda.
Niezupełnie na działce - to czyjeś pole. W okolicy jest kilka takich schronów zlokalizowanych na polach - są tam prawie 90 lat, a więc tutejsi rolnicy musieli jakoś dostosować się do krajobrazu. W praktyce z polnej drogi widać na polach takie kępy krzaków i drzew i to najczęściej są jakieś panzerwerki :)
@@KanapowcyYT - no tak ale ja che taki u siebie 😅
No mega film. Pozdrawiam.
Dziękuję, bardzo mi miło :-) zapraszamy na więcej, na kanale jest sporo filmów z Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego :)
Studnia ma dokładnie 6, 23 m / oko budowlańca.
Zajrzę tam kiedyś z miernikiem laserowym, to będę wiedział ;) aczkolwiek na dole studni jest woda, pewnie nie jest to wzorowe środowisko dla pracy takiego urządzenia.
Dobra robota ! Leci sub i thumb up !
Super, dziękuję:)
@@KanapowcyYT
Nie nie ! To ja dziękuję ;)
Mieszkam w Gliwicach , koło mnie , jakieś 20 km , zaraz za Pyskowicami , przy drodze w kierunku na Tworóg , jest sobie obok drogi , tak z 500 metrów niewielka górka gęsto porośnięta drzewami . Znajduje się tam schron , w którym miało się mieścić centrum dowodzenia połączonych sztabów, jakich, nie wiem . Ma podobno 5 kondygnacji w dół . Byłem tam kiedyś , obok stał terenowy Nissan . Niestety nie zwróciłem uwagi na tablice rejestracyjne . Po ogrodzonym terenie kręcił się facet , widziałem częściowo skoszoną trawę i kosiarkę . Wysiadłem i grzecznie powiedziałem dzień dobry , na co gość Czego tu ? To teren prywatny ! Pytam , czy byłaby możliwość wejścia i zwiedzenia . Usłyszałem że nie , bo musiałby być właściciel , on tu tylko dogląda . Podobno wcześniej też parę osób pytało jego ( właściciela ) bezpośrednio . Odmówił im i stwierdził że on nie będzie wycieczek oprowadzał . Pożegnałem "ogrodnika" i z żalem odjechałem . Pozdrawiam !
Uruchomiłem swoje kontakty i ustaliliśmy, że to prawdopodobnie Centrum Dowodzenia 19-go Pułku Radiotechnicznego Korpusu Obrony Powietrznej Kraju, a później siedziba weterynarza. Co obecnie - nie wiemy.
Bardzo dobry materiał. Wielkie dzieki.
Bardzo dziękuję :)
Dla mnie fenomenem jest to że jest tam stosunkowo sucho . Woda nie cieknie po ścianach strumieniami .jak oni to robili że tak im to wyszło dobrze 😉
Niemcy zrobili całkiem dobre systemy odwadniające. Nawet w podziemiach systemu jest sporo miejsc, gdzie jest sucho. A jak jest mokro, to najczęściej z powodu zatkania się odwodnienia (np. śmieciami), które biegnie pod chodnikami. Podobnie z wentylacją - od lat podziemia stoją opuszczone, a nadal jest tam świeże powietrze, które jest ciągle, automatycznie wymieniane.
@@KanapowcyYT czyli się da zaprojektować coś tak aby lata działało bezobsługowo bezawaryjnie i najważniejsze bez prądu 😎
Jak widać - jest to możliwe ;)
I super jak wychodzi to ciężko zjeść z miejscówki ja ostatnio prawie z dzikami zostałem w lesie.
Nie miałem aż takich przygód, aczkolwiek kiedyś spotkałem w lesie wilki, które... okazały się małymi sarenkami ;) no ale w ciemności wszystko wygląda inaczej, szczególnie jak się patrzy na Ciebie świecącymi oczami ;)
@@KanapowcyYT haha też miałeś takie przeżycia 💪sarny i dziki robią robotę 😁 + nasza wyobraźnia a mamy sporą 😁
na dole tej studni jest odchodzacy korytarz ?
Tak, ten szyb połączony jest z systemem podziemnym. W innym odcinku doszliśmy tam od dołu.
@@KanapowcyYT a mozesz podac link do tego odcinka
@@MrGermanikus th-cam.com/video/_X160-FIQVA/w-d-xo.htmlsi=UYBKLzAWZcz9yyNS
mam mapkę na której jest informacja że w 726 jest drewniana klatka schodowa, a patrząc na film to jeżeli coś to raczej była, ciekawe czy to prawda czy autor się pomylił i źle zaznaczył obiekt?
a tak na marginesie, ciekawe czy zabezpieczą to wejście (chyba że to już zrobili) szyb 728, 722 i inne przez, które można się dostać do systemu za pomocą liny. niestety 736 już zabetonowane :l
pozdrawiam:)
Na pewno w ostatnich latach nie było (byłem tam ze 3 lata temu i teraz w maju). Były resztki takiej metalowej drabinki (wygląda raczej na jakąś prowizorkę niż rozwiązanie dla żołnierzy). Możliwe, że klatka drewniana kiedyś tam była, ale się... rozpadła. Na dnie szybu leży trochę rzeczy, choć przykryte jest to wodą i trudno powiedzieć, czy tam nie leżą jakieś fragmenty. Poza tym mogła zostać równie dobrze rozebrana w latach 50. Może ktoś pamięta, co tam kiedyś było i wyjaśni? :)
A drewniana klatka schodowa jest w 730. Możliwe, że to autor miał na myśli, bo to niedaleko.
Tam nie było klatki schodowej w ogóle nawet drewnianej. Była tylko drabinka stalowa której resztki leżą w podszybiu
Mój telefon pozwala oświetlić twarz i to co mam na przeciwko podczas nagrywania. Tylko musi to być obiektyw do selfie. 😉
Akurat ja nie nagrywam telefonem, tylko tutaj akurat GoPro. Musiałbym mieć lampę zamontowaną w stronę drogi na kamerze (czyli jedną na siebie, a drugą obróconą o 180 stopni) - bo niestety podczas nagrywania nie za bardzo można mieć czołówkę - świeci w obiektyw i słabo widać twarz, a jak się stoi za kamerą, to z kolei kamera rzuca cień i to widać mocno na nagraniu.
@@KanapowcyYT A tego nie wiedziałem. 🤔
Dla osoby która się za bardzo nie interesuje fortyfikacjami- nie było wejścia z zewnątrz czyli jak się wchodziło? Dokąd prowadzi szyb?
Szyb prowadzi do systemu podziemnego - 35 km chodników, które łączą inne podobne (najczęściej większe) schrony. I zapewne tam się wchodziło. Obecnie jest tylko wyjście ewakuacyjne, które ktoś po prostu otworzył (normalnie byłoby zasypane piaskiem i zamknięte cegłami) i służyło do ucieczki z wnętrza schronu. Ale najczęściej nie miało to sensu, bo wpadało się wprost pod ostrzał wroga... raczej miało znaczenie psychologiczne, aby żołnierze nie czuli się całkowicie zamknięci w środku.
Daję suba, testowo. :)
Dziękuję ;) oby okazało się, że warto! Zapraszam też na inne filmy :)
@@KanapowcyYT Jak najbardziej ciekawy film i kanał, dziękuję.
Można tam zamieszkać ? Odbiera tam telewizor i jest PlayStation ?
Z tym to będzie problem, ale antenę zawsze można postawić na kopule! Rozstawić baterie słoneczne i załatwione! ;)
tylko dlaczego wszyscy ekspl. tyle czu marnują tyle czu na pokazywanie swej urody zamiast dokładniejsze pokazywanie prezentowanych obiektów...
Słuszna uwaga, już drugi raz się pojawia - wezmę to sobie do serca. Zawsze mi się wydawało, że jednak widz lubi wiedzieć, z kim ma do czynienia.
Nagrywanie obiektów jest łatwiejsze niż świecenie sobie lampą w twarz, więc następnym razem z przyjemnością skorzystam z tej rady :)
Świetny materiał, bardzo treściwy, byłem tam kilka razy ale nie wiedziałem że jest on bliźniaczy z 722, w którym również bywałem. Niby człowiek jest, na coś patrzy i wszystko widzi a jednak niektóre rzeczy trzeba pokazać mu palcem żeby to zobaczył 🤦. Kiedyś można było do 726 dojechać samochodem. Czekam na kolejne filmy. Pozdrawiam.
Trudno to zauważyć, gdyż 722 jest baaardzo mocno wysadzony :) zachowała się tylko dolna kondygnacja z szybem, natomiast pozostałe to kupa gruzu, gdzie sufit leży jako ściana ;) podobieństwo widać dopiero na planach. Co do dojścia/dojazdu to tam prowadzi taka dróżka w bok, pewnie dla ciągnika, ale potem i tak trzeba przejść polem.
Dziękujemy za wizytę i cieszymy się, że się podobało :) i zapraszamy dalej! :)
@@KanapowcyYT Dojazd kiedyś był do samego obiektu, ale to było naście lat temu, jestem z Międzyrzecza, więc mam wgląd w sytuację jakby na bieżąco 🙂, do 720 i 721 też okresowo były dojazdy, bo zdarzało się że otaczające je pola nie były uprawiane 🙂
@@244turboteam a rozumiem, taki dojazd ;-) sam kiedyś podjechałem pod 720, więc chyba wiem, o czym mówisz;-)
@@KanapowcyYT Muszę to powiedzieć 😆 Kiedyś to było 😆
Czy tak pięknego miejsca nie można przystosować jako magazyn np. żywności gotowej?
Były podobne plany - kiedyś w podziemiach MRU chciano zrobić m.in. pieczarkarnię. A także magazyn odpadów atomowych. Przez cały rok jest stała temperatura, ok. 6-8 stopni Celsjusza, tak więc możliwości są.
Ale pewnie póki co będzie to stało opuszczone... :)
fajna wycieczka , dziekuje za filmik z tego bunkra , pozdro z Melbourne 😉👍👍😉
Dzięki za wizytę :)
@@KanapowcyYT cala przyjemnosc po mojej stronie , naprawde dory material , dziekuje
pozdro z Acapolko koło Komorowa
było się nie raz :)
Miałem okazję być tam w środku 🤫
No i jakie wrażenia?
gdyby ludzie poświęcili tyle czasu i energii na tworzenie broni i wszystkiego co się z tym wiąże ...na dobro dla siebie samych na ziemi był by raj .Najlepiej wychodzi nam niszczenie .
To prawda, nic tak nie napędza gospodarki jak wojna.
Bardzo fajny schron.
Super film. Pasowalo by sprawdzic tego typu studnie magnesem neodymowym 😊 Pozdrawiam!
Kto to wie, może coś się znajdzie. Żelastwa na pewno sporo;)
Po co w tym schronie taki szyb? Jakie był jego cel?
Schron połączony był z systemem podziemnych - 35 kilometrów korytarzy, które łączyły kilkanaście różnych schronów oraz wjazd na powierzchnię (A64). Część można zwiedzać - poczytaj o Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym.
Czyli po ciemku raczej będzie wpadka... i to głęboka. Dla fascynatow tej historii to jest fajne miejsce Mru, byłem tam.
No dokładnie, w ogóle lepiej nie zdobywać żadnych fortyfikacji po ciemku, bo może się to źle skończyć ;)
No ale co było w tym szybie? Winda?
Klatka schodowa?
Trudno powiedzieć... prawdopodobnie była tam klatka schodowa.
Czy jest tam dobra wentylacja, jest czym oddychać, jaka wilgotność i temperatura? W takim sensie ile czasu można tam przebywać bezstresowo?! Dzieki za odp. Henry.
Tak, wentylacja pod ziemią jest bardzo dobra. Niemcy jakoś to tak fajnie zbudowali, że zawsze jest świeże powietrze. Wpada jednym panzerwerkiem, a wypada drugim. Wilgotność ponoć bliska 100%, a temperatura ok. 8-10 stopni. Sam nie mierzyłem, ale tak podają przewodnicy. Ile można przebywać... byli tacy, co wchodzili tam na tydzień, chodzili, spali, mieszkali... :) dla mnie taka strefa komfortu to około 8 godzin. Wejść, pochodzić i wyjść.
Dziękuję za odp.Ciekawi ,nie jeszcze jak zbudowali tą głęboką studnię ..
a gdzie było wejście właściwe (główne)? przez ten głęboki szyb?
Tak, wchodziło się od dołu, od systemu podziemnego.
Komentarz zasięgowy. Pozdrawiam Was Wszystkich. Poland.
Dziękujemy! :)
Cześć, poproszę o informację czym doświetlasz plan.
Cześć! Do kamery mam zamontowany panel LED Ulanzi VL100C, najczęściej 1, czasem więcej. Tu akurat większość scen powstała z tym jednym. Do tego dalsze miejsca (jak tutaj szyb) doświetlam latarką ręczną Haikelite MT03. Bywa, że na głowie mam Armytek Wizard Pro, ale najczęściej on przeszkadza w filmowaniu bardziej niż pomaga (światło na głowie daje cień kamery). Jakby co to pytaj! :)
@@KanapowcyYT Dziękuję. Świetnie się ogląda Twoje filmy, zwłaszcza te w ciemnych miejscach właśnie poprzez ładnie oświetlony plan. Do tego dobre udźwiękowienie, wszystko jest tak jak trzeba. Kamera to gopro czy coś lepszego?
@@Igor_Czapagajew bardzo dziękuję :) staram się przykładać uwagę do tego, czym nagrywam i czy jest dość jasno :) tak, GoPro 10 (starsze filmy GoPro 8) - ta kamera wymaga bardzo dużo światła i właściwie nie nadaje się do filmowania w podziemiach; no chyba że plan się porządnie oświetli :) dźwięk to Rode Wireless Go, podłączony do GoPro przez odpowiednią przejściówkę. Jak coś to pytaj - chętnie się podzielę/pomogę :)
@@KanapowcyYT ..masz w kamerze MediaMod czy jakąś rame, jako że Rode i światło musi się jakoś trzymać. ?
@@marwoj54 w większości używam klatki firmy ulanzi - jest bardziej funkcjonalna niż media mod... Ma możliwość zamontowania mikrofonu czy światła, a ponadto ma miejsce na przejściówkę pozwalająca na podłączenie mikrofonu (przejsciowka od gopro).
jak dla mnie to w tym szybie było wejście z tunelem do kolejnego - jak ktoś chce zobaczyć zrekonstruowany taki to zapraszam do Bakałarzewa
No było, było - na dole są dalsze tunele. Byliśmy tam w innym filmie :)
Do czego służył ten szyb na samym dole?
Miał połączenie z systemem podziemnych - 35 kilometrów korytarzy, które łączyły kilkanaście różnych schronów oraz wjazd na powierzchnię (A64). Część można zwiedzać - poczytaj o Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym.
@@KanapowcyYT Dziękuję, to bardzo interesujące. Szkoda że takie miejsca po prostu marnują się zamiast być chociaż atrakcją turystyczną z możliwością zarobkową. Ciekawe jak wygląda adaptacja takich obiektów? Pozdrawiam!
Akurat tego schronu oficjalnie zwiedzać nie można, ale część MRU jest dostępna - wejdź na bunkry.pl oraz bunkry24.pl - tam są trasy turystyczne :) na bardziej ekstremalne trasy można wybrać się zarówno z Muzeum w Pniewie (bunkry.pl), a także z grupami takimi jak Pasjonaci Podziemi, Pasja Łączy Ludzi czy Jackiem Podemskim.
Do czego służyła ta wielka studnia? Czy to było główne wejście do schronu? W sensie połączenie do systemu tuneli?
Tak, jest to połączenie z systemem podziemnym. O ile wiem - ktoś tu wcześniej pisał, że była tam jakaś klatka schodowa - chyba drewniana? Niestety, obecnie niż już tam nie ma - łysa, betonowa ściana o wysokości kilkudziesięciu metrów. Do schronu wejście było właśnie od dołu - od zewnątrz nie było nic, poza ewakuacyjnym, które dla mnie było wejściem.
W magazynie podręcznym jak sama nazwa wskazuje akładowano podręczniki.
Film fajny tylko już w pierwszej minucie zgubiłem się co jest wyjściem a co wyjsciem
Ps. U mnie do domu też się wchodzi wyjściem i to jedynym czyli ewakuacyjnym 😂😂😂
Niestety, wejścia nigdy nie było, tylko wyjście - może stąd to zamieszanie ;)
Coś mnie się wydaje, że absolutnie pod żadnym pozorem nie powinieneś wchodzić do takich obiektów SAM. Zawsze minimum we dwie osoby. Więc delikatnie mówiąc dajesz właśnie zły przykład.
Zasadniczo tak, ale akurat tam nie ma niczego bardzo niebezpiecznego - oczywiście poza szybem. Na dłuższe wycieczki pod ziemię zawsze chodzę w co najmniej w dwie osoby, choć znam takich, co wchodzą samemu, a nawet śpią pod ziemią!
Ciekawy film jak i kanał. Ale drobna uwaga. Jak zwiedzasz takie schrony to zakładaj kask ochronny.
Tak, ciągle o tym myślę... rzeczywiście, głowa się przydaje i szkoda byłoby ją stracić... uwaga jak najbardziej słuszna. Dziękuję i pozdrawiam :)
Doby program ! Pozdrawiam
Bardzo dziękuję :)
Tu Byłem Tony Halik
2024
o bombie wodorowej możecie pomażyć
Kto może pomarzyć? Bo nie wiem, czego ten komentarz się tyczy :)
A najważniejsze kwestii nie poruszył a mianowicie którędy normalnie wojsko tam wchodziło jakimś szybem z kopalni z daleka No chyba nie tym wejściem ewakuacyjnym i nic tylko swoją mordę lansuje masakra wkurwia tylko widza
Zdecydowanie nie tym wejściem ewakuacyjnym! Wchodzili z dołu, tym szybem, od innych panzerwerków. Pozdrawiam, lansująca się morda :)
super materiał! pozdrawiamy
Dziękujemy :-) również pozdrawiamy :-)
Jak z ciebie dobry duszek... To ja sprawdzę jak to jest zjeść w restauracji xyz, żebyś tu już nie musiał...
Jest sporo ludzi, którzy tak robią, jednakże pozwolę sobie zauważyć, że w przypadku krytyków kulinarnych nie ma takiego konfliktu interesów, jak z tym sympatycznym posiadaczem pola :)
@@KanapowcyYT Wiesz to trochę tak jakbym wszedł ci do domu i pokazał co masz w piwnicy, by inni nie musieli. Rozumiesz co tu jest nie tak?
Ale chodzi ci o pokazanie schronu, czy chodzenie po polu? Oczywiście, że chodzenie po cudzym polu nie jest fajne. Nie wiem, miałem w ogóle tego filmu nie robić, czy jak? :) Jak by było dobrze?
subik ☘️
Dziękuję! :)
A jak się do niego wchodziło normalnie?
Z dołu, ponieważ był połączony z systemem podziemnym. Nie do końca wiemy, w jaki sposób, ale w szybie leżą resztki metalowej drabinki i może właśnie tak.
Czym wy się wszyscy podniecacie? Że mega fajny film..hmm nawet jak ktoś zabierze kamerkę do Biedronki i pokaże jak się robi zakupy to też będziecie w szoku z podziwu dla autora? Co za chore czasy nastały.. masakra
Dokładnie tak jest! :) algorytmy TH-cam'a są czarną magią - mam sporo lepszych filmów na kanale, a on wybrał sobie akurat ten, aby go promować... z drugiej strony patrząc - mnóstwo takich właśnie "biedronkowych" filmów ma miliony odsłon, a często te wartościowe, z których sporo się można dowiedzieć - już niekoniecznie. Tak więc też przyznaję rację, że dziwne czasy :) pozdrawiam.
Hej wspomniałeś że 726 jest bliźniaczy do 722. A czy 722 to ten całkowicie roztrzaskany z zewnątrz?
Dokładnie tak. Stan jego zachowania określany jest na 20%. Z kolei prezentowany w filmie 726 zachowany jest w 100%.
Nikt normalny nie kradnie drzwi z bunkra w całości, bo już 60 lat temu używano do tego celu palników
Na szczęście tutaj też nikt nie ukradł... ;) z palnikiem czy bez.
Przepraszam a gdzie to jest w jakim województwie???
Województwo lubuskie, niedaleko Międzyrzecza, a dokładniej - pomiędzy miejscowościami Pniewo i Kęszyca Leśna.
A gdzie to pole
Między miejscowościami Pniewo a Kęszycą, powiat międzyrzecki, województwo lubuskie :)
Ciekawe po co ta studnia w tym schronie ?
Mówisz o tym głębokim szybie? To połączenie z systemem podziemnym, a dalej z innymi schronami.
Łobaben - po co taki wielki szyb pod bunkrem?
Połączenie z systemem podziemnym - można było dostać się tutaj z innego schronu lub magazynu i dostarczyć amunicję czy żywność.
Wysokość szyby to zaledwie 27 metrów :)
Całkiem możliwe - jak patrzy się z góry, widać, że dużo. Zresztą jakby ktoś spadł, to za bardzo nie ma to znaczenia ;) czy 20 czy 50... :)
Ok super film, ale jak nie było wejścia/wyjścia...zamurowali rzolnierzy czy co xD
Żołnierze dostawali się tam z systemu podziemnego, czyli wchodzili po prostu innym schronem. Nie wszystkie schrony musiały mieć wejście. Ważne tylko żeby strzelały;-)
Szkoda że nie weszliśmy z tobą do samej kopuły.
Wymagałoby to trochę ekwilibrystyki... ;) ale może kiedyś się uda ;-D pozdrawiam.
Czy wiadomo, kiedy i z jakim przeznaczeniem te bunkry były budowane..? Widać, że dla wieloosobowej załogi, która miała trzymać w polu ognia CKM najbliższe otoczenie. Widać też, że załoga mogła się w takim bunkrze utrzymywać przez bardzo długi czas; prowiant i woda były zapewne w dostatecznej ilości. Te głębokie na kilkadziesiąt metrów szyby w głąb ziemi... to po co? Zastanawiałeś się nad tym..? Nic nt. powyższych kwestii nie mówisz i to jest mankament Twojego filmu. Pozdro!
Schron ten wchodzi w skład Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym systemie umocnień, zapraszam do playlisty:
th-cam.com/play/PLsUSbsCnjErRBpUFzNq6TUrwR4zktjmAE.html
Sporo informacji uzyskasz w filmie z części muzealnej:
th-cam.com/video/HL0ANVZRzL8/w-d-xo.html
oraz z Pętli Boryszyńskiej:
th-cam.com/video/-2Oo1ehOjbQ/w-d-xo.html
Z kolei wspomniany w filmie szyb od dołu, zobaczysz na tym filmie:
th-cam.com/video/_X160-FIQVA/w-d-xo.html
Szyb służył do połączenia z resztą systemu - schrony połączone były 35 km podziemnych chodników, dzięki czemu można było dostarczyć pożywienie czy amunicję, a także wymieniać załogę, bez względu na ewentualny ostrzał prowadzony na górze.
W filmie nie ma tych wszystkich informacji, bo jest to część większej całości, która z jakiegoś powodu "wybiła się" i tu dociera najwięcej widzów, natomiast we wspomnianych wyżej filmach, choć mniej popularnych, znajdziesz dużo więcej informacji :) Pozdrawiam!
Po co tam ten szyb głęboki?
Połączenie z systemem podziemnym - 35 km chodników, łączących takie i większe schrony. Pozostałość po Niemcach. To się nazywa Międzyrzecki Rejon Umocniony.
Na tym miejscu dom by postawił piwnica gotowa
I to spora piwniczka ;) łącznie jakieś 35 km chodników!
Kup sobie dalmierz laserowy i będziesz wiedział Jaka jest głębokosc szybu i wielkość danego pomieszczenia.
Tak, w sumie już mam, kupiłem z innego powodu i rzeczywiście w takich zastosowaniach też może być przydatny ;)