"Gdańsk'45 - spojrzenie z dzisiejszej perspektywy z Buczą w tle" - prof. dr hab. Igor Hałagida
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 1 พ.ย. 2024
- Prof. dr hab. Igor Hałagida, historyk (Uniwersytet Gdański) przedstawia refleksję dotyczącą zbrodni wojennych dokonywanych przez Rosjan na Pomorzu Gdańskim w 1945 r.
Gdańsk w 1945 r. został wyzwolony od ideologii nazistowskiej, jednak dla większości mieszkańców Gdańska, przyjście Armii Czerwonej oznaczało utratę ich małej ojczyzny i przede wszystkim zniszczenie miasta.
Wykład powstał w ramach cyklu „Zrozumieć Kaszuby. W kręgu podstawowych zagadnień naukowych i społecznych”.
Refleksji badaczy z UG i Instytutu Kaszubskiego poddano te wybrane zagadnienia z historii
i kultury kaszubskiej, które wyróżniają Kaszuby i Kaszubów, niezmiennie inspirują czy niepokoją… W roku 2021 zdecydowaliśmy się oddać głos badaczom spoza Gdańska, aby zobaczyć kaszubszczyznę na tle innych kultur i języków mniejszości narodowych i etnicznych.
Te wykłady znaleźć można w cyklu pt. „Kaszubi i kaszubszczyzna - spojrzenie z zewnątrz. Współczesne badania humanistyczne w Polsce i na świecie”. Czas na odpowiedź z Pomorza.
Kaszubi jak na stosunkowo nieliczną społeczność etniczną, bardzo długo usytuowaną gdzieś peryferyjnie w stosunku do centrów politycznych i cywilizacyjnych, wzbudzają od ponad 150 lat
(tu licząc od działalności Floriana Ceynowy) duże zainteresowanie świata nauki. Współcześnie do tego wzrostu zainteresowania Kaszubami z pewnością przyczyniają się takie czynniki, jak dziejąca się na naszych oczach zmiana kulturowa i tożsamościowa, której świadectwem jest ogromna różnorodność i bogactwo form twórczości, język, wielość podejmowanych inicjatyw społecznych, trwająca instytucjonalizacja kultury, nadto spory tożsamościowe czy też proces etnicznego upodmiotowienia.
Jednocześnie w powszechnym odbiorze ta różnorodność i bogactwo kaszubskiego świata bywają sprowadzane do uproszczonego, sfolkloryzowanego przekazu, w którym dominują haft, tabaka, zespoły taneczne, a niekiedy również abecadło kaszubskie. Oczywiście, szeroko rozumiany folklor jest ważnym elementem kaszubskiego dziedzictwa. Tyle tylko, że etniczna kultura kaszubska zawsze była czymś więcej niż folklorem.
Harmonogram spotkań do wykładów kaszubologicznych (semestr zimowy roku akademickiego 2022/23)
Link do spotkania (MS Teams) bit.ly/3BU3dcn
10.10.2022 prof. dr hab. Igor Hałagida "Gdańsk ’45 - spojrzenie z dzisiejszej perspektywy (z Buczą w tle)"
17.10.2022 prof. dr hab. Daniel Kalinowski "Teatr kaszubski. Z perspektywy 100 lat historii i dalszych lat istnienia"
24.10.2022 dr hab. Witosława Frankowska "Usłyszeć Kaszuby. O różnorodności muzycznej regionu"
7.11.2022 dr Sylwia Bykowska "Eingedeutsche przed sądem opinii publicznej, czyli problem Volkslisty w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu"
14.11.2022 prof. dr hab. Marek Cybulski "Kaszubski język literacki - praca nad jego standaryzacją"
21.11.2022 dr Piotr Kurpiewski "Nie tylko „Kamerdyner”. Obraz Kaszubów w kinematografii"
28.11.2022 prof. UG, dr hab. Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk "Gdańsk Güntera Grassa
jako pogranicze. Geopoetyka w praktyce."
5.12.2022 prof. UG, dr hab. Danuta Stanulewicz "Nie tylko "Life and Adventures of Remus". Przekłady z języka kaszubskiego na angielski"
12.12.2022 dr Magdalena Sacha "Skansen czy nowoczesność? Kreowanie obrazu Kaszub
w muzealnictwie regionalnym"
19.12.2022 prof. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński "Kaszubi - szkic do portretu socjologicznego"
Wykład zorganizowany przez Wydział Filologiczny UG.
Współorganizatorzy: Instytut Kaszubski, Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie