Kiedyś słyszałem smieszne porównanie co do borsuka, europejski wygląda jakby miał cię zaprosić na herbatkę , amerykański jakby miał ci ukraść portfel żeby mieć na metamfetaminę.
Ciekawe, czy autor kanału zastanawiał się kiedyś ile osób zainspirował, w ilu ludziach rozbudził pasję, ile widzów zaczęło dostrzegać w otaczającym nas świecie ukryte piękno. Każdy odcinek zawiera tak wiele ciekawych informacji i jeszcze zawsze zakończony jest namysłem, refleksją. Lajkujmy te materiały, niech tworzy, bo z tego będą korzystać jeszcze przyszłe pokolenia.
@@bombardstudio2105 Ja pamiętam jak ja byłem w podstawówce, to na końcu sali od przyrody była szafka zamykana na klucz, a w środku telewizor kineskopowy. Czasami pani zasłaniała okna, uruchamiała jakiś film z VHS i mieliśmy ujęcia przyrody w akompaniamencie drażniących uszy brzdęków jakiejś kociej muzyki i śmiertelnie poważny lektor z jakimś charakterystycznym akcentem (ribka wp-L-ywa), co jakiś czas zaczynało coś szumieć, obraz zanikał i siedzący wtedy w ostatniej ławce, a więc najbliżej telewizora Tomek - syn stolarza - pewnym uderzeniem ręką w górną ścianę telewizora naprawiał problem poprawiając jakość obrazu i dźwięku, żebyśmy mogli widzieć samca jelenia na rykowisku nawet pomimo odbijających się w ekranie okien i stanu technicznego taśmy, która pamięta jeszcze czasy Gomułki.
Niesamowity odcinek. 🙂 🦌 Jak dla mnie oba jelenie są dostojne i mają piękne głosy i choć znacznie się różnią to będąc samemu w lesie pewnie obu tych dźwięków bym się przeraził. Pozdrawiam 👋🙂
Pod koniec tego wspaniałego filmiku jest jego kwintesencja, czyli dlaczego te zwierzęta są tak podobne do siebie, a nawet mogą się ze sobą krzyżować Dzięki, pozdrawiam
Płaskoziemcy mają rację, że mapy Merkatora są przekłamane. Skoro Ameryka północna ma powierzchnię 24mln km 2, to powinna być więc mniejsza od Afryki (30mln km 2). Nie wspominając już o tym, że Rosja (17mln km 2) tym bardziej powinna być mniejsza od Afryki, a jest od niej większa.
@@GreatPolishWingedHussarsKtoś tu nie wytrzymał do końca. "Oczywiście potraktujcie te zawody z przymrużeniem oka, bo w naturze waga czy rozmiar czy nasze ludzkie odczucia czy wrażenia tak naprawdę nie mają większego znaczenia, liczy się dostosowanie[...]"
@@davisdavis4012 Tak, zgadza się, nie do końca oglądałem te bzdury! Ale to i tak dziwne, kiedy przez większą część filmu najpierw porównuje ze sobą zwierzęta, a potem to kwestionuje!
@@GreatPolishWingedHussarsZostało tu przedstawione jak działa ewolucja i w którą stronę poszła w przypadku tych przedstawionych tu zwierząt. Nie wiem czego tu się dopatrujesz, ale wypowiadać się bez zagłębienia w temat to po prostu hipokryzja.
Super odcinek! ❤Dzięki za taką super pracę nad materiałami! Dużo dzisiaj było o Ameryce i chciałam podsunąć pomysł na odcinek - urson, niewiele wiem o tym zwierzęciu, ale wiem, że to nie jeżozwierz, a często w tłumaczeniach jest to równoznaczne (bez sensu). Ciekawie byłoby by posłuchać o tym zwierzaku, albo porównaniu tych lub jeszcze kilku podobnych gatunków 🙂 Jeszcze raz dzięki!
No cóż poradzić że Amerykańskie gatunki są większe. W Europie człowiek pojawił się dość wcześnie i też wcześnie rozwinął tam kulturę intensywnych polowań, a wiadomo że najlepszym łupem na polowaniu są duże osobniki. Systematyczne polowania i urbanizacja przyczyniły się do zmniejszenia liczebności dzikiej zwierzyny i zmniejszenia ich różnorodności genetycznej co poskutkowało zmniejszeniem się gabarytów tychże zwierząt. Do Ameryki człowiek przywędrował późno, a nawet wtedy żył w miarę w zgodzie z naturą, sytuację pogorszyła dopiero intensywna kolonizacja z Europy, a że z ewolucyjnego punktu widzenia odbyło się to dość późno to różnice w rozmiarach są wyraźnie zauważalne.
Slyszales o regule Bergmanna jesli nie to pamietaj ze im dalej na polnoc tym gatunki zwierzat sa wieksze I np. Losie z Alaski,Yukonu, Kamczatki sa najwieksze na swiecie,bizon lesny z polnocnej kanady,tygrys syberyjski w tajdze itd. Tak w skrocie wieksze rozmiary pomagaja w zatrzymaniu ciepla.
@@malyhunter Tak, znam ten koncept i bez wątpienia też odgrywał tu pewną rolę. Jednakże zwróć uwagę, że Europa też nie należała do najcieplejszych kontynentów, a jeszcze całkiem niedawno zimy bywały tu naprawdę srogie. Więc nie mógł być to decydujący czynnik w "miniaturyzacji" europejskich gatunków względem ich amerykańskich odpowiedników.
Bizon amerykański może pozwolić sobie na bycie większym i masywniejszym bo żyje na otwartych równinach a nie w ciasnych lasach Europy, plus Ameryka jest dużo większa od Europy zapewniając większy teren do żerowania, Europa jest mniejsza ma mniej terenów czyli też mniej pokarmu który mógłby podtrzymać populację tak wielkich zwierząt
Przede wszystkim, w Europie masz znacznie wiecej ludzi na wielokrotnie mniejszej przestrzeni, niz samo USA, o Kanadzie nie wspominajac ;p Zostalo nawet wyraznie zasugerowane, ze to mysliwi moga miec kluczowy wplyw, skoro jedna zmiana przynosi wymierne zmiany po zaledwie kilku kilkunastu latach ;o
Zgadzam się. Warto zastanowić się nad tym, jakich rozmiarów były europejskie odpowiedniki np 600-700 lat temu. Fakt, że europejskie dzikie tereny nie zapewniają w większości podobnych możliwości jak zwierzętom w USA na kontynencie północnoamerykańskim - baza pokarmowa, wielkość terytorium itp.
mam wrażenie ze wcale zwierzęta amerykańskie nie są od naszych większe tylko nasze skarłowaciały, Amerykę znamy dopiero od około 500 lat to jest malutki odstęp czasu w historii ziemi, więc jest duża szansa ze zwierzęta amerykańskie są pierwotną nie zmienioną formą zwierząt jakie u nasz kiedyś występowały. zwierzęta w Europie i w Azji były przez tysiące lat ciągle polowanie zmniejszano im tereny do zamieszkania itp, a amerykańskie zwierzęta tego nie doświadczyli przez większość swojej historii w Ameryce, ludzie w Ameryce byli mniejszością było ich za mało żeby przetrzebić populacje zwierząt tak jak u nasz się to stało. w odcinku o dzikach była o tym właśnie mowa, ludzkość od zarania dziejów polowała na największe osobniki przez co populacja traciła dobre dobre geny, właśnie według mnie to jest winna ze w Ameryce są większe zwierzęta po prostu było za mało ludzi żeby wytrzebić populacje dobrych genów jak u nasz to się stało. dobrym tego przykładem jest tur który chyba był o wiele większy od bizona, tylko właśnie jego wielkość spowodowała ze on wymarł, był dla ludzi zbyt cennym źródłem pożywienia żeby na niego nie polować i wymarł, tak samo może być z niedźwiedziami i wilkami ludzie się ich bali to polowali na nie z strachu, a przetrwały tylko najmniejsze osobniki które dały rade się ukryć a nie walczył. jest to ciekawa sprawa i według ma dość duża szanse ze jest prawdziwa, najlepiej było by porównać stare kości do dzisiejszych np jeleni i jak bardzo są od siebie mniejsze.
Dziękuje za film. Moim zdaniem. My ludzie musimy zrobić wszystko co jest w naszej mocy żeby chronić odrębność gatunków. I żeby nigdy nie doszło do krzyżowania gatunków szczególnie tych które są blisko spokrewnione i mogą ze sobą się rozmnażać.
6:30 idąc w bezchmurną noc we wrześniu 2023 do murowańca doliną suchej wody rozlegał się właśnie taki ryk który niósł się po całej dolinie. Robiło to niesamowite wrażenie aż wlasnie ciarki nieraz szły po plecach 😊
Mnie ciekawi ile i jakich oryginalnych gatunków wymarło/(zostało zamienionych na europejskie gatunki) w Ameryce północnej dzięki ostatniemu zlodowaceniu i innych zlodowaceń Taki pomysł na następny film
Moim zdaniem nie poruszyłeś dwóch ciekawych rzeczy. Pierwszy, że kiedyś było więcej bliźniaczych gatunków tylko że na jednym kontynencie przerwały na drugim wyginęły. (np. konie, wielbłądy). A drugi aspekt tematu który z kontynentów jest ojczyzną dla pary bliźniaczych gatunków. Mam nadzieje że jakimś cudem to przeczytasz i może będzie część druga :)
Mamy leniwce kanapowe i fotelowe. Kangury imprezowe, barowe czesto toczace walki o zdobycie samicy, samice roznia sie tym ze posiadaja plastikowe elementy ciala lub sylikonowe.
Do wołowatych należą woły (czyli np. bydło z bizonami i żubrami, niektóre antylopy) i antylopy (kozy i owce, piżmowół, kozica, takin, większość tego, co określamy antylopami).
Bizon europejski czyli Polski żubr jest w przeciwieństwie do amerykańskiego brata gatunkiem odbudowanym stąd te słabości. Ciekawa by była konfrontacja z wymarłym turem.
Będąc dzieckiem zawsze się zastanawiałem jaka jest różnica między Żubrami i Bizonami :D Lubiłem przyrodę od zawsze, a ten kanał robi bardzo dobre materiały! :)
Dla pocieszenia warto wspomnieć o wymarłych gatunkach. Mianowicie jeszcze niedawno, bo zaledwie 40 000 lat temu na terenach Europy (w tym Polski) żył wielki słoń leśny Palaeoloxodon antiquus. Osiągał masę ponad 10 ton i był większy od jakiegokolwiek ssaka który kiedykolwiek żył w Ameryce. Szkoda tylko że jego większy 18 tonowy kuzyn zamieszkiwał Azję (P. namadicus).
Fajny film z porównaniem zwierząt z Ameryki i z Europy, z wielką przyjemnością zobaczył bym więcej filmów w podobnym formacie np. porównanie psów z różnych czasów jak bardzo się zmieniły przez tysiące lat wśród ludzi i poszczególne ich gatunki np. Boxer. jak jest taki film to jak ktoś może to niech poda nazwę z góry dziękuję
Super odcinek jak dla mnie Byłem właśnie na Alasce. Widziałem dziko żyjące łośki (straszne bydlaki), kojota, lisy, karibu (na oko w ogóle nie do odróżnienia od reniferów), mnóstwo bielików i kruków. Bieliki były niesamowite, biły się z krukami o zdobycz. W azylu dla zwierząt baribale, których nie ma w Europie, wilki kanadyjskie, jelenie, piżmowoły czy leśne bizony. Był tam też ursoń amerykański, śmieszny spory gryzoń. Na żywo nie widziałem, ale są, bo widziałem rozjechanego na drodze. Niestety gryzzli polujących na łososie nie widziałem. Udało się za to jeść burgera z bizona. Ciekaw jestem jak oni odbudowali populację tego ssaka, po wybiciu niemal wszystkich na preriach w XIX wieku
Żubry europejskie i bizony amerykańskie są ze sobą blisko spokrewnione, ale prawdę mówiąc, osobiście bardziej mi się podobają bizony amerykańskie , szczególnie podgatunek bizona amerykańskiego , zwany bizonem preriowym , bo kojarzą mi się z kulturą indiańską , między innymi z komanczami , czirokezami oraz apaczami.❤
Świetny materiał. A więc taka jest różnica między Amerykańskimi a Europejskimi zwierzętami. Może i Żubr jest mniej masywny niż Bizon Amerykański, ale to nasz europejski bizon. Łosie z Ameryki mają naprawdę imponujące poroża tzw. łopaty i są większe od europejskich krewniaków. Ale zgadzam się z tym, że Ryś Euroazjatycki i Jeleń Szlachetny przewyższają swych amerykańskich krewniaków: Jeleń ma niesamowicie potężny głos, a Wapiti jakby śpiewał ale jest spoko. No i Ryś Euroazjatycki to prawdziwy największy kot Europy. Brakuje w Europie tylko Aligatora, Pumy i Kondorów. A, i zapomniałeś wspomnieć o Muflonie i Owcy Kanadyjskiej, ale można uznać je jako honorowe wzmianki. Chciałbym zobaczyć również różnice między zwierzętami z Afryki a tymi z Azji jako następne filmiki. Będzie mi bardzo miło to zobaczyć.
jest to w pewien sposób fascynujące porównywanie zwierząt które są ze sobą bardzo spokrewnione i choć są do siebie bardzo podobne to widzimy pewne zmiany która zastosowała ewolucja
To już zauważyłem różnicę pomiedzy AjthePolishAmerican, infulencerem. A Polakiem. Aj jest większy, masywniejszy i silniejszy od przeciętnego Polaka. 🎉🔥😎
Ciekawe porównanie i jak obiecałeś,było lekko i przyjemnie 👍😊 No i ten most integracyjny w cieśninie Beringa Ciekawe czy po zrealizowaniu tunelu między Azją a Ameryką,pomyślą też o zwierzętach 🤔 Dzięki za ciekawe materiały i Twoją pracę 👌👏👏👏 Pozdrawiam bardzo serdecznie:)
Oglądałem hodowle bizonów w USA. Są mniejsze od żubra europejskiego o około 20-30%. Fenotypowo są bardzo podobne. O ile bizony szanowały ogrodzenia pastwisk, to kilka sprowadzonych z Europy żubrów, za nic miały płoty elektryczne, przechodząc na sąsiednie działki.
Kiedyś słyszałem smieszne porównanie co do borsuka, europejski wygląda jakby miał cię zaprosić na herbatkę , amerykański jakby miał ci ukraść portfel żeby mieć na metamfetaminę.
😂😂
o dokładnie😂
Widzieliście tego tam borsuka?
XD XD XD
za to miodożer wygląda jakby uciekł z zakładu dla niepoczytalnych i mordował kogo popadnie
Ciekawe, czy autor kanału zastanawiał się kiedyś ile osób zainspirował, w ilu ludziach rozbudził pasję, ile widzów zaczęło dostrzegać w otaczającym nas świecie ukryte piękno. Każdy odcinek zawiera tak wiele ciekawych informacji i jeszcze zawsze zakończony jest namysłem, refleksją. Lajkujmy te materiały, niech tworzy, bo z tego będą korzystać jeszcze przyszłe pokolenia.
Kiedyś będą w szkołach pokazywać 😂
@@bombardstudio2105 Ja pamiętam jak ja byłem w podstawówce, to na końcu sali od przyrody była szafka zamykana na klucz, a w środku telewizor kineskopowy. Czasami pani zasłaniała okna, uruchamiała jakiś film z VHS i mieliśmy ujęcia przyrody w akompaniamencie drażniących uszy brzdęków jakiejś kociej muzyki i śmiertelnie poważny lektor z jakimś charakterystycznym akcentem (ribka wp-L-ywa), co jakiś czas zaczynało coś szumieć, obraz zanikał i siedzący wtedy w ostatniej ławce, a więc najbliżej telewizora Tomek - syn stolarza - pewnym uderzeniem ręką w górną ścianę telewizora naprawiał problem poprawiając jakość obrazu i dźwięku, żebyśmy mogli widzieć samca jelenia na rykowisku nawet pomimo odbijających się w ekranie okien i stanu technicznego taśmy, która pamięta jeszcze czasy Gomułki.
@@JRSmith-bx4cv to były czasy
Napewno mnie ✌️
@@JRSmith-bx4cv pamiętacie taki film w szkołach było sobie życie?
Dziękuję za ciekawy materiał. Pozdrawiam autora i wszystkich obserwujących.
Skad oni ostatnio w Polskim biora to...no njedzwiedz...niedzwiedz a nie njedzwiedz.
Dziękujemy.
Wielkie dzięki :)
@@magianaturyPonawiam apel o filmie na temat reintrodukcji dropia w kraju!!!
Takiego tematu mi brakowało 👏👍
Świetny kanał! Widać pasje do natury ❤ łykam wszystko od ciebie jak pelikan, oglądam naturę twoimi oczami! Dziękuje za magię natury.
Bardzo fajny filmik 👍 i chetnie obejrze z przyjemnoscia kolejny z tego cyklu. Brawo 👏
Super materiał! Brakowało tego tutaj!
Sieknę dziś z 4 żubry za Twoje zdrowie i sukces tego kanału. Cieszę się, że tu jestem od dawna. ❤
Dziękuję za bardzo ciekawy materiał i poświęcony czas ❤ Pozdrawiam serdecznie autora oraz wszystkich ogladajacych 😊
Niesamowity odcinek. 🙂
🦌 Jak dla mnie oba jelenie są dostojne i mają piękne głosy i choć znacznie się różnią to będąc samemu w lesie pewnie obu tych dźwięków bym się przeraził.
Pozdrawiam 👋🙂
Fajnie by było gdyby powstała część 2
Dokladnie, team Biotad Plus💪💪
Dostałeś serduszko, więc chyba będzie część 2.
Świetny film 👊
Dzięki :) pozdro
Sztos odcinek 💪🏼😍🦅🦌🐃🐆🫎🦌❤
Uwielbiam twoje filmy , logicznie i łatwo wytłumaczone informacje. Oby tak dalej 🦾
Czekałem na ten odcinek
Dzięki za materiał :D
❤ Natura jest fascynująca 👉 dziękuje za ciekawy materiał
Pod koniec tego wspaniałego filmiku jest jego kwintesencja, czyli dlaczego te zwierzęta są tak podobne do siebie, a nawet mogą się ze sobą krzyżować Dzięki, pozdrawiam
Fantastyczny filmik, czekam na więcej
Jeden z lepszych odcinków na tym kanale.
Polska górą!
Miłego oglądania
dzięki, ciekawe porównanie :)
Kolejny świetny materiał, dzięki Kolego 🙂🙂🙂🙂
Dziękuję za ciekawy materiał.
Genialny odcinek na coś takiego czekałem ❤❤❤
W Ameryce wszystko musi być większe, nawet zwierzęta.
Rell
Interesy też.
rozmiar kondoma mniejszy
Płaskoziemcy mają rację, że mapy Merkatora są przekłamane. Skoro Ameryka północna ma powierzchnię 24mln km 2, to powinna być więc mniejsza od Afryki (30mln km 2). Nie wspominając już o tym, że Rosja (17mln km 2) tym bardziej powinna być mniejsza od Afryki, a jest od niej większa.
NAWET LUDZIE WIĘKSI GRUBSI XD
Mega materiał. Leci Łapa i Subik
Jeden z lepszych odcinków na tym kanale
Polska górą!
To jest jeden z lepszych? To niedobrze, bo te sportowe porównania zwierząt są śmieszne!
@@GreatPolishWingedHussarsKtoś tu nie wytrzymał do końca.
"Oczywiście potraktujcie te zawody z przymrużeniem oka, bo w naturze waga czy rozmiar czy nasze ludzkie odczucia czy wrażenia tak naprawdę nie mają większego znaczenia, liczy się dostosowanie[...]"
@@davisdavis4012 Tak, zgadza się, nie do końca oglądałem te bzdury! Ale to i tak dziwne, kiedy przez większą część filmu najpierw porównuje ze sobą zwierzęta, a potem to kwestionuje!
@@GreatPolishWingedHussarsZostało tu przedstawione jak działa ewolucja i w którą stronę poszła w przypadku tych przedstawionych tu zwierząt. Nie wiem czego tu się dopatrujesz, ale wypowiadać się bez zagłębienia w temat to po prostu hipokryzja.
@@davisdavis4012 Widziałem porównanie zwierząt jak zawody. Więc o czym mówisz?
świetny film
Dzięki :) pozdrawiam
Jak zwykle swietny material. Duzo wiedzy w pigulce opowiedziane z pasja w glosie. Chce sie tego sluchac
Świetny odcinek, jak zwykle.
Dziękuję za film❤😊
Wspaniały kanał ❤
Czy jest możliwość nakręcenia materiału o różnicach geograficznych, klimatycznych itp między kontynentami i opisanie ich specyfiki klimatycznej?
Jak zawsze, super film. Dzięki.😊
Mocno subiektywna i kontrowersyjna jest ta pierwsza opinia
Świetny odcinek👍🏻👊🏻
Dzięki :) pozdrawiam
Uwielbiam twoje filmy ❤
Dzięki za super odcinek, pozdrawiam wszystkich oglądających ❤❤❤❤
Dzięki :) pozdrawiam
Kawał solidnej roboty wykonaleś! Dziękuję ślicznie! Zawsze miałem z tym problem. A co odnośnie kojotów? Z tym mam jeszcze problem.
Dobry material❤
Tak, Ameryka musi mieć wszystko naj, naj, naj😊 filmik świetny zresztą jak zwykle😊. Serdecznie pozdrawiam
Wszystko co najlepsze ma EUROPA 😊
@@stanislawkordaszewski2071 xD
Dodał byś coś że spływów kajakowych..te filmy były naprawdę git i bardzo inspirujące
Super ciekawy odcinek. Pozdrawiam serdecznie
Dzięki :) pozdrawiam
Świetny odcinek 😊
Super materiał!!! 😼😼
Super odcinek! ❤Dzięki za taką super pracę nad materiałami! Dużo dzisiaj było o Ameryce i chciałam podsunąć pomysł na odcinek - urson, niewiele wiem o tym zwierzęciu, ale wiem, że to nie jeżozwierz, a często w tłumaczeniach jest to równoznaczne (bez sensu). Ciekawie byłoby by posłuchać o tym zwierzaku, albo porównaniu tych lub jeszcze kilku podobnych gatunków 🙂 Jeszcze raz dzięki!
😊😊😊😊 dzień dobry państwu koleżeństwu 😎
Super filmik , dzieki Tobie moj 4 letni syn uwielbia sluchac o zwierzetach i tys pytan pozniej , pozdro i oby jak najszybciej nowy fulmik
No cóż poradzić że Amerykańskie gatunki są większe. W Europie człowiek pojawił się dość wcześnie i też wcześnie rozwinął tam kulturę intensywnych polowań, a wiadomo że najlepszym łupem na polowaniu są duże osobniki. Systematyczne polowania i urbanizacja przyczyniły się do zmniejszenia liczebności dzikiej zwierzyny i zmniejszenia ich różnorodności genetycznej co poskutkowało zmniejszeniem się gabarytów tychże zwierząt.
Do Ameryki człowiek przywędrował późno, a nawet wtedy żył w miarę w zgodzie z naturą, sytuację pogorszyła dopiero intensywna kolonizacja z Europy, a że z ewolucyjnego punktu widzenia odbyło się to dość późno to różnice w rozmiarach są wyraźnie zauważalne.
Slyszales o regule Bergmanna jesli nie to pamietaj ze im dalej na polnoc tym gatunki zwierzat sa wieksze I np. Losie z Alaski,Yukonu, Kamczatki sa najwieksze na swiecie,bizon lesny z polnocnej kanady,tygrys syberyjski w tajdze itd. Tak w skrocie wieksze rozmiary pomagaja w zatrzymaniu ciepla.
@@malyhunter Tak, znam ten koncept i bez wątpienia też odgrywał tu pewną rolę. Jednakże zwróć uwagę, że Europa też nie należała do najcieplejszych kontynentów, a jeszcze całkiem niedawno zimy bywały tu naprawdę srogie. Więc nie mógł być to decydujący czynnik w "miniaturyzacji" europejskich gatunków względem ich amerykańskich odpowiedników.
Wiecej takich porównawczych materiałów
Superancko. Pozdrawiam Was Wszystkich. Poland. Elo.
Oglądam cię od 2 lat przez rok nie używałem internetu... Teraz znów mam net....i dzięki Tobie wiem po co.... dziękuję za uwagę pozdrawiam część
Bardzo fajny film aby więcej takich ,pozdrawiam
Brakowało mi takiego filmiku!
Bizon amerykański może pozwolić sobie na bycie większym i masywniejszym bo żyje na otwartych równinach a nie w ciasnych lasach Europy, plus Ameryka jest dużo większa od Europy zapewniając większy teren do żerowania, Europa jest mniejsza ma mniej terenów czyli też mniej pokarmu który mógłby podtrzymać populację tak wielkich zwierząt
Przede wszystkim, w Europie masz znacznie wiecej ludzi na wielokrotnie mniejszej przestrzeni, niz samo USA, o Kanadzie nie wspominajac ;p
Zostalo nawet wyraznie zasugerowane, ze to mysliwi moga miec kluczowy wplyw, skoro jedna zmiana przynosi wymierne zmiany po zaledwie kilku kilkunastu latach ;o
Zgadzam się. Warto zastanowić się nad tym, jakich rozmiarów były europejskie odpowiedniki np 600-700 lat temu. Fakt, że europejskie dzikie tereny nie zapewniają w większości podobnych możliwości jak zwierzętom w USA na kontynencie północnoamerykańskim - baza pokarmowa, wielkość terytorium itp.
@hinskiemaso9198
Więc według twojej teorii Rosjanie powinni być wielkoludami 😂
Jesteś Krysią Czubówną polskiego TH-cam, kozak. Życzę zdrowia i cierpliwości.
Super odcinek
mam wrażenie ze wcale zwierzęta amerykańskie nie są od naszych większe tylko nasze skarłowaciały, Amerykę znamy dopiero od około 500 lat to jest malutki odstęp czasu w historii ziemi, więc jest duża szansa ze zwierzęta amerykańskie są pierwotną nie zmienioną formą zwierząt jakie u nasz kiedyś występowały.
zwierzęta w Europie i w Azji były przez tysiące lat ciągle polowanie zmniejszano im tereny do zamieszkania itp, a amerykańskie zwierzęta tego nie doświadczyli przez większość swojej historii w Ameryce, ludzie w Ameryce byli mniejszością było ich za mało żeby przetrzebić populacje zwierząt tak jak u nasz się to stało.
w odcinku o dzikach była o tym właśnie mowa, ludzkość od zarania dziejów polowała na największe osobniki przez co populacja traciła dobre dobre geny, właśnie według mnie to jest winna ze w Ameryce są większe zwierzęta po prostu było za mało ludzi żeby wytrzebić populacje dobrych genów jak u nasz to się stało.
dobrym tego przykładem jest tur który chyba był o wiele większy od bizona, tylko właśnie jego wielkość spowodowała ze on wymarł, był dla ludzi zbyt cennym źródłem pożywienia żeby na niego nie polować i wymarł, tak samo może być z niedźwiedziami i wilkami ludzie się ich bali to polowali na nie z strachu, a przetrwały tylko najmniejsze osobniki które dały rade się ukryć a nie walczył.
jest to ciekawa sprawa i według ma dość duża szanse ze jest prawdziwa, najlepiej było by porównać stare kości do dzisiejszych np jeleni i jak bardzo są od siebie mniejsze.
Chciałem napisać to samo ale mnie wyręczyłeś 🙋
Tur pod względem wielkości to daleko miał do Bizona.
Może tak, może nie uj to wie 😂
10:17 Ten Pan wcale nie wygląda jakby był z 1897r. Ma dość "nowoczesną" kurtkę.
Dziękuje za film. Moim zdaniem. My ludzie musimy zrobić wszystko co jest w naszej mocy żeby chronić odrębność gatunków. I żeby nigdy nie doszło do krzyżowania gatunków szczególnie tych które są blisko spokrewnione i mogą ze sobą się rozmnażać.
Bardzo fajny materiał, dodał bym jeszcze odpowiedniki naszych przyjaciół ze wschodniej półkoli 😁
Piękny felieton! Dziękuję i pozdrawiam! 👽🖖
Kocham ten kanał
6:30 idąc w bezchmurną noc we wrześniu 2023 do murowańca doliną suchej wody rozlegał się właśnie taki ryk który niósł się po całej dolinie. Robiło to niesamowite wrażenie aż wlasnie ciarki nieraz szły po plecach 😊
Mnie ciekawi ile i jakich oryginalnych gatunków wymarło/(zostało zamienionych na europejskie gatunki) w Ameryce północnej dzięki ostatniemu zlodowaceniu i innych zlodowaceń
Taki pomysł na następny film
lubię takie filmiki
Uwielbiam takie odcinki dzięks😊❤
Żuber zawsze spoko. Słonowate. Pozdrawiam :)
zależy o którym żubrze mowa 😅
@@jurekosak6872 O jednym i drugim oczywiście :)
fajny content, łapka w góre
Moim zdaniem nie poruszyłeś dwóch ciekawych rzeczy. Pierwszy, że kiedyś było więcej bliźniaczych gatunków tylko że na jednym kontynencie przerwały na drugim wyginęły. (np. konie, wielbłądy). A drugi aspekt tematu który z kontynentów jest ojczyzną dla pary bliźniaczych gatunków. Mam nadzieje że jakimś cudem to przeczytasz i może będzie część druga :)
Ciekawym porównaniem było by zestawienie gatunków europejskich i australijskich, np. kangur, leniwiec, koala i jeszcze kilka by się znalazło.
Ale porównanie do czego? Skoro my ich nie mamy
Mamy leniwce kanapowe i fotelowe. Kangury imprezowe, barowe czesto toczace walki o zdobycie samicy, samice roznia sie tym ze posiadaja plastikowe elementy ciala lub sylikonowe.
@@haussik hehe hihi
Mają też torby😉
Leniwiec nie jest gatunkiem australijskim. Leniwce żyją w ameryce południowej.
Czyli tak w zasadzie, to do rodziny Żubra k Bizona, można też zaliczyć np. Tura lub Garu? Czy raczej nie?
Do wołowatych należą woły (czyli np. bydło z bizonami i żubrami, niektóre antylopy) i antylopy (kozy i owce, piżmowół, kozica, takin, większość tego, co określamy antylopami).
@@mariamagdalena06 naprawdę, piżmowół należy do antylopowatych?
@@Dr.DoomSlayer tak, do podrodziny antylop nadrodzaju koziorożec.
Żubry są wyższe od bizonów ale rzeczywiście lżejsze. Co do łosi europejskich to redukcja poroża wynika z masowych polowań trwających tysiące lat.
Jedna uwaga - według polskiej nomenklatury łowieckiej łoś ma rosochy, łopaty ma daniel. Poza tym świetny materiał. Brawo
Odcinek kozak ja zawsze! Mam tylko jedno pytanie: jak Jelenie mogą się ze sobą krzyżować?
Wczoraj szukałem o tym informacji xD, a dziś film wstawiłeś. Co za zbieg okoliczności 😂
to nie zbieg tylko algorytm ktory sledzi wszystko co robisz na internecie
Komentarz👍
Bizon europejski czyli Polski żubr jest w przeciwieństwie do amerykańskiego brata gatunkiem odbudowanym stąd te słabości. Ciekawa by była konfrontacja z wymarłym turem.
Do odbudowania żubra użyto kilku osobników bizona więc nasze żubry są mieszańcami 😆
Będąc dzieckiem zawsze się zastanawiałem jaka jest różnica między Żubrami i Bizonami :D Lubiłem przyrodę od zawsze, a ten kanał robi bardzo dobre materiały! :)
Super odcinek. A jak wygląda sprawa z gadami np: krokodyle, kajmany itd?
Piękny materiał dzięki:)
Dzięki :) pozdrawiam
Witam I pozdrawiam.
Dla pocieszenia warto wspomnieć o wymarłych gatunkach. Mianowicie jeszcze niedawno, bo zaledwie 40 000 lat temu na terenach Europy (w tym Polski) żył wielki słoń leśny Palaeoloxodon antiquus. Osiągał masę ponad 10 ton i był większy od jakiegokolwiek ssaka który kiedykolwiek żył w Ameryce.
Szkoda tylko że jego większy 18 tonowy kuzyn zamieszkiwał Azję (P. namadicus).
On nie jest wymarły. Z jedną pracowałem.
Super
Fajny film z porównaniem zwierząt z Ameryki i z Europy, z wielką przyjemnością zobaczył bym więcej filmów w podobnym formacie np. porównanie psów z różnych czasów jak bardzo się zmieniły przez tysiące lat wśród ludzi i poszczególne ich gatunki np. Boxer.
jak jest taki film to jak ktoś może to niech poda nazwę z góry dziękuję
Bardzo podobają mi się filmy o zwierzętach ameryki północnej
Ja bardzo lubię dźwięk, który wydają wapiti :)
Super odcinek jak dla mnie
Byłem właśnie na Alasce. Widziałem dziko żyjące łośki (straszne bydlaki), kojota, lisy, karibu (na oko w ogóle nie do odróżnienia od reniferów), mnóstwo bielików i kruków. Bieliki były niesamowite, biły się z krukami o zdobycz. W azylu dla zwierząt baribale, których nie ma w Europie, wilki kanadyjskie, jelenie, piżmowoły czy leśne bizony. Był tam też ursoń amerykański, śmieszny spory gryzoń. Na żywo nie widziałem, ale są, bo widziałem rozjechanego na drodze. Niestety gryzzli polujących na łososie nie widziałem.
Udało się za to jeść burgera z bizona. Ciekaw jestem jak oni odbudowali populację tego ssaka, po wybiciu niemal wszystkich na preriach w XIX wieku
Żubry europejskie i bizony amerykańskie są ze sobą blisko spokrewnione, ale prawdę mówiąc, osobiście bardziej mi się podobają bizony amerykańskie , szczególnie podgatunek bizona amerykańskiego , zwany bizonem preriowym , bo kojarzą mi się z kulturą indiańską , między innymi z komanczami , czirokezami oraz apaczami.❤
Świetny materiał. A więc taka jest różnica między Amerykańskimi a Europejskimi zwierzętami. Może i Żubr jest mniej masywny niż Bizon Amerykański, ale to nasz europejski bizon. Łosie z Ameryki mają naprawdę imponujące poroża tzw. łopaty i są większe od europejskich krewniaków. Ale zgadzam się z tym, że Ryś Euroazjatycki i Jeleń Szlachetny przewyższają swych amerykańskich krewniaków: Jeleń ma niesamowicie potężny głos, a Wapiti jakby śpiewał ale jest spoko. No i Ryś Euroazjatycki to prawdziwy największy kot Europy. Brakuje w Europie tylko Aligatora, Pumy i Kondorów. A, i zapomniałeś wspomnieć o Muflonie i Owcy Kanadyjskiej, ale można uznać je jako honorowe wzmianki.
Chciałbym zobaczyć również różnice między zwierzętami z Afryki a tymi z Azji jako następne filmiki. Będzie mi bardzo miło to zobaczyć.
Może zrób odcinek o Deinocheir.
jest to w pewien sposób fascynujące porównywanie zwierząt które są ze sobą bardzo spokrewnione i choć są do siebie bardzo podobne to widzimy pewne zmiany która zastosowała ewolucja
To już zauważyłem różnicę pomiedzy AjthePolishAmerican, infulencerem.
A Polakiem. Aj jest większy, masywniejszy i silniejszy od przeciętnego Polaka. 🎉🔥😎
Bardzo ciekawy film. Chciałbym jeszcze dać pomysł na film. Opowiadałby o wymarłych zwierzętach, które mogą powrócić w najbliższych latach (np. mamut).
Ciekawe porównanie i jak obiecałeś,było lekko i przyjemnie 👍😊
No i ten most integracyjny w cieśninie Beringa Ciekawe czy po zrealizowaniu tunelu między Azją a Ameryką,pomyślą też o zwierzętach 🤔
Dzięki za ciekawe materiały i Twoją pracę 👌👏👏👏
Pozdrawiam bardzo serdecznie:)
Dzięki :) również pozdrawiam
Odpowiednikiem Bizona w Europie tez był Tur. Był duzo większy niz ten nasz żubr
Tur nie był bizonem a rodzajem dzikiego bydła wołu
Oglądałem hodowle bizonów w USA. Są mniejsze od żubra europejskiego o około 20-30%. Fenotypowo są bardzo podobne. O ile bizony szanowały ogrodzenia pastwisk, to kilka sprowadzonych z Europy żubrów, za nic miały płoty elektryczne, przechodząc na sąsiednie działki.
A nagrasz coś o niedźwiedziu boss
Akurat temat na topie, ostatnio złapano parkę bizonów z cielcem a w Rychwale uciekł byk bizona z agroturystyki
co?
@@anunnakznibiru5885 szerzej proszę
Też chciałbym wiedzieć@@maksymalnybul6145