Засаждане на плодни дръвчета

แชร์
ฝัง

ความคิดเห็น • 14

  • @nikolayatanasov4544
    @nikolayatanasov4544 5 หลายเดือนก่อน +3

    Благодаря питам да неби да не слагате нещо особено друго.

  • @user-pn8dc2ir8s
    @user-pn8dc2ir8s 4 หลายเดือนก่อน +2

    Селото ни е в едно плевенско село.Имаме смокиня на шест години.Добре се развива и завързва плод но плода загнива и пада и не става за ядене.В непосредствена близост няма друга смокиня.Дали си прочел нещо повече по този въпрос каква може да е причината

    • @gradinata_na_toni
      @gradinata_na_toni  4 หลายเดือนก่อน +1

      По всяка вероятност няма опрашване. За да набъбнат плодовете на смокинята и да пораснат трябва Всеки Един от тях да бъде опрашен от специална смокинова оса. Те са съвсем мънички осички - два пъти по-малки от плодовите мухи-винарки. Само женските са опрашители и влизат в новозаформените плодчетата на смокинята през пролетта, и там снасят яйцата си. Самите плодчета на смокинята отделят миризма, която привлича осите. След няколко седмици се излюпва следващото поколение оси като мъжките, които са без крила, са вече оплодили женските вътре във самия плод, след което умират, и остават вътре. Женските излизат от плода налепени с полен и влизат в друг плод да снесат яйца, и така цикъла продължава до есента. Зимуват вътре в самите плодове на смокинята и през пролетта цикъла им започва от ново. Ако няма на вашето дърво достатъчен брой от тези осички, плодовете не могат да се развият правилно и окапват. Ако имате плодни дървета в близост до смокинята и сте ги пръскали с отрова има голяма вероятност осичките да са умрели. Също в близост до вас, ако се пръска с отрова голяма част от опрашващите насекоми умират и това оказва влияние не само на смокините. Спомням си наскоро, как на плевенските пчелари бяха изтровени стотици пчелни семейства след пръскане на нивите с инсектициди.

  • @venecislava
    @venecislava 4 หลายเดือนก่อน +2

    Здравейте, благодаря за видеата и спооделянето на опит. Бихте ли дали някоква примерна схема на разположението на дръвчетата и бъдещите лехи за този парцел? Имам подобен парцел, но не мога да преценя как да разположа дръвчетата и лехите.

    • @gradinata_na_toni
      @gradinata_na_toni  4 หลายเดือนก่อน

      Здравейте! Идеята ми е между дръвчетата да направя по две лехички около метър широки с ориентация север- юг. В последствие, ако увеличавам овощните дървета ще увелича разстоянието между тях на четири метра едно от друго, сега съм ги направил на три метра. Дръвчетата са добре за шарена сянка и пазят от вятъра като порастат малко.

  • @biserlozev1745
    @biserlozev1745 หลายเดือนก่อน +1

    За дръвчетата бих споделил за натрупването на купчина (диаметър - колкото е короната) с разнородна органика около ствола, като не се опира плътно до него, а се оставя около 1-2 пръста просвет.
    Разнородната органика е препоръчително да е от гората (евентуално парк, ако гората е далеч). Идеята е да се увеличи многообразието от микроорганизми (ако ползвате от вашата градина - нищо ново (откъм бактерии и гъби) няма да внесете).
    - широколистен разпад (по възможност от дървета с плътна дървесина - дъб, бук, ясен);
    - малко иглолистен разпад;
    - разпадаща се дървесина (от паднали клони или сърцевини от пънове);
    - съчки, клонки - особено с налепи от гъби;
    - може много малко тор от различни животни (зърноядни, тревопасни и птици) - служи като "запалка";
    - дървени стърготини/чипс/талаш - може и пресни, но трябва да се покрият с прясно окосена трева (да се компенсира консумацията на азот при започването на разлагането им).
    Това ще осигури храна за дръвчето за няколко години.
    Опитах го на една "отписана" смокиня. Беше една стърчаща пръчка и мислеха да я махат. След 15-20 дни се "събуди", а след около месец изпревари съседната млада смокиня. Сега (след два несеца) разликата вече е очевАдна (в израстъците, размера на листата и наситеността на цвета).
    Селото се намира близо до яз. Ал. Стамболийски (за ориентация в надморска височина и климат).

    • @gradinata_na_toni
      @gradinata_na_toni  หลายเดือนก่อน

      Много ви благодаря! Със сигурност ще добавя и нещо извън. По принцип разчитам на органиката от моята градина, трева, пепел, и на дървения чипс от плодни и диворастящи дървета.

    • @biserlozev1745
      @biserlozev1745 หลายเดือนก่อน +1

      Видовете органика съм изброил в последователността, в която се натрупва (най-отдолу са листата).
      Дебелината на слоя е препоръчително да е поне 25 см.
      Това съм го видял от Руски ютуб-канал "Плодородие земли" (автор - Дзамбулат Кондухов).
      Още по-добър ефект се получава с използването на т.нар. БАРМАТУХА (към канала има такава плей листа).
      От 2-3 години "дълбая" темата и това е най-доброто, което съм намерил.

  • @nikolayatanasov4544
    @nikolayatanasov4544 5 หลายเดือนก่อน +1

    А компоста ви от какво ви е

    • @gradinata_na_toni
      @gradinata_na_toni  5 หลายเดือนก่อน +1

      Здравейте! Използвам компостиран дървен чипс, който сам си правя от клони на диворастящи и плодни дървета, храсти, както и от зелените отпадъци от градината.

  • @user-pn8dc2ir8s
    @user-pn8dc2ir8s 5 หลายเดือนก่อน +1

    За смокините трябва мъжко дърво и специални пчели дано да имате наблизо

    • @gradinata_na_toni
      @gradinata_na_toni  4 หลายเดือนก่อน +1

      Здравейте! Имам друга смокиня-дребноплонна в двора, на няколко метра от новопосадената. Иначе опрашването на смокините се извършва от един вид дребни осички, разпространени са навсякъде, които влизат в цвета им и умират вътре. Комшиите също имат смокиня, но не знам дали е от едроплодните, но хората от този край ми казаха, че едроплодните смокини се израждат и плодовете им стават дребни заради студените зими в Северозападна България. Но пък съм решил да я завивам зимата с наръчи царевични кочани, така че ще видим

    • @smcopitodenieve
      @smcopitodenieve 4 หลายเดือนก่อน +1

      Здравейте
      Аз съм от Видин, и на село имаме дребна и е само една и си се опрашва без проблем и дава много плод.
      В селото има хора който имат от тази едрата,но са по-стари дървета и не ги завиват и са си едри плодовете.
      Виреят си добре и в северозападна България.
      Исках да попитам не слагате ли някакво желязо на прасковите?
      Успех

    • @gradinata_na_toni
      @gradinata_na_toni  4 หลายเดือนก่อน

      @@smcopitodenieve Здравейте! Благодаря за информацията за смокините. Не слагам желязо на прасковите, пък и на другите дръвчета. Предполагам, че за тор говорите, за да не им пожълтяват листата. Имам още две млади праскови в градината и се развиват добре, нямат плод още, но листата им бяха здрави през миналия сезон.