Őszinte remek előadások ! Ha valami nem úgy sikerül, akkor sincs semmi hamukálás ! Simán elmondod a hibákat és felhívod rá a figyelmünket ! Amiből szintén nagyon sokat tanulhatunk ! Nincs semmi csalás, semmi trükk, ami sajnos egyre szaporodik a neten ! Ez ami rendkívül bosszantó, mert az ember lát valami "szuper" dolgot, megépíti és sehogy sem működik, mert nem is működhet, mert nem is az volt a cél ....................... Köszi az előadást, nagyon jó volt ! Többször is fel fogom keresni az oldalt, mert mindig tanulok valami újat !
Szuper! A régi táblakréta nagyon jó hűszigetelő. Valamikor tananyag ellátónál lehetett kapni fillérekért. A legjobb a csehszlovák volt. A 10 milimétere kréta egyik fele ujjal érinthető volt, amikor a másik oldalán az ezüst olvadt. Az majdnem 1000 C. És nagyon jó szigetelő szárazon.
Szakközépben én is tanúltam elektronikát. Amit Ön elért nálam döbbenetes!! Ha tehetném minden tanárnak ajánlanám az Ön módszerét!!! Nehogy abba hagyja!!!! Köszönöm :)
Nagyon szuper volt a videó. Az áramkörrel kapcsolatban: ha "nagy" áramokat akar kapcsolgatni akkor nem elég a mosfet-ek párhuzamosítása, az ugyanis tév hit. Más kapcsolás szükséges, de nagyon szívesen állok rendelkezésre akár több-száz amper precíziós kapcsolásában is. Tisztelettel a technikus.
A különböző anyagok különböző frekvenciát igényelnek figyelembevéve a skin hatást is. Nem mindegy, hogy mennyire hatol be a mágneses tér és mekkora területen hoz létre örvényáramokat. És így a tekercs távolsága az anyagtól is fontos tényező. Még hosszan lehetne sorolni az optimális beállításhoz szükséges feltételeket. A lényeg, hogy ezeket célfeladatra építik (tervezik) és nem ma alumíniumot, holnap vasat olvasztok vele feladatra. Nyilván itt is ezért ment tönkre az eszköz. A demonstráció jó volt. És a rendszer alapjai is szépen lettek elmagyarázva. Igazán szemléletes videó.
@@janosmezei637 Lehetne, csak nem éri meg. A veszteségeket is figyelembe véve. Először is max 100% lenne a hatásfok. Azaz 1 egységnyi áramból 1egységnyi hő lehetne. De ehhez jönnek az elektronikai veszteségek. vagyis jó ha 80...90% lenne a hatásfok. Házilag már a 70% is jó lenne. Azaz 1kw áramból 0.7kw fűtési energiát lehetne juttatni a vizes rendszerbe. Ennél jobb megoldás egy hőszivattyú. Az 1kw áramból képes akár 2,5...3kw hőenergia előállítására is. (Pl légkondi) Ezen a téren nagyon jó hatásfokú fűtések léteznek. Ilyen eszközzel vizet is lehet melegíteni, ha a meglévő fűtéshez kellene.
A kísérletet este kellett volna elvégezni. 500C fok fölött beindul a vörös izzás de napsütésben nehezen látható. Hőszigetelésre javaslom az olcsó samottot vagy homokot. Szuper videó lett!
Dynatron kapcsolás akkár plusz energiát is termelhet. Amúgy az energia megmaradás törvénye néhány rezonanciás kapcsolásnál(szívó körnél) 1000 volt és 5 khz felett átértékelődik és a külső kötegből a tekercsek plusz energiát szívhatnak be a körbe.
Nagyon megfogott a videó tartalma. Okkal kerestem az indukciós teknológiát. Arra lennèk kíváncsi központi fűtèsre mennyire lehetne használni? Pèldául ha a tekercs hűtèsèt ès a tekercsben lèvő test hűtèsèt is a víz fűtèsère használnánk.
Igen, ilyen egy kísérletezés a valóságban. Nagyon tetszik a bemutatás szerkesztése. A kísérletezést sokszor kudarc is kíséri, mely nem szabad hogy gyengítse az ismeretszerzésre irányuló akaratot. Remek volt.
Kösz! Igyekszem érdekesen bemutatni a dolgokat néha sikerül, néha nem. Most pl. mechanikus Tesla tekercsen dolgozom, mert rájöttem, hogy a korábbinál lehet sokkal jobbat is készíteni.
Nagyon inspiráló bemutató volt. Gyűjtöm az alkatelemeket. A varnish cső és a tégely sajnos még valahol úszik... A táppal még nem tudom, mi lesz. Talán mirósütőből kitermelt trafóból fogom majd készíteni.
@@gyulafarkad439 Mikrosütőből kitermelt kondi sajnos nem jó. Próbáltam, de azonnal tönkrement. Zárlatos lett. Viszont a mikrosütő trafójával áttekercselés után lehet kezdeni valamit. Sikerült összehoznom egy rendszert 24V/20A-es tápegység, mikrós trafóval, Graetz egyenirányítóval, 47000 mikrós elkóval. 4 cm átmérőjű grafit kokillában több mint 600 Celsiust tudtam elérni. Ez a hőfok már bőven elegendő kisméretű bizmut öntvény-csecsebecsék készítéséhez.
Régebb ( 3-5) éve csináltunk mi is a haverommal 3kw ost és 230 voltról direktbe igaz hogy igbtkkel csináltuk és nagy hálozati kondik is voltak de egyszer igen le terheltük a 6kw ott mértünk és az igbt k től a tekercsig minden szénné égett mert leállott az ossziláció . Nagyon jó videó lett mint mindig
@@ordasigabor szia Gábor a multkor emlitetted a dual bios os gigabyte alaplapot majd ha szeretnéd akkor kérd el az email cimem és megbeszéljük a kérdésed. A nevem megváltozott (PcService ról)
@@ordasigabor Se nem váltakozó , se nem egyenáram . Ha olyanról üzemel a elektromos eszköz (Plaza. ; hajszárító) , nyugodtan belehet dobni a fürdőkádba nem fog rázni , de üzemel a víz alatt is ! (Annak idején a FÓKUSZ című műsorban láttam . Igaz már régen .)
@@ordasigabor : Csefkó Pál foglalkozott vele, hogy mennyire valós, nem tudom. A szkeptikusok szerint egy sima érintésvédelmi leválasztó trafó a titok, de Csefkó úr szerintem nem ezzel csinálta, de én is csak egy video-részletet láttam róla.
Szia, van aki autó generátorból épít elektromos bicajt. Ami a centrifuga motornál azért jobb, mert nem ráz meg és tudod szabályozni a sebességet. Nem a motor a drága, hanem az akku. Ólom akku nem játszik, nehéz és nincs benne elég kraft. 18650-es Li cellákból meg kell 60-80eFt értékben venni.....
Ha már veszel egy elektromos bringa motort,miért nem abból építesz bicajt? A 220V-ot alapból felejtsd el egy bringán. A legkisebb hibánál(szigeteléshiba,beázás), agyonvág. A motorok,akkuk,generátor,egyéb vicik-vacak súlyáról már ne is beszéljünk. Abból egy tank lenne,nem bicaj.:-))
Lehet érdemes áttervezni / átalakítani a ZVS-t, hogy mondjuk 300 VDC-ről menjen (egyenirányított hálózati feszültség), így jóval kisebb árammal lehetne ugyanekkora teljesítményt elérni, valamint külön tápegység sem kéne. Természetesen csak biztonságos érintésvédelem mellet. :) P.s.: egyre jobbak a videók! ;) :)
Esetleg ha vennél egy kisebb inverteres hegesztőt és egy kicsit átalakítod. Átalakítás alatt azt értem , hogy kivennéd belőle a hegesztés segítő funkciókat (ARC-Force, hot-start, anti-stick) és akkor kapnál egy nagy teljesítményű erős áramú tápegységet. Persze tudom vaktában könnyen okoskodom, lehetséges, hogy nem lenne olyan egyszerű átprogramozni a hegesztő mikrokontrollerét. :)
kedves Gábor! most, hogy elszálltak a rezsi árak gondolkodtam az én lehetőségeimben belül egy megoldásra, ha egyáltalán az... kérlek segíts, mert nekem jelentős lenne a beruházás (100-150 e forint), hogy merjek-e belevágni, vagy felejtős... amit kigondoltam, hogy vennék egy napelem panelt (100-150 W), azt egy diódán keresztül rákötném két 56 amperes aksira (aksik párhuzamosan), majd egy 1500-2000 w-os inverterre az aksikat hogy egy fűtőegység működjön. nappal a napelem tölti az akkumulátort, este az aksikról működne a melegítő, inverteren keresztül. a lényeg benne, hogy egy napelem képes-e a 100-150 w teljesítménnyel annyit tölteni, hogy..., illetve a megoldásom működhet-e egyáltalán? jah! a dióda arra kellene, hogy az akkumulátor egység ne hasson a napelemre. ha megtisztelnél a válasszal azt nagyon köszönném! elérhetőségem: futar48@gmail. com. elég csak annyi, hogy igen, vagy nem! köszönöm !
Szia kb. 0.3kWh energiát tudsz betenni az akkuba és amikor ezt kiveszed inverterrel és elfűtöd, akkor ez már csak 0.25kWh lesz. Egy 1000Wattos hősugárzó ezzel 15percig üzemeltethető. Ez a 15 perc semmire nem lesz elég akármilyen pici is a házad/lakásod. Helyette törekedj arra, hogy besüssön a nap az ablakon és a belső ablakpárkányra tegyél fekete kő járólapot. Sokkal olcsóbb, több hasznosul és sosem romlik el.
Sose köss napelemet direktbe akkura, mivel még a szigetüzemű, a 12V-os rendszerhez szánt napelemek terheletlen kapocsfeszültsége is 17-18V körüli, hogy biztosan legyen pár volt tartaléka a töltésvezérlőnek. Egy napelem esetén minimum PWM töltésvezérlőt kell használnod, különben ahogy az akku töltődik és egyre kisebb áramot vesz fel, úgy húzza egyre magasabbra a kapocsfeszültségét a napelem, az ólom meg 14,4V felett gázosodik és hidrogén képződik. A házak elég jó hőtárolók, pár száz watt miatt nem érdemes veszteséggel eltárolni az energiát. Ha mindenképpen villamosan fűtenél, akkor valami törpefeszültségű fűtőbetétet, vagy bordával szerelt teljesítményellenállást lehetne direktbe, dióda, biztosító nélkül a napelemre kötni és amíg van napsütés, mindaddig melegíteni fog. Az akkus megoldással, munkapontkövető nélküli töltésvezérlővel kapásból 20-30% veszteség keletkezik a rendelkezésre álló napenergiából, az akkuba való betöltés és kivétel további 15% veszteség, igaz utóbbi részben hőként termelődik a házon belül, viszont a töltési veszteség semmilyen energiaformában nem jelenik meg, ahhoz az üzemi paraméterek miatt sosem jutsz hozzá.
Szeretném tudni, hogy a hozzászólásomat ki, és milyen megfontolásból törölte. Senkit nem sértettem vele, nem volt hadititok. Az a kérésem, hogy mielőtt valaki törölné, azelőtt gerincesen jelentkezzen az írásom alatt, és indokolja meg a törlésének az okát. Néhány napot kérek a törlés előtt, majd naponta felnézek a videóra. Ez volt a hozzászólásom: Üdvözöllek Gábor! 1964-ben az Orion vállalatban dolgoztam, és ott volt egy hasonlítható forrasztó készülék. Akkor még csak dob csatornaváltók léteztek, aminek a házát koppantó előónozással készítették elő a galvanizáló üzemrészben. Az így előkészített ház furataiba behelyezték az átvezető kondenzátorokat, és a sima átvezetéseket, és egy 1 menetes cső hurok alá tették, a csőben víz keringett. Amint a hurok alá kerültek az alkatrészek egy pillanat alatt megolvadt a forrasztó ón a vas házon, így tudták a beforrasztásokat gyorsan elvégezni. Egyedül nem javítottam a forrasztó készüléket, csak idősebb, hozzáértő rutinos szakival. Arra azonban emlékszem, hogy hatalmas higanygőz egyenirányító volt benne, és hatalmas adó csövek. Csak érdekes volt, hogy ez a technika így visszaköszön ennyi év után.
Szép kísérletet láthattunk ismét köszönet érte! Felmerült bennem egy kérdés , de lehet rosszul gondolom, ha 36V helyett 4 akkumulátorral 48V tal tápláltad volna , meg akkor is eldurran az áramkör ? mert ugye nagyobb feszültség mellett kisebb áram is elegendő ugyanahhoz a teljesítményhez, vagy mivel alapvetően nem korlátozza semmi külön dolog az áramot így a nagyobb feszültség mellett gyorsabb áram megszaladás lett volna azaz gyorsabban terhelődött volna túl az áramkör? amúgy az az 50 amper a bemeneti vagy a kimeneti oldalon jelentkezik , vagy ebben a kapcsolásban ez megegyezik? nem lehet hiszen a kimeneti oldalon 600V ot emlegettél , szóval kimenet felől nézve jóval kisebb áramnak kell lennie 4 Amper körül . szóval ha 4 akkuról üzemeltetted volna akkor talán kevesebb bemenő árammal megelégedett volna és nem durran el. Esetleg egy hegesztő inverterrel meg lehetne hajtani :) vagy ,égse ,mert annál meg csak adddig van ilyen 40-60V feszültség míg ívet fog , utána tudtommal vissza veszi a feszültséget.
@karácsonyi krampusz Kedves Krampusz , a 3 db akkumulátor vagy a lithium akkuk helyett kell váltakozó áramú betáplálás???? itt a nagyfrekvenciát a rezgőkör állítja elő. Szerintem nézd végig a videót még egyszer. A kisebb feszültség nem feltétlenül eredményez kisebb áramot ez ugyanis nem egy sima egyenáramú kapcsolás ellenállás terheléssel. Mivel rezgőkörről van szó rezonancia frekvencián egészen más az impedanciája mint más frekvenciákon. Ezért nem egyértelmű , hogy kisebb betáp feszültség mellett kisebb vagy nagyobb áramot vesz fel.
@karácsonyi krampusz Hátt éppen ebben nem vagyok biztos, hogy rövidebb idő alatt tudja leadni , ha ugyanannyi idő alatt tudja leadni , akkor állandó kimenő teljesítmény mellett a nagyobb betáp fesz kisebb betáp áramot igényel, ugye itt párhuzamosan kötött rezgőkörről beszálünk ahol a rezgőkörre kötött feszültség az "azonos" a tekercsen is meg a kondikon is, az áram viszont az ide oda lengés következtében (rezonancián) azonos de ellentétes vektorú így eredőben kioltják egymást , szóval rezonancián a rendszerben a legkisebb az áram felvétel hiszen rezonancián a legnagyobb z impedanciája a rendszernek, csakhogy a tekercsbe behelyezett "fogyasztó" megborítja az egész képletet. Ezért nem vagyok benne biztos, hogy a nagyobb betáp fesz nagyobb betáp áramot is jelent -e. A heggesztő invertert meg azért írtam, mert a Gábor mondta , hogy 2 KW os tápegység drága , tudom a hegesztő inverter is , de az lehet , hogy előbb akad a környezetében mint megfelelő kimenő feszültségű 2KW -os egyen táp. Mondjuk azt sem nagyon értem , hogyan lesz a kimenő fesz 400V körüli .
A rezgőkörben az áram és a feszültség másként alakul a rezonancia miatt. Magában a rezgőkörben felléphet több száz Volt és több száz Amper is folyhat. Nem véletlenül kell hűteni a kondikat és a tekercset.
Azóta találtam egészen jó, ilyen tápegységet: fixo.hu/termek/3000w-ac220v-250v-tol-dc-48v-62a-zvs-futesi-kapcsolo-tapegyseg-r48-3000e3-indukcios-futeshez-2/ Nagyon jó, gyakorlatilag meg van oldva a "trafó" kérdés is, nem kell az akkuval vacakolni, kicsi és bika erős.
itt : eur.vevor.com/graphite-crucible-c_11572/vevor-3kg-graphite-crucible-high-purity-for-melting-gold-silver-furnace-casting-p_010180122004 m-eur.vevor.com/graphite-crucible-c_11572/vevor-3kg-graphite-crucible-high-purity-for-melting-gold-silver-furnace-casting-p_010180122004?gclid=Cj0KCQjwwfiaBhC7ARIsAGvcPe459dIdB4uotco2ieeOemWN-34fIbrFyKx-n8StJN47daHYVwWVMYMaAqjEEALw_wcB
Kedves Gábor! Kedvet kaptam a videód láttán a megépítéshez. Felmerült bennem pár kérdés A 6 darab mosfet hogyan van összekötve? A szemléltető kapcsolási rajzon csak 2 darab szerepel, a továbbiak párhuzamosan vannak kapcsolva? Kérhetek egy kapcsolási rajzot a teljes áramkörhöz? Előre is köszönöm.
Igen, párhuzamosan van több FET. Ez a rajz a mérvadó azzal az eltéréssel, hogy a FETeket meg kell triplázni (párhozamosan 2x3) és a 0.33 kondikból is 3x-os mennyiség kell. hu.pinterest.com/pin/136445063697770981/ A kondi nem lehet olcsó vacak, mert így is forró és elég könnyen szétnyílik ha nem alacsony ESR típus kerül be.
@@ordasigabor : ami kimaradt az ismertetésből: nem csak a belső ellenállás miatt melegszik a kondenzátor, hanem a dielektromos veszteségtől is (tangens delta). Ezért csak jó, kis veszteségű szigeteléssel szerelt kondik a jók.
@@ordasigabor : nem csökken le az áram. Én csöves Tesla-tekerccsel szórakoztam, aminek nem kell nagy áram betápként, csak nagy feszültség, a tank-kör kondenzátorai, ha nem megfelelők voltak, szétdurrantak. Az áram nyírta ki őket.
Bár lassan indult, de el tudtam kezdeni a kísérleteimet egy hasonló, saját építésű melegítővel. Egy dolgot sajnos nem értek: Rendben van, hogy a vas a Curie fok fölött elveszíti a mágnesezhetőségét és emiatt nem melegszik följebb vörösizzásnál. OK.., de mi a helyzet a grafit tégellyel? A grafit nem mágnesezhető, mégis képes eljutni a fehérizzásig úgy, hogy pl. a réz bőven megolvad a belsejében. Gábor, te tudod, hogyan lehetséges ez?
@@ordasigabor Sajnos az alumínium és a réz is csak elenyésző mértékben melegszik. A grafitnak pedig biztos vagyok benne, hogy nagyobb az ellenállása mint a réznek. És mégis, ha beteszem az olvasztó tégelyt a tekercsbe akkor égbe szökken az áramfelvétel.
Ezzel már meg lehet hajlítani a 10es vasrudat köszönöm, (nem akarok telhetetlen lenni de... ;) ) viszont a 4 autóakkumlátor, és a 18650es akksik ára is 100.huf körül van kb. összesen. ócsósított' :D verzió létezik? :D low budget lenne a tuti 10.000 alattin gondolkodtam, kevés a fizu :D ;)
4 akkuval robbant fel, 3 akkuval még nem nyírtam ki. Valóban addig kell csökkenteni a feszültséget, míg 40A körül stabilizálódik az áram. De ezt megelőzően a hőszigeteléssel kell foglalkoznom.
Bevett szokás a grafittégely használata indukciósnál? Kb. 1000x nagyobb a fajlagos ellenállása, mint a réznek, de akkor is vezető. Azért ugrott meg az áramfelvétel a behelyezéskor, mivel ezekkel a paraméterekkel a grafittégely kb. 0,004 ohmos rövidrezárt menetnek felel meg.
Szia Én is gondoltam rá, de azok 800....1200Wattot tudnak. Talán a soros kapcsolás jobb. 1db ilyen trafót szét is szedtem. Eszement módon össze van minden ragasztva, Flex kell a szétszedéséhez.
google a jóbarátod.... kínából... pl.: www.fruugo.hu/1800w-40a-dc-12-48v-indukcios-futotabla-zvs-tapegyseg-modul-nagyfrekvencias-alacsony-feszultsegu-visszacsapo-meghajto-futes-tesla-tekercs-hokezeleshez-met/p-98504226-207047086?language=hu&ac=KelkooCSS&
Szia Látom hogy nem most kezdted ezt a szakmát a véleményed érdekelne erről a videóról th-cam.com/video/WwyXZfrs6EI/w-d-xo.html ez kamu vagy valóban müködö képes a szerkezet?
Egy nem működő dologról kár videót készíteni.... most ott lökdössem és nem csinál semmit? Vagy ha elrejtek egy kábelt, akkor sem jobb a helyzet.... átveri az embereket...
@@ordasigabor nem ilyenre gondoltam hanem pl: hogy mennyi voltot termel a mikró sütő tekercs ha egyáltalán termel esetleg milyen tekercsek léteznek amik sok energiát termelnek kevés erővel. Régebben talán már vagy 20 éve láttam a Discovery Chanel-en egy amerikai feltaláló készített egy háztetöre szerelhető függöleges szélgenerátort aminek kb.1 m² volt az alapterülete körben az aljában tekercsek voltak nem tudom mennyi de 10 nél is több. A lapátok egy csőre voltak erösitve de a tengely amin forgott az egész az nem csapágyazva volt hanem mágnesek voltak a csapágy helyett azonos pólusúak hogy taszítsák egy mást így lebegett az egész így nem volt súrlódás forgás közben. Mivel hogy nagy volt az átmérője a generátor résznek ezáltal lassú fordulaton is képes volt áramot termelni. Lehet hülyén írtam le de igazából arra lennék kíváncsi hogy milyen egyszerű tekercset lehet készíteni vagy venni ami kicsi munkával sok energiát termel szeretnék foglalkozni vele a magam örömére esetleg ha nem is videót készítesz de tanácsot szívesen fogadnék. Előre is köszönöm ha adsz némi tanácsot
De miért kell olyan butaságot mondani, hogy a ZVS egy áramkör? A ZVS egy folyamatjellemző. Az áramkört amit bemutattál, rezonáns Royer oszcillátornak, másként Baxandall konverternek hívják. ZVS működési módra viszont másféle áramkörök is képesek. Amúgy a kondenzátorok melegedése elkerülhető polipropilén dielektrikum használatával.
@@zsoltsimon2803 A polipropilén kondira gondolsz? Egyszerűen olyan típusú kondit kell tenni bele. www.tme.eu/hu/katalog/polipropilen-kondenzatorok_100472/?s_order=desc
Vagy elem van a hangszóró membránjánál, amit nem látunk, vagy elektromágneses teret hoztak létre az asztala alatt. Én is csináltam ilyet: th-cam.com/video/dNOj3SDgXnU/w-d-xo.html th-cam.com/video/c_F8xwXW-8E/w-d-xo.html th-cam.com/video/QmA4g8wu8gs/w-d-xo.html
Szia, ebbol az ipari akumulator toltobol tudnal csinalni allithato feszultsegu tapot? th-cam.com/users/shortsubSJnWQxaK4?feature=share . Tudnek adni neked egyet, ha nekem is attalakitasz egyet. A tolto 24V 80A. De toltes alatt kepes leadni 30V is.
@@ordasigabor SOROS ellenállás :). Kampány alatt ezek mentek kb minden videód alatt (meg a többi magyar videó alatt is), erre tessék, most újra visszajött.:) Amúgy számomra az a fura, hogy ezt eddig senki nem nyögte be, ahogy olvastam, és mivel a komment az új like, ezért gondoltam beírom, mert technikailag nem nagyon tudok hozzászólni, egy 1001. nagyon szép munka, meg kissé uncsi. De amúgy természetesen az, és én EcoPityu, ezen videó és még kb 2 külföldi alapján építettem meg a magam kis hevítőjét berohadt csavarok ellen, bár az enyém jelenleg csak 200W körüli (szerintem a tekercselésen kéne változtatnom), de már ez is felforrósítja a fémet jelentősen.
A Zener diódát „z"-vel ejtjük.A feltaláló neve (Clarence Melvin Zener) alapján. Egyébként nagyon tetszenek a kisérleteid,sokat lehet belőlük tanulni!Köszönöm!
Engem érdekel az árammérőd belseje, jöhet majd róla részletes videó. Gábor, lehet ismered már; ezen a csatornán is vannak hasonló videók: // Hátha az "izom-trafó" kérdésre ötletet találsz belőlük... :-) // th-cam.com/channels/PKvyYVfhNC8S3TiuFAWZ7Q.html th-cam.com/video/gaKvQK4o7Jg/w-d-xo.html th-cam.com/video/6uF7hBqX2VU/w-d-xo.html (szerk:) th-cam.com/video/4B1rVVkLvH0/w-d-xo.html
Kedves Gábor, ha az segít fel tudok ajánlani a további kísérleteihez egy Eltek 2KW os vadonat új tápegységet. Ilyent: www.eltek.com/us/products/Flatpack2-48-60-2000-HE/ amennyiben érdekel, megkereslek..
Ha így tanítottak volna középiskolában, akkor most villamos mérnök lennék. Gratulálok!
Jah én is. Sajna marha sok mindent elfelejtettem elektrotechnikából F0 rá "képletére" még emlékeztem rezgőkör freki.
Őszinte remek előadások ! Ha valami nem úgy sikerül, akkor sincs semmi hamukálás ! Simán elmondod a hibákat és felhívod rá a figyelmünket ! Amiből szintén nagyon sokat tanulhatunk ! Nincs semmi csalás, semmi trükk, ami sajnos egyre szaporodik a neten ! Ez ami rendkívül bosszantó, mert az ember lát valami "szuper" dolgot, megépíti és sehogy sem működik, mert nem is működhet, mert nem is az volt a cél ....................... Köszi az előadást, nagyon jó volt ! Többször is fel fogom keresni az oldalt, mert mindig tanulok valami újat !
kösz!
Érthető magyarázatok, kimondottan jó bemutatók. Még sok ilyet! Köszönöm mester!
Öveges professzor méltó utódja vagy! Imádom a videóidat!
Nem kisebbítve Öveges prof múltját és érdemeit, de annál sokkal több és sokkal jobb!
Szuper! A régi táblakréta nagyon jó hűszigetelő. Valamikor tananyag ellátónál lehetett kapni fillérekért. A legjobb a csehszlovák volt. A 10 milimétere kréta egyik fele ujjal érinthető volt, amikor a másik oldalán az ezüst olvadt. Az majdnem 1000 C. És nagyon jó szigetelő szárazon.
egyre kiralyabb kiserleteket csinalsz nagyon szepen koszonjuk :) !!!
Szakközépben én is tanúltam elektronikát. Amit Ön elért nálam döbbenetes!! Ha tehetném minden tanárnak ajánlanám az Ön módszerét!!! Nehogy abba hagyja!!!! Köszönöm :)
Szerbusz Gábor nagyon jó bemutató volt , van egy kérdésem, mégis meddig működik a rendszer folyamatosan. A válaszodat köszönöm, a Szellem koldusa
Míg le nem merül az akkumulátor. Gondolj csak bele, pl. 2kW 48Volton kb. 40Amper... ez 4db autó akkit 1 óra alatt lemerít.
Nagyon köszi. Szuper voltál ketten. :D
Nagyon szuper volt a videó. Az áramkörrel kapcsolatban: ha "nagy" áramokat akar kapcsolgatni akkor nem elég a mosfet-ek párhuzamosítása, az ugyanis tév hit. Más kapcsolás szükséges, de nagyon szívesen állok rendelkezésre akár több-száz amper precíziós kapcsolásában is.
Tisztelettel a technikus.
Szia, külön - külön soros Gate ellenállás kell és jó layout. Ha van egyéb, írd meg, köszönöm!
A különböző anyagok különböző frekvenciát igényelnek figyelembevéve a skin hatást is.
Nem mindegy, hogy mennyire hatol be a mágneses tér és mekkora területen hoz létre örvényáramokat.
És így a tekercs távolsága az anyagtól is fontos tényező.
Még hosszan lehetne sorolni az optimális beállításhoz szükséges feltételeket.
A lényeg, hogy ezeket célfeladatra építik (tervezik) és nem ma alumíniumot, holnap vasat olvasztok vele feladatra.
Nyilván itt is ezért ment tönkre az eszköz.
A demonstráció jó volt. És a rendszer alapjai is szépen lettek elmagyarázva. Igazán szemléletes videó.
József, véleménye szerint lehetne ezzel fűteni? Egy felmelegített csövön átfolyó vízzel!
@@janosmezei637 Lehetne, csak nem éri meg.
A veszteségeket is figyelembe véve. Először is max 100% lenne a hatásfok. Azaz 1 egységnyi áramból 1egységnyi hő lehetne. De ehhez jönnek az elektronikai veszteségek. vagyis jó ha 80...90% lenne a hatásfok. Házilag már a 70% is jó lenne. Azaz 1kw áramból 0.7kw fűtési energiát lehetne juttatni a vizes rendszerbe. Ennél jobb megoldás egy hőszivattyú. Az 1kw áramból képes akár 2,5...3kw hőenergia előállítására is. (Pl légkondi) Ezen a téren nagyon jó hatásfokú fűtések léteznek. Ilyen eszközzel vizet is lehet melegíteni, ha a meglévő fűtéshez kellene.
A kísérletet este kellett volna elvégezni. 500C fok fölött beindul a vörös izzás de napsütésben nehezen látható. Hőszigetelésre javaslom az olcsó samottot vagy homokot. Szuper videó lett!
Megvettem a samott lisztet és vízüveget. Remélem ha jól kiszárad, akkor a grafitot oldalán nem lesz olyan gigantikus a hőveszteség. Kösz!
Dynatron kapcsolás akkár plusz energiát is termelhet. Amúgy az energia megmaradás törvénye néhány rezonanciás kapcsolásnál(szívó körnél) 1000 volt és 5 khz felett átértékelődik és a külső kötegből a tekercsek plusz energiát szívhatnak be a körbe.
Profi vagy! Gratulálok!
Nagyon megfogott a videó tartalma. Okkal kerestem az indukciós teknológiát. Arra lennèk kíváncsi központi fűtèsre mennyire lehetne használni? Pèldául ha a tekercs hűtèsèt ès a tekercsben lèvő test hűtèsèt is a víz fűtèsère használnánk.
Ez a legdurvább tekerés vape-be amit valaha láttam!!! :D:D:D
Igen, ilyen egy kísérletezés a valóságban. Nagyon tetszik a bemutatás szerkesztése. A kísérletezést sokszor kudarc is kíséri, mely nem szabad hogy gyengítse az ismeretszerzésre irányuló akaratot. Remek volt.
Köszönöm, nagyon érdekes volt
Gratulálok a 10E + feliratkozóhoz!
Kösz! Igyekszem érdekesen bemutatni a dolgokat néha sikerül, néha nem. Most pl. mechanikus Tesla tekercsen dolgozom, mert rájöttem, hogy a korábbinál lehet sokkal jobbat is készíteni.
Nagyon inspiráló bemutató volt. Gyűjtöm az alkatelemeket.
A varnish cső és a tégely sajnos még valahol úszik...
A táppal még nem tudom, mi lesz. Talán mirósütőből
kitermelt trafóból fogom majd készíteni.
ÚGY GONDOLOD, HOGY A MIKRÓBÓL KI VETT KONDENZÁTOR AZ JÓ., VÁLASZT.
@@gyulafarkad439 Mikrosütőből kitermelt kondi sajnos nem jó. Próbáltam, de azonnal tönkrement. Zárlatos lett.
Viszont a mikrosütő trafójával áttekercselés után lehet kezdeni valamit.
Sikerült összehoznom egy rendszert 24V/20A-es tápegység, mikrós trafóval,
Graetz egyenirányítóval, 47000 mikrós
elkóval. 4 cm átmérőjű grafit kokillában több mint 600 Celsiust tudtam elérni.
Ez a hőfok már bőven elegendő kisméretű bizmut öntvény-csecsebecsék készítéséhez.
Régebb ( 3-5) éve csináltunk mi is a haverommal 3kw ost és 230 voltról direktbe igaz hogy igbtkkel csináltuk és nagy hálozati kondik is voltak de egyszer igen le terheltük a 6kw ott mértünk és az igbt k től a tekercsig minden szénné égett mert leállott az ossziláció .
Nagyon jó videó lett mint mindig
A 6kW is pusztít rendesen.... ez az áramkör olyan, hogy ha valami nem stimmel, akkor a fizika lenulláz mindent.
@@ordasigabor szia Gábor a multkor emlitetted a dual bios os gigabyte alaplapot majd ha szeretnéd akkor kérd el az email cimem és megbeszéljük a kérdésed.
A nevem megváltozott (PcService ról)
Ez a kialakítás nagyfrekvenciás edzésre használható pár száz kHz esetén
A grafit vezeti az áramot, samott tégelyt kell használni
A D1 és D2 dióda ne legyen azonos típus, mert "beakadhat" induláskor, és akkor pukkanik. Kis különbségnek kell lenni a 2 oldal között.
Tiszteletem ! Érdeklődnék hogy egy videóban lehetne foglalkozni a semleges árammal ? KÖSZÖNÖM ELŐRE IS !
Az meg micsoda?
@@ordasigabor Se nem váltakozó , se nem egyenáram . Ha olyanról üzemel a elektromos eszköz (Plaza. ; hajszárító) , nyugodtan belehet dobni a fürdőkádba nem fog rázni , de üzemel a víz alatt is ! (Annak idején a FÓKUSZ című műsorban láttam . Igaz már régen .)
@@ordasigabor : Csefkó Pál foglalkozott vele, hogy mennyire valós, nem tudom. A szkeptikusok szerint egy sima érintésvédelmi leválasztó trafó a titok, de Csefkó úr szerintem nem ezzel csinálta, de én is csak egy video-részletet láttam róla.
Elektromos kerékpárt,motor ,12v akkumulátor + áramátalakító 220v ra + centrifuga motor hajtásnak pedálnál .+generátor 12v töltésére .Működne. megépíthető ?
Szia, van aki autó generátorból épít elektromos bicajt. Ami a centrifuga motornál azért jobb, mert nem ráz meg és tudod szabályozni a sebességet.
Nem a motor a drága, hanem az akku. Ólom akku nem játszik, nehéz és nincs benne elég kraft. 18650-es Li cellákból meg kell 60-80eFt értékben venni.....
Ha már veszel egy elektromos bringa motort,miért nem abból építesz bicajt?
A 220V-ot alapból felejtsd el egy bringán.
A legkisebb hibánál(szigeteléshiba,beázás), agyonvág.
A motorok,akkuk,generátor,egyéb vicik-vacak súlyáról már ne is beszéljünk.
Abból egy tank lenne,nem bicaj.:-))
Lehet érdemes áttervezni / átalakítani a ZVS-t, hogy mondjuk 300 VDC-ről menjen (egyenirányított hálózati feszültség), így jóval kisebb árammal lehetne ugyanekkora teljesítményt elérni, valamint külön tápegység sem kéne. Természetesen csak biztonságos érintésvédelem mellet. :)
P.s.: egyre jobbak a videók! ;) :)
Ja, ez jó ötlet, bár az életvédelem kérdéses.
fel lehet ismételten tölteni a kondenzátorokat?, hogy ujra működjön? és ha leht tudni , mennyibe került a készülék?
Majd megoldom, hogy a kondi nélkül is működjön. És a Briggs motor csupán 5000Ft volt, az inverter része sem volt sokkal drágább... minden használtan.
Én egy 17.000-Ft os 300A es inverteres hegesztő készülékből építem meg olcsóbb strapabíróbb valamint nem kell hozzá akkumulátor!.
Esetleg ha vennél egy kisebb inverteres hegesztőt és egy kicsit átalakítod. Átalakítás alatt azt értem , hogy kivennéd belőle a hegesztés segítő funkciókat (ARC-Force, hot-start, anti-stick) és akkor kapnál egy nagy teljesítményű erős áramú tápegységet. Persze tudom vaktában könnyen okoskodom, lehetséges, hogy nem lenne olyan egyszerű átprogramozni a hegesztő mikrokontrollerét. :)
egpróbáltam, van egy 5kW inverteres készülékem. Az a baj, hogy ezeket nem folyamatos üzemre tervezték és kb. 10 perc után túlmelegedett.
Hőszigetelésnek kiváló a perlit. Vízüveg vizes oldatával és perlitporral kötve,samottpor béléssel. Vagy Ytongból kifaragod.
Kösz, samott liszt és vízüveg van, veszek perlitet.
kedves Gábor! most, hogy elszálltak a rezsi árak gondolkodtam az én lehetőségeimben belül egy megoldásra, ha egyáltalán az... kérlek segíts, mert nekem jelentős lenne a beruházás (100-150 e forint), hogy merjek-e belevágni, vagy felejtős... amit kigondoltam, hogy vennék egy napelem panelt (100-150 W), azt egy diódán keresztül rákötném két 56 amperes aksira (aksik párhuzamosan), majd egy 1500-2000 w-os inverterre az aksikat hogy egy fűtőegység működjön. nappal a napelem tölti az akkumulátort, este az aksikról működne a melegítő, inverteren keresztül. a lényeg benne, hogy egy napelem képes-e a 100-150 w teljesítménnyel annyit tölteni, hogy..., illetve a megoldásom működhet-e egyáltalán? jah! a dióda arra kellene, hogy az akkumulátor egység ne hasson a napelemre. ha megtisztelnél a válasszal azt nagyon köszönném! elérhetőségem: futar48@gmail. com. elég csak annyi, hogy igen, vagy nem! köszönöm !
Szia
kb. 0.3kWh energiát tudsz betenni az akkuba és amikor ezt kiveszed inverterrel és elfűtöd, akkor ez már csak 0.25kWh lesz. Egy 1000Wattos hősugárzó ezzel 15percig üzemeltethető. Ez a 15 perc semmire nem lesz elég akármilyen pici is a házad/lakásod. Helyette törekedj arra, hogy besüssön a nap az ablakon és a belső ablakpárkányra tegyél fekete kő járólapot. Sokkal olcsóbb, több hasznosul és sosem romlik el.
Sose köss napelemet direktbe akkura, mivel még a szigetüzemű, a 12V-os rendszerhez szánt napelemek terheletlen kapocsfeszültsége is 17-18V körüli, hogy biztosan legyen pár volt tartaléka a töltésvezérlőnek. Egy napelem esetén minimum PWM töltésvezérlőt kell használnod, különben ahogy az akku töltődik és egyre kisebb áramot vesz fel, úgy húzza egyre magasabbra a kapocsfeszültségét a napelem, az ólom meg 14,4V felett gázosodik és hidrogén képződik.
A házak elég jó hőtárolók, pár száz watt miatt nem érdemes veszteséggel eltárolni az energiát. Ha mindenképpen villamosan fűtenél, akkor valami törpefeszültségű fűtőbetétet, vagy bordával szerelt teljesítményellenállást lehetne direktbe, dióda, biztosító nélkül a napelemre kötni és amíg van napsütés, mindaddig melegíteni fog. Az akkus megoldással, munkapontkövető nélküli töltésvezérlővel kapásból 20-30% veszteség keletkezik a rendelkezésre álló napenergiából, az akkuba való betöltés és kivétel további 15% veszteség, igaz utóbbi részben hőként termelődik a házon belül, viszont a töltési veszteség semmilyen energiaformában nem jelenik meg, ahhoz az üzemi paraméterek miatt sosem jutsz hozzá.
Szeretném tudni, hogy a hozzászólásomat ki, és milyen megfontolásból törölte. Senkit nem sértettem vele, nem volt hadititok.
Az a kérésem, hogy mielőtt valaki törölné, azelőtt gerincesen jelentkezzen az írásom alatt, és indokolja meg a törlésének az okát.
Néhány napot kérek a törlés előtt, majd naponta felnézek a videóra.
Ez volt a hozzászólásom:
Üdvözöllek Gábor! 1964-ben az Orion vállalatban dolgoztam, és ott volt egy hasonlítható forrasztó készülék. Akkor még csak dob csatornaváltók léteztek, aminek a házát koppantó előónozással készítették elő a galvanizáló üzemrészben. Az így előkészített ház furataiba behelyezték az átvezető kondenzátorokat, és a sima átvezetéseket, és egy 1 menetes cső hurok alá tették, a csőben víz keringett. Amint a hurok alá kerültek az alkatrészek egy pillanat alatt megolvadt a forrasztó ón a vas házon, így tudták a beforrasztásokat gyorsan elvégezni. Egyedül nem javítottam a forrasztó készüléket, csak idősebb, hozzáértő rutinos szakival. Arra azonban emlékszem, hogy hatalmas higanygőz egyenirányító volt benne, és hatalmas adó csövek. Csak érdekes volt, hogy ez a technika így visszaköszön ennyi év után.
Szia
ahogy én megfigyeltem a YT-nek lehet egy automatikus szűrője, ami bizonyos szavakra ugrik.
@@ordasigabor Szia! ezt nem tudtam, és még ezen kívül annyira sok mást nem tudok. Üdv!
Szép kísérletet láthattunk ismét köszönet érte! Felmerült bennem egy kérdés , de lehet rosszul gondolom, ha 36V helyett 4 akkumulátorral 48V tal tápláltad volna , meg akkor is eldurran az áramkör ? mert ugye nagyobb feszültség mellett kisebb áram is elegendő ugyanahhoz a teljesítményhez, vagy mivel alapvetően nem korlátozza semmi külön dolog az áramot így a nagyobb feszültség mellett gyorsabb áram megszaladás lett volna azaz gyorsabban terhelődött volna túl az áramkör? amúgy az az 50 amper a bemeneti vagy a kimeneti oldalon jelentkezik , vagy ebben a kapcsolásban ez megegyezik? nem lehet hiszen a kimeneti oldalon 600V ot emlegettél , szóval kimenet felől nézve jóval kisebb áramnak kell lennie 4 Amper körül . szóval ha 4 akkuról üzemeltetted volna akkor talán kevesebb bemenő árammal megelégedett volna és nem durran el. Esetleg egy hegesztő inverterrel meg lehetne hajtani :) vagy ,égse ,mert annál meg csak adddig van ilyen 40-60V feszültség míg ívet fog , utána tudtommal vissza veszi a feszültséget.
@karácsonyi krampusz Kedves Krampusz , a 3 db akkumulátor vagy a lithium akkuk helyett kell váltakozó áramú betáplálás???? itt a nagyfrekvenciát a rezgőkör állítja elő. Szerintem nézd végig a videót még egyszer. A kisebb feszültség nem feltétlenül eredményez kisebb áramot ez ugyanis nem egy sima egyenáramú kapcsolás ellenállás terheléssel. Mivel rezgőkörről van szó rezonancia frekvencián egészen más az impedanciája mint más frekvenciákon. Ezért nem egyértelmű , hogy kisebb betáp feszültség mellett kisebb vagy nagyobb áramot vesz fel.
@karácsonyi krampusz Hátt éppen ebben nem vagyok biztos, hogy rövidebb idő alatt tudja leadni , ha ugyanannyi idő alatt tudja leadni , akkor állandó kimenő teljesítmény mellett a nagyobb betáp fesz kisebb betáp áramot igényel, ugye itt párhuzamosan kötött rezgőkörről beszálünk ahol a rezgőkörre kötött feszültség az "azonos" a tekercsen is meg a kondikon is, az áram viszont az ide oda lengés következtében (rezonancián) azonos de ellentétes vektorú így eredőben kioltják egymást , szóval rezonancián a rendszerben a legkisebb az áram felvétel hiszen rezonancián a legnagyobb z impedanciája a rendszernek, csakhogy a tekercsbe behelyezett "fogyasztó" megborítja az egész képletet. Ezért nem vagyok benne biztos, hogy a nagyobb betáp fesz nagyobb betáp áramot is jelent -e. A heggesztő invertert meg azért írtam, mert a Gábor mondta , hogy 2 KW os tápegység drága , tudom a hegesztő inverter is , de az lehet , hogy előbb akad a környezetében mint megfelelő kimenő feszültségű 2KW -os egyen táp. Mondjuk azt sem nagyon értem , hogyan lesz a kimenő fesz 400V körüli .
A rezgőkörben az áram és a feszültség másként alakul a rezonancia miatt. Magában a rezgőkörben felléphet több száz Volt és több száz Amper is folyhat. Nem véletlenül kell hűteni a kondikat és a tekercset.
Akkumulátor helyett hegesztőtrafóval próbálnám, ha elérhető áron találnék diódát hozzá.
Azóta találtam egészen jó, ilyen tápegységet:
fixo.hu/termek/3000w-ac220v-250v-tol-dc-48v-62a-zvs-futesi-kapcsolo-tapegyseg-r48-3000e3-indukcios-futeshez-2/
Nagyon jó, gyakorlatilag meg van oldva a "trafó" kérdés is, nem kell az akkuval vacakolni, kicsi és bika erős.
Gábor? Tanárnak tetszik lenni?
Dehogy!
@@ordasigabor örültem volna, 46 évvel ezelőtt egy ilyen tanárnak!!! :)
@karácsonyi krampusz miért ilyen aggresszív itt mindenki a chaten ? Xd
@karácsonyi krampusz was is das?
Hello, azt szeretném kérdezni hogy menyibe kerül ez a szerkezet házilag? Na és hálozatrol használva menyit eszik kw ban?
még a barkàcs verzió is 50-100eFt körül van vízhűtédssel és egy jó tápegység még majdem ennyi. 3kW elég neki a hálôzatbôl
@@ordasigabor Köszönöm! Az nem kevés óránként!
Szervusz Gábor ! Grafit tégelyt hol szerezted be ?
itt :
eur.vevor.com/graphite-crucible-c_11572/vevor-3kg-graphite-crucible-high-purity-for-melting-gold-silver-furnace-casting-p_010180122004
m-eur.vevor.com/graphite-crucible-c_11572/vevor-3kg-graphite-crucible-high-purity-for-melting-gold-silver-furnace-casting-p_010180122004?gclid=Cj0KCQjwwfiaBhC7ARIsAGvcPe459dIdB4uotco2ieeOemWN-34fIbrFyKx-n8StJN47daHYVwWVMYMaAqjEEALw_wcB
@@ordasigabor Köszönöm szépen a gyors válaszodat.
Nagyon jó videó lett.
Esetleg valaki tud egy kapcsolási rajzot az indukciós melegítőről?
Előre is köszönöm szépen.
www.open-electronics.org/an-open-project-for-a-1-000w-induction-heather/
Ilyen volt s videóban. De a háztartási célra kapható is nagyon hasonló.
@@ordasigabor
Nagyon szépen köszönöm a segítséget.
Kedves Gábor!
Kedvet kaptam a videód láttán a megépítéshez. Felmerült bennem pár kérdés
A 6 darab mosfet hogyan van összekötve? A szemléltető kapcsolási rajzon csak 2 darab szerepel, a továbbiak párhuzamosan vannak kapcsolva?
Kérhetek egy kapcsolási rajzot a teljes áramkörhöz? Előre is köszönöm.
Igen, párhuzamosan van több FET.
Ez a rajz a mérvadó azzal az eltéréssel, hogy a FETeket meg kell triplázni (párhozamosan 2x3) és a 0.33 kondikból is 3x-os mennyiség kell.
hu.pinterest.com/pin/136445063697770981/
A kondi nem lehet olcsó vacak, mert így is forró és elég könnyen szétnyílik ha nem alacsony ESR típus kerül be.
@@ordasigabor Köszönöm a segítséget
@@ordasigabor : ami kimaradt az ismertetésből: nem csak a belső ellenállás miatt melegszik a kondenzátor, hanem a dielektromos veszteségtől is (tangens delta). Ezért csak jó, kis veszteségű szigeteléssel szerelt kondik a jók.
Ha a tápfeszültség 48V, akkor hogy lesz több száz volt a rezgőkörön? Ugye nem csak az ide-oda áttöltődésről van szó? Önindukció? Lenz-törvény?
Egy rezgőkör 10-20x nagyobb feszültséget is képes előállítani, mint a tápfeszültség. Ezzel együtt persze az áram lecsökken.
@@ordasigabor igen, csak a videóból hiányoltam ennek a magyarázatát...
@@ordasigabor : nem csökken le az áram. Én csöves Tesla-tekerccsel szórakoztam, aminek nem kell nagy áram betápként, csak nagy feszültség, a tank-kör kondenzátorai, ha nem megfelelők voltak, szétdurrantak. Az áram nyírta ki őket.
Bár lassan indult, de el tudtam kezdeni a kísérleteimet egy hasonló, saját
építésű melegítővel. Egy dolgot sajnos nem értek: Rendben van, hogy a vas
a Curie fok fölött elveszíti a mágnesezhetőségét és emiatt nem melegszik
följebb vörösizzásnál. OK.., de mi a helyzet a grafit tégellyel? A grafit nem
mágnesezhető, mégis képes eljutni a fehérizzásig úgy, hogy pl. a réz
bőven megolvad a belsejében. Gábor, te tudod, hogyan lehetséges ez?
Szerintem örvényáramok keletkeznek a grafitban is, ugyanúgy, mint az alumíniumban. És az örvényáram veszteséget okoz és felmelegíti.
@@ordasigabor Sajnos az alumínium és a réz is csak elenyésző
mértékben melegszik. A grafitnak pedig biztos vagyok benne, hogy
nagyobb az ellenállása mint a réznek. És mégis, ha beteszem az olvasztó tégelyt a tekercsbe akkor égbe szökken az áramfelvétel.
Ezzel már meg lehet hajlítani a 10es vasrudat köszönöm, (nem akarok telhetetlen lenni de... ;) ) viszont a 4 autóakkumlátor, és a 18650es akksik ára is 100.huf körül van kb. összesen. ócsósított' :D verzió létezik? :D low budget lenne a tuti 10.000 alattin gondolkodtam, kevés a fizu :D ;)
Faszén, ventilátor és egy tűzálló dobozka.... ez olcsóbb.
Szia. Tudnál egy 18 - 24kW teljesítményt Fűtéshez ?
fogjuk rá, h nem világos... gázkazán?
@@ordasigabor villannyal szeretném. Indukciós alapon. Nem gázzal ha van rá lehetőség.
24:55 A "mezei vasrúd" helyett , nevezzük csak köracélnak :D
Nálam van mezei dióda is .)
Szia Gábor! Ha levennéd az egyik aksit. Szerintem 2 aksival, elketyegne 30-40A-en a grafit olvasztótégely.
4 akkuval robbant fel, 3 akkuval még nem nyírtam ki. Valóban addig kell csökkenteni a feszültséget, míg 40A körül stabilizálódik az áram. De ezt megelőzően a hőszigeteléssel kell foglalkoznom.
@@ordasigabor Ki ne hagyd ezt a 24Voltos grafit tégelyes kísérletet!
Nagyon várom az arról készülő videót.
Bevett szokás a grafittégely használata indukciósnál? Kb. 1000x nagyobb a fajlagos ellenállása, mint a réznek, de akkor is vezető. Azért ugrott meg az áramfelvétel a behelyezéskor, mivel ezekkel a paraméterekkel a grafittégely kb. 0,004 ohmos rövidrezárt menetnek felel meg.
Szia
A válasz: igen
Nagyon sok helyen így használják, pl: www.uihm.com/en/Other-Induction-Applications/induction-heating-graphite-crucible-1808_5.html
Szia Gábor! Esetleg olcsó "piacos" inverteres hegesztő?
Akkumlátorok helyett mikorhulám sütő " trafó " ? Párhumazosan 2-3 db az kb 3KW tud. Szerintem müködne.
Szia
Én is gondoltam rá, de azok 800....1200Wattot tudnak. Talán a soros kapcsolás jobb. 1db ilyen trafót szét is szedtem. Eszement módon össze van minden ragasztva, Flex kell a szétszedéséhez.
Szuper videó effekt!
magát az meghajtóbáramkört hol lehet beszerezni?
google a jóbarátod.... kínából... pl.:
www.fruugo.hu/1800w-40a-dc-12-48v-indukcios-futotabla-zvs-tapegyseg-modul-nagyfrekvencias-alacsony-feszultsegu-visszacsapo-meghajto-futes-tesla-tekercs-hokezeleshez-met/p-98504226-207047086?language=hu&ac=KelkooCSS&
klassz!
Szia
Látom hogy nem most kezdted ezt a szakmát a véleményed érdekelne erről a videóról th-cam.com/video/WwyXZfrs6EI/w-d-xo.html ez kamu vagy valóban müködö képes a szerkezet?
kamu... sok csatorna a hiszékeny embereket szórakoztatja
@@ordasigabor lehetne egyszer hogy készits ezzel kapcsolatban egy videót hogy olyan egyszerű emberek is mint én megértsük hogy miért kamu a videó
Egy nem működő dologról kár videót készíteni.... most ott lökdössem és nem csinál semmit? Vagy ha elrejtek egy kábelt, akkor sem jobb a helyzet.... átveri az embereket...
@@ordasigabor nem ilyenre gondoltam hanem pl: hogy mennyi voltot termel a mikró sütő tekercs ha egyáltalán termel esetleg milyen tekercsek léteznek amik sok energiát termelnek kevés erővel. Régebben talán már vagy 20 éve láttam a Discovery Chanel-en egy amerikai feltaláló készített egy háztetöre szerelhető függöleges szélgenerátort aminek kb.1 m² volt az alapterülete körben az aljában tekercsek voltak nem tudom mennyi de 10 nél is több. A lapátok egy csőre voltak erösitve de a tengely amin forgott az egész az nem csapágyazva volt hanem mágnesek voltak a csapágy helyett azonos pólusúak hogy taszítsák egy mást így lebegett az egész így nem volt súrlódás forgás közben. Mivel hogy nagy volt az átmérője a generátor résznek ezáltal lassú fordulaton is képes volt áramot termelni. Lehet hülyén írtam le de igazából arra lennék kíváncsi hogy milyen egyszerű tekercset lehet készíteni vagy venni ami kicsi munkával sok energiát termel szeretnék foglalkozni vele a magam örömére esetleg ha nem is videót készítesz de tanácsot szívesen fogadnék. Előre is köszönöm ha adsz némi tanácsot
De miért kell olyan butaságot mondani, hogy a ZVS egy áramkör? A ZVS egy folyamatjellemző. Az áramkört amit bemutattál, rezonáns Royer oszcillátornak, másként Baxandall konverternek hívják. ZVS működési módra viszont másféle áramkörök is képesek. Amúgy a kondenzátorok melegedése elkerülhető polipropilén dielektrikum használatával.
Szia! Ne haragudj! Utóbbit hétköznapibban is le tudnád írni?
@@zsoltsimon2803 A polipropilén kondira gondolsz? Egyszerűen olyan típusú kondit kell tenni bele.
www.tme.eu/hu/katalog/polipropilen-kondenzatorok_100472/?s_order=desc
Így már 'kerek'! Nagyon köszi!!! 😉
Ha hosszabb ideig van benne a Vas megolvassza? vagy csak izzítani tudja?
Elcsöppenti, ha van elég idő és energia.
Gátlás nélkül megfolyik.
th-cam.com/video/09ictxmcgMk/w-d-xo.html Mi van ennek a bemutatónak a háta mögött, mi a véléményed?
Vagy elem van a hangszóró membránjánál, amit nem látunk, vagy elektromágneses teret hoztak létre az asztala alatt. Én is csináltam ilyet:
th-cam.com/video/dNOj3SDgXnU/w-d-xo.html
th-cam.com/video/c_F8xwXW-8E/w-d-xo.html
th-cam.com/video/QmA4g8wu8gs/w-d-xo.html
Ez jó cucc.
Jó videó lett, mégha a szerkezetet nem is magad építetted. A Kapanadze generátorral hogy álsz? Már nagyon várom!
Ez foga hajtani a Kapanadze generátort. Remélem június végére minden más is elkészül hozzá.
Áram korlátozás kellene!
Én is kísérletezek...
Szia, ebbol az ipari akumulator toltobol tudnal csinalni allithato feszultsegu tapot? th-cam.com/users/shortsubSJnWQxaK4?feature=share . Tudnek adni neked egyet, ha nekem is attalakitasz egyet. A tolto 24V 80A. De toltes alatt kepes leadni 30V is.
Szia
ez 3 fázisú, nekem nincs 3x380V így biztosan nem tudom beüzemelni. Azért kösz!
@@ordasigabor ez szívás. Kár.
Már megint csak a politika :D 4:51
????
@@ordasigabor SOROS ellenállás :). Kampány alatt ezek mentek kb minden videód alatt (meg a többi magyar videó alatt is), erre tessék, most újra visszajött.:)
Amúgy számomra az a fura, hogy ezt eddig senki nem nyögte be, ahogy olvastam, és mivel a komment az új like, ezért gondoltam beírom, mert technikailag nem nagyon tudok hozzászólni, egy 1001. nagyon szép munka, meg kissé uncsi. De amúgy természetesen az, és én EcoPityu, ezen videó és még kb 2 külföldi alapján építettem meg a magam kis hevítőjét berohadt csavarok ellen, bár az enyém jelenleg csak 200W körüli (szerintem a tekercselésen kéne változtatnom), de már ez is felforrósítja a fémet jelentősen.
A Zener diódát „z"-vel ejtjük.A feltaláló neve (Clarence Melvin Zener) alapján.
Egyébként nagyon tetszenek a kisérleteid,sokat lehet belőlük tanulni!Köszönöm!
Engem érdekel az árammérőd belseje, jöhet majd róla részletes videó.
Gábor, lehet ismered már; ezen a csatornán is vannak hasonló videók:
// Hátha az "izom-trafó" kérdésre ötletet találsz belőlük... :-) //
th-cam.com/channels/PKvyYVfhNC8S3TiuFAWZ7Q.html
th-cam.com/video/gaKvQK4o7Jg/w-d-xo.html
th-cam.com/video/6uF7hBqX2VU/w-d-xo.html
(szerk:)
th-cam.com/video/4B1rVVkLvH0/w-d-xo.html
kösz
:-) ez jó
Hat ezzel a hulladek teleprol begyujtott mindenfele kidobott motorokbol meg eleg korulmenyes lenne a rezet, aluminiumot beolvasztani.
vard mar meg mig elmagyarazod a dolgot ne sürgesd enyire magad😂😂😂😂 istenem fáj az oldalam a röhögéstöl😂😂😂😂😂
Kedves Gábor, ha az segít fel tudok ajánlani a további kísérleteihez egy Eltek 2KW os vadonat új tápegységet. Ilyent: www.eltek.com/us/products/Flatpack2-48-60-2000-HE/ amennyiben érdekel, megkereslek..
Szia, örülök, h írtál! Itt megtalálod az e-mail címemet: vitorlas-hu8.webnode.hu/kapcsolat/
Megbeszéljük e-mail-ben és köszönöm
Ha van még ilyen tápegységed engem is érdekelne.