Wracamy do podstaw...
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 21 ธ.ค. 2024
- Ostatnio usłyszałem takie zdanie:
"Sadownik to nie rolnik"- to stwierdzenie pokazuje jak ostatnimi dekadami coraz mniej patrzyliśmy na jakość naszych gleb i byliśmy zapatrzeni w nawożenie dolistne.
Gleba w sadownictwie to nawożenie mineralne i... koniec. Może warto to zmienić? Po doświadczeniu, które robiliśmy w zeszłym roku na młodej kwaterze Goldena zapadła w pełni świadoma decyzja, aby kwasami humusowymi nawozić cały sad oraz na większą skalę stosować nawozy organiczne, takie jak podłoże pieczarkowe.
#apple #jabłka #carbohumic #carbohort #gleba #kwasyhumusowe #humusy #nawozy
Spoko pomysł na podawanie kwasów👍
Witam
A czy przez zraszacze bez filtrów poleci?
250 litrów na ha sadu Czy na ha pasów herbicydowych ?
na 1 ha sadu było dawane 250 l. Za jakiś miesiąc po zbiorach kolejna dawka- i tu zastanawiam się czy 200 czy 250 l? Przyszły mi niedawno analizy gleby z zawartościa próchnicy w glebie i tam gdzie stosowałem 600 l (młoda kwatera Goldena) wyniki jak na nasze warunki bardzo dobre. Choć tam, gdzie dawałem 250 l próchnica około 1,7-2%. W porównaniu do sąsiadów wyniki wyróżniajace się. ALE!!! nie robiliśmy pomiarów próchnicy przed wylaniem kwasów, więc nie ma do czego porównać. Jednak ogólnie na moje oko jest dobrze, na tyle dobrze, że ja CarboHumic będe stosował cyklicznie co roku
@@Jacek_Maliszewski Dzięki
Jeszcze jedno pytanie Z jaką prędkością jeździsz i jakie jest ciśnienie cieczy roboczej ?
@@31szynszyl z tego co pamiętam 5 km/h i ciśnienie chyba 11 bar
@@Jacek_Maliszewski Dzięki Będziemy działać
A gdzie mauser i cała mahineria do lania?
Na tegorocznym TSW odbyła sie debata "Czy warto rezygnować z jabłek?", która zgromadziła chyba najwięcej widzów. W tej bardzo dobre debacie brali udział min Pan Jerzy Jasiorowski, Pan Wojciech Kot, Pan Paweł Pączka. Pan Pączka powiedział bardzo ciekawe słowa- Mamy sad Gali Royal, gdzie przy odpowiedniej ochronie, nawożeniu, dbaniu o glebę osiągamy wydajność 90 ton z hektara jabłka wysokiej jakości i to jest nasza odpowiedź na roznące koszty produkcji.
I choć na pierwszy rzut oka to stwiedzenie jest dość konkrowersyjne to czy jednyną szansą na podnieśienie opłacalonosci jest podniesienie wydajności?
Gala 90t/ha ???
Ok może, 50-60 mm rozmiar słabo wybarwiony.
Bądźmy realistami.
@@michajezyk7164to słowa Pana Pączki, który na opinie zdroworozsądkowego człowieka. Także ja nie widzę powodu żeby w to nie wierzyć
@@Jacek_Maliszewski Tak, Pan Paczka rozsądnie zawsze mówi, jednak, 90 t/ha Gali wysokiej jakości to szacunek , podziwiam.
@@michajezyk7164 w ostatnim sezonie Gala Brookfield rwana raz, 12 % przemysłu, rwane wszystko do skrzyń, 80 ton 70+.
Aż 200l na hektar tego trzeba dać??? To jakie to koszty, a przecież nawozów to nie zastąpi.
Odpowiadając przewrotnie można dać 5 litrów na hektar i liczyć na cuda
Szkoda opryskiwacza moim zdaniem. Część tych opryskanych lisci poleci do sasiada.
Deszcz popada i będzie ok
Nie było problemu z wylatującymi liśćmi, bo ona cały czas były mokre, a co za tym idzie ciężkie. Padający deszcz, śnieg na bieżąco rozpuszcza i wpłukuje Carbohumic. Co do opryskiwacza ja tez nie jestem do tej metody przekonany w 100%, aczkolwiek szybkość aplikacji jest naprawdę dobra
A co ma się niby zepsuć w tym opryskiwaczu ?
Tak opryskiwacz sobie zasyfiasz??