Epidurális érzéstelenítés: tények és tévhitek

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 20 ต.ค. 2024

ความคิดเห็น • 13

  • @evaemesemate6764
    @evaemesemate6764 ปีที่แล้ว +4

    3 gyerekem közül kettőt epidurális érzéstelenitéssel szültem. Az első szülésem epidurális nélküli volt, nem volt erre lehetőség az állami kórházban. A második szülésem egy magánklinikán történt. Itt ismertették meg velem ezt a fájdalomcsillapitó lehetőséget. Mivel tartottam az esetleges mellékhatásaitól, csak nagyon későn igényeltem. Már 8 cm.re voltam tágulva. Viszont ekkor megváltás volt, habár vajudásom nem volt hosszú. Miután megjött a hatása, teljesen elkábultnak éreztem magam, mintha droghatás alá kerültem. Tényleg rá kellett hagyatkozzak az orvosnőm irányitására, mert abszolut nem éreztem, mikor kellene tolni. Akkor azt mondtam, hogy igy könnyű szülni, sőt, még szülnék is. Viszont a szülés után egész testem viszketni kezdett, ami jó ideig kitartott. Na ez kellemetlen volt.
    A harmadik szülésem során hamarabb kértem már én az érzéstelenitőt, mert valahogy a fiam nehezebben indult el. Mire az érzéstelenitésre került volna a sor már úgy éreztem, hogy a fájdalomtól az ájulás környékez. A hatása után kicsit jobb volt. Utána sem jelentkezett az utólagos viszketés.
    Most negyedik babámat várom, egy hónapom van még a szülésig. Ezuttal már tudatosabban akarok hozzaállni a szüléshez, emiatt is örülök nagyon, hogy rátaláltam erre a videósorozatra. Hallgatva a videó anyagát az epidurális érzéstelenités hátrányairól...hm.....talán ezuttal mégsem vállalnám. De igy előre nem tudom, mi lesz majd, ha eljön a szülés ideje....

    • @tiedaszules
      @tiedaszules  ปีที่แล้ว +2

      Kedves Éva, örülök, hogy egy picit tudok segíteni abban, hogy tudatosabban készülődjön a szülésre! Az epidurálisról nem szabad szerintem fekete-fehéren gondolkodni. Van, akinek ez a tökéletes megoldás a szüléséhez és ez segít abban, hogy pozitív legyen a szülés-élménye, van akinek pedig nem. Nagyon boldog babavárást és boldog szülést kívánok!

  • @annakatonakiss3908
    @annakatonakiss3908 9 หลายเดือนก่อน

    Szép napot! Milyen természetes fájdalomcsillapítást lehet használni szülés közben? Köszönöm

    • @tiedaszules
      @tiedaszules  9 หลายเดือนก่อน +4

      Kedves Anna, a lehetőségek tárháza elég nagy...Relaxáció /önhipnózis, vizualizáció, figyelemösszpontosítás, masszázs, deréktáji ellenyomás, rebozo kendős ringatás, jövés-menés, guggolás, négykézláb, különféle illóolajok (masszázshoz vagy csak szimatolva), meleg terápia, medence, zuhany, stb. Van egy mini tanfolyamom a www.tiedaszules.hu oldalon, ahol éppen ezt tanítom :-), Szelidítsd meg a szülést! címen találod meg az oldalamon. A lényeg: mindenkinek egy picit más válik be, ezért jó többféle megoldással felkészülni.

  • @llkviki
    @llkviki 12 วันที่ผ่านมา

    12:50
    Ezt a részt nem teljesen értem, mivel várnak.
    Az epiduralis adagolassal várnak az utolsó szakaszig vagy a "nyomatással"?
    Tehát beadjak korábban de nem nyomatják az anyát csak mikor 8cm-re van tágulva?
    Köszönöm ha valaki tudja tisztázni nekem 😊
    Kb 1 hét múlva születik második gyermekem, első szülésnél nem volt, most kérek epiduralist, de keresem a leghatekonyabb kivitelezést 😅

    • @tiedaszules
      @tiedaszules  10 วันที่ผ่านมา +1

      Szia! A 8 centiméter még nem teljes tágulás, akkor még senkit nem nyomatnak, akár van epidurális akár nincs...Viszont teljes tágulásnál - 10 cm-nél, amikor eltűnt a méhszáj - akkor várnak még a "nyomatással", tehát még "nem kezdődik el" a kitolási szakasz, hanem az édesanya csak pihen, fájdalma nincs az epidurális miatt és közben a méh szépen dolgozik és emiatt a baba szépen lassan ereszedik a szülőcsatornában, anélkül, hogy az édesanya bármiféle aktív izommunkával erre rásegítene. Ez akár egy-két óra is lehet, ha a baba is és az édesanya is jól van! Ezt nevezik passzív kitolásnak - ami egyébként epidurális nélkül is megtörténik/megtörténne, ha hagynák - és így az aktív rész, a tényleges "nyomás", sokkal rövidebb és hatékonyabb. Remélem így már érthető, ha nem kérdezz bátran!!!!

    • @llkviki
      @llkviki 10 วันที่ผ่านมา

      @@tiedaszules igen! Köszönöm szépen ❤️

  • @martaszokan-opauszki6291
    @martaszokan-opauszki6291 ปีที่แล้ว +2

    Nekem többnyire pozitív véleményem van az epidurális érzéstelenítésről, én már csak a tágulási szakasz végére kaptam, kb 45 percig hatott maximálisan, be tudtam csukni a szemem, pihenni, utána már ment ki a hatás..kitolás pedig már érzéstelenítés nélkül! a varráshoz is abba adták az érzéstelenítőt. Ami mellékhatás lehetett, hogy szülés után kb. 1 órával ájulásközeli érzés fogott el, annyira lement a vérnyomásom. Később jöttem rá, hogy valószínűleg az ennek a következménye

    • @tiedaszules
      @tiedaszules  ปีที่แล้ว

      Szuper, hogy csak ennyire a vajúdás végére volt rá szükség és igen vszeg emiatt szinte nem is éreztél semmit az esetleges mellékhatásokból! Az ájulásközeli érzést azért ne írd csak az epi számlájára, maga a szülés is egy hatalmas fizikai igénybevétel, lehet, hogy csak simán emiatt ment le a vérnyomásod, ez elég gyakori jelenség, ugyanúgy mint a remegés a szülés után... De örülök nagyon, hogy Neked pozitív élmény volt és segített az epidurális!

  • @LeiroNev123
    @LeiroNev123 ปีที่แล้ว

    Ugyan én egy boka műtét miatt kaptam epidurális érzéstelenítést, kiderült, hogy nem reagál a szervezetem rá, végül a műtét altatással folytatódott, viszont ennek következményeképpen másfél napig nem tudtam, hogy épp álmodom-e vagy ébren vagyok, emlékezet kiesésem volt, és persze fej és derékfájás úgy 2-3 napig.
    Most babát várunk, remélem az orvost meg lehet kérni, hogy ne is próbálkozzanak vele. Gondolom ezt azért majd érdemes lesz előtte valamivel tisztázni. Bár a legjobb lenne, ha fel sem merülne, hogy érzéstelenítésre egyáltalán szükség lehet.

    • @tiedaszules
      @tiedaszules  ปีที่แล้ว +1

      Igen, ezt azt hiszem kifelejtettem a videóból, de ez valóban van ilyen is, igaz nagyon ritkán, hogy valaki egyáltalán nem vagy csak alig reagál az epidurálisra. Érdemes a szülésre felkészülni, főleg a fájdalom menedzselésével kapcsolatban. Sok működő technika van, amiket már a szülés előtt be lehet gyakorolni és amik valóban segítenek! Boldog babavárást kívánok!