Wikingowie z Elbląga to jest mega historia, a Elbląg dzisiejszy - ze swoją postmodernistyczną wersją hanzeatyckiej przestrzenie to jest po prostu citybreakowe miasto-ciacho do schrupania ❤
Historia ze smokiem, wawelem i wikingami sztos. Totalnie mnie nie interesuje czy tak było czy nie. Po prostu genialna historia. Dla takich smaczków śledzę ten kanał. ❤
Elbląg kojarzy mi się z drugim żywiołem - powietrzem. Służyłem w wojsku na ul. Lotniczej. Kiedy oglądam internetowe fotki z byłej jednostki to serce mi się kraje. Tam, na radiostacji spędziłem chyba najpiękniejsze lata mojej młodości. Wszystko zarośnięte, zaniedbane. Budynek sztabu ( małe, prostokątne okienko to moja radiostacja) w rozsypce, połamane schody itd. Teraz podobno przez środek jednostki przebiega ulica, jest tam też aeroklub ale jakoś mizernie wygląda. Elbląg to dla mnie sentymentalna podróż. Pozdrawiam elblążan.
Tak - Elbląg był w przeszłości bardzo wojskowym, garnizonowym miastem. Aeroklub z tego co wiem ma się całkiem dobrze, są nawet plany utwardzania pasa startowego dla obsługi samolotów biznesowych. Pozdrawiam!
Bardzo interesujący materiał. Byłem w Elblągu przejazdem, następnym razem muszę znaleźć czas by zwiedzić. Kibicuję projektówi stworzenia portu silnego gospodarczo! A przekop mierzei - tylko ktoś niezdarny nie wybuduje sobie furtki w płocie i wychodzi do świata przez działkę sąsiada 😅
O Północy myślę od dawna - ciągnie mnie do Łotwy, Litwy, Estonii, Finlandii i w ogóle dookoła Bałtyku. Na pewno taki sezon powstanie i sądzę, że będzie wyjątkowo smakowity. Pozdrawiam!
@@GRO30 dla mnie najlepszym wspomnieniem są rajdy piesze z plecakiem z Bażantarni w stronę Milejewa, górskie przeprawy przez te głębokie jary Wysoczyzny Elbląskiej. Dopiero teraz dociera do mnie fakt, że Elbląg będąc w praktyce miastem nadmorskim jako jedyny w Polsce jest jednocześnie miastem górskim. Srebrna Góra ma prawie 200 m. N.P.M., jest najwyższa nad polskim Bałtykiem!
W Elblągu bywałem dwa razy, no i spodobała mi się ta... retrowersja. W moim Szczecinie zastosowano w połowie to podejście w odbudowie starego miasta. Wyszło nieźle! W Elblągu bardzo też podobały mi się te ulice bez asfaltu, bo za każdym razem był upał i nie śmierdziało! (W Elblągu jadłem najsmaczniejszą pizzę w moim życiu!) A ten tak zwany przekop, jest po prostu Kanałem Żeglownym przez Mierzeję Wiślaną, który już nawet wielki król Stefan Batory chciał zrealizować. Niestety, wcześnie umarł lub został zamordowany. Jeżeli Elblągiem będą zarządzali ludzie myślący po polsku, to miasto i region Zalewu Wiślanego będą perłą w koronie Polski. Trzeba mieć ambicję i większe cele, bo (to prawda) Polak potrafi!!! Pozdrawiam
Fantastyczna ta "starówka". Wielkie brawa dla włodarzy miasta, architektów, wykonawców i osób decyzyjnych. Powinni tak samo zrobić z niektórymi miejscowościami gdzie za komuny walili częściowo bloki, np. Nysa Kłodzka.
Warto zobaczyć dla porównania retrowersje w Głogowie albo Gdańsku. Głogów ma retrowersje zrealizowane wcześnie i kompleksowo, co daje dyskusyjny dziś efekt estetyczny i wrażenie ogólne jest takie, że - moim zdaniem - szału nie ma. A w Gdańsku spichlerze są supernowoczesne, wizualnie jest super, ale za to dyskutować można o kwestiach społecznych - powstała dzielnica hotelowo inwestycyjna, praktycznie pozbawiona tkanki obywatelskiej. Bardzo są to interesujące historie miejskich przestrzeni.
@@MateuszZmyslony a jak to jest z tymi retrowersyjnymi budynkami na filmie? Tam noramalne mieszkania są? Można je kupić, czy to miejskie socjalne? Z tą gdańską wyspą to ona z tego co widzę na filmach jest praktycznie w centrum miasta. W Krakowie i bez odbudowy dzielnica I (przynajmniej jej centralne części) jest praktycznie pozbawiona tradycyjnej tkanki społecznej ale i tak mnogość usług, restauracji itp sprawia wrażenie w miarę żyjącego miasta. To zawsze trochę dylematy bo normalne mieszkaniowe dzielnicę to też samochody, śmieciarki itp. Obecny krakowski Kazimierz nawet jak niemiłosiernie umazany i tak jest sto razy lepszy od czasów kiedy tam patusy straszyły a przecież stałych mieszkańców tam jest na lekarstwo.
@@teq_nix W elbląskich kamienicach normalnie mieszkają ludzie, w zdecydowanej większości lokali. A kamienice najczęściej są własnością prywatną. To bardzo zdrowa tkanka społeczna. W Krakowie z zabytkowego centrum wypędził mieszkańców "over tourism" - nie można mieć ciastka i zjeść ciastka. Na Kazimierzu mieszka sporo miejscowych, wbrew pozorom. Jestem jednym z nich :-)
@@MateuszZmyslony Też tam mieszkałem trochę, mieszkanie cały czas trzymam. Ale co się działo w budynku socjalnym na Wąskiej 4 (ktory mialem szczesie podziwiac z balkonu przez jakby wspólne wewnętrzne podwórko) to opowieść na inne czasy. Całe szczęście, że miasto lokatorów przeniosło i z tego co wiem to budynek idzie na sprzedaż bo zaręczam, że nikt takiego sąsiedztwa nie chce mieć. Swoją drogą jak mieszkasz w dzielnicy i zapewne trochę tam społecznie działasz to są jakieś plany remontu elewacji na takiej Józefa czy to własność prywatna i nic się nie da z tym zrobić? Czy może miasto uznało, że Kazimierz ma częściowo wyglądać jak taka "przytulna" ruina?
@@teq_nix na bank kwestie własnościowe konserwują ruiny na Kazimierzu. Te nieruchomości tam są tak wiele warte, że gdyby to było możliwe, to już by tam stało jakieś butikowe cudo po rewitalizacji.
Dużo form przestrzennych jest w parku Kajki. Lubiłem obijać piłką o "radar". Jak chodziłem do I LO to właśnie w tym czasie archeolodzy odsłonili fundamenty starego miasta, można było popatrzeć przez płot :) Pozdrawiam serdecznie.
Mateusz, sprawiasz, że myśl o powrocie coraz bardziej mnie przekonuje. Tak, Elbląg to moje miasto. Bardzo ciekawe, różnorodne. Ach, piękne. Mateusz, ciekawie to zrobiłeś. Na budowę ,,przekopu" mam jednak inny pogląd. Dziękuję Ci SYNU.
Tak, Elbląg jest za co kochać. Chociaż akurat nie do końca chyba pewny fakt urodzin w tym mieście wspomnianego Cejrowskiego z mojej perspektywy raczej nie jest powodem do dumy ;-) Nie moje klimaty.
Fajny materiał. Moje miasto ❤ ale zbyt szybko przesuwająca się kamera, szybkie kadry, powodują, że osoby ze słabszym wzrokiem i problemami z błędnikiem przeżywają koszmar. Wolniej poproszę!
@@andrzejk5506 znam takich, co się wciąż śmieją z przekopu i elbląskiego portu. Ale idę o zakład, że to się gospodarczo błyskawicznie rozhula. A pięknie jest już. Elbląg to fenomen, który się dopiero zaczyna rozkręcać 8-)
Proszę pamiętać o tym, że obok Nówki Starówki Elbląg ma jeszcze dostęp do wody, morza i wspaniałej górskiej i leśnej Wysoczyzny. To dużo jak na jedno miasto. Dzielnice mieszkalne wyglądają podobnie w całej Polsce . Czas na ich rewitalizacje nadchodzi właśnie teraz.
Zainspirowany Waszymi komentarzami zapytam o to, kto jeszcze urodził się w Elblągu lub był z tym miastem mocno związany spośród osób znaczących w sferze publicznej? Dla mnie, obok wspomnianego w odcinku archeologa Marka Jagodzińskiego, są to: Michał Sumiński (program TV "Zwierzyniec"), Wanda Kwietniewska ("Wanda i Banda"), Ryszard Rynkowski ("VOX"), Stanisław Tym (jako dyrektor Teatru Dramatycznego), Paweł Olechnowicz (wieloletni szef Lotosu), no i oczywiście również wspomniana prof. Lubocka-Hoffmann. Kto jeszcze?
Miasto nie tylko zaniedbane przez komunistyczne władze ale wręcz okradzione po wojnie, wywożono pociągami cegły na odbudowę Warszawy ale co było najbardziej barbarzyńskie to rozbierano budynki które przetrwały wojenną zawieruchę jak np. elbląski ratusz! pozdrawiam
Zgadzam się z komentarzem - dlatego teraz trzeba tak działać, by Elbląg miał swoich 5 minut - to może być dla Miasta bardzo dobry nareszcie czas. Pozdrawiam!
Przyjacielu! Też chodziłem w Elblągu do szkoły podstawowej i średniej i wielkim fanatykiem tego miasta jestem, ale 2mld zł wydane na przekop można by wydać zdecydowanie bardziej sensownie. W tym roku płynąłem statkiem z Krynicy do Fromborka i ten śmieszny stateczek kluczył po zalewie omijając płycizny, a podczas wejściu do skądinąd zmodernizowanego portu we Fromborku mielił muł aż piasek po oczach sypał. Także nie wiem o jakim znaczeniu strategicznym mówisz, bo nic tam poza jachcikami i kajakami nie popłynie tym bardziej żaden statek wojenny. Port miałby właśnie sens w sytuacji normalizacji stosunków z obwodem Kaliningradzkim ( co trwało przez kilka lat), ale teraz to raczej nie nastąpi, szczególnie jeśli używa się argumentu typowo polskiego i emocjonalnie podszytego o zagraniu ruskim na nosie. Ja bym w tym regionie zdecydowanie postawił na inwestycje turystyczne i np. rozbudowę bazy także pod turystykę rowerową spiętą z Mierzeją. Trzymam kciuki za swoje miasto. Matura 1989 w 1 LO im. Słowackiego.
Zupełnie się nie zgadzam. Przeładunki rozstrzygną tę dyskusję - za jakieś 2-4 lata się dowiemy jaka jest prawda w tej kwestii. Bazowanie na współpracy z Rosją jest czystą głupotą, państwo bandyckie. A pogłębiony tor wodny eliminuje oczywiście problem żeglugi dużych statków po płytkim Zalewie.
Co przyciąga turystów stare kamienice nawet odbudowane tak jak w Gdańsku a nie retrowersje ,Elbląg stracił po 2 wojnie światowej swój nie powtarzalny klimat więc zdania są podzielone czy retrowesje mają sens gdzie była stara zabudowa czy jednak tzw makiety byłych budynków nie oddały by klimatu starego pięknego Elbląga
Nie rozumiem komentarza? Czy to sugestia że Wikingowie NIE PŁYWALI po Wiśle i Sanie? To dopiero jest bzdura, bo jest mnóstwo dowodów na to, że pływali.
U Nas w Bydgoszcz też mamy spichrze i mogliby deweloperzy nawiązywać do starej architektury, niestety buduje się tylko białe klocki albo szklane klocki.
@@Adam-c5d6z ...do Bydgoszczy przybędę z kamerą w przyszłym roku i nie ukrywam, że jaram się, bo Bydgoszcz też się niezwykle zmieniła. Co do retrowersji spichleżowych - oczywiście się zgadzam.
Budowaliśmy z moją firmą kamieniczki na nowej Starówce. Lubię Elbląg. Rektywacja portu i toru wodnego przez Mierzeję to projekt o znaczeniu wręcz cywilizacyjnym dla Elbląga , a te 2 miliardy czy nawet 3 to są drobne pieniążki jak za takie dzieło. To dzieło będzie wywierać wpływ przez dziesięciolecia.
Jest pięknie!
To mnie cieszy najbardziej - że możemy o tym mieście w kategoriach estetycznych tak rozprawiać 8-)
Super że byłeś w Elblągu! Przejeżdżałem dzisiaj w okolicy! Następnym razem muszę się tam zatrzymać!
Przystanek konieczny na tej trasie - nie pożałuje nikt, kto tego dozna :-)
Mateusz, dzięki Tobie moja lista miast obowiązkowo do odwiedzenia w Polsce się powiększa 🙂Nie wiedziałam ze Elbląg jest tak interesujący 🙂
Wikingowie z Elbląga to jest mega historia, a Elbląg dzisiejszy - ze swoją postmodernistyczną wersją hanzeatyckiej przestrzenie to jest po prostu citybreakowe miasto-ciacho do schrupania ❤
Piękne miasto, które jest warte odwiedzenia ❤ Zapraszamy !!
Zapraszamy - zwłaszcza że jest coraz przyjemniejszy dojazd tu, nowe drogi robią robotę ❤
Historia ze smokiem, wawelem i wikingami sztos. Totalnie mnie nie interesuje czy tak było czy nie. Po prostu genialna historia. Dla takich smaczków śledzę ten kanał. ❤
Totalnie się zgadzam 8-) o takie właśnie smaczki tu przede wszystkim chodzi. Pozdrawiam!
Pozdrawiam i dzieki za przekaz Tam sie urodzilem jeszcze w latach 70tych bawilismy sie na gruzach starowki
Też ganiałem po tych gruzach, mogliśmy się tam minąć podczas zabawy w strzelanego ;-) ja z ulicy Giermków pochodzę 8-)
@@MateuszZmyslony Szk nr 3 Elblag 1977
A ja SP 21, rocznik 73
Ahh ten Elbląg. Jest pięknie!
Wreszcie tak jest 8-) bo dawniej niekoniecznie...
Nie nie😢😢
Elbląg kojarzy mi się z drugim żywiołem - powietrzem. Służyłem w wojsku na ul. Lotniczej. Kiedy oglądam internetowe fotki z byłej jednostki to serce mi się kraje. Tam, na radiostacji spędziłem chyba najpiękniejsze lata mojej młodości. Wszystko zarośnięte, zaniedbane. Budynek sztabu ( małe, prostokątne okienko to moja radiostacja) w rozsypce, połamane schody itd. Teraz podobno przez środek jednostki przebiega ulica, jest tam też aeroklub ale jakoś mizernie wygląda. Elbląg to dla mnie sentymentalna podróż. Pozdrawiam elblążan.
Tak - Elbląg był w przeszłości bardzo wojskowym, garnizonowym miastem. Aeroklub z tego co wiem ma się całkiem dobrze, są nawet plany utwardzania pasa startowego dla obsługi samolotów biznesowych. Pozdrawiam!
Git!
Ooo, Pan Gobo, szacuneczek 8-)
Bardzo ciekawy materiał z ciekawym opowiadaczem Pozdro.
Bardzo dziękuję :-) Pozdro!
Nieoczywiste destynacje Pan pokazuje! Bardzo inspirująco!
Zaczynamy właśnie szukać przede wszystkim tych nieoczywistych. Pozdrawiam Alex!
Elbląg dotąd nieznany. Super materiał.
Sądzę że na tym kanale będzie coraz więcej takich odkryć - miasta oczywiste - przynajmniej w Polsce - powoli będą się nam kończyć ;-)
Bardzo fajny materiał. Warto obejrzeć i odwiedzić Elbląg! 😊
Dziękuję :-) Elbląg naprawdę robi się super 8-)
Bardzo interesujący materiał. Byłem w Elblągu przejazdem, następnym razem muszę znaleźć czas by zwiedzić. Kibicuję projektówi stworzenia portu silnego gospodarczo! A przekop mierzei - tylko ktoś niezdarny nie wybuduje sobie furtki w płocie i wychodzi do świata przez działkę sąsiada 😅
Fajny komentarz, zgadzam się i pozdrawiam!
❤
❤
Dobrze mowisz bardzo lubie twoja narracje na temat tego miasta . Rowniez podzielam opinie o przemianach i szansach Elblaga pozdrawiam z USA
Dziękujemy i pozdrawiamy USA 8-)
Wspaniale opowiada Pan o miastach, czekam z niecieprliowscia na koljene odcinki, moze tym razem polnocna europa ? :)
O Północy myślę od dawna - ciągnie mnie do Łotwy, Litwy, Estonii, Finlandii i w ogóle dookoła Bałtyku. Na pewno taki sezon powstanie i sądzę, że będzie wyjątkowo smakowity. Pozdrawiam!
Mam sentyment do Elbląga bo zdałem tam prawko za 1szym razem :D Kiedy jeszcze mieszkałem w swoim rodzinnym
Tczewie.
Ja też tak miałem - z prawkiem :-)
@@MateuszZmyslony mam też lepsze wspomnienia poza prawkiem ;)
@@GRO30 dla mnie najlepszym wspomnieniem są rajdy piesze z plecakiem z Bażantarni w stronę Milejewa, górskie przeprawy przez te głębokie jary Wysoczyzny Elbląskiej. Dopiero teraz dociera do mnie fakt, że Elbląg będąc w praktyce miastem nadmorskim jako jedyny w Polsce jest jednocześnie miastem górskim. Srebrna Góra ma prawie 200 m. N.P.M., jest najwyższa nad polskim Bałtykiem!
W Elblągu bywałem dwa razy, no i spodobała mi się ta... retrowersja. W moim Szczecinie zastosowano w połowie to podejście w odbudowie starego miasta. Wyszło nieźle!
W Elblągu bardzo też podobały mi się te ulice bez asfaltu, bo za każdym razem był upał i nie śmierdziało!
(W Elblągu jadłem najsmaczniejszą pizzę w moim życiu!)
A ten tak zwany przekop, jest po prostu Kanałem Żeglownym przez Mierzeję Wiślaną, który już nawet wielki król Stefan Batory chciał zrealizować. Niestety, wcześnie umarł lub został zamordowany.
Jeżeli Elblągiem będą zarządzali ludzie myślący po polsku, to miasto i region Zalewu Wiślanego będą perłą w koronie Polski. Trzeba mieć ambicję i większe cele, bo (to prawda) Polak potrafi!!!
Pozdrawiam
Super comment - dzięki, pozdrawiam i Szczecin mega podziwiam, patrz odcinek szczeciński :-)
Zapraszamy do odwiedzania Elbląga :)
Koniecznie - po to jest ten film - trzeba się przekonać na własne oczy :-)
Fantastyczna ta "starówka". Wielkie brawa dla włodarzy miasta, architektów, wykonawców i osób decyzyjnych. Powinni tak samo zrobić z niektórymi miejscowościami gdzie za komuny walili częściowo bloki, np. Nysa Kłodzka.
Warto zobaczyć dla porównania retrowersje w Głogowie albo Gdańsku. Głogów ma retrowersje zrealizowane wcześnie i kompleksowo, co daje dyskusyjny dziś efekt estetyczny i wrażenie ogólne jest takie, że - moim zdaniem - szału nie ma. A w Gdańsku spichlerze są supernowoczesne, wizualnie jest super, ale za to dyskutować można o kwestiach społecznych - powstała dzielnica hotelowo inwestycyjna, praktycznie pozbawiona tkanki obywatelskiej. Bardzo są to interesujące historie miejskich przestrzeni.
@@MateuszZmyslony a jak to jest z tymi retrowersyjnymi budynkami na filmie? Tam noramalne mieszkania są? Można je kupić, czy to miejskie socjalne? Z tą gdańską wyspą to ona z tego co widzę na filmach jest praktycznie w centrum miasta. W Krakowie i bez odbudowy dzielnica I (przynajmniej jej centralne części) jest praktycznie pozbawiona tradycyjnej tkanki społecznej ale i tak mnogość usług, restauracji itp sprawia wrażenie w miarę żyjącego miasta. To zawsze trochę dylematy bo normalne mieszkaniowe dzielnicę to też samochody, śmieciarki itp. Obecny krakowski Kazimierz nawet jak niemiłosiernie umazany i tak jest sto razy lepszy od czasów kiedy tam patusy straszyły a przecież stałych mieszkańców tam jest na lekarstwo.
@@teq_nix W elbląskich kamienicach normalnie mieszkają ludzie, w zdecydowanej większości lokali. A kamienice najczęściej są własnością prywatną. To bardzo zdrowa tkanka społeczna. W Krakowie z zabytkowego centrum wypędził mieszkańców "over tourism" - nie można mieć ciastka i zjeść ciastka. Na Kazimierzu mieszka sporo miejscowych, wbrew pozorom. Jestem jednym z nich :-)
@@MateuszZmyslony Też tam mieszkałem trochę, mieszkanie cały czas trzymam. Ale co się działo w budynku socjalnym na Wąskiej 4 (ktory mialem szczesie podziwiac z balkonu przez jakby wspólne wewnętrzne podwórko) to opowieść na inne czasy. Całe szczęście, że miasto lokatorów przeniosło i z tego co wiem to budynek idzie na sprzedaż bo zaręczam, że nikt takiego sąsiedztwa nie chce mieć. Swoją drogą jak mieszkasz w dzielnicy i zapewne trochę tam społecznie działasz to są jakieś plany remontu elewacji na takiej Józefa czy to własność prywatna i nic się nie da z tym zrobić? Czy może miasto uznało, że Kazimierz ma częściowo wyglądać jak taka "przytulna" ruina?
@@teq_nix na bank kwestie własnościowe konserwują ruiny na Kazimierzu. Te nieruchomości tam są tak wiele warte, że gdyby to było możliwe, to już by tam stało jakieś butikowe cudo po rewitalizacji.
Dużo form przestrzennych jest w parku Kajki. Lubiłem obijać piłką o "radar". Jak chodziłem do I LO to właśnie w tym czasie archeolodzy odsłonili fundamenty starego miasta, można było popatrzeć przez płot :) Pozdrawiam serdecznie.
Wzajemne pozdrowienia, też chodziłem do I LO 8-) A na Zawadzie stała taka forma przestrzenna, że graficiarz musiał skomentować "RZEŹBA - CZAD!" ;-)
Ze średniowiecznych cegieł Elbląga odbudowano warszawską starówkę w dużej mierze. Dzięki temu ma ona walor autentyczności.
Mnóstwo elbląskiej cegły trafiło też na odbudowę gdańskiego Starego Miasta. Także dzisiejsze Warszawa i Gdańsk coś tam Elblągowi tak jakby wiszą ;-)
Mateusz, sprawiasz, że myśl o powrocie coraz bardziej mnie przekonuje. Tak, Elbląg to moje miasto. Bardzo ciekawe, różnorodne. Ach, piękne. Mateusz, ciekawie to zrobiłeś. Na budowę ,,przekopu" mam jednak inny pogląd. Dziękuję Ci SYNU.
Ja bym "przekopu" nie brał jednak w cudzysłów...
Urodził się tu p. W .Cejrowski i ja też .To miasto noszę w sercu
Tak, Elbląg jest za co kochać. Chociaż akurat nie do końca chyba pewny fakt urodzin w tym mieście wspomnianego Cejrowskiego z mojej perspektywy raczej nie jest powodem do dumy ;-) Nie moje klimaty.
kiedy będzie otwarcie portu w Elblągu?
Ooo, devull5017 powróciła 8-) Myślę że otwarcie portu po wszystkich inwestycjach to kwestia 2026. Trochę się to przeciąga, ale meta coraz bliżej...
Fajny materiał. Moje miasto ❤ ale zbyt szybko przesuwająca się kamera, szybkie kadry, powodują, że osoby ze słabszym wzrokiem i problemami z błędnikiem przeżywają koszmar. Wolniej poproszę!
Postaram się wolniej - jestem z natury taki dosyć flash'owy ;-)
W takim razie chętnie dołączę do grona subskrybentów. No i gorąco pozdrawiam 😊
@@ollafasolla super - pozdrawiam wzajemnie i do zobaczenia w kolejnych miastach !
Lepiej złym sąsiadom pokazać palec niż go trzymać w złym miejscu
Dokładnie.
ta inwestycja powinna rozruszać gospodarkę a poza tym Elbląg pięknieje z roku na rok
@@andrzejk5506 znam takich, co się wciąż śmieją z przekopu i elbląskiego portu. Ale idę o zakład, że to się gospodarczo błyskawicznie rozhula. A pięknie jest już. Elbląg to fenomen, który się dopiero zaczyna rozkręcać 8-)
Starówka jedna z piękniejszych w Polsce ❤ ale osiedla i wszystko poza nim stare i niedoinwestowane katastrofa
Proszę pamiętać o tym, że obok Nówki Starówki Elbląg ma jeszcze dostęp do wody, morza i wspaniałej górskiej i leśnej Wysoczyzny. To dużo jak na jedno miasto. Dzielnice mieszkalne wyglądają podobnie w całej Polsce . Czas na ich rewitalizacje nadchodzi właśnie teraz.
Stare Miasto w Gdańsku? 😄
Proszę rozwinąć myśl.
Czemu uciekłeś do Krakowa skoro Elbląg jest taki cudowny ?😂
Bo wtedy Kraków był moim marzeniem, studia na UJ no i kosmopolityczny charakter. A do Elbląga chętnie i często wracam.
Zainspirowany Waszymi komentarzami zapytam o to, kto jeszcze urodził się w Elblągu lub był z tym miastem mocno związany spośród osób znaczących w sferze publicznej? Dla mnie, obok wspomnianego w odcinku archeologa Marka Jagodzińskiego, są to: Michał Sumiński (program TV "Zwierzyniec"), Wanda Kwietniewska ("Wanda i Banda"), Ryszard Rynkowski ("VOX"), Stanisław Tym (jako dyrektor Teatru Dramatycznego), Paweł Olechnowicz (wieloletni szef Lotosu), no i oczywiście również wspomniana prof. Lubocka-Hoffmann. Kto jeszcze?
Założyciel stoczni elblaskiej i gdańskiej F. Schichau.
@sumienietwoje8689 a jak Ferdynand Schichau, to i Pan Komnick powinien być na liście. I pewnie fabrykant od cygar, nazwiska nie pomnę...
GRUNT TO WYOBRAZNIA
A to sarkazm, ironia czy wyraz podziwu dla wyobraźni która w Elblągu jak widać dobrze sobie radzi ?
Miasto nie tylko zaniedbane przez komunistyczne władze ale wręcz okradzione po wojnie, wywożono pociągami cegły na odbudowę Warszawy ale co było najbardziej barbarzyńskie to rozbierano budynki które przetrwały wojenną zawieruchę jak np. elbląski ratusz! pozdrawiam
Zgadzam się z komentarzem - dlatego teraz trzeba tak działać, by Elbląg miał swoich 5 minut - to może być dla Miasta bardzo dobry nareszcie czas. Pozdrawiam!
Przyjacielu! Też chodziłem w Elblągu do szkoły podstawowej i średniej i wielkim fanatykiem tego miasta jestem, ale 2mld zł wydane na przekop można by wydać zdecydowanie bardziej sensownie. W tym roku płynąłem statkiem z Krynicy do Fromborka i ten śmieszny stateczek kluczył po zalewie omijając płycizny, a podczas wejściu do skądinąd zmodernizowanego portu we Fromborku mielił muł aż piasek po oczach sypał. Także nie wiem o jakim znaczeniu strategicznym mówisz, bo nic tam poza jachcikami i kajakami nie popłynie tym bardziej żaden statek wojenny. Port miałby właśnie sens w sytuacji normalizacji stosunków z obwodem Kaliningradzkim ( co trwało przez kilka lat), ale teraz to raczej nie nastąpi, szczególnie jeśli używa się argumentu typowo polskiego i emocjonalnie podszytego o zagraniu ruskim na nosie. Ja bym w tym regionie zdecydowanie postawił na inwestycje turystyczne i np. rozbudowę bazy także pod turystykę rowerową spiętą z Mierzeją. Trzymam kciuki za swoje miasto. Matura 1989 w 1 LO im. Słowackiego.
Zupełnie się nie zgadzam. Przeładunki rozstrzygną tę dyskusję - za jakieś 2-4 lata się dowiemy jaka jest prawda w tej kwestii. Bazowanie na współpracy z Rosją jest czystą głupotą, państwo bandyckie. A pogłębiony tor wodny eliminuje oczywiście problem żeglugi dużych statków po płytkim Zalewie.
Co przyciąga turystów stare kamienice nawet odbudowane tak jak w Gdańsku a nie retrowersje ,Elbląg stracił po 2 wojnie światowej swój nie powtarzalny klimat więc zdania są podzielone czy retrowesje mają sens gdzie była stara zabudowa czy jednak tzw makiety byłych budynków nie oddały by klimatu starego pięknego Elbląga
UNESCO w takich sytuacjach zaleca jednak retrowersje. Wszystko zależy od jakości projektów i ich wykonania.
Żadna Wisła i San !!!
Nie rozumiem komentarza? Czy to sugestia że Wikingowie NIE PŁYWALI po Wiśle i Sanie? To dopiero jest bzdura, bo jest mnóstwo dowodów na to, że pływali.
Przykro mi ale to bzdury o tych wikingach w Krakowie !
A czemu przykro i czemu bzdury? Jakieś konkrety?
Poradzic sie prezydenta Putina,jak postepowac z takimi organizacjami,kontrolowac przeplyw kasy.
Ale że co?
Opserwuje Elblang i musze panu powiedziec ze staje sie pieknym miastem o cudownej zabudowie bijacej na glowe Olsztyn serdecznie pozdrawiam z Warszawy
Zgadzam się z Panem i również serdecznie pozdrawiam. Akurat teraz - z Krakowa :-)
U Nas w Bydgoszcz też mamy spichrze i mogliby deweloperzy nawiązywać do starej architektury, niestety buduje się tylko białe klocki albo szklane klocki.
@@Adam-c5d6z ...do Bydgoszczy przybędę z kamerą w przyszłym roku i nie ukrywam, że jaram się, bo Bydgoszcz też się niezwykle zmieniła. Co do retrowersji spichleżowych - oczywiście się zgadzam.
Budowaliśmy z moją firmą kamieniczki na nowej Starówce. Lubię Elbląg. Rektywacja portu i toru wodnego przez Mierzeję to projekt o znaczeniu wręcz cywilizacyjnym dla Elbląga , a te 2 miliardy czy nawet 3 to są drobne pieniążki jak za takie dzieło. To dzieło będzie wywierać wpływ przez dziesięciolecia.
Po otwarciu portu to będzie inne miasto. Poczekamy na to jeszcze 2 lata, ale to już tylko 2 lata.
@@MateuszZmyslony O ile bandzior Tusk nie odda całego tego interesu swoim, czyli szwabom.
@@piotrmarcin5123 co wy macie z tymi Niemcami za paranoję? I z Tuskiem? Przecież to jest totalne odklejenie od rzeczywistości.