Zróbmy razem proste radio AM

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 26 ส.ค. 2024
  • Film jest przeznaczony również dla tych którzy nie mieli jeszcze do czynienia z radiotechniką a chcieliby samodzielnie zbudować odbiornik radiowy.
    Opis schematu:
    Na wejściu znajduje się równoległy obwód rezonansowy składający się z cewki L1 i kondensatora o zmiennej pojemności co umożliwia płynne przestrajanie jego częstotliwości. Kondensator 33nF doprowadza sygnał wielkiej częstotliwości do bazy tranzystora oddzielając ją jednocześnie od dodatniego napięcia stałego. Tranzystor pracuje w układzie ze wspólnym emiterem. Jego punkt pracy ustala opornik 1M. Napięcie wstępne na bazę tego tranzystora jest tak dobrane, że wzmacnia on tylko dodatnie połówki sygnału wejściowego czyli oprócz wzmacniacza wys. częstotliwości pełni on również rolę detektora. Obciążeniem tego tranzystora jest opornik 1,5K. W obwodzie emitera tego tranzystora zostało wprowadzone dodatnie sprzężenie zwrotne, które jest zrealizowane przy pomocy cewki L2. Sprzężenie to ma na celu zmniejszenie tłumienia obwodu rezonansowego a co za tym idzie zwiększenie czułości i selektywności odbiornika. Kondensator 47nF zwiera pozostałości wys. częst. do masy i wraz z opornikiem 2,4K, kondensatorem 100nF i opornikiem 2K stanowią filtr, który zapobiega przedostaniu się wys. częst. do wejścia wzmacniacza małej częstotliwości. Wzmacniaczem m.cz jest układ scalony LM386. Wzmocniony sygnał przez kondensator 220uF trafia do głośnika. Kondensator 100nF i 220uF (te na plusie zasilania) mają na celu filtrację źródła zasilania aby zapobiec pasożytniczym oscylacjom. Pobór prądu od 10 do 30 mA w zależności od siły głosu. Odbiornik może odbierać fale średnie, długie lub krótkie w zależności od liczby zwojów na cewce L1

ความคิดเห็น • 390

  • @dardiani
    @dardiani 9 ปีที่แล้ว +19

    Гипнотический голос рассказывает о том, как самому сделать радио. Я готов слушать это снова и снова. Детям можно на ночь вместо сказки включать.
    Это, несомненно, талант.

  • @RimstarOrg
    @RimstarOrg 11 ปีที่แล้ว +9

    Miło radio! Uwielbiam korzystać z kartonu. Nie rozumiem polskiego, ale wyglądało na to, instrukcje bardzo jasne.

  • @Lechoslowianin
    @Lechoslowianin  12 ปีที่แล้ว +3

    Dzięki. Adam Słodowy był kiedyś dla mnie autorytetem w dziedzinie majsterkowania.
    Myślę, że fale radiowe i możliwość przesyłania za ich pomocą informacji będzie zawsze nas zadziwiała.

  • @miecio1952
    @miecio1952 10 ปีที่แล้ว +5

    Witam! Gratulacje za chęć i poświęcenie!!! Po obejrzeniu filmiku z miejsca zabrałem się do pracy.Odbiornik działa!!! Wróciły moje młodzieńcze lata.Tak trzymać! pozdrawiam Mieczysław Nowowiejski z Częstochowy.

  • @artofwar3992
    @artofwar3992 10 ปีที่แล้ว +7

    To radio jest genialne działa bez żadnych problemów. Wielkie dzięki

  • @KolejorzJaworzno
    @KolejorzJaworzno 11 ปีที่แล้ว +4

    Osobiście również uważam, że pana tłumaczenie jest świetne :) Chętnie obejrzałbym tego typu filmy na temat wykonania i zasady działania bardziej rozbudowanych układów analogowych, chociażby z z zakresu radiotechniki :)

  • @paraguayo41
    @paraguayo41 7 ปีที่แล้ว +4

    Doskonałe. Być może najlepszy film widziałem radio. dzięki
    Bardzo dobrze wyjaśnione. Pozdrowienia z Argentyny.
    Roberto.

    • @Lechoslowianin
      @Lechoslowianin  7 ปีที่แล้ว +1

      Może kiedyś taki zrobisz. Również pozdrawiam

  • @AlexOno3
    @AlexOno3 7 ปีที่แล้ว +1

    Wszystko jest bardzo jasne. Dzięki za schemat i szczegółowe wyjaśnienie montażu.

  • @paraguayo41
    @paraguayo41 7 ปีที่แล้ว

    Dziękuję bardzo panu Lechoslowianin. Dane te zostały brakuje
    ramię radia AM z 530Mh do 1065Mh z wideo
    Dużo się nauczyłem, zachęcam, aby umieścić go razem.
    Z poważaniem.
    Roberto.

  • @Barthus89
    @Barthus89 11 ปีที่แล้ว

    Własnie tego szukałem. Takie coś będe teraz robił...mam na razie zrobiony prosty odbiornik detektorowy (dwie cewki, dioda, kondensator zmienny i stały, wzmacniacz z wyjściem na słuchawki). Teraz czas rozbudować sprzęt ;) Dziękuje za filmik. Pozdrawiam.

  • @MickLBrad
    @MickLBrad 11 ปีที่แล้ว +1

    Greetings from Tennessee, USA. I didn't understand a thing you said, but I understand electronics and I think you have done an excellent job on this video. It should be very beneficial to a newcomer to electronic circuits. Thanks for producing and sharing you work.

  • @adriankvb3083
    @adriankvb3083 9 ปีที่แล้ว

    kiedyś zrobiłem przestrzenny układ próbny odbiornika reakcyjnego, na szybko, na tzw. pająka i łapałem stacje z całej Europy; otóż Panowie, przed świętami BN w tamtym roku znalazłem taką, której nie mogłem odsłuchać w Internecie. Radio Dechovka - 12 33kHz, Radio Skopje Macedonia- 810 kHz.

  • @ncRntn
    @ncRntn 9 ปีที่แล้ว +3

    Wielki szacunek za to. Miłoby było zobaczyć również wersję lampową :)

    • @tadeuszkurzeluk4845
      @tadeuszkurzeluk4845 9 ปีที่แล้ว

      Podpisuję się obiema rękami :)
      W 70-tych latach miałem taką "zabawkę" www.radiomilitari.com/bc1004.html - tyle że moja była z demobilu ZSRR i miała część lamp radzieckich wielkości dużej żarówki np: pentoda mocy 6ф6 - poznaje ktoś ?

  • @Lechoslowianin
    @Lechoslowianin  12 ปีที่แล้ว

    Dziękuję za uznanie. Zbudowanie własnoręcznie i uruchomienie odbiornika radiowego daje wiele satysfakcji. Prostota konstrukcji przy jednoczesnej dużej czułości została okupiona gorszymi parametrami. Odbiorniki reakcyjne zawężają pasmo częstotliwości akustycznej. Inaczej mówiąc nie ma basów. Konkurowanie z odbiornikami fabrycznymi nie ma sensu szczególnie że są one relatywnie tanie.Serdecznie zachęcam do budowy tego odbiornika, odbiera on świetnie 1-szy program na falach długich.

  • @pt477
    @pt477 6 ปีที่แล้ว

    Szczerze GRATULUJĘ pomysłu i znakomitej realizacji! Swoje pierwsze radia budowałem na podstawie książek,m.inn. Konrada Widelskiego oraz artykułów z czasopisma "Horyzonty techniki dla dzieci" To była koncówka lat 60-tych XXw.,zatem niemalże rodzaj paleontologii elektronicznej ;).O układach scalonych nikomu się wtedy nie śniło,za to królowały tranzystory TG2-TG5 i dioda DOG56.Licę w.cz. ,bądż kondensator powietrzny,trzeba było wyżebrać w warsztacie radiotechnicznym,lub pozyskać ze starego radia.Najważniejsze,że mój pierwszy detektor zabudowany w plastikowej mydelniczce działał i wzbudzał powszechny podziw otoczenia ;) Pozdrawiam .

    • @Lechoslowianin
      @Lechoslowianin  6 ปีที่แล้ว

      Mam dokładnie takie same wspomnienia. Gdy uruchamiałem moje pierwsze radia przeważnie późnym wieczorem gdy były dobre warunki propagacji i dawało się wyłapać odległe stacje zagraniczne to nie mogli mnie do łóżka zagonić. Było trudno o części radiowe. Przełomem było gdy w Składnicy Harcerskiej pokazały się radzieckie zestawy do samodzielnego montażu . Również pozdrawiam

    • @pt477
      @pt477 6 ปีที่แล้ว

      Dziękuję za odpowiedż. Tak,te zestawy ,na owe czasy były bardzo dobre.Zawierały kompletne odbiorniki,np. Junost,lub zestawy do eksperymentów.Miałem jeden z nich, bodajże Radiokonstruktor. W skład wchodziły części elektroniczne,gotowe płytki drukowane, schematy,a nawet słuchawki radiowe.Jednak najbardziej udanym odbiornikiem jaki zrobiłem było radio z ksiazki J.Justata Amatorskie odbiorniki tranzystorowe. Był tam dwustopniowy wzmacniacz w.cz. (wykorzystałem pozyskane z potłuczonej Selgi P401) i dzięki temu wieczorem bez problemu odbierałem...Głos Ameryki, i co równie ważne,odbiornik ten nie wymagał uziemienia. To były czasy.... ;)

  • @PonuryFarmer
    @PonuryFarmer 7 ปีที่แล้ว

    Przypominają mi się makiety ze szkoły, tranzystory AF-106, TG-5,, TG-50. Do krzemowych nie mieliśmy dostępu no i odbiorniki superreakcyjne. Wtedy zawsze wzbudzały zachwyt.. Pozdrawiam.

  • @sugaryman
    @sugaryman 11 ปีที่แล้ว

    W dużej części tak, głównie chodzi o rozrywkę, ale jest wiele, bardzo wiele kanałów z wartościowymi rzeczami na niemal każdy temat, więc jeśli masz ochotę i trochę wolnego czasu to myślę, że warto spróbować. Sam byłbym tym zainteresowany.

  • @Lechoslowianin
    @Lechoslowianin  11 ปีที่แล้ว

    Rdzeń żelazny się nie nadaje, ponieważ przy tak dużej częstotliwości tłumił by obwód wejściowy. Zamiast cewek na rdzeniu ferrytowym można użyć cewek powietrznych czyli bez rdzenia. Zmieni się oczywiście ilość zwojów i skomplikuje regulacja sprzężenia zwrotnego. Takie rozwiązania były stosowane w odbiornikach detektorowych i lampowych.

  • @WehikuCzasuu
    @WehikuCzasuu 7 หลายเดือนก่อน

    Super projekt... Jak skonczę PA 1kW na 1.8 to soe zabiorę za niego w wolnym czasie

  • @Lechoslowianin
    @Lechoslowianin  10 ปีที่แล้ว

    Dzięki. Kondensator jest przewodnikiem dla prądu zmiennego i izolatorem dla prądu stałego. Im większa pojemność tym więcej przepuści niższych częstotliwości. przy elektrolitycznych obowiązuje biegunowość ponieważ przy niezgodności potencjałów zagotuje mu się elektrolit, wynika to z jego budowy. Pozdrawiam

  • @Lechoslowianin
    @Lechoslowianin  11 ปีที่แล้ว

    To musi być tranzystor w.cz. (wysokiej częstotliwości) polaryzacja również musi być npn. Najlepiej na początek użyć sprawdzonego a potem można poeksperymentować.

  • @Lechoslowianin
    @Lechoslowianin  12 ปีที่แล้ว

    To dobry pomysł, to by podniosło rangę tego urządzenia. Gdyby ktoś zaniósł takie coś do szkoły na fizykę pewnie nie musiał by się uczyć do końca roku. Nie jestem nauczycielem, po prostu należę do pokolenia które wychowało się na "Horyzontach techniki" , "Młodym techniku" i tym podobnych czasopismach

  • @mprazzz0
    @mprazzz0 11 ปีที่แล้ว

    a ja uważam że jest spore grono osób, których interesują takie rzeczy :)

  • @ciasteczkowypotworni
    @ciasteczkowypotworni 11 ปีที่แล้ว

    Zauważ, iż rysując schemat, z zaznaczonym napięciem -6V oraz punktami masy, sugerujesz, że podłączasz napięcie -6V, a wedle schematu, podłączasz je do masy. Masz wyraźnie na schemacie punkty masy, dwa, a nawet uziemienia, oraz punkty w których potencjał względem masy ma wynieść +6V oraz -6V.
    Zasilanie symetryczne nie ma wspólnego zera, a masę. Zero, a raczej punkt neutralny masz w sieciach prądu przemiennego.

  • @eduardpascal7229
    @eduardpascal7229 3 ปีที่แล้ว

    Wow, very good selectivity for a such as small radio. I heard a strong signal of RRI (Radio Romania International). Thanks, i will try to make one for my grandson.

    • @Lechoslowianin
      @Lechoslowianin  3 ปีที่แล้ว

      Radio Romania does indeed have a strong signal. I'm glad you used my scheme and it works fine. best regards

  • @shana_dmr
    @shana_dmr 8 ปีที่แล้ว

    Tak formalnie to z tego schematu wynika, że odbiornik jest zasilany napięciem 12V, a nie 6V. Mało szczęśliwe jest to oznaczenie -6V, bo to wygląda, jakbyśmy zasilali to bipolarnie i co gorsza zwarli -6V z zasilacza do masy. Wiadomo, o co chodzi, ale jak ktoś nie myśli to może mieć problem;)

  • @Lechoslowianin
    @Lechoslowianin  11 ปีที่แล้ว

    Idzie zima, to dobry czas na takie zabawy

  • @clinteastwood4364
    @clinteastwood4364 10 ปีที่แล้ว

    Super filmik,radio zadzialalo,ale wyszlo rmf fm ,chyba wina cewki i liczby zwojow,ale mimo wszystko dziekuje,duza satysfakcja zrobic samemu dzialajcy odbiornik

  • @ciasteczkowypotworni
    @ciasteczkowypotworni 11 ปีที่แล้ว +1

    Zasilanie symetryczne ±6V a szyna -6V podłączona do masy? Może jednak poprawić schemat, tak aby nie wprowadzał początkujących w błąd?

  • @zeber127
    @zeber127 6 ปีที่แล้ว

    Очень понравилось видео, очень подробно, спокойно , красиво , эффектно. Классный учебный материал для начинающих. И всё есть от старта до финиша. Был удивлен как хорошо понимается польский с техническими терминами в Украине. Переводчик не нужен) или это не Ржеч Посполита?

    • @Lechoslowianin
      @Lechoslowianin  6 ปีที่แล้ว

      Я тоже понимаю ваш язык. поздравления

  • @Lechoslowianin
    @Lechoslowianin  8 ปีที่แล้ว +1

    To prawda - moja pomyłka. Jednak ci którzy nie siedzą w schematach nawet tego nie zauważą

    • @elektronikBP
      @elektronikBP 5 ปีที่แล้ว

      Czego nie zauważą? Jest jakiś błąd wartości lub rozmieszczenia elementów? Chciałbym zrobić to radyjko a jeśli jest błąd w schemacie to nie mam pewności co do jego budowy.

    • @Lechoslowianin
      @Lechoslowianin  5 ปีที่แล้ว

      @@elektronikBP Dopiero dziś zauważyłem Twój komentarz. Chodzi oto, że umieszczenie znaku 6V przy plusie i przy minusie sugeruje, że układ jest zasilany z dwóch źródeł co oczywiście w tym przypadku nie jest prawdą. Więc 6V powinno być tylko przy +

  • @marcosvaleriociencia1021
    @marcosvaleriociencia1021 3 ปีที่แล้ว

    Parabéns meu amigo! Você entende mesmo de eletrônica!! E sim , ficou 👍 otimo!!! Um grande abraço!☺☺☺☺☺

  • @lukashtm5393
    @lukashtm5393 10 ปีที่แล้ว

    Fajny sprzęt...mam ochotę wykonać coś takiego...
    I tu nasuwa mi się kilka pytań:
    1.Czy drut, z którego tworzymy cewki możemy wyjąć ze starego radia i przewinąć go w miarę naszych potrzeb (tzn. zrobić 50 zwojów na L1 i 3 zwoje na L2 tym drutem) ???
    2. Jaką długość powinien mieć ten pręt ferrytowy ??? Wystarczy 8 cm długości, czy będzie on za krótki ???
    3. Kondensatory: elektrolityczny 220 uF i "zwykły" 100 nF podpinamy tylko do jednego bieguna ( tzn. czy lutujemy w obwód tylko jedną nóżkę tych kondensatorów ???) Bo na schemacie na to wygląda...Chodzi mi dokładnie o te kondensatory przy przewodzie oznaczonym jako +6V, pierwszy i drugi kondensator, czy może łączymy je ze sobą czy coś ??

    • @Lechoslowianin
      @Lechoslowianin  10 ปีที่แล้ว

      1. Oczywiście że tak, możesz nawet wykorzystać gotową cewkę antenową na fale średnie, długie lub krótkie. Nawijane są przeważnie licą (czyli taką linką).
      2. Długość pręta ferrytowego ma znaczenie gdybyś nie używał anteny zewnętrznej - im dłuższy tym lepiej.W tym przypadku 8 cm to dobra długość
      3. Ta poprzeczna kreseczka oznacza "masa" czyli minus

    • @lukashtm5393
      @lukashtm5393 10 ปีที่แล้ว

      Lechoslowianin No nic...cewki już zrobiłem przedwczoraj, takie jak na schemacie z drutu, który zdobyłem ze starego radia...znaczy z cewki w radiu...chyba drut ten powinien się zdać :P
      Ale nadal nie rozumiem o co chodzi z tą masą :) Czy drugiej końcówki tych 2 kondensatorów, o których już była mowa po prostu nigdzie nie podłączamy, czy podłączamy do uziemienia czy gdzie ??
      Pozdrawiam :P

    • @Lechoslowianin
      @Lechoslowianin  10 ปีที่แล้ว

      Łukasz Mikos Podłączamy to do minusa 6V

  • @adriankvb3083
    @adriankvb3083 9 ปีที่แล้ว +1

    Proszę wybaczyć ,że to znowu ja, ale tym razem chcę zapytać, czy powyższy układ scalony to nie jest przypadkiem wzmacniacz operacyjny???

  • @jacekwis512
    @jacekwis512 8 หลายเดือนก่อน

    I ja się podpiszę pod tym To świetne urządzenie do darmowej energii Nie wiecie co macie tutaj Rezonans i układ radia to darmowa energia bardzo wielka energia A przed wszystkim darmowa energia Trzeba tyko zwiększyć moc i cewkę dobroć zwiększyć i odpowiednio nawinąć do produkowania energii NIE WIEM CZY CAŁY UKŁAD ALE NA PEWNO OD STRONY ANTENY PÓŁ UKŁADU WIDZĘ TO U TESLI 🙂 O REZOMANSIE I JAK ZROBIĆ TAKIE URZĄDZENIE WIEM WSZYSTKO I JESTEM WSTANIE WYKONAĆ JEJ KLUCZEM JEST CEWKA ZROBIĆ JĄ DOBRZE MOGĘ WYKONAĆ URZADZENIE ZA 500 TYŚ JA DAJE URZĄDZENIE SPRAWNE O 100000% TY GOTOWKĘ DO REKI 🙂

  • @bobocionica2799
    @bobocionica2799 9 ปีที่แล้ว +8

    That is a roumanian radio station :)

  • @fotowg
    @fotowg 12 ปีที่แล้ว

    Hmmm chyba Adam Słodowy mógł by u ciebie pobierać lekcje. Najserdeczniejsze gratulacje za pomysł i prostotę, nie pozostaje nic innego tylko czekać na następne konstrukcje. W dobie internetu, telefonów komórkowych, i Chińskiego badziewia uważam to za przebój techniczny.
    Sposób odejścia by każdy zbudować potrafił jest na prawdę godny podziwu.
    Gratuluje i pozdrawiam.

  • @AdamV20
    @AdamV20 4 ปีที่แล้ว +1

    Ile zwojów powinny mieć cewki jeśli chcielibyśmy odbierać fale długie?

    • @Lechoslowianin
      @Lechoslowianin  4 ปีที่แล้ว

      tu znajdziesz odpowiedź: th-cam.com/video/zKHWRgEu_Q0/w-d-xo.html

  • @RimstarOrg
    @RimstarOrg 11 ปีที่แล้ว +2

    Oh, mój komentarz został przetłumaczony za pomocą Google Translator.

  • @Lechoslowianin
    @Lechoslowianin  11 ปีที่แล้ว +1

    Nie licząc anteny, głośnika i kondensatora zmiennego około 5 zł.

  • @31uisybz
    @31uisybz 9 ปีที่แล้ว

    Podpisuje się pod opiniami- dokładnie i spokojnie wyjaśnione wszystko. Jedynie moment dezorientacji z tym -6V, o czym już ktoś wspomniał. Cóż, ludzie kiedyś tak oznaczali na schematach. Chociażby z racji królowania germanowych pnp z plusem na masie ;-) A pręty anten zbierajcie, jeśli gdzieś znajdziecie wyrzucone radio typu Sudety czy Jowita ;) Robią się rarytasami.

    • @piotrsq6kxp491
      @piotrsq6kxp491 9 ปีที่แล้ว

      Ze starych odbiorników nie tylko pręty są rarytasem, kondensatory powietrzne również.

  • @user-ql6tt1rb1l
    @user-ql6tt1rb1l 9 ปีที่แล้ว +1

    Все четко, подробно и понятно. Показали каждую детальку на схеме и как спаяно тоже показали. Но все таки эти микросхемы долбанные я не люблю. А так спасибо за видео.

  • @no.nomoreidontcare
    @no.nomoreidontcare 8 ปีที่แล้ว

    Dobrą alternatywą dla takiego odbiornika byłby układ oparty o UL1111, może nieco bardziej skomplikowany, ale moim zdaniem warty budowy, zwłaszcza, że jest on wielkości pudełka zapałek. Jeśli się nie mylę, był on opisany w MT 10/1984.

    • @Lechoslowianin
      @Lechoslowianin  8 ปีที่แล้ว

      Znam ten schemat, UL1111 to były cztery tranzystory w jednej obudowie w dodatku trzy miały połączone emitery. Ten odbiorniczek miał słabą czułość i tendencję do sprzężeń. LM to wzmacniacz o dużej czułości i wystarczającej mocy wyjściowej, w tym układzie wykorzystuje 7 tranzystorów. Odbiornik jak na swoją prostotę ma niezłą czułość. Z dobą anteną ferrytową też odbierze silniejsze stacje

    • @no.nomoreidontcare
      @no.nomoreidontcare 8 ปีที่แล้ว

      Cóż, zrobiłem cztery takie radyjka na UL1111, wszystkie grają do tej pory, a jakośćią dźwięku kasują fabryczne radia. Po za tym UL1111 to pięć tranzystorów :)

    • @Lechoslowianin
      @Lechoslowianin  8 ปีที่แล้ว

      Pokazał byś kiedyś. Nie ma się co oszukiwać, te amatorskie konstrukcje swą prostotę okupują gorszymi parametrami. Ten mój AM poprzez wprowadzenie reakcji jest czuły i selektywny ale zawęża pasmo akustyczne w kierunku wysokich tonów

  • @SuzukiHarpmaster
    @SuzukiHarpmaster 2 ปีที่แล้ว

    czy radio FM też się da bo na FM nadaje np: radio maryja, radio vox fm i radio express fm ?

  • @ToJaMot
    @ToJaMot 10 ปีที่แล้ว

    Genialne filmy :), już miałem iść spać ale wpadłem do pana na kanał i siedze i siedze i oderwać się nie mogę :D.
    Mam małe pytanie odrazu - w kilku słowach - co zmienia nam pojemność kondensatora ? Tj dlaczego np używamy 100nF, a nie 200 czy 100pF ?
    Co by to zmieniło w układzie ? I jeszcze zostając przy kondensatorach - jak to jest z tymi elektrolitycznymi, że trzeba dobrze spolaryzować, skoro sygnał dźwiękowy jest o kształcie sinusoidalnym - więc raz ma "+" raz ma "-" > To co za róznica ?:)
    Dziękuję serdecznie za ten film, i z góry kłaniam się za odpowiedź.

    • @MrKali126
      @MrKali126 10 ปีที่แล้ว

      zależy do czego elektrolity jak włączone równolegle w układ do filtrowania zasilania to trzeba polaryzować zgodnie z kierunkiem przepływu prądu czyli jak masz schemat to' -' w stronę masy a jak szeregowo z głośnikiem ew. jak masz wzmacniacz wielostopniowy to służy on do zatrzymania składowej stałej przed głośnikiem lub innym stopniem wzmacniacza a dla sygnału audio nie stanowi on przeszkody więc idzie on dalej.

  • @ricardosoares3565
    @ricardosoares3565 3 ปีที่แล้ว

    Excelente, abraços do Brasil!!

    • @Lechoslowianin
      @Lechoslowianin  3 ปีที่แล้ว

      Obrigado, saudações da Polônia

  • @Lechoslowianin
    @Lechoslowianin  11 ปีที่แล้ว

    Thank you, I'm glad you enjoyed it

  • @patryksikora5262
    @patryksikora5262 11 ปีที่แล้ว

    Czy można rdzeń ferrytowy zastąpić innym np. stalowym ? Czy w tedy będą większe zakłócenia ?

  • @VietNam.2024
    @VietNam.2024 ปีที่แล้ว

    Sơ đồ chi tiết hay quá. với sơ đồ này chỉ thu được ở gần đài phát thanh mà thôi.. rất hay nếu ra đời ở thập niên 70 của thế kỷ trước

  • @leonardochile8735
    @leonardochile8735 5 ปีที่แล้ว +1

    Gracias por el vídeo.

  • @beniol100
    @beniol100 10 ปีที่แล้ว +3

    radyjko działa pozdrawiam

  • @Lechoslowianin
    @Lechoslowianin  11 ปีที่แล้ว

    Tak odczytują to ci, którzy potrafią czytać schematy. Natomiast dla laika, a do takich jest adresowany film, mój schemat jest bardziej czytelny. (tak mi się wydaje) niemniej twoja uwaga jest bardzo trafna - dzięki

  • @compaqchemlab
    @compaqchemlab 5 ปีที่แล้ว

    Właśnie skończyłem dostrajać. Działa świetnie, jedno Ale: jeśli w pobliżu są jakiekolwiek przetwornice, to możemy zapomnieć o odbiorze. Ja głupi dałem w zasilanie StepUp z ogniwa Li-ion i się dziwię, że nie działa. Z Pańskim układem FM działa na przetwornicy bez jakiegokolwiek problemu, ale zapomniałem, że AM jest bardziej delikatne...

    • @Lechoslowianin
      @Lechoslowianin  5 ปีที่แล้ว

      Tak, rzeczywiście zasilacze impulsowe sieją wokół zakłócenia, taka już ich natura bo są to generatory a więc nadajniki. Miło słyszeć, że zrobiłeś to radyjko. Te reakcyjne układy wykazują się dużą czułością i selektywnością. Z anteną zewnętrzną w porze wieczornej można złapać bardzo odległe stacje. Warto by było wzbogacić je w regulację głośności oraz zwiększyć czułość wzmacniacza dodając 10 mikrofaradów między 1 a 8 nóżkę. Właśnie rozpracowuję podobny układ na fale krótkie. Może uda mi się zrobić film. Pozdrawiam

    • @compaqchemlab
      @compaqchemlab 5 ปีที่แล้ว

      @@Lechoslowianin A ja to myślałem o dodaniu jakiegoś sprzężenia zwrotnego w roli ARW. To by było już coś.

    • @Lechoslowianin
      @Lechoslowianin  5 ปีที่แล้ว

      @@compaqchemlab Takim sprzężeniem należało by objąć kilka stopni wzmocnienia a w przypadku zastosowania układu scalonego byłoby to trudne lub wręcz niemożliwe

    • @compaqchemlab
      @compaqchemlab 5 ปีที่แล้ว

      @@Lechoslowianin Miałem gdzieś fajną publikację, gdzie w bardzo prosty sposób to zrealizowano, chyba na jednym wzmacniaczu operacyjnym. Muszę to tylko znaleźć

  • @wolfganghiesmayr8745
    @wolfganghiesmayr8745 4 หลายเดือนก่อน

    Takie coś właśnie zrobiłem.
    To znaczy dodałem przedwzmacniacz w postaci tranzystora BC 547. Działa to! Podobnie można użyć LM 741 jako przedwzmacniacza.
    Niestety UKF FM wg Pana schematu nie udało się jeszcze odpalić. Nie wiem gdzie błąd. Być może w UKF cewka L2 nawinięta na zbyt grubym wężyku, a powinno być igelit 4 mm. Cóż zrobić?? Zobaczę jeszcze. Albert Einstein nie od razu opracował teorię względności. Też kombinował

    • @Lechoslowianin
      @Lechoslowianin  4 หลายเดือนก่อน

      Cieszę się że w jakiś sposób przyczyniłem się do rozwoju Twoich zainteresowań

    • @wolfganghiesmayr8745
      @wolfganghiesmayr8745 4 หลายเดือนก่อน

      @@Lechoslowianin
      Co może być przyczyną ciszy w głośniku? W odbiorniku UKF wg Pana schematu nie udało mi się uzyskać jeszcze szumu ani stacji.

    • @wolfganghiesmayr8745
      @wolfganghiesmayr8745 4 หลายเดือนก่อน

      Dzień dobry
      Dziś dzień Radia!
      Najstarsze nagranie polskiego radia pochodzi z 1932r.

    • @Lechoslowianin
      @Lechoslowianin  4 หลายเดือนก่อน

      @@wolfganghiesmayr8745 Dzień dobry. Szkoda że nie zrobiłem jakiegoś filmu z tej okazji. Może na drugi rok. A może Ty coś nagrasz

    • @Lechoslowianin
      @Lechoslowianin  4 หลายเดือนก่อน

      @@wolfganghiesmayr8745 To radio musi być zasilane z baterii. Zwróć uwagę na opornik 39 K. Może go zamień na mniejszy lub większy

  • @szymonbelkiewicz7574
    @szymonbelkiewicz7574 9 ปีที่แล้ว

    Dziękuję

  • @czeri2278
    @czeri2278 9 ปีที่แล้ว

    A czy to wszystko jest na prawdę potrzebne. Ostatnio bardzo się zainteresowałem radiotechniką i jak usłyszałem, że jest to schemat "prostego odbiornika" to aż się uśmiałem. Czy nie wystarczy mieć antenę, cewkę, kondensator o zmiennej pojemności, głośnik, zasilanie i tyle?

    • @Lechoslowianin
      @Lechoslowianin  9 ปีที่แล้ว +1

      w101oj No niestety to tak nie jest, popatrz na schemat dowolnego fabrycznego odbiornika radiowego to zobaczysz jak wygląda "nie proste radio". Natomiast odbiorniki detektorowe wymagają dobrej anteny i słuchawek wysokoomowych oraz ciszy w pomieszczeniu. Sygnał który do nas dociera to mili Volty i mikro Volty. To nie ruszy żadnego głośnika

  • @freiondfreiand9562
    @freiondfreiand9562 11 ปีที่แล้ว

    Nie, to nie jest problem, jeśli mogę użyć innego tranzystora NPN i układu scalonego jak NE555? PROSZĘ

  • @damianm483
    @damianm483 4 ปีที่แล้ว

    Dziękuję za nowe zainteresownia. Radioamatorstwo mnie wciągnęło. Wykonałem to radyjko, ale gra cicho-zasilanie 9V. Dlaczego? I drugie pytanie: kondensator w układzie rezonansu nie jest podłączony a ściągam francuską stację.

    • @Lechoslowianin
      @Lechoslowianin  4 ปีที่แล้ว

      myślę, że uruchamiasz je w miejscu gdzie sygnały o tej częstotliwości są czymś tłumione. Aby zwiększyć głośność włącz kondensator 10 mikro Faradów między 1 a 8 nóżkę układu LM minusem do 8. Łapiesz francuską stację ponieważ każda cewka ma również pojemność własną. Jeżeli zainteresowała Cię elektronika to zapraszam do obejrzenia ostatniego mojego filmu. Jest to wprawdzie elektronika retro ale w sumie fajna zabawa

  • @juk-hw5lv
    @juk-hw5lv 7 ปีที่แล้ว +1

    Mam do Pana pytanie - czy moze pan podpowiedziec, gdzie tu wpiac potencjometr glosnosci?

    • @Lechoslowianin
      @Lechoslowianin  7 ปีที่แล้ว +1

      W miejsce opornika 2k wstaw potencjometr 10k. popatrz na mój film "Proste radio FM" tam jest zastosowany potencjometr

  • @JanKowalski-vh1rg
    @JanKowalski-vh1rg 6 หลายเดือนก่อน

    Witam! chciałbym wykonać takie radyjko ale czy była możliwość zmodyfikowania układu w celu odbioru fal długich? (Dokładnie 225kHz) czy w tym przypadku wystarczy pobawić się obwodem rezonansowym LC?

    • @Lechoslowianin
      @Lechoslowianin  6 หลายเดือนก่อน

      Oczywiście że tak. Równie dobrze działa na falach długich

  • @ingussilins6330
    @ingussilins6330 3 ปีที่แล้ว

    Good BJT transistor regenerative receiver...

  • @Lechoslowianin
    @Lechoslowianin  11 ปีที่แล้ว +1

    Inductores L1 - 50 vueltas
    bobina L2 - 3 vueltas
    alambre de 0,2 mm
    Para la radio en onda media 530 - 1600 kHz

    • @user-on2sd1gq3o
      @user-on2sd1gq3o 2 หลายเดือนก่อน

      Do you know parameters for short waves? L1 L2 diameter???

    • @Lechoslowianin
      @Lechoslowianin  2 หลายเดือนก่อน

      @@user-on2sd1gq3o Half as much as for medium waves

  • @bromshemselen
    @bromshemselen 7 ปีที่แล้ว

    Jestem zupełnym laikiem w tych sprawach. chciałbym zapytać skąd mam wiedzieć jak połączyć wszystkie te kondensatory i oporniki tzn., co z czym połączyć? Czy każdy osobno do tego "drucika" biegnącego dookoła całego układu? Czy może jeszcze między sobą musza byc jakoś połączone? Pozdrawiam

    • @Lechoslowianin
      @Lechoslowianin  7 ปีที่แล้ว

      Bez różnicy, najkrótszą drogą, ma być po prostu połączone

  • @magozander
    @magozander 11 ปีที่แล้ว

    jijij muchas gracias en breve subire mi video y te agradecere ami mismo por tu gran trabajo abrazos desde jujuy argentina

  • @jednatakaosoba356
    @jednatakaosoba356 3 หลายเดือนก่อน

    Ciekawe radio, skonstruuję je. A z ciekawości, dałoby się zrobić to radyjko na kilka zakresów? Coś myślę, że należałoby zrobić dłuższą cewkę i podzielić ją.

    • @Lechoslowianin
      @Lechoslowianin  3 หลายเดือนก่อน

      Oczywiście. Nadaje się na fale długie, średnie i krótkie

  • @asdasdasdasd-yy2we
    @asdasdasdasd-yy2we ปีที่แล้ว

    Dzień dobry, Czy dobrze rozumiem, że jest to tzw. radio globalne? A jeżeli tak, to jak odbierać na nim cb-radio (jeśli się w ogóle da)?

    • @Lechoslowianin
      @Lechoslowianin  ปีที่แล้ว

      Nie, to radio układ reakcyjny. Do c-b- radia trzeba superreakcyjny. To inne rozwiązania

  • @ardjanxpx
    @ardjanxpx 10 ปีที่แล้ว +1

    Dobra robota sub i like!

  • @Lechoslowianin
    @Lechoslowianin  11 ปีที่แล้ว

    Por supuesto, sí. Tienes que cambiar la bobina L1

  • @maryus315
    @maryus315 11 ปีที่แล้ว +3

    Radio Romania Actualitati :D

  • @paraguayo41
    @paraguayo41 7 ปีที่แล้ว

    Pan Lechoslowianin.
    Jestem argentyńskie, ale mimo tłumacza Google, jeśli nie to, co zadam Ci zrozumieć.
    Ferrytowe uzwojenia posiada 2: jeden duży i jeden chłopiec.
    Czy możesz mi powiedzieć PROSZĘ Ile okrążeń ma uzwojenie
    Chłopiec kilka dużych i likwidacji? Czy drutu 0,1 mm. O?
    Z góry dzięki.
    Uścisk z Argentyny.
    Roberto.

    • @Lechoslowianin
      @Lechoslowianin  7 ปีที่แล้ว

      Hola.
      Para frecuencias 530 - 1600 kHz
      L1 - 50 bobinas
      L2 - 3 vueltas
      un alambre que tiene un diámetro de 0,2 mm
      Para frecuencias de 150 a 270 kHz
      L1 - 200 rollos
      L2 - 10 rollos
      con un diámetro de alambre de 0,1 mm
      Un saludo y suerte

  • @Lechoslowianin
    @Lechoslowianin  11 ปีที่แล้ว

    Odbiornik ma jedno źródło zasilania. Minus jest jednocześnie masą. Takie rysowanie schematu czyni go bardziej czytelnym.
    Zasilanie symetryczne to takie gdzie są dwa źródła zasilania z wspólnym zerem.

  • @profwsiechnauk
    @profwsiechnauk 11 ปีที่แล้ว

    No to ja lecę po części, ile to będzie kosztowało?

  • @RuCioLeK85
    @RuCioLeK85 10 ปีที่แล้ว

    Czy to jest pana własny projekt ? Oraz jak pan obliczył przekroj, wielkość oraz ilość zwojów tych cewek?
    Oraz czy mógłby pan bardziej szczegółowo omówić zasadę działania oraz bloki radia?

    • @Lechoslowianin
      @Lechoslowianin  10 ปีที่แล้ว

      To jest mój projekt. Ilość zwojów w cewce L1 nie musiałem obliczać ponieważ jest ona jednakowa we wszystkich odbiornikach, natomiast L2 trzeba dobrać doświadczalnie. Zależy ona od częstotliwości odbieranej stacji i od współczynnika wzmocnienia tranzystora. Opis schematu dopisałem w opisie pod filmem. Pozdrawiam

  • @mateuszstukan6692
    @mateuszstukan6692 9 ปีที่แล้ว

    Mam pytanie bo widzę że niema regulacji głośności , czy dało by radę wstawić potencjometr między rezystorami 1M a 1,5k [to by były 2 nogi] i trzecia między bazę tranzystora a węzłem od kondensatora 33nF i rezystora 1M . Chciałbym wstawić tam pot 10 K . Ma szansę zadziałać w ten sposób ?

    • @Lechoslowianin
      @Lechoslowianin  9 ปีที่แล้ว

      Potencjometr 10 kilo omów wstaw zamiast opornika 2 kilo, kondensator 100n do suwaka

  • @damianjabonka7803
    @damianjabonka7803 10 ปีที่แล้ว

    Koniecznie trzeba do kranu, ponieważ ja chciałem to zrobić i zabrać do szkoły a z kranem będzie ciężko. I czy antene mogę zastąpić zwykłym przewodem ?

    • @Lechoslowianin
      @Lechoslowianin  10 ปีที่แล้ว

      Na antenę nadaje się każdy przewód. Zamiast kranu może być kaloryfer
      Jeżeli chcesz go zademonstrować o innej porze dnia niż wieczór a nie ma w pobliżu nadajnika na falach średnich to musisz cewki nawinąć na fale długie. Odbierzesz wtedy 1-szy program polskiego radia w dowolnym miejscu i w dowolnej porze. Gdy go uruchomisz napisz, powiem Ci jak to zrobić

  • @user-xv4xj6ri5i
    @user-xv4xj6ri5i 3 ปีที่แล้ว

    Добрый день! ☀
    На досуге я ради любопытства собрал регенеративный каскад по Вами предложенной схеме.
    Вместо резистора в пассивном фильтре нижних частот поставил магнитофонную головку, индуктивность обмотки эдак около 100мГн. Для намотки контурной катушки использовал советский литцендрат (Q-фактор с ним в разы больше), который нынче на вес золота.
    Чтобы исключить влияние полотна антенны на колебательный контур, добавил катушку связи.
    Селективность фантастическая! Нонсенс! Апории Зенона! Тюнеры Technics, и даже Kenwood TS-480 c DSP - захлебываются от обилия импульсных помех, в то время как новоиспеченная самоделка уверенно принимала в городских условиях (хотя в нашем городе сплошной смог до 30МГц) несколько вещательных станций ближнего зарубежья без искажений.
    Был приятно удивлен!...
    У вас положительная энергетика (не примите, как лесть, пожалуйста).
    Благодарен Вам! 🙏🏻

    • @Lechoslowianin
      @Lechoslowianin  3 ปีที่แล้ว +1

      Рад, что вам удалось запустить этот простой радиоприемник. Примененная обратная связь делает его по-настоящему избирательным и чувствительным. Интересно, где ты живешь. Приветствую и желаю дальнейших успешных построек

    • @user-xv4xj6ri5i
      @user-xv4xj6ri5i 3 ปีที่แล้ว

      @@Lechoslowianin Да, согласен. С ферритовым стержнем 400НН 110х8мм результат впечатляет! Моя локация - город Липецк (Центральное Черноземье).

  • @prpr777
    @prpr777 11 หลายเดือนก่อน

    Jaka jest zależność miedzy pojemnością max kondensatora zmiennego a zwojami cewek na antenie ferytowej?

    • @Lechoslowianin
      @Lechoslowianin  11 หลายเดือนก่อน

      Im większa indukcyjność cewki, tym trzeba mniejszą pojemność kondensatora dla danej częstotliwości, jeśli to miałeś na myśli

    • @prpr777
      @prpr777 11 หลายเดือนก่อน

      @@Lechoslowianin Nieprecyzyjnie zadałem pytanie. Chcę zbudować takie radyjko. Mam kondensator powietrzny 237pF i chciałbym go wykorzystać. Jak obliczyć ile zwojów musi mieć cewka ?

  • @damianjabonka7803
    @damianjabonka7803 10 ปีที่แล้ว

    Od czego idzie ten kabel zielony i żółty w 10:22 ? Z góry dziękuję. Gdyż chciałem zrobić takie radio a nie wiem od czego te kable. Czyżby jakaś dodatkowa antena ?

    • @Lechoslowianin
      @Lechoslowianin  10 ปีที่แล้ว

      Żółty przewód to antena - ok. 5 metrów tegoż przewodu pod sufitem, a przewód zielony do kranu - uziemienie. Powodzenia

  • @marekartur8011
    @marekartur8011 5 ปีที่แล้ว

    Czy można by odebrać jakies stacje krótkofalowe ,po dobraniu L1 I L2 . Jeśli tak to jakie cewki należy zastosować

    • @Lechoslowianin
      @Lechoslowianin  5 ปีที่แล้ว

      Bez problemu, wystarczy, że zsuniesz cewkę L1 z pręta ferrytowego lub nawiń połowę. L2 zostaw bez zmian lub jeżeli nie będzie reakcji to dowiń .

  • @damianjabonka7803
    @damianjabonka7803 10 ปีที่แล้ว

    A jeżeli zrobię metalową obudowę do tego to mogę do obudowy podłączyć uziemienie ?

    • @Lechoslowianin
      @Lechoslowianin  10 ปีที่แล้ว

      Metalowa obudowa nie zastąpi dobrego uziemienia - radio będzie grało ciszej, ale możesz to nadrobić dłuższą anteną

  • @jakubd1931
    @jakubd1931 4 ปีที่แล้ว

    Witam zrobiłem wszystko zgodnie z opisem a w głośniku słychać regularny stukot w momęcie dostrajania stacji co może być przyczyną? proszę o pomoc

    • @Lechoslowianin
      @Lechoslowianin  4 ปีที่แล้ว

      Jeżeli zdejmiesz cewkę L2 z rdzenia to czy stukot nadal jest?

    • @jakubd1931
      @jakubd1931 4 ปีที่แล้ว

      @@Lechoslowianin Stukotu brak po zdjęciu cewki L2 z pręta zaobserwowałem że nie trzeba jej zdejmować wystarczy ją odsunąć od cewki L1 i też znika a wraz z zamykaniem kondensatora powraca

  • @magozander
    @magozander 11 ปีที่แล้ว

    buenas tardes quisiera consultarle si con este diseño podria llegar a cubrir la banda de 40 metros

  • @dawids38
    @dawids38 8 ปีที่แล้ว

    Mam jeszcze pytanie co do napięcia. Pan podaje 6V, ale gdybym chciał użyć 9V albo 12V to czy musiał bym coś zmieniać w układzie?

    • @Lechoslowianin
      @Lechoslowianin  8 ปีที่แล้ว

      +David Nic nie trzeba zmieniać, ale przy głośniku 4 omy i silnym sygnale mogą być silne zniekształcenia

  • @Mjocik
    @Mjocik 4 ปีที่แล้ว

    Przy drucie 0.7mm o ile trzeba skorygować liczbe zwojów? Którego wzoru użyć do wyliczenia tych wartości?

    • @Lechoslowianin
      @Lechoslowianin  4 ปีที่แล้ว +1

      Nawiń 40 zwojów resztę załatwi przesuwanie cewki wzdłuż rdzenia oraz kondensator zmienny, a najlepiej zrób go na fale długie, będziesz słuchał programu pierwszego i to w ciągu dnia. Obie cewki dwa razy większe.

    • @Mjocik
      @Mjocik 4 ปีที่แล้ว

      Lechoslowianin dziękuje za odpowiedź 😊

  • @attilarivera
    @attilarivera 3 ปีที่แล้ว

    THanks to your video years ago i have made my first am radio using cardboard :0) thank you!!!!

    • @Lechoslowianin
      @Lechoslowianin  3 ปีที่แล้ว

      I'm glad to hear. What country are you from?

    • @attilarivera
      @attilarivera 3 ปีที่แล้ว

      I am from Brazil.
      How about You?

    • @Lechoslowianin
      @Lechoslowianin  3 ปีที่แล้ว

      @@attilarivera I have some friends in Brazil. Greetings. I'm from Poland

  • @arkadiuszweiss
    @arkadiuszweiss 4 ปีที่แล้ว

    Nie wiem czy to Pana projekt od podstaw, Pana schemat, obliczony każdy rezystor/kondensator oraz wzięte pod uwagę parametry czwórnikowe tranzystora ale efekt jest naprawdę bardzo dobry, w tym układzie tranzystor działa w mniejszym stopniu jako wzmacniacz w.cz oraz w nieco większym jako detektor tranzystorowy, skutkuje to nieco charczącym odbiorem (z powodu nieliniowej pracy jako wzmacniacz w.cz.) ale czułość czyli całkowite wzmocnienie mocy jest jak na jeden tranzystor 'absolutne'. Chylę czoła. Skuteczniej jednego tranzystora wykorzystać się nie da.

    • @Lechoslowianin
      @Lechoslowianin  4 ปีที่แล้ว +1

      Dziękuję za miłe słowa. To rzeczywiście mój schemat ale powstał bardziej przez praktyczne próby niż obliczenia. Oczywiście trochę wiedzy teoretycznej trzeba mieć. Pozdrawiam i zachęcam do budowy któregoś z nich

  • @Lechoslowianin
    @Lechoslowianin  11 ปีที่แล้ว

    Powodzenia

  • @attilarivera
    @attilarivera 7 ปีที่แล้ว

    Hello from Brasil.
    I am sorry i don't speak Russian but i would like to know how many turns consists the L1 and L2.
    It looks a good project for a simple AM RADIO RECEIVER and i would like to build one. 👍😆

    • @Lechoslowianin
      @Lechoslowianin  7 ปีที่แล้ว +2

      Hello. Radio is simple and good. Construct it necessarily and show us. The coil L1 contains 50 coils and the coil L2 has 3 turns for 530-1600KHz. It can also work on short or long waves. Reduce or increase the amount of rolls. Greetings from Poland

    • @attilarivera
      @attilarivera 7 ปีที่แล้ว

      Lechoslowianin OMG .. sorry for my mistake... i thought u was from Russia. and.. Thank you for the informations.
      👍😆

    • @attilarivera
      @attilarivera 6 ปีที่แล้ว +1

      Lechoslowianin Lechoslowianin I just finished my AM radio receiver based on your video.. It works greatly!!!!
      I did a few modification. 100 turns on primary coil and 30 turns on secondary coil. It allowed to receive from 600 to 1.8m
      khz. Quality of sound is really good!!!!
      THANK YOU!!!!!
      👍😆

  • @radosaw5075
    @radosaw5075 9 ปีที่แล้ว +1

    Zrobiłem wszystko tak jak filmie ale po przesunięciu cewki głośnik nie reaguje ciągle jest ten sam dźwięk co się stało?

    • @Lechoslowianin
      @Lechoslowianin  9 ปีที่แล้ว

      A jaki to dźwięk. Szumi czy piszczy?

    • @radosaw5075
      @radosaw5075 9 ปีที่แล้ว

      Lechoslowianin piszczy

    • @Lechoslowianin
      @Lechoslowianin  9 ปีที่แล้ว

      uol uool Może masz zbyt dużo zwojów na cewce L2. Zdejmij ja całkiem i oddal od anteny. Spróbuj ją zewrzeć

    • @radosaw5075
      @radosaw5075 9 ปีที่แล้ว

      Lechoslowianin teraz szumi i tyle nic się dalej nie dzieje

    • @Lechoslowianin
      @Lechoslowianin  9 ปีที่แล้ว

      uol uool Spróbuj oddalić tranzystor od anteny ferrytowej (jeżeli jest zbyt blisko). Zdejmij z pręta anteny cewkę L 2 i zbliżaj ja do pręta. Czy pojawia się piszczenie. Sprawdź też uważając aby nie zrobić zwarcia, czy gdy dotykasz do 3 nóżki na układzie scalonym kawałkiem gołego drutu trzymanego w palcach pojawia się buczenie w głośniku. Opisz dokładniej sytuację. To radio powinno być zasilane z baterii, nie z zasilacza.

  • @Lechoslowianin
    @Lechoslowianin  11 ปีที่แล้ว

    Wiesz, nie jest to jakaś wiedza tajemna którą tylko ja posiadam. Może na początek zrób takie radio, gdy pojawią się pytania poczytasz, popytasz...

  • @Lechoslowianin
    @Lechoslowianin  11 ปีที่แล้ว +2

    Wydawało mi się że to "Radio Macedonia"

  • @vicod3161
    @vicod3161 7 ปีที่แล้ว

    ciężko będzie mi znależć takie elmmenty

  • @europejskipingwin5245
    @europejskipingwin5245 9 ปีที่แล้ว

    gdyby sie dalo zasilanie 9v do tego radia i glosnik 16 Ω to co by sie stalo ?

    • @Lechoslowianin
      @Lechoslowianin  9 ปีที่แล้ว

      Można spokojnie zwiększyć napięcie zasilania do 9V a nawet 12 bez zmiany oporności głośnika.

  • @cebula0-700
    @cebula0-700 2 ปีที่แล้ว

    Czy uziemienie jest potrzebne ?

  • @attilarivera
    @attilarivera 4 ปีที่แล้ว

    Я хотел бы знать, существует ли какой-либо материал, который может заменить или удалить феррит, поскольку этот материал не существует для продажи здесь, в Бразилии.
    👍😷

    • @Lechoslowianin
      @Lechoslowianin  4 ปีที่แล้ว

      Вы можете сделать катушку, как это: th-cam.com/video/knjKWtbqmB0/w-d-xo.html

  • @DziadekOi
    @DziadekOi 2 ปีที่แล้ว

    Dzień dobry!
    Po kompletnej porażce przy próbie budowy odbiornika refleksowego z reakcją (wg. projektego R.Kozaka), chciałbym zabrać się za ten projekt i mam dwa pytania.
    1.Po lekturze opisu rozumiem, że rolę diody germanowej pełni tranzystor BF199 (takowy posiadam)?
    2. Jaką pojemność max powinien mieć kondensator powietrzny? Wygrzebałem taki do 350pf. Czy nada się on do tego układu, czy też będę musiał zmieniać ilość zwojów L1 na ferrycie?
    Pozdrawiam

    • @Lechoslowianin
      @Lechoslowianin  2 ปีที่แล้ว

      Twój kondensator jest odpowiedni, powodzenia

    • @DziadekOi
      @DziadekOi 2 ปีที่แล้ว

      @@Lechoslowianin Dziękuję, jest już uruchomiony,(odbierałem stacje czeskie, rosyjskie) aczkolwiek pojawił się inny problem - co chwila wysiada mi tranzystor, czasami pada już po włączeniu zasilania.
      Nie jestem aż tak biegły, co może być przyczyną? Za duże wzmocnienie z L2?

    • @Lechoslowianin
      @Lechoslowianin  2 ปีที่แล้ว

      @@DziadekOi Czy opornik doprowadzający napięcie na bazę tranzystora to na pewno 1megaom?

    • @DziadekOi
      @DziadekOi 2 ปีที่แล้ว

      @@Lechoslowianin Mierzyłem go trzykrotnie - tak. Obniżałem też napięcie zasilania do 4.5V (3 bateryjki AA) - jest to samo.
      Sprawdzę jeszcze raz płytkę (a robiłem to już parę razy), bo schemat przerysowywałem(robiąc meandry ścieżkowe i zwory) i wytrawiałem - może gdzieś nadal jest małe zwarcie, którego na pierwszy rzut oka nie widzę (niedotrawiony chlorkiem farfocel).

    • @DziadekOi
      @DziadekOi 2 ปีที่แล้ว

      Poczytam również o głośniku. Nie wiem czy dobrze rozumiem niektóre dyskusje na forach, ale nie jestem pewien, czy 8R 1.5W nie jest też odrobinę za mocny na ten układ.

  • @domel1410
    @domel1410 5 ปีที่แล้ว

    Czy mogłby Pan zrobic film jak przewijać i mierzyc indukcyjność cewki te filtry znaczy na kraksach bo chcialem sobie zrobić nasłuchowy odbiornik CB z elektroniki dla wszystkich i tam sa trzy cewki w kraksach jedna jest 514 oraz 137 a nie mozna nigdzie takich dostać elportal.pl/pdf/k15/40_12b.pdf a jeszcze niektóre cewki sa z kondensatorem w srodku

    • @Lechoslowianin
      @Lechoslowianin  5 ปีที่แล้ว

      Aby zmierzyć tak małe wartości indukcyjności cewek potrzebny jest miernik LC lub po prostu wykonać cewki według opisu.

  • @BMPproducciones
    @BMPproducciones 11 ปีที่แล้ว

    hola tengo una duda, ¿cuantas vueltas nesecita cada bobina y que calibre de cable usar ?, saludo desde colombia

    • @ksjg2476
      @ksjg2476 3 ปีที่แล้ว

      Hola. Nececitas 50 vueltas calibre 0,2 mm. Pero yo tengo 0,12 y es bien tambien.

  • @MoSkWa1503
    @MoSkWa1503 12 ปีที่แล้ว

    Super!

  • @szymonbelkiewicz7574
    @szymonbelkiewicz7574 9 ปีที่แล้ว

    A czy zamiast tego kondensatora o zmiennej pojemności możemy dać cewkę o zmiennej pojemności

    • @Lechoslowianin
      @Lechoslowianin  9 ปีที่แล้ว

      Szymon Belkiewicz Można zastosować kondensator o stałej pojemności i zmieniać indukcyjność cewki przesuwając ją po rdzeniu ale w ten sposób obejmiesz mały wycinek zakresu np. jedną stację