Zdar Vidláku, měl jsem tu čest několikrát spolupracovat se zkušeným dřevorubcem a kácet strom pomocí lana. Byly to případy, kdy strom byl nakloněnej na stavení nebo silnici, je to hodně o přesnosti a zkušenostech. Hlavně si k sobě nepouštět na pomoc nerozhodnýho člověka, jinak to skončí nehodou.
Tátovi zahazovali stoletou lípu nad domem. Pan byl profík s velkým P, řekl jen ať otevřou bránu a do ní ten strom položil. Bez lana. Já si tak nevěřím a strom si kolem domu, plotu raději jistím lanem.
Jaaaj, Vidlaku, dobre si ma pobavil, myslim v dobrom. :) K lanu, princip si vychytal. Presne tento jav popisuje diferencialna rovnica lana. Pochybujem, ze by to v dnesnej dobe ucili na zakladnej skole, aj ked nejake jednoduchsie a matematicky upravene pripady by hadam mohli vypichnut, ale skor to vidim na strednu skolu. Drzim palce. :)
No, Vidláku, dobrý video. Zopakovali jsme si něco z fyziky 7. třídy ZDŠ. Jinak na strojní průmce ještě v minulem století jsme se učili počítat působení síly a také jsem to nějaký čas používal i v zaměstnání. Než to za lidi začaly dělat počítače... V tomto případě by se to dalo i graficky znázornit jako působení síly v různých vektorech a z toho ovodit vzorec výpočtu pro konkrétní případ. Tzv. vektorování. Je to trochu složitější postup, ale takto zjistíš jaká síla v jakém směru působí. Například při navrhování mostů je to součást všech výpočtů. Ale víc a podrobně by tě do této problematiky zasvětil jakýkoliv strojní inženýr. To já nejsem...🤓
@pilka7564 Před x lety to bylo nevrženo jako možnost při vytažení auta z příkopu. Máme-li lano, uvážeme ho za auto v příkopu a druhý konec na pevný bod, např. strom, druhé auto na silnici apod. Pak působíme horizontálně uprostřed lana vlastní silou na natažený provaz a vytáhneme auto z příkopu.
Ahoj Vidláku neučí ale z toho důvodu se na kurzu pro vazače se učí že se smí uvázat břemeno jen do 120 stupnů. Nebo se slackline na longline prověšuje aby nepraskla . Na oboje jsou vzorce.
Zrovna tuto neděli jsem řešil podobný problém s prověšením a tahem lana. Nekácel jsem stromy, ale věšel drátovou anténu a zajímala mě tahová síla při různém prověšení lana mezi stromem a střechou. Zajímavá shoda s tvojím kácením stromů. Jinak jsem v tu neděli také musel nějaké stromy pořezat. :) No a ta anténa je survivalová, na pásmo 80m. :) Mnoho zdaru Vidláku.
dopocital jsem se ! na lane, kde meris mas proveseni s uhlem 12,9° (tedy, pokud to mas opravdu ve stredu.... nebo ve ctvrtek) jak? Pro výpočet tazné síly na koncích lana, když je závaží o hmotnosti 1 kg zavěšeno uprostřed lana a lano se prověsí o úhel a, můžeme použít následující vzorec: F=2⋅m⋅g⋅sin(a/2) kde: F je tazná síla na koncích lana, m je hmotnost závaží (1 kg), g je zrychlení volného pádu (9.81 m/s² na povrchu Země), a je úhel, o který se lano prověsí (ve stupních).
Pokud je závaží odchýleno od středu lana o vzdálenost d, můžeme použít vzorec pro taznou sílu na koncích lana s odchylkou. V tomto případě budeme uvažovat, že lano se prověsí o úhel θ. Vzorec bude následující: F=2⋅m⋅g⋅sin(θ/2)⋅cos(θ/2)⋅d kde: F je tazná síla na koncích lana, m je hmotnost závaží, g je zrychlení volného pádu, θ je úhel, o který se lano prověsí, d je vzdálenost závaží od středu lana. Tento vzorec zahrnuje faktor cos(θ/2), který vychází z geometrie odchylky. Pokud je závaží přímo ve středu lana (d=0), cos(θ/2)=1 a vzorec přejde na ten původní pro středově odchýlené závaží. Při použití tohoto vzorce byste mohli vypočítat taznou sílu na koncích lana s odchylkou závaží od středu.
Zdravím Vidláka Pozor na to, při dokonale vypnutém laně je tažná síla v laně nekonečně velká! A to jednoduché grafické řešení silového trojúhelmíka ste mohl také ukázat! Ale bojím se, že to bylo poslední video, takhle se to nedělá..
Tak já používám auto (4x4) a raději dvě lana. Vážu min. v 5-ti metrech. Jinak pěkný návrat na ZŠ, kéž by ale dnešní děti věděly k čemu všemu se dají tyhle stroje použít...
Ahoj Vidláku, já bych to viděl na Pythagorovu větu. Pro jednoduchost uvažujme, že napnuté lano je přímé a kolmo na něj působí k zemi nějaká síla. To jsou dvě odvěsny pravoúhlého trojúhelníku, přepona je spojnicí ramen - v našem případě to prověšené, zatížené lano. No a k odvěsnám si doplňuj podle libosti hodnoty, přeponu dopočítáš. Zjistíš, že podstata je v síle napnutí lana a že kolmá malá zátěž to mnoho nevytrhne. Pořádně napnout lano musíš tak jako tak. Já bych šel cestou "pevného bodu, lesnického řetězu uvázaného výš na kmeni a hupcuku. Tak to dělám já v sadu už léta :-). Koumání zdar a tě péro! A.
Ahoj Andreji, bude v tom nějaký Pythagoras, sinus nebo cosinus :-) Tato metoda má nevýhodu, že během akce už se těžko došponovává, na což je hupcuk lepší. Tě péro!
Jj Vidláku, já bych tento jednoduchý stroj opustil a hledal kolem stromu co chci vytrhnout, druhý pro uchycení hupcuku. U sestry jsem tahal ořešák a ta tam měla poblíž betonový el. sloup. Chvílemi jsem se chodil dívat, jestli se nenaklání :-). Ostatně i hupcuk je jednoduchý stroj, vlastně kladkostroj..Můj 3t odešel v únoru do věčných lovišť a tak nastoupil 5t. Ten už převážím na kolečku - ale je to dělník! Anebo ty nejjednodušší stroje či spíše nástroje - lopata, rýč, krumpáč a mohutná muskulatura. A to ty máš Vidláku, to ty máš! :-). Tě péro!
Čau, nefunguje to na princípe jednoduchej kladky ? Takže keď zavesím závažie 100kg na lano ťah bude 200kg plus nejaká váha lana a plus sila ktorou bolo lano napnuté trebárs 50kg takže sa dostanem na cca 250kg to je slušné toto ma zatiaľ nenapadlo :-) Paneli som si všimol hneď na začiatku videa lišty všetko prichystané takže o chvíľu video z montáže, dobre som rátal že panelov je 10ks ? Takže bude len 5kwp FVE ?
@@vidlak001ahoj Vidlák, nie je toto fyzikálne popísané ako vektorové skladanie síl? Kde veľkosť sily ktorá sťahuje dva pevné body dohromady je súčin sily pôsobiacej kolmo na lano a ½vzdialenosti dvoch bodov vydelenej vzdialenosťou, previsu lana. Teda ak na lano pôsobí sila 10N, body sú vzdialené 40m a sila spôsobí previs lana 0,2m. Sila, ktorá pôsobí na pevné body bude 10x½x40/0,2 = 1000N. Ak by sila spôsobila priehyb lana 20m na body by sťahovala iba sila 10N, ale výsledná sila by pôsobila pod 45° uhlom s veľkosťou = odmocnina z 10² + 10² (výslednica síl sa vypočíta phitagorovou vetou a uhol pôsobenia výslednice funkciou tg.
Napadá mě, jak vysoko je to lano uvázané, abys ten strom jen nepodrazil. Čím výš lano uvážeš, tím menší sílu musíš vyvinout, je to tak, že? Jinak skvělá úvaha, ten vzorec pro výpočet by mne zajímal.
Ahoj džentlmen. Toz takto se prece vytrhavaj parezy. Jeden konec na parez, druhej na pevnejsi strom, doprostred privazat traktor a ten at se rozjede. Sila vetsi..ale musi byt napnute. Dalsi priklad - kotveni lana co delaji hprolezci do dvou kotevnich bodu blizko sebe....pokud sviraji prameny lana cca 30 stupnu sila se deli na pul...ale jakmile je uhel 60 stupnu uz do kotviciho bodu jde cca 3/4 tvy vahy...pokudje uhel 90 stupnu uz kotveni do dvou bodu bema vyznam - je to 100% zatizeni...a pak naopak zatizeni na bod jde pres 100%. Takze kamo zname, zname a pouzivame :)
@@vidlak001 No horolezci a skalolezci moudri uplne nejsou, kdyz si hrajou ve volnym case na vopice a horske kozy a kamziky, ale jinak jsou to fajn kucí a holcí a bylo mi snima fajn. Jinak stemi parezy nekecam je to tak. Ale pravdu mas mozna v tom, ze to je takova pozapomenuta schopnost. Kdyz mame ty silne stroje, tak proc namahat duce a hlavne hlavu :D
Ahoj Vidláku, tak od stolu bych řekl, že ten násobič síly bude 2 / (sin a) kde a je úhel prověšení lana u stromu od ideální přímky. Jenže ani to prověšené lano není přímé (úsečka), takže úplně správně by to bylo zintegrovat ... asi by bylo dobré googlit pojem "řetězovka" a něco by se našlo.
@@milanarybethwindictive3969 Není. Napsal jsem: *a je úhel prověšení lana u stromu* ... tím jsem myslel, že když je lano napnuté úplně nafest do přímky, tak je a = 0 , protože je míněn úhel prověšeného lana k přímce.
@@vidlak001 Nakonec jsem si to radši nakreslil a opravuji se: síla napnutí lana = tíha závaží * 1 / ( 2 * sin a ) . Platí pro závaží uprastřed lana. Úhel a je úhel mezi vodorovnou přímkou a lanem. Kdybys chtěl jen vodorovnou složku síly, tak to ještě vynásob (cos a ). Ono stejně pro malá prohnutí bude (cos a) hodně blízko 1, jde hlavně o to, že pro malé úhly bude sin a ve jmenovateli taky mrňavý a proto ta výsledná síla může vyjít hodně velká. EDIT: a je v radiánech. Jinak už jsem pochopil, že milanarybethwindictive3969 uvažuje úhel u závaží, kdežto já beru úhel u stromu (ne od stromu, ale u stromu). Stejně je to furt o trojúhelníku, tak co.
Ten tvůj stroj je luk.... Luk je v podstatě jednoduchý stroj na přeměnu energie potenciální v kinetickou. Potenciální energií je zde myšlena energie „uschovaná“ v napnutém luku, která se výstřelem transformuje postupně do kinetické energie střely-šípu.
@@vidlak001Není zač. Rádo se stalo. A když se kllikne na tu turistickou šipku dole na stránce, tak tam je pak ten louskáček na ořechy a tam je to krásně rozloženo ty síly a popsáno. Také už vím proč. Jsou dráty elektrického vedení prověšené. Já vždy myslel, že je to kvůli tepelné roztažnosti, ale tohle mně nedocvaklo. A taky už mně docvaklo, proč se my vždy urvou uši od igelitky, když ji mám narvanou až po vrch a uši jsou vlastně natáhlé jak tětiva 😂. Ať se daří a spadne to tam kam chceš...ten strom 🙂
Nečetl jsem všechny komentáře detailně, ale zdá se mi, že ti nikdo neodpověděl správně. Asi jsem jeden z mala, kterého to na strojaře učili. Problém je ve způsobu měření. Pokud bys použil závaží místo sylomeru (přes kladku zavěsíš na konec lana závaží, aby se naplo a po zavěšení cukru budeš přidávat závaží na konec lana, dokud se cukr nezvedne ze země), tak ti vyjde, že se tah zvětšil jen o 0,5kg. Tím že pouziješ pružinový siloměr, tak neměříš sílu, ale jen délku protažení. Ve škole nám to demonstrovali použitím dvou různých sylomerů. Jeden na jednotky gramů a druhý na desítky gramů. Oba se protáhly stejně, ale každý ukázal jinou působící sílu. Jinak moc pěkné video. Přeji hodně úspěchů při bádání.
Funguje mu to na principu luku. Jen to lano je málo napnuté a proto mu ten cukr nevystřelí. V laně není uchována taková síla, která by cukr dokázala vymrštit. A lano s cukrem se jen prověsí. A proč ukazuje váha větší sílu? Protože síla působením cukru je pouze složka výsledné síly, která působící v laně. No a také lano je naptuté částěčně (vlastní vahou se prověšuje) a tahle síla v laně, která už byla, při zavěšení také změní směr a rozloží se na složky. Nevím jak to tam má zpytlíkované s tou váhou, ale je dobré rozlišovat mezi vektorem a sílama. Při výpočtu rozkládání a skládání sil do vektorů, pak pomůže Pythagoras a nebo goniometrické funkce pokud známe úhel vektoru. Mrkně na ten odkaz co jsem dálval viz níže. Je tam i výpočet neboli vztahy mezi sílama a vektorama působící v luku a na luk. Principielně je to prostě stejné jako luk. Je tam i zmíněno to tahání auta. Jsou tam grafy. Síla není nekonečně zvětšována-zmenšována..... A o stránku předtím je louskáček na ořechy a tam je krásně nakresleno a rozloženo na síly a dobře se to dá z toho pochopit o co gou ;-)......takže vymyslel prostě luk, akorát ho má málo napnutý :-)
@@ALEX-gw4om luk je jednoduchý stroj převádějící potenciální energii na kinetickou. síla zobrazená v článku je změna směru síly, která je uložená v napnutí tětivy. Ano, ta se mění tím jak přidáte sílu vlastním natahováním. Každopádně jde o ztrátový stroj. Tedy nemůže být v soustavě vic energie, než do ní bylo vloženo. Ano, díky převodům se v určité části systému může energie nahromadit víc. Tady zřejmě došlo k přenosu energie uložené v deformaci laně do deformace Vidlákova měřidla. Tedy lano se dále nemohlo deformovat, tak část svého prodloužení uvolnilo do měřidla. A tak se zdálo, že na něj působí větší síla.
@@pepecraft4550Vtip je v tom rozložení sil. Tam není nic navíc. Stejně jako u kladkostroje a páky. Hrajeme si pořád jenom s dráhama a sílama. Využívají se podpory. Výsledná celková práce je, ale pořád stejná. Mínus ztráty větší či menší. Perpetum mobile ještě nikdo nevynalezl. žádný zázrak v tom nehledejme 🙂. Principielně se jedná v podstatě o luk s tím, že mu nejde o to vymrštit cukr co nejvýš, ale o co největší sílu v laně (jakoby na konci tětivy). Prostě když potáhnete vozík na laně a nepůjdete v ose tím směrem kam má vozík jet a stoupnete si bokem, tak síla nebude působit ve směru jízdy, ale ve směru lana. A pokud budete chtít, aby vozík jel rovně, tak musíte zrcadlově mít kolegu, který bude táhnout další lano, přesně tou samou sílou. Prostě zrcadlově. No a vtip je v tom, že k posunu vozíku je potřeba menší síly než součet sil, kterými ten vozík táhnete. A rozdíl bude o to větší či menší čím dál nebo blíž budete od sebe. A proč? Protože část svojí síly spotřebujete na přetahování s kolegou a ten zbytek uvede vozík do pohybu. Prostě rozložení sil. Nic ve skutěčnosti není na první pohled tak jak to vypadá. Všechno souvisí sevším 🙂
Když budete kolmo k vozíku s lanem, přetahujete se s kolegou, v laně je síla, jedna vaše jedna jeho, které se teoreticky vyruší pro vozík, ten se nehne, ale ve skutečnosti tu máte energii ze dvou sil, působící proti sobě. Která zdánlivě nic nedělá :-). Ale když se do tohoto stavu zapojí nějaká další, tak se začnou dít věci :-)
Kilo je cukr... No zbývá kilo a kousek, který se někde objevil, takže usuzuji, že to je jen část váhy lana, protože ani ten strom nevyvíjí žádnou sílu 😂 no pružností si nepomůžeš, ale to ocelové lanko opravdu zatáhne víc, pokud bude těžší... 😂😂😂
znovu objevil v drevnéch dobách sa v autočkole učilomako vyprostit vozidlo vlastnou silou. bolo to aj v knihách. a učí sa to vo fyzike - sklasdanie síl a ak už, tak strom nie spíliť, ale odkopať korene a vyvrátiť ho. tak to robím ja, na rúru mám navarenú sekeru a pretínamm korene až strom nevyvrátim ...
💚Vidláku máš vkus ! Zelená kravata se 🐸 je skvělé řešení na zahradu. Vkusně a hlavně praktické.
Ahoj, děkuju za uznání. Jsem rád, že si občas někdo všimne :-)
Zdar Vidláku, měl jsem tu čest několikrát spolupracovat se zkušeným dřevorubcem a kácet strom pomocí lana. Byly to případy, kdy strom byl nakloněnej na stavení nebo silnici, je to hodně o přesnosti a zkušenostech. Hlavně si k sobě nepouštět na pomoc nerozhodnýho člověka, jinak to skončí nehodou.
Ahoj, ono je to taky o pořádném navijáku :-)
Tátovi zahazovali stoletou lípu nad domem. Pan byl profík s velkým P, řekl jen ať otevřou bránu a do ní ten strom položil. Bez lana.
Já si tak nevěřím a strom si kolem domu, plotu raději jistím lanem.
Děkuji za poučné video
Jaaaj, Vidlaku, dobre si ma pobavil, myslim v dobrom. :) K lanu, princip si vychytal. Presne tento jav popisuje diferencialna rovnica lana. Pochybujem, ze by to v dnesnej dobe ucili na zakladnej skole, aj ked nejake jednoduchsie a matematicky upravene pripady by hadam mohli vypichnut, ale skor to vidim na strednu skolu. Drzim palce. :)
Ahoj, já to tušil, je to věda :-) A přitom to vypadá tak jednoduše.
No, Vidláku, dobrý video. Zopakovali jsme si něco z fyziky 7. třídy ZDŠ. Jinak na strojní průmce ještě v minulem století jsme se učili počítat působení síly a také jsem to nějaký čas používal i v zaměstnání. Než to za lidi začaly dělat počítače... V tomto případě by se to dalo i graficky znázornit jako působení síly v různých vektorech a z toho ovodit vzorec výpočtu pro konkrétní případ. Tzv. vektorování. Je to trochu složitější postup, ale takto zjistíš jaká síla v jakém směru působí. Například při navrhování mostů je to součást všech výpočtů. Ale víc a podrobně by tě do této problematiky zasvětil jakýkoliv strojní inženýr. To já nejsem...🤓
Ahoj, já to tušil, že to konstruktéři řeší často :-)
stará dobrá škola..👍.. logaritmické pravítko, tabulky a už se jelo...👏👏👏
@pilka7564
Před x lety to bylo nevrženo jako možnost při vytažení auta z příkopu.
Máme-li lano, uvážeme ho za auto v příkopu a druhý konec na pevný bod, např. strom,
druhé auto na silnici apod. Pak působíme horizontálně uprostřed lana vlastní silou na natažený provaz a vytáhneme auto z příkopu.
Ahoj, to by mohlo fungovat. Blbé je, že se postupně snižuje tažná síla...
@@vidlak001 Jen kvůli délce lana,napnutí se musí postupně obnovovat.
Ahoj Vidlaku ❤❤❤❤❤❤SUPER video krasne zpracované ste úžasný ludia ❤❤❤❤❤❤😊
Bratři Slováci, držte se!
@@vidlak001 Ahoj Vidlaku si SUPER člověk zboznuje tie tvoje videa ahoj kutile a vynálezce...
Ahoj Vidláku neučí ale z toho důvodu se na kurzu pro vazače se učí že se smí uvázat břemeno jen do 120 stupnů. Nebo se slackline na longline prověšuje aby nepraskla . Na oboje jsou vzorce.
Ahoj, pevnost materiálu je základ :-)
S tím vázáním máte pravdu,ale nechápu,proč by se to nemělo učit ve škole.Bude to nějaká aplikace jdnoduchého stroje,přiznávám,že to vysvětlit neumím.
Můj 14 letý syn, ti dává palec nahoru, protože jsi dobrý ve fyzice!
A já ti dávám palec hore proto, že jsi vtipný a vynalézavý!
Ahoj kluci, děkuju za důvěru :-) Aplikované fyzice zdar!
Super stroje Vidláku
Super bádání a výpočty. A co použít popruh s ráčnou? Po vyříznutí klínu jí dotáhnout a pak v klidu a bezpečí strom doříznout.
Ahoj, určitě dobrý nápad, obě tyto metody (moje i tvoje) ale mají omezenou možnost návinu, nebo jak to nazvat.
Zrovna tuto neděli jsem řešil podobný problém s prověšením a tahem lana. Nekácel jsem stromy, ale věšel drátovou anténu a zajímala mě tahová síla při různém prověšení lana mezi stromem a střechou. Zajímavá shoda s tvojím kácením stromů. Jinak jsem v tu neděli také musel nějaké stromy pořezat. :) No a ta anténa je survivalová, na pásmo 80m. :) Mnoho zdaru Vidláku.
Ahoj Jindro, to je synchronicita mladých kutilů a vynálezců :-)
Anténám zdar!
@@vidlak001jasně, to je vesmírná wifi :)
dopocital jsem se !
na lane, kde meris mas proveseni s uhlem 12,9°
(tedy, pokud to mas opravdu ve stredu.... nebo ve ctvrtek)
jak?
Pro výpočet tazné síly na koncích lana, když je závaží o hmotnosti 1 kg zavěšeno uprostřed lana a lano se prověsí o úhel a, můžeme použít následující vzorec:
F=2⋅m⋅g⋅sin(a/2)
kde:
F je tazná síla na koncích lana,
m je hmotnost závaží (1 kg),
g je zrychlení volného pádu (9.81 m/s² na povrchu Země),
a je úhel, o který se lano prověsí (ve stupních).
Pokud je závaží odchýleno od středu lana o vzdálenost d, můžeme použít vzorec pro taznou sílu na koncích lana s odchylkou. V tomto případě budeme uvažovat, že lano se prověsí o úhel θ. Vzorec bude následující:
F=2⋅m⋅g⋅sin(θ/2)⋅cos(θ/2)⋅d
kde:
F je tazná síla na koncích lana,
m je hmotnost závaží,
g je zrychlení volného pádu,
θ je úhel, o který se lano prověsí,
d je vzdálenost závaží od středu lana.
Tento vzorec zahrnuje faktor cos(θ/2), který vychází z geometrie odchylky. Pokud je závaží přímo ve středu lana (d=0), cos(θ/2)=1 a vzorec přejde na ten původní pro středově odchýlené závaží.
Při použití tohoto vzorce byste mohli vypočítat taznou sílu na koncích lana s odchylkou závaží od středu.
Ahoj, děkuju, že ses to pokusil matematicky zformulovat :-)
Zdravím Vidláka Pozor na to, při dokonale vypnutém laně je tažná síla v laně nekonečně velká! A to jednoduché grafické řešení silového trojúhelmíka ste mohl také ukázat! Ale bojím se, že to bylo poslední video, takhle se to nedělá..
Nekonečně velká... tušil jsem, že je to zásadní objev :-)
Tak já používám auto (4x4) a raději dvě lana. Vážu min. v 5-ti metrech. Jinak pěkný návrat na ZŠ, kéž by ale dnešní děti věděly k čemu všemu se dají tyhle stroje použít...
Ahoj, děkuju za zprávu 4x4 v 5-ti metrech).
Tyhle jednoduché stoje jsou pomalu na každém kroku.
Tohle je na Nobelovu cenu za fyziku 😊
Ať se daří 😊🇨🇿👍
:-) :-) :-)
Ahoj Vidláku, já bych to viděl na Pythagorovu větu. Pro jednoduchost uvažujme, že napnuté lano je přímé a kolmo na něj působí k zemi nějaká síla. To jsou dvě odvěsny pravoúhlého trojúhelníku, přepona je spojnicí ramen - v našem případě to prověšené, zatížené lano. No a k odvěsnám si doplňuj podle libosti hodnoty, přeponu dopočítáš. Zjistíš, že podstata je v síle napnutí lana a že kolmá malá zátěž to mnoho nevytrhne. Pořádně napnout lano musíš tak jako tak. Já bych šel cestou "pevného bodu, lesnického řetězu uvázaného výš na kmeni a hupcuku. Tak to dělám já v sadu už léta :-). Koumání zdar a tě péro! A.
Ahoj Andreji, bude v tom nějaký Pythagoras, sinus nebo cosinus :-) Tato metoda má nevýhodu, že během akce už se těžko došponovává, na což je hupcuk lepší.
Tě péro!
Jj Vidláku, já bych tento jednoduchý stroj opustil a hledal kolem stromu co chci vytrhnout, druhý pro uchycení hupcuku. U sestry jsem tahal ořešák a ta tam měla poblíž betonový el. sloup. Chvílemi jsem se chodil dívat, jestli se nenaklání :-). Ostatně i hupcuk je jednoduchý stroj, vlastně kladkostroj..Můj 3t odešel v únoru do věčných lovišť a tak nastoupil 5t. Ten už převážím na kolečku - ale je to dělník! Anebo ty nejjednodušší stroje či spíše nástroje - lopata, rýč, krumpáč a mohutná muskulatura. A to ty máš Vidláku, to ty máš! :-).
Tě péro!
Super dole máš panely to by byl konec tak jsi šikovný že si dokážeš pomoci .
Ahoj, děkuju za důvěru. Ať se ti daří!
Čau, nefunguje to na princípe jednoduchej kladky ? Takže keď zavesím závažie 100kg na lano ťah bude 200kg plus nejaká váha lana a plus sila ktorou bolo lano napnuté trebárs 50kg takže sa dostanem na cca 250kg to je slušné toto ma zatiaľ nenapadlo :-) Paneli som si všimol hneď na začiatku videa lišty všetko prichystané takže o chvíľu video z montáže, dobre som rátal že panelov je 10ks ? Takže bude len 5kwp FVE ?
Ahoj Partriku, tohle kladka nebude, to bude něco jiného, co zatím fyzikové nestačili popsat :-) Panely mám ještě za rohem a je jich celkem 22x450 :-)
@@vidlak001 Aha, tak super. :-) Ja ze si si to rozmyslel s tými 10kwp a bude len 5.
@@vidlak001ahoj Vidlák, nie je toto fyzikálne popísané ako vektorové skladanie síl? Kde veľkosť sily ktorá sťahuje dva pevné body dohromady je súčin sily pôsobiacej kolmo na lano a ½vzdialenosti dvoch bodov vydelenej vzdialenosťou, previsu lana. Teda ak na lano pôsobí sila 10N, body sú vzdialené 40m a sila spôsobí previs lana 0,2m. Sila, ktorá pôsobí na pevné body bude 10x½x40/0,2 = 1000N. Ak by sila spôsobila priehyb lana 20m na body by sťahovala iba sila 10N, ale výsledná sila by pôsobila pod 45° uhlom s veľkosťou = odmocnina z 10² + 10² (výslednica síl sa vypočíta phitagorovou vetou a uhol pôsobenia výslednice funkciou tg.
Nejlepší je že lano je ve Vidlákovo oranžové barvě. Je to přesně jak říkáš taky uvazuji stromy a pak se na lano zavěsím
Ahoj, děkuju za potvrzení. Kácení zdar!
Já to zapřahám za Zetora i bez cukru.
:-)
Napadá mě, jak vysoko je to lano uvázané, abys ten strom jen nepodrazil. Čím výš lano uvážeš, tím menší sílu musíš vyvinout, je to tak, že? Jinak skvělá úvaha, ten vzorec pro výpočet by mne zajímal.
jiste, to je ta paka, kterou demonstroval na zacatku s lopatou. - nejlepe tahat za spicku stromu, jenze, kdo tam poleze? kameraman-ka? :D
Ahoj, to záleží na jakou stranu chceš, aby strom padal :-) Když ho podrazíš, tak spadne zpravidla na druhou stranu.
zaves na lano 5 kg a porovnaj vaha by malu ukazovat 10kg myslim ze pri pokuse vazis aj lano s pozdravom
Ahoj džentlmen. Toz takto se prece vytrhavaj parezy. Jeden konec na parez, druhej na pevnejsi strom, doprostred privazat traktor a ten at se rozjede. Sila vetsi..ale musi byt napnute. Dalsi priklad - kotveni lana co delaji hprolezci do dvou kotevnich bodu blizko sebe....pokud sviraji prameny lana cca 30 stupnu sila se deli na pul...ale jakmile je uhel 60 stupnu uz do kotviciho bodu jde cca 3/4 tvy vahy...pokudje uhel 90 stupnu uz kotveni do dvou bodu bema vyznam - je to 100% zatizeni...a pak naopak zatizeni na bod jde pres 100%. Takze kamo zname, zname a pouzivame :)
S tim prikladem horolezcu je to jakoby obracena uloha aby to bylo jasny... :D ale princip stejnej.
Ahoj Martin, děkuju za potvrzení, že je to užitečný stroj a moudří ho používají :-)
@@vidlak001 No horolezci a skalolezci moudri uplne nejsou, kdyz si hrajou ve volnym case na vopice a horske kozy a kamziky, ale jinak jsou to fajn kucí a holcí a bylo mi snima fajn. Jinak stemi parezy nekecam je to tak. Ale pravdu mas mozna v tom, ze to je takova pozapomenuta schopnost. Kdyz mame ty silne stroje, tak proc namahat duce a hlavne hlavu :D
Vidláku...ve tvém světě máš ještě co objevovat...👍🤣😂
Jojo, škubal jsem pařez pomocí jedné pevné a dvou pohyblivých, jen potřebuješ dostatečnou délku pevného lana a pevný bod v okolí ;-)
Ano, to je ono :-) Jednoduché stroje v praxi.
Nechat tam ten konec videa ve kterém jde vidět že tvá paní je dost mimo tak na to bych koule neměl :D.
Ahoj, holky mají jiný zájmy :-)
Ahoj Vidláku, tak od stolu bych řekl, že ten násobič síly bude 2 / (sin a) kde a je úhel prověšení lana u stromu od ideální přímky. Jenže ani to prověšené lano není přímé (úsečka), takže úplně správně by to bylo zintegrovat ... asi by bylo dobré googlit pojem "řetězovka" a něco by se našlo.
by pak byla nejvetsi sila pri 90 stupnich... neni to nemsysl?
Ahoj, taky tuším, že tam bude sinus nebo cosinus :-)
@@milanarybethwindictive3969 Není. Napsal jsem: *a je úhel prověšení lana u stromu* ... tím jsem myslel, že když je lano napnuté úplně nafest do přímky, tak je a = 0 , protože je míněn úhel prověšeného lana k přímce.
@@vidlak001 Nakonec jsem si to radši nakreslil a opravuji se: síla napnutí lana = tíha závaží * 1 / ( 2 * sin a ) . Platí pro závaží uprastřed lana. Úhel a je úhel mezi vodorovnou přímkou a lanem. Kdybys chtěl jen vodorovnou složku síly, tak to ještě vynásob (cos a ). Ono stejně pro malá prohnutí bude (cos a) hodně blízko 1, jde hlavně o to, že pro malé úhly bude sin a ve jmenovateli taky mrňavý a proto ta výsledná síla může vyjít hodně velká. EDIT: a je v radiánech. Jinak už jsem pochopil, že milanarybethwindictive3969 uvažuje úhel u závaží, kdežto já beru úhel u stromu (ne od stromu, ale u stromu). Stejně je to furt o trojúhelníku, tak co.
Taketo veci ludia vedia bez toho aby sa ich museli učiť ale dobre niekto je asi z inej planety alebo čo...
Ke mně přijel ČEZ s plošinou a problém byl vyřešen. Fyzika určité dobrá.
Ahoj, ono záleží komu patří ten pozemek, podle toho někdo přijede nebo ne :-)
vidlaku, hezky projekty do budoucna, ale ocenil bych konvektor a srovnani s fve stavbou na koleni
Ahoj, já hlavně točím, to co právě dělám. Konvektor bych taky ocenil :-)
@@vidlak001 jasny, ale fve uz jedna byla a fve je plnej internet :) navic polskej kolektor jde sehnat uz za 10-15tis z polska, to je vyzva ne? 😁
Ten tvůj stroj je luk....
Luk je v podstatě jednoduchý stroj na přeměnu energie potenciální v kinetickou. Potenciální energií je zde myšlena energie „uschovaná“ v napnutém luku, která se výstřelem transformuje postupně do kinetické energie střely-šípu.
Našel jsem i výpočet, ale odkaz tu nechce YT zobrazit
fyzwebXczWmaterialyWsilyWrozkladWlukXphp
místo X je tečka a místo W je lomítko :-) ..... vzal to už?
Ahoj, děkuju za mazaný odkaz :-)
To je ono... O luku a bourání zdí.
@@vidlak001Není zač. Rádo se stalo. A když se kllikne na tu turistickou šipku dole na stránce, tak tam je pak ten louskáček na ořechy a tam je to krásně rozloženo ty síly a popsáno. Také už vím proč. Jsou dráty elektrického vedení prověšené. Já vždy myslel, že je to kvůli tepelné roztažnosti, ale tohle mně nedocvaklo. A taky už mně docvaklo, proč se my vždy urvou uši od igelitky, když ji mám narvanou až po vrch a uši jsou vlastně natáhlé jak tětiva 😂. Ať se daří a spadne to tam kam chceš...ten strom 🙂
To tvoje napnuté lano je vlastně kladka volná a síla bude vždy 2krát větší i kdyby to lano nebylo pružné.
Nečetl jsem všechny komentáře detailně, ale zdá se mi, že ti nikdo neodpověděl správně. Asi jsem jeden z mala, kterého to na strojaře učili. Problém je ve způsobu měření. Pokud bys použil závaží místo sylomeru (přes kladku zavěsíš na konec lana závaží, aby se naplo a po zavěšení cukru budeš přidávat závaží na konec lana, dokud se cukr nezvedne ze země), tak ti vyjde, že se tah zvětšil jen o 0,5kg.
Tím že pouziješ pružinový siloměr, tak neměříš sílu, ale jen délku protažení. Ve škole nám to demonstrovali použitím dvou různých sylomerů. Jeden na jednotky gramů a druhý na desítky gramů. Oba se protáhly stejně, ale každý ukázal jinou působící sílu.
Jinak moc pěkné video. Přeji hodně úspěchů při bádání.
Funguje mu to na principu luku. Jen to lano je málo napnuté a proto mu ten cukr nevystřelí. V laně není uchována taková síla, která by cukr dokázala vymrštit. A lano s cukrem se jen prověsí. A proč ukazuje váha větší sílu? Protože síla působením cukru je pouze složka výsledné síly, která působící v laně. No a také lano je naptuté částěčně (vlastní vahou se prověšuje) a tahle síla v laně, která už byla, při zavěšení také změní směr a rozloží se na složky. Nevím jak to tam má zpytlíkované s tou váhou, ale je dobré rozlišovat mezi vektorem a sílama. Při výpočtu rozkládání a skládání sil do vektorů, pak pomůže Pythagoras a nebo goniometrické funkce pokud známe úhel vektoru.
Mrkně na ten odkaz co jsem dálval viz níže. Je tam i výpočet neboli vztahy mezi sílama a vektorama působící v luku a na luk. Principielně je to prostě stejné jako luk. Je tam i zmíněno to tahání auta. Jsou tam grafy. Síla není nekonečně zvětšována-zmenšována..... A o stránku předtím je louskáček na ořechy a tam je krásně nakresleno a rozloženo na síly a dobře se to dá z toho pochopit o co gou ;-)......takže vymyslel prostě luk, akorát ho má málo napnutý :-)
@@ALEX-gw4om luk je jednoduchý stroj převádějící potenciální energii na kinetickou. síla zobrazená v článku je změna směru síly, která je uložená v napnutí tětivy. Ano, ta se mění tím jak přidáte sílu vlastním natahováním. Každopádně jde o ztrátový stroj. Tedy nemůže být v soustavě vic energie, než do ní bylo vloženo. Ano, díky převodům se v určité části systému může energie nahromadit víc. Tady zřejmě došlo k přenosu energie uložené v deformaci laně do deformace Vidlákova měřidla. Tedy lano se dále nemohlo deformovat, tak část svého prodloužení uvolnilo do měřidla. A tak se zdálo, že na něj působí větší síla.
@@pepecraft4550Vtip je v tom rozložení sil. Tam není nic navíc. Stejně jako u kladkostroje a páky. Hrajeme si pořád jenom s dráhama a sílama. Využívají se podpory. Výsledná celková práce je, ale pořád stejná. Mínus ztráty větší či menší. Perpetum mobile ještě nikdo nevynalezl. žádný zázrak v tom nehledejme 🙂. Principielně se jedná v podstatě o luk s tím, že mu nejde o to vymrštit cukr co nejvýš, ale o co největší sílu v laně (jakoby na konci tětivy). Prostě když potáhnete vozík na laně a nepůjdete v ose tím směrem kam má vozík jet a stoupnete si bokem, tak síla nebude působit ve směru jízdy, ale ve směru lana. A pokud budete chtít, aby vozík jel rovně, tak musíte zrcadlově mít kolegu, který bude táhnout další lano, přesně tou samou sílou. Prostě zrcadlově. No a vtip je v tom, že k posunu vozíku je potřeba menší síly než součet sil, kterými ten vozík táhnete. A rozdíl bude o to větší či menší čím dál nebo blíž budete od sebe. A proč? Protože část svojí síly spotřebujete na přetahování s kolegou a ten zbytek uvede vozík do pohybu. Prostě rozložení sil. Nic ve skutěčnosti není na první pohled tak jak to vypadá. Všechno souvisí sevším 🙂
@@ALEX-gw4om Jako ve smyslu prověření lana o 0,5m silou 1kg se převedlo na silu 2,2kg po draze 1cm?
Když budete kolmo k vozíku s lanem, přetahujete se s kolegou, v laně je síla, jedna vaše jedna jeho, které se teoreticky vyruší pro vozík, ten se nehne, ale ve skutečnosti tu máte energii ze dvou sil, působící proti sobě. Která zdánlivě nic nedělá :-). Ale když se do tohoto stavu zapojí nějaká další, tak se začnou dít věci :-)
Kilo je cukr... No zbývá kilo a kousek, který se někde objevil, takže usuzuji, že to je jen část váhy lana, protože ani ten strom nevyvíjí žádnou sílu 😂 no pružností si nepomůžeš, ale to ocelové lanko opravdu zatáhne víc, pokud bude těžší... 😂😂😂
Vidláku kdi bude video z fotovoltaniky videlsem v pozadí ti nové paneli
Ahoj, až přestane být venku zima.
Supr už se teším
znovu objevil
v drevnéch dobách sa v autočkole učilomako vyprostit vozidlo vlastnou silou. bolo to aj v knihách.
a učí sa to vo fyzike - sklasdanie síl
a ak už, tak strom nie spíliť, ale odkopať korene a vyvrátiť ho. tak to robím ja, na rúru mám navarenú sekeru a pretínamm korene až strom nevyvrátim ...
Ahoj, taky mám navařenou sekyru na kořeny :-)
Lepší je kolečko táhnout než tlačit. Skládání sil.
:-)
Před mnoha lety se tomuto mechanismu říkalo KOLEJOVÝ lis nebo mechanismus.
Oprava KOLENOVY lis
Vždyť ten rozklad sil počítají děcka ve fyzice, nemusíš to psát na ministerstvo školství. počítal jsem si to nedávno u hamaky.
Na zakladke sa podla mna neuci vesat na lano😂
tomu napnutému lanu se říká páka takže ty mluvíš ve směs o jednoduchém stroji kterému se říká páka
Píčoviny neřeším.
Ale keby si tam zavesil kilo peria...😂
Ve vakuu :-)
@@vidlak001 JJ perie ve vakuu, celé pak ve vaku.