Ez 600 litert fogyaszt óránként, vízből.... nem benzinből ... Ha víz van minden van. Dehogy....

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 10 ก.พ. 2025
  • Ez az egyszerű barkács szerkezet 600 litert fogyaszt óránként, teljesítménye mégsem sok.
    A videó első része. Víz akkumulátor:
    • Víz akkumulátor. Ebbe...
    Turbinát inkább venni kell mint készíteni, de csak akkor ha van vízhozam bőven. A szabad sugaras turbina egyszerű, de ha nem akarsz vizes lenni, akkor a reakciós turbinát választod, annak teljesen zárt szerkezete van.
    Itt a rezsicsökkentés motiváljon, hanem a kaladvágy :)

ความคิดเห็น • 42

  •  2 ปีที่แล้ว +8

    Szia Gábor!
    Körülbelül 15 éves lehettem amikor apámnak volt egy víkendháza Érparkvárosban a hegy tetején. Akkor még nem volt ott semmi közmű, így csak egy autó akkumulátorból tudtunk világítani meg este a VL100-as tv-t nézni. Sajnos naponta kellett tölteni az akkut, mert ez már sok fogyasztás volt neki. A tégla víkendház lapos tetővel készült, körben vas korláttal és üvegezve, hogy napozni lehessen. A korlát egyik oszlopához hozzárögzítettem egy 6 m hosszú 2 colos acélcsövet, annak a tetejére meg egy szélgenerátort építettem. 8 lapátja volt a generátornak. A lapátokat úgy készítettem, hogy egy kb 2.5 mm vastag vasdrót meg lett hajlítva U alakban, erre nagyon vékony alu lemezt ráhajlítottam borításnak és már kész is volt egy lapát. A lapátok egyenként 150 cm hosszúak voltak, így a középtárcsával már 330 cm volt a teljes átmérő. A középtárcsa egy autó fékdobja volt, ebbe voltak belefúrva a lapátok. Minden lapátnak egyenként tudtam állítani a dőlésszögét. A fékdob egy emlékeim szerint valamilyen régebbi autó dinamója volt rászerelve. A típusára már nem emlékszem, azóta eltelt 50 év. A szomszéd villamos mérnök csinált valami kicsi elektronikát, ami az akku töltését felügyelte és lekapcsolt a töltés, ha felment az aksiban a feszültség 14 voltra. Körülbelül 13-14 évig használtuk ezt a rendszert az akkumulátor töltésére. Tökéletes volt addig amig egyszer a villám bele nem csapott a hegytetőn kiálló vasoszlopba. Nagy baj nem lett belőle, csak a 2 colos vasoszlop megolvadt és lehajolt a földig a tetőről. Tökéletes villámhárító volt, csak éppen nem volt leföldelve :) A házban nem keletkezett kár, csak a tető korlátjába beépített színes drótüveg táblákból tört el 2-3 darab a detonáció vagy a hirtelen hő hatására.

  • @sandorvasi6096
    @sandorvasi6096 2 ปีที่แล้ว +8

    A 7 éves kisfiammal néztük a videót. Azt üzeni, nagyon jó volt, és várja a többit! (Én is :)

  • @csongor-tiborpeli374
    @csongor-tiborpeli374 2 ปีที่แล้ว +5

    Mint minden részt a faelgazositos reszt is nagy érdeklődéssel várom, koszi a videót.

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  2 ปีที่แล้ว +3

      hamarosan jön az is

  • @werwolfkaaa1729
    @werwolfkaaa1729 2 ปีที่แล้ว +3

    Egyre jobb a csatorna,nagyon hiányzott már egy ilyen tartalom,gratulálok hozzá!

  • @vibrocil7603
    @vibrocil7603 2 ปีที่แล้ว +4

    Gratulalok ehhez a dinamikus csatornahoz Gabor, nagyon szepen fejlödik. Nagyon szeretem nezni. ;)

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  2 ปีที่แล้ว

      kösz, mindig van kihívás az egyszer biztos. A beton blokkos háttér a polccal még sokáig megmarad, mert a dolgok bemutatása így is működik :)

  • @gaboristvankomoroczki903
    @gaboristvankomoroczki903 2 ปีที่แล้ว +2

    Köszönöm szépen, nagyon tetszett!

  • @laszlolukovszki5335
    @laszlolukovszki5335 2 ปีที่แล้ว +4

    Nagyon nagy türelmes munkát végzel, Gratulálok,

  • @kalan0921
    @kalan0921 2 ปีที่แล้ว +7

    Üdv Gábor! Egyszer építesz majd egy buoyancy generatort???Sztem mindenkit érdekelne egy ilyen generátor.
    LIKE AKI SZÍVESEN MEGNÉZNE EGY ILYEN GENERÁTORT.

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  2 ปีที่แล้ว +3

      buoyancy generator is jó ötlet, kösz, utánajárok. Ram pump nevű vízemelő után remélem lesz rá időm

    • @kalan0921
      @kalan0921 2 ปีที่แล้ว

      @@ordasigabor buoyancy többet termel mint amit beletáplálnak nem?

    • @hlara392
      @hlara392 2 ปีที่แล้ว

      Engem nem érdekelnek a hülyeségek, mint pl az általad óhajtott vidám generátor!

    • @kalan0921
      @kalan0921 2 ปีที่แล้ว

      @@hlara392 ?

  • @arnoldbencz6886
    @arnoldbencz6886 2 ปีที่แล้ว +2

    Szép volt!

  • @lorandnemes350
    @lorandnemes350 2 ปีที่แล้ว +4

    Szia Gábor! Lenne néhány észrevételem a turbinéval kapcsolatban, a videoban, a turbina lapát támadó élére vezetted a vizet, úgy ahogyan a ventilátorok működnek. Vizes rendszernél, (pl. egy centrifugál szivattyú), a hátoldalra kell a vizet engedni, pont azért, amit Te is megállapítottál, hogy ne legyen nagy a visszahordás, ami csökkenti a hatásfokot. Fontos a belépési szög, úgy kell megoldani, hogy az energia minél nagyobb részét le tudja adni a lapátra, még pedig tangenciálisan a tengelyre, és merőlegesen a lapát testre, a belépési lapátszöget annyival csökkentve, hogy minél inkább biztosítsuk a lamináris áramlást, mellőzve a turbulens áramlás energia elnyelő hatását, így a a lehető legnagyobb forgató nyomatékot érve el. Nyitott lapát struktúrával (amilyen a Te lapátod), inkább nagy átfolyás, kis nyomással, míg zárt lapátrendszerrel nagy nyomás kis átfolyású rendszerekkel érjük el a legnagyobb hatásokot (ugyanolyan hidraulikus teljesítmény esetén)

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  2 ปีที่แล้ว +1

      kösz, ez hasznos volt!

  • @arpadkmetyko5765
    @arpadkmetyko5765 2 ปีที่แล้ว

    "A fél gömb a tökéletes megoldás, de a mérések nem ezt mutatják" Itt a példa hogy a tudományos trendek hogy befojásolják, nyomják el a felfedezéseket. Csak a hatalmi struktúráktól független tudósok tudják a mérési hibát felfedezésként elkönyvelni.

  • @hlara392
    @hlara392 2 ปีที่แล้ว +2

    Szép kísérlet volt. Hiányoltam belőle Tesla-turbinát! Felmerült bennem a turbóház kialakítása vajon gázáramlás szempontjából előnyös,vagy inkább kényszerűség..?

  • @arpadkmetyko5765
    @arpadkmetyko5765 2 ปีที่แล้ว +1

    A felfedezésnél a standard, belső berkekben közszájon forgó magyarázat érvénytelen.

  • @attilajoubert7469
    @attilajoubert7469 2 ปีที่แล้ว +2

    Szia Gábor! Szerintem a kis és nagy tárcsát érdemes lenne felcserélni és úgy megpróbálni...

  • @Mindenhova
    @Mindenhova 2 ปีที่แล้ว +1

    Vágd ki az alját a szerkezetnek. Csak annyi burkolat legyen rajta ami feltétlenül szükséges amíg munkát végez. A gravitációval ne keljen megküzdenie. A vízimolnárok már kitalálták a technikát csak le kell másolni. Vízmennyiséget mérni talán egyszerűbb a vízórával.

  • @Brutaldt0
    @Brutaldt0 2 ปีที่แล้ว

    google kereső: "LUX szivattyú fúrógéphez" pár ezerért lehet kapni, szerintem egy ilyennel lenne ezt érdemes tesztelni, mert itt a víz útja teljesen szabályozva van

  • @gabornemeth8789
    @gabornemeth8789 2 ปีที่แล้ว

    A szélgenerátort várom.

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  2 ปีที่แล้ว

      Én a jó időt :) Mivel nincs elég hideg, ezért ami nincs lebetonozva, ott sár van. Szóval lesz.... csak az időjárás is legyen jó hozzá. Pl. ha megfigyeled szél sincs, hiszen hónapok óta alig látni a napot....

  • @norbist2
    @norbist2 2 ปีที่แล้ว

    Lehet nem egyforma súlyúak az alakzatok, ezért az is befolyásolja a kitérést. Pl. a félgömb lehet nehezebb mint a kúp, ezért hiába lenne elvileg jobb, de mivel feltehetően nehezebb ezért kisebb lesz a kitérés. Amúgy, ha ugyanolyan anyagból készültek a vastagságuk, az átmérőjük és a magasságuk is megegyezik a félgömb tényleg nehezebb lesz valamivel a kúpnál.

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  2 ปีที่แล้ว

      a videónak van egy héttel korábbi része, ahol ott az elmélet és mutattam, hogy azonos tömegűre hoztam ki őket, plusz súly segítségével

  • @Balumacci
    @Balumacci 2 ปีที่แล้ว

    A következő videót érdekes lesz!

  • @vargaszorenyszasz5903
    @vargaszorenyszasz5903 2 ปีที่แล้ว

    szia,Gabor! egy Teszla hidroigeneratorral is kiserletezhetsz,eszeveszett fordulatszam erheto el vele,lapatok nelkul...

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  2 ปีที่แล้ว +2

      OK, megnézem, h meg tudok-e építeni

  • @tiborgats
    @tiborgats 2 ปีที่แล้ว

    Kedves Gábor, ha már van kedved és időd ilyesmivel kísérletezni, nagy örömmel venném, ha készítenél egy videót a következő hasonló kísérlettel is:
    Ez zárt rendszerként üzemelne, nem a csapról. Egy vizet tartalmazó edényből jó hatásfokú nagy nyomású vizes mosó szívná a vizet, és egy kellően vékony fúvókán spriccelné a lehető legnagyobb sebességgel egy pelton turbina lapátjaira, ami az edény felett van. Az egész lehet egy zárt dobozban, hogy párolgás miatt ne veszítsünk vizet. Ennek az elrendezésnek a különlegessége, hogy a nagy sebességre gyorsított vízben rendesen lecsökken a nyomás, így már szobahőmérsékleten is vadul párolog. A kispriccelő víz pedig a párolgástól lehűl, miközben a hőenergia a vízmolekulák kinetikus energiájává alakul. Táhát itt van egy energia input a rendszerbe a környezeti hőből. A pelton turbina ha jól van megépítve, 90% feletti hatásfokkal hasznosítja a víz mozgási energiáját (amikor a lapátok sebessége fele a víz sebességének, és a víz a lapát széléről visszakanyarodva lenullázza a mozgási energiáját). A vizes mosó hatásfokát nem ismerem. Ha a végén az energiát egy generátorral kivesszük a pelton turbinából, talán ott is elérhető a 90% körüli hatásfok.
    Az a nagy kérdés, hogy egy ilyen zárt rendszer megépíthető-e úgy, hogy a lehűlés által megcsapolt hőenergia felülmúlja a veszteségeket? Lehet-e ilyen módon hőenergiából elektromos energiát nyerni?

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  2 ปีที่แล้ว

      Szia, ez nem hangzik túl egyszerűnek házi körülmények között. Lehet, hogy nálam a pelton turbina építése sem menne.

  • @miklosgabor5786
    @miklosgabor5786 2 ปีที่แล้ว +1

    Becsületes a bele fektetett energia de én ezt meg se próbáltam volva

  • @menyharttibor9754
    @menyharttibor9754 2 ปีที่แล้ว

    Tesla turbinát kéne kipróbálnod, elvileg sokkal jobb a hatásfoka, gyorsabb és erősebb is és otthon is könnyen elkészíthető, könyebben mint amiket bemutattál.

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  2 ปีที่แล้ว

      Nem tudom megépíteni házilag.... próbáltam.

    • @menyharttibor9754
      @menyharttibor9754 2 ปีที่แล้ว

      @@ordasigabor ó de kár..😅

  • @LuighiOne
    @LuighiOne 2 ปีที่แล้ว +1

    A fagázzal hajtott motor komoly kátrányterhelést kap hosszútávon!

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  2 ปีที่แล้ว +2

      szûrôk sokat segítenek a dolgon. Ezzel együtt remélem nem térûnk vissza soha tömegesen a fagázos autózásra....

  • @petepaul2139
    @petepaul2139 2 ปีที่แล้ว

    Kedves Gábor, ajánlom figyelmedbe e következő videót, esetleg kipróbálásra: th-cam.com/video/AfCyzIbpLN4/w-d-xo.html

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  2 ปีที่แล้ว

      kösz, ismerem, tudom h van jobb, de az házilag nekem nem megvalósítható

  • @makoado6010
    @makoado6010 2 ปีที่แล้ว

    venned kellene egy 3d nyomtatót. vagy építeni:
    th-cam.com/video/0E0dM0ZdpRE/w-d-xo.html