Ko stvara novac? Saznaj pravu istinu! 🧠💰🏦

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 3 ก.พ. 2025

ความคิดเห็น • 21

  • @zvuk7280
    @zvuk7280 5 หลายเดือนก่อน

    Hvala ti❤

  • @cuteanimalshots9323
    @cuteanimalshots9323 5 หลายเดือนก่อน +7

    Prvo , svaka cast na trud i rad koji ulazes u klipovima,svaki tvoj snimak pogledam do kraja i trudim se da naucim nesto.
    Imam jedno pitanje, koje nema veze sa youtube kanalom, vec sa obrazovanjem kod nas :)
    Uzevsi u obzir da si ekonomista, kakvo ti je misljenje vezano za ekonomske fakultete u Subotici i Kragujevcu ? Razmisljam o upisu na jednom o ta dva, pa ako si imao dodira,kakvo je tvoje misljenje ? Unapred hvala, pozdrav :)

  • @dejansaavic5742
    @dejansaavic5742 4 หลายเดือนก่อน

    A odkuda kamata koju daje centralna banka komercijalnoj?

  • @strogoposlovno123
    @strogoposlovno123 5 หลายเดือนก่อน +2

    Da li krediti nastaju od depozita? Ili depoziti od kredita?

  • @jovansvedic8423
    @jovansvedic8423 5 หลายเดือนก่อน +2

    Odlican video i verovatno najvaznija tema do sada na kanalu. Meni samo jedno nije jasno i nemam nikoga dovoljno strucnog da pitam pa ako neko moze da mi odgovori. Kada neko uzme kredit i emituje taj navac u cirkulaciju, zbog kamate, mora da vrati vecu kolicinu nego koju je pustio u promet. Kako je to moguce? Neko ce reci da uvek ima neko nov ko uzima kradit a i nove kolicine kredita zbog inflacije su vece, ali to je samo odlaganje problema. Ovakav sistem je ili vecito inflatoran ili vodi ka tome da kada ne bude dovoljno novca u cirkulaciji za otplatu duga, da se u tom trenutku prisvaja kolateral(ili likvidira za deo duga)

    • @dprokic
      @dprokic 5 หลายเดือนก่อน

      Ja nisam ekonomista, pa moje tumačenje mozda nema smisla. Meni nema ništa tu čudno. Kad vratimo kredit koji je u većem iznosu nego što smo ga podigli samo banci dajemo više novca i ona povećava svoju baznu količinu novca sa kojom može da raspolaže. Tako npr može više kredita da daje drugim ljudima.

    • @jovansvedic8423
      @jovansvedic8423 5 หลายเดือนก่อน

      @@dprokic upravo to je jedan od dva scenarija. U ovom slucaju samo jos vise duga(novca) se plasira.

    • @strogoposlovno123
      @strogoposlovno123 5 หลายเดือนก่อน

      @@dprokic Nadjite moje komentare na ovom videu pa ce vam biti jasno. Ne postoji novac za kamatu!! Cekirajte opciju newest first za komentare da bi se videli svi. Moj komentar je odgovor na @MrBatica123

    • @strogoposlovno123
      @strogoposlovno123 5 หลายเดือนก่อน +1

      @@dprokic Ali cudno je, ako novac nastaje iz kredita. I novac za otplatu kamate nastaje iz kredita, samo necijeg drugog. Ako uspes da vratis kredit+kamatu, neko drugi nema ni za glavnicu. Nije fer ceo monetarni sistem. Centralna banka treba da emituje novca za onoliko koliko se ekonomija uvecala, i taj novac je beskamatni i ne mora biti vracen. Krediti se ne izdaju u beskonacnost, vec do one mere koliku imovinu imas iza sebe da stavis za zalog. Tek kad neko pukne, tj ne uspe da vrati kredit novac postaje slobodan. Ali je taj neko ostao bez materijalne imovine. Cilj je da nas razvlaste od imovine.

  • @stevanbogdanov240
    @stevanbogdanov240 5 หลายเดือนก่อน +1

    Nisi objasnio stvaranje novca vec samo knjiigovodstveni aspekt,sto komplikuje objasnjenje bez jasne informacije odakle novac za kreditiranje,iz vazduha ili sa nekog drugog depozita?!

  • @nikolagrkovic8769
    @nikolagrkovic8769 5 หลายเดือนก่อน +1

    Inspiracija sa reddita? 😀

  • @dzozi85
    @dzozi85 5 หลายเดือนก่อน

    Kao i vecina dosasasnjih, jos jedan odlican video. Medjutim, nisam misljenja da je drzava pogresno postupila 2008. godine i spasavanjem finansijskog sektora u USA. Glavni uzrocnik, investiciona banka Lehman Brothers je pusten niz vodu i proglasio bankrot 2008. zbog neodgovornog ponasanja i odobravanje kredita nedovoljno proverenim i nelikvidnim kompanijama. A posle svega toga, sabirajuci prednosti i mane, mislim da je drzava procenila da bi vise stete bilo da nije intervenisala nego sto jeste. Ne mozes dozvoliti da ti ceo finansijski sektor propadne zbog jednog ili par neodgovornih banaka.
    Drugo, ne mislim da se gubitak rasporedjuje na celo drustvo. Tj. u tom datom momentu da, ali dok banke ostvaruju profite, tada i placaju porez na te profite koji se takoreci socijalizuje u vidu infrastrukture, drzavnih sluzbenika, pomoc za nezaposlene itd. i izmedju ostalog intervencije u vanrednim okolnostima, sto je to bila jedna od tih vanrednih okolnosti. Sumo sumarum, dugorocno gledano je drzava ili drzave su mnogo vise profitirale od tih intervencija nego da nisu reagovale uopste.

  • @wewillnotbebroken
    @wewillnotbebroken 5 หลายเดือนก่อน +2

    Nije dobro objasnjenje uopste

    •  5 หลายเดือนก่อน

      Ok, hajde molim te objasni mi ti, čisto da znam za sledeći put

    • @wewillnotbebroken
      @wewillnotbebroken 5 หลายเดือนก่อน +1

      Prica je malo slozenija nego sto ti mislis i da bih ti ja objasnjavao u komentaru. Pogledaj strane strucnjake pa ce ti biti jasnije. Banalizovao si pricu previse uzimajuci u obzir samo nasu drzavu i nase poslovne banke, a nasa drzava se zaduzuje od stranih banaka zato sto je nas dug adresiran u dolarima i evrima, a one povlaci pare od evropske centralne banke i FED-a, i onda glumimo menjacnicu da bismo mogli isplacivati tekuce potrebe u dinarima. Sve je to jedan veliki lanac koji si ti propustio.

    • @wewillnotbebroken
      @wewillnotbebroken 5 หลายเดือนก่อน +1

      Yt brise komentare

    • @wewillnotbebroken
      @wewillnotbebroken 5 หลายเดือนก่อน +1

      @@MrBatica123 i ja sam argumentovao ali yt brise komentare, problem je u tome sto on nema odgovore na sva razumna pitanja jer ne razume sustinski materiju nego povrsinski

    • @strogoposlovno123
      @strogoposlovno123 5 หลายเดือนก่อน

      @@MrBatica123 Cekirajte opciju newest first, da bi se prikazali svi komentari. Nzm sto se ne vide, nisu obrisani.