na pierwszy rzut oka fajnie to wygląda, ale ja mając włączniki dotykowe na wifi nigdy już bym się nie zdecydował na coś takiego, fajnie mieć taki ekranik gdzie można wszystkim sterować, ale dużo lepiej się sprawdzają zwykłe kontakty fizyczne z przekaźnikami, po prostu wygodniej się korzysta na codzień, nie raz się przychodzi do domu, ma się coś w dłoni, trzeba się odwrócić, zdjąć przykładowo rekawiczki, upewnić się, że się klika w odpowiedni kafelek, strasznie przekombinowane
Wszystko fajnie, ale jakbym miał tak namierzać palcem przyciski w normalnym życiu to by mnie chyba szlag trafił :) Sam kombinuje coś inteligentnego, ale raczej wszędzie będą normalne, pełnowymiarowe włączniki (zastanawiam się nawet, czy nie bistabilne) z funkcjami podstawowymi plus w każdym pokoju zwykły tablet (7 cali w pokojach i może większy w salonie) umożliwiający kontrolę zaawansowaną tj. sterowanie, ale i podgląd z kamer, otwarcie domofonu, wyświetlenie wykresów itp.
@@GrzegorzLata dzięki, napiszę. Aby nie być gołosłownym na zdjęciach tablet za 180 PLN, który od wielu lat wisi u mnie w starym lokum na ścianie na stałe podłączony do zasilania. Jedyne czego mi w nim brakuje to szybszego procesora i ekranu oled - myślałem o Satelu INT TSG (będzie alarm Integra), ale podobno są z nim problemy np. z obsługą domofonu i jednak za swoją cenę oferuje marną jakość. Odblokowanie wygaszacza na podstawie czujnika ruchu z korytarza (Xiaomi Aqara) plus przednia kamerka. W prawym dolnym rogu ikona dostępu do panelu Openhab. photos.app.goo.gl/46F5EbEE918dgovj6 photos.app.goo.gl/XGxKHRp7zoT7FeDG8 photos.app.goo.gl/yshP68GXuWiAaG5L7
@@cholokla Co do INT TSG to się nie wypowiem, bo nie mam z nim za dużego doświadczenia, na pewno nie polecam INT TSI. Same problemy z nim. A co do tabletu to jak rozwiązałeś kwestię montażu i zasilania?
Nie rozumiem po co tyle włączników w jednym miejscu ma być. Tak jak mówiłeś 12 w przedpokoju czy kuchni, czy z tych miejsc trzeba mieć dostęp do oświetlenia większości pomieszczeń? Dla mnie włącznik ma być przy źródle światła. W ogóle nie wiem po co takie rozdrobnienie. Wydaje mi się że wchodząc do kibelka prościej włączyć przycisk/przełącznik niż szukać ikonki na panelu za każdym razem. Trochę przesada jak dla mnie. Sam będę teraz robił instalację i tylko włącznik schodowy i oświetlenie na zewnątrz oraz rolety mam zamiar zrobić sobie z wi na sterowanie z aplikacji, reszta na włączniki na ścianie.
Zrobiłem tak jak napisałeś, i teraz w sumie żałuję że nie pociągnąłem więcej kabli do czujek. Przykład który opisałeś z szukaniem ikonki można rozwiązać automatycznym włączaniem światła po otwarciu drzwi i wykryciu osoby; nic nie trzeba wtedy klikać.
A w przypadku gdy masz w łazience oświetlenie główne, dekoracyjne i jedno nad lustrem? Jedno czy drugie rozwiązanie, albo będziesz szukał przycisków albo nauczysz się co gdzie jest, a przecież przyciski nie zmieniają zbyt często swojego położenia. Ikonka to po prostu dodatkowa reprezentacja, nie wiem, dla babci, która cię odwiedzi, ty przecież wiesz, że ta konkretna ikonka to światło górne ;) Jak masz jedno źródło światła to możesz sobie zawsze zastosować taki zwykły klawiszowy przycisk i też zadziała, nikt nie będzie przecież dawał panelu dotykowego dla jednego przycisku w spiżarni czy kotłowni ;)
@@ProgramistaNaBudowie z doświadczenia znajomych wiem że światełka dekoracyjne używa się przez tydzień;p to samo z kominkiem, kumpel raz rozpalił, teraz to co najwyżej swieczk6sue tam pali :)
@@DanielDaniel-ok3tk bo to się samo powinno włączać jak są ku temu warunki typu już jest dosyć ciemno to dekoracyjne niech się uruchomi. Nikomu się nie chce chodzić i włączać ręcznie w meblościance podświetlenia witryn czy tam rozpalać w kominku.
Tak z ciekawości jak większość ludzi się tym posługuje jak ma zamontowane ? Łapią się w tych panelach bo w domu mam dwa podwójne włączniki w jednej ramce i widzę ile to zamieszania żonie i dzieciom wprowadza a co dopiero panel z kilkunastoma polami do wyboru , jak starsi ludzie się w tym odnajdują?
Najgorzej jest jak smart home jest inteligentniejszy od właściciela. Ale bierze pilota od telewizora albo innej cyfry i łapie w lot, bez tłumaczenia. XD
Nie lepiej oprzeć to na jakiś "nastrojach"? Np. praca w kuchni, tv, salon? Na panelu jest 18 przycisków! Wpuść teraz np. rodziców czy dziadków. Ciekawe czy się połapią.
Dokładnie tak, dlatego klient ma na panelu wygrawerowane 3 przyciski scen, które może sobie dowolnie konfigurować z poziomu aplikacji mobilnej. W momencie jak klient się wprowadzi sam sobie dostosuje te sceny dla swoich potrzeb.
@@GrzegorzLata starsze osoby widzą panel, ale myślisz, że widzą co na nim jest? Gdzie można zobaczyć jak przygotować taką instalacje? Od czego zacząć? Pozdrawiam, D.
Drogi kolego to jest wszystko do czasu jak zacznie sie sypac to sie sypnie piorunek strzeli i z tego ustrojstwa calego wielka kupa im wiecej jest elektroniki to bardziej jest awaryjne i nie mial bym co robic tylko siedziec myslec i ustawiac i zyc tym
2:56 - dziwi mnie że wybudował duży dom, a przyoszczędził na przestrzeni czyli wygodzie w korytarzach i na schodach. Takie pokręcone, schody to w najbiedniejszych wiejskich domkach kiedyś robiono, gdzie cały stopień się nie mieścił i po pół było tylko. To jest jakiś poważny błąd projektowy (wg mojej opinii) We wszystkich znanych mi domach współczesne budowanych są normalne, szerokie schody. To przejście z salonu do korytarzy tchnie ciasnotą. Kotłownia na na przeciwko salonu też jest nie fortunna, bo tam nie wchodzi się często i powinna być gdzieś z boku, a na jej miejscu coś z czego się często korzysta. Ale znów oszczędność kazała umieścić ją w środku domu.
ten panel, manipulator do alarmu Stale z gumowymi zielonymi przysiekami i czerwono-białym ekranikiem 9:00 bardzo razi nie komponując się z czarnym przyciskiem inteligentnego domu. Wygląda to jak by ktoś przypadkowo dobrane (przestarzałe) komuś nie pasował, manipulator dotykowy (a może głupia wiejska oszczędność, śmieszna w domu za niech zgadną.. parę milionów bo ktoś sprzedał działkę)
Licząc zużycie energii czujników, przekaźników można było by kupić najnowsze oświetlenie LED lub plazmowe i nie wyłączać światła wcale w domu. Tyle samo zużywało by to prądu.
@@robertinogg a kto mówi o taśmach LED, polecam zapoznać się z lampami plazmowymi lub nowymi cob LED od Philips i okaże się że niektóre pomieszczenia oświetlisz 24h tą samą energią co pobiera czujnik
Kto ma czas z tego korzystać? :-) Nie wyobrażam sobie stać więcej niż 0.5 sekundy przy łączniku. Wchodzę "pyk" i mam jasno... a tu szukaj i szukaj, włącz to, tamto, a to takie światełko a to inne. Życia było by mi szkoda na rozmyślanie czy dziś uruchomię 5 z 12 obwodów a może 7 z 12.
Niekoniecznie. Jak wchodzisz do tradycyjnej strefy dziennej gdzie masz kuchnię i jadalnię połączoną i masz w każdym źródle 2 obwody to od biedy już masz 4 przyciski na ścianie. Jak masz dodatkowe oświetlenie górne po całości jakieś spoty led to masz kolejny 5-ty przycisk. Lampa wolnostojąca to przycisk przy lampie w kabelku przeważnie czyli szósty na panelu, bo z niego będziesz mógł włączyć sobie tą lampę. A tutaj możesz mieć na tym panelu te 6 przycisków w wersji zminimalizowanej rozmiarowo, więc czy tu czy tam to i tak musisz wiedzieć co chcesz włączyć i włączasz. W obu przypadkach nie będziesz stał i myślał tylko odruchowo klikniesz to co chcesz bo się nauczysz. Dodatkowo możesz mieć siódmy przycisk do przełączania scen i nie klikać przycisków 1,3,5 tylko kliknąć raz w przycisk sceny. Po prostu wiele przycisków jest skompresowanych w jednym panelu a dodatkowo opisane za pomocą ikonki, więc babcia, albo goście będą wiedzieć co kliknąć bez "próbowania", a ty i tak nie będziesz patrzał na ikonki bo zapamiętasz. Ot alternatywne sterowanie i tyle.
Jeżeli nie ma prądu to nie ma prądu. Nie działa nic na prąd.... czytaj to samo co w waszych domach... nie widzę różnicy. Nie włączycie sobie oświetlenia i nie otworzycie elektrycznej rolety. To chyba normalne i oczywiste jeżeli nie macie awaryjnego zasilania.
super filmik, dzięki za wprowadzenie w system smart home, dzięki temu materiałowi wiem, że przyszła inwestycja nie obejdzie się bez takiego rozwiązania. Pozdrawiam
Te przyciski to tragedia. Tylko LCD albo iPad połączone z klawiszami dzwonkowymi albo knx. I tylko homekit, byle nie dedykowany soft… to jest najgorsze co można zrobić. Kupisz sobie np oczyszczacz/nawilżacz/robota sprzątającego i go nie będziesz mógł podpiąć do takiego rozwiązania….
Jest to kwestia gustu i sensownego zaprogramowania. Gwarantuję że 100 razy prościej sterować wszystkim z poziomu takiego panelu dotykowego niż klawiatury z 5 włączników podwójnych.
czy ten system ampio, laczy sie z Google? czy te panele szklane dobrze dzialaja w momencie mokrych rak i czy jest mozlisc mniejszej ilosci opcji ( a zarazem ikonek) na tak duzym wyswietlaczu jak na poczatku filmu?
W Integrze jesteś w stanie zrobić wielokliki ale jest to bardzo zasobożerne. Nie polecam robić automatyki domowej na Integrze. Oczywiście że nie jest to tajemnica. Jeżeli chcesz się nauczyć jak się takie systemy programuje to napisz do mnie grz.lata@gmail.com
@@arturjankowski6021 z tego co wiem to Grenton ma API ale bardzo okrojone więc musiałbyś się dowiedzieć bezpośrednio w Grentonie na ile ich API jest ogarnięte.
@@GrzegorzLata W Grenton nie ma "typowego" API - integracja po http jest bardzo otwarta i praktycznie nie ma ograniczeń przy odpytywaniu systemu czy innych urządzeń przez system, więc teoretycznie nie powinno być żadnego problemu z integracją.
Czy takie panele jestem w stanie sobie samemu zamontowac i zaprogramować? Na stronie producenta jest napisane że "Programowanie modułu odbywa się za pomocą specjalnego programatora dostępnego dla autoryzowanych instalatorów oraz programu SmartHome CAN konfigurator."
Jest dokładnie tak jak pisze na stronie internetowej. Tylko autoryzowani instalatorzy mogą montować ten sprzęt. Jeżeli masz jakąś firmę instalatorską to po przejściu szkolenia zostajesz autoryzowanym instalatorem.
System zbudowany w oparciu o moduły Grenton możesz programować samemu. Ampio idzie drogą gdzie najważniejszy jest instalator, natomiast Grenton na bardziej liberalną politykę.
@@GrzegorzLata Czyli mimo iż znam się na instalacjach, wiele już wykonałem podczas remontów to i tak nie dostane sprzętu potrzebnego do programowania bo nie mam firmy? No kiepsko bo oferty sprzętu mają bardzo fajne i super wygląd.
Jest to jakie tynk dekoracyjny, beton z wzorami. Jeżeli jesteś zainteresowany i odezwiesz się do mnie to może uda mi się namierzyć firmę, która to robiła 😉
Będę u siebie realizował smart home w systemie ZigBee. Chciałbym mieć w jednym miejscu w domu ekran dotykowy w którym miałbym podgląd z video domofonu, możliwość otwarcia bramki, ale też np podgląd i możliwość regulacji temperatury w każdym pomieszczeniu. Z tego co się orientowałem to Zipatile posiada te opcje ale na stronie nie jest to dokladnie opisane. Czy istnieją jakieś inne panele które mógłbym wykorzystać?
Dużo większy wybór , i możliwości integracji z różnymi systemami daje standard KNX Gdzie mamy pewność działania i gwarancje na długie lata bo w standardzie KNX jest ponad 500 firm A wiązanie się z jedną firmą , może skutkować tym ze cały system będzie trzeba wymienić np. za 10 lat, bo na przykład zepsuje się jeden panel, lub np.: ściemniacz
Częściowo masz rację, tylko że jakbym w tym domu zastosował KNX z tak zaawansowanymi i ładnymi panelami dotykowymi, to klient zapłaciłby duużo więcej niż na Ampio. Co do możliwości integracji to oba systemy mają bardzo podobne możliwości jedyna różnica to tak jak piszesz że KNX to standard a nie jeden producent. Ale za te 10 lat jak coś przestanie działać i jakimś cudem Ampio by już nie istniało to klient może wymienić system na inny a i tak kosztowo będzie na plusie.
@@GrzegorzLata No to bez zbędnego pisania np: Panel Ampio MDOT-6 włącznik dotykowy RGB z wyświetlaczem LCD (6-polowy) 1300 zł netto Dużo więcej możliwości ustawień Szklany przycisk MDT II Smart BE-GT20W.01 cena 594 zł brutto www.mdt.de/Glastaster_Smart.html www.eibabo.pl/mdt/szklany-przycisk-ii-inteligentny-bialy-do-domowej-automatyki-knx-be-gt20w.01-ebn760250 to nie jest prawda że KNX jest drogi
@@GrzegorzLata O gustach nie dyskutuję Mnóstwo fajnych przycisków i paneli jest w KNX ale nie zgodzę się że jest knx jest drogi a integracja z systemami klimatyzacji , wentylacji , pieców ogrzewania , audio , kino domowe , domofony , bramy ………………….powiedz z czym nie można zintegrować systemu KNX już sam wybór serwerów ,do wizualizacji , aplikacji na telefonie mogę długo wymieniać zalety KNX
@@Jareksolty System KNX oraz Ampio integruje się z niemal tymi samymi urządzeniami, licytowanie się, który jest lepszy opiera się tylko na tym że KNX to standard, a Ampio to producent. Ponieważ Ampio integruje się z KNX więc można w sumie przyjąć że te 2 systemy mają dokładnie takie same możliwości.
kanał służy do lokowania systemu ampio którego nawet nie kupicie tylko gotową instalację od firm które są ich przedstawicielami. Więc automatyka nie ma nic wspólnego z tym kanałem tylko reklama co mogę Ci wykonać.
Takie panele ładnie wyglądają jako dodatki gdzie trzeba wysterowac więcej obwodów, natomiast w korytarzu zastosowania nie widzę, dużo ładniej i praktyczniej jest zastosować zwykły zwierny, nawet instalacje KNX są robione w ten sposób a nie wszędzie tylko panele.
Wszystko zależy od inwestycji. W jednych domach wszędzie montuje panele dotykowe, w innych tylko włączniki mechaniczne. Przeważająca większość to połączenie paneli dotykowych w miejscach reprezentatywnych, a w pozostałej części zwykłe włączniki mechaniczne.
Kiedyś to była jedna lampa na cały salon 35 m2 i człowiek żył. To były czasy. Teraz nie ma czasów :) Teraz stawiasz sobie jedną lampę co ma świecić nad stolikiem, drugą lampę do czytania książki na fotelu, gdzieś kinkiet żeby oświetlał dekoracyjnie zdjęcia rodzinne oraz jakiś inny oświetlający np. obraz czy coś. W kuchni masz górne główne i wielu ludziom niby wystarcza, ale jak masz tylko górne, to przecież krojąc na blacie tyłem do światła sobie zasłaniasz nóż i to co kroisz, stąd dajesz oświetlenie blatu jako kolejny obwód. Później tam gdzie gotujesz to lampka z okapu nie koniecznie może wystarczać więc tam też masz jakieś oświetlenie wiszące czy inne. No i tak się zbiera klawiatura na ścianie albo panel dotykowy - taka klawiatura tylko skompresowana :) Pozdrawiam!
na pierwszy rzut oka fajnie to wygląda, ale ja mając włączniki dotykowe na wifi nigdy już bym się nie zdecydował na coś takiego, fajnie mieć taki ekranik gdzie można wszystkim sterować, ale dużo lepiej się sprawdzają zwykłe kontakty fizyczne z przekaźnikami, po prostu wygodniej się korzysta na codzień, nie raz się przychodzi do domu, ma się coś w dłoni, trzeba się odwrócić, zdjąć przykładowo rekawiczki, upewnić się, że się klika w odpowiedni kafelek, strasznie przekombinowane
Polecam ten film odpowiada na powyższy zarzut th-cam.com/video/tWjO3CwEyxc/w-d-xo.html
@@GrzegorzLata spoko, to rozwiązuje problem, ale jedynie częściowo
@@para237 a jaki problem pozostał?
Wszystko fajnie, ale jakbym miał tak namierzać palcem przyciski w normalnym życiu to by mnie chyba szlag trafił :)
Sam kombinuje coś inteligentnego, ale raczej wszędzie będą normalne, pełnowymiarowe włączniki (zastanawiam się nawet, czy nie bistabilne) z funkcjami podstawowymi plus w każdym pokoju zwykły tablet (7 cali w pokojach i może większy w salonie) umożliwiający kontrolę zaawansowaną tj. sterowanie, ale i podgląd z kamer, otwarcie domofonu, wyświetlenie wykresów itp.
To jest duży temat, odezwij się do mnie to coś doradzę. Tablet w każdym pokoju to nie jest najlepszy pomysł 😉
@@GrzegorzLata dzięki, napiszę.
Aby nie być gołosłownym na zdjęciach tablet za 180 PLN, który od wielu lat wisi u mnie w starym lokum na ścianie na stałe podłączony do zasilania.
Jedyne czego mi w nim brakuje to szybszego procesora i ekranu oled - myślałem o Satelu INT TSG (będzie alarm Integra), ale podobno są z nim problemy np. z obsługą domofonu i jednak za swoją cenę oferuje marną jakość.
Odblokowanie wygaszacza na podstawie czujnika ruchu z korytarza (Xiaomi Aqara) plus przednia kamerka.
W prawym dolnym rogu ikona dostępu do panelu Openhab.
photos.app.goo.gl/46F5EbEE918dgovj6
photos.app.goo.gl/XGxKHRp7zoT7FeDG8
photos.app.goo.gl/yshP68GXuWiAaG5L7
@@cholokla Co do INT TSG to się nie wypowiem, bo nie mam z nim za dużego doświadczenia, na pewno nie polecam INT TSI. Same problemy z nim.
A co do tabletu to jak rozwiązałeś kwestię montażu i zasilania?
Nie rozumiem po co tyle włączników w jednym miejscu ma być. Tak jak mówiłeś 12 w przedpokoju czy kuchni, czy z tych miejsc trzeba mieć dostęp do oświetlenia większości pomieszczeń? Dla mnie włącznik ma być przy źródle światła. W ogóle nie wiem po co takie rozdrobnienie. Wydaje mi się że wchodząc do kibelka prościej włączyć przycisk/przełącznik niż szukać ikonki na panelu za każdym razem. Trochę przesada jak dla mnie. Sam będę teraz robił instalację i tylko włącznik schodowy i oświetlenie na zewnątrz oraz rolety mam zamiar zrobić sobie z wi na sterowanie z aplikacji, reszta na włączniki na ścianie.
Zrobiłem tak jak napisałeś, i teraz w sumie żałuję że nie pociągnąłem więcej kabli do czujek.
Przykład który opisałeś z szukaniem ikonki można rozwiązać automatycznym włączaniem światła po otwarciu drzwi i wykryciu osoby; nic nie trzeba wtedy klikać.
@@gryg666 ja jednak wszystko zrobię na standardowych wlacznikach, żadnych czujek i innych bajerów.
A w przypadku gdy masz w łazience oświetlenie główne, dekoracyjne i jedno nad lustrem? Jedno czy drugie rozwiązanie, albo będziesz szukał przycisków albo nauczysz się co gdzie jest, a przecież przyciski nie zmieniają zbyt często swojego położenia. Ikonka to po prostu dodatkowa reprezentacja, nie wiem, dla babci, która cię odwiedzi, ty przecież wiesz, że ta konkretna ikonka to światło górne ;) Jak masz jedno źródło światła to możesz sobie zawsze zastosować taki zwykły klawiszowy przycisk i też zadziała, nikt nie będzie przecież dawał panelu dotykowego dla jednego przycisku w spiżarni czy kotłowni ;)
@@ProgramistaNaBudowie z doświadczenia znajomych wiem że światełka dekoracyjne używa się przez tydzień;p to samo z kominkiem, kumpel raz rozpalił, teraz to co najwyżej swieczk6sue tam pali :)
@@DanielDaniel-ok3tk bo to się samo powinno włączać jak są ku temu warunki typu już jest dosyć ciemno to dekoracyjne niech się uruchomi. Nikomu się nie chce chodzić i włączać ręcznie w meblościance podświetlenia witryn czy tam rozpalać w kominku.
Tak z ciekawości jak większość ludzi się tym posługuje jak ma zamontowane ? Łapią się w tych panelach bo w domu mam dwa podwójne włączniki w jednej ramce i widzę ile to zamieszania żonie i dzieciom wprowadza a co dopiero panel z kilkunastoma polami do wyboru , jak starsi ludzie się w tym odnajdują?
Najgorzej jest jak smart home jest inteligentniejszy od właściciela. Ale bierze pilota od telewizora albo innej cyfry i łapie w lot, bez tłumaczenia. XD
Proszę o informację, gdzie w tym systemie została wykorzystana inteligencja, czyli element wykorzystujący inferencję.
Nie lepiej oprzeć to na jakiś "nastrojach"? Np. praca w kuchni, tv, salon? Na panelu jest 18 przycisków! Wpuść teraz np. rodziców czy dziadków. Ciekawe czy się połapią.
Dokładnie tak, dlatego klient ma na panelu wygrawerowane 3 przyciski scen, które może sobie dowolnie konfigurować z poziomu aplikacji mobilnej. W momencie jak klient się wprowadzi sam sobie dostosuje te sceny dla swoich potrzeb.
@@GrzegorzLata starsze osoby widzą panel, ale myślisz, że widzą co na nim jest?
Gdzie można zobaczyć jak przygotować taką instalacje?
Od czego zacząć?
Pozdrawiam, D.
@@dnamovies3976 jesli mamy sie przystosowywac pod starych ludzi to bedziemy stac w miejscu
Drogi kolego to jest wszystko do czasu jak zacznie sie sypac to sie sypnie piorunek strzeli i z tego ustrojstwa calego wielka kupa im wiecej jest elektroniki to bardziej jest awaryjne i nie mial bym co robic tylko siedziec myslec i ustawiac i zyc tym
Polać mu dobrze mówi😅
2:56 - dziwi mnie że wybudował duży dom, a przyoszczędził na przestrzeni czyli wygodzie w korytarzach i na schodach.
Takie pokręcone, schody to w najbiedniejszych wiejskich domkach kiedyś robiono, gdzie cały stopień się nie mieścił i po pół było tylko. To jest jakiś poważny błąd projektowy (wg mojej opinii) We wszystkich znanych mi domach współczesne budowanych są normalne, szerokie schody. To przejście z salonu do korytarzy tchnie ciasnotą. Kotłownia na na przeciwko salonu też jest nie fortunna, bo tam nie wchodzi się często i powinna być gdzieś z boku, a na jej miejscu coś z czego się często korzysta. Ale znów oszczędność kazała umieścić ją w środku domu.
2:56 architekt za te schody mógłby dostać odpowiednik filmowej złotej maliny, jako zna największą wtopę.
ten panel, manipulator do alarmu Stale z gumowymi zielonymi przysiekami i czerwono-białym ekranikiem 9:00 bardzo razi nie komponując się z czarnym przyciskiem inteligentnego domu. Wygląda to jak by ktoś przypadkowo dobrane (przestarzałe) komuś nie pasował, manipulator dotykowy (a może głupia wiejska oszczędność, śmieszna w domu za niech zgadną.. parę milionów bo ktoś sprzedał działkę)
Manipulator był roboczy
Licząc zużycie energii czujników, przekaźników można było by kupić najnowsze oświetlenie LED lub plazmowe i nie wyłączać światła wcale w domu. Tyle samo zużywało by to prądu.
Bez przesady. Taśmy LED wcale nie są energooszczędne.
@@robertinogg a kto mówi o taśmach LED, polecam zapoznać się z lampami plazmowymi lub nowymi cob LED od Philips i okaże się że niektóre pomieszczenia oświetlisz 24h tą samą energią co pobiera czujnik
Kto ma czas z tego korzystać? :-) Nie wyobrażam sobie stać więcej niż 0.5 sekundy przy łączniku. Wchodzę "pyk" i mam jasno... a tu szukaj i szukaj, włącz to, tamto, a to takie światełko a to inne. Życia było by mi szkoda na rozmyślanie czy dziś uruchomię 5 z 12 obwodów a może 7 z 12.
Niekoniecznie. Jak wchodzisz do tradycyjnej strefy dziennej gdzie masz kuchnię i jadalnię połączoną i masz w każdym źródle 2 obwody to od biedy już masz 4 przyciski na ścianie. Jak masz dodatkowe oświetlenie górne po całości jakieś spoty led to masz kolejny 5-ty przycisk. Lampa wolnostojąca to przycisk przy lampie w kabelku przeważnie czyli szósty na panelu, bo z niego będziesz mógł włączyć sobie tą lampę. A tutaj możesz mieć na tym panelu te 6 przycisków w wersji zminimalizowanej rozmiarowo, więc czy tu czy tam to i tak musisz wiedzieć co chcesz włączyć i włączasz. W obu przypadkach nie będziesz stał i myślał tylko odruchowo klikniesz to co chcesz bo się nauczysz. Dodatkowo możesz mieć siódmy przycisk do przełączania scen i nie klikać przycisków 1,3,5 tylko kliknąć raz w przycisk sceny. Po prostu wiele przycisków jest skompresowanych w jednym panelu a dodatkowo opisane za pomocą ikonki, więc babcia, albo goście będą wiedzieć co kliknąć bez "próbowania", a ty i tak nie będziesz patrzał na ikonki bo zapamiętasz. Ot alternatywne sterowanie i tyle.
Polać mu ,dobrze gada😂
Zima 2022\23 brak prądu 🙊🙉🙈 ciekaw jestem czy da radę 😅
Jeżeli nie ma prądu to nie ma prądu. Nie działa nic na prąd.... czytaj to samo co w waszych domach... nie widzę różnicy. Nie włączycie sobie oświetlenia i nie otworzycie elektrycznej rolety. To chyba normalne i oczywiste jeżeli nie macie awaryjnego zasilania.
Dzien dobry. Proszę dać namiar na ten system.
super filmik, dzięki za wprowadzenie w system smart home, dzięki temu materiałowi wiem, że przyszła inwestycja nie obejdzie się bez takiego rozwiązania. Pozdrawiam
Te przyciski to tragedia. Tylko LCD albo iPad połączone z klawiszami dzwonkowymi albo knx. I tylko homekit, byle nie dedykowany soft… to jest najgorsze co można zrobić. Kupisz sobie np oczyszczacz/nawilżacz/robota sprzątającego i go nie będziesz mógł podpiąć do takiego rozwiązania….
Najpierw proszę się zapoznać z możliwościami systemu zastosowanego w tym domu, a później wypisywać swoje przemyślenia 😉
Gdzie można dostać ramki natynkowy do paneli . Widzę na filmiku że takie są .
Ten mały panel z niemal 20 przyciskami do sterowania to w praktyce męka.
Jest to kwestia gustu i sensownego zaprogramowania. Gwarantuję że 100 razy prościej sterować wszystkim z poziomu takiego panelu dotykowego niż klawiatury z 5 włączników podwójnych.
A co jak pronda braknie?
Gdzie można zamówić takie panele?
Np. u mnie ;)
@@GrzegorzLata
A z jakich stron Polski pan jest jak bym był zainteresowany inteligentnym domem ?
na allegro
jaki dokladnie stosujesz zawor wody do centralnego zamykania wody po zalaniu ?
Chyba sie nie dowiemy
Witam mojego imiennika i kolegę po fachu. Ma prośbę czy możesz przesłać namiary na czujniki zalania i temperatury prezentowane na tym filmie.
Tych produktów nie ma dostępnych w internecie. Pisz do mnie grz.lata@gmail.com bo mam dojście bezpośrednio do producenta ;)
czy mogę wiedzieć co to za lampa w salonie? czy to zestaw?
03:07 Można prosić o więcej info na temat czujnika i jego obudowy?
Nagram na ten temat osobny filmik. Ale jeżeli potrzebujesz te obudowy na już to pisz do mnie na grz.lata@gmail.com
czy ten system ampio, laczy sie z Google? czy te panele szklane dobrze dzialaja w momencie mokrych rak i czy jest mozlisc mniejszej ilosci opcji ( a zarazem ikonek) na tak duzym wyswietlaczu jak na poczatku filmu?
gdzie można dostać takie panele
Napisz do mnie na grz.lata@gmail.com to wyjaśnię. Ogólnie są to panele dotykowe firmy Ampio
@@GrzegorzLata tak znalazłem dzięki za opowiedz
Cz sama integra obsługuje taki wielo klik
Z wejścia przy włączniku dzwonkowym
Cz to jakaś tajemnica jak to zaprogramować.
W Integrze jesteś w stanie zrobić wielokliki ale jest to bardzo zasobożerne. Nie polecam robić automatyki domowej na Integrze.
Oczywiście że nie jest to tajemnica. Jeżeli chcesz się nauczyć jak się takie systemy programuje to napisz do mnie grz.lata@gmail.com
Jakie są przeciwskazania do zrobienia automatyki na integrze. Mówię tu wyłącznie i sterowaniu oświetlenia i roletach
Te panele można podłączyć pod dowolny system automatyki?
To zależy czy inne systemy komunikują się np. poprzez API albo MQTT. Można je podpiąć też do KNX jeżeli potrzebujesz
@@GrzegorzLata a np do Grentona?
@@arturjankowski6021 z tego co wiem to Grenton ma API ale bardzo okrojone więc musiałbyś się dowiedzieć bezpośrednio w Grentonie na ile ich API jest ogarnięte.
@@GrzegorzLata W Grenton nie ma "typowego" API - integracja po http jest bardzo otwarta i praktycznie nie ma ograniczeń przy odpytywaniu systemu czy innych urządzeń przez system, więc teoretycznie nie powinno być żadnego problemu z integracją.
Czy zna Pan produkty polskiej firmy F&F z Pabianic i co Pan sądzi o tych produktach ?
Znam, czy będą wystarczające to wszystko zależy od tego czego Pan od nich oczekuje.
Czy takie panele jestem w stanie sobie samemu zamontowac i zaprogramować? Na stronie producenta jest napisane że "Programowanie modułu odbywa się za pomocą specjalnego programatora dostępnego dla autoryzowanych instalatorów oraz programu SmartHome CAN konfigurator."
Jest dokładnie tak jak pisze na stronie internetowej. Tylko autoryzowani instalatorzy mogą montować ten sprzęt. Jeżeli masz jakąś firmę instalatorską to po przejściu szkolenia zostajesz autoryzowanym instalatorem.
System zbudowany w oparciu o moduły Grenton możesz programować samemu. Ampio idzie drogą gdzie najważniejszy jest instalator, natomiast Grenton na bardziej liberalną politykę.
@@JaroslawMajcher I to właśnie według mnie zniszczy opinię temu producentowi, bo ludzie nie będą zadowoleni ze swoich domów.
@@GrzegorzLata Czyli mimo iż znam się na instalacjach, wiele już wykonałem podczas remontów to i tak nie dostane sprzętu potrzebnego do programowania bo nie mam firmy? No kiepsko bo oferty sprzętu mają bardzo fajne i super wygląd.
@@Kozak450 Ty nie musisz mieć firmy, równie dobrze możesz w jakiejś firmie pracować.
Widzę, że jako źródło ciepła jest Bosch ... w jaki sposób zrealizowane jest sterowanie ? Czy jest jakaś integracja ?
Tam akurat sterowanie odbywa się poprzez zawory na rozdzielaczach. Nie ma integracji z źródłem ciepła
Witam jaki koszt takich sterowników smarthom pozdrawiam i czy instalujesz coś takiego .
Co do kosztów to odsyłam do mojego filmu ile kosztuje inteligentny dom. Tak instaluje takie systemy i pomagam innym w ich instalowaniu
Siema. Wszystko jest mega 👍 ale nawet nie chce wiedzieć jaki jest koszt budowy takiej instalacji. Pozdro 👍
Czym obłożony jest kominek ? Tynk ?
Jest to jakie tynk dekoracyjny, beton z wzorami. Jeżeli jesteś zainteresowany i odezwiesz się do mnie to może uda mi się namierzyć firmę, która to robiła 😉
Widzę że panela są montowane na dystansach, można o więcej szczegółów co to jest i gdzie można takie dystanse nabyć
Napisz do mnie maila na grz.lata@gmail.com
Super rola pana domu rośnie.
Ten czujnik zalania z 2:47 wygląda świetnie - Podpowiesz co to za model?
Nasz produkt 😁 Odezwij się na maila jeżeli jesteś zainteresowany grz.lata@gmail.com mam nadzieję że niebawem pojawi się sklep internetowy 😁
Jak się napier***isz będziesz pamiętał o dwukliku ?🤦♂️takie cos to tylko komplikuje życie domowników. Teraz z tym żyj.🎉🎉🎉
Cześć, jak nazywa się projekt tego domu?
Niestety nie wiem
Buduje dom na jakim etapie zamontować taki system ??
I'm szybciej tym lepiej. Najlepiej już na etapie projektu domu. Najpóźniej przed samymi tynkami
@@GrzegorzLata ok dziękuje za odpowiedz 😊😘
Jaki koszt takiej innowacji?
Zapraszam na filmik Ile kosztuje inteligentny dom. Tam postarałem się wyjaśnić jak to wygląda
Mój wyszedł 3k z silnikami okien Home Assistant + zigbee
Będę u siebie realizował smart home w systemie ZigBee. Chciałbym mieć w jednym miejscu w domu ekran dotykowy w którym miałbym podgląd z video domofonu, możliwość otwarcia bramki, ale też np podgląd i możliwość regulacji temperatury w każdym pomieszczeniu. Z tego co się orientowałem to Zipatile posiada te opcje ale na stronie nie jest to dokladnie opisane. Czy istnieją jakieś inne panele które mógłbym wykorzystać?
Nie jestem specjalistą zigbee, więc niestety nie doradzę. Ale z tego co wiem to możesz każdy tablet użyć integrując to np przez HA
To jest ciekawe rozwiązanie: th-cam.com/video/fMSfPE20teQ/w-d-xo.html
Co za dużo to niezdrowo.
Rozumiem ze można to tez obsługiwac bez panelu czyli palcem przy oknie.
Czas reakcji dotyku sprawilbym że podziałał by z tydzień
Dużo większy wybór , i możliwości integracji z różnymi systemami daje standard KNX
Gdzie mamy pewność działania i gwarancje na długie lata bo w standardzie KNX jest ponad 500 firm
A wiązanie się z jedną firmą , może skutkować tym ze cały system będzie trzeba wymienić np. za 10 lat, bo na przykład zepsuje się jeden panel, lub np.: ściemniacz
Częściowo masz rację, tylko że jakbym w tym domu zastosował KNX z tak zaawansowanymi i ładnymi panelami dotykowymi, to klient zapłaciłby duużo więcej niż na Ampio. Co do możliwości integracji to oba systemy mają bardzo podobne możliwości jedyna różnica to tak jak piszesz że KNX to standard a nie jeden producent. Ale za te 10 lat jak coś przestanie działać i jakimś cudem Ampio by już nie istniało to klient może wymienić system na inny a i tak kosztowo będzie na plusie.
@@GrzegorzLata No to bez zbędnego pisania np:
Panel Ampio MDOT-6 włącznik dotykowy RGB z wyświetlaczem LCD (6-polowy) 1300 zł netto
Dużo więcej możliwości ustawień Szklany przycisk MDT II Smart BE-GT20W.01 cena 594 zł brutto
www.mdt.de/Glastaster_Smart.html
www.eibabo.pl/mdt/szklany-przycisk-ii-inteligentny-bialy-do-domowej-automatyki-knx-be-gt20w.01-ebn760250
to nie jest prawda że KNX jest drogi
@@Jareksolty Ja mówię o ładnych panelach ;)
@@GrzegorzLata O gustach nie dyskutuję
Mnóstwo fajnych przycisków i paneli jest w KNX
ale nie zgodzę się że jest knx jest drogi
a integracja z systemami klimatyzacji , wentylacji , pieców ogrzewania , audio , kino domowe , domofony , bramy ………………….powiedz z czym nie można zintegrować systemu KNX
już sam wybór serwerów ,do wizualizacji , aplikacji na telefonie
mogę długo wymieniać zalety KNX
@@Jareksolty System KNX oraz Ampio integruje się z niemal tymi samymi urządzeniami, licytowanie się, który jest lepszy opiera się tylko na tym że KNX to standard, a Ampio to producent. Ponieważ Ampio integruje się z KNX więc można w sumie przyjąć że te 2 systemy mają dokładnie takie same możliwości.
Ładnie. Ciekawe rozwiązania. Pozdrawiam Damian.
Dzięki za komentarz 😀
Knx trzeba montować 💪👍
Bardzo fajny materiał. Świetne rozwiązanie. Ja u mnie muszę robić wszędzie sterowanie bezprzewodowe gdyż mam starą instalację elektryczną.
Dziękuję za miłe słowo :D Niestety w gotowych budynkach, w których nie chcemy robić remontu system bezprzewodowy jest jedynym rozwiązaniem.
@@GrzegorzLata aczkolwiek działa to całkiem sprawnie poprzez HomeKit.
hej. super film. powiedz mi jak oprzewodowałeś rolety ?? czy wystarczy 5x1,5 ?? czy dorzucić jeszcze skrętkę ??
To zależy jakie rolety, ja zawsze polecam najprostsze, bez sterowników. Wtedy wystarczy przewód 4x1
kanał służy do lokowania systemu ampio którego nawet nie kupicie tylko gotową instalację od firm które są ich przedstawicielami. Więc automatyka nie ma nic wspólnego z tym kanałem tylko reklama co mogę Ci wykonać.
Mam pytanie, na jakie wysokości jest zamontowany ten panel dotykowy ????
Czekam na praktyczne filmiki ;)
Będą 😉
@@GrzegorzLata с уважением
ładnie ale w th-cam.com/video/Y8CqJykG50Q/w-d-xo.html aż się prosi o manipulator INT-KLFR-B
Nasz klient nasz pan. Miał być taki więc był taki
System automatyki na wypasie ! Ale ten manipulator klawiszowy Satela to już mógł być dotykowy 🤦♂️
Specjalne życzenie klienta 😉
Jak chcesz mieć problem to załóż sobie inteligęcie.
Takie panele ładnie wyglądają jako dodatki gdzie trzeba wysterowac więcej obwodów, natomiast w korytarzu zastosowania nie widzę, dużo ładniej i praktyczniej jest zastosować zwykły zwierny, nawet instalacje KNX są robione w ten sposób a nie wszędzie tylko panele.
Wszystko zależy od inwestycji. W jednych domach wszędzie montuje panele dotykowe, w innych tylko włączniki mechaniczne. Przeważająca większość to połączenie paneli dotykowych w miejscach reprezentatywnych, a w pozostałej części zwykłe włączniki mechaniczne.
Przecież to kijowe
Powiem otwarcie i szczerze ze za bardzo naciapane oswietleniem w tym domu. No ale sa i tacy...
Obecnie w nowym budownictwie duża ilość obwodów oświetleniowych jest normą
Kiedyś to była jedna lampa na cały salon 35 m2 i człowiek żył. To były czasy. Teraz nie ma czasów :) Teraz stawiasz sobie jedną lampę co ma świecić nad stolikiem, drugą lampę do czytania książki na fotelu, gdzieś kinkiet żeby oświetlał dekoracyjnie zdjęcia rodzinne oraz jakiś inny oświetlający np. obraz czy coś. W kuchni masz górne główne i wielu ludziom niby wystarcza, ale jak masz tylko górne, to przecież krojąc na blacie tyłem do światła sobie zasłaniasz nóż i to co kroisz, stąd dajesz oświetlenie blatu jako kolejny obwód. Później tam gdzie gotujesz to lampka z okapu nie koniecznie może wystarczać więc tam też masz jakieś oświetlenie wiszące czy inne. No i tak się zbiera klawiatura na ścianie albo panel dotykowy - taka klawiatura tylko skompresowana :) Pozdrawiam!
Ja wolę sterować głosem niż takimi przyciskami
Porażka