Jak długo płacimy alimenty na dzieci ?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 27 ส.ค. 2024
  • www.KStankiewic... - strona kancelarii
    www.kstankiewic... - sporo wiedzy mojego autorstwa
    / kancelariastankiewicz - mój FB
    Kodeks rodzinny i opiekuńczy przewiduje obowiązek alimentacyjny rodziców względem dziecka - zarówno zrodzonego w małżeństwie, jak i dziecka pozamałżeńskiego - jako indywidualny obowiązek matki i ojca dostarczania mu środków utrzymania i wychowania. Obowiązek ten podlega uprzywilejowanej regulacji i jest wyrazem zasady dobra dziecka.
    Przepisy prawa rodzinnego i opiekuńczego nie określają konkretnego wieku dziecka, którego osiągnięcie powoduje ustanie obowiązku alimentacyjnego. Nie jest zatem tak, jak zapewne z Was sądzi, że obowiązek alimentacyjny wygasa z chwilą osiągnięcia przez dziecko pełnoletniości, czy też ukończenia nauki na określonym poziomie.
    To, kiedy obowiązek alimentacyjny rodziców względem dziecka (również pełnoletniego) wygasa, zależy przede wszystkim od tego, czy dziecko może utrzymać się samodzielnie, a nie od uzyskania pełnoletności.
    W orzecznictwie sądów i w doktrynie panuje pogląd, iż kontynuowanie przez dziecko nauki
    i podnoszenie przez nie kwalifikacji zawodowych usprawiedliwia dalsze jego alimentowanie. Niemniej sam fakt studiowania przez dziecko nie zawsze jest okolicznością usprawiedliwiającą jego alimentowanie. Jeżeli dziecko zaniedbuje studia, nie robi należytych postępów, nie otrzymuje obowiązujących zaliczeń, nie zdaje w terminie przepisanych egzaminów, a zwłaszcza jeżeli z własnej winy powtarza lata studiów i wskutek tego nie kończy ich w przewidzianym programem okresie, rodzice nie będą zobowiązani do dalszego płacenia alimentów.
    Jeżeli po osiągnięciu pełnoletności dziecko może utrzymać się samodzielnie, a mianowicie posiada wyuczony zawód, pracuje, obowiązek alimentacyjny rodziców względem niego powstanie wyłącznie w przypadku, gdy dziecko znajdzie się w niedostatku.
    Kiedy zatem rodzic może uchylić obowiązek alimentacyjny względem pełnoletniego dziecka?
    Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.
    Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?
    Na fakt, iż zwolnienie bądź ograniczenie obowiązku alimentacyjnego rodziców względem dziecka może też nastąpić w sytuacji, gdy pobiera ono rentę z tytułu uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, a także wtedy, gdy dziecko posiada własny majątek, z którego dochody wystarczają na pokrycie jego kosztów utrzymania i wychowania.

ความคิดเห็น • 7

  • @ElvisPe777
    @ElvisPe777 5 ปีที่แล้ว +3

    Na dziecko plac w nieskończoność, a dziecko na rodziców to już tak się wymiga że strach. Prawo jest po.... ne.

  • @bartol1980
    @bartol1980 4 ปีที่แล้ว +3

    do 18 roku życia powinny być.

  • @JanKowalski-hz7tw
    @JanKowalski-hz7tw 3 ปีที่แล้ว +1

    Sądy nagradzaja dorosle dzieci ktore wyłudzają kase od rodzicow..

  • @PB-pw6ho
    @PB-pw6ho 4 ปีที่แล้ว +1

    pełnoletności*

  • @elzbietabanas3748
    @elzbietabanas3748 ปีที่แล้ว

    Nie ma prawa. Alimenty musi płacić tylko ojciec i to najlepiej do śmierci.

  • @rafaldlugi4635
    @rafaldlugi4635 5 ปีที่แล้ว +1

    Alimenciarza to juz tylko sznur czeka