właśnie zamówiłem z chin kilka elementów do pobawienia się w budowanie prostego robota który będzie działał na tych czujnikach, spoko odcinek, dobrze że się rozwijasz
6:23: Wystarczy, że 1 zmienna w dzieleniu będzie float, aby całość była promowana do float. Przy czym, u ciebie owszem, czas jest int, więc owszem, 58.00 trzeba promować „ręcznie” do float, bo bez tego będzie (int)/(int)
Kolega chyba powinien podszkolić znajomość C/C++, aby nie szerzyć herezji wśród młodych :) Po pierwsze, jeśli chcemy mieć wynik typu float przynajmniej jeden z argumentów powinien być tego typu. W powyższym przypadku zmienna czas jest typu long, czyli wynik dzielenia byłby również long. Dlatego, aby uzyskać float należy w stałej przez, którą dzielimy jawnie podać float, albo (co jest zdecydowanie lepszą praktyką) użyć rzutowania/castowania - return (float)czas/58. Po drugie liczba zer po kropce nie ma wpływu na dokładność (!) Jeśli już - wystarczy tylko 1 zero. Po trzecie za dokładność wydruku na konsoli za pomocą klasy Serial odpowiada ostatni parametr podany po przecinku w print/println. Domyślnie drukowane są 2 miejsca po przecinku - jeśli nie podamy żadnego. Przykładowo Serial.print(pomiar(),4) da wynik z 4 miejscami po przecinku. Jeszcze raz - to co podamy jako dokładność dla Serial.print() lub liczba zer w dzielniku we wzorze nie ma żadnego wpływu na dokładność float-a. Ten zawsze jest zapisany w postaci binarnej w postaci mantysy/wykładnika z określoną dokładnością, na którą nie mamy w ten sposób wpływu. Mam nadzieję, że nikogo nie uraziłem a nieco wyjaśniłem. Przy okazji - bardzo ciekawy kanał.
+cbm80amiga Właściwie to wystarczy kropka po liczbie i też będzie działać, dodatkowo normalnie będzie to double chyba, że damy 1.f, 1.0f to wtedy będzie float.
Jak zawsze świetnie :) Zapomniałeś tylko dodać, jak często można wykonywać pomiary. Sam też robiłem czujnik cofania, i przy małych odległościach czujnik mierzył za rzadko. Pomiary były chyba co 500mS. Przy częstszych pomiarach, czujnik tracił na dokładności.
+CzłowiekDawid Mi też zdecydowanie bardziej podobały się odcinki kręcone z biurka. Niepotrzebna napinka z tym staniem przed tablicą (flipchartem). Poza tym dużym błędem jest spisanie wszystkiego od razu na tablicy. O wiele lepiej jest wtedy gdy nauczyciel stopniowo odsłania wiedzę np poprzez jednoczesne rysowanie i tłumaczenie tego co rysuje.
Bez przesady, wypisał tylko parametry czujnika i dwa wzory. Jakby to był dłuższy wykład, to miałoby znaczenie. Wtedy dobrze mieć taki tablicowy blok papieru i przewraca się strony jak slajdy.
Fajny przewodnik dla początkujących. Żeby jednak wynik był dokładny, dobrze jest uwzględnić we wzorze zmianę prędkości dźwięku w zależności od temperatury powietrza (zakładamy że mierzymy prędkość dźwięku w takim ośrodku). Wtedy wynik będzie znacznie dokładniejszy. Prędkość 340,3 m/s dźwięk osiąga w powietrzu dla temperatury 15 stopni Celsjusza, dla temperatury 30 stopni Celsjusza jest to już 349,6 m/s.
He he czujnik bardzo fajny, można kombinować sporo z nim, ale ja tam wole użyć go w projektach robotów Np. znając wielkość obwód kół, prędkość poruszania i odległość od przeszkody można w bardzo fajny sposób stworzyć robota który uczy się rozkładu pomieszczenia i znajdujących się na drodze przeszkód :) jeszcze do tego jakiś czujnik bluetooth lub wifi i można kazać przejechać robotowi z kuchni do salonu XD
Robiłem na Halloween projekt świecącej dyni z tym czujnikiem. Polegało to na tym, że dynia miała zacząć mrugać diodami LED i wysłać dźwięk w momencie gdy ktoś przejdzie obok niej. Oczywiście zastosowałem taki czujnik. Szkoda tylko, że wszystko poszło na śmietnik, gdyż nikt nie powyjmował komponentów zanim dynia zgniła (trochę mojej winy w tym jest).
Jestem zaskoczony dokładnością Twojego czujnika. Mam takich 6 sztuk i wszystkie dają błędne rezultaty (porównując z linijką - jakieś +3 cm, ALE zależy to od odległości - im większa, tym korekta musi być większa (+3cm przy odległości do 25cm, potem +4cm do 40cm i dalej jeszcze więcej). Chińczyk produkuje coraz taniej i słabiej? Czy mam walnięte czujniki?
co myślicie o zastosowaniu tego czujnika do pomiaru napełnienia szamba ? Dobrze byłoby wiedzieć wcześniej kiedy zamówić wywóz. Obawiam się tylko tego, że wyziewy z szamba zniszczą czujnik.
witam mam takie pytanko czy nagrał byś jak zrobić zdalne sterowanie z modułu np od puszki sterownika centralnego zamka poniewaz pełno wala mi się po kątach niestety nie mają one pilotów więdz programowanie tego z innymi pilotami też by się przydało
Dzięki za świetny poradnik:) Nie wiesz może skąd mogą się brać zupełnie przypadkowe wartości? Np. gdy ustawie czujnik przed zupełnie pustą przestrzenią wyświetla mi, co kilkanaście pomiarów, zupełnie nierealny wynik, np= 3112cm, co przecież jest poza jego zasięgiem.
Po co dzielić przez 58 (we wzorze inżynirskim), jak można pomnożyć przez 0,017? Jeśli już dzielić to przez 58,82, jeśli zaokrąglać to do 59. No i z tym dzieleniem. Rzeczywiście jak dzielimy int/int, to dostajemy wynik jako int, ale float/int lub int/float da nam float. Takie drobne uwagi, poza tym bardzo wartościowe.
+ElektroPrzewodnik Cześć, wspaniały odcinek jak zwykle :) Mam niedyskretne pytanie :) Potrzebuję oscyloskopu a niestety budżet studencki nie pozwala mi na zakup nowego :) Wiesz skąd można nabyć jakieś cudo ? może być analogowe pracowałem na różnych, czy to na studiach czy na praktykach. Niestety siedzę teraz 12 miesięcy w roku w mieście studenckim i ni jak nie wiem skąd pozyskać urządzenie do własnych celów. Jeśli można prosić o radę byłbym wdzięczny. Wiem że robiłeś filmik o oscyloskopie, sam też sprzedawałeś swój stary analogowy. Z góry dzięki za odpowiedź i czekam na więcej tak fajnych odcinków ;)
Cześć. Mam problem z moim czujnikiem, ponieważ zaczął dziwnie działać. Często zupełnie się wyłącza i podaje dystans 0 a po dotknięciu go palcami wraca do dobrego stanu dopóki znów nie zbliżę rąk(nawet bez dotykania).
Wszystko fajnie, ale nie podajesz waznej informacji a mianowicie, jaki kąt działania posiada ten czujnik, czy umieszczając go w rurce o średnicy 5cm nie będzie mi wykrywał ścianki tejże? Jak zareaguje na przeszkody będące w pobliżu?
Drogi ElektroPrzewodniku, dlaczego wykonujesz operację dzielenia przez 58 zamiast mnożenia przez 0,017? czy wynik będzie dokładniejszy w C? No i dlaczego dzielisz przez 58 a nie 58,82352941 ?
Nie za bardzo zrozumiałem związek pomiędzy definicją stałych a użyciem pamięci. W jezyku C #define to funkcja prekompilatora, która podstawia w tekście wartość #define a potem program jest dopiero kompliowany.
Witam. Mam pewien problem z tym czujnikiem. Gdy wyjdę poza jego zakres pomiaru (duża odległość) czujnik się blokuje i stale pokazuje wartość 0 nawet gry odległość wróci do normy. Zauważyłem że, gdy dotknę czujnik w pewnym miejscu do zaczyna działać poprawnie lub gdy na chwile pozbawię go ręcznie zasilania. Jak mogę rozwiązać ten problem?
+Radianus Nie wiem dlaczego tak się dzieje, ale możesz dać tranzystor przy VCC, i kiedy czujnik będzie wskazywał 0 odłączyć na chwilę zasilanie tym tranzystorem. Nie będziesz musiał robić tego ręcznie
Fajna nowa formuła - taka pro :) Mówiłeś, że zrobiłeś na tym czujniku CarReverseSensor - jaką obudowę zastosowałeś? Taki czujnik bez obudowy jest bezużyteczny... Miałem w głowie ciekawy pomysł na taki system z przyłączoną kamerą cofania, ale sprawa upadła przez brak odpowiedniej obudowy do zamontowania na samochodzie... A może da się kupić czujniki samochodowe i zmusić je do pracy z arduino? Z tego co robiłem rozpoznanie pracują na 12V i są dwuprzewodowe - i tutaj się kończy moja wiedza jak to podłączyć... Tak w ogóle to masz jakiś sklep z obudowami do elektroniki? Mam już kilka prototypów, które trzeba przenieść na finalny projekt ale ciężko mi znaleźć jakieś fajne i ESTETYCZNE obudowy np. do PIR...
siemanko chodzi mi o regulowany czujnik laserowy lub inny od 0 do 70 cm wylaczajacy mi urzadzenie naprzyklad wiertarke lub opalarke na 230v o mocy min1800 vat tak zeby jak napotka przeszkode na reke , mur folie cokolwiek odlaczy mi napiecie 4me4@interia.pl dziex jesli dalo by sie takie cosik zrobic??
czy są może takie czujniki ( w sensie zasady działania) tylko o znacznie wiekszym zakresie (>kilkanaście metrów) ? Wskazówka myślę, że bardzo pomocna :D przez dluższy czas zastanawiałem się dlaczego mój przetwornik zwraca wartość jako całkowitą zamiast float :) powodem okazał się fakt że napięcie referencyjne podałem w programie define 5 zamiast 5.00 :D
+Paweł Witkowski Raczej będzie ciężko z takimi odległościami bo trzeba wychwycić odbity sygnał. Trudne ale wykonalne, aczkolwiek nie widziałem gotowych czujników US z takim zasięgiem
+Paweł Witkowski widzę, że są czujniki laserowe działają do 40m ale cena niemal 600 zł botland.com.pl/skanery-laserowe/3551-laserowy-czujnik-odleglosci-lidar-lite-v2-i2cpwm-40m.html
witam. dziękuję za szybka odpowiedz i wyjaśnienie tematu. mam jeszcze parę pytań na temat arduino i czy anduino się do tego nadaje. pawciosku23@gmail.com. proszę o odp.
Pojemnika nie trzyma się w ręku bo mimo fajnego tematu jestem zniechęcony do dalszego oglądania. To po prostu nie przyjemne, a NAWET BOLI ! "przy użyciu słuchawek". Postaw obok statyw skieruj na twarz x-y i będzie cię dobrze słychać bez rejestrowania twoich ruchów. Jeśli masz problem z kluczowaniem chroma, polecam Resolume program do wizualizacji na żywo, ma opcję kluczowania na żywo z kamerki np z lustrzanki. To pozwala na ustawianie wszystkiego w czasie rzeczywistym więc od razu widzisz swoje błędy i nic cię później nie zaskoczy. Jak się nauczysz na żywo to w post będzie to kwestia paru kliknięć. Masz fajne poradniki, ale masz problem z rejestracją i stroną estetyczną czasami lepiej nic nie robić niż zrobić to źle. W tym przypadku nie wiem po co jest green screen za plecami i co daje to czarne tło poza mrokiem i rozkojarzeniem? Myślę że trochę estetyki, a oglądalność wzrośnie!
bardzo dobry sposób to sprawdzania poziomu węgla w podajniku do pieca na ekogroszek wszystko by można było zrobić w oparciu o ESP8266 który odrazu mógłby wszystko nam przesłać na nasz komputer i nie trzeba specjalnie do piwnicy schodzić żeby sprawdzać ile nam tego węgla zostało
Jak zwykle ciekawy odcinek :). Dzięki Tobie postanowiłem swoich sił w "elektronice". Jesteś w stanie wytłumaczyć różnice między arduino.cc a arduino.org. Numeracja programu IDE jest różna, strony rózne. Chciałem sobie mój projekt umieścić na Attiny13 ale niestety żadne z poradników odnośnie załadowania bootloadera przez arduino dla attiny13 czy attiny2313 nie działają (na takich sprawdzałem). Dzięki. Pozdrawaim
Mam zamiar sprawic sobie cos takiego. Mam tylko jeden dylemat: czy pamiec 32kpts to nie za malo? Czy tez moze lepiej dolozyc do modelu posiadajacego 2Mpts na kanal. Pisze publicznie bo moze ktos z subskrybentow tez stoi przed podobnym dylematem. Jaki masz na to poglad?
Automatyczna stabilizacja belki polowej opryskiwacza 😁 gdybym był bardziej w temacie... A może ktoś chce sobie zrobić na pracę inżynierską? Udostępniam opryskiwacz 😁
6:00 ... dlatego nie lubiałem nigdy C ani C++, skoro jest wyjściowy typ Float to po jakiego *uja wskazywać czy dzielimy floaty czy inty! To nie żadne braki w programowaniu - bo to jest nielogiczne - co najwyżej braki w programowaniu w C!
Czas jest typu unsigned long więc jeśli wykonamy operację przy pomocy typu tego samego lub niższego rzędu nadal będziemy mieli typ unsigned long - zwracany typ funkcji jest tutaj bez znaczenia ponieważ konwersja na float następuje PO wykonaniu obliczeń w ciele funkcji. To wszystko jest właśnie logiczne - jednak w dobie interpretowanych języków dla dzieci jak widać zwykłe operacje wykonywane szeregowo to jakaś abstrakcja dla niektórych.
Morowy Komandos po pierwsze ja nie dziecko , po drugie zaczynałem od assemblerów, a po trzecie czas powinien byc w typie TCZAS a nie UNSIGNED LONG... tylko zabrakło chęci aby stworzyć typy czasowe...
Jestem zwolennikiem poprzedniej wersji prezentowania wiedzy, maksymalne skupienie na zagadnieniu jak najmniej przeszkadzaczy :)
Dzięki za wskazówkę z przecinkami.
Jestem początkującym który dopiero od miesiąca uczy się języka C i takie nawet małe wskazówki są przydatne.
takich youtuberów nam trzeba! :) super kanał
Świetnie, że się rozwijasz. Wygląda to bardzo profesjonalnie.
właśnie zamówiłem z chin kilka elementów do pobawienia się w budowanie prostego robota który będzie działał na tych czujnikach, spoko odcinek, dobrze że się rozwijasz
6:23: Wystarczy, że 1 zmienna w dzieleniu będzie float, aby całość była promowana do float. Przy czym, u ciebie owszem, czas jest int, więc owszem, 58.00 trzeba promować „ręcznie” do float, bo bez tego będzie (int)/(int)
Kolega chyba powinien podszkolić znajomość C/C++, aby nie szerzyć herezji wśród młodych :) Po pierwsze, jeśli chcemy mieć wynik typu float przynajmniej jeden z argumentów powinien być tego typu. W powyższym przypadku zmienna czas jest typu long, czyli wynik dzielenia byłby również long. Dlatego, aby uzyskać float należy w stałej przez, którą dzielimy jawnie podać float, albo (co jest zdecydowanie lepszą praktyką) użyć rzutowania/castowania - return (float)czas/58. Po drugie liczba zer po kropce nie ma wpływu na dokładność (!) Jeśli już - wystarczy tylko 1 zero. Po trzecie za dokładność wydruku na konsoli za pomocą klasy Serial odpowiada ostatni parametr podany po przecinku w print/println. Domyślnie drukowane są 2 miejsca po przecinku - jeśli nie podamy żadnego. Przykładowo Serial.print(pomiar(),4) da wynik z 4 miejscami po przecinku. Jeszcze raz - to co podamy jako dokładność dla Serial.print() lub liczba zer w dzielniku we wzorze nie ma żadnego wpływu na dokładność float-a. Ten zawsze jest zapisany w postaci binarnej w postaci mantysy/wykładnika z określoną dokładnością, na którą nie mamy w ten sposób wpływu. Mam nadzieję, że nikogo nie uraziłem a nieco wyjaśniłem. Przy okazji - bardzo ciekawy kanał.
+cbm80amiga
Właściwie to wystarczy kropka po liczbie i też będzie działać, dodatkowo normalnie będzie to double chyba, że damy 1.f, 1.0f to wtedy będzie float.
+netrix89 W AVRach nie ma double! Jest tylko float, stąd nie trzeba pisać f na końcu.
Pisałem z punktu widzenia C++, dzięki za informację!
Jak zawsze świetnie :) Zapomniałeś tylko dodać, jak często można wykonywać pomiary. Sam też robiłem czujnik cofania, i przy małych odległościach czujnik mierzył za rzadko. Pomiary były chyba co 500mS. Przy częstszych pomiarach, czujnik tracił na dokładności.
Nowy rok - nowa jakość :) super :)
Bardzo dobry odcinek, wszystko fajnie wytłumaczone. Oby tak dalej
Bardzo dobry:)dobrze wyjaśnione i opisany program
Czujnik można wykorzystać np: w dronie podczas automatycznego lądowania lub sprawdzania czy dron nie jest za blisko jakiegoś przedmiotu :)
Świetny film ;) z niecierpliwością czekam na kolejny :)
nie wiem jak reszta, ale ja wole odcinek z biurka. Dla ciebie pewnie też wygodniej :D
+CzłowiekDawid Mi też zdecydowanie bardziej podobały się odcinki kręcone z biurka. Niepotrzebna napinka z tym staniem przed tablicą (flipchartem). Poza tym dużym błędem jest spisanie wszystkiego od razu na tablicy. O wiele lepiej jest wtedy gdy nauczyciel stopniowo odsłania wiedzę np poprzez jednoczesne rysowanie i tłumaczenie tego co rysuje.
Bez przesady, wypisał tylko parametry czujnika i dwa wzory. Jakby to był dłuższy wykład, to miałoby znaczenie. Wtedy dobrze mieć taki tablicowy blok papieru i przewraca się strony jak slajdy.
Fajny przewodnik dla początkujących. Żeby jednak wynik był dokładny, dobrze jest uwzględnić we wzorze zmianę prędkości dźwięku w zależności od temperatury powietrza (zakładamy że mierzymy prędkość dźwięku w takim ośrodku). Wtedy wynik będzie znacznie dokładniejszy. Prędkość 340,3 m/s dźwięk osiąga w powietrzu dla temperatury 15 stopni Celsjusza, dla temperatury 30 stopni Celsjusza jest to już 349,6 m/s.
He he czujnik bardzo fajny, można kombinować sporo z nim, ale ja tam wole użyć go w projektach robotów Np. znając wielkość obwód kół, prędkość poruszania i odległość od przeszkody można w bardzo fajny sposób stworzyć robota który uczy się rozkładu pomieszczenia i znajdujących się na drodze przeszkód :) jeszcze do tego jakiś czujnik bluetooth lub wifi i można kazać przejechać robotowi z kuchni do salonu XD
w 0:39 do 0:41 obok twojej prawej ręki widoczna jest szara smuga. Czy to jest błąd programu do greenscrenu, czy może jakieś zakłócenia kolorów?
Robiłem na Halloween projekt świecącej dyni z tym czujnikiem. Polegało to na tym, że dynia miała zacząć mrugać diodami LED i wysłać dźwięk w momencie gdy ktoś przejdzie obok niej. Oczywiście zastosowałem taki czujnik. Szkoda tylko, że wszystko poszło na śmietnik, gdyż nikt nie powyjmował komponentów zanim dynia zgniła (trochę mojej winy w tym jest).
Jestem zaskoczony dokładnością Twojego czujnika. Mam takich 6 sztuk i wszystkie dają błędne rezultaty (porównując z linijką - jakieś +3 cm, ALE zależy to od odległości - im większa, tym korekta musi być większa (+3cm przy odległości do 25cm, potem +4cm do 40cm i dalej jeszcze więcej). Chińczyk produkuje coraz taniej i słabiej? Czy mam walnięte czujniki?
Super filmik, wszystko jasno omówione :)
co myślicie o zastosowaniu tego czujnika do pomiaru napełnienia szamba ?
Dobrze byłoby wiedzieć wcześniej kiedy zamówić wywóz.
Obawiam się tylko tego, że wyziewy z szamba zniszczą czujnik.
Czy zrobisz filmik o rejestrze przesuwnym, takim jaki jest w starter kicie.Super filmik :)
witam mam takie pytanko czy nagrał byś jak zrobić zdalne sterowanie z modułu np od puszki sterownika centralnego zamka poniewaz pełno wala mi się po kątach niestety nie mają one pilotów więdz programowanie tego z innymi pilotami też by się przydało
Mam zamiar wykorzystać czujnik aby mierzyć poziom węgla (ekogroszku) w zasobniku pieca. Zastanawiam się jak ochronić go aby nie zamulił się pyłem.
Dzięki! Świedny odcinek.
Dzięki za świetny poradnik:) Nie wiesz może skąd mogą się brać zupełnie przypadkowe wartości? Np. gdy ustawie czujnik przed zupełnie pustą przestrzenią wyświetla mi, co kilkanaście pomiarów, zupełnie nierealny wynik, np= 3112cm, co przecież jest poza jego zasięgiem.
Po co dzielić przez 58 (we wzorze inżynirskim), jak można pomnożyć przez 0,017? Jeśli już dzielić to przez 58,82, jeśli zaokrąglać to do 59. No i z tym dzieleniem. Rzeczywiście jak dzielimy int/int, to dostajemy wynik jako int, ale float/int lub int/float da nam float. Takie drobne uwagi, poza tym bardzo wartościowe.
+ElektroPrzewodnik
Cześć, wspaniały odcinek jak zwykle :) Mam niedyskretne pytanie :) Potrzebuję oscyloskopu a niestety budżet studencki nie pozwala mi na zakup nowego :) Wiesz skąd można nabyć jakieś cudo ? może być analogowe pracowałem na różnych, czy to na studiach czy na praktykach. Niestety siedzę teraz 12 miesięcy w roku w mieście studenckim i ni jak nie wiem skąd pozyskać urządzenie do własnych celów.
Jeśli można prosić o radę byłbym wdzięczny.
Wiem że robiłeś filmik o oscyloskopie, sam też sprzedawałeś swój stary analogowy.
Z góry dzięki za odpowiedź i czekam na więcej tak fajnych odcinków ;)
Cześć. Mam problem z moim czujnikiem, ponieważ zaczął dziwnie działać. Często zupełnie się wyłącza i podaje dystans 0 a po dotknięciu go palcami wraca do dobrego stanu dopóki znów nie zbliżę rąk(nawet bez dotykania).
Czy mógłbyś mi podać program do raspberry pi b+ do sterowania tym czujnikiem bo szukam i nie mogę znaleźć a jestem początkujący.
Wszystko fajnie, ale nie podajesz waznej informacji a mianowicie, jaki kąt działania posiada ten czujnik, czy umieszczając go w rurce o średnicy 5cm nie będzie mi wykrywał ścianki tejże? Jak zareaguje na przeszkody będące w pobliżu?
Zrobisz odcinek z 74HC595, zegara DS1307 albo NE555?
Czy czujnik ten jest w stanie zmierzyć odległość rurki o średnicy 1mm z odległości 3-4 metrów ?
ElektroPrzewodniku zrobisz film jak podłączyć atmege328
Drogi ElektroPrzewodniku, dlaczego wykonujesz operację dzielenia przez 58 zamiast mnożenia przez 0,017? czy wynik będzie dokładniejszy w C? No i dlaczego dzielisz przez 58 a nie 58,82352941 ?
Jakoś tak mi się zdaje, że ta tablica taka jakaś ucięta :D
+Wolfie Tak, troszkę wykadrowałem za dużo tablicy ^^
+ElektroPrzewodnik kiedy będziesz mówił o nowym Arduino Zero, co był w odcinku wyjazdowym do sklepu Botland?
genialny film tak myśle :)
Nie za bardzo zrozumiałem związek pomiędzy definicją stałych a użyciem pamięci. W jezyku C #define to funkcja prekompilatora, która podstawia w tekście wartość #define a potem program jest dopiero kompliowany.
Dobrze zrobiony tutorial.
Jak wyprowadzić ten wzór inżynierski ?
Jaki zasilacz laboratoryjny polecasz?
Witam. Mam pewien problem z tym czujnikiem. Gdy wyjdę poza jego zakres pomiaru (duża odległość) czujnik się blokuje i stale pokazuje wartość 0 nawet gry odległość wróci do normy. Zauważyłem że, gdy dotknę czujnik w pewnym miejscu do zaczyna działać poprawnie lub gdy na chwile pozbawię go ręcznie zasilania. Jak mogę rozwiązać ten problem?
+Radianus Nie wiem dlaczego tak się dzieje, ale możesz dać tranzystor przy VCC, i kiedy czujnik będzie wskazywał 0 odłączyć na chwilę zasilanie tym tranzystorem. Nie będziesz musiał robić tego ręcznie
Fajna nowa formuła - taka pro :) Mówiłeś, że zrobiłeś na tym czujniku CarReverseSensor - jaką obudowę zastosowałeś? Taki czujnik bez obudowy jest bezużyteczny... Miałem w głowie ciekawy pomysł na taki system z przyłączoną kamerą cofania, ale sprawa upadła przez brak odpowiedniej obudowy do zamontowania na samochodzie... A może da się kupić czujniki samochodowe i zmusić je do pracy z arduino? Z tego co robiłem rozpoznanie pracują na 12V i są dwuprzewodowe - i tutaj się kończy moja wiedza jak to podłączyć... Tak w ogóle to masz jakiś sklep z obudowami do elektroniki? Mam już kilka prototypów, które trzeba przenieść na finalny projekt ale ciężko mi znaleźć jakieś fajne i ESTETYCZNE obudowy np. do PIR...
+Tomek R w moim przypadku odpada - dostawczy blaszak... A oprócz 4 czujników do tyłu chcę mieć jeszcze 2 na boki kontrolujące martwe pole...
A już myślałem że elektroprzewodnik wrócił ehh
dziękuje za film
Dobry odcinek ;)
siemanko chodzi mi o regulowany czujnik laserowy lub inny od 0 do 70 cm wylaczajacy mi urzadzenie naprzyklad wiertarke lub opalarke na 230v o mocy min1800 vat
tak zeby jak napotka przeszkode na reke , mur folie cokolwiek odlaczy mi napiecie
4me4@interia.pl dziex jesli dalo by sie takie cosik zrobic??
przydatne do dronów.
nagraj jak na arduino odtwożyc muzyke pris (:
czy są może takie czujniki ( w sensie zasady działania) tylko o znacznie wiekszym zakresie (>kilkanaście metrów) ? Wskazówka myślę, że bardzo pomocna :D przez dluższy czas zastanawiałem się dlaczego mój przetwornik zwraca wartość jako całkowitą zamiast float :) powodem okazał się fakt że napięcie referencyjne podałem w programie define 5 zamiast 5.00 :D
+Paweł Witkowski Raczej będzie ciężko z takimi odległościami bo trzeba wychwycić odbity sygnał. Trudne ale wykonalne, aczkolwiek nie widziałem gotowych czujników US z takim zasięgiem
+Paweł Witkowski widzę, że są czujniki laserowe działają do 40m ale cena niemal 600 zł botland.com.pl/skanery-laserowe/3551-laserowy-czujnik-odleglosci-lidar-lite-v2-i2cpwm-40m.html
Witam : czy ten Czujnik ultradźwiękowy można zaprogramować na dany rodzaj metalu szlachetnego jak brąz mogąc aluminium lub miedz.:
+Pawel Kardas Niestety nie ;) To jest prosty tani hobbystyczny czujnik.
witam. dziękuję za szybka odpowiedz i wyjaśnienie tematu. mam jeszcze parę pytań na temat arduino i czy anduino się do tego nadaje. pawciosku23@gmail.com. proszę o odp.
dostałem arduino w prezencie, a link do programu nie działa. Dopiero zaczynam a chce zrobić na arduino tempomat aktywny do auta hehe :)
Pojemnika nie trzyma się w ręku bo mimo fajnego tematu jestem zniechęcony do dalszego oglądania. To po prostu nie przyjemne, a NAWET BOLI ! "przy użyciu słuchawek".
Postaw obok statyw skieruj na twarz x-y i będzie cię dobrze słychać bez rejestrowania twoich ruchów. Jeśli masz problem z kluczowaniem chroma, polecam Resolume program do wizualizacji na żywo, ma opcję kluczowania na żywo z kamerki np z lustrzanki. To pozwala na ustawianie wszystkiego w czasie rzeczywistym więc od razu widzisz swoje błędy i nic cię później nie zaskoczy. Jak się nauczysz na żywo to w post będzie to kwestia paru kliknięć. Masz fajne poradniki, ale masz problem z rejestracją i stroną estetyczną czasami lepiej nic nie robić niż zrobić to źle. W tym przypadku nie wiem po co jest green screen za plecami i co daje to czarne tło poza mrokiem i rozkojarzeniem? Myślę że trochę estetyki, a oglądalność wzrośnie!
Jak ma to wyglądać jeśli mam 3 piny a nie 4 ?
Witaj elektroprzewodniku mam zakupiony ten sam czujnik i na nim pisze ze odleglosc to 2-200cm i niewiem komu wierzyć.
+JAKUBEK Sprawdź ;)
o twarz widzę :) zawsze tylko ręce XD pozdrawiam ;)
Trochę mylące, że sygnał triggera i echo jest na jednej linii (mimo, że to osobne podłączenia) a sygnał ultradźwiękowy na drugim.
bardzo dobry sposób to sprawdzania poziomu węgla w podajniku do pieca na ekogroszek wszystko by można było zrobić w oparciu o ESP8266 który odrazu mógłby wszystko nam przesłać na nasz komputer i nie trzeba specjalnie do piwnicy schodzić żeby sprawdzać ile nam tego węgla zostało
+hamer hamer Świetny pomysł ;) Jest to częste zastosowanie tego typu czujnika. Problemem może być pył który zaburzy odczyt.
Jak zwykle ciekawy odcinek :). Dzięki Tobie postanowiłem swoich sił w "elektronice". Jesteś w stanie wytłumaczyć różnice między arduino.cc a arduino.org. Numeracja programu IDE jest różna, strony rózne. Chciałem sobie mój projekt umieścić na Attiny13 ale niestety żadne z poradników odnośnie załadowania bootloadera przez arduino dla attiny13 czy attiny2313 nie działają (na takich sprawdzałem). Dzięki. Pozdrawaim
cześć, chciałbym zrobić czujnik poziomu cieczy w wąskiej menzurce. jaką minimalną szerokość może mieć aby układ poprawnie działał?
+maciejo Taka aby objęła dwa czujniki ;) Myślę, że minimum to jakieś 5cm.
link do kodu nie dziala
temat następnego odcinka: jak wyświetlić na wyświetlaczu odległość odczytaną z tego czujnika właśnie
Piórkiem, i węglem ?
nie zgadza mi się coś, powinno być raczej L = T[us] / 58.8235 zamiast L = T[us] / 58.00
Jaki to model oscyloskopu?
+Pawel Kondratowicz Siglent SDS1052DL
Mam zamiar sprawic sobie cos takiego. Mam tylko jeden dylemat: czy pamiec 32kpts to nie za malo? Czy tez moze lepiej dolozyc do modelu posiadajacego 2Mpts na kanal. Pisze publicznie bo moze ktos z subskrybentow tez stoi przed podobnym dylematem. Jaki masz na to poglad?
Przydatny poradnik, dzięki! Ale mikrofon, masakra!
Automatyczna stabilizacja belki polowej opryskiwacza 😁 gdybym był bardziej w temacie... A może ktoś chce sobie zrobić na pracę inżynierską? Udostępniam opryskiwacz 😁
6:00 ... dlatego nie lubiałem nigdy C ani C++, skoro jest wyjściowy typ Float to po jakiego *uja wskazywać czy dzielimy floaty czy inty! To nie żadne braki w programowaniu - bo to jest nielogiczne - co najwyżej braki w programowaniu w C!
Czas jest typu unsigned long więc jeśli wykonamy operację przy pomocy typu tego samego lub niższego rzędu nadal będziemy mieli typ unsigned long - zwracany typ funkcji jest tutaj bez znaczenia ponieważ konwersja na float następuje PO wykonaniu obliczeń w ciele funkcji. To wszystko jest właśnie logiczne - jednak w dobie interpretowanych języków dla dzieci jak widać zwykłe operacje wykonywane szeregowo to jakaś abstrakcja dla niektórych.
Morowy Komandos po pierwsze ja nie dziecko , po drugie zaczynałem od assemblerów, a po trzecie czas powinien byc w typie TCZAS a nie UNSIGNED LONG... tylko zabrakło chęci aby stworzyć typy czasowe...
Wypraszam sobie jakobym nazwał kogoś dzieckiem. Napisałem, że dzisiaj jest moda na języki dla DZIECI.
Morowy Komandos ok spoko.
ja o tym wiedziałem sam na to wpadłem
fajna treść ale koleżka nie do wytrzymania
+marian pazdzioch Dzięki ^^ jednak jakoś wytrzymałeś ;)
+marian pazdzioch Dzięki ^^ jednak jakoś wytrzymałeś ;)
Jesteś z POd różowej tęczy, że wybrzydzasz ?
jak ja chciałbym mieć cały język C w małym oalcu
palcu
+mati :D :)
XD
chciałbem mam teraz taki pomysł żeby zobaczyć cały kanałe EP i może bym więcej wiedział jak uwarzasz to dobry pomysł
Czujnik wciąż pokazuje 0 cm
Co do tego studia, to wygląda trochę jak komputerowe, nie wygląda jak prawdziwe... (nie jestem pewien).
+Time Technology powiedział że na green screenie, więc masz jak najbardziej rację