@@OmnisArma przyłączam się do powyższego z zastrzeżeniem albo raczej prośbą o podawanie modeli zwłaszcza jakichś nietypowych lub polskich co samo przez się nie będzie przez to problemem z reklamowaniem konkretnych firm ;)
Również dołączam się, bo temat jest niezwykle ciekawy i warto byłoby mieć materiał omawiający wszelkie metody działania, warto by było też zrobić porównanie przenosu zamka jaki jest na suwadle AK w stosunku do rygli oporowych w konstrukcji AR.
Z chęcią - wchodząc do sklepu z ulicy i legalnie ją zanabywając - na strzelnicy bym sprawdził "jak biega ten zając". Niestety, PO lin to-nie Polska, więc i gun-politik skrajnie szab esgo jska...
Rewelacyjny film edukacyjny. Brawo! Jakże mało jest tak skrupulatnie, powoli i w detalach wyjaśniających filmów generalnie. W większości przypadków tłumaczący zakładają jakiś poziom widzą... dość wysoki. A kluczem do sukcesu jest prostota wypowiedzi i wyjaśnień. Jeszcze raz wielkie dzięki i proszę o kolejne "lekcje"😉. Pozdrawiam serdecznie!
Super. Jeżeli chodzi o tłumaczenie zasady działania niezastąpiony jest możliwie prosty ale ruchomy schemat. Zdaje sobie sprawę że ten sposób prezentacji wymaga dużego nakładu pracy ale najlepiej działa. Powiem tak najpierw schemat sporo dalej film i na końcu słowo mówione.
Świetny materiał, co prawda większość już wiedziałem z internetu, ale tutaj jest to podane szybko, prosto i przede wszystkim wyczerpująco. Nie mogę się doczekać kolejnych materiałów.
Jak zawsze naprawdę merytoryczny materiał, fajnie usłyszeć jak działa taka konstrukcja jej wady i zalety. Chętnie bym posłuchał teraz o zamku połswobodnym, pozniej o odporowdzaniu przez boczny otwór w lufie. PS chętnie tez bym usłyszał o przykładach broni z zamkiem swobodnym i kolejnych konstrukcji.
Bardzo dobry film, merytoryczny. Jak by powiedział klasyk podstawy podstaw :) Bardzo dobrze się oglądało i myślę, że dla mniej w wtajemniczonych osób zaczynających swoją przygodę ze strzelectwem, materiał obowiązkowy do obejrzenia. Co do propozycji na dalsze filmy, podzielam zdanie innych co by stworzyć grupę filmów - Jak działa broń. Bardzo dobry pomysł.
Super materiał, uważam że zasady działania mechaniku broni to dobry temat na dłuższą serię, zwłaszcza że w polskim internecie jest dość słabo ekslpartpowanyt.
Potrzeba było 20 lat, żeby zrozumieć zasadę działania pistoletu maszynowego jakim strzelalem gdy sluzylem w wojsku. Nie znam się na broni strzeleckiej, takie materiały wiele mi dają, bo mogę oglądać prezentację broni ale nie wiem jak działa.
Genialny film! Osobiście bardzo bym chciał zobaczyć inne systemy - krótki odrzut lufy, odrzut zamka półswobodnego, system odprowadzania gazów prochowych z przewodu lufy, taka seria filmów byłaby genialna 😀
Świetny odcinek jak zawsze. Myślę, że właśnie od takich podstaw powinno się zacząć opowiadać o broni palnej, tak aby w parze z wiedzą szło zrozumienie :)
Kontynuować koniecznie. Przy okazji: jak klasyfikować rwolwer automatyczny? Jakie były główne przeszkody w upowszechnianiu tego typu konstrukcji? Czy przedmuch gazów prochowych na styku bębna i lufy jest aż tak duży? Większy niż upływ z lufu broni sterowanej ciśnieniem gazów prochowych?
Poproszę o krótki odrzut lufy w następnym filmie, a później odprowadzanie części gazów prochowych przez boczny odrzut w lufie, zwłaszcza system ryglowania w systemie Stonera :)
Plus za wizualizację i film z aplikacji. Jeśli by się dało jeszcze jakiś wskaźnik czy kursor pokazać na pierwszej animacji. Wtedy omawianie i pokazywanie elementów by się ładnie uzupełniało. Oczywiście w tym przypadku nie ma za bardzo co wskazywać, jak są 3 elementy na krzyż, ale przy bardziej zaawansowanych rozwiązaniach może być przydatne.
Nie zasada zachowania pędu a III zasada Newtona - na pocisk i na zamek działa ta sama siła, więc prędkość zależy nie tylko od masy ale też od czasu działania siły.
W kolejnym proponowałbym krótki odrzut lufy. Na tej zasadzie działa w zasadzie ;) znaczna większość pistoletów w popularnych kalibrach. Poza tym nie wiem, jaki to mechanizm, ale taka egzotyka, jak parabellum luger P08 byłaby ciekawa. Podobno to też jest krótki odrzut lufy, ale sam zamek jest raczej unikalny konstrukcyjnie. Jeśli faktycznie to jest krótki odrzut to można przy okazji materiału na ten temat wspomnieć słów kilka. Kiedyś miałem w ręku egzemplarz tej broni i mechanizm jest nietuzinkowy.
ja bym sugerował by zrobić to za porządkiem jednocześnie połączyć (co konieczne ) z zagadnieniem ryglowania zamka temat bardzo potrzebny, masa ludzi nie wie jak to działa nawet w ogólnym zarysie
Myślę, że dla samych potrzeb szkolenia z zakresu użycia broni - wnikanie w zasadę działania nie jest niezbędne. Choć usuwanie zacięć mogłoby się kojarzyć z mechaniką broni, to jednak da się takie elementy spłycić do "co wtedy zrobić". Natomiast o tak zwanym z amerykańska, pcc będzie osobny materiał. Po polsku jest to w zasadzie cywil-wersja pistoletu maszynowego w kształcie ałera. Zazwyczaj wykorzystują odrzut zamka swobodnego. Nie spotkałem na razie znacząco ambitniejszych rozwiązań. Natomiast jeśli jest potrzeba - rozwiniemy temat.
"... w czasie strzału łuska nie może się wysunąć dalej z komory nabojowej niż sięga denko łuski..." - OK. A sobie z tym poradzono w broni bocznego zapłonu?😉 Może by o tym zrobić filmik lub chociaż małą "dogrywkę" do obecnego odcinka? 🙏☺️
Wystająca kryza przy nabojach bocznego zapłonu jest również odpowiednio otulona zamkiem. Dodatkowo najpowszechniej dzisiaj stosowanym nabojem bocznego zapłony jest .22 LR, który ma stosunkowo niewielką moc, a więc mniejszą szansę na rozerwanie łuski.
@@OmnisArma Kiedyś widziałem o tym artykół w gazecie strzeleckiej. Niestety byłem w tedy bez pieniędzy i jej nie kupiłem. Żałuję tego do dzisiaj... 😞 Temat ten chodzi za mną do dzisiaj a w internecie ciężko coś sensownego o tym znaleźć. Proszę więc Panie Mateuszu rozważyć to jako zagadnienie które warto by było poruszyć w waszych filmach. Nawet jeśli nie poświęcać na nie całego filmu to przy jakiejś okazji je poruszyć. 🙏☺️
A czy przypadkiem nie chodzi o "Bechowiec" - rzeczywiście innowacyjny pm stworzony w warunkach konspiracji, nazwa od Batalionów Chłopskich, w jakimś piśmie fachowym x lat temu była wzmianka, ale skąd teraz Autor OmnisArma miałby wypożyczyć egzemplarz, albo choć dokumentację? Zachowało się to wogóle? Najpierw chyba lepiej kontynuować cykl automatyki, bo chociaż czytałem kiedyś Kochańskiego, to na YT lepiej się takie schematy tłumaczy
Zamek pólswobodny, konstrukcje długim i krótkim odrzutem lufy. Zamek otwarty. Przydała by się ekranizacja książki Stanisława Kochańskiego "Automatyczna Broń Strzelecka" :)
Szczerze - kuriozum. Także za szybko go nie weźmiemy na warsztat. To nie jest zamek swobodny, ani półswobodny. Można na podstawie działania zakwalifikować go w dwóch różnych miejscach ale musiałbym to skonsultować, żeby nie było babola.
Jest tani w produkcji, a współczesne pistolety "maszynowe" takie jak HK UMP i podobne mają chore ceny często większe niż karabinki na nabój pośredni nawet tej samej marki. P.S. Krótki odrzut lufy to dobry temat dla maniaków wykłucających się że glock strzela z zamka swobodnego. Paru takich znam i sam nie mogę im wbić do łba nawet pokazując mój pistolet (na bazie cz85)
Zamek półswobodny (wiem, że zastosowany został w pistolecie HK P7) warto byłoby wytłumaczyć. Zamek swobodny od początku dla mnie był zrozumiały. Nie widzę przeszkód żeby także został wytłumaczone krótki odrzut lufy oraz odrzut gazów prochowych odprowadzanych przez otwór przewodu lufy.
Ok ale druga sprawa że gazy znacznie dłużej oddziaływują na pocisk i go rozpędzają a zamek zaraz ma otwór wylotowy no i większy opór w postaci większej wagi i sprężyny
@@OmnisArma przy ciśnieniu 120mpa dla 9x18, to będzie 120 N/mm2. To jest duża wartość (co jest oczywiste, biorąc pod uwagę fakt, że niepodparta łuska ulega rozerwaniu)
@@aczer79dawid76 Podajesz wartość ciśnienia, a pisałeś o jakimś magicznym przyleganiu. Niech będzie, że to tarcie. Pytam jeszcze raz o liczby. Uwzględnij zmiany ciśnienia i czas przejścia pocisku przez lufę. To może rzucić nowe światło na sprawę.
@@OmnisArma Szkoda :( zawsze lubiłem te peemy, ale rzeczywiście mogą nie być najprostszym przykładem tej technologii. Może MG 42, też korzystał z tej technologii, albo G3 (te rolki spowalniające zamek można dać jako przykład). Przy okazji, ten film o odrzucie zamka swobodnego, jest chyba najlepszym na polskim yt, mnie przynajmniej bardzo się spodobał.
Zamek półswobodny. Hamowany rolakmi :) Swoją drogą jest taki koncept hamowania podczas zderzenia samochów wirnikami... ale ciągle panu Lucjanowi próbują wmówić, że nie działa... amatorzy ;)
►Blog: www.omnisarma.pl/180e
►Sekcja Strzelecka Omnis Arma: tinyurl.com/sekcja-strzelecka
►Kurs Elaboracji On-Line: www.OmnisArma.pl/yt/elaboracja
►Kursy Snajperskie: www.OmnisArma.pl/yt/snajper
►Nasze koszulki: www.omnisarma.pl/bajery
►Vortal Omnis Arma: www.omnisarma.pl/vortal
►Wesprzyj nas: www.patronite.pl/omnisarma
►Tarcze do łatwego przystrzeliwania broni: www.ekademia.pl/kurs/tarcze
Zeby troche zamieszac to powiem, ze rewolwery automatyczne tez istnieja.
Następny półswobodny, potem krótki odrzut lufy. A ogólnie to wszystkie po kolei, włącznie z zamkiem otwartym/zamkniętym itp :D
Brzmi dobrze. Przy czym zamek otwarty, to nie jest zasada działania. To tylko opcja.
@@OmnisArma Nie no jasne, użyłem skrótu myślowego, chodziło mi o to że takie i inne mniej lub bardziej typowe opcje też warto poruszyć :)
@@OmnisArma przyłączam się do powyższego z zastrzeżeniem albo raczej prośbą o podawanie modeli zwłaszcza jakichś nietypowych lub polskich co samo przez się nie będzie przez to problemem z reklamowaniem konkretnych firm ;)
Również dołączam się, bo temat jest niezwykle ciekawy i warto byłoby mieć materiał omawiający wszelkie metody działania, warto by było też zrobić porównanie przenosu zamka jaki jest na suwadle AK w stosunku do rygli oporowych w konstrukcji AR.
Bardzo fajny materiał. Uważam, że ciekawe byłoby kontynuowanie tej serii, czyli np. zamek półswobodny, jak działają mechanizmy ryglowania itp.
👍
Najbardziej merytoryczny i konkretny polski kanał o broni i strzelectwie. Piękne dzięki za ten i inne materiały.
Seria zapowiada się bardzo ciekawie, proponuje kontynuować uwzględniając stopień złożoności konstrukcji i działania broni strzeleckiej. Pozdrawiam.
👍
Bardzo ciekawy materiał. Z chęcią obejrzalbym więcej.
👍
Z chęcią - wchodząc do sklepu z ulicy i legalnie ją zanabywając - na strzelnicy bym sprawdził "jak biega ten zając". Niestety, PO lin to-nie Polska, więc i gun-politik skrajnie szab esgo jska...
przechodząc do bardziej skomplikowanych rzeczy, ciekawy byłby materiał o przełączaniu się między zamkiem otwartym i zamkniętym, jak w fg-42
Temat ciekawy ale to nie do końca trafia w "zasady działania".
@@OmnisArma w takim razie proponuje długi odrzut lufy.
Może film o broni działającej na zasadzie długiego odrzutu lufy?
Mam nawet taką broń, która czeka na sfilmowanie - byłoby fajnie połączyć te tematy.
Polecam na początek zobaczyć sobie filmy z karabinem GM6 Lynx. Tam fajnie widać szczegóły mechanizm opartego o długi odrzut lufy.
Rewelacyjny film edukacyjny. Brawo! Jakże mało jest tak skrupulatnie, powoli i w detalach wyjaśniających filmów generalnie. W większości przypadków tłumaczący zakładają jakiś poziom widzą... dość wysoki. A kluczem do sukcesu jest prostota wypowiedzi i wyjaśnień. Jeszcze raz wielkie dzięki i proszę o kolejne "lekcje"😉. Pozdrawiam serdecznie!
Aczkolwiek w tym filmie omawiane są również inne rozwiązania i zabrakło mi animacji ilustrujących ich zasadę działania.
Super. Jeżeli chodzi o tłumaczenie zasady działania niezastąpiony jest możliwie prosty ale ruchomy schemat. Zdaje sobie sprawę że ten sposób prezentacji wymaga dużego nakładu pracy ale najlepiej działa. Powiem tak najpierw schemat sporo dalej film i na końcu słowo mówione.
Świetny film! Rób więcej materiałów o budowie broni. Dobrze to tłumaczysz! Dzięki!
Świetny materiał, co prawda większość już wiedziałem z internetu, ale tutaj jest to podane szybko, prosto i przede wszystkim wyczerpująco. Nie mogę się doczekać kolejnych materiałów.
Jak zawsze naprawdę merytoryczny materiał, fajnie usłyszeć jak działa taka konstrukcja jej wady i zalety. Chętnie bym posłuchał teraz o zamku połswobodnym, pozniej o odporowdzaniu przez boczny otwór w lufie. PS chętnie tez bym usłyszał o przykładach broni z zamkiem swobodnym i kolejnych konstrukcji.
Super pomysł na serie odcinków, w kolejności od systemów najprostszych do najbardziej skomplikowanych.
👍
Bardzo dobry film, merytoryczny. Jak by powiedział klasyk podstawy podstaw :) Bardzo dobrze się oglądało i myślę, że dla mniej w wtajemniczonych osób zaczynających swoją przygodę ze strzelectwem, materiał obowiązkowy do obejrzenia.
Co do propozycji na dalsze filmy, podzielam zdanie innych co by stworzyć grupę filmów - Jak działa broń. Bardzo dobry pomysł.
Dobrze, że jest odzew. Myślę, że pójdziemy z tym dalej.
Świetnie, przystępnie wszystko wyjaśnione, mity obalone. Następny proszę zamek półswobodny, następnie krótki odrzut lufy, systemy gazowe.
Pozdrawiam!!
Polecamy się 👍
Świetny filmik! Dzięki za dzielenie się z nami wiedza!
Super materiał, uważam że zasady działania mechaniku broni to dobry temat na dłuższą serię, zwłaszcza że w polskim internecie jest dość słabo ekslpartpowanyt.
Potrzeba było 20 lat, żeby zrozumieć zasadę działania pistoletu maszynowego jakim strzelalem gdy sluzylem w wojsku.
Nie znam się na broni strzeleckiej, takie materiały wiele mi dają, bo mogę oglądać prezentację broni ale nie wiem jak działa.
Polecamy się 👍
Zamek otwarty :)
Jak? Przecież jasno widać że jest zamknięty i dopiero po odpaleniu broni w 2:01 kiedy gazy prochowe...itd. zaczyna się cofać 🤗
Zamek otwarty, to nie jest zasada działania ;) No i już było skrótowo o zamku otwartym w innym odcinku.
Chyba najlepsze w internecie zrozumiałe opisy jak działa broń
👍
Genialny film! Osobiście bardzo bym chciał zobaczyć inne systemy - krótki odrzut lufy, odrzut zamka półswobodnego, system odprowadzania gazów prochowych z przewodu lufy, taka seria filmów byłaby genialna 😀
Wiedziałem mniej więcej jak to działa , ale teraz mi to lopatologicznie wytłumaczyli. Super.
👍 polecamy się
jak był swobodny no to w następnym półswobodny
👍
Bardzo dobry materiał, dzięki! Z chęcią zobaczę inne sposoby działania automatyki i ryglowania.
Właśnie ryglowanie, to będzie klops. Ale spróbuję, to jakoś wpleść albo zrobić osobno.
Tak jak już pisali koledzy, zamek półswobodny, i inne systemy. Może również sposoby ryglowania.
Fajny film, prosto i zrozumiale. Pozdrawiam.
👍
Zamek półswobodny. Mam nadzieję na kontynuację tej ciekawej i przydatnej serii filmów 🙂
👍
kontynuujemy jak najbardziej!
jak dla mnie: zamek półswobodny...
dziękuję i pozdrawiam
👍
Hehe i cyk... powrót do podstaw😁
👍
To jest mój ulubiony typ materiału na Twoim kanale. W następnym odcinku proponuję krótki odrzut lufy.
Krótki odrzut konkuruje z zamkiem półswobodnym. Zobaczymy.
Świetny materiał. Jako następny proponuje przekoszenie lufy. Pozdrawiam.
Ale to było dobre - wytłumaczone w sposób prosty i czytelny. Również czekam na więcej!
Pozdrawiam :)
Cieszę się, że działa 👍
Dobry film. Chce wiecej !
Super jak zawsze
Super. Mam nadzieję, że to zapowiedź serii. Logicznie następny odcinek półswobodny.
👍 na to wygląda
Świetny odcinek jak zawsze. Myślę, że właśnie od takich podstaw powinno się zacząć opowiadać o broni palnej, tak aby w parze z wiedzą szło zrozumienie :)
Mam nadzieję, że uzyskamy zrozumienie 👍 Starałem się tłumaczyć prosto.
@@OmnisArma Jak najbardziej. Proponuję pociągnąć dalej temat o kolejne zasady działania automatyki i sposobów ryglowania/opóźnienia otwarcia zamka :)
Zajebisty film.
Kontynuować koniecznie.
Przy okazji: jak klasyfikować rwolwer automatyczny? Jakie były główne przeszkody w upowszechnianiu tego typu konstrukcji? Czy przedmuch gazów prochowych na styku bębna i lufy jest aż tak duży? Większy niż upływ z lufu broni sterowanej ciśnieniem gazów prochowych?
Jak działa broń - to jest temat, który wymaga usystematyzowania i opowiedzenia przez znawcę - koniecznie trzeba to pociągnąć!
👍
Dzięki
Dziękuję I pozdrawiam
👍 Polecamy się
Bardzi ciekawe. Wszystkie ważniejsze systemy po kolei jeśli można prosić!
👍
czekam na odprowadzanie, w sumie jak byś to nagrał to można było by zrobić podsumowanie tych 3 typów zamka.
i cyk do oglądania
👍
I cyk oglądamy.
👍
Poproszę o krótki odrzut lufy w następnym filmie, a później odprowadzanie części gazów prochowych przez boczny odrzut w lufie, zwłaszcza system ryglowania w systemie Stonera :)
Krótki odrzut możliwe... odprowadzanie będzie chyba później. Ryglowanie - możliwe, że osobno.
Plus za wizualizację i film z aplikacji. Jeśli by się dało jeszcze jakiś wskaźnik czy kursor pokazać na pierwszej animacji. Wtedy omawianie i pokazywanie elementów by się ładnie uzupełniało. Oczywiście w tym przypadku nie ma za bardzo co wskazywać, jak są 3 elementy na krzyż, ale przy bardziej zaawansowanych rozwiązaniach może być przydatne.
👍
10:18 można prosić o przykład (nazwę) takiej broni? Z góry dziękuję!
Witajcie!
Proponuję w następnej kolejności wziąć na warsztat zamek półswobodny...
👍
Nie zasada zachowania pędu a III zasada Newtona - na pocisk i na zamek działa ta sama siła, więc prędkość zależy nie tylko od masy ale też od czasu działania siły.
W kolejnym proponowałbym krótki odrzut lufy. Na tej zasadzie działa w zasadzie ;) znaczna większość pistoletów w popularnych kalibrach.
Poza tym nie wiem, jaki to mechanizm, ale taka egzotyka, jak parabellum luger P08 byłaby ciekawa. Podobno to też jest krótki odrzut lufy, ale sam zamek jest raczej unikalny konstrukcyjnie. Jeśli faktycznie to jest krótki odrzut to można przy okazji materiału na ten temat wspomnieć słów kilka. Kiedyś miałem w ręku egzemplarz tej broni i mechanizm jest nietuzinkowy.
Jest nietypowy i już ktoś tutaj o nim wspominał, także jest pewna szansa, że się pojawi.
No dowiedziałem sie kilku nowych rzeczy np tego że jest relacja ciężar pocisku i ciężar zamka
Przedstawienie i porównanie wszystkich systemów, w odcinkach lub jako jeden film.
W jednym filmie - wątpię. Może jako podsumowanie serii.
Jakiego programu użyto do wizualizacji broni (ostatnia część filmu)?
chętnie chciałbym zobaczyć, o odrzucie zamka swobodnego, przez odprowadzenie gazów, przez boczny otwór w lufie
Odrzut już był... Odprowadzanie gazów chyba pójdzie na późniejszy plan.
@@OmnisArma przepraszam źle to nazwałem. Chodziło mi o tą dziurę w lufie co gazy wracają xD
ja bym sugerował by zrobić to za porządkiem jednocześnie połączyć (co konieczne ) z zagadnieniem ryglowania zamka
temat bardzo potrzebny, masa ludzi nie wie jak to działa nawet w ogólnym zarysie
Za porządkiem, czyli w jakiej kolejności?
W kwestii PMów opartych na zamku swobodnym to chyba najmocniejszy użyty nabój to 7,62x25 - "PePeSze" i "WuZety"
super, może odprowadzenie gazów,
Chyba wygra zamek półswobodny ale to tylko kwestia kolejności.
@@OmnisArma ok "kałacha" zna każdy.
Teoretycznie...
Dawaj o zamku pół swobodnym
Krótki odrzut lufy - zbliżają się szkolenia ze strzelania z pistoletu.
Zamki które można spotkać w PCC, żeby znać przed zakupem.
Myślę, że dla samych potrzeb szkolenia z zakresu użycia broni - wnikanie w zasadę działania nie jest niezbędne. Choć usuwanie zacięć mogłoby się kojarzyć z mechaniką broni, to jednak da się takie elementy spłycić do "co wtedy zrobić".
Natomiast o tak zwanym z amerykańska, pcc będzie osobny materiał. Po polsku jest to w zasadzie cywil-wersja pistoletu maszynowego w kształcie ałera. Zazwyczaj wykorzystują odrzut zamka swobodnego. Nie spotkałem na razie znacząco ambitniejszych rozwiązań.
Natomiast jeśli jest potrzeba - rozwiniemy temat.
Czy program do symulacji pod koniec filmu jest gdzieś dostępny?
store.steampowered.com/app/262410/World_of_Guns_Gun_Disassembly/
@@OmnisArma Znakomite :)
Dzięki wielkie
Zamek swobodny miały także PPSz i PPS na silny nabój 7,62x25, choć w tych pm-ach mało odczuwalny.
A m60, mg42, mg34?
"... w czasie strzału łuska nie może się wysunąć dalej z komory nabojowej niż sięga denko łuski..." - OK. A sobie z tym poradzono w broni bocznego zapłonu?😉 Może by o tym zrobić filmik lub chociaż małą "dogrywkę" do obecnego odcinka? 🙏☺️
Wystająca kryza przy nabojach bocznego zapłonu jest również odpowiednio otulona zamkiem. Dodatkowo najpowszechniej dzisiaj stosowanym nabojem bocznego zapłony jest .22 LR, który ma stosunkowo niewielką moc, a więc mniejszą szansę na rozerwanie łuski.
W sumie ciekawy temat. Choć może być bardziej złożony niż się ogólnie zakłada. 😉
@@OmnisArma Kiedyś widziałem o tym artykół w gazecie strzeleckiej. Niestety byłem w tedy bez pieniędzy i jej nie kupiłem. Żałuję tego do dzisiaj... 😞 Temat ten chodzi za mną do dzisiaj a w internecie ciężko coś sensownego o tym znaleźć. Proszę więc Panie Mateuszu rozważyć to jako zagadnienie które warto by było poruszyć w waszych filmach. Nawet jeśli nie poświęcać na nie całego filmu to przy jakiejś okazji je poruszyć. 🙏☺️
Krótki / długi odrzut lufy
Na razie zamek półswobodny je wyprzedza.
Jak działa opóźniacz zamka?
Jak nazywa się ten program, w którym pokazałeś UMP45?
Odprowadzanie gazów
Pierwszy głos w tym kierunku. 😉
@@OmnisArma Jeśli o tym to może na przykładzie HK G11?
Na pewno takie konstrukcje są najlepsze do tłumaczenia. Jak różniczki do nauki matematyki.
mauser mk108 30mm jest jedna z tych 3 konstrukcji ;p
Zróbcie kiedyś film o tym jak działa pistolet maszynowy bechowcu
A czy przypadkiem nie chodzi o "Bechowiec" - rzeczywiście innowacyjny pm stworzony w warunkach konspiracji, nazwa od Batalionów Chłopskich, w jakimś piśmie fachowym x lat temu była wzmianka, ale skąd teraz Autor OmnisArma miałby wypożyczyć egzemplarz, albo choć dokumentację? Zachowało się to wogóle?
Najpierw chyba lepiej kontynuować cykl automatyki, bo chociaż czytałem kiedyś Kochańskiego, to na YT lepiej się takie schematy tłumaczy
A system Gatlinga to broń automatyczna?
Tam, gdzie kręci się korbką? No nie sądzę.
Chodzi o oryginał, czy działka wielolufowe bazujące na idei oryginału.
Zamek pólswobodny, konstrukcje długim i krótkim odrzutem lufy. Zamek otwarty. Przydała by się ekranizacja książki Stanisława Kochańskiego "Automatyczna Broń Strzelecka" :)
Ekranizacja książki... Ambitnie. Tak daleko chyba nie zajdziemy ale odrzut lufy - jasne.
@@OmnisArma No może trochę popłynąłem :) Mam sentyment do tej książki. Czekam więc na kontynuację serii.
Jeśli zamek będzie 100x cięższy od pocisku z naboju 9x18mm (6,1g) to zamek będzie miał masę 610g czyli 0,61kg?
A może zrobisz filmy o każdym powszechnie stosowanym systemie?
Generalnie taki jest sens pytania ale chodziło również o kolejność. Mam nadzieję, że uda się zrobić te najważniejsze.
W takim razie ciekawi mnie zamek pół swobodny😀
Proponuję "hesitation lock" - jak to po polsku nazywa, czy kwalifikuje się jako system swobodny/półswobodny, zalety, wady itd.
Szczerze - kuriozum. Także za szybko go nie weźmiemy na warsztat. To nie jest zamek swobodny, ani półswobodny. Można na podstawie działania zakwalifikować go w dwóch różnych miejscach ale musiałbym to skonsultować, żeby nie było babola.
Proponuję jeszcze dawać przykłady broni opartej na danym systemie
UMP 😉
A takie pytanie co jak szczelimy w broń przeciwnika to odleci czy to nic nie da? Broń się zniszczy czy mu tylko palce wyrwie??
Jak szczelimy, to wypuchnie.
bardzo proszę o pół swobodny
Tak zapewne się stanie.
Jest tani w produkcji, a współczesne pistolety "maszynowe" takie jak HK UMP i podobne mają chore ceny często większe niż karabinki na nabój pośredni nawet tej samej marki.
P.S. Krótki odrzut lufy to dobry temat dla maniaków wykłucających się że glock strzela z zamka swobodnego. Paru takich znam i sam nie mogę im wbić do łba nawet pokazując mój pistolet (na bazie cz85)
Jak ktoś nie chce słuchać to nie wytłumaczy mu się. Już widziałem takich, co w każdym pistolecie widzieli zamek swobodny. Znam problem...
jest tani jak chce się mieć tylko ciągły tryb ognia, np: polski pm błyskawica robiona w podziemiu czy brytyjski STEN
@@krzpob Nie nie - chcąc dzis kupić nowoczesny pistolet z takim zamkiem - konstrukcje historyczne typu rak czy pompiczka można kupić za grosze.
Może długi i krótki odrzut lufy?
Na razie półswobodny wygrywa ale krótki odrzut lufy jest chyba kolejny.
Zamek półswobodny (wiem, że zastosowany został w pistolecie HK P7) warto byłoby wytłumaczyć. Zamek swobodny od początku dla mnie był zrozumiały. Nie widzę przeszkód żeby także został wytłumaczone krótki odrzut lufy oraz odrzut gazów prochowych odprowadzanych przez otwór przewodu lufy.
👍
Prosze powiedzcie mi w czym on to pokazywał
🥰
👍🏻
👍
👍😉
👍
Gdzie można są pobawić tą symulacją? Poklikać sobie, poprzewijać..
store.steampowered.com/app/262410/World_of_Guns_Gun_Disassembly/
Mp5?
Zbyt skomplikowany do tłumaczenia zasady.
@@OmnisArma szkoda bo dzieki tobie zrozumiałem wiele w temacie broni
Drobna sugestia:
mV=Mv
A dlaczego tak?
@@OmnisArma Pocisk to mała masa (m) duża prędkość (V), a zamek odwrotnie - duża masa (M) mała prędkość (v)
@@OmnisArma Mała masa (m) i duża prędkość (V) pocisku - duża masa (M) i mała prędkość (v) zamka.
Ok ale druga sprawa że gazy znacznie dłużej oddziaływują na pocisk i go rozpędzają a zamek zaraz ma otwór wylotowy no i większy opór w postaci większej wagi i sprężyny
Wszystko OK oprócz długości filmu! Można było pokazać w 5 min.
No... I to byłby pierwszy i ostatni zrozumiały film z tej serii. Z resztą jak umiesz - to rób krótkie.
Czekam na temat: krótki odrzut lufy z przekoszeniem w płaszczyźnie pionowej.
A jak będzie krótki odrzut i ryglowanie przez obrót lufy, to się liczy czy nie? 😛
@@OmnisArma Znam się tak bardzo ze na to pytanie tez może Pan odpowiedzieć 😋
Odrzut zamka swobodnego i zderzak Łągiewki.
Obrót lufy
To jest sposób ryglowania, a nie zasada działania.
to czemu nie zrobić ruchomej lufy i nieruchomego zamka ? w ten sposób można wyeliminować wszystkie wady.
No właśnie... Bo lufa jest lepsza kiedy jest stała, trudniej nadać jej odpowiednią masę, a wady pozostałyby te same.
Proszę nie pomijać aspektu przylegania łuski do ścian komory i związanego z tym opóźnienia otwarcia zamka swobodnego
Podaj liczby, to wspólnie ocenimy, czy jest to warte pominięcia.
@@OmnisArma przy ciśnieniu 120mpa dla 9x18, to będzie 120 N/mm2. To jest duża wartość (co jest oczywiste, biorąc pod uwagę fakt, że niepodparta łuska ulega rozerwaniu)
@@aczer79dawid76 Podajesz wartość ciśnienia, a pisałeś o jakimś magicznym przyleganiu. Niech będzie, że to tarcie. Pytam jeszcze raz o liczby. Uwzględnij zmiany ciśnienia i czas przejścia pocisku przez lufę. To może rzucić nowe światło na sprawę.
Pozdrawiam 8
Również pozdrawiamy 👍
Zamek półswobodny, czyli omówienie mp5 i wczesnych wersji thompsona.
Zasada - owszem ale raczej nie na takich przykładach.
@@OmnisArma Szkoda :( zawsze lubiłem te peemy, ale rzeczywiście mogą nie być najprostszym przykładem tej technologii. Może MG 42, też korzystał z tej technologii, albo G3 (te rolki spowalniające zamek można dać jako przykład). Przy okazji, ten film o odrzucie zamka swobodnego, jest chyba najlepszym na polskim yt, mnie przynajmniej bardzo się spodobał.
krótki odrzut lufy
Będzie raczej trzeci w kolejności.
Ja głosuję na krótki odrzut lufy i boczny otwór w lufie.
👍
Zamek półswobodny. Hamowany rolakmi :) Swoją drogą jest taki koncept hamowania podczas zderzenia samochów wirnikami... ale ciągle panu Lucjanowi próbują wmówić, że nie działa... amatorzy ;)
Zamek półswobodny na razie prowadzi ale wątpię, żeby hamowanie rolkami było najlepsze do tłumaczenia.
Zamek półswobodny!
Na razie faworyt.