Jste takový český Ben Felix 👍 Děkuji za Vaši tvorbu!
ปีที่แล้ว +2
🍺 Pomáhají vám má videa dělat lepší investiční rozhodnutí? Podpořte bramboru virtuálním pivem, nebo se přidejte do členské sekce a získejte dřívější přístup a videa navíc na: ► www.buymeacoffee.com/investicnibr ----------------------------------------------------------------- ZÍSKEJTE ODMĚNU AŽ 6x500 Kč od Raiffeisenbank ZDE: 👉ehub.cz/system/scripts/click.php?a_aid=40b46dec&a_bid=446f3eb0 PODMÍNKY AKCE: doc.ehub.cz/documents/dbec5fd9/Pravidla_6x500_podzim.pdf ----------------------------------------------------------------- 👉 ZÍSKEJTE ODMĚNU AŽ 2000 Kč od mBank ► AKCE UKONČENA
Nemůžu si pomoci: opět skvěle, Richarde. Kromě andělského jinglu na Vanguard FTSE All-World je druhá tvá signatura "Pravidelné dlouhodobé investování do širokého tržního ETF s nízkými poplatky". To by si zasloužilo vždy nějaký (nebo stejný🙂) jingle jako VWCE🙂...
Docela by ma zaujímalo či sa pri hodnotení efektu medzery v chování berie do úvahy frekvencia nákupov. Pretože ak človek investuje pravidelne, nakupuje vlastne za priemerné ceny a keď sa potom pozrie na zhodnotenie samotných aktív od počiatku za rovnakú dobu, a nezoberie do úvahy čas nákupu, môže porovnávať hrušky s jablkami - de facto niečo ako keby porovnával DCA vs Lump sum (tá vyjde väčšinou lepšie), s tým rozdielom že celoživotne Lump sum v praxi nemôže robiť, pretože mu výplata chodí počas života priebežne :) Predpokladám že u tých sofistikovanejších meraní sa toto do úvahy asi bude brať, ale laik si na to musí dať pozor. Je to trochu podobné ako rozdiel medzi time weighted vs money weighted rate of return.
Perfektní video, ač mě závěry nepřekvapily. Je to jedeno z těch témat, které je dobré si jednou za čas zopakovat, aby si investor nenechal sebevědomí stoupnout do hlavy. 🙂 4:37 ... Nikdy jsem neviděl zamyšlení nad tím, proč REITy mají nejlepší návratnost, lepší než S&P 500 nebo MSCI World a na základě čeho se nedoporučuje jít po hlavě do REITů ... Je mi jasné, že to nejspíš není dobrý nápad, ale to vysvětlení, proč jsou nejvýnosnější mi dlouhodobě chybí a přijde mi, jako by se ta první příčka v té statistice ignorovala. Proč? PS: Ostatně srovnání ETF, které kopírují S&P 500, MSCI World a ať už americké REITy, nebo REITy z rozvinutého světa ukazuje, že REITy na tom lépe nejsou. Kde udělal J&P Morgan chybu?
ปีที่แล้ว +2
K REITům: Protože to je návratnost jen za posledních 20 let, kdy se jim extrémně dařilo. V jiných obdobích byla jejich návratnost jiná. Je to podobné, jako když se v posledních 15 letech dařilo extrémně růstovým akciím z USA. Je to příliš krátké období na to, abychom z toho dělali nějaké dlouhodobé závěry (v příštím videu o tom budu mluvit - zákon malých čísel/reprezentativní omyl). 15 nebo 20 let je příliš krátké období, které nic neříká dlouhodobé návratnosti. Z dlouhodobých dat víme, že růstové akcie měly horší návratnost než trh a než hodnotové akcie. Stejně tak víme, že akcie měly vyšší návratnost, než nemovitosti.
Upřímně tu logiku nebýt hloupý vs. být chytrý moc nechápu. :D Je to na mne trochu moc "americké pojetí". Ve stylu jen aby bylo co říci pokud možno velmi objevně, ale přitom neříci nic...
Ahoj, chtěl bych se zeptat. Investují do ETF S&P 500 a chtěl bych k tomu přidat ještě nějaké Etf, které kopíruje Evropu a Asii. Je takové Etfko? Nebo stačí přidat FTSE all world ? Díky za odpověď
ปีที่แล้ว +1
Určitě existuje ETF na Evropu. Na Asii nejspíš taky, i když žádné konkretni si ted nevybavim - tuhle oblast jsem moc nezkoumal. Jen je docela problém začít s USA a doplnit zbytek světa. Neexistuje totiž žádné světové ETF bez USA (alespon ne žádné podle evropské UCITS regulace). Pokud budeš zbytek světa přidávat jednotlivě, vždycky ti bude nejaka země/region chybět, nebo vytvoříš překryv, nebo bude portoflio příliš složité. Když přidáš k S&P 500 FTSE All World, tak vytvořiš silný překryv, protože FTSE All World už americké akcie ze 60 % obsahuje. Portfolio 50 % S&P 500 a 50 % FTSE All World bude z 80 % tvořené americkými akciemi a jen z 20 % akciemi ze zbytku světa. Dlouhodobě nejjednodušší je mít jen globalni ETF a k tomu případně přidávat. Dělat to obráceně- začít USA a pak přidávat zbytek světa, skončí příliš komplikovaným portfoliem s problemy jako jak je pravidelně nakupovat vsechny, v jakem je udrzivat poměru a povede k cele řadě behavioralnich chyb. Například te to bude motitovovat investovat jen do ETF, ktera v posledni době rostla a neinvestovat do ETF, kterým už se nějakou dobu nedaří - což je samozřejmě špatný přístup.
@ "povede k cele řadě behavioralnich chyb. Například te to bude motitovovat investovat jen do ETF, ktera v posledni době rostla a neinvestovat do ETF, kterým už se nějakou dobu nedaří - což je samozřejmě špatný přístup."
ปีที่แล้ว +1
Celkový podíl Číny v mém portfoliu je 5,4 %. Věřím, že všechna politická rizika jsou plus mínus v čínských akciích započítaná. Faktem je, že historická návratnost Čínského akciového trhu je dost mizerná. Měřeno indexem MSCI China byla průměrná roční návratnost za posledních třicet let jen 1,32 %. Navzdory tomu, co si o vedení Číny myslím, je pro mě snazší ji mít a riskovat ztrátu, než ji složitě obcházet, nebo vynechávat ostatní rozvojové trhy.
Vím že odpovídám po roce a je to trochu pozdě, ale nedávno vzniklo ETF Xtrackers MSCI World ex USA UCITS. Je to světové ETF bez USA, ale taky bez rozvojových trhů.
Ahoj Richarde, s mezerou v chování jsem se setkal už při pravidelných nákupech 1x za měsíc na RMS a od té doby mi stále vrtá hlavou, jak mezeru - emoce minimalizovat… Nepomohla by automatizace celého nákupu? Nastavil bych automatický nákup - limit order dle close ceny z předchozího dne. Zda nákup proběhl bych kontroloval v emailu nebo po uzavření burzy.… Zajímalo by mě, jaký by byl třeba dlouhodobý rozdíl mezi manuálním a automatickým nakupováním. A napadá mě ještě dotaz v souvislosti s možnostmi automatizace na straně brokerů. Je to všude stejné nebo jsou někteří pro tyto účely vhodnější - mají více možností? Díky za skvělá videa.
ปีที่แล้ว
Ahoj. Automatizace rozhodně pomáhá, bohužel většina brokerů na to není uzpůsobená. Automatizace nejlépe funguje u robo-advisors jako Portu/Finax, kde si u sebe nastavíš trvalý příkaz a nic dalšího neřešíš. U brokerů nabízí určitou automatizaci Trading212 (služba AutoInvest). Aby to bylo úplně automatické, je nutné mít vklady kartou/přes Paypal/nebo Google Pay a ty jsou nad celkový vklad 2000 EUR zpoplatněny 0,7 % z hodnoty vkladu. Myšleno tak, že jakmile už vložíš celkově 2000 EUR, tak jakýkoliv další vklad nad tuto částku už je zpoplatněný - limit 2000 EUR pro vklad bez poplatku je jednorázový a neobnovuje se každý měsíc. Vklady přes banku jsou zadarmo, ale nejsem si jistý, zda jdou automatizovat. Na Interactive Brokers je možnost si automatizaci v desktop platformě naprogramovat, ale to je nad schopnosti většiny lidí a já se o to ani nepokoušel. Navíc to myslím funguje jen u akcií a ETF, kde mají frakce. Což bohužel pro evropské UCITS ETF nemají.
Zdravím. Omlouvám se za dotaz mimo video. Jsem jeden z těch, které brambora přivedla k degiru a ETF. za to děkuji. Po kopanci od degira jsem si na radu, také založil IB. Jenže mě to hodilo do Irska. Ve fóru jsem se dočetl, že mam smazat účet, při zakládání nového vyplnit trvalou adresu v Maďarsku a pak se dohadovat s podporou o přepsání zpět plus další hromadu věcí. nebo si posílat eura přes revolut. Chtěl bych se zeptat zda je cesta přes revolut finančně stejně výhodná nebo mam podstoupit anabázi s novým účtem. Moc děkuji za odpověď.
ปีที่แล้ว
Zkus řešit s podporou převod pod Madarsko. Revolut je ale taky dobre řešení. Kurz neni středový, ale je velice dobrý a prakticky na převodu tratiš jen par bezvýznamných drobných, ktere nebudou hrat dlouhodobě roli. Jen je to otravný mezikrok a posilat koruny je prostě jednodušší. Nechapu, co IBKR blbne. Sotva zavedli pro Čechy sběrný účet, tak je hned začínají posilat pod jinou pobočku, kde není. Je to praštěné.
Ty nás tedy poslední dobou zásobuješ.😀 Super.👍 Jaký to je skončit v práci a jet sám na sebe?
ปีที่แล้ว +27
Zatím mi přijde, že pracuju na videích ještě vice a stíhám naopak méně 😀 Ale konečně mám čas si zase přečíst knížku, zabrnkat na kytaru a zajít na procházku. A každý den si pospím o hodimu déle 😄
Dělat sám na sebe je určitě svoboda ale není to pro každého.. musíš být kreativní.. můj den je takový, ledová sprcha, 30 min cvičení, meditace, dále emaily, hovory s klienty a zaměstnanci, nákup materiálu, delegování práce, montáž, kontrola práce mých lidi, řešení problémů atd. Baví mě to..Vydělat si pěkně peníze, není to zadarmo, zkus a uvidíš, nepřemýšlel o tom a jdi do toho
Měníš tu bramboru nebo je pořád stejná? :D Každopádně díky za videa :)
ปีที่แล้ว +10
Jednou za čas ji vyměním. Tuhle už mám skoro rok a je pomalu na čase, ji vyhodit. Ne, počkat. Je na čase, aby dosahla finanční nezávislosti a užila si zasloužený duchod. Tak jsem to chtěl napsat 😀
Aha takže jsme se dozvěděli že průměrný Investor v těch grafech je vlastně trader co investujete většinou do jednoho roku pak už nepokračuje. Navíc za ten rok vlastně všechno co původně nakoupíl prodal a koupil jiné kusy. Taky v panice prodava a nakupuje když je hype ty nejvíce předražené akcie. To ale není investor pro mě ale nevzdělaný spekulant, takže pokud někdo umí ovládat své emoce , není chamtivý a nepanikaři a umí ohodnotit akcii jestli je levná nebo dráha tak se má dobře :-)
Mily Richarde, opet super videjko, zrajes jako dobre vino, velky dik. Moc ti preju, aby te tato pro ostatni velmi prospesna prace uzivila.
Made my day už v první minutě videa! :D Přece všichni víme, proč tu chodíme.. a proto tu chodíme :D Díky za video!
Jste takový český Ben Felix 👍 Děkuji za Vaši tvorbu!
🍺 Pomáhají vám má videa dělat lepší investiční rozhodnutí? Podpořte bramboru virtuálním pivem, nebo se přidejte do členské sekce a získejte dřívější přístup a videa navíc na:
► www.buymeacoffee.com/investicnibr
-----------------------------------------------------------------
ZÍSKEJTE ODMĚNU AŽ 6x500 Kč od Raiffeisenbank
ZDE: 👉ehub.cz/system/scripts/click.php?a_aid=40b46dec&a_bid=446f3eb0
PODMÍNKY AKCE: doc.ehub.cz/documents/dbec5fd9/Pravidla_6x500_podzim.pdf
-----------------------------------------------------------------
👉 ZÍSKEJTE ODMĚNU AŽ 2000 Kč od mBank
► AKCE UKONČENA
Nemůžu si pomoci: opět skvěle, Richarde. Kromě andělského jinglu na Vanguard FTSE All-World je druhá tvá signatura "Pravidelné dlouhodobé investování do širokého tržního ETF s nízkými poplatky". To by si zasloužilo vždy nějaký (nebo stejný🙂) jingle jako VWCE🙂...
Díky Richarde
Docela by ma zaujímalo či sa pri hodnotení efektu medzery v chování berie do úvahy frekvencia nákupov. Pretože ak človek investuje pravidelne, nakupuje vlastne za priemerné ceny a keď sa potom pozrie na zhodnotenie samotných aktív od počiatku za rovnakú dobu, a nezoberie do úvahy čas nákupu, môže porovnávať hrušky s jablkami - de facto niečo ako keby porovnával DCA vs Lump sum (tá vyjde väčšinou lepšie), s tým rozdielom že celoživotne Lump sum v praxi nemôže robiť, pretože mu výplata chodí počas života priebežne :)
Predpokladám že u tých sofistikovanejších meraní sa toto do úvahy asi bude brať, ale laik si na to musí dať pozor.
Je to trochu podobné ako rozdiel medzi time weighted vs money weighted rate of return.
Perfektní video, ač mě závěry nepřekvapily. Je to jedeno z těch témat, které je dobré si jednou za čas zopakovat, aby si investor nenechal sebevědomí stoupnout do hlavy. 🙂
4:37 ... Nikdy jsem neviděl zamyšlení nad tím, proč REITy mají nejlepší návratnost, lepší než S&P 500 nebo MSCI World a na základě čeho se nedoporučuje jít po hlavě do REITů ...
Je mi jasné, že to nejspíš není dobrý nápad, ale to vysvětlení, proč jsou nejvýnosnější mi dlouhodobě chybí a přijde mi, jako by se ta první příčka v té statistice ignorovala. Proč?
PS: Ostatně srovnání ETF, které kopírují S&P 500, MSCI World a ať už americké REITy, nebo REITy z rozvinutého světa ukazuje, že REITy na tom lépe nejsou. Kde udělal J&P Morgan chybu?
K REITům: Protože to je návratnost jen za posledních 20 let, kdy se jim extrémně dařilo. V jiných obdobích byla jejich návratnost jiná. Je to podobné, jako když se v posledních 15 letech dařilo extrémně růstovým akciím z USA. Je to příliš krátké období na to, abychom z toho dělali nějaké dlouhodobé závěry (v příštím videu o tom budu mluvit - zákon malých čísel/reprezentativní omyl). 15 nebo 20 let je příliš krátké období, které nic neříká dlouhodobé návratnosti. Z dlouhodobých dat víme, že růstové akcie měly horší návratnost než trh a než hodnotové akcie. Stejně tak víme, že akcie měly vyšší návratnost, než nemovitosti.
Mě to ale s těmi REITs nesedí ani v tom kratším období 20let. Opravdu by mě zajímala metodika J.P.Morgan
Upřímně tu logiku nebýt hloupý vs. být chytrý moc nechápu. :D
Je to na mne trochu moc "americké pojetí". Ve stylu jen aby bylo co říci pokud možno velmi objevně, ale přitom neříci nic...
Ahoj, chtěl bych se zeptat. Investují do ETF S&P 500 a chtěl bych k tomu přidat ještě nějaké Etf, které kopíruje Evropu a Asii. Je takové Etfko? Nebo stačí přidat FTSE all world ? Díky za odpověď
Určitě existuje ETF na Evropu. Na Asii nejspíš taky, i když žádné konkretni si ted nevybavim - tuhle oblast jsem moc nezkoumal. Jen je docela problém začít s USA a doplnit zbytek světa. Neexistuje totiž žádné světové ETF bez USA (alespon ne žádné podle evropské UCITS regulace). Pokud budeš zbytek světa přidávat jednotlivě, vždycky ti bude nejaka země/region chybět, nebo vytvoříš překryv, nebo bude portoflio příliš složité. Když přidáš k S&P 500 FTSE All World, tak vytvořiš silný překryv, protože FTSE All World už americké akcie ze 60 % obsahuje. Portfolio 50 % S&P 500 a 50 % FTSE All World bude z 80 % tvořené americkými akciemi a jen z 20 % akciemi ze zbytku světa. Dlouhodobě nejjednodušší je mít jen globalni ETF a k tomu případně přidávat. Dělat to obráceně- začít USA a pak přidávat zbytek světa, skončí příliš komplikovaným portfoliem s problemy jako jak je pravidelně nakupovat vsechny, v jakem je udrzivat poměru a povede k cele řadě behavioralnich chyb. Například te to bude motitovovat investovat jen do ETF, ktera v posledni době rostla a neinvestovat do ETF, kterým už se nějakou dobu nedaří - což je samozřejmě špatný přístup.
@ "povede k cele řadě behavioralnich chyb. Například te to bude motitovovat investovat jen do ETF, ktera v posledni době rostla a neinvestovat do ETF, kterým už se nějakou dobu nedaří - což je samozřejmě špatný přístup."
Celkový podíl Číny v mém portfoliu je 5,4 %. Věřím, že všechna politická rizika jsou plus mínus v čínských akciích započítaná. Faktem je, že historická návratnost Čínského akciového trhu je dost mizerná. Měřeno indexem MSCI China byla průměrná roční návratnost za posledních třicet let jen 1,32 %. Navzdory tomu, co si o vedení Číny myslím, je pro mě snazší ji mít a riskovat ztrátu, než ji složitě obcházet, nebo vynechávat ostatní rozvojové trhy.
Vím že odpovídám po roce a je to trochu pozdě, ale nedávno vzniklo ETF Xtrackers MSCI World ex USA UCITS. Je to světové ETF bez USA, ale taky bez rozvojových trhů.
Ahoj Richarde,
s mezerou v chování jsem se setkal už při pravidelných nákupech 1x za měsíc na RMS a od té doby mi stále vrtá hlavou, jak mezeru - emoce minimalizovat… Nepomohla by automatizace celého nákupu? Nastavil bych automatický nákup - limit order dle close ceny z předchozího dne. Zda nákup proběhl bych kontroloval v emailu nebo po uzavření burzy.… Zajímalo by mě, jaký by byl třeba dlouhodobý rozdíl mezi manuálním a automatickým nakupováním.
A napadá mě ještě dotaz v souvislosti s možnostmi automatizace na straně brokerů. Je to všude stejné nebo jsou někteří pro tyto účely vhodnější - mají více možností?
Díky za skvělá videa.
Ahoj. Automatizace rozhodně pomáhá, bohužel většina brokerů na to není uzpůsobená. Automatizace nejlépe funguje u robo-advisors jako Portu/Finax, kde si u sebe nastavíš trvalý příkaz a nic dalšího neřešíš.
U brokerů nabízí určitou automatizaci Trading212 (služba AutoInvest). Aby to bylo úplně automatické, je nutné mít vklady kartou/přes Paypal/nebo Google Pay a ty jsou nad celkový vklad 2000 EUR zpoplatněny 0,7 % z hodnoty vkladu. Myšleno tak, že jakmile už vložíš celkově 2000 EUR, tak jakýkoliv další vklad nad tuto částku už je zpoplatněný - limit 2000 EUR pro vklad bez poplatku je jednorázový a neobnovuje se každý měsíc. Vklady přes banku jsou zadarmo, ale nejsem si jistý, zda jdou automatizovat.
Na Interactive Brokers je možnost si automatizaci v desktop platformě naprogramovat, ale to je nad schopnosti většiny lidí a já se o to ani nepokoušel. Navíc to myslím funguje jen u akcií a ETF, kde mají frakce. Což bohužel pro evropské UCITS ETF nemají.
Unikredit nabízí 10000 za dva roky (400/měs.) při zřízení start účtu. Free money co se válí na zemi.
Co s těmi všemi bankami budu pak dělat 😂
@@loading_2C zrusis ucet. Otazka 10 minut na pobocce.
Zdravím. Omlouvám se za dotaz mimo video. Jsem jeden z těch, které brambora přivedla k degiru a ETF. za to děkuji. Po kopanci od degira jsem si na radu, také založil IB. Jenže mě to hodilo do Irska. Ve fóru jsem se dočetl, že mam smazat účet, při zakládání nového vyplnit trvalou adresu v Maďarsku a pak se dohadovat s podporou o přepsání zpět plus další hromadu věcí. nebo si posílat eura přes revolut. Chtěl bych se zeptat zda je cesta přes revolut finančně stejně výhodná nebo mam podstoupit anabázi s novým účtem. Moc děkuji za odpověď.
Zkus řešit s podporou převod pod Madarsko. Revolut je ale taky dobre řešení. Kurz neni středový, ale je velice dobrý a prakticky na převodu tratiš jen par bezvýznamných drobných, ktere nebudou hrat dlouhodobě roli. Jen je to otravný mezikrok a posilat koruny je prostě jednodušší. Nechapu, co IBKR blbne. Sotva zavedli pro Čechy sběrný účet, tak je hned začínají posilat pod jinou pobočku, kde není. Je to praštěné.
@ ono hodne cechu chtelo do Irska, protoze Madarsko
A proč chcete být v Maďarsku? Je to spojenec Putina
ono je to asi logicke lebo cena ide dole vtedy ked sa vo velkom predava a predava sa vecsinou vtedy ked to nevyzera dobre a naopak.
super
Ty nás tedy poslední dobou zásobuješ.😀 Super.👍 Jaký to je skončit v práci a jet sám na sebe?
Zatím mi přijde, že pracuju na videích ještě vice a stíhám naopak méně 😀 Ale konečně mám čas si zase přečíst knížku, zabrnkat na kytaru a zajít na procházku. A každý den si pospím o hodimu déle 😄
Dělat sám na sebe je určitě svoboda ale není to pro každého.. musíš být kreativní.. můj den je takový, ledová sprcha, 30 min cvičení, meditace, dále emaily, hovory s klienty a zaměstnanci, nákup materiálu, delegování práce, montáž, kontrola práce mých lidi, řešení problémů atd. Baví mě to..Vydělat si pěkně peníze, není to zadarmo, zkus a uvidíš, nepřemýšlel o tom a jdi do toho
Měníš tu bramboru nebo je pořád stejná? :D Každopádně díky za videa :)
Jednou za čas ji vyměním. Tuhle už mám skoro rok a je pomalu na čase, ji vyhodit. Ne, počkat. Je na čase, aby dosahla finanční nezávislosti a užila si zasloužený duchod. Tak jsem to chtěl napsat 😀
👌
Bacha na ty pojmy: o x procent vs. x procentnich bodu!
Jo, obcas mi to ujede :)
Aha takže jsme se dozvěděli že průměrný Investor v těch grafech je vlastně trader co investujete většinou do jednoho roku pak už nepokračuje. Navíc za ten rok vlastně všechno co původně nakoupíl prodal a koupil jiné kusy. Taky v panice prodava a nakupuje když je hype ty nejvíce předražené akcie. To ale není investor pro mě ale nevzdělaný spekulant, takže pokud někdo umí ovládat své emoce , není chamtivý a nepanikaři a umí ohodnotit akcii jestli je levná nebo dráha tak se má dobře :-)
V jednom podcastu používali investulant. Člověk, co si myslí, že investuje, ale přitom spekuluje...
Mrkni prosím na UniCredit Bank. Ta teď nabízí 25x400Kč.