Koniec muzycznego bólu dupy (B czy H - jak nazywać dźwięki)

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 29 ธ.ค. 2024

ความคิดเห็น • 142

  • @baz0k
    @baz0k  ปีที่แล้ว

    🔔 Subskrybuj: th-cam.com/users/baz0k
    👨‍🏫 Dołącz do Patronów: patronite.pl/baz0k
    🔍 Zapisz się na newsletter: bazok.pl/newsletter
    📚 Materiały do nauki: bazok.pl/sklep-internetowy

  • @WillyLonka
    @WillyLonka ปีที่แล้ว +3

    Muszę przyznać, że Twój kanał idzie w bardzo dobrą stronę, a Twoje materiały są coraz lepsze w przekazywaną wiedzę i w jakość ich prezentowania. Co do systemu nazewnictwa dźwięków to mam bardzo podobne podejście, by trzymać się bardziej logicznej nomenklatury anglosaskiej, a samo "H" w muzyce może zostać tam skąd pochodzi - w historii :)
    Trzymam kciuki za dalszy rozwój kanału!

  • @radxkl
    @radxkl 13 วันที่ผ่านมา

    Podoba mi się twoje podejście. Dzięki h występujący na wschód i południe od Niemiec jest tak durny, że kiedyś intensywnie zacząłem szukać powód jego zaistnienia. Znalazłem ciekawy artykuł, który postulował, że nazwa tego dźwięku wzięła się z ... błędu w odczycie litery b pisanej ghotickiem.

  • @discongr3800
    @discongr3800 ปีที่แล้ว +1

    W punkt, ludzie którzy przywalają się o stosowanie nazewnictwa, które jest dla kogoś wygodniejsze, mimo tego że jest poprawne wywołują prawdziwy ból istnienia.

  • @miczek20
    @miczek20 ปีที่แล้ว +3

    Ło matko!! Przecież to jest totalny sztos!! No wreszcie !!! Bartek - Mistrz! Kurtyna! :]

  • @PiotrKozowski-dl5nc
    @PiotrKozowski-dl5nc ปีที่แล้ว +1

    No cóż, krytyką nie należy się przejmować, jeśli się czyje, że ma się rację. Uczę się od pół roku teorii i również uważam, że system amerykański jest jasny i przejrzysty, co szczególnie dla początkującego jest bardzo ważne. Dzięki za Twoją pracę i pozdrawiam

  • @brajankokoszka5198
    @brajankokoszka5198 ปีที่แล้ว +1

    Różne systemy nazewnictwa dźwięków/akordów/skal/stopni itp. wziął się z różnych zawirowań historycznych. Jakby się wgłębić w temat to wszystko ma sens i jest logiczne. Ale właśnie często trzeba mieć kontekst historyczny. Jestem za tym, żeby na całym świecie ujednolicić nazewnictwo, tylko że jest to zbyt duże przedsięwzięcie, żeby było to możliwe... Sam na swoich lekcjach używam takiego samego rozwiązania jak Ty. Największy problemem jest tłumaczenie przez kilka tygodni uczniom o co w tym wszystkim chodzi. Niestety to często zniechęca początkujące osoby. Hejtem się nie przejmuj! Robisz świetną robotę. :)

  • @GaGaciu
    @GaGaciu ปีที่แล้ว +4

    Grasz gdzieś ktoś ci mówi B-dur a ty się zastanawiasz czy dwa bemole czy pięć krzyży. Przejebane

  • @sekwald.seko.dziewicki
    @sekwald.seko.dziewicki ปีที่แล้ว +20

    Hej Bazok, mnie wkurzasz już jakieś trzy lata. Nie widzę powodu byś nie wkurzał mnie kolejne trzy a nawet cztery. Pozdrawiam mocno.

  • @darkoz1967
    @darkoz1967 ปีที่แล้ว

    Witam !!! Dokładnie. Ja poruszam się w nazewnictwie jednym i drugim, gdyż zdarza mi się grać z kolegami z zagranicy i musimy mieć wspólny język.

  • @romanczopik
    @romanczopik ปีที่แล้ว +1

    Doskonale Cię rozumie. Słuszne podejście. Każdy muzyk boryka się z tymi problemami...

  • @OverdriveFunStudio
    @OverdriveFunStudio ปีที่แล้ว +1

    Sporo miałem takich sytuacji, że grałem w danym okresie z "kwitów akordowych" standardy jazzowe (amerykańskie wydania) i jednocześnie jakieś Polskie typu "Zagraj to sam" ! Nie raz mózg musiał szybko się przestawić z myśleniem: "aaaa, ok Polskie nazewnictwo" (lub odwrotnie)". Mnie za to bardziej bolało jak spisywałem akordy z kwitów kolegów z kapeli weselnej i przykładowo w tonacji F-dur były akordy: F, Dis, B. Na początku grając awista mózg robił WTF bo to jak błędy w gramatyce, jednak można się przyzwyczaić ale boli :). Swoją drogą jak już o takich tematach mowa to mnie jako nauczyciela najbardziej w nauce rytmu irytuje fakt że liczba 4 ma 2 sylaby! Często to przeszkadza w oralnym odwzorowaniu ósemkowych podziałów rytmicznych 1 i 2 i 3 i 4 i (mamy 9 sylab)! Brakuje też u nas wypraktykowanego liczenia szesnastek tak jak za granicą: 1e&a 2e&a itd. staram się posiłkować ta ka di mi lub innymi polskimi cudami wymyślonymi na poczekaniu "p-mi-do-ry" itp :) To se popisałem :) Pozdro!

    • @baz0k
      @baz0k  ปีที่แล้ว +1

      Dobrze ze nie trafiłeś na kwit z S dur (es xD). Ja czasem mówię po prostu czte co oczywiście też spotyka się z czepialstwem. Na szesnastki nie znalazłem żadnego polskiego patentu, triole też słabo eozkminione. Dużo luk w polskiej edukacji i patentów które we współczesnej muzyce pasują jak pięść do nosa.

    • @OverdriveFunStudio
      @OverdriveFunStudio ปีที่แล้ว

      @@baz0k Za to u kolegi, który nie znał angielskiego trafiłem na tekst:"klołs jor ajs end ajl kis ju, tumoroł ajl mis ju" :)

    • @dessunia
      @dessunia 7 หลายเดือนก่อน

      le-wa ty-wa

  • @memocrasherofficial
    @memocrasherofficial ปีที่แล้ว +2

    im mniej ktoś robi tym ma więcej czasu na stękanie. Powodzenia!

  • @SzescStrun_JacekKrakowski
    @SzescStrun_JacekKrakowski ปีที่แล้ว +3

    Dla mnie najzabawniejsze jest to, że malkontenci - zwolennicy niemieckiego zapisu wiedzą co to jest Bb, malkontenci - zwolennicy zapisu anglosaskiego wiedzą co to jest H, a marudzą jedni i drudzy. A razi mnie po gałach jedynie mieszanie obu zapisów w opisie np. akordu, co się czasem zdarza: np. Hmaj7. Równie dobrze mógłbym po angielsku pisać "SILĘT".

  • @michel51michabednarek85
    @michel51michabednarek85 ปีที่แล้ว +1

    Dobrze gadasz👍

  • @WikLos
    @WikLos ปีที่แล้ว

    Nie wyobrażam sobie inaczej, sam tak sobie to miksuje, oglądając głównie filmy anglojęzyczne. 👍

  • @GrzechoDe
    @GrzechoDe ปีที่แล้ว +1

    Bardzo podoba mi się Twoje podejście do nazewnictwa i tematu (może dlatego, że też jestem inżynierem ;]).
    Sam wybieram sobie to, co mi bardziej pasuje, co mnie nie myli (jak c C czy min maj) i nie narzucam tego innym.
    Dzięki za Twój poświęcony czas na odpowiedzi i wyjaśnienie solmizacji. Ten film powinien być jako pierwszy dla nowych subskrybentów kanału.
    ps. jeśli znów wrócę praktycznie do gitary to możesz liczyć na kolejnego patrona, bo robisz świetną robotę, z której bym chciał w końcu skorzystać ;)

  • @Dykteusz
    @Dykteusz ปีที่แล้ว

    No i piknie, siadać na Demolu :) Co do pisania dużego i małego funta to tak kiedyś w starych śpiewnikach zapisywało się na szybko "Dury / mole" to taki notesowy bardziej zapis z "Mój pamiętniczku z kokardką XD"

  • @chomic76
    @chomic76 ปีที่แล้ว

    Jak zawsze w punkt.

  • @tomaszmazurek64
    @tomaszmazurek64 ปีที่แล้ว +3

    Jeszcze o dźwiękach enharmonicznych pogadaj, żeby wywołać totalny wylew snobizmu.
    Osobiście, zapewne z tych samych powodów co Ty, myślę systemem hybrydowym - litery angielskie, ale dodaję do nich -is i -es, bo tak jest szybciej. Przy nazywaniu interwałów do nony stosuję nazwy polskie ( a właściwie włoskie), ale powyżej nie chce mi się bawić w undecymy itd. tylko mówię jedenastka, trzynastka. Nazwy i symbole akordów to w ogóle jest bałagan z kilkoma konwencjami i to również w literaturze anglojęzycznej. Mi najbliżej do konwencji z Real Booka, ale rozumiem też inne. No ale ja jestem amatorem, więc nie muszę się nadmiernie przejmować tym czy ktoś poza mną samym albo znajomymi mnie rozumie.

  • @RadoslawO
    @RadoslawO ปีที่แล้ว +7

    @Bartosz Bazok Zelek Miałem mieszane uczucie jak zobaczyłem Twój materiał mówiący o nowej konwencji w jakiej będą pojawić materiały na kanale, która zastąpi stare filmy. Ale teraz jak przyglądam się temu po pewnych publikacjach widzę w tym pewien zamysł i zaczynam się przekonywać, iż był to dobry ruch. Zresztą Twój kanał możesz zrobić co chcesz. Wracając do tematu w/w materiału... sam się kiedyś 'przyczepiłem' w komentarzu, a propos nazewnictwa :P Wybacz, teraz oceniając w szerszym spektrum rozumiem wymiar edukacyjny całości. Dobrze, że popełniłeś ów materiał to wyjaśnia Twoje podejście do tematu. Ps. Na Twoim miejscu załączałbym ten materiał jako obowiązkowy w opisie filmów.

  • @jaroslawkrawczyk6301
    @jaroslawkrawczyk6301 ปีที่แล้ว

    Nie ufaj nikomu!!! Dobry wybór!!!

  • @SassuWunnuOn
    @SassuWunnuOn ปีที่แล้ว +1

    proponuję tym, którzy mówią, że nie można w systemie angielskim, bo mieszkamy w polsce, powiedzieć że system alternatywny nie jest systemem polskim a niemieckim. myślę, że tego rodzaju konserwatyści zaczną od razu wietrzyć niemiecki spisek, mający na celu powolną rekolonizację polski przez niemcy i postanowią jednak pozostać przy systemie angielskim. XD

  • @dariuszpolak3244
    @dariuszpolak3244 ปีที่แล้ว +3

    Aż trudno mi sobie wyobrazić ze ktoś stwarza takie problemy
    Ale widać musiałeś to wyjaśnić
    Ja sam się motam pomiędzy H które mi wpajano w podstawówce, a B z którym się spotykam właśnie teraz najczęściej
    Ale nigdy nie wpadłem na to żeby zwracać tłumaczącemu uwagę raczej staram się być bardziej elastyczny 👍

    • @baz0k
      @baz0k  ปีที่แล้ว

      To bardziej filmik dla mnie i zagubionych obserwatorów tych dyskusji niż dla osób, które mają z tym problem. Ich nigdy nie próbowałem przekonywać. Teraz przynajmniej mogę w 3s wklejać link wyjaśniający zamiast strzępić klawiaturę. :)

  • @Unstpbl
    @Unstpbl ปีที่แล้ว +2

    "ce płaskie" "be ostre" to by było śmieszne xd

  • @Radical_Middle
    @Radical_Middle ปีที่แล้ว

    Mieszkam za granicą od 15tu lat wśród muzyków, tutaj też uczyłem się teorii i nikt tu poza mną nie słyszał o 'H'. jak ktoś chce pograć za granicą z czartów (nut) to raczej powinien znać system anglosaski.

  • @krzysztofolejnik513
    @krzysztofolejnik513 ปีที่แล้ว +2

    Tak trzymaj Bartoszu! Wielki szacunek za Twój profesjonalizm. Najlepszego.

  • @kraetywnaplaneta2010
    @kraetywnaplaneta2010 ปีที่แล้ว

    Bardzo fajny materiał

  • @mlody969
    @mlody969 ปีที่แล้ว

    Dla mnie system niemiecki nie ma sensu. Nie chodzi tylko o to, że mamy kolejność AHC zamiast ABC, ani o ilość bemoli na kole kwintowym, ale o to że dziś każde oprogramowanie, każdy sprzęt czy światowa literatura będzie nas atakowała B i o żadnym H nie wspomni. Nawet tunera do gitary z H się nie kupi. To był jedynie czyjś błąd, który zaburza kolejność alfabetu i powoduje że dalej nic się nie zgadza i po prostu tak to trzeba traktować.

  • @MajkelJavorski
    @MajkelJavorski ปีที่แล้ว +1

    "ti do" - jakie k.... tido XD Si, siniore. ;)

    • @baz0k
      @baz0k  ปีที่แล้ว

      XD

  • @zbigniewkonaszynski6194
    @zbigniewkonaszynski6194 ปีที่แล้ว

    Jestem na tak w tej retoryce

  • @yanek1830
    @yanek1830 ปีที่แล้ว

    Moim zdaniem przy zapisie akordu, kiedy chcemy zapisać np. H-dur (anglosaskie B major) użyjmy litery H, wtedy nie będzie wątpliwości. Jeśli chcemy zapisać B-dur (anglosaskie Bb major) użyjmy Bb, w takim przypadku też nie powinno być wątpliwości, ponieważ większość zapisów akordów np. w jazzie jest zapisyne w ten sposób. Pozdrawiam

  • @piotr-nowak
    @piotr-nowak ปีที่แล้ว

    Popieram!

  • @sebastian1200
    @sebastian1200 ปีที่แล้ว

    Często te osoby co mają ból dupy nie znają podstaw chociażby jak znalezienie wszystkich triad (major, minor, augmented, diminished, lydian, frygian flat 2, sus4, sus2 etc) na całym gryfie. Osobiście używam anglosaskiego nazewnictwa bo jest bardziej logiczne a teoria jest lepiej wytłumaczone w tej formie. Nie mniej jednak zgadzam się, że w Polsce trzeba znać oba bo nie wiadomo z kim się będzie grało. Swoją drogą mnie dawno temu A- uczyli pisać z małej litery w szkole muzycznej 😁(masakra). Bardzo dobrą robotę wykonujesz i tak trzymaj! Tym co hejtują rekomenduje wzięcie na wstrzymanie, zachowanie swoich mądrości dla siebie i zabranie się za ćwiczenia/naukę. Nikt nikogo tutaj nie trzyma na siłę.
    Wszystkiego dobrego Bazok „…and keep on going’!” 👍

  • @bloom_3337
    @bloom_3337 ปีที่แล้ว +3

    Szanuje za to, że ktoś w końcu chce podjąć się wytłumaczenia teorii spójnie, w przystępny sposób i pokazać jak powinno się jej uczyć, żeby nie przerażała, wierzę, że Ci się to uda. 😎 Ps. Czekam z niecierpliwością na odcinki z tej serii.

  • @AnnaMuzyka54
    @AnnaMuzyka54 ปีที่แล้ว +3

    Brawo Bazok! Tak trzymaj!

  • @sadowskihomestudio
    @sadowskihomestudio ปีที่แล้ว +2

    A co z osobami używającymi systemu solfeżowego? Ci to muszą być wkurwieni jak to oglądają 🤣

    • @baz0k
      @baz0k  ปีที่แล้ว

      Serio ktoś jeszcze w ten sposób się uczy dźwięków? Niezły odpał :D

    • @sadowskihomestudio
      @sadowskihomestudio ปีที่แล้ว

      @@baz0k obawiam się, że Francuzi oraz nasi sąsiedzi zza wschodnich granic. Miałem okazję grać z muzykami z Ukrainy i oni na 100 używają solfeżu.

    • @baz0k
      @baz0k  ปีที่แล้ว

      naajs :D

  • @jaroslawklos7896
    @jaroslawklos7896 ปีที่แล้ว +1

    Czy grałeś może w górniczo - hutniczo orkiestrze dętej ?

  • @regret1570pl
    @regret1570pl ปีที่แล้ว

    pogodziles zapis H i B jak Harlej i Beton :D

  • @darkoazure9902
    @darkoazure9902 ปีที่แล้ว

    Tak ... prowadzenie działalności edukacyjnej to niełatwy kawałek chleba ... tzn. jak ktoś tam se siądzie ... ręcy na ręcy i "UCZ MIE" ... a jak mie nie nauczysz, to "TFUJ ... PROBLEM"

  • @jerekp
    @jerekp ปีที่แล้ว

    i bardzo dobrze

  • @LukeKo79
    @LukeKo79 ปีที่แล้ว

    Zajebisty filmik. Ktoś w końcu mi wyjaśnił o co chodzi i dlaczego. Na marginesie od 19 lat w UK, także inżynier. Na początku nibchokere nie mogłem skumać dlaczego angolę mówią „B” a grają „H” 😂😂😂. Niemcy maja najlepsze normy DIN ale system muzyczny chujowy! 😂😂😂 Pozdrawiam

  • @alt3rnatywa
    @alt3rnatywa 9 หลายเดือนก่อน

    Trafiłem tu przez przypadek a szczęka mi opada . Tego szukałem. Nie jestem sam 😅

    • @baz0k
      @baz0k  9 หลายเดือนก่อน

      witam serdecznie

  • @marekgrabowski4815
    @marekgrabowski4815 ปีที่แล้ว +1

    No dobrze, zostaną Angole. Nie będzie już mszy h-moll Bacha, wariacje na temat
    b a c h stracą sens itd,itd.

  • @pawebogdan7875
    @pawebogdan7875 ปีที่แล้ว +1

    Brawo!

  • @Rura3321
    @Rura3321 ปีที่แล้ว +1

    jakby ból narastał to znam dobrego proktologa :-) ... nie denerwuj się i policz sobie spokojnie do 10 (żart - polecam skecz). Masz kanał, który mogę porównać do Ricka Beato ... to co robisz jest super! Trzymam kciuki!

  • @zagrajkowymusic7152
    @zagrajkowymusic7152 ปีที่แล้ว

    ja się zastanawiam czy kiedyś będzie sie dało zrobić w pl oficjalnie I stopień SM w wieku dorosłym. heh, co do odcinków, spoko by było jak byś zrobił kiedys np. kształcenie słuchu, taka seria,.gdzie np. grasz interwał dajesz 5 sekund na określenie i następny przykład. Rób jak chcesz, jak uważasz, to tylko pomysl ode mnie ;);)

    • @jerekp
      @jerekp ปีที่แล้ว

      masz do tego apki na smartfona

    • @baz0k
      @baz0k  ปีที่แล้ว

      kup, albo sciągnij darmową apke na smartfona i codziennie cwicz :)

  • @angelikamizak5914
    @angelikamizak5914 9 หลายเดือนก่อน

    Jeszcze jedno pytanie tonacja B dur czy Bes dur ? Powiedzmy ze korzystamy z europejskiego alfabetu C D E F G A B C I teraz jak nazwac tonacje z dwoma bemolami ? Skoro do dzwiekow z bemolami dodaje sie koncowke ,,es" to nazwa tonacji to Bes dur ?

    • @baz0k
      @baz0k  9 หลายเดือนก่อน

      Jakbym to ja decydował co jest poprawne i ma sens to mowilbym Be, Bes, Bis.

  • @iras1083
    @iras1083 ปีที่แล้ว

    Nie ma klikbejtu, więc nie obejrzą ci, którym to by się przydało.

    • @baz0k
      @baz0k  ปีที่แล้ว +1

      :D

  • @omenmm
    @omenmm ปีที่แล้ว

    Ktoś kojarzy dobre amerykańskie książki/publikacje do harmonii? Polskie znam części Sikorskiego a zagraniczne?

    • @baz0k
      @baz0k  ปีที่แล้ว

      th-cam.com/video/oIJflR0EQ2o/w-d-xo.html

  • @karolbabel
    @karolbabel ปีที่แล้ว

    Chyba po prostu można cieszyć się samym dźwiękiem, muzyką i postępami w grze. Pełno frustratow na ulicach

  • @kuba1745
    @kuba1745 ปีที่แล้ว

    Bartek ale Ty się nie przejmuj takimi komentarzami. Wkładasz mnóstwo pracy w materiały na których edukuje się mnóstwo osób (w tym ja), więc kwestia ruszenia przysłowiowej dupy i rozeznania się w zapisie zajęłaby tyle samo czasu tym ludziom co napisanie komentarza typu "a pomarudze gosciowi" 🙂

  • @oliwiadaoanh6296
    @oliwiadaoanh6296 ปีที่แล้ว

    Pytanie nie związane z odcinkiem: czy warto kupić gitarę IBANEZ GRG121DX BKF? Proszę jakąś opinię czy się nada dla początkującego 😅

    • @danielkowalski7527
      @danielkowalski7527 ปีที่แล้ว

      Na byleczym można się uczyć, ale ale polecam OD RAZU wybrać gitarę którą przyjemnie się dotyka i dobrze leży(jest wygodna). Pewnych preferencji się nie przeskoczy, najlepiej w sklepie zmacać ile się da - czy ręka dobrze się układa przy trzymaniu kostki.
      Dla mnie najważniejszą wygodą jest mostek floyd rose (niestety ruchomy co się wiąże z upierdliwym strojeniem), oraz koniecznie NIELAKIEROWANY GRYF i PODSTRUNICA - będziesz spędzać długie godziny dotykając instrumentu, i jeśli dotyk będzie przyjemny - to będzie znacznie lepiej spędzony czas.
      Szkoda życia na niewygodę i nieprzyjemności których można uniknąć.
      peavey hp2 mój ulubiony; ale zdziwiłem się bardzo jak nielubiany stratocaster przyjemnie leżał w rękach - dobre drewno to podstawa.

  • @mikolajgorzelanczyk1206
    @mikolajgorzelanczyk1206 ปีที่แล้ว

    pls nagrasz jakiś odcinek o gitarach dla dzieci?

  • @nasda_k
    @nasda_k ปีที่แล้ว +1

    fajnie by bylo jakbys wzucal wiecej recenzji efektow np chorus. Bo tyle lekcji to troche duzo

    • @baz0k
      @baz0k  ปีที่แล้ว +2

      A szukałeś na moim kanale testów/recenzji chorusów? Masę tego nagrałem.

    • @nasda_k
      @nasda_k ปีที่แล้ว

      @@baz0k widzialem ale fajnie by było zrobic recenzje a nie tylko lekcje

  • @darro6_972
    @darro6_972 ปีที่แล้ว

    W jednym komentarzu już o tym wspomniano, ale ja to wyraźnie podkreślę: najprostszy system to małe litery - akord molowy, duże litery - akord durowy, a do tych liter możecie sobie dodawać cyferki jakie sobie chcecie

    • @darro6_972
      @darro6_972 ปีที่แล้ว

      Przepraszam, zamiast literki powinno być cyferki

    • @baz0k
      @baz0k  ปีที่แล้ว

      No to chyba najgorszy system na jaki się natknąłem. Czym odróżniasz na pierwszy rzut oka ręcznie pisane małe C od wielkiego? Plus przyjęło się i często się z tym spotykam, że dużymi literami piszemy akordy a małymi nazwy dźwięków np w kwitach.

    • @darro6_972
      @darro6_972 ปีที่แล้ว

      @@baz0k musiałbym Ci pokazać mój stary zeszyt, na pewno byś odróżnił😉 zresztą zeszyt w kratkę... Kto chodził chociaż do podstawówki da radę😀

    • @ogurstudios123
      @ogurstudios123 ปีที่แล้ว

      Dzisiaj mało kto dba o kaligrafię, a przecież chodzi o to by kwity były jak najbardziej przejrzyste niezależnie czy patrzymy na nie z odległości 20cm czy 2m i niezależnie od stylu pisma. Z większej odległości ciężko jest odróżnić czy dana literka o wielkości 4mm to małe c ale jeżeli ma 4,5mm to już jest C. Dlatego DUŻO ŁATWIEJ kiedy z reguły akordy są durowe niezależnie od wielkości litery ale przez dodanie "mi" mamy akord minorowy. Coś takiego jest o wiele trudniejsze do przeoczenia niż mierzenie z papierem milimetrowym wielkości każdej literki.

    • @GrzechoDe
      @GrzechoDe ปีที่แล้ว

      Myślę, że to kwestia praktyki. Mi też bardziej odpowiadają małe i wielkie litery bo zabierają mniej miejsca ;) co czasem było przydatne przy częstych zmianach akordow. Przy c to widziałem zapis c-moll i C. Min i maj ciągle mi się myli, dlatego muszę sobie przerabiać na dur i mol.

  • @Marchafka
    @Marchafka ปีที่แล้ว

    Czy możemy wysadzić świat i odbudować taki w którym będzie jeden język, jeden system miar i jedna teoria muzyczna? XD

    • @baz0k
      @baz0k  ปีที่แล้ว

      Teoria to tylko umowa próbującą nadążyć za rzeczywistością 😄 Nie podchodziłbym do tego aż tak radykalnie xD

    • @Marchafka
      @Marchafka ปีที่แล้ว

      @@baz0k Spokojnie Bazok, ja sobie tylko śmieszkuję :D Ogólnie to muzykę jest chyba najciężej zamknąć w jakieś ramy i definicje bo słuch lubi płatać figle. Mam wrażenie że bardziej subiektywnie i mniej dokładnie odbieramy dźwięk niż np bodźce wzrokowe

  • @grandmaenjoysmusic
    @grandmaenjoysmusic ปีที่แล้ว

    Wprowadźmy system anglosaski po polsku! Eb = E-płaski, E# = E-ostry i jest po polsku i kompatybilnie :)

    • @baz0k
      @baz0k  ปีที่แล้ว

      😆

  • @tomaszkuczynski6600
    @tomaszkuczynski6600 ปีที่แล้ว +2

    Z tematem b/ h to podobno bylo tak, że parę wieków temu jakas pierdoła niechlujnie napisała b, a druga pierdoła myślała, że to h i tak napisała. No i taki bajzel po dwóch pierdołach pozostał.

  • @yaro-oo
    @yaro-oo ปีที่แล้ว +2

    ❤ Ujmę to tak: mieszkamy w Polsce zatem zapis anglosaski nie jest naszym zapisem ale system niemiecki RÓWNIEŻ NIE JEST naszym zapisem wiec z jakiej bani mamy się go uczyć? Tym bardziej, ze w systemie anglosaskim po dźwięku A mamy dźwięk B a w języku polskim po literce A kolejną literę mamy B a nie H. Tyle w temacie.
    Mnie to tez osobiście strasznie wkur… bo robi zupełnie niepotrzebną wodę z mózgu i tak można pomyśleć ale lepiej te myśli przeznaczyć na coś bardziej pożytecznego jak chociażby interwały.

  • @artysta122
    @artysta122 ปีที่แล้ว +1

    Całe życie oglądam angielskiego jutuba dlatego używam codziennie angielskich nazw np c major i c minor

  • @DoubleSuper8
    @DoubleSuper8 ปีที่แล้ว

    Duża litera to akord durowy, mała - molowy. Z B i H jest zawierucha. Najpierw jest chwyt A. A z poprzeczką na 1 progu to B, na drugim to H, na 3 C itd. Ale skoro H niekiedy oznaczany jest jako B, to jak w tym przypadku jest oznaczone B? ;)

    • @baz0k
      @baz0k  ปีที่แล้ว

      Wszystko jest w filmie ktory komentujesz 🙃

  • @Artur-wm1xc
    @Artur-wm1xc ปีที่แล้ว

    Będę z tym nudny, ale numeruj lekcje 😉

    • @baz0k
      @baz0k  ปีที่แล้ว

      Będę z tym nudny, ale od tego jest spis treści na mojej stronie

  • @mateuszkozak896
    @mateuszkozak896 ปีที่แล้ว

    Nagraj jak mieć luźny nadgarstek

    • @baz0k
      @baz0k  ปีที่แล้ว

      Było wiele razy

    • @mateuszkozak896
      @mateuszkozak896 ปีที่แล้ว

      @@baz0k mógłby pan podesłać link

  • @Yogi231faza
    @Yogi231faza ปีที่แล้ว

    Dzień dobry panie muzyk. A powiesz chociaż dwa słowa kto zmienił i po co częstotliwość strojenia instrumentów z 432hz na 440hz? Pozdrawiam

    • @baz0k
      @baz0k  ปีที่แล้ว

      Polecam lekturę: dzwiecznebzdury.wordpress.com/2018/08/13/432-hz-prawdziwa-historia/

  • @artsonpl9821
    @artsonpl9821 ปีที่แล้ว

    Jaki kierunek AGH? :)

    • @baz0k
      @baz0k  ปีที่แล้ว +1

      Mgr inż budownictwa

  • @piotrrusk
    @piotrrusk ปีที่แล้ว

    No dobrze, więc skoro mówisz po polsku - jak nazywasz akord B-dur? (Dźwięki po angielsku: B flat-D-F). Zgodnie z polskim nazywaniem, powinieneś ten akord nazywać B-dur, zgodnie z angielskim B-flat major. Więc - skoro dźwięk B nazywasz zgodnie z angielską konwencją B-flat, to akord nazywasz B-flat-dur? To jest pytanie, nie zarzut 🙂
    Pozdrawiam i duży szacun za wiedzę. Też jestem inżynierem 🙂

    • @baz0k
      @baz0k  ปีที่แล้ว +1

      Jak mówię? Po polsku.
      B = H dur
      Bb = B dur
      Są ludzie co się nie czają i mówią - co jeszcze oficjalnie nigdzie nie weszlo ale licze ze na tym skonczymy :)
      B = B dur
      Bb = Bes dur

    • @piotrrusk
      @piotrrusk ปีที่แล้ว +1

      @@baz0k To tak, jak ja 🙂
      Zgadzam się, przydałaby się spolszczona notacja angielska, wtedy nieporozumienia by zniknęły.

  • @MarcinWanago
    @MarcinWanago ปีที่แล้ว

    Cześć :) Bardzo rozsądne podejście. Czy mógłbyś nagrać jakiś film o tym jak oswoić się z tym, że interwał pomiędzy strunami G i B jest inny niż w innych parach strun?

    • @baz0k
      @baz0k  ปีที่แล้ว

      Ćwiczyć 🙃

  • @wolo
    @wolo ปีที่แล้ว +3

    System niemiecki powinien zostać stopniowo zarzucony i trafić do lamusa lub do muzeum muzyki. Myli i zniechęca kolejne pokolenia początkujących muzyków. Gdyby trzymał się kupy, ok, niech by sobie współistniały oba. Ale jest zwyczajnie błędny i niespójny, najpewniej jest efektem pomyłki. Nie istnieje żaden logiczny argument za tak pokrętnym zapisem.

  • @tokarjunior5466
    @tokarjunior5466 ปีที่แล้ว

    j sie czyta jak h

  • @radekk5080
    @radekk5080 ปีที่แล้ว +2

    #team anglosaski - logika i sens.
    A ten drugi system z czasem umrze śmiercią naturalną 😅

  • @AsiaKowalczyk-ft5oy
    @AsiaKowalczyk-ft5oy ปีที่แล้ว

    Jaką gitarę polecasz za Max 2500 zł ?

    • @danielkowalski7527
      @danielkowalski7527 ปีที่แล้ว

      zmacaną która dobrze się dotyka (nielakierowany gryf i podstrunica) i wygodnie leży.

  • @brakpseudonimu236
    @brakpseudonimu236 ปีที่แล้ว +2

    Esy i isy są spoko, ale z tym H i B to powinni już zrobić porządek, to dobre tylko dla wygłupów Bacha.

  • @Wojciech-ten-nick
    @Wojciech-ten-nick ปีที่แล้ว

    serio to taki problem?

  • @marekh8467
    @marekh8467 ปีที่แล้ว

    Muzyka jest jedna, nazewnictwo winno byc znormalizowane, jedno i powoli się powinno do tego dążyć mimo oporów ludzi-betonów. .... Logiczne i prostsze jest anglosaskie. System anglosaski oparty jest na muzyce wspolczesnej, mocno rozwiniętej w stosunku do muzyki klasycznej, bo na takiej oparty jest system niemiecki. Jak ktoś nie ma nic lepszego do roboty, zrzędzi i narzeka, zamiast ten czas poświęcić na przejście z jednego systemu (niemieckiego, XiX wiecznego) na drugi (anglosaski - zdecydowanie lepszy moim zdaniem), to tylko współczuć. A (dur) ... a (mol) - bez zbędnej pisaniny... A flat, C flat itd, zamiast polskich As, Ces itd. .... Byloby dobrze jakby wprowadzono to w szkołach jako podstawę a system niemiecki traktowano marginalnie jako zaszłość historyczną.

  • @piobzo
    @piobzo ปีที่แล้ว +1

    Wżyciu nikogo nie skrytykowałem, że używa zapisu anglosaskiego czy miesza zapisy, w końcu człowiek nie ma 5iq więc się połapie o co biega.
    Ale zwróć uwagę, że
    Ponieważ w szkołach muzycznych stosuje się tzw zapis niemiecki. wszyscy instrumentaliści(bo świat nie kończy się na gitarze), korzystają właśnie z niego, btw różnica wynika z pisma gotyckiego gdzie h wygląda jak b. Dla mnie próba wymuszenia zapisu anglosaskiego w Polsce to tak jak mówienie, o wywalaniu ąćęłóźż bo w angielskim ich nie ma, i stosowaniu wyrazów obcych pomimo istnienia ich odpowiedników polskich.
    Jako, że kończyłem klasę skrzypiec, dla mnie to laicyzacja muzyczna. Na roku w klasie gitary było dwóch gitarzystów, pięciu skrzypków, 2 flecistów, dwóch akordeonistów, od groma trąbek, saksofonów, fletów, klarnetów nawet ze 3 puzony... jeden perkusista i chyba 2 pianistów i teraz wyobraź sobie, że instrumenty mają grać, w jednym zespole, a ty izolujesz gitary do zapisu anglosaskiego... I teraz pan dyrygent do ciebie zagraj h, a ty nie wiesz co to h... bo tobie na lekcjach gitary mówili o b, bo jakiś mądry się znalazł i zrewolucjonizował zapis gitarowy, 8 latek ma w głowie mętlik, bo na kształceniu słuchu b h, a potem b to nie h, bo na gitarze nie ma h:).
    Także zostawmy jak jest, z szacunkiem jedni dla drugich.

    • @Nickmusimiecconajmniej3znaki
      @Nickmusimiecconajmniej3znaki ปีที่แล้ว +2

      "Dla mnie próba wymuszenia zapisu anglosaskiego w Polsce to tak jak mówienie, o wywalaniu ąćęłóźż bo w angielskim ich nie ma," Bezsensowne zestawienie. Polskie litery odpowiadają stosowanym w języku polskim głoskom i mają sens praktyczny. Stosowanie systemu niemieckiego sensu praktycznego nie ma, jest to jedynie zbędne utrudnianie sobie życia. System anglosaski jest po prostu obiektywnie lepszy.

    • @tylkotel3273
      @tylkotel3273 ปีที่แล้ว

      @@Nickmusimiecconajmniej3znaki Obiektywnie? Trzeba by poswiecic naprawde sporo miejsca, gdzie daloby sie wymienic wszystkie przewagi systemu niemieckiego nad "angielskim". W komentarzach na YT mozna sobie najwyzej nastukac co kto woli stosowac a nie faktyczne rozprawiac co jest lepsze.

    • @Nickmusimiecconajmniej3znaki
      @Nickmusimiecconajmniej3znaki ปีที่แล้ว +2

      @@tylkotel3273 Wymień choć jedną z tych przewag - taką, która choć trochę równoważyłaby to absurdalne "h".

    • @tylkotel3273
      @tylkotel3273 ปีที่แล้ว

      @@Nickmusimiecconajmniej3znaki to nie miejsce na to.

    • @piobzo
      @piobzo ปีที่แล้ว

      ​@@Nickmusimiecconajmniej3znaki czyli ó ż ch, można wywalić w końcu jest u, rz, i h.
      Akademicko stosuje się system niemiecki, jak powiesz do kogoś żeby zrobił transpozycje o "triade", czy "terade" do się będzie patrzył jak na idiotę i co z tego, że logiczne, w Polsce używamy określenia tercja i kwarta, już nie mówiąc o różnicach w zapisywaniu nazw akordów, gam, czy na nazwach utworów kończąc. Cytując klasyka "świat poszedł do przodu... pojawiły się komputery,"... nie ma potrzeby abyśmy stosowali ich system, mając własny logiczny. Zabawa w przekładanie zwłaszcza włoskich określeń dynamiki na system anglosaski to błazenada. Zawsze czegoś ci będzie brakować, to system nie kompletny.