Stojí za odporem vůči evoluci skutečně náboženství? - Proč to řešíme?
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 30 พ.ย. 2024
- Kofeinový nápoj i kapsle Alchemistr najdete na www.alchemistr.cz
Odkaz na Martinovu novou knihu: www.vedeckekla...
Dlouhodobým sponzorem je appka pro rozvoz jídla Wolt! Pokud se příhlásíte jako nový uživatel přes get.wolt.com/V... a zadáte heslo "VLNKY", dostanete 2x100 Kč na první dvě objednávky s doručením. Kredity mají platnost 14 dní od zadání kódu na profil.
Zvědátorský podcast, kde najdete zatím starší díly: anchor.fm/zved...
Multifunkční šátky a další merch najdete tu www.realgeek.c...
Kde sehnat nejen Patrikův notebook: bit.ly/Patrikov... , jeho specifikace najdete zde • KONEČNĚ MÁM NOVÝ STROJ...
Řešíme témata všeho druhu, zajímavosti i nedůležitosti. Proč? Na to asi přijdete spíš vy než my...
Byznys kontakt: korenar(at)inwentive.com
Jsme moderní, máme Facebook :O / zvedatori
Technická: Témata rozebíráme bez hluboké přípravy a jakéhokoli scénáře, aby byl rozhovor autentický, tak nečekejte naprostou vědeckou přesnost. Detaily můžete vždycky vyhledat v odkazech níže v popisku. Děkujeme za pochopení :)
----------------------------------------
Patrikův kanál: / patrikkorenar
Patrikův Patreon / faktavitezi
/ patrikkorenar
----------------------------------------
Zdroje k dalšímu pošťourání:
agencia.fapesp...
journals.plos....
Celkem to odpovídá mé zkušenosti. Vzhledem k tomu, že celý proces vzdělávání je u nás maximálně sekularizovaný (což považuji za správné) a o Bibli se z mé zkušenosti učí převážně jako o vlivném literárním díle (což je podle mého opět správné), současné pojetí mnoha českých křesťanů, které znám, sedí. A myslím, že pochopení evoluce je problém i pro spoustu lidí, kteří nábožensky založení nejsou.
A co takové stvoření dle polyteistických náboženství?
@@ingridlaskova1878 Nejsem si jist, jak to souvisí s tím, o čem píšu, ale budiž, zkusím nějak zareagovat. Bible je literární památka, jejíž stopa je v Evropském umění velmi výrazná, proto dává smysl se o takovém uměleckém díle učit. Nikoli z hlediska náboženských výkladů, ale z hlediska výkladů literárněvědných, historických a kunsthistorických. Stejně se dle mé zkušenosti přistupuje k řeckým mýtům (jejichž vliv na evropskou kulturu je také značný - a to i u křesťanských středověkých autorů; viz množství odkazů na antické příběhy např. v Kosmově kronice), u ostatních je situace složitější, především kvůli tomu, že dochovaných původních pramenů je poměrně málo a někdy je těžké je oddělit od přikrášlených převyprávění především z 19. století nebo pozdějších. Jejich vliv na evropskou kulturu je smysluplné zkoumat až právě od 19. stol. a rozhodně se nejedná tak zásadní vliv, aby bylo nutné jej promítat do už tak nacpaných učebních plánů pro ZŠ a SŠ.
Vznik Zvědátorů byl boží zásah.
Mě zase ve škole učili, že náboženství škodí lidstvu a kdo chodí do kostela, ten se nedostane ani na střední, natož na vejšku, a že si to soudruzi dobře pohlídají. Kromě náboženství se požadoval ještě správný dělnicko-rolnický původ. Proto dodnes nerozumím, proč se to tom ještě znovu mluví. Vždyť to bylo tak jasné - říkat opak nebylo hrdinství ale hloupost. Proč jsme si měli kdysi komplikovat život, komplikujeme si ho až dnes. Proto Zvědátorům palec nahoru.
12:10 mne tak znepokojila sestra, ktera mi behem aplikace ockovani proti covidu sdelila, ze podle ni je to podvod. Rikala jsem si, ze snad mi nepichla placebo ve svate valce proti pharmaprumyslu 😅
V USA možná hraje roli i to, že, jak jsem slyšel, mnohé univerzity tam na vědecké obory, zejména ty, co souvisejí s biologií nebo astronomií, automaticky odmítají studenty ze škol, kde se učí kreacionismus, aniž by se těch studentů vůbec ptali na jejich znalosti evoluce (které mohou mít i díky samostudiu) a zda s ní souhlasí. Toto tam pak dál přilévá olej do ohně a jen prohlubuje mezeru mezi náboženstvím a vědou, která tam vzniká. Přitom je to naprosto zbytečné.
A co stvoření dle polyteistických náboženství?
Včera jsem měl poprvé alchemistr, byla to příjemná změna oproti energiťákům. 🤔Dokonce to vyjde na měsíc i levněji, myslím že máte dalšího stálého zákazníka.
Patrik: "Možná náboženství není ten hlavní problém..."
Radek z Maxwellových démonů: "Hold my beer..." (chystaje se vysvětlit, kde může náboženství způsobovat problém)
keď som robil psychotesty v práci, tak ma frázovanie niektorých otázok fakt zaskočilo.. viac menej som súhlasil, len to znenie tej otázky bolo akoby v rozpore.. keď som sa spýtal, že ako mám postupovať, keď v podstate súhlasím s tým, čo sa otázka pýta, ale nie s jej znením, tak najlepšia odpoveď, ktorú som dostal bola "odpovedajte na otázky presne tak ako znejú" a odvtedy nemám problém odpovedať na otázky.. ak s otázkou aj súhlasím, ale nie je dobre položená, tak odpoveď je nie, pretože nesúhlasím so znením otázky..
Babička: Evoluce je kacířská hloupost.
Also babička: Ten kluk má ale oči, to má po tatínkovi!!!
Zaujímalo by ma, ako by dopadol prieskum, keby to robili medzi Američanmi, teda občanmi USA. Mnoho občanov USA sú zástancovia kreacionizmu, čo sú úhlavní nepriatelia katolicizmu.
Inak kozmológ Georges Lemaître, ktorý prišiel s teóriou veľkého tresku, bol katolícky kňaz. Pomenovanie teória veľkého tresku vymyslel Hoyle a myslel to ironicky.
Mňa ešte ako malého i kňaz viedol na náboženstve v škole, že viera/náboženstvo nám odpovedá na otázku PREČO a veda na otázku AKO, a že nie sú v rozpore ale vzájomne sa dopĺňajú. A myslím si, že to bol správny prístup k mládeži.
Až na to, že žádné náboženství za těch tisíce let neodpovědělo ani na jednu otázku „proč?“ Nelze hledat užitečnost ve výmyslech a lžích a myslet si, že fantazie doplňuje realitu.
@@karolinamikesova Prečo fantázia nemôže dopĺňať realitu? Čo sa stane?
@@lasholub4224 Otázku „Co se stane?“ by bylo vhodné pokládat ještě před rozšířením organizovaného náboženství. Ptáte se o pár tisíc let později.
@@karolinamikesova keď sa ti nechce, tak v pohode. Chcel som ale požiadať o rozvinutie tvojej myšlienky, lebo neviem, čo myslíš tým, že "fantázia by nemala dopĺňať realitu." Príde mi, že by sa to mohlo vzťahovať aj mimo náboženstva.
@@lasholub4224 Právě jsem to rozvinula. :D Potřebujete to podrobněji? A nejsme kámoši, tak mi netykejte. Díky.
Ve škole nás učili něco o shlukování a že jsme z kaluže a ještěrek (zjednodušeně).
Mnohem logičtější mi přijde, že inteligentní věci vznikají pomocí plánu a jsou stvořené. Třeba domy, nebo ptačí budky. Člověk hned pozná hromadu kamení, nebo dřeva od něčeho, v čem je plán. Zajímavé, že se dívá do zrcadla a nevidí to 😀 Náboženství celý pohled zbytečně komplikuje a ideální je jej z takových úvah úplně vypustit, protože nadělá více zmatku, než užitku. Stačí si uvědomit kolik informací je uložených v "blbém" semínku stromu. Nehledě na DNA a složitost vyšších živočichů - jsme na úplném začátku zkoumání a víme prd. Zrovna při kuchání kapra jsem žasnul nad dokonalostí s jakou je sestrojen - možnost, že k tomu (ten kapr) došel postupným přizpůsobováním, nebo mutacemi, je dle mého, krajně nepravděpodobná.
Berete plánované zastarání jako konspirační teorii ?
Škoda, že velký třesk není moc pravděpodobný. Papež je vedle....
O tom som nepočul, vieš mi poslať nejaké ďalšie články k alternatívnym teóriám o vzniku vesmíru, prosím?
Já myslím, že evoluce je jenom pro ně moc těžká na pochopení🤷♂️
Spíš jim ji ve škole blbě vysvětlujou. Což je ve školství celkem běžný jev 😀
Evoluce není těžká. Úplně nejjednodušeji je to změna za čas. Procházejí si jí organismy, kultury, společnosti, myšlenky… Biologie se zaměřuje jen na ty organismy. Živočichové se přizpůsobují prostředí a předávají svoje geny dál. Ti, kteří se prostředí přizpůsobit nedokážou, skončí v propadlišti dějin. Je to přirozený výběr. :)
@@karolinamikesova Tohle je právě hezký shrnutí učiva prvního stupně základní školy, ale nic to nevysvětluje (třeba z toho není jasné, proč delfín nemá nohy/žábry nebo naopak hroch nemá ploutve). Aby člověk pochopil, jak evoluce funguje, musí si projít evoluci nějakých konkrétních živočichů.
Pre mna je tazke pochopit evoluciu, kde nahodnym vyberom vznikla (z naseho pozorovania) dokonala priroda, ked vsade okolo vidim ako Clovek od svojho narodenia prirodzene vsetko rozbija a nici. A preco ma z toho zly pocit. Take zabijanie postihnutych ci starych... je vedecky OK.
Radsej teda evolucii moc v tomto neverim :c) Pre kazodenny zivot a medziludske vztahy mi popisuje realitu uveritelnejsie nejake to nabozenstvo.
@@scobra1cz Pán říkal, že mu přijde evoluce moc těžká na pochopení. Neřekl, že nechápe specifické znaky evoluce daných tvorů, ale mluvil obecně, tak jsem mu logicky poskytla obecnou jednoduchou definici. Neusuzujte něco, co nebylo v hlavním komentáři řečeno. :)
Patrik ty by si chcel aby kresťania alebo iný bigotný náboženský fanatici viedli vedeckú debatu? O dôkazoch? Keby toho títo ľudia boli schopný, tak v prvom rade nie sú veriaci.
Plurál nominatívu prídavného mena mužského rodu sa píše s mäkkým "i" na konci.
Pravděpodobně si pleteš víru a náboženství ;-) Víra není náboženství, kdežto náboženství je organizovaná víra. Víra a věda jsou různé, na sobě nezávislé věci. Vědec může být věřící a zároveň ateista nemusí být schopný vést vědeckou debatu. Když máš na něco důkaz, víra přestává mít význam - víra má význam tam, kde se důkazy obstarat nedají, zatím neexistují nebo se obstarávají těžko. Vědecké objevy vychází z víry - nikoliv náboženské, ale z víry v to, že vědecké vysvětlení nebo postup existuje.
@@oswaldmuresan a prídavné mená sa píšu vždy s tvrdým y na konci. Teda okrem množného čísla mužského rodu. Teda niekto vzal celkom jednoduché pravidlo a nasáčkoval tam jedinú výnimku čo nedáva zmysel nikomu.
@@scobra1cz Viera vytvára náboženstvá. Náboženstvá sa vierou obhajujú. Väčšinou sa každé náboženstvo odkloní od viery čo ho stvorila, ale aj tak náboženstvá bez viery nemôžu existovať.
@@spevputnika8071 Ako to myslíš, že prídavné mená sa píšu vždy s tvrdým "y" na konci? Veď sa tak píšu iba v prípade sunguláru mužského rodu a to len v prípade, že sa jedná o vzor pekný. Alebo si dakedy videl napísané "cudzÝ vojak"? Alebo "PávÝ chvost"? Nehovoriac o tom, že ak sú tie prídavné mená v ženskom a strednom rode, tak sa nepíšu ani s "Y", ani s "i" na konci, ale s inými samohláskami.