@@czopert1905 Pierwsze wrażenie robi pozytywne. pulpit informacyjny wyświetlacz jest o niebo lepszy niż w Epever - na jednym ekranie ma wszystkie podstawowe informacje.
Lekki nie jest, ma w środku trochę elementów elektronicznych, radiator duży i chłodzenie wymuszone wentylatorem. Nie rozbierałem go, bo to ma działać ;). Dla mnie istotne było: - Możliwość podłączenia magazynu o napięciu 72V - ma do 96VDC a nawet chyba do 170VDC może ładować. - Regulacja prądu ładowania - ma w zakresie od 0 do 60A - Komunikacja - ma rs485, teraz tylko czas jak to rozkminię i zintegruje z HA. Pozdrawiam, Kamil.
Dzięki za materiał. Kamil jak planujesz zapobiegać nadmiernemu rozładowaniu kwasiaków tym regulatorem MPPT przekazującym energię do magazynu LiFePO4? Będziesz to doglądał i regulował prądem ładowania ręcznie, czy planujesz jakiś układ rozłączający gdy napięcie na kwasiakach spadnie poniżej 66V? Oby nowe regulatory świetnie się sprawowały. 👍😎
@@z.Sh4ped.Po0Tin Na początek będę robił to ręcznie obniżając prąd ładowania do 0 i ewentualnie rozłączę wyłącznikiem kwasiaki od regulatora. W późniejszym etapie zdalnie o ile uda się znaleźć informacje o połączeniu z tym mppt przez rs485 oczywiście z wykorzystaniem ESP32, ESPHome i HA.
Spróbuj dać najgrubsze przewody jakie możesz, lub popraw połączenie regulatora z magazynem. Przy dużym prądzie płynącym od regulatora do magazynu wystąpi spadek napięcia - Na regulatorze będziesz miał wyższe niż na magazynie. To naturalne zjawisko kiedy magazyn chce Amperów :). Sprawdź termowizją przewody czy się mocno grzeją - powinny mieć temperaturę powiedzmy do +5*C w stosunku do otoczenia.
Regulator ma 230VOC - zatrybić zatrybi, ale jak słońce błyśnie mocno to może wyrzucić błąd na regulatorze lub ZADYMI. Proponuję zmienić konfigurację podłączenia na nS2P. Gdzie n to liczba paneli połączonych szeregowo. Albo inaczej - zrób kolego 2 szeregi zrównoleglone. Obniżysz w ten sposób napięcie a zwiększysz prąd. I jeszcze jedno. Szeregowe połączenie jest słabym połączeniem ponieważ, jeśli jeden panel zostaje zasłonięty to cały układ zostaje mocno osłabiony. Dlatego uważam, że instalacje na mikroinwerterach są zajefajne - choć sam takiej nie mam. Najlepiej jak zepniesz panele w układzie 2 panele szeregowo i później takie szeregi robisz ile możesz. Ja tak mam do regulatora EPEver wpięte 4 szeregi po 2 panele(łącznie 3.8kWp i działa to bardzo dobrze.
Akumulator jest obciążeniem dla regulatora ponieważ pragnie się ładować. Może ten nie był dobrym przykładem gdyż jest on naładowany. Niebawem kolejny test z wykorzystaniem przetwornicy na wyższym napięciu ~80VDC. Jeszcze raz :P. Przepraszam, zapomniałem z wrażenia dodać link do regulatora z szybką dostawą. Link z dziś tj. 30.10.2024r. s.click.aliexpress.com/e/_EH9Czsl
Kamil a czy można sterować tym mppt po "jakimś" protokole? Nawiązuje do tego jak np. da się wysterowac mppt Victrona przez BMS (akurat jk-bms). Wiesz czy tu jest opcja jakieś komunikacji?
@@mateuszmazur1482 Port komunikacyjny rs485 jest, więc zakładam że można nim sterować zdalnie po modbusie - tak przypuszczam. To będzie kolejny krok po podłączeniu.
@@KamilSSj2super! Prośba o test tego. Bo muszę dorzucić drugi string do swojej instalacji i jak patrzę na cenę Victrona mppt na 150V to mało nie jest :) zakładam, że tu cena konkurencyjna.
@@mateuszmazur1482 Już niebawem będę testował - może nawet dziś :). Przepraszam, zapomniałem z wrażenia dodać link do regulatora z szybką dostawą. Link z dziś tj. 30.10.2024r. s.click.aliexpress.com/e/_EH9Czsl
@@pjoter- nic sie nie grzeje ma wentylator który skutecznie go chłodzi. Przy 50A idzie jak wściekły ja jestem b.zadowolony z niego,mimo wspomnianej jednej wady. Plus taki że to jedyna ladowarka do 230Vdc
Beznadziejna jest ta blacha na cztery śrubki to dyskwalifikuje kompletnie ten kontroler bo wymiana kabla albo inna jakaś kombinacja czy już przykręconym kontrolerze do ściany w ciasnym miejscu uniemożliwi jakiekolwiek szybkie naprawy Czy poprawki na przykład w kontrolerach mppt firmy epever jest tylko plastikowa klapka którą łatwo zdjąć naciskając na środku i mam pełny dostęp do wszystkich śrubek
To prawda, nie dość, że 4 śruby to jeszcze od boków dokręcane... Ja przykręcam tylko 2 śruby, a żeby było jeszcze lepiej można by pokusić się o poszukanie śrub z łbem 6kąt 😉. Ale ja nie patrzyłem na osłonę jak kupowałem, zależało mi na wyższym napięciu ładowania.
@KamilSSj2 A napisz mi czy w tym regulatorze można ustawiać prąd ładowania od zera tam do 10 a jak jest za dużo to do pięciu i tak dalej Czy to jest w nim możliwe bo ja mam ładowarkę epevera 30 a i ni diabła tam się w ogóle żadnych ustawień nie nie dała zmienić Przynajmniej ja nie potrafię i to moja ładowarka ładuje automatycznie.
@@prestissimoLIVE Prąd ładowanie regulowany w zakresie od 0 A do 60A (w moim kontrolerze), również oczywiście napięcie ładowania w zakresie od 8V do 170V. Masz w nim również wejście DC LOAD półprzewodnikowe chyba jest bo nic nie klika jak załącza 😁o obciążalności 60A. Ja kupiłem je by ładować kwas pierwszym w połączeniu 72V i drugim przekazywać energię z kwasu do LFP. Działa bezbłędnie. W Epever nie ma takiej przejrzystej możliwości, natomiast powinny być ustawienia związane z pojemnością magazynu ładowanego oraz z czasami ładowania -Capacity, Bost charging time, Equalisation time - być może tymi wartościami da się wykalibrować. Najlepiej jest te parametry ustawiać z poziomu komputera, ja używam do tego Solar Station Monitor v1.95 za pośrednictwem WiFi.
@@KamilSSj2 ja mam panel solarny 610W I tam napięcie jest ok.40v to nie wiem czy tym kontrolerem dałoby się je zredukować? Na przykład do 14v i 5A bo ja czasami zmieniam akumulator na mało pojemnościowy 50-70Ah i prąd i napięcie powinno być niższe? Jak mam podłączone 100-200Ah równolegle to jak jest słońce to panel daje ponad 10A I napięcie też ponad 40v. Mając możliwość regulowania tych wartości mógłbym korzystać z różnych akumulatorów w miarę potrzeb.
@@prestissimoLIVE Oczywiście, że się da. Ten kontroler ładuje magazyny o napięciu od 8V do 170V(akumulator), na wejściu(Panele)możesz podłączyć do 230VOC. Czyli możesz podłączyć takich paneli jakie masz 5 szeregowo spiętych(200VOC) i tym ładować swój magazyn 12V bez żadnego ale ustawiając prąd ładowania. Regulator ma automatyczne wykrywanie napięcia baterii oraz możliwość ustawienia parametrów napięciowych przez użytkownika. Przy tak dużej różnicy między panelem a akumulatorem możesz wprowadzić do niego 5 paneli równolegle - przyjmuje on 60A na wejściu MPPT, jednak trzeba liczyć się z tym, że wtedy będzie więcej ciepłą.
Przepraszam, zapomniałem z wrażenia dodać link do regulatora z szybką dostawą.
Link z dziś tj. 30.10.2024r.
s.click.aliexpress.com/e/_EH9Czsl
Najlepszego! Hobby super :) zgodne z moim :)
@@mateuszmazur1482
Dziękuję bardzo.
Słońca i zdrowia życzę.
Pozdrawiam, Kamil
Ciekawy regulator zobaczymy jak się sprawdzi.
@@czopert1905 Pierwsze wrażenie robi pozytywne. pulpit informacyjny wyświetlacz jest o niebo lepszy niż w Epever - na jednym ekranie ma wszystkie podstawowe informacje.
Ciekawy jestem jak wygląda w środku, ja kupiłem na ali: regulator MPPT must pc18-8015f 100A i wygląda dość solidnie.
Lekki nie jest, ma w środku trochę elementów elektronicznych, radiator duży i chłodzenie wymuszone wentylatorem. Nie rozbierałem go, bo to ma działać ;).
Dla mnie istotne było:
- Możliwość podłączenia magazynu o napięciu 72V - ma do 96VDC a nawet chyba do 170VDC może ładować.
- Regulacja prądu ładowania - ma w zakresie od 0 do 60A
- Komunikacja - ma rs485, teraz tylko czas jak to rozkminię i zintegruje z HA.
Pozdrawiam, Kamil.
Teraz tylko integracja z homeassistanetem :)
Na razie to ja będę tym zarządzającym. HA w następnej kolejności.
Dzięki za materiał. Kamil jak planujesz zapobiegać nadmiernemu rozładowaniu kwasiaków tym regulatorem MPPT przekazującym energię do magazynu LiFePO4? Będziesz to doglądał i regulował prądem ładowania ręcznie, czy planujesz jakiś układ rozłączający gdy napięcie na kwasiakach spadnie poniżej 66V? Oby nowe regulatory świetnie się sprawowały. 👍😎
@@z.Sh4ped.Po0Tin Na początek będę robił to ręcznie obniżając prąd ładowania do 0 i ewentualnie rozłączę wyłącznikiem kwasiaki od regulatora. W późniejszym etapie zdalnie o ile uda się znaleźć informacje o połączeniu z tym mppt przez rs485 oczywiście z wykorzystaniem ESP32, ESPHome i HA.
Mam ta ładowarkę ma jedną wadę. Zle 0olazuje napiecie magazynu przez co trzeba inaczej wpisywac napiecie konca ładowania
Spróbuj dać najgrubsze przewody jakie możesz, lub popraw połączenie regulatora z magazynem.
Przy dużym prądzie płynącym od regulatora do magazynu wystąpi spadek napięcia - Na regulatorze będziesz miał wyższe niż na magazynie. To naturalne zjawisko kiedy magazyn chce Amperów :).
Sprawdź termowizją przewody czy się mocno grzeją - powinny mieć temperaturę powiedzmy do +5*C w stosunku do otoczenia.
@@KamilSSj2to jest wada tej ładowarki nie kabli. Stwierdzone u kilku osób
@@Anuluj850 Potwierdzam, ten problem występuje. mam różne odczyty napięcia na dwóch regulatorach obok siebie zasilanych z jednego źródła.
Fajnie, ale nie widzę linka 😢😮
Przepraszam, zapomniałem z wrażenia dodać link do regulatora z szybką dostawą.
Link z dziś tj. 30.10.2024r.
s.click.aliexpress.com/e/_EH9Czsl
Też go nabyłem ale moje panele mają 240 voc niewiem czy u mnie to zatrybi ;)
Regulator ma 230VOC - zatrybić zatrybi, ale jak słońce błyśnie mocno to może wyrzucić błąd na regulatorze lub ZADYMI.
Proponuję zmienić konfigurację podłączenia na nS2P. Gdzie n to liczba paneli połączonych szeregowo.
Albo inaczej - zrób kolego 2 szeregi zrównoleglone.
Obniżysz w ten sposób napięcie a zwiększysz prąd.
I jeszcze jedno. Szeregowe połączenie jest słabym połączeniem ponieważ, jeśli jeden panel zostaje zasłonięty to cały układ zostaje mocno osłabiony.
Dlatego uważam, że instalacje na mikroinwerterach są zajefajne - choć sam takiej nie mam.
Najlepiej jak zepniesz panele w układzie 2 panele szeregowo i później takie szeregi robisz ile możesz.
Ja tak mam do regulatora EPEver wpięte 4 szeregi po 2 panele(łącznie 3.8kWp i działa to bardzo dobrze.
Czy akumulator nie powinien być obciążony? Chociaż żarówką 😮 Proszę o obiecanego linka😢
Akumulator jest obciążeniem dla regulatora ponieważ pragnie się ładować. Może ten nie był dobrym przykładem gdyż jest on naładowany. Niebawem kolejny test z wykorzystaniem przetwornicy na wyższym napięciu ~80VDC.
Jeszcze raz :P.
Przepraszam, zapomniałem z wrażenia dodać link do regulatora z szybką dostawą.
Link z dziś tj. 30.10.2024r.
s.click.aliexpress.com/e/_EH9Czsl
Kamil a czy można sterować tym mppt po "jakimś" protokole? Nawiązuje do tego jak np. da się wysterowac mppt Victrona przez BMS (akurat jk-bms). Wiesz czy tu jest opcja jakieś komunikacji?
@@mateuszmazur1482 Port komunikacyjny rs485 jest, więc zakładam że można nim sterować zdalnie po modbusie - tak przypuszczam. To będzie kolejny krok po podłączeniu.
@@KamilSSj2super! Prośba o test tego. Bo muszę dorzucić drugi string do swojej instalacji i jak patrzę na cenę Victrona mppt na 150V to mało nie jest :) zakładam, że tu cena konkurencyjna.
@@mateuszmazur1482
Już niebawem będę testował - może nawet dziś :).
Przepraszam, zapomniałem z wrażenia dodać link do regulatora z szybką dostawą.
Link z dziś tj. 30.10.2024r.
s.click.aliexpress.com/e/_EH9Czsl
Ponoć się grzeje... nadmiernie
To zapewne przez Ampery 😬. Ważne, że ma większe możliwości kontroli z ciepłotą damy radę.
@@pjoter- nic sie nie grzeje ma wentylator który skutecznie go chłodzi. Przy 50A idzie jak wściekły ja jestem b.zadowolony z niego,mimo wspomnianej jednej wady. Plus taki że to jedyna ladowarka do 230Vdc
Beznadziejna jest ta blacha na cztery śrubki to dyskwalifikuje kompletnie ten kontroler bo wymiana kabla albo inna jakaś kombinacja czy już przykręconym kontrolerze do ściany w ciasnym miejscu uniemożliwi jakiekolwiek szybkie naprawy Czy poprawki na przykład w kontrolerach mppt firmy epever jest tylko plastikowa klapka którą łatwo zdjąć naciskając na środku i mam pełny dostęp do wszystkich śrubek
To prawda, nie dość, że 4 śruby to jeszcze od boków dokręcane...
Ja przykręcam tylko 2 śruby, a żeby było jeszcze lepiej można by pokusić się o poszukanie śrub z łbem 6kąt 😉.
Ale ja nie patrzyłem na osłonę jak kupowałem, zależało mi na wyższym napięciu ładowania.
@KamilSSj2 A napisz mi czy w tym regulatorze można ustawiać prąd ładowania od zera tam do 10 a jak jest za dużo to do pięciu i tak dalej Czy to jest w nim możliwe bo ja mam ładowarkę epevera 30 a i ni diabła tam się w ogóle żadnych ustawień nie nie dała zmienić Przynajmniej ja nie potrafię i to moja ładowarka ładuje automatycznie.
@@prestissimoLIVE Prąd ładowanie regulowany w zakresie od 0 A do 60A (w moim kontrolerze), również oczywiście napięcie ładowania w zakresie od 8V do 170V. Masz w nim również wejście DC LOAD półprzewodnikowe chyba jest bo nic nie klika jak załącza 😁o obciążalności 60A.
Ja kupiłem je by ładować kwas pierwszym w połączeniu 72V i drugim przekazywać energię z kwasu do LFP.
Działa bezbłędnie.
W Epever nie ma takiej przejrzystej możliwości, natomiast powinny być ustawienia związane z pojemnością magazynu ładowanego oraz z czasami ładowania -Capacity, Bost charging time, Equalisation time - być może tymi wartościami da się wykalibrować.
Najlepiej jest te parametry ustawiać z poziomu komputera, ja używam do tego Solar Station Monitor v1.95 za pośrednictwem WiFi.
@@KamilSSj2 ja mam panel solarny 610W I tam napięcie jest ok.40v to nie wiem czy tym kontrolerem dałoby się je zredukować? Na przykład do 14v i 5A bo ja czasami zmieniam akumulator na mało pojemnościowy 50-70Ah i prąd i napięcie powinno być niższe? Jak mam podłączone 100-200Ah równolegle to jak jest słońce to panel daje ponad 10A I napięcie też ponad 40v. Mając możliwość regulowania tych wartości mógłbym korzystać z różnych akumulatorów w miarę potrzeb.
@@prestissimoLIVE Oczywiście, że się da.
Ten kontroler ładuje magazyny o napięciu od 8V do 170V(akumulator), na wejściu(Panele)możesz podłączyć do 230VOC.
Czyli możesz podłączyć takich paneli jakie masz 5 szeregowo spiętych(200VOC) i tym ładować swój magazyn 12V bez żadnego ale ustawiając prąd ładowania.
Regulator ma automatyczne wykrywanie napięcia baterii oraz możliwość ustawienia parametrów napięciowych przez użytkownika.
Przy tak dużej różnicy między panelem a akumulatorem możesz wprowadzić do niego 5 paneli równolegle - przyjmuje on 60A na wejściu MPPT, jednak trzeba liczyć się z tym, że wtedy będzie więcej ciepłą.