A premontrei kolostor és templom romjai, Zsámbék 3D-ben.

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 2 เม.ย. 2021
  • A premontrei kolostor és templom romjai Zsámbék közigazgatási területén állnak, meghatározó látványosságai a városnak. A kora középkorban, az 1050-es években már kőtemplom állt itt, amelyet a következő században bővítettek. III. Béla király a második felesége, Capet Margit kíséretében érkező, francia származású Aynard lovagnak adományozta Zsámbékot. Az ő leszármazottai építtették 1220 körül (bizonyosan 1235 előtt) a Keresztelő Szent János tiszteletére fölszentelt késő román stílusú bazilikát, és a hozzá északról csatlakozó premontrei kolostort. Építése zömében a tatárjárás előtti időre, de befejezése a tatárjárás utánra tehető. A 15. században leégett a kolostor, majd 1475-ben a premontrei rend hanyatlása miatt Mátyás király a pálosok kezelésébe adta. Az új birtokosok gótikus stílusú átépítést hajtottak végre. A premontreiek (eredménytelenül) tiltakoztak kolostoruk elvétele miatt. Buda 1541-es török kézre kerülése után Zsámbék is az új hódítók területére került. A pálosok nem tehettek mást, elmenekültek kolostorukból, amelyet a törökök erődítménnyé alakítottak át. 1689-ben a Zichy család tulajdonába került a településsel együtt a templom is. A templom sorsát 1763. június 28-án földrengés pecsételte meg: leomlott az északi mellékhajó boltozata és oldalfala. A rom gazdátlanná vált, a köveket széthordták a környékbeliek.
    A templomrom egész pontosan ma egy háromhajós premontrei bazilika és kolostor torzója, nem építették újjá. A romterület műemlék.
    Több terv készült a templom és a kolostor állagmegóvására (részbeni újjáépítésére), de évtizedek óta alig-alig történt valami. A pusztulás egyre gyorsul. 2017 februárjában a Zsámbéki Önkormányzat konferenciát tartott - a Romtemplom rekonstrukciója - címmel. A szakemberek egy része szerint tető kellene a falak fölé, ami megvédené azokat az időjárás viszontagságaitól. Más vélemények szerint állagmegóvási munkálatokat elvégzése is elég lenne.
    Addig is míg végleges döntés születik a kolostor és a templom sorsáról, segítségül hívom a 3D technikát, hogy el tudjuk képzelni hogyan is nézhetett ki a templom és a kolostor a középkorban.

ความคิดเห็น • 8

  • @imredory4516
    @imredory4516 3 ปีที่แล้ว +1

    Nagyon érdekes, köszönöm.

  • @GotiCsatorna
    @GotiCsatorna 6 หลายเดือนก่อน

    Szia, milyen programmal készítetted?

  • @AGNES.HALLAI
    @AGNES.HALLAI 2 ปีที่แล้ว

    Nagyon sok romos műemléket rekonstruálnak, és újjáépítenek.
    Az állam és az egyház közös összefogással a zsámbéki templomot is újjávarázsolhatná!

    • @zoltanbereczky7673
      @zoltanbereczky7673 2 ปีที่แล้ว +3

      Éppen ezt teszi. 300 milliót kapott a város a megvalósítási tervekre.

    • @AGNES.HALLAI
      @AGNES.HALLAI 2 ปีที่แล้ว +1

      @@zoltanbereczky7673
      Köszönöm a jó hírt!

    • @judithsmith007
      @judithsmith007 9 หลายเดือนก่อน +1

      Csak azt ne!

  • @KristalyMedia
    @KristalyMedia 2 ปีที่แล้ว +1

    A zsámbéki romtemplom romként való megőrzéséért és helyreállításáért dolgozott Möller István építész. Róla szól ez a film: th-cam.com/video/T70vskk3UEo/w-d-xo.html

  • @defiletia8838
    @defiletia8838 ปีที่แล้ว

    Nagyon szép 3D rekonstrukció. csak egy elég lényeges pontatlanság van, ami szegényesebbé teszi a templom kinézetét - ugyanis eléggé egyszerű unalmas támpillérek vannak csak, ami nem felel meg még a mai valóságnak sem - a templomot ugyanis TÁMÍVEK diszítették, amik a francia katedrálisokon, vagy a prágai szt.Vitus templomon is vannak, ami diametrálisan emeli a templom építészeti értékét.Remélem a valódi rekonstrukció támívekkel fog megtörténni, mert ha csak támpillárek lesznek, akkor az hamisítvány lesz.