Dzień dobry, niezmiernie ciekawy odcinek. Pani archeolog pełna pasji i wiedzy. Dziękuję za kolejną lekcję historii i wskazanie miejsca na mapie Polski, które trzeba koniecznie zwiedzić. Do zobaczenia
Na tą chwilę czekałem od dwóch lat, czyli od czasu gdy odkryłem ten znakomity kanał. W Gieczu są nasze początki i to stamtąd ruszyliśmy na Budziszyn, Dorpat, Czernichów, Smoleńsk i Połtawę. Super odcinek i prześwietna PANI ARCHEOLOG. Czołem
Witam oglądam od ok roku kanał znaleziony przypadkiem , bardzo dobra robota, szacunek za trud włożony w produkcję odcinków , pokazywanie historii w pana wykonaniu ogląda się wyśmienicie czekam teraz na każdy odcinek pozdrowienia dla pana i operatora kamery POWODZENIA ps. Nie ustawać w rozwijaniu kanału 👍
no ja liczę, że się spotkamy i to jeszcze co najmniej parę razy, bo o tym miejscu akurat w ogóle nie słyszałam a pani Archeolog opowiada z taką pasją, że można jej słuchać do rana albo i dłużej, pozdrawiam serdecznie
*Teraz czas na kaliskie Zawodzie. Grodu, który też powstał w ok. 860 r.* Jednak jest ta różnica z Gieczem. Na Zawodziu była słowiańska osada otwarta, która powstała dużo wcześniej niż w Gieczu, bo już ok. VI w. W Kaliszu znaleziono IX-wieczne artefakty należące do bogatej osoby, typu książe, w Gieczu nie. Artefakty były znalezione też w Bonikowie. Profesor Buko i inni twierdzą, że z Kalisza-Zawodzia wywodzi się dynastia Piastów.
@robertab929 Tak wiem. Byłam tam. Są dwie tarasy Północ - Południe i Wschód - Zachód. Napisałam kolejna, bo Pan Obywatel miał już filmy z Poznania, Gniezna, Ostrowa Lednickiego, Strzelna i Kruszwicy, a jeszcze jest kilka miejsc z tego szlaku, o których można by opowiedzieć, np. Lubiń, Żnin, Biskupin czy Brześć Kujawski. (Uwzględniłam tu również tą część szlaku, która już przebiega poza Wielkopolską)
@@moniquem419 Miejmy nadzieję, że powstaną też odcinki o tych pozostałych miejscach :) Akurat Kalisz jest traktowany przez część archeologów (prof. Buko) jako miejsce, gdzie mogła powstać dynastia Piastów. Gród na Zawodziu powstał w tym samym czasie co w Gieczu, ale był większy i znaleziono tam cenne artefakty.
@@robertab929 Profesor Andrzej Buko ma bardzo ciekawe teorie o powstaniu naszego państwa. Słuchałam wywiadów z nim na kanale Kontekst i mam jego książkę Świt państwa polskiego, ale jeszcze nie przeczytałam jej do końca.
Teraz czas na kaliskie *Zawodzie.* Grodu, który też *powstał w ok. 860 r.* Jednak jest ta różnica z Gieczem. Na Zawodziu była słowiańska osada otwarta, która powstała dużo wcześniej niż w Gieczu, bo już ok. VI w. W Kaliszu znaleziono IX-wieczne artefakty należące do bogatej osoby, typu książe, w Gieczu nie. Artefakty były znalezione też w Bonikowie.
Niesamowite...a ile jeszcze w w Polsce takich pięknych i nieodkrytych miejsc?...Wszystko zatem przed "obywatelem JC" 😉 18:16 kadr powinien być na miniaturze 😎jest cool
Ile niesamowitej treści można wydobyć z jednej dziury. Genialne! Ile pracy włożono, żeby to wszystko odkryć. Przydałaby się jakaś holograficzna wizualizacja żeby pokazać te wszystkie cuda.
Problem z nimi polega na tym, bo niewiadomo na której Morawie oni działali. Czy na południowej (tam gdzie płynie rzeka Wielka Morawa, czyli w dzisiejszej Serbii), czy na północnej (tam gdzie płynie rzeka Morawa i z Brnem).
ciekawi mnie historia pogańskich miejsc , ile z tych miejsc dziś jest miejscami gdzie stoją chrześcijańskie świątynie, i czy przed Mieszkiem faktycznie istniał monarszy system większej grupy społecznej bo o państwowej nie możemy mówić a przynajmniej tak się przyjmuje :)))
Szkoda, że nie chce Państwo polskie zachować tego dla zwiedzających, tak jak w Poznaniu, również z przekrojem wału. To są jedyne niemal starożytne pozostałości naszej polskiej historii, których można doświadczyć namacalnie. To poszerza horyzonty, pobudza wyobraźnię i zachęca człowieka do dalszych poszukiwań. Z tamtego okresu polskiej historii niemal nic nie ma do oglądania. No ale cóż... Kogo to interesuje?
podobno istnieją poważne teorie, że Giecz mógł być tym początkowych, pierwotnym grodem Piastów, tym z którego przodkowie Mieszka "wyruszyli" na dalsze podboje
Niedosyt jest. Niestety żadnej wizualizacji ani nawet rysunku jak to mogło wyglądać. A ta Pani kierowniczka to nie mogła coś pokazać bo nawet rozwój wałów stał się problematyczny. Miejsce ciekawe ale temat do solidnego opracowania. Film raczej budzi jeszcze więcej pytań. O historii to poczytałem po filmie i co Czesi uczynili i skąd ten węgiel drzewny mógł być. Powodzenia.
Jakiś pawilon mógłby powstać, jak w Wiślicy, gdzie można oglądać głębokie wykopaliska i fundamenty 4 kościołów. I wspaniałe hologramy pokazujące kolejne etapy przebudowy.
"Przed chrześcijańskim księciem piastowie znani byli od pradziada Mieszka - Siemowita (Ziemowita), który to, żył w latach 860-900 i właśnie to jemu Mieszko zawdzięczał tak wysoką pozycję w swoim państwie. To za czasów panowania jego pradziada ród piastów stał się znany i sławny na okoliczne tereny. Siemowit podbijał i przyłączał coraz to więcej plemion, tworząc tym samym początki państwa. Gall Anonim pisze, że Ziemowit dotarł tam, gdzie nikt inny przed nim nie był, oraz że był władcą mądrym, roztropnym, niechełpiącym się, dla którego od bogactw ważniejsze były dostojne gesty i czyny - w skrócie władca doskonały, wielki wojownik i mąż stanu." - no ale starsza pani gada inaczej, że nic o Piastach nie wiemy.... A może to właśnie Siemowit lub jego ojciec z tamtejszymi ludźmi zbudowali właśnie ten Giecz? Więc po co twierdzić inaczej?
Na dlugo przed przyjeciem chrzescjanstwa przez Mieszka na tym terenie byli juz chrzescjanscy misjonarze . Kiedys zostali przyjeci u Ziemowita w grodzie . Odchodzac powiedzieli mu , ze jego rod bedzie rodem krolewskim .
Giecz po prostu nie miał szczęścia leżeć przy głównym szlaku po okresie rozbicia dzielnicowego, stąd ta niewykształcona lokacja. Mamy mnóstwo lokacji udanych ale też poszkodowanych odsunięciem szlaku za sprawą natury - Czersk, który po zmianie koryta Wisły ze stolicy Mazowsza stał się mieściną bez znaczenia lub szlak się przesunął dzięki "silniejszym graczom" w okolicy - Wiślica straciła z racji przesunięcia się szlaku handlowego od XVI wieku biegnącego przez Nowe Miasto Korczyn. Ale to dobrze, więcej zostanie dla zaprawionych w boju turystów, którym nie w głowie wyjazdy masowe i pobieżne.
Pierwszą stolicą Mazowsza był Płock. Czersk był stolicą Czerskiego, a nie Mazowsza. Czerskie przez niektórych jest błędnie określane jako Mazowsze Południowe.
Przenosiny były dość częste: Tum => Łęczyca Ruda => Wieluń Kruszwica => Inowrocław => Bydgoszcz Często na tyle blisko, że są teraz w obrębie tego samego miasta, np. w Kaliszu: Zawodzie => Stare Miasto => Śródmieście
fajny odcinek, piekne miejsce - rewelacyjnie zachowane ( uklony dla wlascicieli ), lecz nazywanie dzieci czy mlodziezy gowniarzami chyba troche nie na miejscu... troche oczywiscie jest ironicznie ;)
Dobrze pamiętasz. Ponoć po najeździe czeskiego Brzetysława (1038 r. chyba), ludność z Giecza została przesiedlona do Czech, gdzie utworzyła osadę Gieczany.
Od Wągrowca przez Pałuki do Kujaw rozciągają się złoża wapienia.... W Inowrocławiu jest chyba największy obecnie producent. W miejscowości Wapno zanim zaczęto wydobywać sól wydobywano gips zalegający toż pod powierzchnią gruntu i możliwe że przy okazji wapno też się tam znajdzie. Dawniej w okolicach Kalisza wydobywano takie same skały wapienne jak w Jurze z tego co kiedyś czytałem...
@@snugPLoprócz pozyskania podczas wydobycia rud, czy wspomnianych wystąpieniach powierzchniowych na Kujawach, lądolód przyniósł sporo odłamków z dna dzisiejszego Bałtyku i Gotlandii.
Dla własnego zrozumienia: "Z Poznania bowiem [miał] 1300 pancernych i 4000 tarczowników, z Gniezna 1500 pancernych i 5000 tarczowników, z grodu Władysławia 800 pancernych i 2000 tarczowników, z Giecza 300 pancernych i 2000 tarczowników" I tak zarys grodziska na taką kupę ludzi ZA mały. Nawet jako miejsce zbiórki. Czy to na pewno grodzisko Giecza?
Wodę z jeziora wypili i miasto nie powstało. Giecz jest od dawna znany : patrz książka Jasienicy. Giecz ma kluczowe znaczenie dla teorii Kalisko - Wielkomorawskiej PS z biedy w królestwie cebuli to chyba nie PS2 to od piorunochrona w ziemi to się bednarka nazywa
Wszystko pięknie,ładnie jak zawsze ale przy Pani magister na wycieczki dzieci mówić GÓWNIARZE🙀🙀🙀🙀🙀🙀🙀🙈🙈🙈🙈🙈. Wie Pan co trochę Pan przeholował.Trochę kultury dla wszystkich dzieci.Ostatecznie jest Pan poważnym człowiekiem i nie wypada. Pozdrawiam.
No to wszystko na co Pana stać. Na planie kulturalny żeby sprzedać swoje video i podlizać się oprowadzającym, po za kadrem czysty zarozumiały cham, który zamiast posypać głowę popiołem za swoje głupie określenia to jeszcze pyskuje. O ile Pan ma dzieci to Pan ma gówniarzy czy będzie miał(o ile jest Pan męższczyzną) ale nasze dzieci to nie gówniarze. @@obywatel_JC
Obywatelu Jedzący Cebulę nie robaki a owady "konsumują" drewno lub ich larwy , i wyjmij te łapy z kieszeni .... trochę pokory do miejsc i ludzi którzy cię otaczają a kiedyś tam żyli !!!! MM
@@obywatel_JCNo nie dokońca pana bo oglądają pana różni ludzie o różnych poglądach chyba że chce pan zniechęcić do oglądania tych o innych poglach 😂👍🇵🇱
Pani archeolog wyczuła, że ma doczynienia z kimś, kto jest obeznany w tych tematach i za wszelką cenę wszystko poprawiała (czasem niesłusznie), prostowała, nie zgadzała się do końca z tym, czy z tamtym, żeby pokazać kto tu jest specjalistą. Jak zwykle chętnie obejrzałem, ale tym razem ekspert/przewodnik raczej na minus - trochę niemiły charakter.
Pani Teresa edukuje i wiedzę ma przeogromną - musi korygować prowadzącego byśmy pozyskali wiedzę historyczną, a nie odbieraną naszymi oczami z naszego punktu widzenia z perspektywy czasów dzisiejszych. Tu zetknęły się 2 charaktery - jeden pasjoenergetyczny a drugi do bólu merytoryczny. Wyszło całkiem spoko.
@@maciejnowak2768Ale ona specjalnie czepia się jakichś niuansów i poprawia na siłę, np. Obywatel JC "pocz. XI wieku, czyli środkowy okres panowania Chrobrego", ona mówi, że początek (a panował od 992), albo pojemizuje co do odległości do wału - nie można powiedzieć "kilka metrów", musi poprawić, że kilkanaście.
Dzień dobry, niezmiernie ciekawy odcinek. Pani archeolog pełna pasji i wiedzy. Dziękuję za kolejną lekcję historii i wskazanie miejsca na mapie Polski, które trzeba koniecznie zwiedzić. Do zobaczenia
Na tą chwilę czekałem od dwóch lat, czyli od czasu gdy odkryłem ten znakomity kanał. W Gieczu są nasze początki i to stamtąd ruszyliśmy na Budziszyn, Dorpat, Czernichów, Smoleńsk i Połtawę. Super odcinek i prześwietna PANI ARCHEOLOG. Czołem
Witam. Z ogromnym zainteresowaniem obejrzalam ten filmik. Dzieki za dalszy ciąg naszej historii. ❤😊
Rewelacyjny odcinek.Historia i pasja odkrywania.Wielkie podziękowania dla Pani archeolog i dociekliwość prowadzącego.
Witam oglądam od ok roku kanał znaleziony przypadkiem , bardzo dobra robota, szacunek za trud włożony w produkcję odcinków , pokazywanie historii w pana wykonaniu ogląda się wyśmienicie czekam teraz na każdy odcinek pozdrowienia dla pana i operatora kamery POWODZENIA ps. Nie ustawać w rozwijaniu kanału 👍
I to jest właśnie żywa archeologia 👍
Dziękuję za tą niesamowitą relację.
Witam serdecznie I pozdrawiam 🙂
Dziękuję bardzo za kolejny, bardzo interesujący odcinek!👍
Jak zwykle bardzo interesująco, znów kawał historii. Dzięki za relację !
no ja liczę, że się spotkamy i to jeszcze co najmniej parę razy, bo o tym miejscu akurat w ogóle nie słyszałam a pani Archeolog opowiada z taką pasją, że można jej słuchać do rana albo i dłużej, pozdrawiam serdecznie
Kolejna znakomita lekcja historii
Oglądam i ciągle mi mało.
Pozdrawiam.
Byłam tam w zeszłym roku. Bardzo klimatyczne miejsce, bardzo ciekawe choć malutkie muzeum i piękny rezerwat archeologiczny. Warto zobaczyć i zwiedzić.
Kolejne miejsce ze Szlaku Piastowskiego. Super.
*Teraz czas na kaliskie Zawodzie. Grodu, który też powstał w ok. 860 r.*
Jednak jest ta różnica z Gieczem. Na Zawodziu była słowiańska osada otwarta, która powstała dużo wcześniej niż w Gieczu, bo już ok. VI w.
W Kaliszu znaleziono IX-wieczne artefakty należące do bogatej osoby, typu książe, w Gieczu nie. Artefakty były znalezione też w Bonikowie.
Profesor Buko i inni twierdzą, że z Kalisza-Zawodzia wywodzi się dynastia Piastów.
Szlak Piastowski w Wielkopolsce obejmuje jeszcze kaliskie Zawodzie, gród z 860 r. i osadę typu otwartego z 6. wieku.
@robertab929 Tak wiem. Byłam tam. Są dwie tarasy Północ - Południe i Wschód - Zachód. Napisałam kolejna, bo Pan Obywatel miał już filmy z Poznania, Gniezna, Ostrowa Lednickiego, Strzelna i Kruszwicy, a jeszcze jest kilka miejsc z tego szlaku, o których można by opowiedzieć, np. Lubiń, Żnin, Biskupin czy Brześć Kujawski. (Uwzględniłam tu również tą część szlaku, która już przebiega poza Wielkopolską)
@@moniquem419 Miejmy nadzieję, że powstaną też odcinki o tych pozostałych miejscach :)
Akurat Kalisz jest traktowany przez część archeologów (prof. Buko) jako miejsce, gdzie mogła powstać dynastia Piastów. Gród na Zawodziu powstał w tym samym czasie co w Gieczu, ale był większy i znaleziono tam cenne artefakty.
@@robertab929 Profesor Andrzej Buko ma bardzo ciekawe teorie o powstaniu naszego państwa. Słuchałam wywiadów z nim na kanale Kontekst i mam jego książkę Świt państwa polskiego, ale jeszcze nie przeczytałam jej do końca.
Teraz czas na kaliskie *Zawodzie.* Grodu, który też *powstał w ok. 860 r.*
Jednak jest ta różnica z Gieczem. Na Zawodziu była słowiańska osada otwarta, która powstała dużo wcześniej niż w Gieczu, bo już ok. VI w.
W Kaliszu znaleziono IX-wieczne artefakty należące do bogatej osoby, typu książe, w Gieczu nie. Artefakty były znalezione też w Bonikowie.
Wspaniały odcinek, Dzięki!
Niesamowite...a ile jeszcze w w Polsce takich pięknych i nieodkrytych miejsc?...Wszystko zatem przed "obywatelem JC" 😉 18:16 kadr powinien być na miniaturze 😎jest cool
czekam na dalszy ciąg 🙂
Komentarz dla zasięgu
Ile niesamowitej treści można wydobyć z jednej dziury. Genialne! Ile pracy włożono, żeby to wszystko odkryć. Przydałaby się jakaś holograficzna wizualizacja żeby pokazać te wszystkie cuda.
Podcast kolejny przepiękny. 862 zaczyna się misja Cyryla i Metodego jakżeż pięknie byłoby znaleźć ślady ich misji w tym miejscu.
Problem z nimi polega na tym, bo niewiadomo na której Morawie oni działali. Czy na południowej (tam gdzie płynie rzeka Wielka Morawa, czyli w dzisiejszej Serbii), czy na północnej (tam gdzie płynie rzeka Morawa i z Brnem).
ciekawi mnie historia pogańskich miejsc , ile z tych miejsc dziś jest miejscami gdzie stoją chrześcijańskie świątynie, i czy przed Mieszkiem faktycznie istniał monarszy system większej grupy społecznej bo o państwowej nie możemy mówić a przynajmniej tak się przyjmuje :)))
Dzień dobry wszystkim 🙂
Na co komu te przywitania ?
A mnie np. 😮@@WaldemarNowicki-u1x
Szkoda, że nie chce Państwo polskie zachować tego dla zwiedzających, tak jak w Poznaniu, również z przekrojem wału. To są jedyne niemal starożytne pozostałości naszej polskiej historii, których można doświadczyć namacalnie. To poszerza horyzonty, pobudza wyobraźnię i zachęca człowieka do dalszych poszukiwań. Z tamtego okresu polskiej historii niemal nic nie ma do oglądania. No ale cóż... Kogo to interesuje?
Pokręciła bardzo to wyjaśnianie z tymi wałami. Wewnętrzny uległ niwelacji, zewnętrzny poszerzono, dobudowano, przedłużono...
Czekamy na dalszy ciąg historii Giecza
Nie będę się rozpisywać jak zawsze super odcinek pozdrawiam serdecznie Robert 👍👍👍👍👍👍👍👍😍😍😍😍😍😍😍
Fajny film, nie wiedziałem nic o tym miejscu. BTW. jak sprawuje się VOLVO?
Nieźle.
fajny odcinek. byłem w Gieczu ok 30 lat temu i pamiętam czaszke z muzeum, która mnie potem po nocach straszyła:D
podobno istnieją poważne teorie, że Giecz mógł być tym początkowych, pierwotnym grodem Piastów, tym z którego przodkowie Mieszka "wyruszyli" na dalsze podboje
Witam, poadrawiam.
A kiedy Biecz?
Bylem tam 3 lata temu.Klimatyczne miejsce 👍
Szkoda ze to co odkopane bedzie zasypane 😌
Niedosyt jest. Niestety żadnej wizualizacji ani nawet rysunku jak to mogło wyglądać. A ta Pani kierowniczka to nie mogła coś pokazać bo nawet rozwój wałów stał się problematyczny. Miejsce ciekawe ale temat do solidnego opracowania. Film raczej budzi jeszcze więcej pytań. O historii to poczytałem po filmie i co Czesi uczynili i skąd ten węgiel drzewny mógł być. Powodzenia.
To jeszcze nie koniec.
Witam wszystkich dziś pierwszy 😃👍
Jakiś pawilon mógłby powstać, jak w Wiślicy, gdzie można oglądać głębokie wykopaliska i fundamenty 4 kościołów. I wspaniałe hologramy pokazujące kolejne etapy przebudowy.
"Przed chrześcijańskim księciem piastowie znani byli od pradziada Mieszka - Siemowita (Ziemowita), który to, żył w latach 860-900 i właśnie to jemu Mieszko zawdzięczał tak wysoką pozycję w swoim państwie. To za czasów panowania jego pradziada ród piastów stał się znany i sławny na okoliczne tereny. Siemowit podbijał i przyłączał coraz to więcej plemion, tworząc tym samym początki państwa. Gall Anonim pisze, że Ziemowit dotarł tam, gdzie nikt inny przed nim nie był, oraz że był władcą mądrym, roztropnym, niechełpiącym się, dla którego od bogactw ważniejsze były dostojne gesty i czyny - w skrócie władca doskonały, wielki wojownik i mąż stanu." - no ale starsza pani gada inaczej, że nic o Piastach nie wiemy.... A może to właśnie Siemowit lub jego ojciec z tamtejszymi ludźmi zbudowali właśnie ten Giecz? Więc po co twierdzić inaczej?
Na dlugo przed przyjeciem chrzescjanstwa przez Mieszka na tym terenie byli juz chrzescjanscy misjonarze . Kiedys zostali przyjeci u Ziemowita w grodzie . Odchodzac powiedzieli mu , ze jego rod bedzie rodem krolewskim .
Pierwszy gródek ponoć powstał pod koniec Vlll w. A więc nie była to chyba jeszcze domena Piastów. Może Popielidów.
👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻
Giecz po prostu nie miał szczęścia leżeć przy głównym szlaku po okresie rozbicia dzielnicowego, stąd ta niewykształcona lokacja. Mamy mnóstwo lokacji udanych ale też poszkodowanych odsunięciem szlaku za sprawą natury - Czersk, który po zmianie koryta Wisły ze stolicy Mazowsza stał się mieściną bez znaczenia lub szlak się przesunął dzięki "silniejszym graczom" w okolicy - Wiślica straciła z racji przesunięcia się szlaku handlowego od XVI wieku biegnącego przez Nowe Miasto Korczyn. Ale to dobrze, więcej zostanie dla zaprawionych w boju turystów, którym nie w głowie wyjazdy masowe i pobieżne.
Pierwszą stolicą Mazowsza był Płock.
Czersk był stolicą Czerskiego, a nie Mazowsza. Czerskie przez niektórych jest błędnie określane jako Mazowsze Południowe.
Przenosiny były dość częste:
Tum => Łęczyca
Ruda => Wieluń
Kruszwica => Inowrocław => Bydgoszcz
Często na tyle blisko, że są teraz w obrębie tego samego miasta, np. w Kaliszu: Zawodzie => Stare Miasto => Śródmieście
Dla zasięgu!!!
Jak zwykle ciekawie
Wspaniały materiał 👏👏👏👏
Do Giecza rzut beretem :-) Pozdrawiam ze stolicy powiatu średzkiego,czyli ze Środy Wielkopolskiej :-)
fajny odcinek, piekne miejsce - rewelacyjnie zachowane ( uklony dla wlascicieli ), lecz nazywanie dzieci czy mlodziezy gowniarzami chyba troche nie na miejscu... troche oczywiscie jest ironicznie ;)
A pisałem Obywatelowi o Gieczu... 😂🎉
Najazd Brzetysława zakończył tą historie? Dobrze pamiętam? Gieczanie kontynuują tradycję polską gdzieś w Czechach?
Dobrze pamiętasz. Ponoć po najeździe czeskiego Brzetysława (1038 r. chyba), ludność z Giecza została przesiedlona do Czech, gdzie utworzyła osadę Gieczany.
Obejżałbym Państwa film na temat Lwowa lub śladów Polski na terenie Ukrainy.
Nie mam możliwości tam jechać.
Rozumiem, czekam na kolejne filmy i pozdrawiam.
Mam pytanko, czy były lub są robione badania DNA pochowanych tam ludzi? Może dało by radę odnaleźć potomków ?
Pytałem już w którymś z programach o Krzyżakach, ale dalej nie wiem: skąd z terenów dalekich od gór brano wapno do zaprawy?
A mnie skąd wiedzieć?
Od Wągrowca przez Pałuki do Kujaw rozciągają się złoża wapienia.... W Inowrocławiu jest chyba największy obecnie producent. W miejscowości Wapno zanim zaczęto wydobywać sól wydobywano gips zalegający toż pod powierzchnią gruntu i możliwe że przy okazji wapno też się tam znajdzie. Dawniej w okolicach Kalisza wydobywano takie same skały wapienne jak w Jurze z tego co kiedyś czytałem...
@@snugPLoprócz pozyskania podczas wydobycia rud, czy wspomnianych wystąpieniach powierzchniowych na Kujawach, lądolód przyniósł sporo odłamków z dna dzisiejszego Bałtyku i Gotlandii.
Wapno sie wykopuje z ziemi . Jeszcze w latach 80 -- tych widzialem takie cos . Bylo to na nizinach .
Dla własnego zrozumienia: "Z Poznania bowiem [miał] 1300 pancernych i 4000 tarczowników, z Gniezna 1500 pancernych i 5000 tarczowników, z grodu Władysławia 800 pancernych i 2000 tarczowników, z Giecza 300 pancernych i 2000 tarczowników"
I tak zarys grodziska na taką kupę ludzi ZA mały. Nawet jako miejsce zbiórki. Czy to na pewno grodzisko Giecza?
Nie, to nasza makieta.
@@obywatel_JC ? pewnie tak samo jak grodzisko Czermna jest słynnym naczelnym grodem Czerwieńskim 🤣🤣🤣🤣🤣
Świt państwa polskiego profesora Buko
Byłem , byłem ze 20 lat temu w Gieczu.
piniedzy nima i nie będzie na głupoty jest na historie nie ma
Jak zawsze klasa 🎉
Kurczę, pracować sobie w takim dole pełnym wystających kości, creepy
Ja bym tak chciał. Przynajmniej nudno nie jest.
Aha to czaszka na wykopaliskach była na początku. Bo wyglądało creepy czaszka rozwalona na wierchu se leży
Wodę z jeziora wypili i miasto nie powstało. Giecz jest od dawna znany : patrz książka Jasienicy. Giecz ma kluczowe znaczenie dla teorii Kalisko - Wielkomorawskiej PS z biedy w królestwie cebuli to chyba nie PS2 to od piorunochrona w ziemi to się bednarka nazywa
Wszystko pięknie,ładnie jak zawsze ale przy Pani magister na wycieczki dzieci mówić GÓWNIARZE🙀🙀🙀🙀🙀🙀🙀🙈🙈🙈🙈🙈. Wie Pan co trochę Pan przeholował.Trochę kultury dla wszystkich dzieci.Ostatecznie jest Pan poważnym człowiekiem i nie wypada. Pozdrawiam.
Ojojojojoj
No to wszystko na co Pana stać. Na planie kulturalny żeby sprzedać swoje video i podlizać się oprowadzającym, po za kadrem czysty zarozumiały cham, który zamiast posypać głowę popiołem za swoje głupie określenia to jeszcze pyskuje. O ile Pan ma dzieci to Pan ma gówniarzy czy będzie miał(o ile jest Pan męższczyzną) ale nasze dzieci to nie gówniarze. @@obywatel_JC
Możesz napisać to samo, tylko poprawnie po polsku?
@@obywatel_JC Niy!!!!!, niy chce mi sie
Bardzo niefortunna miniaturka 😉
A skąd wiemy, że nie Piastowie. No nie Mieszko, ale może Piast.
Tam był gród Popiela.
Może tak być
Obywatelu Jedzący Cebulę nie robaki a owady "konsumują" drewno lub ich larwy , i wyjmij te łapy z kieszeni .... trochę pokory do miejsc i ludzi którzy cię otaczają a kiedyś tam żyli !!!! MM
Łapy to masz ty, pajacu. Ja mam ręce.
Nie jestem archeologiem, ale ten cały wykop wygląda mi na prowizorkę. Bez zabezpieczenia itp.
Jak przyjdzie deszcz to będzie nie ciekawie.
14:30 czego ILE Miliard ??????????????na co???????????
Za mało znaków zapytania. Dodaj trochę i będzie dobrze.
@obywatel_JC miliard? Ale to tylko 300 milinów mniej niż tamto muzeum w Warszawie . Co tam inflacja czy wojna
To taki żart był.
@obywatel_JC Aha dobrze
Mam do Pana prośbę proszę nie mówić po lewacku bo mnie uszy bolą
To moja sprawa.
@@obywatel_JCNo nie dokońca pana bo oglądają pana różni ludzie o różnych poglądach chyba że chce pan zniechęcić do oglądania tych o innych poglach 😂👍🇵🇱
To nie oglądaj , żadna strata
A to jakiś nowy język? Nie słyszałem o takim.
@@AdamAdam-jq2vt może Pan nie pisać po prawacku bo mnie oczy bolą! Polecam wyciągnąć kija...
miłego dnia wszystkim! 💥💥💥
Pani archeolog wyczuła, że ma doczynienia z kimś, kto jest obeznany w tych tematach i za wszelką cenę wszystko poprawiała (czasem niesłusznie), prostowała, nie zgadzała się do końca z tym, czy z tamtym, żeby pokazać kto tu jest specjalistą. Jak zwykle chętnie obejrzałem, ale tym razem ekspert/przewodnik raczej na minus - trochę niemiły charakter.
Pani Teresa edukuje i wiedzę ma przeogromną - musi korygować prowadzącego byśmy pozyskali wiedzę historyczną, a nie odbieraną naszymi oczami z naszego punktu widzenia z perspektywy czasów dzisiejszych.
Tu zetknęły się 2 charaktery - jeden pasjoenergetyczny a drugi do bólu merytoryczny. Wyszło całkiem spoko.
@@maciejnowak2768Ale ona specjalnie czepia się jakichś niuansów i poprawia na siłę, np. Obywatel JC "pocz. XI wieku, czyli środkowy okres panowania Chrobrego", ona mówi, że początek (a panował od 992), albo pojemizuje co do odległości do wału - nie można powiedzieć "kilka metrów", musi poprawić, że kilkanaście.
@krl1831 To szczegóły, nie warto być aż tak drobiazgowym ;)
@@maciejnowak2768 No, właśnie. Czemu ona z 10 razy czepiała się jakichś szczegółów
@@krl1831 Przesadzasz