KAPSUŁA CZASU SPRZED 5 MILIONÓW LAT - najciekawsza jaskinia na świecie! Speleohistorie#2

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 15 ต.ค. 2024
  • Zapraszam na kolejny odcinek speleohistorii - tym razem przedstawię najciekawszą jaskinię na świecie, która przetrwałaby nawet koniec świata czy konflikt nuklearny.
    Zachęcam również do wspierania mojego kanału abym mógł produkować więcej takich filmów.
    www.penetrujedziury.pl
    Kevin MacLeod: Mind Scrape - na licencji Creative Commons Attribution (creativecommon...)
    Źródło: incompetech.com...
    Wykonawca: incompetech.com/
    Kevin MacLeod: Constance - The Descent - na licencji Creative Commons Attribution (creativecommon...)
    Źródło: incompetech.com...
    Wykonawca: incompetech.com/
    #speleohistorie
    #movile

ความคิดเห็น • 54

  • @PiotrIskra
    @PiotrIskra 4 ปีที่แล้ว +20

    Szanuję jak szalony, jedna z najbardziej kosmicznych speleociekawostek - jakby mi ktoś inny o tym opowiedział, to bym nie uwierzył. :o

  • @DrWitoz
    @DrWitoz 2 ปีที่แล้ว

    Oprócz odcinków w których robi mi się duszno, takie popularno-naukowe są super przerywnikiem. Oby więcej takich - dzięki!

  • @fabrykawidokow5188
    @fabrykawidokow5188 4 ปีที่แล้ว +12

    Świetny kanał :)

  • @7Madridistaaa7
    @7Madridistaaa7 4 ปีที่แล้ว +5

    I to jest ciekawy materiał!

  • @brainmutant1308
    @brainmutant1308 3 ปีที่แล้ว +1

    to jeden z najciekawszych materiałów jakie widziałem

  • @lukaszdlx
    @lukaszdlx 4 ปีที่แล้ว +3

    Bardzo ciekawe👍 dzięki.

  • @Mushele
    @Mushele 4 ปีที่แล้ว +3

    co za fantastyczne miejsce

  • @zajonctrejn
    @zajonctrejn 4 ปีที่แล้ว +2

    super film!

  • @jaku3647
    @jaku3647 4 ปีที่แล้ว +2

    jezu czm ty masz tak mało sub PS uwielbiam cię!!!

  • @rafawyrebiak189
    @rafawyrebiak189 4 ปีที่แล้ว +14

    Parę uwag merytorycznych:
    Warunki w tej jaskini ani trochę nie przypominają atmosfery Ziemi przed powstaniem życia z jednego, prostego powodu - zawiera tlen. Życie powstało w atmosferze beztlenowej, dopiero pojawienie się fotosyntezy - i w związku z tym tlenu w atmosferze - zmusiło organizmy do przystosowania się do jego obecności, a dopiero później do wykorzystania go do oddychania, poczytaj o "katastrofie tlenowej". Tlen jest wbrew pozorom bardzo reaktywny i toksyczny. Idąc dalej - organizmy z tej jaskini na pewno nie są podobne do pierwszych organizmów na naszej planecie, pierwsze organizmy prawdopodobnie nie nawet wytwarzały białek (poczytaj - "świat RNA").
    Narząd nieprzydatny ewolucyjnie może zaniknąć lub ulec przekształceniu na przestrzeni pokoleń, ale "narząd nieużywany zanika" to bzdura.
    Chemoautotrofy nie wydalają altruistycznie składników odżywczych, żeby inne organizmy mogły się pożywić owymi składnikami. To jakby powiedzieć, że antylopy produkują mięso, żeby lwy mogły mieć obiad. Chemoautotrofy utleniają np. siarkowodór do kwasu siarkowego, i powstałą energię zużywają do przekształcenia dwutlenku węgla do związków organicznych, które "zachowują dla siebie".
    To nadal nie jest "perpetum mobile" - każdy ekosystem jest uzależniony od dostawy energii z zewnątrz, w tym przypadku energia pochodzi z utleniania dostarczanego "z zewnątrz" siarkowodoru.
    Organizmy pochłaniające dwutlenek węgla nie występują tylko w tej jaskini, przecież każda roślina to robi... A bakterie metabolizujące metan to też nic nowego, znane są nauce od dawna.

    • @KawiakJones
      @KawiakJones  4 ปีที่แล้ว +3

      Rany jak ja lubię takie komentarze!:)
      Po pierwsze nie wspominam o atmosferze przed powstaniem życia tylko o początkach Ziemi a to naprawdę szerokie pojęcie (celowo:).
      Co do podobieństwa to tutaj też zaznaczyłem, że istnieje duże prawdopodobieństwo - teorii o powstaniu życia na naszej planecie jest kilka dlatego i tutaj celowo wspomniałem o prawdopodobieństwie bo nikt tak naprawdę nie wie jak to było.
      Z tą bzdurą o narządzie nieużywanym prosiłbym o rozwinięcie, bo skoro sam piszesz, że może zaniknąć i zanika to nie do końca rozumiem o co Ci chodzi.
      Nigdzie nie wspominałem, że organizmy pochłaniające dwutlenek węgla występują tylko tutaj, tak samo jak nie wspomniałem o tym, że bakterie metabolizujące metan to coś nowego - w obu przypadkach wspomniałem że tu występują i że stwarza to dużo możliwości redukcji gazów cieplarnianych - jedyne co mam sobie do zarzucenia w tym przypadku to stwierdzenie "stwarza wiele możliwości" zamiast "może stworzyć wiele możliwości" :)
      Co do perpetum mobile to fakt, aby użyć tego określenia siarkowodór musiałby powstać wewnątrz ekosystemu a powstaje poza nim. Biję się w pierś! Tak samo masz rację z chemoautotrofami, musiałem się machnąć w tłumaczeniu albo coś źle zrozumiałem.
      Pozdrawiam i bardzo dziękuję za konstruktywne uwagi!

    • @rafawyrebiak189
      @rafawyrebiak189 4 ปีที่แล้ว +2

      @@KawiakJones "Narząd nieużywany zanika" użyłeś w kontekście "pomyłki ewolucyjnej" i tego pająka, który rodzi się z oczami, ale potem je traci - dlatego to nieprawda. Jakbyś całe życie np. nie używał ręki, to ona nie odpadnie "bo narząd nieużywany zanika" - w perspektywie życia jednego organizmu takie rzeczy się nie dzieją. W perspektywie ewolucji - takie rzeczy się zdarzają, na przykład walenie ewolucyjnie "utraciły" kończyny tylne, gdyż nie były im do niczego potrzebne (a być może nawet przeszkadzały, stwarzając dodatkowy opór dla wody).
      Badając te organizmy nie dowiemy się jak powstało życie na ziemi również z dlatego, że życie tam nie powstało "od zera", tylko wyewoluowało od organizmów które się tam dostały.
      Do tych organizmów od CO2 i metanu przyczepiłem się, gdyż odniosłem wrażenie (może niesłusznie) że sugerujesz, że one występują tylko w tej jaskini.

    • @KawiakJones
      @KawiakJones  4 ปีที่แล้ว +2

      Główkowałem dokładnie tak samo jak Ty z tą ręką, która nie odpada. Pająki przechodzą co najmniej kilka wylinek w swoim życiu więc stwierdziłem, że informacja jest prawdziwa - podało ją tylko jedno źródło, ale informacji o tym miejscu jest naprawdę nie wiele.
      Co do powstania życia na Ziemi to wspomniałem o tym 3 razy:
      "Istnieje też szansa, że dzięki informacjom z tej groty dowiemy się jak w ogóle powstało życie na ziemi.."
      " dzięki tym bakteriom możemy się dowiedzieć w jaki sposób powstało życie na ziemi"
      " i być może okaże się ona pomocna przy zrozumieniu jak powstało życie na ziemi"
      w żadnej z nich nie powiedziałem jednoznacznie że dowiemy się tego od nich, wskazywałem tylko na ich potencjalną przydatność w tej kwestii.

  • @adamsyczkowski3186
    @adamsyczkowski3186 2 ปีที่แล้ว

    Fajny odcinek pokłony

  • @oskar9849
    @oskar9849 4 ปีที่แล้ว +1

    Po tym odcinku muszę dać
    suba ;)

  • @3RGAMES
    @3RGAMES 4 ปีที่แล้ว

    Cześć, niestety, siarkowodór (H2S) nie rozpada się na kwas siarkowy (H2SO4). Błąd w tłumaczeniu?

  • @mateuszw1995
    @mateuszw1995 4 ปีที่แล้ว

    Świetny i wciągający materiał, dzięki!
    Przyczepię się do końcówki, gdzie mówisz, że wiemy więcej o kosmosie, niż dnach oceanów, których znamy 5%. Nie udało mi się znaleźć spójnej informacji o tym, ile znamy obiektów astronomicznych, ale oszacowałem że ilość skatalogowanych galaktyk to rzędu 10 mln. Szacuje się, że w obserwowalnym wszechświecie może istnieć niecałe 4 bln galaktyk, co daje nam 0,00025%. Ponadto to tylko obserwowalny wszechświat (dalej nie możemy nic zobaczyć z powodu ograniczonej prędkości światła), a co znajduje się poza jest całkowicie niewiadome (możliwe nawet, że wszechświat ma nieskończone rozmiary :) ). No i o większości z tych 10 mln galaktyk wiemy powiedzmy kilka podstawowych parametrów, a przecież każda składa się z kilkadziesiąt do kilkuset mld gwiazd, o których nic nie wiemy :)
    Także niestety, o kosmosie wiemy o wiele rzędów wielkości mniej, przynajmniej jeśli chodzi o samo odkrycie jakiegoś obiektu. Bo już jeśli chodzi o dokładne zbadanie, to tak na prawdę nawet o Układzie Słonecznym wiemy wciąż bardzo malutko.
    Ale to szczegóły, bo o jednym i drugim wiemy po prostu bardzo mało :)

    • @KawiakJones
      @KawiakJones  4 ปีที่แล้ว

      mówię o "otaczającym nas kosmosie" i chodziło mi oczywiście o najbliższe sąsiedztwo Ziemi. Nie wypowiedziałem się jednak wystarczająco jednoznacznie :P
      Dziękuję za wnikliwe oglądanie :)

    • @mateuszw1995
      @mateuszw1995 4 ปีที่แล้ว

      @@KawiakJones No jeśli spojrzeć na kwestię skatalogowania powierzchni innych planet to tak, faktycznie większość jest skatalogowana. Ale już zbadane są tylko malutkie wycinki, gdzie wylądował jakiś łazik.
      Swoją drogą ciekawa jest kwestia, ile może być jaskiń na innych planetach. O ile w przeszłości np na takim Marsie mogło być trochę wody, były procesy wulkaniczne i generalnie "coś się działo", to już obecnie raczej nie ma jak powstać tam nowa jaskinia. Z drugiej strony nie widzę też za bardzo procesów, które mogą niszczyć tam istniejące jaskinie - nie ma trzęsień ziemi, ruchów tektonicznych itp.

    • @KawiakJones
      @KawiakJones  4 ปีที่แล้ว +1

      Nie musi tam obecnie powstawać nowa jaskinia moim zdaniem - wystarczyło, że powstała kilka milionów lat temu i "stoi" do dzisiaj. Co do wulkanów to w 2018 czy 2019 zaobserwowano coś bardzo podobnego do erupcji wulkanicznej więc być może coś tam się jeszcze dzieje, ale ja osobiście wolę skupiać się na ziemskich dziurach, bo ich badanie rozpoczęto tak naprawdę 150 lat temu mimo że na Ziemi jesteśmy od setek tysięcy lat. Na marsa jeszcze nawet nie dolecieliśmy więc nawet się nie łudzę, że za mojego życia pojawi się pierwszy marsjański speleolog :D

    • @mateuszw1995
      @mateuszw1995 4 ปีที่แล้ว

      @@KawiakJones Kto wie, może wezmą Cię na tego pierwszego marsjańskiego speleologa :)

    • @odszczepciesie5128
      @odszczepciesie5128 ปีที่แล้ว

      ​@@mateuszw1995Na Marsie nie ma trzęsień ziemi. Są tam trzęsienia marsa. Tak jak na Księżycu też nie ma trzęsień ziemi, a są trzęsienia księżyca

  • @mati1988k
    @mati1988k 3 ปีที่แล้ว

    A film zejście oglądałeś? :D Twoje filmy są dla mnie jak terapia po obejrzeniu tego filmu xD

  • @mateuszw1995
    @mateuszw1995 4 ปีที่แล้ว

    Przy okazji jak wspomniałeś o tym filmie fabularnym, pomyślałem że może zrobiłbyś odcinek właśnie o filmach z motywem eksploracji jaskini?

    • @KawiakJones
      @KawiakJones  4 ปีที่แล้ว +1

      może to zabrzmi dziwnie ale nawet nie oglądam takich filmów xD

    • @mateuszw1995
      @mateuszw1995 4 ปีที่แล้ว

      @@KawiakJones Szkoda. Mógłbyś komentować takie filmy pod względem merytorycznym :)

  • @janpajak3198
    @janpajak3198 4 ปีที่แล้ว

    Witaj Mistrzu Przygody :) chciałbym się kiedyś wybrać z TB na przygodę , ale nie wiem jak się z TB skontaktować. Oczywiście odpłatnie ;)

    • @KawiakJones
      @KawiakJones  4 ปีที่แล้ว +2

      Gdybym tylko miał swoją stronę z formularzem kontaktowym.... :D

  • @czszlojadzedo1303
    @czszlojadzedo1303 4 ปีที่แล้ว +1

    Jeśli chcesz zobaczyć dobry film o jaskiniach, który dodatkowo jest niezłym horroem to polecam zejście. Szczególnie pierwszą część;)

  • @pawec8137
    @pawec8137 4 ปีที่แล้ว +1

    Dlaczego nie wchodzą tam na dół z butlami tlenowymi? (żeby uniknąć wymiany powietrza)

    • @KawiakJones
      @KawiakJones  4 ปีที่แล้ว +4

      nie znam dokładnej odpowiedzi na Twoje pytanie ale napiszę Ci co przypuszczam: schodzenie ze zwykłymi butlami tlenowymi nie ma najmniejszego sensu bo tak samo jak pod wodą tak i na powierzchni "zużyte" powietrze wydychane jest na zewnątrz i gazy i tak by się wymieniały. żeby zrobić to dobrze trzeba by zabrać zestaw oddechowy w obiegu zamkniętym, a to nie są ani poręczne ani lekkie rzeczy (głównie używa się ich pod wodą, gdzie "ważą" mniej"). Poruszanie się w takim zestawie w ciasnej jaskini (jak np tunel wejściowy gdzie odkrywca się czołga) to byłaby mordęga.
      Po drugie jeżeli do jaskini w ciągu 34 lat zeszło mniej niż 100 osób i na maksymalnie 6 godzin to nie wydaje mi się to ilością, która mogłaby zaszkodzić temu miejscu.
      Ale to tylko moje przypuszczenia :)

    • @pawec8137
      @pawec8137 4 ปีที่แล้ว

      @@KawiakJones to wydaje się sensowne i przekonujące

    • @odszczepciesie5128
      @odszczepciesie5128 ปีที่แล้ว

      ​@@KawiakJonesIdąc tym tokiem rozumowania, jeśli będziesz miał kontakt z gruźlikiem tylko przez 6 godzin, to spoko. Albo z chorym na kovida

  • @sentryfunny
    @sentryfunny 3 ปีที่แล้ว

    A ja powiem że gdyby nie film "Jaskinia" to najprawdopodobniej nie obejrzałbym tego ciekawego materiału :D

  • @czarnyksiezycrogaty
    @czarnyksiezycrogaty 4 ปีที่แล้ว +4

    a po jaką cholere ludzie od zawsze czcili Bogów, których to lokowali to w niebie, to pod ziemią? ;)
    a Ty Kawiak? wchodząc do łona Matki Ziemi [btw logo piękne] zostawiasz ofiary dla swoich przodków i dla Starych Bogów? :D ciekawy materiał, a jeszcze ciekawsze jak mało wiemy o świecie w którym żyjemy.
    3% - shit you know | 4% - shit you dont know | 93% - shit you dont know you dont know. :D

  • @gildiachrzaszczy4447
    @gildiachrzaszczy4447 3 ปีที่แล้ว +1

    taki fajny material, dobrze przedstawiony i na koncu to obrzydliwe logo, ktore pasuje do tonu materialu jak piesc do nosa.

  • @citfx
    @citfx 4 ปีที่แล้ว

    Dalej mam ciarki

    • @odszczepciesie5128
      @odszczepciesie5128 ปีที่แล้ว

      Czyżbym odkrył nowy ekosystem perpetuum mobile?

  • @szymonline8525
    @szymonline8525 4 ปีที่แล้ว

    Siemano kolano

  • @alus1730
    @alus1730 4 ปีที่แล้ว +1

    Dla sprostowania, ta informacja z 5% zbadanego ocenu to fake, nie wiem skąd to wziąłeś ;)

    • @KawiakJones
      @KawiakJones  4 ปีที่แล้ว +1

      Dawaj jakieś źródło:) moje dane wspominają od ponad 80% do 95%.
      oceanservice.noaa.gov/facts/exploration.html

  • @martinderex8447
    @martinderex8447 2 ปีที่แล้ว

    Ale z głodu to nie umrzecie 😁

  • @karolkowalski1933
    @karolkowalski1933 4 ปีที่แล้ว +2

    Film super ale w pewnym momencie wspominasz że ta jaskinia to jedyny ekosystem który działa bez energii solarnej, nie jest to do końca prawda bowiem istnieją ekosystemy wokół kominów termalnych na dnach oceanów które opierają się podobnie jak w owej jaskini o chemosyntezę ;d pzdr

    • @KawiakJones
      @KawiakJones  4 ปีที่แล้ว +2

      dzięki za uważne oglądanie, o tym nie wiedziałem!

  • @franky5329
    @franky5329 4 ปีที่แล้ว +1

    Gdyby takie żeczy pokazywali w szkole to bym chętnieł hodził

  • @maks3737
    @maks3737 4 ปีที่แล้ว

    1

  • @wikprod8
    @wikprod8 3 ปีที่แล้ว

    Moim zdaniem ludzie nie powinni wchodzić do tej jaskini, nawet jeżeli są naukowcami

  • @plast22
    @plast22 4 ปีที่แล้ว

    I cały ekosystem w pizdu padł

  • @MichalT
    @MichalT 4 ปีที่แล้ว

    Te żyjątka co tam żyją to największe szczęściarze na świecie! Nie wiedzą co to COVID-19 i wszelkie inne nieszczęścia 2020 roku!

    • @kacperzawadzki9850
      @kacperzawadzki9850 3 ปีที่แล้ว

      żyjątka na powierzchni też nie wiedzą co to covid i inne niesczescia

    • @KawiakJones
      @KawiakJones  3 ปีที่แล้ว +1

      Trzy najfajniejsze rzeczy pod ziemią to moim zdaniem brak zasięgu telefonu, żadnej polityki i żadnego covida. Dlatego tak bardzo lubię tam przebywać:)

    • @kacperzawadzki9850
      @kacperzawadzki9850 3 ปีที่แล้ว

      @@KawiakJones super kanał naprawdę pozdrawiam