W kościele nie byłem jakieś x lat, ale jako przedstawiciel muzyki METALOWEJ bywam pod wrażeniem kreatywności organistów jeśli chodzi o harmonizację. Super jest to wszystko tutaj przedstawione, prościej już się nie da. Aż bym sobie to zagrał na głośności 100% :)
Cały e- book w pdf super sprawa. w jednym miejscu wsyztsko git. Dzięki wielkie za materiał.dobra robota jak zawsze. Fajnie że śpiewasz.Brawo za odwagę!! U nas się śpiewa wsyztsjie zwrotki psalmu. Niektórych melodii nie znałam..fajne. Co do melodii w Boże Narodzenie ja śpiewam te melodie w pasterkę 🙈A refren psalmu to wiadoma oczywistość że to "Gdy śliczna Panna". Wielkanocna też melodia która śpiewam..a oryginał z refrenu to Zwycięzca śmierci w rzeczy samej. Zawsze czekam za okresem postnym. Mój ukochany okres liturgiczny . I Gorzkie żale i pieśni i te sprawy...
W moim kościele psalm na Boże Narodzenie śpiewa się cały na melodię 'Gdy śliczna Panna', nie tylko refren i brzmi to pięknie, ale ciekawie jest poznać inną wersję. Z pewnością skorzystam z melodii psalmu na adwent, szczególnie druga przypadła mi do gustu 🙂 dzięki za nuty!
Drugą melodie z Wielkanocy mam na okres Bożego Narodzenia i tak ją stosuję. Ale tak to jest z tymi melodiami nie zawsze da się określić ;) Super materiał! :)
Hej Rafał! Świetny odcinek, widać że dbasz o to żeby to wszystko miało odpowiednią jakość. Ja na ten odcinek też bardzo czekałem jak tylko powiedziałeś że będzie ten kurs organowy. Bardzo mnie ciekawią te alternatywne melodie o których mówiłeś że nie było ich w śpiewniku a ja je dobrze znam, więc kiedyś może nagrasz drugą część :) Bardzo Ci dziękuję za to co dla nas robisz, to jest rewelacyjny kurs! Pozdrawiam :)
Hej! Dzięki wielkie! Staram się właśnie w miarę dobrą jakość utrzymać. :) Melodie psalmów są często wymieszane ze sobą, więc niekiedy jest to po prostu melodia refrenu pomieszana ze zwrotką od innego autora. To niekiedy wygląda jak stosowanie zasady "jak pasuje to czemu tak nie połączyć". :) Zatem ciężko byłoby zebrać to wszystko w całość. Podejrzewam nawet, że gdzieś tam w świecie są jeszcze większe hity jeśli chodzi o wybiórczość melodii. Ja przedstawiam to, co znalazłem w śpiewniku, ponieważ wydaje mi się, że jest to oficjalna wersja i raczej sprawdzona. Mimo wszystko jak sam wspominałem w odcinku, że nie jestem do końca pewny, czy wszystko było tutaj idealnie poprawne i czy nic nie pominąłem. :) Jeszcze raz dzięki wielkie i również pozdrawiam! :)
Melodia zaproponowana na ślub musi być zagrana z dobrymi wartościami. Większość strasznie ją rozwleka jakby w refrenie były tylko takie same wartości. A dzięki wartościom ta melodia staje się bardzo ładna, aczkolwiek z wiernymi trudna do zaśpiewania poprawnie. Ładnie i poprawnie zagrana ;)
Dzięki! Niektóre melodie rozwlekałem tutaj aby coś bardziej pokazać. Zresztą przyznam, że czasami trafiały się różne wersje zapisane danej melodii więc ciężko było wybrać jedną, właściwą.
@@RafalPiwowarczuk na filmie została zagrana bardzo dobrze. Ale gdy spotykam się z nią w innych kościołach to jest śpiewana jakby w refrenie były same ćwierćnuty albo nawet półnuty
To dobrze, dziękuję. :D Często są naleciałości różne. Niektórzy to lecą po prostu z głowy - kilka razy usłyszą źle zagraną melodię i później powtarzają dalej.
Tam gdzie jest o jedno tylko proszę pana i oto zabiegam i tu jest fleksa i ja śpiewam właśnie jak jest 5 linijek to w tej zwrotce wymienilem wyżej biorę drugą z trzecią bez przeciągania pierwszej z drugą. Według mnie nie zawsze trzeba/można brać tam od razu dwie pierwsze na przykład gdzie jest fleksa. Pozdrawiam. I życzę powodzenia i sukcesów!
Rafale, Ty to wiesz co człowiekowi w danym momencie najbardziej potrzeba :) Akurat ostatnio mam duże zainteresowanie melodiami psalmów, a nikt tak jak Ty nie potrafi tego pokazać i przekazać. Dziękuję za każdy film na tym kanale, a szczególnie za tę serię i czekam na dalszy ciąg oczywiście ;) Pozdrawiam ciepło i życzę wiele sił i wytrwałości w dalszej pracy jaką wkładasz w ten kanał. Wielu na pewno na tym skorzysta. P.S. W powyższym filmie były przedstawione melodie, które nawiązywały do następujących pieśni i kolędy: Boże Narodzenie - "Gdy śliczna Panna" Wielkanoc - "Zwycięzca śmierci" Świeta Maryjne - "Zdrowaś Maryja, Bogarodzico"
Ogromne dzięki za miłe słowa! Za dwa tygodnie planuję dorzucić aklamacje i później po zweryfikowaniu poprawności materiałów wyda się taki śpiewnik z melodiami psalmów i aklamacji. :) Siły póki co są. :) Zobaczymy na jak długo wystarczą. :) Super! Gratuluję odgadnięcia wszystkich melodii! :) Pozdrawiam serdecznie, wsxystkiego dobrego! :)
Kolejny wartościowy, pełen treści odcinek. Mam pytanie. Czy będzie w jakimś odcinku mówione o odpowiedziach na wezwania kapłana lub o szybkim sposobie znajdowania tonacji? Z góry dziękuje i pozdrawiam :)
Bardzo możliwe. :) Często można spotkać się z różną klasyfikacją danej melodii psalmowej czy nawet konkretnej pieśni. Dużo też zależy od "naleciałości" danego regionu czy samego organisty. :)
Bardzo przydatne, niezbyt skomplikowane harmonizacje. Jednak sugeruję przy śpiewie nie akcentować aż tak końcówek ę, ą, bo brzmi to po prostu nienaturalnie. Mówimy bardziej zmiłuj sie Panie niż zmiłuj siĘ Panie Pozdrawiam serdecznie ;)
@Jakub W Tak. Planuję zrealizować wszystkie najbardziej popularne pieśni i te mniej znane, ale które faktycznie warto znać. :) Zatem odcinków z kursu będzie jak kiedyś liczyłem ponad 200. :D Oczywiście jeśli wcześniej się nie zajadę. :p
Druga melodia w okresie postu, pochodzi z Łódzkiego Ośrodka Akademickiego i błędny akcent w zwrotce psalmu 1 z okresu wielkanocy, i nie tylko... powinno być ,, Jego łaSKA na wieki´‘ a nie ,, Jego łAska...'' Ale materiały jak najbardziej przydatne
Dzięki wielkie - dopiszę. O, super! Dziękuję za poprawienie! Właśnie z tymi zwrotkami jest często problem i mam wrażenie, że organiści przeróżnie je śpiewają... :)
Dziękuję bardzo za zwrócenie uwagi! Wiem, że mam problem z końcówkami - nawet żona się śmieje, że śpiewam "Panie zmiłuj się naT nami". Muszę się wziąć za te rzeczy jak dykcja i poprawna wymowa.
Pierwszy, podstawowy błąd - nie akcentujemy samogłosek na końcach wyrazów czyli mówimy, czytamy i ŚPIEWAMY "sie", nie "się", "nadzieje", nie "nadzieję". Dlaczego? Jest to hiperpoprawne, czyli błędne 😊
W poprzednich odcinkach omawiałem dokładniej i wolniej te wszystkie przejścia, które stosuję podczas grania. Tutaj raczej nic nowego się nie pojawiło, więc obejrzenie poprzednich odcinków (między innymi ten o opóźnieniach, wstępach itd.) powinno pomóc. :) Mogę dograć odcinek, w którym na wybranych przykładach melodii opowiem wolniej co i jak robię. :)
Gdy śliczna Panna
Zgadza się :)
W kościele nie byłem jakieś x lat, ale jako przedstawiciel muzyki METALOWEJ bywam pod wrażeniem kreatywności organistów jeśli chodzi o harmonizację. Super jest to wszystko tutaj przedstawione, prościej już się nie da. Aż bym sobie to zagrał na głośności 100% :)
Dzięki wielkie! :) Może to będzie zaskoczenie dla niektórych, ale ja też jestem z tych "metalowych". ;) Pozdrawiam!
@@RafalPiwowarczuk Wow! Zaskoczenie uważam za udane.
Bardzo dziękuję, wielu melodii nie znałam, są piękne i na pewno je wprowadzę. Pozdrawiam serdecznie.
Super! Cieszę się, że się to przyda. :) Wszystkiego dobrego, również pozdrawiam! :)
Cały e- book w pdf super sprawa. w jednym miejscu wsyztsko git. Dzięki wielkie za materiał.dobra robota jak zawsze. Fajnie że śpiewasz.Brawo za odwagę!!
U nas się śpiewa wsyztsjie zwrotki psalmu.
Niektórych melodii nie znałam..fajne.
Co do melodii w Boże Narodzenie ja śpiewam te melodie w pasterkę 🙈A refren psalmu to wiadoma oczywistość że to "Gdy śliczna Panna".
Wielkanocna też melodia która śpiewam..a oryginał z refrenu to Zwycięzca śmierci w rzeczy samej.
Zawsze czekam za okresem postnym. Mój ukochany okres liturgiczny .
I Gorzkie żale i pieśni i te sprawy...
Dzięki! :) Właśnie chyba się ogarnie jakiś fajny śpiewnik. Będę myślał jak to ugryźć jeszcze. :)
Ten film jest bardzo pomocny. Proszę nigdy go nie usuwać 😀 Pozdrawiam 😊
Dzięki, nie planowałem usuwać filmu. Pozdrawiam! :D
34:41 Psalm na Ślub
U mnie w parafii śpiewana jest ta pierwsza melodia z okresu Bożego Narodzenia
Świetny materiał!
Dziękuję bardzo! :)
11:04 to jest gdy śliczna panna
W moim kościele psalm na Boże Narodzenie śpiewa się cały na melodię 'Gdy śliczna Panna', nie tylko refren i brzmi to pięknie, ale ciekawie jest poznać inną wersję. Z pewnością skorzystam z melodii psalmu na adwent, szczególnie druga przypadła mi do gustu 🙂 dzięki za nuty!
Dzięki! Co kraj to obyczaj. :D Dlatego często w odcinkach podkreślam, że poszczególne regiony mogą te same rzeczy śpiewać zupełnie inaczej. :)
Kontrafaktury tak średnio w liturgii 😁😁
Kontrfaktura jest niedopuszczalna, mamy całe bogactwo melodii (Psalite) i tego się trzymajmy 🙏🏻
Tą pierwszą melodię na ślub to u nas używana na okres zwykły, ale tak to jest z tymi melodiami nie zawsze da się je określić.
Zdrowaś Maryja - to melodia refrenu psalmu na święta Maryjne
Tak jest! :)
Drugą melodie z Wielkanocy mam na okres Bożego Narodzenia i tak ją stosuję. Ale tak to jest z tymi melodiami nie zawsze da się określić ;) Super materiał! :)
No dokładnie. Z niektórymi miałem właśnie problem. :)
Wielka pomoc.
Dzięki!
Gdy śliczna panna syna kołysała 😊...pierwsza melodia na Boże Narodzenie 😊
Zgadza się! :)
Gdy śliczna Panna Syna kołysała, a ta ostatnia kojarzy mi się z melodią, "Zdrowaś Maryjo, Bogarodzico."
Super! :)
ta melodia na Boze narodzenia kojazy mi się z gdy śliczna panna
Tak...to jest ta sama melodia 😊
Ja śpiewam psalm bożonarodzeniowy właśnie na tę melodię🤗
20:00 "Zwycięzca śmierci"
Dokładnie1 :)
a 11:04 "Gdy śliczna Panna"
Hej Rafał! Świetny odcinek, widać że dbasz o to żeby to wszystko miało odpowiednią jakość. Ja na ten odcinek też bardzo czekałem jak tylko powiedziałeś że będzie ten kurs organowy. Bardzo mnie ciekawią te alternatywne melodie o których mówiłeś że nie było ich w śpiewniku a ja je dobrze znam, więc kiedyś może nagrasz drugą część :) Bardzo Ci dziękuję za to co dla nas robisz, to jest rewelacyjny kurs! Pozdrawiam :)
Hej! Dzięki wielkie! Staram się właśnie w miarę dobrą jakość utrzymać. :) Melodie psalmów są często wymieszane ze sobą, więc niekiedy jest to po prostu melodia refrenu pomieszana ze zwrotką od innego autora. To niekiedy wygląda jak stosowanie zasady "jak pasuje to czemu tak nie połączyć". :) Zatem ciężko byłoby zebrać to wszystko w całość. Podejrzewam nawet, że gdzieś tam w świecie są jeszcze większe hity jeśli chodzi o wybiórczość melodii. Ja przedstawiam to, co znalazłem w śpiewniku, ponieważ wydaje mi się, że jest to oficjalna wersja i raczej sprawdzona. Mimo wszystko jak sam wspominałem w odcinku, że nie jestem do końca pewny, czy wszystko było tutaj idealnie poprawne i czy nic nie pominąłem. :) Jeszcze raz dzięki wielkie i również pozdrawiam! :)
Melodia zaproponowana na ślub musi być zagrana z dobrymi wartościami. Większość strasznie ją rozwleka jakby w refrenie były tylko takie same wartości. A dzięki wartościom ta melodia staje się bardzo ładna, aczkolwiek z wiernymi trudna do zaśpiewania poprawnie. Ładnie i poprawnie zagrana ;)
Dzięki! Niektóre melodie rozwlekałem tutaj aby coś bardziej pokazać. Zresztą przyznam, że czasami trafiały się różne wersje zapisane danej melodii więc ciężko było wybrać jedną, właściwą.
@@RafalPiwowarczuk na filmie została zagrana bardzo dobrze. Ale gdy spotykam się z nią w innych kościołach to jest śpiewana jakby w refrenie były same ćwierćnuty albo nawet półnuty
To dobrze, dziękuję. :D Często są naleciałości różne. Niektórzy to lecą po prostu z głowy - kilka razy usłyszą źle zagraną melodię i później powtarzają dalej.
Tam gdzie jest o jedno tylko proszę pana i oto zabiegam i tu jest fleksa i ja śpiewam właśnie jak jest 5 linijek to w tej zwrotce wymienilem wyżej biorę drugą z trzecią bez przeciągania pierwszej z drugą. Według mnie nie zawsze trzeba/można brać tam od razu dwie pierwsze na przykład gdzie jest fleksa. Pozdrawiam. I życzę powodzenia i sukcesów!
Super! Dzięki za sugestię! Pozdrawiam! :)
Świetne :)
Dzięki wielkie! :)
@@RafalPiwowarczuk zasłużone. Każdy odcinek jest bardzo dobry.
Bardzo miło czytać takie słowa. :D dzięki!
❤❤❤❤❤❤❤A Co To Znaczy Słowo Panie Profesorze Międzylekcyjne???
Międzylekcyjne czyli pomiędzy czytaniami. :)
Nie jestem profesorem. :D Proszę mi śmiało mówić po imieniu - Rafał. :)
Rafale,
Ty to wiesz co człowiekowi w danym momencie najbardziej potrzeba :)
Akurat ostatnio mam duże zainteresowanie melodiami psalmów, a nikt tak jak Ty nie potrafi tego pokazać i przekazać.
Dziękuję za każdy film na tym kanale, a szczególnie za tę serię i czekam na dalszy ciąg oczywiście ;)
Pozdrawiam ciepło i życzę wiele sił i wytrwałości w dalszej pracy jaką wkładasz w ten kanał. Wielu na pewno na tym skorzysta.
P.S.
W powyższym filmie były przedstawione melodie, które nawiązywały do następujących pieśni i kolędy:
Boże Narodzenie - "Gdy śliczna Panna"
Wielkanoc - "Zwycięzca śmierci"
Świeta Maryjne - "Zdrowaś Maryja, Bogarodzico"
Ogromne dzięki za miłe słowa! Za dwa tygodnie planuję dorzucić aklamacje i później po zweryfikowaniu poprawności materiałów wyda się taki śpiewnik z melodiami psalmów i aklamacji. :) Siły póki co są. :) Zobaczymy na jak długo wystarczą. :)
Super! Gratuluję odgadnięcia wszystkich melodii! :) Pozdrawiam serdecznie, wsxystkiego dobrego! :)
@@RafalPiwowarczuk Czekam z niecierpliwością na każdą publikację ;) Dzięki wzajemnie :)
Wow świetny odcinek 👏👏
P.S. Taki śpiewnik z nutami to byłaby mega przydatna sprawa
Dzięki wielkie! :) Właśnie jak tylko ogarnę te aklamacje to się zrobi taki śpiewnik ze wszystkim. :)
@@RafalPiwowarczuk zagraj psalm melodią wisi na krzyżu
Wielki Post
2 Kosko
3 Michalec
Wielkanoc
1 Kałamarz
Zwykła
2 Bernat
3 Rogala
4 Firlej
❤❤❤❤❤❤❤A,,Zapytam,, Się,,Mojego,,Nauczyciela,,Jego,,Nic,,Nie,, Zagnie,,Okey???
Kolejny wartościowy, pełen treści odcinek. Mam pytanie. Czy będzie w jakimś odcinku mówione o odpowiedziach na wezwania kapłana lub o szybkim sposobie znajdowania tonacji? Z góry dziękuje i pozdrawiam :)
Dzięki wielkie! Jak tylko zdrowie pozwoli to pewnie, że będzie. Nawet nie wyobrażam sobie pominięcia tak ważnego tematu. :)
@@RafalPiwowarczuk W takim razie życzę dużo zdrowia 😅😅
Mogę prosić melodie nuty literowe do melodie tej 7:07
To są tak proste melodie, że bez problemu sobie podpiszesz nuty. :) I serio polecam się ich nauczyć, bo bez tego ciężko Ci będzie grać.
@@RafalPiwowarczukdobra 😊
Ta pierwsza tonacja wielkopostna brzmi jak nasza pogrzebowa
Bardzo możliwe. :) Często można spotkać się z różną klasyfikacją danej melodii psalmowej czy nawet konkretnej pieśni. Dużo też zależy od "naleciałości" danego regionu czy samego organisty. :)
Bardzo przydatne, niezbyt skomplikowane harmonizacje. Jednak sugeruję przy śpiewie nie akcentować aż tak końcówek ę, ą, bo brzmi to po prostu nienaturalnie. Mówimy bardziej zmiłuj sie Panie niż zmiłuj siĘ Panie
Pozdrawiam serdecznie ;)
19:56 Zwycięzca Śmierci?
Brawo! :)
Też tak myślałam
Świetnie wytłumaczone. Z jakiego programu/sampli Pan korzysta, grając na tych filmach?
Dziękuję. Korzystam z tego programu, nie wiedziałem jakie sample.
Dokładnie tak jak Jakub napisał. Dzięki za wyjaśnienie. :)
@Jakub W Tak. Planuję zrealizować wszystkie najbardziej popularne pieśni i te mniej znane, ale które faktycznie warto znać. :) Zatem odcinków z kursu będzie jak kiedyś liczyłem ponad 200. :D Oczywiście jeśli wcześniej się nie zajadę. :p
Super odcinek, pozdrawiam
mam prośbę mogę prosić psalm Wielkanoc nr3
Ale chodzi o nuty do tego psalmu? Można ściągnąć wszystkie melodie - link w opisie :)
A mogę nuty do psalmu do ciebie panie wznoszę swoje oczy
Nie mam :(
Druga melodia w okresie postu, pochodzi z Łódzkiego Ośrodka Akademickiego i błędny akcent w zwrotce psalmu 1 z okresu wielkanocy, i nie tylko... powinno być ,, Jego łaSKA na wieki´‘ a nie ,, Jego łAska...'' Ale materiały jak najbardziej przydatne
Dzięki wielkie - dopiszę. O, super! Dziękuję za poprawienie! Właśnie z tymi zwrotkami jest często problem i mam wrażenie, że organiści przeróżnie je śpiewają... :)
Melodia 1 Boże Narodzenie to " Gdy śliczna Panna"
Super! Gratulacje! :)
ę na końca śpiewa się jako e a pośrodku wyrazu w przybliżeniu do en, natomiast ą śpiewamy w przybliżeniu do om. Ważne❗❗❗
Dziękuję bardzo za zwrócenie uwagi! Wiem, że mam problem z końcówkami - nawet żona się śmieje, że śpiewam "Panie zmiłuj się naT nami". Muszę się wziąć za te rzeczy jak dykcja i poprawna wymowa.
Czemu Pan śpiewa inaczej niż jest napisane w nutach? Autor napisał tak i tak ma być, a nie że inaczej. Pokazuje Pan jedno a gra inaczej
Może gdzieś tam trafiły się pomyłki z racji nagromadzenia tego. :) Nie ukrywam, że w głowie miałem mętlik śpiewając tyle melodii jedna po drugiej. :)
Robert Knapik coś taki służbista? Może zamiast krytykować sam pokażesz co umiesz...
Akurat śpiewa tak jak są nuty rozpisane trzeba umieć czytać nuty a głosy też inaczej brzmią mimo takiego samego rozpisu nutowego
Tam jest błąd bo to J.Gałuszko a powinien być J.Gałuszka
Dzięki za informację! Pozdrawiam!
Pierwszy, podstawowy błąd - nie akcentujemy samogłosek na końcach wyrazów czyli mówimy, czytamy i ŚPIEWAMY "sie", nie "się", "nadzieje", nie "nadzieję". Dlaczego? Jest to hiperpoprawne, czyli błędne 😊
10:55 gdy śliczna panna? Haha
Bardzo możliwe. Już szczerze mówiąc nie pamiętam co tam było. :D
Nie wiem jak tą lewą ręką harmonizować,tak szybko te zmiany, nie idzie nadążyć,nie daję rady
W poprzednich odcinkach omawiałem dokładniej i wolniej te wszystkie przejścia, które stosuję podczas grania. Tutaj raczej nic nowego się nie pojawiło, więc obejrzenie poprzednich odcinków (między innymi ten o opóźnieniach, wstępach itd.) powinno pomóc. :) Mogę dograć odcinek, w którym na wybranych przykładach melodii opowiem wolniej co i jak robię. :)
@@RafalPiwowarczuk to było by przydatne
@@RafalPiwowarczuk przydałby się faktycznie taki dodatkowy powoli 🙄
zagraj psalm na melodię wisi na krzyżu
A co ze zwrotką? Tak samo dopasować tekst pod refren?
@@RafalPiwowarczuk tak a chwała tobie na melodię stała matka boleściwa a werset melodią alleluja okresu wielkanocnego
W śpiewie nie używa się "ę".
Nie śpiewamy duszęęę tylko duszEEE.
zwycięzca śmierci
Pierwsze co strasznie razi w uszy to końcówki ą, ę. Nie wiem gdzie tak uczą - tak się nie śpiewa! Chyba że samouk.