Környezettudatos kukázás

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 2 ต.ค. 2024
  • Ebben a videóban egy budapesti társasház példáján bemutatom, hogy mennyire drámai a helyzet szeméttermelés terén ma Magyarországon. Az újrahasznosítható hulladék nagy részét az emberek a vegyes hulladékos kukába helyezik, bár már hosszú évek óta adott a lehetőség rá, hogy a műanyag/fém illetve a papírhulladékot külön gyűjtsék. Aztán pedig, amikor a vegyes (zöld színű) kuka megtelik, majd túlcsordul, a vegyes hulladékot a szelektív gyűjtőedényekbe helyezik ezzel tönkretéve még azoknak az erőfeszítéseit is, akik azokat megfelelően használják. Pedig a vegyes kukák jóval kevésbé telnének, ha a lakosok a szelektív gyűjtőket is használnák. A videóm elején két púpozottan teli kukát nézek át, majd a végére egy teli és egy üres kuka lesz a szelektálást követően.
    További környezettudatos ötletek:
    Komposztálás: • A komposztálásról
    Újrahasznosítás és madárvédelem: • Hogyan készíthetünk lo...
    Közösségi komposztálás: • Komposztládák a Borároson

ความคิดเห็น • 3

  • @middean5701
    @middean5701 ปีที่แล้ว

    Persze, még egy fél órát fogok szelektálni mielőtt kidobom a kukába. HOGYNE! Amúgy meg nagyon jól áll a kukázás neked, szerintem pályát tévesztettél.

    • @markogeri73
      @markogeri73  ปีที่แล้ว +3

      Nem kell fél órát szelektálni. Eleve érdemes otthon külön gyűjteni, ami semmi plusz időt nem jelent, csak annyi, hogy nem mindent vegyesen dobunk be a szemetesbe, a műanyagot/fémet/italos kartont egybe, a papírt egy másikba. Ráadásul nemsokára be kell vezetni a barna kukát is egy EU szabály szerint, amibe a szerves hulladék kerül majd. Nemrég fordítottam egy anyagot, ami erről szól. Azokban az országokban, ahol bevezetik a szerves hulladék külön gyűjtését azzal motiválják az embereket, hogy abba tegyék a szerves hulladékukat, hogy míg a barna kukát gyakran ürítik, a vegyes (nálunk zöld) kukát ritkán. Pozsonyban például, ahol már bevezették ezt a rendszert a vegyes kuka tartalmát három hetente viszik el. Tehát, ha valaki azt mondja, "Nem érdekel, én nem gyűjtöm külön!" és beledobja a szerves hulladékot, pl. húsmaradékot, csontot, miegymást a vegyes kukába, akkor - mivel azt ritkán ürítik - ott fog neki büdösödni. És akkor dönthet, hogy mi jobb neki, ha szelektíven gyűjti a dolgokat, vagy kitol saját magával. Walesben átlátszó (lebomló!) kukazsákban kell kitenni a hulladékot a ház elé méghozzá megfelelően szelektálva. Amennyiben nem megfelelően szelektálnak egy ház lakói - ami egyből látszik, mivel átlátszó a zsák - első alkalommal egy figyelmeztetést hagy ott a kukás. Második alkalommal nem viszi el a zsákot. Harmadik alkalommal pedig pénzbüntetést kap a ház. A bolygónkat, ami véges, nem szemetelhetjük tele a végtelenségig, hisz belátható, hogy az nem lehetséges. A cél tehát a megtermelt hulladékunk csökkentése. A megfelelő viselkedést az emberekből többféle módon lehet kiváltani. Egyrészt vannak, akik eleve belátják, hogy a jelenlegi rendszer nem folytatható a végtelenségig, hisz maga a bolygó véges, tehát ők maguktól fogják csökkenten a hulladékukat, pl. szelektálással. Aztán vannak, akiket jutalommal lehet rábírni, pl. amelyik ház kevesebb vegyes hulladékot termel, az kevesebbet fizet. Illetve, aki azt mondja, "Engem nem érdekel, én tele szeretném szemetelni a bolygót, minél több vegyes szemetet termelek, annál jobban érzem magam." Na ezt az embert büntetéssel lehet rávenni. Cukor és korbács, angolul carrot and stick a neve ennek a jutalmazó-büntető módszernek. Szerintem akár mindkettőnek helye lehet. Köszönöm a tanácsot, hogy váltsak állást, de egyelőre maradok az angol tanításnál és a fordításnál. Szép napot és jó szelektálást!

    • @middean5701
      @middean5701 ปีที่แล้ว

      @@markogeri73 Az a gond, hogy nem a szemét lenne a baj, hanem az, hogy mindenhez műanyagot használnak. Én például teljesen meglennék elégedve ha a csomagolás ami egy ételen van nem műanyag, hanem papír vagy lebomló anyag. Minden gyártó szarik bele, hogy mennyi szemetet termel mert mind profitorientált. Én meg személy szerint ameddig az egész rendszer szar nem fogok mindent megtenni azért, hogy javítsak rajta. Amúgy tényleg nagy probléma a szemetelés (óceánok tele szeméttel, űrszemét stb) De szerintem akkor a törvénykezést is úgy kéne csinálni, hogy mindent vagy semmi alapon ergo mindenki rá lenne kötelezve.