Świetnie, że następuje postęp w drukarkach 3d, ale raczej zaczekam na nowsze modele, które będą łatwiejsze i bezpieczniejsze w użytku. Jak zawsze super materiał Archonie :)
Ale są już takie które mają żywice w wygodnych pojemnikach, nie musisz sam nalewać, drukarka sama zalewa i opróżnia kadź. Oczywiście nie unikniesz późniejszego czyszczenia wydrukowanego materiału w warunkach ochronnych.
Na upartego, jeśli ktoś myślałby poważnie o druku przestrzennym, może zagospodarować część mieszkania/domu, aby mieć przewiewne, chłodne, suche pomieszczenie robocze, z balkonem na południowe okno. I wydaje mi się, że takie niegodności są do wybaczenia, zwłaszcza że efekty są naprawdę zdumiewające. Dla mnie właśnie taka technologia wydaje się bardziej atrakcyjna od wypełnianego warstwami filamentu modelami, bo te drugie nadzwyczajnie w świecie wydają mi się brzydkie, nawet po oszlifowaniu. A w sumie nie wiedziałam nawet, że istnieje alternatywa do tej technologii, więc naprawdę dziękuję za ten materiał \o/
Były jeszcze drukarki na pył. Drukarka rozprowadzała go równymi cienkimi warstwami i nagrzewała laserem powodując chwilowe stopienie tworzywa. Niestopiony pył można było wykorzystać ponownie. Ale ten typ CHYBA nie został dopuszczony do użytku domowego ze względu na zagrożenie pylicą.
Oj, już wyobrażam te tumany kurzu w domach. Nie dziwię się, że nie mógł być dopuszczony do użytku domowego. Ale ciekawe, że istnieje taka technologia :3c
Archon kolejny świetny film. Nawet, jeśli rzeczy o których nagrywasz są dla mnie mało istotne, to mówisz o nich w taki ciekawy sposób, że mógłbym nawet obejrzeć godzinny film o drukarkach 3D w z Twoim komentarzem! Obyś trzymał poziom i pozdrawiam.
Moja szkoła kupiła drukarkę 3D. I co?przez rok były zajęcia z obsługi, ale gość który to prowadził nie miał żadnej wiedzy. Teraz szkoła chwali się że ma drukarkę , ale ona sama stoi zakurzona w pracowni komputerowej.
To jak u mnie tablety graficzne, każde stanowisko ma tablet graficzny [Nie byle jaki 1tys za sztukę obecnie w chwili premiery pewnie więcej kosztował] Ale są zamknięte bo wiele lat temu zanim mój rocznik w ogóle poszedł do tego technikum ktoś ukradł pióro od tabletu i dyrektor stwierdził ze koniec dobrego.
w każdej szkole tak jest u mnie szkoła dostała nowe silniki elektryczne sterowane przez interfejs Wszyscy się cieszą ale pytam nauczyciela "w sumie to po co nam te silniki" za darmo dali to wzięli
Chińczycy będą drukować drukarki, a potem drukować zabawki tej klasy co na materiale, co zaowocuje taniochą w bardzo przyzwoitej jakości. Dlatego lepiej zrobić to przed chińczykami, wybić się na rynku i uniezależnić się jakkolwiek chociaż od zagranicznego kapitału... xD
Świetny materiał... A co do drukarek filementowych... Archon nie da się ukryć że kupiłeś jedną z tańszych drukarek dostępnych na rynku... Wśród drukarek budżetowych bardzo dobrą propozycją jest np. Prusa I3 mk2s. ( wiem że jest mk3 jednakże jest to świeży produkt i nie którzy mają z nim problemy albo z efektem ghostingu albo wadliwy jest z któryś elementów. Podejrzewam że przyczyna leży zarazem przez olbrzymią liczbę zamówień co sprawia że producent chce jak najwięcej drukarek sprzedać kosztem kontroli jakości jak i samej obsługi drukarki przez właścicieli bo jak słusznie mówisz druk 3d nie jest dla laików trzeba trochę przy tym posiedzieć by drukować piękne modele.) Dodatkowo warto zauważyć że wciągu kilku lat powstało kilka świetnych drukarek w przystępnej cenie np. CR-10, Prusa Mega Anycubic. Czekam z nie cierpliwością na kolejne podobne materiały ;)
Taki sobie. Toksyczny a utwardzanie światłem UV ma też wady, o których była mowa w filmie. Tak, wiem że Ty o filmie pisałeś ale mnie to po prostu bawi i nie mogłem się powstrzymać.
Wtedy druk trwałby dużo dłużej. Im bardziej płaski druk, tym mniej warstw, a im mniej warstw tym krótszy czas drukowania. Poza tym drukowanie pod kątem ułatwia maskowanie potencjalnych niedoskonałości. :)
Super materiał, ale mam jedno pytanie (możliwe, że temat mi umknął): ile czasu zajmuje samo wydrukowanie w maszynie takiego powiedzmy wieprza, nie licząc procesu czyszczenia i utwardzania po drukowaniu?
Zajebista recka, jak zawsze świetna robota! Taka drukarka to dla miłośnika figurek wymarzony wynalazek. Ja czekam na drukarki umożliwiające drukowanie elementów owiewek do motocykli :)
Widzę to tak że w przyszłości jeśli dojdzie do rozpowszechnienia tej technologii (przy założeniu że zmniejszy się ilość potrzebnych działań przy samej pracy drukarki) będziemy mieli możliwość zakupu bezpiecznych i prostych w obsłudze zestawów do takiej drukarki, gdzie sam kontakt z żywicą bedzie ograniczony do włożenia tego do środka. Albo przynajmniej do tego że będziemy mogli zamówić serwisanta któy wszystko zrobi za nas. Wydaje mi się że to nad czym się teraz powinni skupić konstruktorzy to sposób w jaki można by było zautomatyzować oczyszczanie projektów po ich ukończeniu.
Hej, materiał super. Ale można prosić o zmianę opisu? Bo wynika z niego że stereolitografia(SLA) i druk z wykorzystaniem filamentu(FDM) to to samo. W materiale 5:43 też pada porównanie DLP do SLA co w kontekście całego materiału daje do zrozumienia że druk filamentem i stereolitografia to jedno i ta sama technologia. Chyba że tylko ja takie wrażenie odnoszę.
Ja myślę, że w przyszłości powstaną modele drukarek niwelujące problemy systemu, zwłaszcza problem z gospodarowaniem żywicą. Jak tego można dokonać? Identycznie jak to się robi w przemysłowych frytkownicach - Olej jest w specjalnym zbiorniku podłączany do dyszy, która sama go pobiera i frytkownicę napełnia i komora sama zlewa i filtruje olej, do ponownego użytku i/lub wymiany na świeży. Tak samo taka drukarka mogłaby na dzień dobry mieć pustą kadź, do której sama nalewałaby żywicę w chwili wydruku i zlewała przez filtr do ponownego użytku po jego zakończeniu, a sam pojemnik na żywicę byłby w zbiorniku odpornym na promieniowanie UV, tak jak zewnętrzne ścianki urządzenia. Można by też w takim układzie dolewać żywicy w trakcie procesu, zamiast mieć całośc na starcie, co minimalizowałoby opary. Koszt byłby ciut większy, ale przystępność procesu na tyle wysoka, ze warty swojej ceny.
Widząc fakt rosnącej popularności drukarek 3D mogących walczyć na polu precyzji, zastanawia mnie, czy modelarstwo plastikowe zacznie mieć problemy z tym. Ciekawe czy te wszystkie firmy zaczną obniżać ceny zestawów czy może zaadoptują ową technologie w swoich procesach produkcyjnych do części o dużej dokładności. Potrzeba mi kapitana który ma większą wiedzę na tym polu!
W głowie już się pojawiły mi tysiące bootlegowych figurek, które później ludzie będą sprzedawać na rożnych serwisach sprzedażowych, więc może to dobrze, że na tę chwilę jest to drogie i potrzeba sporego nakładu pracy do wykonania pięknej figurki. Choć kto wie, czy za kilka lat tak się nie stanie. ale tak na poważnie - czekam na jeszcze większy rozwój tej technologii i mniejsze ceny. Jak dla mnie te maszyny, to taka sama rewolucja co drukarki atramentowe.
Archon a jak te pół litra materiału za 300 zł przekłada się na druk? Tzn np ile zeszło na prosiaka? I czy jest to o wiele drożej niż filamentówka? Filament na pewno tańszy ale czy idzie go tyle samo czy znacznie więcej?
byniek Wydruki są z żywicy swiatloutwardzalnej (UV 405nm). Końcowy efekt bardzo podobny do odlewów żywicznych. Bardzo stabilny wymiarowo. Mało elastyczny i trochę kruchy.
Niefortunne jest użycie przydomka DLP do drukarek z ekranem LCD. DLP czyli Digital Light Processing, pochodzi od projektora video który był używany w drukarkach do naświetlania żywicy zamiast ekranu LCD. Dlatego drukarki z projektorem były potocznie nazywane drukarkami DLP, natomiast technologi ta nie ma nic wspólnego z omawianą drukarką. Trochę więcej można przeczytać tutaj pl.wikipedia.org/wiki/Digital_Light_Processing
Ciekawe czy można zamontować jakieś soczewki skupiające żeby móc drukować jeszcze mniejsze przedmioty z jeszcze większą precyzją. Może ktoś kiedyś wyprodukuję takie akcesorium.
Dodam ciekawostkę, że alternatywą dla tej drukarki jest w Wanhao D7, który ma trochę większe pole robocze, lekko lepszą mechanikę, ale jest brzydszy i nie ma okien :V
Archon, no trochę przesadnie narzekasz na, jak to nazwałeś "drukarkę filamentową". Na moje to kupiłeś jakieś felerne urządzenie. Ja mam Anet A8, kupioną za 600 zł. Fakt, że trzeba ją było minimalnie poprawić (napinacze do pasków, mosfet do grzania stołu, podkładka i w zasadzie tyle - na pewno mniej, niż stówa dodatkowo) ale o żadnej "złożonej kalibracji" nic nie wiem. Ot, czasem trzeba pokręcić śrubkami, żeby stół wypoziomować, podobnie jak przy żywicznej. Moim zdaniem to te żywiczne drukarki są dużo bardziej problematyczne i zawodne.
Hej Arhon w tym filmie mówiłeś że w druku tradycyjnym nie da się drukować obiektów w powietrzu i o trudno usuwalnych podporach w zwykłym druku a ja na tym filmie th-cam.com/video/pcS0tFew6Wo/w-d-xo.html widzę że podpory łatwo się usuwają To jest kwestia typu filamętu czy konstrukcji podpory czy to i to chciałbym się dowiedzieć Czy odpowiesz na moje pytanie?
Pomyśleć, że teraz - ledwie dwa lata później technologia ta potaniały, i zaczęła się upowszechniać tak bardzo, że Anycubic z Photona uczynił cała rodzinę urządzeń (niestety troszkę kosztem swoich drukarek FDM).
Planujesz zakup drukarki do węglików spiekanych? Znaczy nie wiem czy masz w redakcji aż tyle nerek aby was było na to stać, ale mógłbyś sobie wydrukować prawdziwy nóż!
ahhh, jaki ten filmik budzi wspomnienia
Świetnie, że następuje postęp w drukarkach 3d, ale raczej zaczekam na nowsze modele, które będą łatwiejsze i bezpieczniejsze w użytku. Jak zawsze super materiał Archonie :)
NotMilk zobacz sobie drukarkę Cetus 3D ;]
Dziękuję :) Na pewno bliżej się przyjrzę temu modelowi drukarki :)
kup sobie jakas drukarke filamentowa. Ich obsluga jest teraz prosta jak budowa cepa ;)
Ale są już takie które mają żywice w wygodnych pojemnikach, nie musisz sam nalewać, drukarka sama zalewa i opróżnia kadź. Oczywiście nie unikniesz późniejszego czyszczenia wydrukowanego materiału w warunkach ochronnych.
tyle ze one to tak jak Archon mowi - $2,5k i w gore
Na upartego, jeśli ktoś myślałby poważnie o druku przestrzennym, może zagospodarować część mieszkania/domu, aby mieć przewiewne, chłodne, suche pomieszczenie robocze, z balkonem na południowe okno. I wydaje mi się, że takie niegodności są do wybaczenia, zwłaszcza że efekty są naprawdę zdumiewające. Dla mnie właśnie taka technologia wydaje się bardziej atrakcyjna od wypełnianego warstwami filamentu modelami, bo te drugie nadzwyczajnie w świecie wydają mi się brzydkie, nawet po oszlifowaniu. A w sumie nie wiedziałam nawet, że istnieje alternatywa do tej technologii, więc naprawdę dziękuję za ten materiał \o/
Były jeszcze drukarki na pył. Drukarka rozprowadzała go równymi cienkimi warstwami i nagrzewała laserem powodując chwilowe stopienie tworzywa. Niestopiony pył można było wykorzystać ponownie. Ale ten typ CHYBA nie został dopuszczony do użytku domowego ze względu na zagrożenie pylicą.
Oj, już wyobrażam te tumany kurzu w domach. Nie dziwię się, że nie mógł być dopuszczony do użytku domowego. Ale ciekawe, że istnieje taka technologia :3c
Archon kolejny świetny film. Nawet, jeśli rzeczy o których nagrywasz są dla mnie mało istotne, to mówisz o nich w taki ciekawy sposób, że mógłbym nawet obejrzeć godzinny film o drukarkach 3D w z Twoim komentarzem! Obyś trzymał poziom i pozdrawiam.
ale temat jest mega ciekawy i istotny, wręcz rewolucyjny
Peter Zwierzak kluczowymi słowami jest "Dla mnie" xD
spoko, zdrówko ;)
obejrzałem na prędkości 1.25 i nie wyobrażam sobie teraz normalnie oglądać Twoich materiałów.
Duży krok do przodu względem poprzedniego rozwiązania.
Przecież to stara technologia. Oglądałeś film uważnie? :-)
Wygląda lepiej niż niektóre figurki dodawane do lootboxow XD
Nom. Ciejawe ile dndekowych nerdów taką nabyje gdy stanie sie tańsza
@@masterzoroark6664 Ja xD
I jest materiał na który czekałem. 😁
Postęp technologiczny jest piękny :D
Moja szkoła kupiła drukarkę 3D. I co?przez rok były zajęcia z obsługi, ale gość który to prowadził nie miał żadnej wiedzy. Teraz szkoła chwali się że ma drukarkę , ale ona sama stoi zakurzona w pracowni komputerowej.
To jak u mnie tablety graficzne, każde stanowisko ma tablet graficzny [Nie byle jaki 1tys za sztukę obecnie w chwili premiery pewnie więcej kosztował] Ale są zamknięte bo wiele lat temu zanim mój rocznik w ogóle poszedł do tego technikum ktoś ukradł pióro od tabletu i dyrektor stwierdził ze koniec dobrego.
U mnie jest zortrax, ale nauczyciele nie potrafia jej obsługiwać :-)
w każdej szkole tak jest u mnie szkoła dostała nowe silniki elektryczne sterowane przez interfejs
Wszyscy się cieszą ale pytam nauczyciela "w sumie to po co nam te silniki"
za darmo dali to wzięli
U mnie to samo
Nasze materiały napędza delma :D
Chińska gospodarka niedługo upadnie, bo ludzie zamiast kupować chińskie zabawki będą je sobie drukować w domu
Keicam spokojnie, po prostu ludzie będą kupować chińskie drukarki
Mało wiesz o chińskiej gospodarce.
Mało wiesz o żartach
Chińczycy będą drukować drukarki, a potem drukować zabawki tej klasy co na materiale, co zaowocuje taniochą w bardzo przyzwoitej jakości. Dlatego lepiej zrobić to przed chińczykami, wybić się na rynku i uniezależnić się jakkolwiek chociaż od zagranicznego kapitału... xD
Chińczycy też będą drukować na tych drukarkach, ale ludziom nie dadzą rękawiczek jednorazowych... i już zaoszczędzą, aby się bardziej opłacało ;)
Łał, Wieprzu wygląda niesamowicie. Świetna ciekawostka, ale sam nie miałbym cierpliwości do użerania się z taką (i jakąkolwiek inną) drukarką 3D.
nawet dla druknięcia figurek ulubionych aktorek filmów przyrodniczych? :D
Siema Zagrajnik
A masz przygotowane modele 3D? Tzn. czy kolega ma?
grałeś w postala III a do jakieś drukarki nie miałbyś cierpliwości ? XD
Piszę się wow xDDDDDDDD
Fajne. Większość trudu, o którym wspomina Archon brzmi jak całkiem ciekawa zabawa. :D
wystarczy poznać coś takiego jak kultura techniczna
Świetny materiał... A co do drukarek filementowych... Archon nie da się ukryć że kupiłeś jedną z tańszych drukarek dostępnych na rynku... Wśród drukarek budżetowych bardzo dobrą propozycją jest np. Prusa I3 mk2s. ( wiem że jest mk3 jednakże jest to świeży produkt i nie którzy mają z nim problemy albo z efektem ghostingu albo wadliwy jest z któryś elementów. Podejrzewam że przyczyna leży zarazem przez olbrzymią liczbę zamówień co sprawia że producent chce jak najwięcej drukarek sprzedać kosztem kontroli jakości jak i samej obsługi drukarki przez właścicieli bo jak słusznie mówisz druk 3d nie jest dla laików trzeba trochę przy tym posiedzieć by drukować piękne modele.) Dodatkowo warto zauważyć że wciągu kilku lat powstało kilka świetnych drukarek w przystępnej cenie np. CR-10, Prusa Mega Anycubic. Czekam z nie cierpliwością na kolejne podobne materiały ;)
Dobry materiał, wiele świetnych ujęć :)
Taki sobie. Toksyczny a utwardzanie światłem UV ma też wady, o których była mowa w filmie.
Tak, wiem że Ty o filmie pisałeś ale mnie to po prostu bawi i nie mogłem się powstrzymać.
11:00 A nie dało się wydrukować do góry nogami tej tracer tak by zminimalizować potrzebność tych podpór?
Wtedy druk trwałby dużo dłużej. Im bardziej płaski druk, tym mniej warstw, a im mniej warstw tym krótszy czas drukowania. Poza tym drukowanie pod kątem ułatwia maskowanie potencjalnych niedoskonałości. :)
Zapewnienia producenta o 10-20mm /h się sprawdzają? Tzn maksymalnie wysoki wydruk to 7-15h roboty?
Super materiał, ale mam jedno pytanie (możliwe, że temat mi umknął):
ile czasu zajmuje samo wydrukowanie w maszynie takiego powiedzmy wieprza, nie licząc procesu czyszczenia i utwardzania po drukowaniu?
Producent podaje 1-2cm/h. Liczy się tylko wysokość bo jak Archon wspomniał każda warstwa powstaje tyle samo czasu nieważne czy jest to 1cm2 czy 10cm2.
Jestem modelarzem takie coś to bajka i tak bawiłem się żywicą
Jak ja kocham postęp :D
Zajebista recka, jak zawsze świetna robota! Taka drukarka to dla miłośnika figurek wymarzony wynalazek. Ja czekam na drukarki umożliwiające drukowanie elementów owiewek do motocykli :)
Wow, po prostu wow *.*
Zabawka bardziej do warsztatu niż mieszkania ;)
Ale bym nadrukował sobie figurek z warhammera :0
BLACK MAGE Dokładnie to samo pomyślałem :D
Ciekawe jak to się ma cenowo do zakupu oryginalnych modeli... :D #januszbiznesu
Znając życie to niedługo Ebay zaleją wydruki bitsów z tej drukarki :D
Tylko Codexów nie kseruj :p
Fantasy czy 40k ?
Widzę to tak że w przyszłości jeśli dojdzie do rozpowszechnienia tej technologii (przy założeniu że zmniejszy się ilość potrzebnych działań przy samej pracy drukarki) będziemy mieli możliwość zakupu bezpiecznych i prostych w obsłudze zestawów do takiej drukarki, gdzie sam kontakt z żywicą bedzie ograniczony do włożenia tego do środka. Albo przynajmniej do tego że będziemy mogli zamówić serwisanta któy wszystko zrobi za nas.
Wydaje mi się że to nad czym się teraz powinni skupić konstruktorzy to sposób w jaki można by było zautomatyzować oczyszczanie projektów po ich ukończeniu.
Hej, materiał super. Ale można prosić o zmianę opisu? Bo wynika z niego że stereolitografia(SLA) i druk z wykorzystaniem filamentu(FDM) to to samo. W materiale 5:43 też pada porównanie DLP do SLA co w kontekście całego materiału daje do zrozumienia że druk filamentem i stereolitografia to jedno i ta sama technologia. Chyba że tylko ja takie wrażenie odnoszę.
Masz rację, sprecyzuję opis. Dzięki!
Hmmmmm chyba zainwestuje w nią w przyszłości. Zawsze chciałem robić figurki i je sprzedawać. Robię już swoje modele 3d to może czas to pałączyć :)
Jak po czasie oceniasz drukarke? Nadal sie dobrze sprawuje?
Za niedługo każdy będzie sobie drukował co chce, no i to chyba dobrze
kacper czaicki j
Ja myślę, że w przyszłości powstaną modele drukarek niwelujące problemy systemu, zwłaszcza problem z gospodarowaniem żywicą. Jak tego można dokonać? Identycznie jak to się robi w przemysłowych frytkownicach - Olej jest w specjalnym zbiorniku podłączany do dyszy, która sama go pobiera i frytkownicę napełnia i komora sama zlewa i filtruje olej, do ponownego użytku i/lub wymiany na świeży. Tak samo taka drukarka mogłaby na dzień dobry mieć pustą kadź, do której sama nalewałaby żywicę w chwili wydruku i zlewała przez filtr do ponownego użytku po jego zakończeniu, a sam pojemnik na żywicę byłby w zbiorniku odpornym na promieniowanie UV, tak jak zewnętrzne ścianki urządzenia. Można by też w takim układzie dolewać żywicy w trakcie procesu, zamiast mieć całośc na starcie, co minimalizowałoby opary. Koszt byłby ciut większy, ale przystępność procesu na tyle wysoka, ze warty swojej ceny.
Widząc fakt rosnącej popularności drukarek 3D mogących walczyć na polu precyzji, zastanawia mnie, czy modelarstwo plastikowe zacznie mieć problemy z tym. Ciekawe czy te wszystkie firmy zaczną obniżać ceny zestawów czy może zaadoptują ową technologie w swoich procesach produkcyjnych do części o dużej dokładności. Potrzeba mi kapitana który ma większą wiedzę na tym polu!
Testowaliście już nvidie shield ale mimo wszystko zapytam się czy możecie przetestować tablet nvidia shield k1?
dobra robota pan archon
W głowie już się pojawiły mi tysiące bootlegowych figurek, które później ludzie będą sprzedawać na rożnych serwisach sprzedażowych, więc może to dobrze, że na tę chwilę jest to drogie i potrzeba sporego nakładu pracy do wykonania pięknej figurki. Choć kto wie, czy za kilka lat tak się nie stanie.
ale tak na poważnie - czekam na jeszcze większy rozwój tej technologii i mniejsze ceny. Jak dla mnie te maszyny, to taka sama rewolucja co drukarki atramentowe.
Wspomniałeś że wyciągnąłeś postać z gry - jak to zrobić? Masz może jakiś instruktaż?
"Skomplikowana kalibracja" - jeśli dla kogoś pół minuty kręcenia, aby wyrównać podłoże jest skomplikowane :P
Siema
Archon a jak te pół litra materiału za 300 zł przekłada się na druk? Tzn np ile zeszło na prosiaka? I czy jest to o wiele drożej niż filamentówka? Filament na pewno tańszy ale czy idzie go tyle samo czy znacznie więcej?
Mówią, że ok 1 kg żywicy na 1 kg wydruku, jak robisz model pusty w środku to wyjdzie troche drożej niż w przypadku FDM
bardzo to ciekawe
Props za uroczego Wieprzka i Tracer :)
z tym nieziemskim wykonczeniem tej figurki to pojechałes grubo :)
kiedyś to nie było takich rzeczy, ja wiem bo juz mam pare lat i wiem
super sprawa.
Muszę to mieć!
da sie "rozpuscić" materiał aby wrócił do ciekłej formy?
Konrad Wycka Niestety nie.
bardzo fajna drukarka
*drugi najpopularniejszy :P
Raj dla modelarzy i bitewniaków :D
Ale zajefajny Roadhog
zajebiste!
A jakaś drukarka na filamenty dość tania i z dobrą jakością? Chcę drukować części do projektów z Arduino...
No ok, ale jak tworzyć wzory do druku?
Witam, jakich farb zeby pomalowac wydruk uzywacie? Drukuje glownie w PLA
jakich farb używacie i polecacie? ;)
Anycubic Photon : Miażdży umiejętnościami, zabija żywicą XD
jak z wytrzymałością druku w porównaniu do abs i petg ?
byniek Wydruki są z żywicy swiatloutwardzalnej (UV 405nm). Końcowy efekt bardzo podobny do odlewów żywicznych. Bardzo stabilny wymiarowo. Mało elastyczny i trochę kruchy.
Odwiedzisz pyrkon Dark Archonie?
Niefortunne jest użycie przydomka DLP do drukarek z ekranem LCD.
DLP czyli Digital Light Processing, pochodzi od projektora video który był używany w drukarkach do naświetlania żywicy zamiast ekranu LCD.
Dlatego drukarki z projektorem były potocznie nazywane drukarkami DLP, natomiast technologi ta nie ma nic wspólnego z omawianą drukarką.
Trochę więcej można przeczytać tutaj
pl.wikipedia.org/wiki/Digital_Light_Processing
Games Workshop czeka niemiła niespodzianka...
Ciekawe czy można zamontować jakieś soczewki skupiające żeby móc drukować jeszcze mniejsze przedmioty z jeszcze większą precyzją. Może ktoś kiedyś wyprodukuję takie akcesorium.
Myśłę że to kamień milowy w technologii drukarek 3D który będzie nadal rozwijany.
Dodam ciekawostkę, że alternatywą dla tej drukarki jest w Wanhao D7, który ma trochę większe pole robocze, lekko lepszą mechanikę, ale jest brzydszy i nie ma okien :V
Czyli co, jeśli zmienić materiał, to drukarki 3D u każdego w domu.
woda bardzo dobrze pochlania promieniowanie UV, wiec to raczej inna czesc widma utwardza wydruk podczas koncowego "opalania"
Do drukarki przydałoby się zrobić skrzynkę-ciemnię z pochłaniaczem ;)
Kim dla Arhona jest drukarka 3D Anycubic Photon?
Best Waifu
Ja się fascynuję, jak któraś zejdzie cenowo do 200 zł to bierę w ciemno :D
to trzymaj te dwie stówy do 2099 roku kolego
A drukarki 2D to ty byś pewnie chciał za złotówkę?
Schować się do piwnicy z taką drukarką, i już większość problemów znika :) . Za taką jakość można to przecierpieć robociznę i cenę
Jak wyciągnąć model postaci z gry np. SMUGA ?
A przetestujecie nowąger na switcha "GO wacation"???
MMMHH ten kadr ;)
Ja słyszałem że niedługo drukarmai 3d bendziemy robić domy
Poczekam z technologią 3D aż będzie jakkolwiek sensowna :)
Archon, no trochę przesadnie narzekasz na, jak to nazwałeś "drukarkę filamentową". Na moje to kupiłeś jakieś felerne urządzenie. Ja mam Anet A8, kupioną za 600 zł. Fakt, że trzeba ją było minimalnie poprawić (napinacze do pasków, mosfet do grzania stołu, podkładka i w zasadzie tyle - na pewno mniej, niż stówa dodatkowo) ale o żadnej "złożonej kalibracji" nic nie wiem. Ot, czasem trzeba pokręcić śrubkami, żeby stół wypoziomować, podobnie jak przy żywicznej. Moim zdaniem to te żywiczne drukarki są dużo bardziej problematyczne i zawodne.
Ale takiego sporego
Film swiezo dodany wiec wiem ze szybko odpiszesz, wiec:
Drogi Archonie,
bedziesz na Pyrkonie? ;)
Nie dam rady. Miałem ostatnio trochę niespodziewanych wydatków. Ale delegacja arhn.eu jak zawsze się pojawi!
Wielki smutek ogarnia mnie. ;(
Nie będzie go
ale będą inni you tuberzy
O ironio akurat skończyłem oglądać filmik o takiej drukarce.
Hej Arhon w tym filmie mówiłeś że w druku tradycyjnym nie da się drukować obiektów w powietrzu i o trudno usuwalnych podporach w zwykłym druku a ja na tym filmie th-cam.com/video/pcS0tFew6Wo/w-d-xo.html widzę że podpory łatwo się usuwają
To jest kwestia typu filamętu czy konstrukcji podpory czy to i to chciałbym się dowiedzieć
Czy odpowiesz na moje pytanie?
Nie wspomniałeś nic o jakości wydruku elementów ruchomych. Takie drukarki mają z tym problem sklejając części.
Mam davinci mini w i działa idealnie tylko raz filament się złamał przy ładowaniu (;
Powiem ci tak, kup sobie jakas FDMke pozadna, bo ta twoja XYZ ma jakosc... mocno sredniua :D
Siódmy
Dobra firma
Pomyśleć, że teraz - ledwie dwa lata później technologia ta potaniały, i zaczęła się upowszechniać tak bardzo, że Anycubic z Photona uczynił cała rodzinę urządzeń (niestety troszkę kosztem swoich drukarek FDM).
Drukowanie części do modeli w końcu ma jakiś sens.
I taką drukarkę bym kupił :#
Zróbcie film o serii gier "Warlords Battlecry"
to już lepiej drukować tańszą metodą z ABS i wygładzać acetonem
Kupię sobie na bierzmowanie
Chwila. Drukarka 3D z taką precyzją za 2000zł?
viaxon6 + 300 za 0.5l płynnego filamentu
właśnie kupiłem za 800zł z litrem żywicy :D
Yey!! =D
Artur Pietrzak był pierwszy :)
no ale i tak fajny materiał
Ja chyba jednak zostanę przy filamencie
Ja zamiast alkoholu izopropylowego korzystam z koncentratu do podłóg W5 z Lidla i myjkę ultrasoniczną. Czyści wspaniale.
Czyli sprzęt dla zaawansowanych i cierpliwych. Wg mnie jest balans miedzy jakością a wkładem pracy
Wydruki są odporne na ciepło?
Colonel Sanders Bardziej niż ABS czy PLA
Widziałem wydrukowanego kirbiego z ludzkimi nogami, fajne
kuźwa, czemu ona musi drukować w te strone (ciągnie w góre zamiast zjeżdzać w dół :/ )
Planujesz zakup drukarki do węglików spiekanych? Znaczy nie wiem czy masz w redakcji aż tyle nerek aby was było na to stać, ale mógłbyś sobie wydrukować prawdziwy nóż!
Wyciągnęłam własnoręcznie ~ Dark Archon 2018
Mam pomysł wydrukuj Grunia w tej drukarce :3