Poeci z Mikołowa: Maciej Melecki i Krzysztof Siwczyk w Tomaszowie Mazowieckim.

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 26 ก.ย. 2012
  • Dołącz do nas na Facebook-u
    www.facebook.co...
    W piątek, 21 września 2012 roku, w sali koncertowej Miejskiej Biblioteki Publicznej Oddział dla Dzieci i Młodzieży w Tomaszowie Mazowieckim, odbyło się spotkanie z poetami ze Śląska: Maciejem Meleckim i Krzysztofem Siwczykiem. Spotkanie zorganizowało Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych „Trzcina" i Urząd Miasta.
    Sylwetki poetów przedstawiła Barbara Przybysz -- prezes Stowarzyszenia „Trzcina", która wraz z Piotrem Gajdą -- tomaszowskim poetą i zarazem pracownikiem Urzędu Miasta prowadziła spotkanie.
    Maciej Melecki, to poeta, scenarzysta filmowy, redaktor pisma „Arkadia", dyrektor Instytutu Mikołowskiego im. Rafała Wojaczka w Mikołowie. Debiutował w 1993 roku arkuszem poetyckim „Zachodzenie za siebie". Jest współautorem scenariusza do filmu Lecha Majewskiego „Wojaczek".
    Krzysztof Siwczyk, to także poeta i zarazem krytyk literacki, aktor i pracownik Instytutu Mikołowskiego. Debiutował w 1995 roku tomikiem wierszy „Dzikie dzieci". Zagrał rolę tytułową w filmie „Wojaczek". Zagrał też główną rolę w filmie „Wydalony" Adama Sikory.
    To nie przypadek, że zaproszeni goście reprezentowali Instytutu Mikołowski, gdyż to właśnie sylwetka Rafała Wojaczka -- poety przeklętego -- patronowała obu imprezom, które odbyły się tego dnia: spotkaniu z poetami i koncertowi zespołu „Fonetyka".
    Instytut Mikołowski jest placówką miejską, działa od 1999 roku i zajmuje się literaturą. Umiejscowiony jest w dawnym mieszkaniu rodziców Wojaczka, gdzie do 1964 roku mieszkał też sam poeta. Instytut zajmuje się wydawaniem książek literackich, poetyckich i eseistycznych, ale jak mówi Krzysztof Siwczyk, działa na zasadzie odwróconej ekonomii. Wydawane są książki, które nie sprzedają się dobrze, ale jest to literatura, którą pracownicy Instytutu uważają za dobrą. Wydają takie książki, które sami chcieliby przeczytać. Uważają, że mają szczęście, że mogą zajmować się wydawaniem książek, organizować spotkania z autorami, krytykami. Najprawdopodobniej już w niedługim czasie w Instytucie zostanie wydany tomik wierszy tomaszowskiego poety -- Piotra Gajdy. Będzie to już jego trzecia książka.
    Na zakończenie spotkania każdy z poetów z Mikołowa przeczytał kilka swoich wierszy. O godzinie 19.30 w sali widowiskowej Ośrodka Kultury „Tkacz" odbył się koncert zespołu „Fonetyka". Występ bardzo współgrał z tematem spotkania, gdyż zespół ten na swoim koncie ma nagrany koncert zatytułowany „Requiem dla Rafała Wojaczka".
    Wczoraj wieczorem TVP Kultura wyemitowała film Lecha Majewskiego „Wojaczek". Kto przegapił, ma możliwość wybrać się na seans filmowy w sobotę, 29 września o godzinie 9.00, do „Tkacza". Film „Wojaczek" zostanie zaprezentowany w ramach Tomaszowskiej Akademii Filmowej

ความคิดเห็น •