Witaj Jacku, Mistrzostwo świata jak zwykle. Super że podjąłeś ten temat raz jeszcze i wyłożyłeś go tak przejrzyście. Po tym wykładzie jak ktoś nadal nie będze wiedział jaki olej zastosować w swoim pojeździe to chyba znak że .... ma dużo większy problem niż odpowiedni dobór oleju silnikowego :-))) Fantastyczny wykład dla tych którzy chcą się czegoś nauczyć . Dziękuje i pozdrawiam serdecznie.
W końcu ktoś konkretnie omówił ten temat,oby ten film dotarł do jak najwiękrzej rzeszy mechaników i pasjonatów .A z olejami 2t to mi zaimponowałeś,nie miałem pojęcia o tym,moja MZta ci dziękuje...
Dziękuję. Temat we właściwym czasie. Pozwolę sobie na wrzucenie tu i tam ;-). Idę posłuchać śpiewu moich motorów. Tych zamontowanych na 2 i na 4 kołach :-)
16:25 Rzeczywiście, to jest wiedza tajemna. Już za dzieciaka byłem dociekliwy i pytałem jakie powinny być proporcje Mixolu S, a jakie T bo nie bez przyczyny producent oznacza je inaczej. Nawet wyspecjalizowany sklep z częściami do Jawy nie był w stanie odpowiedzieć mi na te pytania. Tzn. odpowiadał: "1:40..." 🙃
Konkretnie i na temat. Do Ducati 900ss producent dopuszcza dwie lepkości 10w40 lub 15w50. W instrukcji obsługi Junaka zalecają olej Lux 10 SAE 30 wydaje się troche mała lepkość jak na silnik chłodzony powietrzem.
No to w Ducati jest wybór. Zdarza się, że producent podaje dwa zakresy lepkości. Zdarza się, że zamieszczają całą tabelę wymieniając zakresy temperatur w danym klimacie i zalecając do nich konkretną klasę lepkości oleju. Co do Junaka - jest to niska lepkość, ale nie mogę powiedzieć, że za niska czy niezwykła dla silnika chłodzonego powietrzem. Jednym z olejów zalecanych do garbusa (również chłodzonego powietrzem) był 20W20 a w klimacie tropikalnym zalecano SAE 30. W polskim klimacie producent garbusa zalecał 10W30. A silnik garbusa nie miał lekko z chłodzeniem. Jak widać SAE 30 nie jest jakoś wyjątkowo niską lepkością do silników chłodzonych powietrzem.
@@krzysztofarndt207 Skoro go polecano w instrukcji to jak mógł nie istnieć? Poza tym nie o PRLu tu rozmawiamy tylko o tym czy SAE30 jest "rzadkim" olejem do silników chłodzonych powietrzem.
Zastanawia Mnie tylko czy projektanci Junaka dobierali parametry oleju do silnika czy poprostu nie mieli innego wyjścia bo jedynym dostępnym wtedy olejem był Lux. Co do jakości oleju to w Dieprze mt9 zalanym olejem mineralnym 20W50 podczas silnych upałów na wolnych obrotach zapalała się kontrolka smarowania.Po zmianie na półsyntetyczny 15W50 problem zniknął.
@@rafal1434 Co do Junaka - konstruktorzy raczej kretynami nie byli. Jak nie ma wyboru olejów to robi się silnik pod istniejący olej. To nie wygląda tak, że najpierw robi się silnik a potem zastanawia się co tam wlać. Co do Dniepra - wskaźnik lepkości - mówiłem o tym parametrze. Mówiłem też że bazy syntetyczne nie tracą tak mocno lepkości z temperaturą jak mineralne - wszystko było w filmie ........ ;)
Jesli chodzi o same parametry oleju to sie zgodzę,nie ma co poprawiać fabryki.Ktos silnik zaprojektował i zalecił stosowanie danego oleju.Natomiast jesli chodzi o olej do motocykla to mam inne doświadczenie zwłaszcza jeśli chodzi o prace skrzyni po mocnym rozgrzaniu silnik.Tutaj nie wszystkie oleje sie,, spisywały,,Skoro słyszę,ze skrzynia pracuje glośniej,jest problem ze znalezieniem biegu a na innym oleju,takze o parametrach zalecanych przez producenta skrzynia ,,cichnie,,a biegi płynnie wskakują na wybraną pozycje to znakiem,przynajmniej dla mnie jest to ze ten olej jest lepszy.Mam uszy i słyszę,czuje pod nogą jak wspołpracuje skrzynia i nie był to problem sprzęgła,tarcz czy innych elementów.Działa do dziś bez zarzutu,a chodzi o silnik i mokre sprzęgło motocykla małej pojemności oczywiscie chłodzonego powietrzem.Bardzo fajnie przedstawiony material, zresztą jak inne filmy Pozdrawiam i czekamy na nowe odsłony.
Co myślisz o interwałach wymiany oleju we współczesnych motocyklach? 12-15tys.km to są zalecenia producentów w mocno wysilonych, szybkoobrotowych silnikach. Czy korzystnie jest zastosować specjalną płukankę do oleju, co którąś jego wymianę?
W tym samym silniku stosowałem dwie różne marki oleju o tej samej specyfikacji jakościowej i lepkościowej (zalecanej przez producenta). Na oleju pierwszej firmy między interwałami wymiany musiałem uzupełniać poziom środka smarnego. W przypadku drugiego oleju nie zauważyłem aby uwybawało go w zauważalny sposób. Interwały wymiany oraz sposób jazdy oczywiście taki sam. Ten ubywający olej gdzieś musi się podziać. Domyślam się gdzie. Gdziekolwiek on się pojawi i w jakiej postaci nie przyniesie nic dobrego. Przekonany jestem zatem, że nazwanie drugiego oleju lepszym nie będzie żadnym naduzyciem.
Drogi Widzu - lepszy w czym? Precyzja językowa. Wystarczy wspomnieć, że w mniejszym stopniu ulegał spaleniu? Jeśli ta obserwacja jest do powtórzenia i za drugim razem oraz też na innych silnikach da podobny rezultat to można śmiało tę cechę wyróżnić. A którędy olej może znikać w czterosuwie? Prowadnice, system wentylacji, wycieki - to łatwo zauważyć. I gdzie jeszcze? Ano złożeniem tłok-cylinder-pierścienie, kiedy to dostaje się nad tłok i ulega spaleniu. Kiedy się to dzieje? Ano pomijając stan techniczny silnika to na przykład przy rozrzedzeniu oleju benzyną (paliwem) bo zmniejsza to jego lepkość. Również olej o lepszych dodatkach myjących wymywając złogi potrafi przyczynić się do większego zużycia oleju. Powrót do mineralnego potrafi z kolei to zatrzymać i na powrót uszczelni złogami te miejsca. To który jest lepszy? Lekkie frakcje, które znajdują się w kiepskich mineralnych olejach też wzmagają ten proces bo się łatwo spalają. Syntetyczne tych frakcji nie posiadają. Nie tracą też w takim stopniu lepkości jak mineralne. Dlatego mówiłem o bazach i o klasach jakościowych. Po słowie "lepszy" czy też "gorszy" musi paść w czym i do czego. Bo bez tego nic to nie znaczy.
Panie Jacku, mam jeszcze pytanie załóżmy, że producent zaleca olej o klasie lepkości 10W 40, czy można zastosować olej np 5W 50 ? Chodzi mi o to czy jeżeli zalecana klasa lepkości zawiera się w tym większym nie wiem jak to napisać powiedzmy przedziale , będzie ok ? Jeżeli chodzi o oleje syntetyczne, myjące załatwiłem się kiedyś :) Miałem Fiata126 i wlałem taki olej, po krótkim czasie zaczęła delikatnie świecić kontrolka ciśnienia oleju. No i cóż wymontowałem silnik zaniosłem go we dwójkę do sąsiada mechanika, w misce była tona brudu, rozebranie mycie, przy okazji wymiana kilku elementów, ale potem było ok :) pozdrawiam
Teraz już wiem, dlaczego w instrukcji obsługi WSK 125 z lat 60-tych zalecana jest inna proporcja oleju do benzyny niż w instrukcji z lat 80-tych. Po prostu mimo, że silnik jest niemal taki sam, to stosowane były oleje o innej lepkości. Wczesniej były SAE20 (LUX dw.) i mieszanka 1:20, a później SAE30 i mieszanka 1:30 (LUX10). Co do współczesnych jednośladów to często w tanich pojazdach o małej pojemności skokowej znajdują się silniki z odśrodkowym filtrem powietrza i metalowym sitkiem. Przykładem takich motocykli jest Yamaha YBR 125 i Sachs Madass 50. Ten ostatni ma silnik bliźniaczo podobny do silnika Hondy z lat 60-tych i późniejszych. Sasch zaleca do tych silników olej o specyfikacji jakościowej SG lub wyższej. Czyszby znów wkradła się jakaś niekompetencja piszących instrukcję? Wydaje mi się, że olej w specyfikacji SD byłby tu najbardziej odpowiedni. Tylko jaka firma produkuje jeszcze takie oleje do motocykli?
Jak chodzi o WSK to nie to ;) Lux DW miał lepkość SAE 40. Tu raczej w grę wchodzi jeśli nie kwestia materiałowa to po porostu doświadczenie. Możliwe, że stwierdzono iż 1:30 w zupełności wystarcza w normalnej eksploatacji. W kwestii filtra domyślam się, że chodzi oczywiście o filtr oleju (nie powietrza). Klasa SG nie należy raczej do "wysokich" w dzisiejszym rozumieniu. Pamiętajmy o datach w tabeli. W starych instrukcjach można znaleźć informację, że producent zaleca jakąś tam klasę lub wyższą. Trzeba wziąć pod uwagę, że w roku np. 2000 najwyższą klasą była SJ. Jeśli producent silnika z tego roku pisze, że zaleca SH lub wyższą, to miał na myśli jedynie SH i SJ, ale już nie SL, SM czy SN o których przecież nie wiedział pisząc instrukcję. ;) Pozdrawiam
Witam, doskonały materiał - czy można prosić o podanie źródła tabeli z 13:46 lub ewentualnie prosić o potwierdzenie, że można jej z powodzeniem używać do dobierania oleju do mieszanki 2T? Pozdrowienia od Jawera
Witam. Dziękuję. Wykresy pochodzą od mistrza Czesława Kordzińskiego. Zamieścił jeden z nich w swojej książce o silnikach dwusuwowych. Wykresy na osi pionowej mają temperaturę cylindra przy której silnik ulega zatarciu. Jeśli takim źródłom i nazwiskom ufać nie można to już chyba nikomu ;) Pozdrawiam
@@marekzaporowski9667 Tutaj jest więcej szczegółów na temat oleju do dwusuwu: th-cam.com/video/53ZVimZKAxE/w-d-xo.html Na początku filmu odpowiadam na Pańskie pytania Panie Marku.
Dzień dobry Panie Jacku. Doskonały wykład dziękuję. Mam pytanie olej o parametrach wskazanych przez producenta mojego pojazdu jestem w stanie znaleźć u większości producentów olejów Np Motul, Shell, Motorex itd czy jest Pan w stanie wskazać producenta oleju z własnego doświadczenia który warto wybrać czy nie ma to znaczenia skoro parametry są identyczne u każdego z nich ?
W takim przypadku (jeśli lepkość, klasa, baza i wsp. lepkości są porównywalne lub identyczne) wybór sprowadza się do własnych preferencji czy jakichś tam drobnych różnic cenowych.
Marka nieistotna, oby spełniało parametry producenta. W każdej książce serwisowej jest napisane jaki olej możemy zastosować. A to też zależy od warunków Eksploatacji danego auta. Chodzi też o kraje skandynawskie czy też kraje na południu Europy.
Panie Jacku, mam pytanie, nieraz słyszałem , że na jakimś oleju biegi w motocyklu wchodziły głośno, a wraz z wymiana oleju na inny przełączanie biegów jest bardziej miękkie. Czy jakiś parametr oleju może mieć na to wpływ ? Czy jakieś legendy znowu :) pozdrawiam
Można jeszcze poruszyć kwestię starzenia oleju w oryginalnych opakowaniach. Mam kilka butelek Mixolu około 30-letniego, z zapasów ojca i wujka, gdy jeździli "jawkami". Ciekawe, czy coś są jeszcze te oleje warte ... ? 🙃
Panie Jacku proszę o potwierdzenie czy dobrze rozumiem analizę tabel przedstawionych w filmie. Dla motocykla 2T z zaleceniem producenta mieszanki 1:40 luxDW(SAE40), zamieniając olej na współczesny Castrol 2T (SAE30) by uzyskać tą samą temperaturę zatarcia powinno się stosować mieszankę 1:12?
Witam. Na to wskazują przeprowadzone testy. Wówczas uzyskamy ochronę cylindra przed zatarciem do takiej samej temperatury. Oś pionowa to nie temperatura pracy cylindra na danym oleju tylko maksymalna temperatura powyżej której tłok się zaciera.
Dlatego w silniku nie powinno się "przechodzić" na inną niż zalecana lepkość. Jeśli producent podaje jak w Jawie SAE 30 - 40 i proporcje 1:40, to znaczy, że SAE 30 również spełnia minimalne kryteria dla ochrony przed zatarciem, ale bez wątpienia SAE 40 zabezpieczy silnik znacznie lepiej i do wyższej temperatury przy tej samej proporcji.
Jeżeli nie powinno się zmieniać lepkości to jak kupić olej o lepkości SAE40 (jak w lux dw) skoro wszystkie obecnie produkowane mają lepkości niższe? Nawet w tabeli Pan nie pokazał współczesnego oleju o SAE40. Wracając do mieszanki 1:12 ktora Pan sugeruje bazujac na tabelach z filmu. W tym przypadku ilość oleju jest tak duża że zapalenie motocykla na niej jest drastycznie utrudnione. Będzie pracował jak lokomotywa parowa. Coś tu się nie zgadza z analiza tych tabel.
@@mateuszjanik5723 Badania przeprowadzała firma Shell, a ja do niczego Pana nie namawiam. Można lać "rzadszy" olej w takiej samej proporcji i liczyć na to, że nic się nie stanie. Może się uda przy spokojnej jeździe. W skrajnych warunkach (pełna moc, wysoka temperatura otoczenia) będzie ciekawie... Proszę pamiętać, że proporcje mieszania oleju jak i jego lepkość dobierane są do skrajnych warunków pracy. Dla przeciętnej, spokojnej eksploatacji może wystarczyć i połowa zalecanej ilości. W MZ testowano proporcje 1:100 co przy spokojnej jeździe jakoś wystarczało. Jednak nie przy pełnym obciążeniu w upalny dzień.
@@mateuszjanik5723 Co do współczesnych olejów o dużej lepkości - są. Ale nie w Polsce.... * NEXTON 2T - SAE 20W40 * CRIZOL 2T - SAE 20W40 * CNG 2T - SAE 20W40 * FOTEX 2T - SAE 20W50
Warto dodać, że olejów syntetycznych lepiej nie stosować tam gdzie są tylko filtry z metalową siateczką. Bo taka siatka nie przechwyci zanieczyszczeń. A stosując olej mineralny zanieczyszczenia będą leżeć na dnie zbiornika oleju np w Junaku i czekać na wymianę.
Z tym że te zanieczyszczenia tak łatwo nie spływają podczas wymiany oleju.W Junaku instrukcja zaleca przepłukanie silnika.Zawsze w silniku rozebranym do remontu eksploatowanym na marnych olejach na dnie zbiornika jest szlam i pełno dziadostwa.Może lepiej stosować lepszy olej i częściej go wymieniać?
@@rafal1434 Proszę zadać sobie pytanie czy bardziej szkodliwy jest osad w skrzyni korbowej i zbiorniku oleju czy dostarczanie produktów ścierania do węzłów tarcia?
A czy mógłby pan zrobić odcinek o interwałach wymiany oleju ? Ostatnio znajomy mi powiedział (jeździ takim w pracy) że w nowym VW Crafterze pierwsza wymiana oleju jest zalecana po 50tys km. Co do takiego odcinka czy w aucie z instalacją LPG warto skrócić taki interwał czy nie ma to znaczenia . Chyba że już w którymś filmie mówił pan o tym a nie widziałem go jeszcze. Pozdrawiam :)
Dwie uwagi, vag do 1.3 podawał tabelkę od 10w30 do 20w50 w zakeżności od średniej rocznej temperatury. A co do zużycia oleju takie moje spostrzeżenie że pierwsze kilka tyś po zmianie auto nic nie łyka oleju, pod 10kkm juź zaczyna go zauważalnie ubywać i po zmianie znów od zerowego zuźycia do litra na 1000km. Po tempie ubywania widzę że pora na zmianę oleju.
Mam jeszcze jedną dywagację co do testów oleju. Robiłem test w moim aucie, max temp oleju przy upalaniu auta. Oleje 10w60, dane nominalne: powyżej 0.8bar na wolnych i powyżej 2bar przy 2krpm. Liqui moly 128st, 0bar na wolnych, 1.5bar przy 2krpm i nakurwianie hydrauliki zaworowej plus zniknął cały stan z bagnetu w 300km a silnik cały mokry. Motul 118st, 0.8bar i 2.3bar coś tam cykało, lekkie zapocenie w koło odmy i pokrywy zaworów, ubytek nie zauważalny. Gulf 106st, 1.2bar, 2,5bar i cisza. Mannol 108st, 1.2bar i 2.5bar i cisza. Lekkie zapocenia. Teraz który jest lepszy a który gorszy... Upalam na mannolu za 1/3 ceny a cyferki na baniakach niby to samo.
Drogi Panie. Pańskie spostrzeżenie co do tempa zużycia oleju nie jest w zadnym stopniu zaskakujące. Olej ulega degradacji na wiele sposobow. Jednym z nich jest utrata lepkości wraz z czasem pracy. Dzieje się to na skutek sił ścinających (ścinanie lepkościowe). Im dłużej i pod większym obciążeniem olej pracuje tym bardziej zmniejsza się jego lepkość, a im mniejsza lepkość oleju tym więcej oleju ulega spalaniu bo więcej przedostaje się do komory spalania. Tempo utraty lepkości jest cechą indywidualną każdego oleju (każdego producenta) oraz jego warunków pracy. Dobieranie lepkości oleju w zależności od warunków klimatycznych również nie jest niczym nowym czy zaskakującym. Im wyższa temperatura otoczenia tym wyższa temperatura pracy oleju przy tych samych obciążeniach.
A ja się cieszyłem ze leje najwyższej klasy olej 10w40 ful syntetyk i szlam się w bąku w traktorze (MTZ) nie osadza. Uff dobrze ze przy remoncie wleciał szeregowy .
Takie rzeczy robią konstruktorzy. To nie dla użytkownika ;) Zmierzyć samemu się nie da bo chodzi o temperaturę ścianki cylindra a nie zewnętrzną temperaturę korpusu cylindra.
@@MMMK-tv dziękuję za informację. Znalazlem w kt, że olej 2t, którego używam od kilku lat to sae40 wiec przy nim zostaję bez dobierania ratio pod temp. cylindra.
@@MMMK-tv oj tak, bardzo się zdziwiłem, że wiele oliwek 2t w KT nie ma parametru SAE żadnego. W zasadzie utwierdziłem się w tym, żeby nic nie zmieniać skoro wszystko pracuje rewelacyjnie na tym, którego używam. Oglądam Pana filmy po kolei, ponieważ dopiero niedawno odkryłem kanał. Ślę podziękowania za materiały🙏👍👌
Witam, Romet CRS, producent zaleca 10w40 liquid moly racing, jestvto polsyntetyk, w silniku jest sitko. Zamierzam zalozyc filtr paierowy i zalewac olejem syntetycznym, czy to jest dobry pomysl?
Witam. Odnośnie zaleceń producenta warto stosować się jedynie do parametrów lepkości - sugerowanie marki to już umowy handlowe. A więc lepsza baza - jak najbardziej. Nie znam tego silnika. Nie wiem czy istnieje możliwość zastosowania filtra z membraną papierową. Jeśli sitko jest na tak zwanym "smoku" czyli na linii zasysającej pompy oleju, to wbudowanie tam elementu o większym oporze przepływu jest bardzo fatalnym pomysłem - potencjalnie prowadzącym do zniszczenia silnika (!!!). [Pompy na ssaniu są niezwykle słabe z uwagi na niską odporność cieczy (w tym oleju) na ujemne ciśnienia.] Dlatego modyfikacji układu smarowania nie potrafię w tym przypadku ocenić.
Witam, jeżeli w instrukcji silnika 4 suwowego jest informacja że należy stosować olej SAE 30 to czy taki olej możemy zastąpić 10W 40 lub 15W 40. W obu przypadkach wg tabeli SAE 30 wchodzi w zakresy temperaturowe obu olei. Zaszkodzić nie powinno skoro są to oleje wielosezonowe. Proszę o waszą opinię , pozdrawiam widzów i redaktora.
Witam. Dziś nie ma już sensu stosować olejów o jednej klasie lepkości jak SAE 30 - to prawda. Zastosowanie wielosezonowego to bardzo dobry pomysł. Nieznacznie wyższa lepkość jest zdecydowanie mniej potencjalnie szkodliwa dla silnika niż lepkość niższa od zalecanej. Przy 15W 40 możliwe będzie zaobserwowanie większego zużycia paliwa - choć nie jest to pewnik. Dziś starty silnika na mrozie są rzadkością, więc w naszym klimacie 15W jak najbardziej pasuje. Chociaż aby za bardzo nie podnosić tej lepkości w średnim zakresie temperatur na co ma wpływ wskaźnik zimowy (15W 40 zachowuje większą lepkość w średnim zakresie niż 10W 40) to lepszy wydaje się 10W 40. Pozdrawiam
Wstawię cytat z książki T. Rychter, ABC silnika dwusuwowego, Warszawa 1980. "Silnik dwusuwowy teoretycznie mógłby pracować przy znacznie mniejszej ilości oleju w paliwie. (...) przeprowadzono zaś także uwieńczone powodzeniem próby użycia paliwa o stosunku benzyny do oleju 500:1. Jednakże tak niewielka zawartość oleju w benzynie nie zabezpiecza dostatecznie wnętrza silnika przed korozją."
Tak jest. Trzeba starać się dotrzeć do specyfikacji producenta a jak się nie uda to poszukać oleju na którym jest ta informacja. Bez tego taki olej jest w ogóle nieprzydatny.
Przy dużym przebiegu kiedy spodziewane luzy montażowe przypuszczalnie są już większe (czego nie wiemy, chyba że wskazuje na to pomiar ciśnienia lub wyraźnie zwiększone zużycie oleju) można zastosować olej o większej lepkości. Nie jest to jednak żadna konieczność. Ponieważ i tę ewentualność producent bierze pod uwagę dobierając lepkość zalecanego oleju.
Panie Jacku, pod wszystkim się podpisuję, ale nie powinniśmy używać określeń rzadki-gęsty w stosunku do oleju. Co jest gęstsze woda czy olej (którykolwiek)? Oczywiście woda! Bo jej litr waży więcej niż litr któregokolwiek oleju. Gęstość to masa przez objętość, czyż nie? Pozdrawiam serdecznie!!!
Panie Piotrze - mówiłem to na wstępie - to nie jest wykład o olejach tylko informacja jak olej dobrać i to podana jak najbardziej potocznym językiem. Zastrzegałem to na wstępie i już podczas filmu też (przykład o miodzie i wodzie - przeoczył Pan?) Potocznie ciecz "rzadka" czy "gęsta" ma inne znaczenie niż w fizyce, a to jak mówiłem nie jest wykład dla studentów. Z pełnym rozmysłem używałem takich określeń lecz bez wątpienia z korzyścią dla przekazu.
Jeszcze odnośnie potocznych znaczeń - jeśli poprosi Pan w restauracji o gęsty sos, to jaki Panu podadzą? Cięższy od wody? Czy może zawiesisty, czyli "lepki"? ;) Pozdrawiam.
Dla pełnego obrazu - jeśli na oleju jest napisane np. Stihl 1:40 to wiemy, że do silników Stihl lejemy go w takich proporcjach i o nic się nie musimy martwić. Trudniej jest w przypadku produkowanych x lat temu aut i motocykli. Tu już musimy znać ten parametr bo na znalezienie oleju z napisem "Jawa TS 350 1:40" albo "Syrena 104 1:33" raczej liczyć nie można ;)
@@MMMK-tv na butelkach tych informacji nie widzę nie widzę, mam butelki po motul 2t 510 oraz valvoline 2t powersync, trochę nie mogę w to uwierzyć że te oleje są tak słabe żeby się nimi nie interesować.
@@Laszlok85 Chwilę, bo widzę tu pewne pomieszanie tego co mówiłęm. Słabe są te na których nie ma klasyfikacji JAKOŚCIOWEJ. Tu mówimy o klasie lepkości. Jeśli nie można jej znaleźć, to nie wiemy co mamy i ile tego stosować. Dlatego stosowanie takich olejów to już własne ryzyko.
@@MMMK-tv ok, mi chodzi o to że na tych olejach co używałem do jawy nie potrafię znaleźć informacji o SAE. A używałem Orlenowskiej "poziomki", motula 2t 510, valvoline 2t powersync. Nie wiem czy to dobre oleje dla mojego motocykla (jawa typ. 638), mowa oczywiście o oleju dodawanym do paliwa. Nie wiem czy to jakiś spisek, czy moja ślepota, ale za Chiny nie mogę znaleźć na tych olejach jaka to klasa SAE. Na olejach silnikowych do 4t łatwo taką informacje uzyskać, na naklejce butelki zawsze jest to napisane, w przypadku oleju do benzyny do 2t nie widzę tej informacji.
Witaj Jacku, Mistrzostwo świata jak zwykle. Super że podjąłeś ten temat raz jeszcze i wyłożyłeś go tak przejrzyście. Po tym wykładzie jak ktoś nadal nie będze wiedział jaki olej zastosować w swoim pojeździe to chyba znak że .... ma dużo większy problem niż odpowiedni dobór oleju silnikowego :-))) Fantastyczny wykład dla tych którzy chcą się czegoś nauczyć . Dziękuje i pozdrawiam serdecznie.
Panie Jacku - cóż za przyjemność uczestniczyć na Pana zajęciach... Lekcyjna godzina minęła błyskawicznie. Pozdrawiam, dziękuję.
W końcu ktoś konkretnie omówił ten temat,oby ten film dotarł do jak najwiękrzej rzeszy mechaników i pasjonatów .A z olejami 2t to mi zaimponowałeś,nie miałem pojęcia o tym,moja MZta ci dziękuje...
Krzysztof powiec jaka lepkość SAE zaleca producent silnika do MZ ETZ 250?
Wytłumaczone po profesorsku, bardzo uprzejmie dziękuję i serdecznie pozdrawiam!
Dzięki za dzielenie się wiedzą😊wśród tematu olei jest tyle mitów co i znawców😁lwg
dzięki za duża dawkę przystępnie przedstawionej wiedzy!
Dziękuję. Temat we właściwym czasie. Pozwolę sobie na wrzucenie tu i tam ;-). Idę posłuchać śpiewu moich motorów. Tych zamontowanych na 2 i na 4 kołach :-)
Trzeba mi było poszukiwania oleju zacząć od tego kanału! Ale nie wiedziałem o jego istnieniu.
Dziękuję i pozdrawiam 🍀
Konkretnie, rozsądnie i logicznie. Sztos!
I wszystko na ten temat. Bardzo dobre
16:25 Rzeczywiście, to jest wiedza tajemna. Już za dzieciaka byłem dociekliwy i pytałem jakie powinny być proporcje Mixolu S, a jakie T bo nie bez przyczyny producent oznacza je inaczej. Nawet wyspecjalizowany sklep z częściami do Jawy nie był w stanie odpowiedzieć mi na te pytania. Tzn. odpowiadał: "1:40..." 🙃
Jak zawsze konkretnie i w punkt...a na forach "gównoburze"
Bardzo doby wyklad, dzieki. W swoich odbudowanych angielskich staruszkach stosuje filtry papierowe i oleje syntetyczne z dobrym skutkiem.
Bardzo ładnie opowiedziane. Dla mnie te informacje nie są nowością ale obejrzałem od dechy do dechy. Pozdrawiam. Ps Mannol polecam,
Nic dodać, nic ująć. Można byłoby jeszcze poszerzyć temat o obecnie powszechnie polecane i stosowane "dodatki do oleju".
Miałem zamiar, ale pomyślałem, że temu warto poświęcić oddzielny film.
Dziękuję za fajny materiał. Wyjaśnił mi zagrożenia o których nie miałem pojęcia.
Skądinąd byłoby świetnie, gdyby Pan kiedyś jeszcze zechciał omówić temat dodatków do olejów i paliwa, np.: dwusiarczek molibdenu.
Super . Dziękuje .
🔥 super filmik 💥
Dziękuję
Bardzo rzadki Olej
Naprzyklad z opiłkami złota 😂
Taki żarcik, pozdrawiam pana serdecznie :)
Konkretnie i na temat.
Do Ducati 900ss producent dopuszcza dwie lepkości 10w40 lub 15w50.
W instrukcji obsługi Junaka zalecają olej Lux 10 SAE 30 wydaje się troche mała lepkość jak na silnik chłodzony powietrzem.
No to w Ducati jest wybór. Zdarza się, że producent podaje dwa zakresy lepkości. Zdarza się, że zamieszczają całą tabelę wymieniając zakresy temperatur w danym klimacie i zalecając do nich konkretną klasę lepkości oleju.
Co do Junaka - jest to niska lepkość, ale nie mogę powiedzieć, że za niska czy niezwykła dla silnika chłodzonego powietrzem. Jednym z olejów zalecanych do garbusa (również chłodzonego powietrzem) był 20W20 a w klimacie tropikalnym zalecano SAE 30. W polskim klimacie producent garbusa zalecał 10W30. A silnik garbusa nie miał lekko z chłodzeniem. Jak widać SAE 30 nie jest jakoś wyjątkowo niską lepkością do silników chłodzonych powietrzem.
@@MMMK-tv czy olej 20w20 istniał w czasach garbusa czyli lata 60-70te ? Napewno nie w Polsce....selektol to był szał...
@@krzysztofarndt207 Skoro go polecano w instrukcji to jak mógł nie istnieć? Poza tym nie o PRLu tu rozmawiamy tylko o tym czy SAE30 jest "rzadkim" olejem do silników chłodzonych powietrzem.
Zastanawia Mnie tylko czy projektanci Junaka dobierali parametry oleju do silnika czy poprostu nie mieli innego wyjścia bo jedynym dostępnym wtedy olejem był Lux. Co do jakości oleju to w Dieprze mt9 zalanym olejem mineralnym 20W50 podczas silnych upałów na wolnych obrotach zapalała się kontrolka smarowania.Po zmianie na półsyntetyczny 15W50 problem zniknął.
@@rafal1434 Co do Junaka - konstruktorzy raczej kretynami nie byli. Jak nie ma wyboru olejów to robi się silnik pod istniejący olej. To nie wygląda tak, że najpierw robi się silnik a potem zastanawia się co tam wlać.
Co do Dniepra - wskaźnik lepkości - mówiłem o tym parametrze. Mówiłem też że bazy syntetyczne nie tracą tak mocno lepkości z temperaturą jak mineralne - wszystko było w filmie ........ ;)
Jesli chodzi o same parametry oleju to sie zgodzę,nie ma co poprawiać fabryki.Ktos silnik zaprojektował i zalecił stosowanie danego oleju.Natomiast jesli chodzi o olej do motocykla to mam inne doświadczenie zwłaszcza jeśli chodzi o prace skrzyni po mocnym rozgrzaniu silnik.Tutaj nie wszystkie oleje sie,, spisywały,,Skoro słyszę,ze skrzynia pracuje glośniej,jest problem ze znalezieniem biegu a na innym oleju,takze o parametrach zalecanych przez producenta skrzynia ,,cichnie,,a biegi płynnie wskakują na wybraną pozycje to znakiem,przynajmniej dla mnie jest to ze ten olej jest lepszy.Mam uszy i słyszę,czuje pod nogą jak wspołpracuje skrzynia i nie był to problem sprzęgła,tarcz czy innych elementów.Działa do dziś bez zarzutu,a chodzi o silnik i mokre sprzęgło motocykla małej pojemności oczywiscie chłodzonego powietrzem.Bardzo fajnie przedstawiony material, zresztą jak inne filmy Pozdrawiam i czekamy na nowe odsłony.
Co myślisz o interwałach wymiany oleju we współczesnych motocyklach? 12-15tys.km to są zalecenia producentów w mocno wysilonych, szybkoobrotowych silnikach.
Czy korzystnie jest zastosować specjalną płukankę do oleju, co którąś jego wymianę?
W tym samym silniku stosowałem dwie różne marki oleju o tej samej specyfikacji jakościowej i lepkościowej (zalecanej przez producenta). Na oleju pierwszej firmy między interwałami wymiany musiałem uzupełniać poziom środka smarnego. W przypadku drugiego oleju nie zauważyłem aby uwybawało go w zauważalny sposób. Interwały wymiany oraz sposób jazdy oczywiście taki sam.
Ten ubywający olej gdzieś musi się podziać. Domyślam się gdzie. Gdziekolwiek on się pojawi i w jakiej postaci nie przyniesie nic dobrego. Przekonany jestem zatem, że nazwanie drugiego oleju lepszym nie będzie żadnym naduzyciem.
Drogi Widzu - lepszy w czym? Precyzja językowa. Wystarczy wspomnieć, że w mniejszym stopniu ulegał spaleniu? Jeśli ta obserwacja jest do powtórzenia i za drugim razem oraz też na innych silnikach da podobny rezultat to można śmiało tę cechę wyróżnić.
A którędy olej może znikać w czterosuwie? Prowadnice, system wentylacji, wycieki - to łatwo zauważyć. I gdzie jeszcze? Ano złożeniem tłok-cylinder-pierścienie, kiedy to dostaje się nad tłok i ulega spaleniu. Kiedy się to dzieje? Ano pomijając stan techniczny silnika to na przykład przy rozrzedzeniu oleju benzyną (paliwem) bo zmniejsza to jego lepkość.
Również olej o lepszych dodatkach myjących wymywając złogi potrafi przyczynić się do większego zużycia oleju. Powrót do mineralnego potrafi z kolei to zatrzymać i na powrót uszczelni złogami te miejsca. To który jest lepszy?
Lekkie frakcje, które znajdują się w kiepskich mineralnych olejach też wzmagają ten proces bo się łatwo spalają. Syntetyczne tych frakcji nie posiadają. Nie tracą też w takim stopniu lepkości jak mineralne. Dlatego mówiłem o bazach i o klasach jakościowych.
Po słowie "lepszy" czy też "gorszy" musi paść w czym i do czego. Bo bez tego nic to nie znaczy.
Panie Jacku, mam jeszcze pytanie załóżmy, że producent zaleca olej o klasie lepkości 10W 40, czy można zastosować olej np 5W 50 ? Chodzi mi o to czy jeżeli zalecana klasa lepkości zawiera się w tym większym nie wiem jak to napisać powiedzmy przedziale , będzie ok ?
Jeżeli chodzi o oleje syntetyczne, myjące załatwiłem się kiedyś :) Miałem Fiata126 i wlałem taki olej, po krótkim czasie zaczęła delikatnie świecić kontrolka ciśnienia oleju. No i cóż wymontowałem silnik zaniosłem go we dwójkę do sąsiada mechanika, w misce była tona brudu, rozebranie mycie, przy okazji wymiana kilku elementów, ale potem było ok :)
pozdrawiam
Teraz już wiem, dlaczego w instrukcji obsługi WSK 125 z lat 60-tych zalecana jest inna proporcja oleju do benzyny niż w instrukcji z lat 80-tych. Po prostu mimo, że silnik jest niemal taki sam, to stosowane były oleje o innej lepkości. Wczesniej były SAE20 (LUX dw.) i mieszanka 1:20, a później SAE30 i mieszanka 1:30 (LUX10).
Co do współczesnych jednośladów to często w tanich pojazdach o małej pojemności skokowej znajdują się silniki z odśrodkowym filtrem powietrza i metalowym sitkiem. Przykładem takich motocykli jest Yamaha YBR 125 i Sachs Madass 50. Ten ostatni ma silnik bliźniaczo podobny do silnika Hondy z lat 60-tych i późniejszych. Sasch zaleca do tych silników olej o specyfikacji jakościowej SG lub wyższej. Czyszby znów wkradła się jakaś niekompetencja piszących instrukcję? Wydaje mi się, że olej w specyfikacji SD byłby tu najbardziej odpowiedni. Tylko jaka firma produkuje jeszcze takie oleje do motocykli?
Jak chodzi o WSK to nie to ;) Lux DW miał lepkość SAE 40. Tu raczej w grę wchodzi jeśli nie kwestia materiałowa to po porostu doświadczenie. Możliwe, że stwierdzono iż 1:30 w zupełności wystarcza w normalnej eksploatacji.
W kwestii filtra domyślam się, że chodzi oczywiście o filtr oleju (nie powietrza). Klasa SG nie należy raczej do "wysokich" w dzisiejszym rozumieniu. Pamiętajmy o datach w tabeli. W starych instrukcjach można znaleźć informację, że producent zaleca jakąś tam klasę lub wyższą. Trzeba wziąć pod uwagę, że w roku np. 2000 najwyższą klasą była SJ. Jeśli producent silnika z tego roku pisze, że zaleca SH lub wyższą, to miał na myśli jedynie SH i SJ, ale już nie SL, SM czy SN o których przecież nie wiedział pisząc instrukcję. ;)
Pozdrawiam
Witam, doskonały materiał - czy można prosić o podanie źródła tabeli z 13:46 lub ewentualnie prosić o potwierdzenie, że można jej z powodzeniem używać do dobierania oleju do mieszanki 2T? Pozdrowienia od Jawera
Witam. Dziękuję.
Wykresy pochodzą od mistrza Czesława Kordzińskiego. Zamieścił jeden z nich w swojej książce o silnikach dwusuwowych.
Wykresy na osi pionowej mają temperaturę cylindra przy której silnik ulega zatarciu. Jeśli takim źródłom i nazwiskom ufać nie można to już chyba nikomu ;)
Pozdrawiam
@@MMMK-tv Dziękuję za przekazanie wiedzy - dochodzi kolejna książka do przeczytania :-). Tabela będzie wydrukowana i używana.
@@marekzaporowski9667 Tutaj jest więcej szczegółów na temat oleju do dwusuwu: th-cam.com/video/53ZVimZKAxE/w-d-xo.html
Na początku filmu odpowiadam na Pańskie pytania Panie Marku.
@@MMMK-tv Dziekuję!
świetne !
Dzień dobry Panie Jacku. Doskonały wykład dziękuję. Mam pytanie olej o parametrach wskazanych przez producenta mojego pojazdu jestem w stanie znaleźć u większości producentów olejów Np Motul, Shell, Motorex itd czy jest Pan w stanie wskazać producenta oleju z własnego doświadczenia który warto wybrać czy nie ma to znaczenia skoro parametry są identyczne u każdego z nich ?
W takim przypadku (jeśli lepkość, klasa, baza i wsp. lepkości są porównywalne lub identyczne) wybór sprowadza się do własnych preferencji czy jakichś tam drobnych różnic cenowych.
Mam pytanie jaki można stosować olej do Hondy CB 750 G z 1977 )78 roku silnik cztero cylindrowy ? I ile trzeba wlać tego oleju? Proszę o pomoc.
Marka nieistotna, oby spełniało parametry producenta. W każdej książce serwisowej jest napisane jaki olej możemy zastosować. A to też zależy od warunków Eksploatacji danego auta. Chodzi też o kraje skandynawskie czy też kraje na południu Europy.
I to też producent uwzględnia w swoich wytycznych.
Panie Jacku, mam pytanie, nieraz słyszałem , że na jakimś oleju biegi w motocyklu wchodziły głośno, a wraz z wymiana oleju na inny przełączanie biegów jest bardziej miękkie. Czy jakiś parametr oleju może mieć na to wpływ ? Czy jakieś legendy znowu :)
pozdrawiam
Lepkość głównie wpływa na tak zwany "gearing".
Efekt ten można zaobserwować również w samochodach.
@@MMMK-tv dzięki za odpowiedź
Można jeszcze poruszyć kwestię starzenia oleju w oryginalnych opakowaniach. Mam kilka butelek Mixolu około 30-letniego, z zapasów ojca i wujka, gdy jeździli "jawkami". Ciekawe, czy coś są jeszcze te oleje warte ... ? 🙃
Dzisiejsze oleje są lepsze do 2t niż mixoly
Panie Jacku proszę o potwierdzenie czy dobrze rozumiem analizę tabel przedstawionych w filmie.
Dla motocykla 2T z zaleceniem producenta mieszanki 1:40 luxDW(SAE40), zamieniając olej na współczesny Castrol 2T (SAE30) by uzyskać tą samą temperaturę zatarcia powinno się stosować mieszankę 1:12?
Witam. Na to wskazują przeprowadzone testy. Wówczas uzyskamy ochronę cylindra przed zatarciem do takiej samej temperatury. Oś pionowa to nie temperatura pracy cylindra na danym oleju tylko maksymalna temperatura powyżej której tłok się zaciera.
Dlatego w silniku nie powinno się "przechodzić" na inną niż zalecana lepkość. Jeśli producent podaje jak w Jawie SAE 30 - 40 i proporcje 1:40, to znaczy, że SAE 30 również spełnia minimalne kryteria dla ochrony przed zatarciem, ale bez wątpienia SAE 40 zabezpieczy silnik znacznie lepiej i do wyższej temperatury przy tej samej proporcji.
Jeżeli nie powinno się zmieniać lepkości to jak kupić olej o lepkości SAE40 (jak w lux dw) skoro wszystkie obecnie produkowane mają lepkości niższe?
Nawet w tabeli Pan nie pokazał współczesnego oleju o SAE40.
Wracając do mieszanki 1:12 ktora Pan sugeruje bazujac na tabelach z filmu. W tym przypadku ilość oleju jest tak duża że zapalenie motocykla na niej jest drastycznie utrudnione. Będzie pracował jak lokomotywa parowa. Coś tu się nie zgadza z analiza tych tabel.
@@mateuszjanik5723 Badania przeprowadzała firma Shell, a ja do niczego Pana nie namawiam. Można lać "rzadszy" olej w takiej samej proporcji i liczyć na to, że nic się nie stanie. Może się uda przy spokojnej jeździe. W skrajnych warunkach (pełna moc, wysoka temperatura otoczenia) będzie ciekawie...
Proszę pamiętać, że proporcje mieszania oleju jak i jego lepkość dobierane są do skrajnych warunków pracy. Dla przeciętnej, spokojnej eksploatacji może wystarczyć i połowa zalecanej ilości. W MZ testowano proporcje 1:100 co przy spokojnej jeździe jakoś wystarczało. Jednak nie przy pełnym obciążeniu w upalny dzień.
@@mateuszjanik5723 Co do współczesnych olejów o dużej lepkości - są. Ale nie w Polsce....
* NEXTON 2T - SAE 20W40
* CRIZOL 2T - SAE 20W40
* CNG 2T - SAE 20W40
* FOTEX 2T - SAE 20W50
Warto dodać, że olejów syntetycznych lepiej nie stosować tam gdzie są tylko filtry z metalową siateczką. Bo taka siatka nie przechwyci zanieczyszczeń. A stosując olej mineralny zanieczyszczenia będą leżeć na dnie zbiornika oleju np w Junaku i czekać na wymianę.
Ależ o tym mówiłem.
Z tym że te zanieczyszczenia tak łatwo nie spływają podczas wymiany oleju.W Junaku instrukcja zaleca przepłukanie silnika.Zawsze w silniku rozebranym do remontu eksploatowanym na marnych olejach na dnie zbiornika jest szlam i pełno dziadostwa.Może lepiej stosować lepszy olej i częściej go wymieniać?
@@rafal1434 Proszę zadać sobie pytanie czy bardziej szkodliwy jest osad w skrzyni korbowej i zbiorniku oleju czy dostarczanie produktów ścierania do węzłów tarcia?
@@MMMK-tv Wybieram osad w skrzyni korbowej i zbiorniku oleju. 🙂💪
@@gumbi6349 👍
A czy mógłby pan zrobić odcinek o interwałach wymiany oleju ? Ostatnio znajomy mi powiedział (jeździ takim w pracy) że w nowym VW Crafterze pierwsza wymiana oleju jest zalecana po 50tys km. Co do takiego odcinka czy w aucie z instalacją LPG warto skrócić taki interwał czy nie ma to znaczenia . Chyba że już w którymś filmie mówił pan o tym a nie widziałem go jeszcze. Pozdrawiam :)
Ciekawy temat. Pisałem swego czasu o tym i za Pańską sugestią zrobię taki film.
Dziękuję.
Witam. Film o proponowanym przez Pana temacie w tym tygodniu będzie już na naszym kanale.
Pozdrawiam.
@@MMMK-tv Pana filmy to kopalnia wartościowej wiedzy . Dziękuję bardzo :)
Dwie uwagi, vag do 1.3 podawał tabelkę od 10w30 do 20w50 w zakeżności od średniej rocznej temperatury. A co do zużycia oleju takie moje spostrzeżenie że pierwsze kilka tyś po zmianie auto nic nie łyka oleju, pod 10kkm juź zaczyna go zauważalnie ubywać i po zmianie znów od zerowego zuźycia do litra na 1000km. Po tempie ubywania widzę że pora na zmianę oleju.
Mam jeszcze jedną dywagację co do testów oleju. Robiłem test w moim aucie, max temp oleju przy upalaniu auta. Oleje 10w60, dane nominalne: powyżej 0.8bar na wolnych i powyżej 2bar przy 2krpm.
Liqui moly 128st, 0bar na wolnych, 1.5bar przy 2krpm i nakurwianie hydrauliki zaworowej plus zniknął cały stan z bagnetu w 300km a silnik cały mokry.
Motul 118st, 0.8bar i 2.3bar coś tam cykało, lekkie zapocenie w koło odmy i pokrywy zaworów, ubytek nie zauważalny.
Gulf 106st, 1.2bar, 2,5bar i cisza.
Mannol 108st, 1.2bar i 2.5bar i cisza. Lekkie zapocenia.
Teraz który jest lepszy a który gorszy... Upalam na mannolu za 1/3 ceny a cyferki na baniakach niby to samo.
Drogi Panie.
Pańskie spostrzeżenie co do tempa zużycia oleju nie jest w zadnym stopniu zaskakujące.
Olej ulega degradacji na wiele sposobow. Jednym z nich jest utrata lepkości wraz z czasem pracy. Dzieje się to na skutek sił ścinających (ścinanie lepkościowe). Im dłużej i pod większym obciążeniem olej pracuje tym bardziej zmniejsza się jego lepkość, a im mniejsza lepkość oleju tym więcej oleju ulega spalaniu bo więcej przedostaje się do komory spalania.
Tempo utraty lepkości jest cechą indywidualną każdego oleju (każdego producenta) oraz jego warunków pracy.
Dobieranie lepkości oleju w zależności od warunków klimatycznych również nie jest niczym nowym czy zaskakującym. Im wyższa temperatura otoczenia tym wyższa temperatura pracy oleju przy tych samych obciążeniach.
A ja się cieszyłem ze leje najwyższej klasy olej 10w40 ful syntetyk i szlam się w bąku w traktorze (MTZ) nie osadza. Uff dobrze ze przy remoncie wleciał szeregowy .
Filtr szeregowy załatwi sprawę.
Prosze napisać czy olej samochodowy mobil super 2000 x1 zastosował by Pan do mieszanki w 2t?
O olejach do 2t zrobiłem osobny film. Proszę obejrzeć.
th-cam.com/video/53ZVimZKAxE/w-d-xo.html
Niech pan powie jaki olej według zaleceń producenta silnika wedlug SAE będzie do etz 251?
Czy sa jakies katalogi temperatury cylindra czy to samemu sie mierzy?
Takie rzeczy robią konstruktorzy. To nie dla użytkownika ;)
Zmierzyć samemu się nie da bo chodzi o temperaturę ścianki cylindra a nie zewnętrzną temperaturę korpusu cylindra.
@@MMMK-tv dziękuję za informację. Znalazlem w kt, że olej 2t, którego używam od kilku lat to sae40 wiec przy nim zostaję bez dobierania ratio pod temp. cylindra.
A zatem mój cel został osiągnięty ;)
@@MMMK-tv oj tak, bardzo się zdziwiłem, że wiele oliwek 2t w KT nie ma parametru SAE żadnego. W zasadzie utwierdziłem się w tym, żeby nic nie zmieniać skoro wszystko pracuje rewelacyjnie na tym, którego używam. Oglądam Pana filmy po kolei, ponieważ dopiero niedawno odkryłem kanał. Ślę podziękowania za materiały🙏👍👌
Witam, Romet CRS, producent zaleca 10w40 liquid moly racing, jestvto polsyntetyk, w silniku jest sitko. Zamierzam zalozyc filtr paierowy i zalewac olejem syntetycznym, czy to jest dobry pomysl?
Witam.
Odnośnie zaleceń producenta warto stosować się jedynie do parametrów lepkości - sugerowanie marki to już umowy handlowe. A więc lepsza baza - jak najbardziej.
Nie znam tego silnika. Nie wiem czy istnieje możliwość zastosowania filtra z membraną papierową. Jeśli sitko jest na tak zwanym "smoku" czyli na linii zasysającej pompy oleju, to wbudowanie tam elementu o większym oporze przepływu jest bardzo fatalnym pomysłem - potencjalnie prowadzącym do zniszczenia silnika (!!!). [Pompy na ssaniu są niezwykle słabe z uwagi na niską odporność cieczy (w tym oleju) na ujemne ciśnienia.]
Dlatego modyfikacji układu smarowania nie potrafię w tym przypadku ocenić.
Jest to motocykl oparty na Hondzie CG125, może to coś Panu mówi?
OK. W Hondzie jednak nie ma gdzie zainstalować filtra. Proponuję uważać z tego typu modyfikacjami bo chcąc poprawić możemy mocno zaszkodzić
MZ TS 250 ES 250 luz tłoka w cylindrze nominalnie 0.04mm ciężko znaleźć zakład który zrobi tak dokładną obróbkę.
👌👍
Sensacje XX wieku
I wszystko jasne ;0)
witam a jak dotrzeć nowy skuter piaggio 125 medley silnik i get skrzynia cvt
Witam.
Nowy - na gwarancji - najlepiej tak, jak zaleca producent. Do tego nie jeździć w dwie osoby i nie otwierać pełnego "gazu".
Witam, jeżeli w instrukcji silnika 4 suwowego jest informacja że należy stosować olej SAE 30 to czy taki olej możemy zastąpić 10W 40 lub 15W 40. W obu przypadkach wg tabeli SAE 30 wchodzi w zakresy temperaturowe obu olei. Zaszkodzić nie powinno skoro są to oleje wielosezonowe. Proszę o waszą opinię , pozdrawiam widzów i redaktora.
Witam. Dziś nie ma już sensu stosować olejów o jednej klasie lepkości jak SAE 30 - to prawda. Zastosowanie wielosezonowego to bardzo dobry pomysł. Nieznacznie wyższa lepkość jest zdecydowanie mniej potencjalnie szkodliwa dla silnika niż lepkość niższa od zalecanej. Przy 15W 40 możliwe będzie zaobserwowanie większego zużycia paliwa - choć nie jest to pewnik. Dziś starty silnika na mrozie są rzadkością, więc w naszym klimacie 15W jak najbardziej pasuje. Chociaż aby za bardzo nie podnosić tej lepkości w średnim zakresie temperatur na co ma wpływ wskaźnik zimowy (15W 40 zachowuje większą lepkość w średnim zakresie niż 10W 40) to lepszy wydaje się 10W 40.
Pozdrawiam
Dziękuję za odpowiedź.
Wstawię cytat z książki T. Rychter, ABC silnika dwusuwowego, Warszawa 1980.
"Silnik dwusuwowy teoretycznie mógłby pracować przy znacznie mniejszej ilości oleju w paliwie. (...) przeprowadzono zaś także uwieńczone powodzeniem próby użycia paliwa o stosunku benzyny do oleju 500:1. Jednakże tak niewielka zawartość oleju w benzynie nie zabezpiecza dostatecznie wnętrza silnika przed korozją."
Znam tę książkę. Cytat mówi o trochę innym zagadnieniu, ale rzecz jasna mistrz Rychter ma rację.
Witam, czy warto i czy nie jest szkodliwe wlanie ceramizera do nowego motocykla z przebiegiem 4kkm. ?
To jeszcze inny temat. W MMMK robiliśmy test tego preparatu i publikowaliśmy. ;)
@@MMMK-tv na pewno odszukam i się zapoznam ale czy była tam poruszana kwestia zastosowania w nowym silniku?
@@peugeotp108 OK, mogę coś podpowiedzieć, ale nie tutaj ;) zapraszam na redakcja@motocyklista.eu
@@peugeotp108 ceramizer.pl/wp-content/uploads/2022/07/motocyklista_2021-01_ceramizer.pdf
testowaliśmy też smar do łańcucha: ceramizer.pl/wp-content/uploads/2022/05/motocyklista_2021-07_ceramizer_3.pdf
Niestety często w olejach do dwusuwów producenci nie podają lepkości w SAE
Tak jest. Trzeba starać się dotrzeć do specyfikacji producenta a jak się nie uda to poszukać oleju na którym jest ta informacja. Bez tego taki olej jest w ogóle nieprzydatny.
panuje przekonanie ze wraz z przebiegiem i zuzyciem silnika powinno sie stosowac inny olej co pan na to ?
Przy dużym przebiegu kiedy spodziewane luzy montażowe przypuszczalnie są już większe (czego nie wiemy, chyba że wskazuje na to pomiar ciśnienia lub wyraźnie zwiększone zużycie oleju) można zastosować olej o większej lepkości. Nie jest to jednak żadna konieczność. Ponieważ i tę ewentualność producent bierze pod uwagę dobierając lepkość zalecanego oleju.
Panie Jacku, pod wszystkim się podpisuję, ale nie powinniśmy używać określeń rzadki-gęsty w stosunku do oleju. Co jest gęstsze woda czy olej (którykolwiek)? Oczywiście woda! Bo jej litr waży więcej niż litr któregokolwiek oleju. Gęstość to masa przez objętość, czyż nie? Pozdrawiam serdecznie!!!
Panie Piotrze - mówiłem to na wstępie - to nie jest wykład o olejach tylko informacja jak olej dobrać i to podana jak najbardziej potocznym językiem. Zastrzegałem to na wstępie i już podczas filmu też (przykład o miodzie i wodzie - przeoczył Pan?) Potocznie ciecz "rzadka" czy "gęsta" ma inne znaczenie niż w fizyce, a to jak mówiłem nie jest wykład dla studentów. Z pełnym rozmysłem używałem takich określeń lecz bez wątpienia z korzyścią dla przekazu.
Jeszcze odnośnie potocznych znaczeń - jeśli poprosi Pan w restauracji o gęsty sos, to jaki Panu podadzą? Cięższy od wody? Czy może zawiesisty, czyli "lepki"? ;)
Pozdrawiam.
Wszystko jasne!! Pozdrowienia!
Skąd wziąć klasę lepkości do olejów 2t?
Od producenta. Szczegółowa specyfikacja produktu powinna być dostępna. A jak nie jest to nie warto się nawet zastanawiać.
Dla pełnego obrazu - jeśli na oleju jest napisane np. Stihl 1:40 to wiemy, że do silników Stihl lejemy go w takich proporcjach i o nic się nie musimy martwić. Trudniej jest w przypadku produkowanych x lat temu aut i motocykli. Tu już musimy znać ten parametr bo na znalezienie oleju z napisem "Jawa TS 350 1:40" albo "Syrena 104 1:33" raczej liczyć nie można ;)
@@MMMK-tv na butelkach tych informacji nie widzę nie widzę, mam butelki po motul 2t 510 oraz valvoline 2t powersync, trochę nie mogę w to uwierzyć że te oleje są tak słabe żeby się nimi nie interesować.
@@Laszlok85 Chwilę, bo widzę tu pewne pomieszanie tego co mówiłęm. Słabe są te na których nie ma klasyfikacji JAKOŚCIOWEJ. Tu mówimy o klasie lepkości. Jeśli nie można jej znaleźć, to nie wiemy co mamy i ile tego stosować. Dlatego stosowanie takich olejów to już własne ryzyko.
@@MMMK-tv ok, mi chodzi o to że na tych olejach co używałem do jawy nie potrafię znaleźć informacji o SAE. A używałem Orlenowskiej "poziomki", motula 2t 510, valvoline 2t powersync. Nie wiem czy to dobre oleje dla mojego motocykla (jawa typ. 638), mowa oczywiście o oleju dodawanym do paliwa. Nie wiem czy to jakiś spisek, czy moja ślepota, ale za Chiny nie mogę znaleźć na tych olejach jaka to klasa SAE. Na olejach silnikowych do 4t łatwo taką informacje uzyskać, na naklejce butelki zawsze jest to napisane, w przypadku oleju do benzyny do 2t nie widzę tej informacji.
?
Ale jaja , Tyle rzeczy,, tak logicznych i dopiero sobie teraz uświadomiłem . Teraz to się idzie do sklepu ..tam wszystko wiedzą ..powiedzmy