HCl - kyselina chlorovodíková (solná) - její vlastnosti, reakce a využití

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 29 ธ.ค. 2024

ความคิดเห็น • 52

  • @johankafrank1379
    @johankafrank1379 2 ปีที่แล้ว

    Perfektní a poučná videa - sice nejsem chemik ale mám hobby elektroniku - dost často navrhuji a sám si odleptávám desky v kyselině chlorovodíkové + okysličovadlo peroxid vodíky.
    Poměr kyseliny a okysličovadla jsem řešil jako vždy od oka(podle reakce) a to tak že do vaničky s kyselinou chlorovodíkovou postupně přilévám peroxid vodíku. Naposledy jsem leptal několik DPS(PCB) asi tak po součtu dvě stránky formáty A4 - tentokrát jsem na to doplatil :-). U kusové výroby požívám fotocestu ale při větším množství DPS používám technologii nažehlení toneru(grafitový prášek) na DPS je to rychlejší. Na to jsem si upravil šasi ze staré laminovačky a zvedl teplotu na 190 C - výměnou bimetalového spínače který spíná bezpečné napětí relé - 12V /60 mA a to spíná el. přívod do obou topných těles u válců. A protože tisknu na dětské barevné papíry lepící (www.papirnictvipavlik.cz/barevne-papiry-lepici-8-listu/) na stranu kde je naneseno vodou rozpustné lepidlo po tisku nažehlím na DPS - a dvakrát projedu upravenou laminovačkou - po ochládnutí namočím nažehlené DPS do teplé vodní lázně - lepidlo se rozpustí a sjede dolu a zůstanou nažehlené cesty na DPS , na finále odleptám(je to rychlejší než DPS foto cestou a kvalita je stejná). Jsem při posledním leptání a to ve spěchu přehnal s peroxidem vodíku - reakce byla tak silná, že se leptací roztok prudce ohřál - začal vařit a všechny nažehlené desky co se právě leptaly asi tak jedna A4 - ohřály(uvařily :-p) a toner(Grafit) se odplavil do leptací lázně a zůstaly jen holé desky - a ten obrovský mrak kouře který vznikl zahubil sousedce třetinu malé zahrádky(spálené a suché) - ještě že nebyla doma.Ve dvě hodky ráno když už všichni spinkali jsem šel k sousedce zahradničit a všechno spálené vytrhal a vystříhal:-p.
    Tím že reakce u tohoto procesu(Kyselina chlorovodíková+ peroxid vodíku) není okamžitá(dá se říci nelineární) než se rozběhne naplno chvilku to trvá a když člověk spěchá - tak přidává a pak už to nic nezastaví :-p. Ale pořad rychlejší než leptat v Chloridu železitém který je nákladově dražší a trvá to 8 až 15 minut deska a když je už vyčerpán tak i 25 min(v teplé vodní lázni o něco rychlejší).
    Každopádně musím vyzkoušet Vaše recepty na roztok Chloridu železitého(pro bezpečné leptání), a pájecí kapalinu(kyselina Chlorovodíková + zinek). Na vaše stránky na TH-cam jsem narazil poprvé až dnes a to při hledání - jak Galvanicky pomědit kov - potřeboval jsem pomědit starožitný zvonek - byl hodně zkorodovaný.(odrezoval jsem v 8% vinném octu jeden den) a pak brousil.
    Ještě postřeh od ne-chemika :-) - když jsem leptal v kyselině chlorovodíkové + peroxid vodíku - vznikl roztok barvy zelené(člověk by čekal skalici modrou barvy modré :-p) - teprve až po naředění s vodou - roztok byl modrý. Leptací roztok po vyleptání všech DPS - jako vždy na finále doma vyčistil záchod :-)

  • @Killeroz
    @Killeroz 6 ปีที่แล้ว +21

    Chemii jsem nikdy nerozuměl, ale je vidět, že ty ano :)

    • @Wekon
      @Wekon  6 ปีที่แล้ว

      Díky.

    • @lubomirlokos3474
      @lubomirlokos3474 4 ปีที่แล้ว

      To co tu předvedl, se lze naučit za pár minut, a lze to i číst. Na videu nelze poznat, zda to, o čem dotyčný mluví nebo co tam dělá opravdu ovládá. Protože to může být klidně jen jeden ze 100 pokusů.

  • @DeflectorBushcraft
    @DeflectorBushcraft 6 ปีที่แล้ว +3

    Wekone, perfektní :-) Chemii mám moc rád a su zvědavý, která látka bude jako další :-)

    • @Wekon
      @Wekon  6 ปีที่แล้ว +1

      Díky, kyselina sírová a následně kyselina dusičná.

    • @voltak2569
      @voltak2569 6 ปีที่แล้ว +2

      Ahoj deflector bushcraft ja mam taky rad chemii a to je mi jen 10 let(-:

    • @DeflectorBushcraft
      @DeflectorBushcraft 6 ปีที่แล้ว +1

      Ahoj, tak to jsem rád :-) Vše kolem nás je totiž chemie :-) Nemám pravdu Wekone? :-)

    • @Wekon
      @Wekon  6 ปีที่แล้ว +2

      Záleží, z jaké blízkosti se díváš, třeba lidské tělo: makroskopicky je to biologie, zazoomuješ na úroveň makromolekul a najednou je to chemie, pak zas zazoomuješ na úroveň atomů, protonů, neutronů, elektronů a už je to fyzika :-)

    • @karelventil2647
      @karelventil2647 6 ปีที่แล้ว

      Jo, s kyselinama se dají dělat různé šílenosti. I střelná bavlna :D

  • @vidlak001
    @vidlak001 6 ปีที่แล้ว +4

    Ahoj, HCL jsem lil do bazénu, abych snížil Ph. Zní to šíleně, ale litr na 10 tisíc litrů snad nebezpečné není?

    • @crossdresspublic-home9744
      @crossdresspublic-home9744 6 ปีที่แล้ว +3

      urobi niekto z vas dvoch tutorial na vyrobu deuteria ? pre ion engine ???

    • @Wekon
      @Wekon  6 ปีที่แล้ว +1

      Ahoj V, HCl pro tyto účely v této koncentraci bude zřejmě bezpečná. Pokles pH se dá spočítat jako -log c (HCl) :-) pokud ses dostal na bezpečnou hodnotu pH tak no problemo. Ale nevím, na jaké hodnotě pH jsi začínal.

    • @vidlak001
      @vidlak001 6 ปีที่แล้ว +1

      Bylo to fialový a mělo to být žlutý, podle měřiče :-) Nicméně voda se mi stejně kazila.
      Pak jsem zjistil a dočetl se, že mám tvrdou vodu a že když tam naopak dám krystalickou sodu, tak se vysráží jakési vápenaté sloučeniny a pak mi ta bazénová chemie začala fungovat i bez kyseliny. Je to trochu záhada. Ještě se osvědčil chlor-šok. Pro případ, že bys někdy dělal bazénovou chemii.

    • @miroslavpetrasek4328
      @miroslavpetrasek4328 5 ปีที่แล้ว

      Lepsia je kyselina fosforecna alebo citronova z hladiska ucinnosti a koncentracie, HCL kupite max.32%. Inac je to jedno aka, vznikaju soli, akurat by mozno pomohlo, ktory prvok sposobuje tvrdost vody.

  • @barykb5928
    @barykb5928 ปีที่แล้ว

    Zdravím chtěl bych se zeptat, čím opláchnout kyselinu chlorovodikovou, solnou, pri odrezovani starého zrezleho nářadí. Cim oplachnout naradi a jak se pripadne likviduje pouzita lazen z kyseliny chlorovodikove. Děkuji

  • @voltak2569
    @voltak2569 6 ปีที่แล้ว +2

    Ahoj wekone super video

    • @Wekon
      @Wekon  6 ปีที่แล้ว +1

      Díky,

  • @radadracek7083
    @radadracek7083 5 ปีที่แล้ว +1

    Ahoj mám takovou teorii, myslíš že by se dal změkčit kámen? Nějakou kyselinou nebo kapalinou? Dávám do souvislosti s Egyptem a pyramidy.
    PumaPunku atd.
    Díky za odpověď.

  • @lukashudecek01
    @lukashudecek01 6 ปีที่แล้ว +2

    Super video wekone

  • @princ5
    @princ5 5 ปีที่แล้ว +2

    Zdravím chci se zeptat jestli se dá snížit ph, s kyseliny solné

    • @Wekon
      @Wekon  5 ปีที่แล้ว

      Ahoj, pH = - log c (HCl); takže zředěním vodou by mělo pH stoupat (kyselost klesat) a zakoncentrováním pH klesat (kyselost stoupat).

  • @ovlaky
    @ovlaky 5 ปีที่แล้ว

    Jojo, HCl dokáže zázraky se silnou korozí... Chtěl bych se zeptat, jestli dochází k navodíkování materiálu i při odrezování kyselinou citronovou či octovou? Děkuji.

  • @oloxoj
    @oloxoj 3 ปีที่แล้ว

    Super video

  • @Marvin91.
    @Marvin91. 3 ปีที่แล้ว

    Dalo by se z tím leptat železo? případně jak ochránít části které nechci leptat jde mi leptání nožů a dalších podobných věcí případně co je nejlepší použít díky

  • @SmarthPhonesCz
    @SmarthPhonesCz 5 หลายเดือนก่อน

    Nejlepsi je HCl na cisteni kol. zredenou 1:10 s vodou a nastrikat na kola, pote oplachnout a kola jsou jako nová

  • @stepanfajt6269
    @stepanfajt6269 3 ปีที่แล้ว

    Jinak rozpouštěním chloru ve vodě se získá chlorovodíková kyselina s kyselinou chlornou která se dále rozkládá na chlorovodíkovou kyselinu a kyslík.

  • @karelventil2647
    @karelventil2647 6 ปีที่แล้ว +5

    Mě HCl rozpustila štětku na WC. Nesmí se ponořit do koncentrované kyseliny. Na WC proti kameni je super. Koncentrovaná dýmí, takže ostatní pozor. Wekon určitě ví.

    • @Wekon
      @Wekon  6 ปีที่แล้ว

      Pravda, HCl je má oblíbená kyselina.

  • @pepemann4741
    @pepemann4741 4 ปีที่แล้ว

    Zdravím Wekone, chemie je pro mě španělská vesnice, ale HCl a peroxid vodíku jsem používal na laptání tištěných spojů. Od narození jsem šetřílek a peroxid vodíku byla pro mě vzácná tekutina, proto jsem roztok po leptání slil do plastové lahve a uzavřel. Těsně... Láhev postavil na stůl v garáži. Ráno po příchodu do garáže byla kyselina všude po stěnách, dveřích a autě. Plastová láhev se válela na zemi roztržená. Co se v ní odehrálo??

    • @Wekon
      @Wekon  4 ปีที่แล้ว

      Ahoj technická HCl leptá měď jen pokud je potáhlá vrstvičkou oxidu, případně se ten oxid musí uměle vyrobit přidáním peroxidu vodíku nebo probubláváním vzduchem. Reakce tedy bude nějak takto: Cu(OH)2 + 2 HCl → CuCl2 + O2 + 2H2 z plynů vzniká tedy kyslík a vodík, když to uzavřeš do nádoby, tak ji buď roztrhá tlak, který tam vznikne, nebo výbuch směsi vodíku s kyslíkem....

    • @pepemann4741
      @pepemann4741 4 ปีที่แล้ว

      @@Wekon Díky za odpověď. Udivilo mě, že v litrové těsně uzavřené umělohmotné polyethylenové lahvi na chemikálie, kde bylo necelých 2dcl směsi 1:1 HCl + 30% kysličníku, to způsobilo popsanou reakci. Láhev má poměrně silnou stěnu a podle díry usuzuju, že tlak byl značný. Výbuch plynu jsem vyloučil, nemělo ho co zapálit.

  • @jirkadolejsi1538
    @jirkadolejsi1538 6 ปีที่แล้ว +1

    Ahoj Wekone, určitě natacej chemie je zajímavý obor. Teďka jsem četl na Wiki když se vezme vodík ten je v pohodě a přidá se k tomu fluor tak vznikne něco čím by se člověk nerad potiral to jen pro příklad jak je chemie zajimava.

  • @daniela8130
    @daniela8130 3 ปีที่แล้ว

    Dnes v naší obci unikl z cisterny uhlovodik, rozhlasem varovali abychom nevětrali a nevychazeli ven. Jak dalece to může ublížit lidem, zvířatům a vegetaci. Děkuji za odpověď.

  • @jozefcizmarik7650
    @jozefcizmarik7650 2 ปีที่แล้ว

    kyselina chlorovodikova a hypermengan ?

  • @ondrejtresnak6634
    @ondrejtresnak6634 6 ปีที่แล้ว +2

    ty jsi vystudovaný chemik ?

    • @Wekon
      @Wekon  6 ปีที่แล้ว +2

      Studoval jsem klinickou biologii a chemii na Chemicko-technologicky f. Takže bych řekl, že tam byl na chemii kladen důraz, ale neživím se tím.

    • @ondrejtresnak6634
      @ondrejtresnak6634 6 ปีที่แล้ว +1

      aha

  • @TheElafis
    @TheElafis 4 ปีที่แล้ว

    Ted už si nepamatuju jestli je to ona, ale tuším, že jsem v hliníku takto nechal sežrat zalomený závitník. 20% kyselina pasivuje hliník a žere železo

  • @Stanislavek
    @Stanislavek 5 ปีที่แล้ว +2

    tišťák?naposledy na základce :-)

  • @karelventil2647
    @karelventil2647 6 ปีที่แล้ว +1

    Chlorid zinečnatý je výborný na pájení cínem. Výborné tavidlo na pájení oceli, pozinkovaného plechu, mědi...stačí si sehnat do té kyseliny zinek a tavidlo je na světě. Raději opět dávat zinek do zředěné kyseliny. Tavidlo je agresívní, takže nakonec spoj opláchnout vodou.

    • @Wekon
      @Wekon  6 ปีที่แล้ว

      Super, to jsem ani nevěděl, i když si uvědomuji, že můj otec si vždycky držel zásobu zinku a kyseliny solné, tak těď už vím proč. Díky moc :-)

  • @zidovskacifra5779
    @zidovskacifra5779 5 ปีที่แล้ว +1

    Jde s tím rozpustit syntetickou barvu?

    • @Wekon
      @Wekon  5 ปีที่แล้ว

      Nemám zdání, chce to vyzkoušet.

  • @fesoj1548
    @fesoj1548 4 ปีที่แล้ว

    Prodám větší množství kanthal dratu rune velikosti.

  • @Daravier
    @Daravier 2 ปีที่แล้ว

    2:33 děkuji pro vylepšení dne, dnes v první hodině se celá třída smála 😂