Te filmy to istne arcydzieła z punktu widzenia montażu, obiektywnego przedstawienia realiów danych okresów i zwięzłych skryptów. Dorzucę się do patronite kiedy kwarantanna przestanie gryźć w zadek.
10:30 Ludzie przewidywali latające samochody i inne cuda, ale to żeby kobieta mogła sobie kupić sukienkę bez zezwolenia męża to już w głowie się nie mieściło :)
Akurat obecne prognozy często bywają już bardziej ogarnięte, bo trochę się nauczyliśmy by nie kierować się tylko jakąś fantastyką, a brać pod uwagę prawdopodobniejsze tendencje i bardziej opierać się o dane
@@oskartelech9505 No też nie do końca. Sentyment, "patriotyzm" mocno oślepia i przykładowo prognozy o zapaści ekonomicznej Polski dla "patrioty" są nieakceptowalne.
Jedno, czego nikt nie przewidział to to, że w XXI wieku człowiek z laptopem z zacisza własnego domu będzie robił lepsze filmy dokumentalne niż sieci telewizyjne. :)
@@Kefirro87 a no tak, bo geje istnieją od kilku lat. Co najlepsze, w przeszłości za czasów pierwszych demokracji homoseksualizm był kompletnie normalny. Nikogo nie dziwił sex dwóch facetów czy dwóch kobiet, a co najważniejsze nie była to jakaś dzicz, a spoleczestwo całkiem postępowe jak na tamte czasy
@@plejgazus88 Chyba jakiś komentarz został usunięty, ale zakładam że to oczywiste że nie miałem na myśli osób homoseksualnych. W Grecji było to faktycznie na porządku dziennym. Nie mniej: "Ciężkie czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzi tworzą ciężkie czasy". Tak zawsze działała każda ludzka cywilizacja.
@@rev1729 Akurat już Platon uważał, że homoseksualizm jest niezgodny z naturą. Więc jak widać opinie były sprzeczne od samego początku. Koledze też raczej chyba chodziło o te wymysły typu cis płcie, pan coś tam (przelotnie o niektórych się dowiedziałem) i kto wie co oni tam jeszcze nawymyślali.
Przyszedłem się pośmiać z pocztówek ze skrzydlatymi listonoszami z 1900, a dostałem metakomentarz na temat ekonomii informacji, powodach nierzetelności mediów i wykorzystywania prognoz do zmniejszania ryzyka inwestycyjnego. Jak można dać więcej łapek w górę?
Co ciekawe Jetsonów zrobili w 1962 a akcja tam ma sie dziać 100 lat później czyli w 2062. Jak teraz tak patrzę to sporo rzeczy tam jest trafnie przewidzianych, szczególnie teraz w czasie tej pandemii
@@adamkzuwitz171 Jetsonów robiono w dwóch seriach - pierwsze z lat 60, i kolejne z lat 80. Zauważcie jak się zmieniła technika w Jetsonach na przestrzeni 20 lat. W odcinkach z lat 60 komputery przypominają radia, dane są na taśmach szpulowych i lewitujące telewizory kineskopowe. Odcinki z lat 80 są już bardziej nam bliższe - monitory komputerowe, hologramy, klawiatury i dyskietki 5,25'' ;)
9:33 Jak trafił z tym, że nie będziemy musieli wychodzić do pracy. Nie przewidział jednak, że nawet jak by się chciało to w zasadzie nigdzie nie będzie można wyjść xD
Wlasnie, to samo z tymi prognozami ze bedzie coraz wiecej czasu wolnego, na relaks, odpoczynek, podroze, rozrywke i tak sie stopniowo dzialo, az wzieli i wszystko rozwalili, zakazali, pozamykali, tego juz nikt nie przewidzial.
@@harcerzyk83 w tamtych czasach nawet największy wariat nie pomyślał że ludzie tak się dadzą zniewolic rządom zamykającym nas w ochronie przed wirusem którego najczęstszym objawem jest brak objawów :)
moim zdaniem wszystkie te nietrafione prognozy przyszłości zwłaszcza "dom w 2001r" wynikają z założenia że ludzie wykorzystają w lepszy sposób dostępną już technologie, a nie wymyślą sobie nowej, zupełnie innej i lepszej
Dokladnie, cala technologie dostajemy w kawalkach od korporacji wojskowych i wszystkich komorkach z nia zwiozanych. Dla wojska robi wiele prywatnych film np taki IBM, tworca billa gatesa i microsoftu. Jak ktos mysli, ze bill jest geniuszem, to sie myli. Bill to czlowiek IBM.
Bo ja wiem, czy takie nietrafione - każdy z nas ma w domu "computerized commmunication console" i wielu nie wychodzi z domu do pracy. Jedyne czego nie umieli sobie wyobrazić, to że kobiety będą z tego korzystać na równi z facetami i zarabiać własne pieniądze.
Na początku filmu zdawało mi sie że obrałeś prostszy temat i informacje zawarte, ale nic bardziej mylnego i finalnie film okazał się jak zawsze klasą i naprawde daje refleksje i duże pole do myslenia. Uwielbiam twoją zwięzłość i bardzo dobry materiał żródłowy.
10:37 Przewidzieli zakupy online, a nie przewidzieli, że kobiety też będą pracować. Bardzo skupiali się na technologi, prawie wcale na zmianach społecznych i ekonomicznych.
Bo tym powinna zajmować się futurologia. Rozwijać się powinna tylko technologia, zmiany społeczne doprowadzają jedynie do pogorszenia się życia ludzi, wojen, walki międzyludzkiej. Tylko technologia jest przyszłością.
przez chwile wyobazilem sobie, ze zyje w tamtych czasach, nagle przenioslem sie kilkadziesiat lat do przodu - do lat terazniejszych, gdzie moge ogladac, to co wlasnie ogladam i mnostwo innych rzeczy, które w sumie są przedstawione w tym filmie na tak malym urzadzeniu jakim jest smartfon, mam ciarki
Pozdrawiam oglądających, którzy odnajdą ten filmik po 10-15 latach. Pewnie będziecie wspominać nasze czasy, trendy, technologie, tak jak my dziś ciepło wspominamy gadu-gadu czy naszą-klasę. Ot taka mała kapsuła czasu. A.D. 14.03.2021
Najbardziej niesamowite jest dla mnie to, że w latach 40. i nawet później wyobrażano sobie, że ludzie będą poruszać się ,, samolotami" do pracy, a nikomu nie przyszło do głowy, że kobieta może obsługiwać komputer xd
Zdziwiłbyś się, jak wiele kobiet naprawdę ma z tym problem 😅😂 Znam nawet jedną, która była zaskoczona, że telefon komórkowy trzeba... ŁADOWAĆ, BO TO PRZECIEŻ TELEFON 😱😱😱😱😱😱😱😱😱😱
Trafili tylko z komunikacją jak już ktoś tutaj napisał. Sama zgodzę się ze stwierdzeniem tego profesora z końca filmu, że przyszłość będzie taka, jaką my sami wybudujemy.
@@audiobookpl6115 Zastanawiam się jak dokładnie oglądacie? Wideo telefony (smartfony), praca zdalna, inteligentne domy, roboty domowe (Japonia), zakupy on-line itp. Nie mamy jeszcze latających samochodów na masową skalę. Ale ładujemy samochody elektryczne w domu.
Może i kanał nie miał takiego zamysłu, ale Twoje materiały są świetnym materiałem na powtórki z wcześniej zdobytej wiedzy. Z niektórymi filmami przygotowywałem się do matury, teraz dużo z nich pomaga mi na studiach - do tego wszystko przekazane w prosty i urozmaicony sposób. Wielki szacunek za to, co robisz, bo widać w tym dużo pasji i zaangażowania. Pozdrawiam i czekam na więcej materiałów :)
Kolejna Ciekawa Historia. To, na co najbardziej zwróciłem uwagę, to głos Jana Englerta. Świetny lektor. I czekam na kolejne linie metra. Może kolejne w Krakowie?
Wspaniały film.Jedyne,czego mi brak to podanie (chociaż w przyblizeniu) daty wypowiedzi konkretnej prognozy.Myślę,że to pomogłoby zrozumieć jak dalece wyobraźnia niektórych wizjonerów sięgała. Film jak zawsze bomba.Jestem bardzo ciekawy dalszej Pana pracy.
No cóż, w końcówce lat 70. XX wielu (76? 77? - nie pamiętam już), będąc wtedy w podstawówce, dostaliśmy zadanie narysowania "Jak będzie wyglądał świat w roku 2000?" I prawie wszyscy rysowali roboty i latające samochody. Już samo to jest śmieszne, ale jak pamiętam, większość z tych samochodów, to były mniej więcej latające "Polskie Fiaty 125p". Faktycznie nie potrafi wyjść się z wizją poza to, co nas aktualnie otacza.
Nie sądzę, żeby Clarke miał na myśli jednowymiarowy optymizm. Słowo "fantastic" w języku angielskim ma wiele znaczeń, i większości niekoniecznie jednoznacznie pozytywnych.
Jakiż ten odcinek był dobry! Wprost przecudowny! Doszliśmy do momentu gdy prywatni ludzie w internecie są w stanie zorganizować stworzenie lepszego dokumentu od telewizyjnego nad którym pracowało setki osób. No ale dalej internet nie jest traktowany aż tak poważnie jak być powinien :(
Ja oglądając takie materiały bardziej dołuje, bo uświadamiają mi przemijalność... Ci co 70 lat temu przewidywali komunikację "radiową i satelitarną" nawet jej nie dożyli. Więc można gdybać, co się stanie za 70 lat, ale najprawdopodobniej tego nie dożyjemy.
Niekoniecznie. Nostalgia tak działa, że eliminuje z naszych wspomnień złe wspomnienia i niedogodności. Wbrew marudzeniu w rzeczywistości obecnie żyjemy w najlepszych czasach. Choćby to jak szybko stworzono szczepionki na covida. A to tylko jeden z przykładów. Nie twierdzę że nie ma problemów, bo jednak coraz mocniej męczymy się z katastrofą klimatyczną, dezinformacją, nierównościami społecznymi, byciem towarem dla tech-gigantów itp. Może i nasze czasy nie są szczytem optimum, ale też nie są rowem katastrofy.
Nie męczymy się z katastrofą klimatyczną oraz nierównościami społecznymi. Za to na pewno męczymy się z dezinformacją, czego przykładem są Twoje przykłady problemów.
Bardzo interesujący temat. Wiele razy się zastanawiałem nad tym jak ludzie z różnych czasów wyobrażali sobie przyszłość, aż dziwne że dopiero teraz mi to TH-cam polecił
"Dzięki technologii będziemy mieć więcej czasu dla siebie" I to jest prawda, bo zamiast tracic czas na wycieczkę np. do centrum handlowego zeby coś kupić, kupisz to przez internet, a co za tym idzie - zaoszczędzisz czas. Albo zamówisz żarcie, którego nie będziesz musiał przyrządzać i samo ci przyjedzie do domu - zaoszczędzisz czas. A to wszystko właśnie dzięki technologii. Albo chociażby takie paczkomaty InPost. Rewelacyjne urządzenie. Ile czasu zajęłoby kurierom rozwiezienie tych wszystkich paczek, do domów, gdyby nie paczkomat. A to wszystko zaoszczędzony dzięki technologii czas. Podchodzisz do takowego i zdalnie telefonem otwierasz skrytkę ze swoją paczką. A jeszcze kilka lat temu ludzie nie mieli pojęcia, że takie coś kiedykolwiek powstanie.
12:45 wystarczy zmienić zdjęcie profilowe w social media i można być kim się chce. Putinem, papieżem czy inną ważną osobą więc nie musieli niczego wprowadzać żeby człowiek mógł się poczuć kimś innym.
No film jak zwykle rzetelny i mega ciekawy, jednak myślę że interesującym byłoby rozszerzenie tematu nie tylko o wizje przyszłości XX wieku ale również XIX czy jak ludzie w średniowieczu widzieli przyszłość, w starożytności jak wyobrażano sobie przyszły kształt świata. Ja oczywiście zdaje sobie sprawę że tutaj nie posiadamy aż tylu źródeł, i często nie opierają się one na rzekomo obserwacjach ówczesnej rzeczywistości a bajowych fantazjach. Druga rzecz to wizja przyszłości którą kreowali osoby związani z konkretnymi ruchami religijnymi, społecznymi czy politycznymi. Jaką wizje na przyszłość miał Bakunin kiedy stawiał pierwsze ramy anarchizmu, jak widzieli ją Marksiści w XIX wieku. Szalona wizja Trockiego i jego "społecznych żłobków" w których rodziny a zwłaszcza matki z "wielkim entuzjazmem i ochotą" oddawały by swoje dzieci by wychowywało ich tak na prawdę Państwo. Jak Hitlerowskie Niemcy widziały swoją tysiącletnią rzeszę. Nie mówimy tu tylko o polityce ale i architekturze (Berlin i Norymberga miały być wzorowymi miastami nowych czasów), obyczajowości. Nie chce by to brzmiało "zrób bo cofnę suba", bo przewiduje ;) i jestem niemal pewny że następne Twoje materiały nadal będzie się oglądać z przysłowiową "otwartą gębą" i że nie skończysz jak kanał AleHistoria. Potraktuj to jako jedną z setek komentarzowych inspiracji na przyszłość :)
Przy tym całym szaleństwie, który dzisiaj jest w internecie. Tym natłoku informacji( bardzo często fakeowych), w czasach gdzie każdy anonim może być doktorem, który wygłasza głośne tezy na Facebooku, miliony chwytliwych tytułów pod którymi nie ma żadnej merytorycznej treści , taki kanał jak ten jest jak oaza spokoju. Klikasz i wsłuchujesz się w 100% merytoryczną treść. Mój mózg odoczywa gdyż nie musi wylapywac jakichś manipulacji ze strony autora. Wynika to chyba z zaufania dla tego kanału. Wierze w to ze twoj research jest trafny. Dziekuje. W tych czasach tak czysta treść jest czymś prawie niespotykanym
Moje przewidywania: - Wiele krajów na zachodzie się zradykalizuje po wcześniejszych starciach etnicznych. - Izrael spadnie z rowerka. - Rosja po odejściu Putina osłabnie i stanie się polem silnej rywalizacji pomiędzy USA i Chinami. Oba kraje będą chciały wcisnąć na fotel dla siebie wygodnego polityka. - W Afryce powstanie sojusz wpływowych państw, które staną się ważnymi graczami. Nie wiem które, ale nie dadzą się one skolonizować Chiną. - W USA dojdzie do starć na tle rasowym. Cos co niemal będzie wojna domową. Po tym USA rozpadną się na 2-3 kraje. Pomimo bliskiej współpracy nie zjednoczą się ponownie. - Chiny rozpoczną inwazję na sąsiadów. Zajmą także Syberię. To będzie początek nowej wielkiej wojny. Spodziewam się, że do współpracy ze sobą zaangażują bliski wschód. - Włochy, Hiszpania i Grecja będą biedniejsze niż Polska w latach 90. A potem przyjdzie wojna i zaora te kraje. - Technologia spowolni swój rozwój, a po wojnie wręcz się cofnie. Cyfryzacja okaże się być dobra w czasie pokoju i niewygodna w czasie wojny. - Rosja po wojnie stanie się nieważnym państwem. - W wojnie nie będzie wygranych, ale ostatecznie Chiny wyjdą z niej potężniejsze niż przed nią. Chińczykom jednak będzie się żyło gorzej niż przed wojną. - Osadnictwo cywilne w kosmosie nastąpi znacznie później niż się tego spodziewamy. - Życie za 150 lat nie zmieni się za bardzo. Wyjątkiem będą zmiany kulturowe. Tu nastąpią bardzo duże zmiany, do tego stopnia, że nie poznalibyśmy w nich dzisiejszych narodów. - W przyszłości państwa nawiedzi tak wiele kryzysów, ze będą one zmuszone do zoptymalizowania gospodarek. W wielu krajach będzie się to wiązało z zamordyzmem, ale to nie będzie dobry pomysł. - Kultowe piosenki dzisiaj nadal będą kultowymi za 50 lat. Pod tym względem lata 70, 80 i 90 okażą się być ewenementem w historii ludzkości. - W tym stuleciu nastąpią gigantyczne przemiany społeczne i demograficzne.
Hej, super temat i dobrze zrobiony materiał. Może jedyne co mi w nim brakowało do pokazanie jak to wyglądało z punktu widzenia artystów, twórców zwłaszcza produkcji filmowych czy animacji - i mam tu na myśli takie bardziej realistyczne podejście do przyszłości wśród dzieł np sprzed 30 - 40 lat. I o dziwo, wcale nie są one tak abstrakcyjne z obecnej perspektywy. Może to nie jest dobre porównanie bo bardziej myślałem tu produkcjach hollywood, ale jako dzieciak pamiętam akademię pana Kleksa w przyszłości - i oprócz latania do szkoły osobistym śmigłowcem to inne rzeczy wyglądają obecnie całkiem zwyczajnie co na tamte czasy było czystą abstrakcją.
I tak dodając jeszcze do tej akademii pana Kleksa, jedno co mnie obecnie uderza, to podejście do życia - kiedyś kładziono nacisk na dyscyplinę, przestrzeganie zasad, i myślano że w przyszłości dojdziemy do perfekcji pod tym względem, chyba nikt nie przypuszczał że przyszłość to wolność, swoboda, często chaos i bałagan jako porządek czy standard. I ciągłe dążenie do tego co jest bardziej medialne i kontrowersyjne. Facebook zapowiada wprowadzenie Instagramu dla osób poniżej 13-lat, małe dziewczynki myślące o przyszłościowym zawodzie raczej myślą o Tik-toku niż o pracy fizycznej. Dla gimnazjalisty perspektywa pracy w sklepie mięsnym czy jako hydraulik bardziej brzmi jak kara niż nagroda, itd.
⭐️Super kanał tyle rzeczowych i nieznanych informacji przedstawione w pigułce .ostatnie minuty petarda , mam takie samo zdanie na wiele tematów ekonomicznych przewidywań itp, brawo dla realizacji 👍✨
Wypowiedź na końcu, niby oczywista a wbiła mi niezłego gwoździa ;) Obecnie jestesmy tak leniwi, omamieni wszystkim z każdej strony, że my juz sami nie wiemy czego chcemy. To dla nas wyszukuje się potrzeb, a nie na odwrót. Doszlismy do takiego momentu, że ludzie przestali marzyć, liczy sie tu i teraz. Gotowi uwierzyć, że maja wszystkie schorzenia pokazywane w reklamach. Nie masz pomyslu na prezent? Odwiedź nasze stoisko, a na pewno cos znajdziemy (czyt. te punkty gdzie kupisz voucher na skok na bunnge czy cos innego)... Nie chce twierdzic ze ludzie nie potrafia myslec samodzielnie, ze nie maja swojego zdania i dążeń - mają! Ale gdzies tam po cichu pozbawia sie nas możliwości wyboru, a idąc dalej - wolności. P.S. Kolejny świetny materiał (y)
Wydaje mi się, że odpowiedź jest prosta: "Hard times create strong men. Strong men create good times. Good times create weak men. And, weak men create hard times.” M. Hopf. ja bym zamienił osobiście ten cytat na następujący ciąg: "Ciężkie czasy tworzą wielkie odkrycia. Wielkie odkrycia tworzą dobre czasy. Dobre czasy rozleniwiają ludzi, aż w końcu znów przychodzą ciężkie czasy". Podam skrócony przykład na potwierdzenie: weźmy taką medycynę. Niegdyś na byle przeziębienie się umierało, co sprawiało, że powstawały pokolenia wielkich uczonych, którzy rozwikłali większość zagadek ludzkiego ciała. Doszliśmy do momentu, w którym jesteśmy w stanie dokonać "bezbolesnej" operacji (w rozumieniu średniowiecznym) i przeszczepić większość narządów; jedyne co nas ogranicza to fakt, że ktoś musi umrzeć, żeby je zdobyć. Mamy teraz "dobre czasy", jedyne czego potrzebujemy, to znaleźć sposób, jak wyhodować organy. Wtedy człowiek będzie jak samochód, w którym dowolnie będzie można zmienić części, kiedy te się już zużyją. I tu dojdziemy do problemu, z którym już się zmagamy przy samochodach: to po co zapobiegać, skoro można leczyć, wymieniając w miarę szybko jakąś część? Wielka część medycyny jaką odkryliśmy i poznaliśmy (np. leczenie wad serca u niemowlaków) stanie się niepotrzebna, bo po prostu damy nowy organ. Wszystko będzie dobrze do momentu, dopóki będziemy mieli opanowany perfekcyjnie mechanizm tworzenia nowych organów - a co, jeśli wydarzy się jakiś kataklizm i nie będziemy w stanie ich tworzyć? Wrócimy wtedy do medycyny z połowy XX wieku, czyli cofniemy się w rozwoju - i przyjdą znów ciężkie czasy...
Według mnie największym problemem przewidywania przyszłości jest opieranie jej na naszej aktualnej wiedzy i wynalazkach, jak te monitory w domu w okolicach 8:45, każdy był do czegoś innego a dziś wystarczy jeden by wyświetlić wszystko. I tak jest ze wszystkim co dziś spróbujemy przewidzieć, nie bierzemy lub nie jesteśmy wstanie wziąć pod uwagę tego o czym nie wiemy a co może być bardzo powszechne czy przełomowe i to np. za kilka lat. czy trzymając w dłoni swoją nową Nokie 3310 i wysyłając sms-a aby otrzymać nowe logo operatora myślałeś że kiedyś tego nie będzie czy raczej sobie wyobrażałeś że będzie kolorowe lub animowane albo że będziesz mógł je sobie wgrać za darmo?
To miały być dosłownie fortece, coś jak później chory pomysł Hitlera z P-1000 Ratte. W międzywojniu trochę kombinowano z wielowieżowymi czołgami ale się nie sprawdziły. Najcięższy seryjnie produkowany czołg, Tiger II, też był porażką. Awaryjny, słabo sobie radził w terenie, łatwy do wykrycia, a żeby go załatwić wystarczał jeden strzał z boku. Pod Oględowem samotny T-34 zniszczył całą kolumnę. Niemcy uciekli nawet nie wykrywszy przeciwnika.
Wyobrażamy sobie często to, co najlepsze, a nie to, co najgorsze. Ponadto to, co złe dla jednych, może stać się zbawienne dla drugich. Dajmy na to transport: gdy prezydent Eisenhower akceptował projekt amerykańskich autostrad, niewielu chyba przypuszczało, że oprócz znakomitej komunikacji ogólnokrajowej i likwidacji wykluczenia na prowincji itd., przyczyni się to też do zapaści pasażerskich przewozów kolejowych i obumierania dużych miast takich jak np. Detroit. Postępująca degradacja środowiska spowodowała, że wzrosło zainteresowanie transportem, który nie zanieczyszcza środowiska - np. kolejami naprawdę dużych prędkości, których rozwój w USA przez wiele lat wydawał się czystą mrzonką. No i projekty takie jak Hyperloop, których otwarta natura sprawia, że śmiałe wizje przyszłości nie muszą pozostać nierealne.
16:00 : Nie w każdym przypadku. W przypadku komputerów wyobrażenia były raczej dość trafne aczkolwiek być może lekko niedoceniali możliwości. Dużo 'porażek' wynika nie tyle z braku technologii co... czasem praktyczności, a czasem dziwnych przyzwyczajeń ludzi. Jak to gdzie mówili o pracy zdalnej - pomimo raczej 'ograniczonej' wizji technologii. Teraz mamy wszystko, biurowa praca zdalna jest możliwa - a jednak pewnie będzie potężny regres za niedługo. Tak samo 'inteligentny dom' - tzn. właśnie niektórzy pewnie korzystają dużo z praktycznie identycznych do zaprezentowanych rozwiązań, ale większość nie. Bo one koniec końców nie są tak wygodne / użyteczne. No i te latające samochody - tu też nie chodzi o technologię, tylko o koszt i praktyczność. Różne prototypy istnieją.
Ta animacja przyszłości bodajże w 4 minucie filmu to skojarzyło mi się z bajką Jetsonowie z wytwórni Hannah-Barbera, bardzo podobna futurystyczna sceneria
Czarnobyl cz.3 będzie następnym odcinkiem.
:)
A kiedy?
W końcu, i przy okazji warto czekać tyle miesięcy na kolejny odcinek o Czarnobylu
czekam z prętem kontrolnym w łapie☢
Mam nadzieję, że Diatłow nie będzie kozłem ofiarnym.
Te filmy to istne arcydzieła z punktu widzenia montażu, obiektywnego przedstawienia realiów danych okresów i zwięzłych skryptów. Dorzucę się do patronite kiedy kwarantanna przestanie gryźć w zadek.
Każdy ma swojego Marco Gaccio😂
Jakie filmy? Te amerykańskie, które facet komentuje?
Czyli nigdy.
TF2 wgl ty wszędzie jesteś xD
Woow HT :D
10:30 Ludzie przewidywali latające samochody i inne cuda, ale to żeby kobieta mogła sobie kupić sukienkę bez zezwolenia męża to już w głowie się nie mieściło :)
Kupiła bez pozwolenia i dlatego się złapał za głowę ;)
Nadal tak jest w dużej części krajów gdzie dominuje islam
Muzułmański czy nie, maska na ryju musi być dla "bezpieczeństwa"
Właśnie wszystko zostało po staremu. Tu nie chodziło o zezwolenie, tylko o to że babki będą dużo wydawać na ciuchy i zakupy ;p
nie mysleli ze te jakby stereotypy się zmienią za 100 lat xD
Tak, nasze obecne "prognozy" są bardziej tym, co chcemy, żeby się stało niż tym, co rzeczywiście się stanie.
właśnie!
Tak choć 26:13
Ale jeśli tego będziemy chcieli to prędzej czy później się to stanie może za 10 lat a może za 10000
Akurat obecne prognozy często bywają już bardziej ogarnięte, bo trochę się nauczyliśmy by nie kierować się tylko jakąś fantastyką, a brać pod uwagę prawdopodobniejsze tendencje i bardziej opierać się o dane
@@oskartelech9505 No też nie do końca. Sentyment, "patriotyzm" mocno oślepia i przykładowo prognozy o zapaści ekonomicznej Polski dla "patrioty" są nieakceptowalne.
Jedno, czego nikt nie przewidział to to, że w XXI wieku człowiek z laptopem z zacisza własnego domu będzie robił lepsze filmy dokumentalne niż sieci telewizyjne. :)
Wiek pisze się rzymskim systemem liczbowym
@@arktos3095 a kto to przyszedl pan maruda, nieszczyciel dobrej zabawy, pogromca usmiechow dzieci
@@erenyeager6518 lepiej go nie denerwuj bo cie udusi
@@luczyca 😆 umarł już jakieś 3 filmy temu więc nic mi nie zrobi
@@luczyca to tylko duch mocy
jak tylko otworzą kluby to idę razem ze swoimi cukierkami dla ślicznotek
to chyba do klubu przedszkolaka
troche dziwnie sie to czyta kolego. oby po tych cukierkach sie tym slicznotkom nie urywal film.
Ale to też przewidzieli, chłopcy z cukierkami byli bardzo popularni, zwłaszcza w klubach rave.
JPII
@@dzefrejdzons522 hahahaha
"Nie będziemy musieli wychodzić do pracy, praca przyjdzie do nas"
heh, to im idealnie się udało xD
Karol i inni infuenserzy siedzą przed ekranikami
Ciekawe historie wrzucił, święto. Czas otwierać szampana.
Jak się siedzi na Filipinach to tak bywa xd
@@johnnyj7623 przeciez Tomek mieszka w Madrycie
Czas odpalać blanty! [-_-]
Szampana nie mam, mogę otworzyć okno
@@rado1746?
Aż chciałoby się trafić do ich czasów i powiedzieć o tym wszystkim...
Usłyszałbyś:
"No nie pierdol - nie macie latających samochodów,
za to wynaleźliście tyle orientacji i płci?!" 😅
@@Kefirro87 a no tak, bo geje istnieją od kilku lat. Co najlepsze, w przeszłości za czasów pierwszych demokracji homoseksualizm był kompletnie normalny. Nikogo nie dziwił sex dwóch facetów czy dwóch kobiet, a co najważniejsze nie była to jakaś dzicz, a spoleczestwo całkiem postępowe jak na tamte czasy
@@plejgazus88
Chyba jakiś komentarz został usunięty, ale zakładam że to oczywiste że nie miałem na myśli osób homoseksualnych.
W Grecji było to faktycznie na porządku dziennym.
Nie mniej:
"Ciężkie czasy tworzą silnych ludzi,
silni ludzie tworzą dobre czasy,
dobre czasy tworzą słabych ludzi,
a słabi ludzi tworzą ciężkie czasy".
Tak zawsze działała każda ludzka cywilizacja.
@@rev1729 Akurat już Platon uważał, że homoseksualizm jest niezgodny z naturą. Więc jak widać opinie były sprzeczne od samego początku. Koledze też raczej chyba chodziło o te wymysły typu cis płcie, pan coś tam (przelotnie o niektórych się dowiedziałem) i kto wie co oni tam jeszcze nawymyślali.
@@rev1729 tak, to kompletnie nie odnosiło się też do Twojego komentarza:) Gość nie miał argumentu i tyle;d
Jestem autentycznie porażony faktem, jak bardzo merytoryczne filmy pojawiają się na tym kanale.
Nie zesraj się
@@pastlife1724 próbowałem, ale za późno napisałeś
"Fortece na kołach" to w zasadzie czołgi. w 1900 były wręcz nieznane, w I wś ich użycie było marginalne
Lotniskowce, okręty wojenne
Jak śmiesz kłamać ?
Ta dwuosobowe fortecy
@@bdg4life820Lotniskowce na kolach?
Im bardziej chodziło o jakieś całe nie wiem Budynki czy miasta na kołach.
Przyszedłem się pośmiać z pocztówek ze skrzydlatymi listonoszami z 1900, a dostałem metakomentarz na temat ekonomii informacji, powodach nierzetelności mediów i wykorzystywania prognoz do zmniejszania ryzyka inwestycyjnego. Jak można dać więcej łapek w górę?
"Jak można dać więcej łapek w górę?" na patronite.
piłeś nie patrz
Momentami jakbym oglądała Jetsonów oO
Co ciekawe Jetsonów zrobili w 1962 a akcja tam ma sie dziać 100 lat później czyli w 2062. Jak teraz tak patrzę to sporo rzeczy tam jest trafnie przewidzianych, szczególnie teraz w czasie tej pandemii
To samo mam właśnie w głowie 😉
@@adamkzuwitz171 Jetsonów robiono w dwóch seriach - pierwsze z lat 60, i kolejne z lat 80. Zauważcie jak się zmieniła technika w Jetsonach na przestrzeni 20 lat. W odcinkach z lat 60 komputery przypominają radia, dane są na taśmach szpulowych i lewitujące telewizory kineskopowe. Odcinki z lat 80 są już bardziej nam bliższe - monitory komputerowe, hologramy, klawiatury i dyskietki 5,25'' ;)
@@CherisEnrico bydło, to sie nazywa programming. sieczke wam z tych pustych łbów robią...
@@mateusza2438 tak, masz rację, mam pusty łeb! skąd wiedziałeś że jestem trzodą chlewną?
Ja rozumiem że to było nagrywane 100 lat temu,ale nie mogę pojąć po co ktoś miałby nosić ze sobą krzesło XD
w kolejka do lekarza na nfz
W pandemii to do knajpy, żeby zjeść na siedząco.
Facet dla teściowej nigdy nie ma wygodnego konta do siedzenia więc przyjdzie że swoim fotelem i zostanie do nowego roku ...
krzesełko na ryby, krzesełko do kolejki po nowego iPhona. To wszystko się dzieje.
@@urukihai q
9:33 Jak trafił z tym, że nie będziemy musieli wychodzić do pracy. Nie przewidział jednak, że nawet jak by się chciało to w zasadzie nigdzie nie będzie można wyjść xD
Po co wychodzić jak każda miejsce możesz zobaczyć ma street view:D
Wlasnie, to samo z tymi prognozami ze bedzie coraz wiecej czasu wolnego, na relaks, odpoczynek, podroze, rozrywke i tak sie stopniowo dzialo, az wzieli i wszystko rozwalili, zakazali, pozamykali, tego juz nikt nie przewidzial.
@@harcerzyk83 w tamtych czasach nawet największy wariat nie pomyślał że ludzie tak się dadzą zniewolic rządom zamykającym nas w ochronie przed wirusem którego najczęstszym objawem jest brak objawów :)
nie przewidział jednak, że role płciowe się zmienią i nie tylko mężczyźni, ale i kobiety będą w ten sposób pracować.
Ten koleś od internetu to niezły kozak, niesamowite jak nieszablonowo i błyskotliwie potrafił rozumować aby przewidzieć przyszłość
A jakie książki pisał. :)))))
14:18..
Kwestia dyskusyjna..
Ta "funkcja" jest bliska technologii powszechnie znanej jako "deepfake".
No albo filtry do snapchata XD
W kwestii rozmów to przecież jest też modulator głosu, a to może zmieniać wizerunek :)
@@szpecunio bardziej po prostu filtry na insta i retusz zdjęć itp
vtuberowcy... :p
Nie zesraj się
Znakomite! Tematyka wizji przyszłości sprzed kilkudziesięciu lat zawsze mnie interesowała. Dzięki 😀
moim zdaniem wszystkie te nietrafione prognozy przyszłości zwłaszcza "dom w 2001r" wynikają z założenia że ludzie wykorzystają w lepszy sposób dostępną już technologie, a nie wymyślą sobie nowej, zupełnie innej i lepszej
Podobno Ford powiedział, że jak zapytać ludzi czego chcą to powiedzą, że szybszego konia. Dokładnie to co mówisz
Ciekawy komentarz
Dokladnie, cala technologie dostajemy w kawalkach od korporacji wojskowych i wszystkich komorkach z nia zwiozanych. Dla wojska robi wiele prywatnych film np taki IBM, tworca billa gatesa i microsoftu. Jak ktos mysli, ze bill jest geniuszem, to sie myli. Bill to czlowiek IBM.
@@RascalV666 zawsze tak wyskakujesz z czymś kompletnie nie na temat?
Bo ja wiem, czy takie nietrafione - każdy z nas ma w domu "computerized commmunication console" i wielu nie wychodzi z domu do pracy. Jedyne czego nie umieli sobie wyobrazić, to że kobiety będą z tego korzystać na równi z facetami i zarabiać własne pieniądze.
Niby nowe technologie, ale nadal np w szkole trudno o papier toaletowy xd
całą ta edukacja to jedna wielka komuna
😂😂w szkole nie używaj papieru. Spróbuj sobie wyciąć z kieszeni trochę materiału, daj pod wodę (nawet z kibla) i masz czysto, spróbuj
Już dawno moglibyśmy wszędzie mieć toalety jak w Japonii i przestać używać papieru, ale mentalności tak łatwo nie przeskoczysz
15:01 Grzegorz Schetyna w wieku 75 lat
Lata 60- "Praca przyjdzie do nas"
2020- '-'
Jest 2021
Ale w 2020 zaczęła się pandemia
@@jeremisz7249 u nas jest stan epidemii, tak rząd uważa ;)
Ja piszę Kiedy się zaczęła
@Jakub z Tobą się zgodzę
14:06 "No more powerpoints"
tak, aczkolwiek nie
Kolejny świetny materiał. Dzięki za urozmaicenie wieczoru :) Milego!
Dziękuje!!
8:50 zaskakujące, że te kilka komputerów z monitorami i telefon stało się jednym urządzeniem, które mieści się w dłoni :D
a ten telefonik z wystającym mikrofonem to dojebany :DD
ok, ale w 2001 roku te urządzenia rzeczywiście nie były jeszcze zminiaturyzowane, smartfony powstały 10-15 lat później
Wyobraźnia to potęga ;)
Na początku filmu zdawało mi sie że obrałeś prostszy temat i informacje zawarte, ale nic bardziej mylnego i finalnie film okazał się jak zawsze klasą i naprawde daje refleksje i duże pole do myslenia. Uwielbiam twoją zwięzłość i bardzo dobry materiał żródłowy.
Tytuł może trochę właśnie tak mylić. Specjalnie ;)
*Ja też nie sądziłem, że w wieku 30 lat będę żył, ze stukania długopisem w blaszkę*
o
Takie czasy, za 80 lat będą żyć za to że oddychają
@@loumotovlog Oj wcześniej - zobacz sobie temat Universal Basic income czy jakoś tak
Chciałbym poznać na czym dokładnie polega twoja praca xd
" to czego chcemy " szkoda że to czego nie chcemy, tez się pewnie wydarzy. Jak zawsze świetny materiał. Pozdrawiam .
Przewidziano płatności online, ale nie przewidziano, że żona będzie mogła mieć własne konto w banku.
Wspaniała robota panie Tomku, fantastyczny odcinek!
@SKI TV Co? Dodałem ten komentarz prawie godzinę temu, obejrzałem przed wstawieniem na publiczny.
Spójrz po prostu na godzinę dodania komentarza.
Jak Ci się udało obejrzeć na niepublicznym?
@@ciekawehistorietv Link do filmu był widoczny na jednym ze story na instagramie.
10:37 Przewidzieli zakupy online, a nie przewidzieli, że kobiety też będą pracować. Bardzo skupiali się na technologi, prawie wcale na zmianach społecznych i ekonomicznych.
Właśnie o tym wspomniał w filmie
Bo tym powinna zajmować się futurologia. Rozwijać się powinna tylko technologia, zmiany społeczne doprowadzają jedynie do pogorszenia się życia ludzi, wojen, walki międzyludzkiej. Tylko technologia jest przyszłością.
Morawiecki:
Trafili z komputeryzacją a cholerne pranie nadal trzeba wrzucać do pralki i wywieszać prasować - zero postępu od wtedy, kobita zrobi.
Kobieta ma rodzić dzieci i je wychowywać innego procesu nie zauwazono😊
przez chwile wyobazilem sobie, ze zyje w tamtych czasach, nagle przenioslem sie kilkadziesiat lat do przodu - do lat terazniejszych, gdzie moge ogladac, to co wlasnie ogladam i mnostwo innych rzeczy, które w sumie są przedstawione w tym filmie na tak malym urzadzeniu jakim jest smartfon, mam ciarki
Pozdrawiam oglądających, którzy odnajdą ten filmik po 10-15 latach. Pewnie będziecie wspominać nasze czasy, trendy, technologie, tak jak my dziś ciepło wspominamy gadu-gadu czy naszą-klasę. Ot taka mała kapsuła czasu.
A.D. 14.03.2021
Coś ci się rok jebnął 😉
Mamy 2017 rok
czemu 2021 skoro jest 2017?
@@kacpermagik3154 Co tu sie odwalilo xD
@@rymonsz4793 nie pamietam
Najbardziej niesamowite jest dla mnie to, że w latach 40. i nawet później wyobrażano sobie, że ludzie będą poruszać się ,, samolotami" do pracy, a nikomu nie przyszło do głowy, że kobieta może obsługiwać komputer xd
Hehe... Sluszna uwaga. I że ojciec z synem pojadą do marketu, a mama do pracy ponieważ jest prezesem wielkiej korporacji.
Tu chyba chodzi jednak o postęp technologiczny
historia popełnia wiele błędoów :P
Niewiele myślano o postępie socjologicznym również z tego względu, że chciano ówczesny zachować jak najdłużej:P
Zdziwiłbyś się, jak wiele kobiet naprawdę ma z tym problem 😅😂 Znam nawet jedną, która była zaskoczona, że telefon komórkowy trzeba... ŁADOWAĆ, BO TO PRZECIEŻ TELEFON 😱😱😱😱😱😱😱😱😱😱
no właśnie na razie 5 lini metra w Warszawie to sobie można tylko wyobrazić
Może do końca XXI wieku zrobią 5 lini metra w Warszawie😂
@@RedSickle co się wydarzy w XXII wieku? Powstanie 6 linia metra w Warszawie
@@adminex2690 3*
@@RedSickle no nie wiem, to jeszcze tylko 80 lat, tymczasem my w 40 mamy niepełne 2
Po co metro Rafalala buduje ścieżki dla rowerów.
13:28 5 linii w 2000 roku xD
Też kekłem. To było genialne
jednego zera zapomnieli
Nie zesrajcie się
@@idontspeaklondon9574 morda
No miało być, ale to Polska.
Wypowiedź Pana na samym końcu świetnie podsumowuje materiał :)
Janice Peebles has scared me totally.
Same
świetna konkluzja na koniec materiału! będzie tak, jak będziemy chcieli, inaczej - przyszłość będzie następstwem naszych obecnych działań/wyborów.
Zadziwiające jest to jak wiele z tych prognoz zrealizowano.
Dlaczego zadziwiające? Przecież to nie loteria. To co teraz mamy powstało z tego nad czym zaczynano pracować już wtedy
Trafiano głównie z komunikacją, bo do tego ludzkość dążyła. Jak najsprawniejsza i jak najszybsza
No rzeczywiście wiele , z grubsza żadna.
Trafili tylko z komunikacją jak już ktoś tutaj napisał. Sama zgodzę się ze stwierdzeniem tego profesora z końca filmu, że przyszłość będzie taka, jaką my sami wybudujemy.
@@audiobookpl6115 Zastanawiam się jak dokładnie oglądacie? Wideo telefony (smartfony), praca zdalna, inteligentne domy, roboty domowe (Japonia), zakupy on-line itp. Nie mamy jeszcze latających samochodów na masową skalę. Ale ładujemy samochody elektryczne w domu.
Może i kanał nie miał takiego zamysłu, ale Twoje materiały są świetnym materiałem na powtórki z wcześniej zdobytej wiedzy. Z niektórymi filmami przygotowywałem się do matury, teraz dużo z nich pomaga mi na studiach - do tego wszystko przekazane w prosty i urozmaicony sposób. Wielki szacunek za to, co robisz, bo widać w tym dużo pasji i zaangażowania. Pozdrawiam i czekam na więcej materiałów :)
Na Twoje filmy czekam bardziej niż kiedyś na kinowe premiery. Znakomita robota jak zawsze👏
Kolejna Ciekawa Historia.
To, na co najbardziej zwróciłem uwagę, to głos Jana Englerta. Świetny lektor. I czekam na kolejne linie metra. Może kolejne w Krakowie?
Moje zdanie jest takie , że najlepiej przyszłość przewidział Krzysztof Kononowicz 'nie będzie niczego" ;)
szkolna 17 jest wszędzie
O już zaczynasz. Debilizm!
a może mu chodziło o to, że nie będzie Nietzschego? To miał rację
Bardzo, bardzo ciekawy materiał. Niezwykle interesujący i skłaniający do przemyśleń.
Bardzo lubie słuchać tych charakterystycznych, starych, anglojęzycznych materiałów :-)
Mają swój klimat 🙂
Wspaniały film.Jedyne,czego mi brak to podanie (chociaż w przyblizeniu) daty wypowiedzi konkretnej prognozy.Myślę,że to pomogłoby zrozumieć jak dalece wyobraźnia niektórych wizjonerów sięgała. Film jak zawsze bomba.Jestem bardzo ciekawy dalszej Pana pracy.
No cóż, w końcówce lat 70. XX wielu (76? 77? - nie pamiętam już), będąc wtedy w podstawówce, dostaliśmy zadanie narysowania "Jak będzie wyglądał świat w roku 2000?" I prawie wszyscy rysowali roboty i latające samochody. Już samo to jest śmieszne, ale jak pamiętam, większość z tych samochodów, to były mniej więcej latające "Polskie Fiaty 125p".
Faktycznie nie potrafi wyjść się z wizją poza to, co nas aktualnie otacza.
WIELKI SZACUN za research...
Piękne zakończenie, idealny cytat
Twój kanał jest najbardziej wartościowym kanałem na polskim YT. Robisz mega robotę każdy materiał jest niesamowity
Bardzo podoba mi się ten film 👍. Uwielbiam tematy związane z futuryzmem, science-fiction itd.
Odkryć taki kanał to prawdziwe szczęście!
18:36 "Jedyne czego możemy być pewni o przyszłości, to że będzie fantastyczna"
No może nie aż tak pewni...
Nie sądzę, żeby Clarke miał na myśli jednowymiarowy optymizm.
Słowo "fantastic" w języku angielskim ma wiele znaczeń, i większości niekoniecznie jednoznacznie pozytywnych.
@@bearisland638 szalona
Jestem od Casha-> Bez planu i zostaję! Świetnie zrealizowane materiały! I jeszcze są audiobooki do kupienia, super!
Przewidywanie przyszłości więcej mówi o czasach w których to przewidywanie miało miejsce niż o tych przewidywanych czasach.
Jak zwykle fascynujące. Mistrzowska robota.
Uff! Okazało się, że kobiety mogą płacić same za swoje zakupy!
Pojebało te kobiety że w ogóle robią coś same bez pozwolenia mężczyzny
XDDD ty sie wpierdalasz wszędzie, serio gównocontent już nie przyciąga widzów i się tak musisz ratować dupowłazie?
@@bartok9601 Co
Z dupy czy wiesz że przybijasz żółwia prawą dłonią, a w awatarze masz lewą?
@@bartok9601 no tak, bo youtuber nie jest człowiekiem i nie może oglądać i komentować filmów na youtube
Jakiż ten odcinek był dobry! Wprost przecudowny! Doszliśmy do momentu gdy prywatni ludzie w internecie są w stanie zorganizować stworzenie lepszego dokumentu od telewizyjnego nad którym pracowało setki osób. No ale dalej internet nie jest traktowany aż tak poważnie jak być powinien :(
Ja oglądając takie materiały bardziej dołuje, bo uświadamiają mi przemijalność... Ci co 70 lat temu przewidywali komunikację "radiową i satelitarną" nawet jej nie dożyli. Więc można gdybać, co się stanie za 70 lat, ale najprawdopodobniej tego nie dożyjemy.
Kanał jest FENOMENALNY, powtórzę FENOMENALNY. Jeden z najlepszych na polskim yt, jak nie najlepszy.
XX wiek: przyszłość będzie niesamowita, nie mogę się jej dóczekać!
XXI wiek: Zabierzcie mnie do XX wieku!
Dokładnie tak
Niekoniecznie. Nostalgia tak działa, że eliminuje z naszych wspomnień złe wspomnienia i niedogodności. Wbrew marudzeniu w rzeczywistości obecnie żyjemy w najlepszych czasach. Choćby to jak szybko stworzono szczepionki na covida. A to tylko jeden z przykładów. Nie twierdzę że nie ma problemów, bo jednak coraz mocniej męczymy się z katastrofą klimatyczną, dezinformacją, nierównościami społecznymi, byciem towarem dla tech-gigantów itp. Może i nasze czasy nie są szczytem optimum, ale też nie są rowem katastrofy.
Nie męczymy się z katastrofą klimatyczną oraz nierównościami społecznymi. Za to na pewno męczymy się z dezinformacją, czego przykładem są Twoje przykłady problemów.
@@gimbu8096 +1000
Jak zwykle, bardzo dobry i dużo mówiący materiał! Brawo!
Ale koks nowy odcinek
O siema
Niezwykle interesujące. Dziekuje za kolejny świetny materiał
Według mnie chciałbym zobaczyć serie z przywodcami USA po 2 wojnie tak jak to było z ZSRR
Oj +100 byczq
Bardzo interesujący temat. Wiele razy się zastanawiałem nad tym jak ludzie z różnych czasów wyobrażali sobie przyszłość, aż dziwne że dopiero teraz mi to TH-cam polecił
"Dzięki technologii będziemy mieć więcej czasu dla siebie" I to jest prawda, bo zamiast tracic czas na wycieczkę np. do centrum handlowego zeby coś kupić, kupisz to przez internet, a co za tym idzie - zaoszczędzisz czas. Albo zamówisz żarcie, którego nie będziesz musiał przyrządzać i samo ci przyjedzie do domu - zaoszczędzisz czas. A to wszystko właśnie dzięki technologii. Albo chociażby takie paczkomaty InPost. Rewelacyjne urządzenie. Ile czasu zajęłoby kurierom rozwiezienie tych wszystkich paczek, do domów, gdyby nie paczkomat. A to wszystko zaoszczędzony dzięki technologii czas. Podchodzisz do takowego i zdalnie telefonem otwierasz skrytkę ze swoją paczką. A jeszcze kilka lat temu ludzie nie mieli pojęcia, że takie coś kiedykolwiek powstanie.
DZIĘKI WIELKIE, ŚWIETNY MATERIAŁ.
Mieli rozmach, skurczysyny.
9:30 patrząc na obecne czasy, nie mylili się.
A dlaczego mieli się mylić?
Cóż za wspaniałe utopie
nieźle, z tą pracą z domu jebnęli sie tylko o 20 lat xd
Fajnie, że odcinek nie tylko rozrywkowy, ale też uczący nas jak powinniśmy podchodzić do prognoz przyszłości. Oby więcej takich!
12:45 wystarczy zmienić zdjęcie profilowe w social media i można być kim się chce. Putinem, papieżem czy inną ważną osobą więc nie musieli niczego wprowadzać żeby człowiek mógł się poczuć kimś innym.
Putinem, Papieżem czy innym zbrodniarzem wojennym
okrutnik
Kiedyś ustawiłem sobie zdjęcie Osamy Billadena i dostałem bana :) więc nie każdym.
Lepszym porównaniem do tego może być deepfake który jak będzie dalej usprawniany to w przyszłości może być bardzo niebezpiecznym narzędziem.
Albo Kubusiem Puchatkiem i będą myśleć że jesteś władcą Chin
No film jak zwykle rzetelny i mega ciekawy, jednak myślę że interesującym byłoby rozszerzenie tematu nie tylko o wizje przyszłości XX wieku ale również XIX czy jak ludzie w średniowieczu widzieli przyszłość, w starożytności jak wyobrażano sobie przyszły kształt świata. Ja oczywiście zdaje sobie sprawę że tutaj nie posiadamy aż tylu źródeł, i często nie opierają się one na rzekomo obserwacjach ówczesnej rzeczywistości a bajowych fantazjach. Druga rzecz to wizja przyszłości którą kreowali osoby związani z konkretnymi ruchami religijnymi, społecznymi czy politycznymi. Jaką wizje na przyszłość miał Bakunin kiedy stawiał pierwsze ramy anarchizmu, jak widzieli ją Marksiści w XIX wieku. Szalona wizja Trockiego i jego "społecznych żłobków" w których rodziny a zwłaszcza matki z "wielkim entuzjazmem i ochotą" oddawały by swoje dzieci by wychowywało ich tak na prawdę Państwo. Jak Hitlerowskie Niemcy widziały swoją tysiącletnią rzeszę. Nie mówimy tu tylko o polityce ale i architekturze (Berlin i Norymberga miały być wzorowymi miastami nowych czasów), obyczajowości.
Nie chce by to brzmiało "zrób bo cofnę suba", bo przewiduje ;) i jestem niemal pewny że następne Twoje materiały nadal będzie się oglądać z przysłowiową "otwartą gębą" i że nie skończysz jak kanał AleHistoria. Potraktuj to jako jedną z setek komentarzowych inspiracji na przyszłość :)
Przy tym całym szaleństwie, który dzisiaj jest w internecie. Tym natłoku informacji( bardzo często fakeowych), w czasach gdzie każdy anonim może być doktorem, który wygłasza głośne tezy na Facebooku, miliony chwytliwych tytułów pod którymi nie ma żadnej merytorycznej treści , taki kanał jak ten jest jak oaza spokoju. Klikasz i wsłuchujesz się w 100% merytoryczną treść. Mój mózg odoczywa gdyż nie musi wylapywac jakichś manipulacji ze strony autora. Wynika to chyba z zaufania dla tego kanału. Wierze w to ze twoj research jest trafny. Dziekuje. W tych czasach tak czysta treść jest czymś prawie niespotykanym
Jak zawsze świetne i ciekawe. Uwielbiam cię oglądać i uwielbiam twoje zaangażowanie w szukanie tych materiałów.
Moje przewidywania:
- Wiele krajów na zachodzie się zradykalizuje po wcześniejszych starciach etnicznych.
- Izrael spadnie z rowerka.
- Rosja po odejściu Putina osłabnie i stanie się polem silnej rywalizacji pomiędzy USA i Chinami. Oba kraje będą chciały wcisnąć na fotel dla siebie wygodnego polityka.
- W Afryce powstanie sojusz wpływowych państw, które staną się ważnymi graczami. Nie wiem które, ale nie dadzą się one skolonizować Chiną.
- W USA dojdzie do starć na tle rasowym. Cos co niemal będzie wojna domową. Po tym USA rozpadną się na 2-3 kraje. Pomimo bliskiej współpracy nie zjednoczą się ponownie.
- Chiny rozpoczną inwazję na sąsiadów. Zajmą także Syberię. To będzie początek nowej wielkiej wojny. Spodziewam się, że do współpracy ze sobą zaangażują bliski wschód.
- Włochy, Hiszpania i Grecja będą biedniejsze niż Polska w latach 90. A potem przyjdzie wojna i zaora te kraje.
- Technologia spowolni swój rozwój, a po wojnie wręcz się cofnie. Cyfryzacja okaże się być dobra w czasie pokoju i niewygodna w czasie wojny.
- Rosja po wojnie stanie się nieważnym państwem.
- W wojnie nie będzie wygranych, ale ostatecznie Chiny wyjdą z niej potężniejsze niż przed nią. Chińczykom jednak będzie się żyło gorzej niż przed wojną.
- Osadnictwo cywilne w kosmosie nastąpi znacznie później niż się tego spodziewamy.
- Życie za 150 lat nie zmieni się za bardzo. Wyjątkiem będą zmiany kulturowe. Tu nastąpią bardzo duże zmiany, do tego stopnia, że nie poznalibyśmy w nich dzisiejszych narodów.
- W przyszłości państwa nawiedzi tak wiele kryzysów, ze będą one zmuszone do zoptymalizowania gospodarek. W wielu krajach będzie się to wiązało z zamordyzmem, ale to nie będzie dobry pomysł.
- Kultowe piosenki dzisiaj nadal będą kultowymi za 50 lat. Pod tym względem lata 70, 80 i 90 okażą się być ewenementem w historii ludzkości.
- W tym stuleciu nastąpią gigantyczne przemiany społeczne i demograficzne.
DXDDDDXDDDXXDDDDDD
Punk czwarty: "ChinOM", komu, czemu. Sorry musiałam, nie mogę na to patrzeć ;)
@@toiowomagdowo Zdarza się najlepszym, a ja nawet nie jestem dobry :(
Wyobraź sobie dużo Chinów i problem rozwiązany.
@@orkako Fajnie wybrnąłeś, doceniam poczucie humoru. Wszystkiego dobrego, trzymaj się :)
Hej, super temat i dobrze zrobiony materiał. Może jedyne co mi w nim brakowało do pokazanie jak to wyglądało z punktu widzenia artystów, twórców zwłaszcza produkcji filmowych czy animacji - i mam tu na myśli takie bardziej realistyczne podejście do przyszłości wśród dzieł np sprzed 30 - 40 lat. I o dziwo, wcale nie są one tak abstrakcyjne z obecnej perspektywy. Może to nie jest dobre porównanie bo bardziej myślałem tu produkcjach hollywood, ale jako dzieciak pamiętam akademię pana Kleksa w przyszłości - i oprócz latania do szkoły osobistym śmigłowcem to inne rzeczy wyglądają obecnie całkiem zwyczajnie co na tamte czasy było czystą abstrakcją.
I tak dodając jeszcze do tej akademii pana Kleksa, jedno co mnie obecnie uderza, to podejście do życia - kiedyś kładziono nacisk na dyscyplinę, przestrzeganie zasad, i myślano że w przyszłości dojdziemy do perfekcji pod tym względem, chyba nikt nie przypuszczał że przyszłość to wolność, swoboda, często chaos i bałagan jako porządek czy standard. I ciągłe dążenie do tego co jest bardziej medialne i kontrowersyjne. Facebook zapowiada wprowadzenie Instagramu dla osób poniżej 13-lat, małe dziewczynki myślące o przyszłościowym zawodzie raczej myślą o Tik-toku niż o pracy fizycznej. Dla gimnazjalisty perspektywa pracy w sklepie mięsnym czy jako hydraulik bardziej brzmi jak kara niż nagroda, itd.
Niestety najbliżej przepowiedni przyszłości był George Orwell, w swojej książce :1984
Znowu go obejrzałem. Naprawdę udany materiał.
Łał, niektóre rzeczy naprawdę udało im się przewidzieć.
To jest zarąbiste widzieć jak ludzie wcześniej wyobrażali sobie przyszłość
⭐️Super kanał tyle rzeczowych i nieznanych informacji przedstawione w pigułce .ostatnie minuty petarda , mam takie samo zdanie na wiele tematów ekonomicznych przewidywań itp, brawo dla realizacji 👍✨
Wypowiedź na końcu, niby oczywista a wbiła mi niezłego gwoździa ;) Obecnie jestesmy tak leniwi, omamieni wszystkim z każdej strony, że my juz sami nie wiemy czego chcemy. To dla nas wyszukuje się potrzeb, a nie na odwrót. Doszlismy do takiego momentu, że ludzie przestali marzyć, liczy sie tu i teraz. Gotowi uwierzyć, że maja wszystkie schorzenia pokazywane w reklamach. Nie masz pomyslu na prezent? Odwiedź nasze stoisko, a na pewno cos znajdziemy (czyt. te punkty gdzie kupisz voucher na skok na bunnge czy cos innego)... Nie chce twierdzic ze ludzie nie potrafia myslec samodzielnie, ze nie maja swojego zdania i dążeń - mają! Ale gdzies tam po cichu pozbawia sie nas możliwości wyboru, a idąc dalej - wolności.
P.S. Kolejny świetny materiał (y)
Bardzo ciekawe spostrzeżenie. Twój komentarz tez wbił mi niezłego gwoździa i się teraz zastanawiam nad tym.
Wydaje mi się, że odpowiedź jest prosta:
"Hard times create strong men. Strong men create good times. Good times create weak men. And, weak men create hard times.” M. Hopf.
ja bym zamienił osobiście ten cytat na następujący ciąg:
"Ciężkie czasy tworzą wielkie odkrycia. Wielkie odkrycia tworzą dobre czasy. Dobre czasy rozleniwiają ludzi, aż w końcu znów przychodzą ciężkie czasy".
Podam skrócony przykład na potwierdzenie: weźmy taką medycynę. Niegdyś na byle przeziębienie się umierało, co sprawiało, że powstawały pokolenia wielkich uczonych, którzy rozwikłali większość zagadek ludzkiego ciała. Doszliśmy do momentu, w którym jesteśmy w stanie dokonać "bezbolesnej" operacji (w rozumieniu średniowiecznym) i przeszczepić większość narządów; jedyne co nas ogranicza to fakt, że ktoś musi umrzeć, żeby je zdobyć. Mamy teraz "dobre czasy", jedyne czego potrzebujemy, to znaleźć sposób, jak wyhodować organy. Wtedy człowiek będzie jak samochód, w którym dowolnie będzie można zmienić części, kiedy te się już zużyją. I tu dojdziemy do problemu, z którym już się zmagamy przy samochodach: to po co zapobiegać, skoro można leczyć, wymieniając w miarę szybko jakąś część? Wielka część medycyny jaką odkryliśmy i poznaliśmy (np. leczenie wad serca u niemowlaków) stanie się niepotrzebna, bo po prostu damy nowy organ. Wszystko będzie dobrze do momentu, dopóki będziemy mieli opanowany perfekcyjnie mechanizm tworzenia nowych organów - a co, jeśli wydarzy się jakiś kataklizm i nie będziemy w stanie ich tworzyć? Wrócimy wtedy do medycyny z połowy XX wieku, czyli cofniemy się w rozwoju - i przyjdą znów ciężkie czasy...
@@ult1mePL Dogadalibyśmy się ;) Pozdrawiam
Kiedyś: Dzięki technologii będziecie mieli więcej czasu...
Teraz: Dzięki technologii nie będziecie tracić czasu...
raczej "im więcej macie czasu, tym więcej zeżre go wam technologia"
Oszczędność czasu z powodu technologii jest pozorna.
Według mnie największym problemem przewidywania przyszłości jest opieranie jej na naszej aktualnej wiedzy i wynalazkach, jak te monitory w domu w okolicach 8:45, każdy był do czegoś innego a dziś wystarczy jeden by wyświetlić wszystko. I tak jest ze wszystkim co dziś spróbujemy przewidzieć, nie bierzemy lub nie jesteśmy wstanie wziąć pod uwagę tego o czym nie wiemy a co może być bardzo powszechne czy przełomowe i to np. za kilka lat. czy trzymając w dłoni swoją nową Nokie 3310 i wysyłając sms-a aby otrzymać nowe logo operatora myślałeś że kiedyś tego nie będzie czy raczej sobie wyobrażałeś że będzie kolorowe lub animowane albo że będziesz mógł je sobie wgrać za darmo?
Świetny materiał, idealnie pasuje Twój głos do narracji w tych filmach :)
Mógłbyś przybliżyć nam postać Feliksa Dzierżyńskiego?
aka Wieśka Choińskiego?
Przy okazji dlaczego zakłady mechaniczne DOLMEL zostały nazwane jego imieniem?
Ciekawy temat 👍🏻
@@kk_93 CO? ktos nazwał zakład nazwiskiem tego zbrodniarza?
Tak, w 1949r. Ciekawa historia dlatego napisałem o tym. Znajdziesz więcej na Wikipedii. Pozdrawiam.
Sporo obiektów zostało ochrzczonych imieniem Dzierżyńskiego.
Olśniewający materiał. Dziękuję.
8:50 - no i lipa.. Nie przewidzieli, że te wszystkie domowe urządzonka rozrywkowe zastąpi jeden mały komputer z przystawkami.
ten kanał to jeden z najabrdziej wartosciowych na youtube
"Fortece na kołach" to przecież czołgi, które wynaleziono 16 lat później :P
Ale im chodzilo doslownie o fortece, cale jezdzace opancerzone budynki, a nie pojedyncze "małe" pojazdy
@@erenyeager6518 działo Gustaw
@@twetygame9979 Ciężko to uznać za fortecę. To było tylko działo kolejowe.
To miały być dosłownie fortece, coś jak później chory pomysł Hitlera z P-1000 Ratte.
W międzywojniu trochę kombinowano z wielowieżowymi czołgami ale się nie sprawdziły.
Najcięższy seryjnie produkowany czołg, Tiger II, też był porażką. Awaryjny, słabo sobie radził w terenie, łatwy do wykrycia, a żeby go załatwić wystarczał jeden strzał z boku. Pod Oględowem samotny T-34 zniszczył całą kolumnę. Niemcy uciekli nawet nie wykrywszy przeciwnika.
Jak zwykle kawał dobrej roboty. Filmik ciekawy, z pomysłem a przede wszystkim z przesłaniem i puentą na koniec 😉 super content, oby tak dalej 👏
14:46 Filtry na snapchacie
Wyobrażamy sobie często to, co najlepsze, a nie to, co najgorsze. Ponadto to, co złe dla jednych, może stać się zbawienne dla drugich.
Dajmy na to transport: gdy prezydent Eisenhower akceptował projekt amerykańskich autostrad, niewielu chyba przypuszczało, że oprócz znakomitej komunikacji ogólnokrajowej i likwidacji wykluczenia na prowincji itd., przyczyni się to też do zapaści pasażerskich przewozów kolejowych i obumierania dużych miast takich jak np. Detroit. Postępująca degradacja środowiska spowodowała, że wzrosło zainteresowanie transportem, który nie zanieczyszcza środowiska - np. kolejami naprawdę dużych prędkości, których rozwój w USA przez wiele lat wydawał się czystą mrzonką. No i projekty takie jak Hyperloop, których otwarta natura sprawia, że śmiałe wizje przyszłości nie muszą pozostać nierealne.
Czy będzie też kontynuacja filmów o sekretarzach PRL np. o krótkich rządach Stanisława Kanii, rządach Jaruzelskiego i Mieczysława Rakowskiego?
@andyd1 d myślę że ciężko się już taki film robi z racji na to jak ciężko w obecnej sytuacji dostać się do źródeł
Dodatkowo do Kanii chciał dotrzeć osobiście jeszcze przed pandemią
16:00 : Nie w każdym przypadku. W przypadku komputerów wyobrażenia były raczej dość trafne aczkolwiek być może lekko niedoceniali możliwości.
Dużo 'porażek' wynika nie tyle z braku technologii co... czasem praktyczności, a czasem dziwnych przyzwyczajeń ludzi. Jak to gdzie mówili o pracy zdalnej - pomimo raczej 'ograniczonej' wizji technologii. Teraz mamy wszystko, biurowa praca zdalna jest możliwa - a jednak pewnie będzie potężny regres za niedługo.
Tak samo 'inteligentny dom' - tzn. właśnie niektórzy pewnie korzystają dużo z praktycznie identycznych do zaprezentowanych rozwiązań, ale większość nie. Bo one koniec końców nie są tak wygodne / użyteczne.
No i te latające samochody - tu też nie chodzi o technologię, tylko o koszt i praktyczność. Różne prototypy istnieją.
Ta animacja przyszłości bodajże w 4 minucie filmu to skojarzyło mi się z bajką Jetsonowie z wytwórni Hannah-Barbera, bardzo podobna futurystyczna sceneria
Wspaniały dokument🤩