Naczelni: PiS piszczy i boi się o swoje pieniądze

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 8 ก.ย. 2024
  • [AUTOPROMOCJA] Pełnej wersji podcastu posłuchasz w aplikacji Onet Audio: onetaudio.app....
    1 sierpnia w Ankarze odbyła się wielka wymiana więźniów między Rosją a Zachodem, obejmując 24 osoby z więzień w siedmiu krajach. Wymianą zostały objęte osoby odbywające kary więzienia w USA, Niemczech, Polsce, Słowenii, Norwegii, Rosji i Białorusi. Niestety w grupie uwolnionych osób nie było Andrzeja Poczobuta. Bartosz Węglarczyk podkreślił, że zarówno w obecnym, jak i poprzednim rządzie nie ma człowieka, który by nie chciał zobaczyć Andrzeja Poczobuta w Polsce, każdy polityk chciałby pomóc w jego uwolnieniu, niestety my nie wiemy, czemu to się nie udaje, a jeśli negocjacje między Polską a Białorusią są prowadzone, to się o nich nie mówi.
    Do 29 sierpnia zaś Państwowa Komisja Wyborcza odroczyła decyzję ws. subwencji PiS. PKW motywowała to potrzebą zwrócenia się do Rządowego Centrum Legislacji (RCL) i Naukowej i Akademickiej Sieci Naukowej (NASK) z prośbą o wyjaśnienie wątpliwości wynikających z pism, które wpłynęły w ostatnim czasie. Tomasz Sekielski przypomniał, że PiS był do samego końca przekonany, że uda im się utrzymać władzę. W Kancelarii Premiera stworzyli instytucję badawczą, która za gigantyczne pieniądze na bieżąco monitorowała ich poparcie i uwierzyli tym badaniom, myśleli, że tak, jak Orbanowi, uda im się rządzić przez następne lata.
    Naczelni zastanawiali się, czy ostatnia, bardziej pokojowa postawa Janusza Kowalskiego ma związek z wizją utraty pieniędzy przez Prawo i Sprawiedliwość. Bartosz Węglarczyk uważa, że w PiS jest teraz zalecenie, by pokazywać łagodniejsze oblicze polityków, w przemianę jednak nie wierzy Tomasz Sekielski.
    We wtorek 6 sierpnia upływa dziewięć lat od zaprzysiężenia Andrzeja Dudy na urząd prezydenta. Jak te dziewięć lat oceniają nasi Naczelni? Tomasz Sekielski przypomniał, że Prezydentowi można wyciągnąć to, jak m.in. ręka w rękę z Jarosławem Kaczyńskim niszczyli wymiar sprawiedliwości i media. Uważa on również, że to duży wyczyn być dziewięć lat na tak wysokim stanowisku i nie zrobić nic, by zapisać się na kartach historii i nie pozostawić po sobie niczego, co można nazwać jego spuścizną.
    Bartosz Węglarczyk w kontekście zamieszania wokół wymiany ambasadorów, przypomniał, czym jest interes państwa i czemu warto by Polskę w poszczególnych krajach reprezentowali ambasadorowie, a nie tylko kierownicy ambasad.
    Na sam koniec Naczelni zostawili recenzję koncertów Taylor Swift, które odbyły się w dniach 1-3 sierpnia w Warszawie.
    Zapraszamy na kolejny odcinek Naczelnych oraz zachęcamy do słuchania podcastu w każdy poniedziałek o godz. 19.00 na stronie Onetu, a także w aplikacji Onet Audio. Zapraszamy również do pisania do Naczelnych na adres naczelni@onet.pl.

ความคิดเห็น • 182