Bardzo interesujący film, nigdy tak dokładnie nie miałem okazji przejrzeć się tego typu pracy. Dzięki za film, pozdrawiam i oczywiście wspieram zostawiając łapkę 🙂👍
Witam Kolego 🖐️ dobra robota 💪 powiedział bym nawet, że perfekcyjna 👌znasz się na rzeczy i to się ceni 👏👏👏 pozdrawiam serdecznie, miłego weekendu 👋👍😀🌞🏖️🍻 oczywiście dalej trzymam kciuki,a żeby Ci się trafił ten wymarzony kawałek i żebyś, wziął go na warsztat i zrobił z nim co trzeba 💪👍
Proszę napisać gdzie kupić materiały takie jak cagra , drut do lutowania srebra . Co używać ( jakiego kwasu ) po lutowanie jak jest produkt gotowy i gdzie go kupić. Pozdrawiam
@@adimac277 Ja nie lutuję. Srebra używam tylko tam , gdzie to niezbedne, np do kolczykow kupuję na allegro gotowe elementy, w zwiazku z czym tematu nie znam za dobrze. Ale na pewno sa branzowe sklepy i hurtownie , i wiele rzeczy mozna też na allegro znaleźć
Świetnie że mówisz o podstawach w innych filmach nikt nie wspomina np o wygrzewaniu formy żeby pozbyć się wilgoci ani o tym jak boraks działa tylko żeby sypnąć i będzie spoko dzięki za przydatne informacje 😀
Świetny odcinek GRATULUJĘ !!!! Pytałem się Pana o szlifowanie i polerowanie bursztynu, ale przymierzam się też do obróbki srebra. W odcinku jak nikt wcześniej podał Pan detale o których inni nie wspominają (być może są tak oczywiste że uważają że nie trzeba ). Dla mnie jako laika nic nie jest oczywiste i dlatego odcinek jest moim zdaniem genialny (np. sprawa boraksu i po się go stosuje). Od dzisiaj jestem Pana fanem !!! Jak zacznę topić na pewno poproszę Pana o detale. Pozdrawiam.
To prawda, pewne kwestie są zbyt oczywiste, ale ja tłumaczę każdy krok. Proszę pamiętać o wygrzaniu formy, czynność ważniejsza od wsypania boraksu. Pozdrawiam
Jest ich grubo ponad miliard więc jak ktoś ulegnie wypadkowi to łatwo go zastąpić i ten następny też będzie w klatkach. Nie regulują tego przepisami ale zawsze jest zdrowy rozsądek i troska o własne zdrowie.
Witam. Oglądam Pana z dużą uwagą ponieważ nakręciłem się na to żeby samemu zrobić sobie oraz moim bliskim biżuterię z bursztynem. Zakładając że nie mam dwóch lewych rąk i posiadam jako taki zmysł estetyczny oraz dużo chęci to czy jestem Pana zdaniem to ogarnąć będąc na starcie kompletnym amatorem? Dzięki i pozdrawiam!
Witam. Ja zaczynając swoją przygodę byłem kompletnie zielony, nie wiedziałem czy wogóle jestem w stanie to ogarnąć. Nie wiem jak mam odpowiedzieć na to pytanie. Czy jak rozumiem Pan kolega chce inwestować i wyposażyć warsztat, po to żeby spróbować. Tylko teraz warsztat jubilerski czy bursztynniczy. Może coś więcej na ten temat. Pozdrawiam
@@AndrzejNo.1 Witam. Chodzi mi o to by jak najmniejszym kosztem finansowym zrobić w domu coś na wzór warsztatu gdzie mógłbym na własne potrzeby pobawić się bursztynem i coś próbować z nim zrobić. Nie znam realiów tego rzemiosła więc nie mam pojęcia ile kasy będę musiał w to władować by spełnić swoje fanaberie😀. Dzięki i pozdrawiam!
Jakiego gazu i palnika najlepiej użyć? Zupełnie amatorsko mam do odlania drobne elementy techniczne. Czy zwyczajny propan/butan turystyczny 3 kg i palnik do lutowania wystarczy? Czy raczej tlen/acetylen potrzebny? Pozdrawiam.
Cześć, fajny materiał, prosta sprawa. Jak rozpoznać jakie srebro mam do przetopienia. Jeśli mam różne próby to co z tego powstanie a niektóre bez próby. Jeśli srebro jest pozłacane to co powstanie po przetopieniu :). Pozdrawiam
Jeżeli bym taki dylemat to pozłacane srebro bym przetarł żeby pozbyć się pozłoty. Wszystko razem stopił ,odlał w jedną sztabkę i dopiero sprawdził próbę, nie widzę tego inaczej. Pozdrawiam
Srebro ma mniejszą twardość niż miedź. Na filmie odlewałem czyste srebro, a srebro próby 930 jest twardsze ale bez problemu się poleruje i nabija co się chce.
Dzien dobry, dziekuje za bardzo dobry filmik! Mam pytanie - czy wlewak pionowy, taki jak Pana ale o wysokosci 15 cm bylby trudny do rozgrzania (ze wzgledu na wiecej materialu), czy w tym wypadku wielkosc nie ma znaczenia? Dziekuje i pozdrawiam serdecznie :)
Witam, nigdy nie używałem innego wlewaka niż ten który mam. Myślę, że z rozgrzaniem takiego 15 cm nie będzie problemu, wystarczy dłużej podgrzewać. Problem może być z jakością wlewki, poza tym srebro trzeba lać szybko, jednym strumieniem bo stygnie a trochę tego będzie i można przez pośpiech rozlać. Proponuję wlewak poziomy, nie używałem ale jak bym chciał większą wlewkę to spróbowałbym odlać poziomo. Pozdrawiam
Każda próba srebra będzie dobra ale najczęściej robi się z czystego. Trzeba odlać blachę i walcować, to zagęści i wzmocni srebro, sam odlew był by za kruchy.
Takie pytanko, chcę zacząc tworzyc biżuterię, bo mam pomysły na wzory, projekty ale nie wiem od czego zacząć, nie mam praktycznie zadnych narzędzi, gdzie takie zdobyć? Jak z odlewaniem form? Czy potrzebuję konkretnej lutownicy? Gdzie znaleść informacje o tym jakie narzędzia się wykorzystuje do tworzenia bardziej skomplikowsnych wzorów???
Wpisz narzędzia jubilerskie i wyskoczy kilka sklepów. Tam jest wszystko, popatrz na ceny i zobacz czy stać Cię na zaczynanie czegoś o czym jak czytam nie masz pojęcia. Nie zniechęcam , sam używam narzędzi kombinowanych, zastępczych. Na moim kanale trochę podejrzysz . Powodzenia i pozdrawiam.
Gdzie taki stabilny tygiel można kupić? Na necie widzę same takie półokrągłe i jakieś szczypczyki, to wszystko razem wydaje się nieprofesjonalne i niebezpieczne 🫣
To zwykły tygiel szamotowy, nie ma w nim nic szczególnego. Dostępny w każdym sklepie z artykułami jubilerskimi i rękojeść chociaż nie pamiętam jak to się nazywa też.
Dzień dobry! Mam 2 pytania: -Jaką grubość ma odlana sztabka? -Co może być powodem pękania na środku odlanej sztabki? Moja sztabka ma 60x45x4mm i już dwukrotnie pękła mi na środku. Mam podobny wlewak, który oliwiłem przed rozgrzaniem, srebro 930 (granulat+ligura). Co może być przyczyną, niejednorodność stopu?Za szybkie wyjęcie z formy?
Dobry wieczór, standardowa grubość 4 mm. Proszę najpierw porządnie podgrzać i potem nasmarować, olejem jadalnym i tylko tyle żeby nie było sucho, żadnego wlewania oleju i zalegania w formie. Jeżeli pierwsza wlewka jest kiepska to bez powtórnego smarowania wlać drugą. czy aby dobrze było rozgrzane srebro bo płynne, roztopione nie znaczy gotowe do wlania. Wlewać szybko jednym nie przerwanym strumieniem .
Powie kolega czy taki palinik na kartusze do lutowania się nada czy potrzebny jest konkretniejszy? Jestem początkującym a chciałbym sobie wytopione styki przetopić .
Do przetopienia proponuję jednak butlę, chociaż kartuszy nigdy nie używałem i prawdę powiedziawszy nie wiem. Biorąc pod uwagę pojemność to butla wygrywa i będzie chyba atrakcyjniejsza cenowo..
Głupia figurkę z tego złomu jebanego UJa wartego na skupie srebra chciałem sobie odlać. Ale żaden fałszywy Polaczek cebulak nie chciał doradzić jak tego dokonać
Zajebiscie wszystko wytłumaczone, i pokazane, naprawde wiele obejżalem podobnych filmów a dopiero tu sie dowiedzialem,ze borax(ks) sie daje,i syf oddziela i czym sie to robi(prent grafitowy)?A czemu sie dowiem? Hehe...nudzi mi sie to pisze. Narta.
Witam Pana . Zamierzam przetopić styki srebrne techniczne ,nie musi to być jakaś szczególna forma , po prostu potrzebne mi jest srebro do rafinacji. Proszę o poradę, jaki materiał będzie najbardziej będzie najlepszy na prowizoryczną formę , jakiś kawałek cegły ?. O czystość srebra mi nie chodzi bo to będzie jeszcze raz przetapianę przez firmę która robi sztabki z certyfikatem. Proszę mi napisać na czym przetapiać styki. Pozdrawiam Pana .
Witam, do topienia używam tygla szamotowego albo grafitowego. Ale Panu chodzi o formę, może być coś ze stali kątownik zakończony z obydwu stron, może cegła szamotowa jakoś wyszlifowana. Na takie prowizorki trzeba uważać, żeby się srebro nie rozlało, u mnie jak widać zabezpiecza to stara blacha do ciasta. Forma powinna być sucha !! Ale tak poza tym ciężko mi doradzić, z płynnym metalem nie ma żartów.
@@jakitaki4592 srebro i miedź topisz razem w tyglu . Miedź dodaje się procentowo, żeby uzyskać próbę 930 trzeba dodać 7 procent miedzi. Na 10 gram czystego srebra 0,7 grama miedzi.
Lut srebrny dodaje się cynk ? czy do większej ilości cynku daje się trochę srebra ? . Możesz to wytłumaczyć ? z tym lutem ? lepiej się klei ? czy jak. Chciał bym zrobić sobie menażkę srebrną do wody, mam też po wrzucane monety srebrne 9999 do filtra. Ale chciałem zrobić to w siatce srebrnej a za drut sobie cenią 2x tyle. Co roku je czyszczę i zakładam na nowo by reagowały ze wszystkim co żywe i z innymi substancjami. Będę się na swoim mocno interesował jak zrobić wszystko ze srebra lub galwanizacja srebrem. Tyle że wiedza jest potrzebna i niekiedy po łączyć coś i znowu wraca kwestia "lutu"
Podam Ci przepis na lut średni taki najczęściej stosowany. Czyste srebro i 2% miedzi topisz razem , jak będzie płynne to dorzucasz 10% cynku ze szczyptą boraksu . Cynk dodaje się na końcu dlatego bo ma niską temperaturę topnienia i wypala się więc po dorzuceniu jak zobaczysz że się roztopił to zamieszasz i odlewaj.
@@AndrzejNo.1 Ale tylko krótko powiedz po co mieszamy inne metale by zrobić lut? Lepiej się łączy taki stop czy zmiękcza się srebro. Jak byś miał kiedyś nie istnieć lepiej przekazać tą wiedzę :)
@@therednask Metale łączymy by zmienić ich właściwości. Do czystego srebra dajemy miedź żeby było twardsze. Po do dodaniu cynku który ma niską temperaturę robienia uzyskamy lut, oczywiście ważne są proporcje
@@AndrzejNo.1 Tu rodzi się chyba ostatnie pytanie, dlaczego dodajesz miedź do lutu skoro jak twierdzisz srebro się utwardza z miedzią. Tak pytam by wyczerpać temat i wiedzę posiąść :)
Stopić i odlać nie ale w odpowiednich warunkach stopić i sprasować tak. Tak zwany bursztyn prasowany uzyskuje się topiąc na przykład ścinki, robi się to w odpowiedniej formie na prasie i podciśnieniu i uzyskuje się jednolitą płytkę z naturalnego bursztynu. Nie jest tak piękny i znawca od razu zobaczy różnicę, ale jako tako surowiec naturalny. Pozdrawiam
Dzień dobry. Mam na imię Zdzisław( mam 75 lat- to nie żart ,jestem już dawno emerytem). Z dużym zainteresowaniem obejrzałem wytop.Czy mogę z Panem korespondować? Pozdrawiam
Dzięki z chęć nawiązania kontaktów. Dziś krótko : jestem dużej w infekcji dróg oddechowych i " walczę " z chorobą. Po chorobie na pewno napiszę ,pozdrawiam serdecznie zdzk
Bardzo interesujący film, nigdy tak dokładnie nie miałem okazji przejrzeć się tego typu pracy. Dzięki za film, pozdrawiam i oczywiście wspieram zostawiając łapkę 🙂👍
Dziękuję , każda aktywność jest bardzo ważna. Pozdrawiam
@@AndrzejNo.1 Dokładnie
Fajnie się patrzy na płynne pewne działanie. Widać lata praktyki. Podziwiam wiedzę 👍
Dziękuję, to prawda lata praktyki i srebro odlane które można liczyć w setkach kilogramów. Pozdrawiam
Witam Kolego 🖐️ dobra robota 💪 powiedział bym nawet, że perfekcyjna 👌znasz się na rzeczy i to się ceni 👏👏👏 pozdrawiam serdecznie, miłego weekendu 👋👍😀🌞🏖️🍻 oczywiście dalej trzymam kciuki,a żeby Ci się trafił ten wymarzony kawałek i żebyś, wziął go na warsztat i zrobił z nim co trzeba 💪👍
Siemanko, zajmowałem się tym piętnaście lat i jak widać nie zapomniałem. Również życzę miłego weekendu. Dziękuję i pozdrawiam.
Pierwszy film na YT w którym pięknie i prosto jest cały proces pokazany!!👌💪 Pozdrawiam Serdecznie ✋👊
Dziękuję i pozdrawiam.
Piękne ujęcia 😊 pozdrawiam cieplutko🤗🌻🌻
Dziękuje, co tam wnętrze tygla, wnętrze wulkanu to jest widok. Pozdrawiam
I super. Takich tresci na
polskim yt brakowalo.
Dziękuję. Fajnie że ktoś to ogląda. Pozdrawiam.
Proszę napisać gdzie kupić materiały takie jak cagra , drut do lutowania srebra . Co używać ( jakiego kwasu ) po lutowanie jak jest produkt gotowy i gdzie go kupić. Pozdrawiam
@@adimac277 Ja nie lutuję. Srebra używam tylko tam , gdzie to niezbedne, np do kolczykow kupuję na allegro gotowe elementy, w zwiazku z czym tematu nie znam za dobrze. Ale na pewno sa branzowe sklepy i hurtownie , i wiele rzeczy mozna też na allegro znaleźć
Dziękuję
Witam, bardzo fajny tematyczny materiał, życzę powodzenia w dalszym tworzeniu kanału. Pozdrawiam
Dziękuję bardzo. Kolego byłem z rewizytą, a tam hula wiatr. Ładuj jakiś materiał, o bursztynie mogę oglądać godzinami. Pozdrawiam
@@AndrzejNo.1 Postaram się coś nagrać w przyszłości na temat "bursztynowej gorączki" 😁😁
Witam dobra robota pozdrawiam serdecznie 💪💪💪💪💪👍👍👍
Dziękuję, przed publicznością nie można dać plamy. Pozdrawiam.
Piękna sztabka , profesjonalne wykonanie. Robić tak jak Pan trzeba mieć doświadczenie jak Pan .Super.👍 Pozdrawiam
Lata praktyki. Dzięki i pozdrawiam.
Świetnie że mówisz o podstawach w innych filmach nikt nie wspomina np o wygrzewaniu formy żeby pozbyć się wilgoci ani o tym jak boraks działa tylko żeby sypnąć i będzie spoko dzięki za przydatne informacje 😀
Dzięki i pozdrawiam.
Dzięki za meteriał! Wytrwałości w kanale, potem poleci jak śnieżna kula. Warto zauważyć zgodę z BHP! Interesująca sztuka z tej metalurgi.
Bezpieczeństwo przy pracy jest bardzo ważne, warto zadbać o własne zdrowie. Dziękuję i pozdrawiam.
Świetny odcinek GRATULUJĘ !!!! Pytałem się Pana o szlifowanie i polerowanie bursztynu, ale przymierzam się też do obróbki srebra. W odcinku jak nikt wcześniej podał Pan detale o których inni nie wspominają (być może są tak oczywiste że uważają że nie trzeba ). Dla mnie jako laika nic nie jest oczywiste i dlatego odcinek jest moim zdaniem genialny (np. sprawa boraksu i po się go stosuje). Od dzisiaj jestem Pana fanem !!! Jak zacznę topić na pewno poproszę Pana o detale. Pozdrawiam.
To prawda, pewne kwestie są zbyt oczywiste, ale ja tłumaczę każdy krok. Proszę pamiętać o wygrzaniu formy, czynność ważniejsza od wsypania boraksu. Pozdrawiam
Podziwiam pracę. Fajny kanał, subik już jest. Pozdrawiam.
Dziękuję, bardzo mi miło. Pozdrawiam.
w indiach odlewaja metale w klapkach
Jest ich grubo ponad miliard więc jak ktoś ulegnie wypadkowi to łatwo go zastąpić i ten następny też będzie w klatkach. Nie regulują tego przepisami ale zawsze jest zdrowy rozsądek i troska o własne zdrowie.
Super 👍
Dzięki Zbigniew. Pozdrawiam.
Witaj Andrzeju😀☕️🍩👍👍👍
Cześć Mustafa, jak byś chciał stopić jakieś nic nie znaczące sreberka to już będziesz wiedział jak. Pozdrawiam
Ciekawe i pouczające.
Dzięki i pozdrawiam.
Mega
Dzięki, właściwie to miało tak wyjść :)
Witam. Oglądam Pana z dużą uwagą ponieważ nakręciłem się na to żeby samemu zrobić sobie oraz moim bliskim biżuterię z bursztynem. Zakładając że nie mam dwóch lewych rąk i posiadam jako taki zmysł estetyczny oraz dużo chęci to czy jestem Pana zdaniem to ogarnąć będąc na starcie kompletnym amatorem? Dzięki i pozdrawiam!
Witam. Ja zaczynając swoją przygodę byłem kompletnie zielony, nie wiedziałem czy wogóle jestem w stanie to ogarnąć. Nie wiem jak mam odpowiedzieć na to pytanie. Czy jak rozumiem Pan kolega chce inwestować i wyposażyć warsztat, po to żeby spróbować. Tylko teraz warsztat jubilerski czy bursztynniczy. Może coś więcej na ten temat. Pozdrawiam
@@AndrzejNo.1 Witam. Chodzi mi o to by jak najmniejszym kosztem finansowym zrobić w domu coś na wzór warsztatu gdzie mógłbym na własne potrzeby pobawić się bursztynem i coś próbować z nim zrobić. Nie znam realiów tego rzemiosła więc nie mam pojęcia ile kasy będę musiał w to władować by spełnić swoje fanaberie😀. Dzięki i pozdrawiam!
@@bissonabisso2927 Oglądaj, może podpatrzysz jakieś rozwiązanie dla siebie. Pozdrawiam
Jakiego gazu i palnika najlepiej użyć? Zupełnie amatorsko mam do odlania drobne elementy techniczne. Czy zwyczajny propan/butan turystyczny 3 kg i palnik do lutowania wystarczy? Czy raczej tlen/acetylen potrzebny? Pozdrawiam.
Jeżeli chodzi o srebro to tak.
Super.
Dziękuję i pozdrawiam.
Pozdro z weja
Pozdro z Rumii
Cześć, fajny materiał, prosta sprawa. Jak rozpoznać jakie srebro mam do przetopienia. Jeśli mam różne próby to co z tego powstanie a niektóre bez próby. Jeśli srebro jest pozłacane to co powstanie po przetopieniu :). Pozdrawiam
Jeżeli bym taki dylemat to pozłacane srebro bym przetarł żeby pozbyć się pozłoty. Wszystko razem stopił ,odlał w jedną sztabkę i dopiero sprawdził próbę, nie widzę tego inaczej. Pozdrawiam
@@AndrzejNo.1 Dzieki :)
Jaką twardość ma taki kawałek odlanego metalu? Czy łatwo się takie srebro poleruje i nadaje mu cechy indywidualne, np poprzez nabicie stemplem ?
Srebro ma mniejszą twardość niż miedź. Na filmie odlewałem czyste srebro, a srebro próby 930 jest twardsze ale bez problemu się poleruje i nabija co się chce.
Czy w Polsce jest sklep z akcesoriami do odlewania? Tygiel, forma, palnik itp?
Tak jest wszystko.
Dzien dobry, dziekuje za bardzo dobry filmik! Mam pytanie - czy wlewak pionowy, taki jak Pana ale o wysokosci 15 cm bylby trudny do rozgrzania (ze wzgledu na wiecej materialu), czy w tym wypadku wielkosc nie ma znaczenia? Dziekuje i pozdrawiam serdecznie :)
Witam, nigdy nie używałem innego wlewaka niż ten który mam. Myślę, że z rozgrzaniem takiego 15 cm nie będzie problemu, wystarczy dłużej podgrzewać. Problem może być z jakością wlewki, poza tym srebro trzeba lać szybko, jednym strumieniem bo stygnie a trochę tego będzie i można przez pośpiech rozlać. Proponuję wlewak poziomy, nie używałem ale jak bym chciał większą wlewkę to spróbowałbym odlać poziomo. Pozdrawiam
A żeby odlać bransoletę powiedzmy w kształcie paska blaszki , którą potem dopasować do nadgarstka to jaki stop będzie najlepszy żeby nie pękła
Każda próba srebra będzie dobra ale najczęściej robi się z czystego. Trzeba odlać blachę i walcować, to zagęści i wzmocni srebro, sam odlew był by za kruchy.
Takie pytanko, chcę zacząc tworzyc biżuterię, bo mam pomysły na wzory, projekty ale nie wiem od czego zacząć, nie mam praktycznie zadnych narzędzi, gdzie takie zdobyć? Jak z odlewaniem form? Czy potrzebuję konkretnej lutownicy? Gdzie znaleść informacje o tym jakie narzędzia się wykorzystuje do tworzenia bardziej skomplikowsnych wzorów???
Wpisz narzędzia jubilerskie i wyskoczy kilka sklepów. Tam jest wszystko, popatrz na ceny i zobacz czy stać Cię na zaczynanie czegoś o czym jak czytam nie masz pojęcia. Nie zniechęcam , sam używam narzędzi kombinowanych, zastępczych. Na moim kanale trochę podejrzysz . Powodzenia i pozdrawiam.
@@AndrzejNo.1 Dziękuję za odpowiedź również pozdrawiam :)
Gdzie taki stabilny tygiel można kupić? Na necie widzę same takie półokrągłe i jakieś szczypczyki, to wszystko razem wydaje się nieprofesjonalne i niebezpieczne 🫣
To zwykły tygiel szamotowy, nie ma w nim nic szczególnego. Dostępny w każdym sklepie z artykułami jubilerskimi i rękojeść chociaż nie pamiętam jak to się nazywa też.
Dzień dobry! Mam 2 pytania:
-Jaką grubość ma odlana sztabka?
-Co może być powodem pękania na środku odlanej sztabki? Moja sztabka ma 60x45x4mm i już dwukrotnie pękła mi na środku. Mam podobny wlewak, który oliwiłem przed rozgrzaniem, srebro 930 (granulat+ligura). Co może być przyczyną, niejednorodność stopu?Za szybkie wyjęcie z formy?
Dobry wieczór, standardowa grubość 4 mm. Proszę najpierw porządnie podgrzać i potem nasmarować, olejem jadalnym i tylko tyle żeby nie było sucho, żadnego wlewania oleju i zalegania w formie. Jeżeli pierwsza wlewka jest kiepska to bez powtórnego smarowania wlać drugą. czy aby dobrze było rozgrzane srebro bo płynne, roztopione nie znaczy gotowe do wlania. Wlewać szybko jednym nie przerwanym strumieniem .
👍👍👍
Cześć Kornel, jak widzę wolisz fachową tematykę. Pozdrawiam
Powie kolega czy taki palinik na kartusze do lutowania się nada czy potrzebny jest konkretniejszy? Jestem początkującym a chciałbym sobie wytopione styki przetopić .
Do przetopienia proponuję jednak butlę, chociaż kartuszy nigdy nie używałem i prawdę powiedziawszy nie wiem. Biorąc pod uwagę pojemność to butla wygrywa i będzie chyba atrakcyjniejsza cenowo..
@@AndrzejNo.1 rozumiem w takim razie butle posiadam. Muszę tylko jakiś palnik kupić co by sobie poradził 👌☺️
Właśnie o ten palnik mi chodziło, jaki wybrać czy to jakaś tajemnica polsko cebulowa???
Głupia figurkę z tego złomu jebanego UJa wartego na skupie srebra chciałem sobie odlać. Ale żaden fałszywy Polaczek cebulak nie chciał doradzić jak tego dokonać
Zajebiscie wszystko wytłumaczone, i pokazane, naprawde wiele obejżalem podobnych filmów a dopiero tu sie dowiedzialem,ze borax(ks) sie daje,i syf oddziela i czym sie to robi(prent grafitowy)?A czemu sie dowiem? Hehe...nudzi mi sie to pisze. Narta.
Dzięki ,tak sobie założyłem, że będę pokazywał i tłumaczył co i jak. Spoko, z nudów może zajrzysz jeszcze raz i coś ciekawego zobaczysz. Pozdrawiam.
Gdzie kupić takie blaszki do obróbki kamieni ?
Czy mógłbyś sprecyzować, chętnie pomogę ale nie rozumiem pytania.
Witam Pana . Zamierzam przetopić styki srebrne techniczne ,nie musi to być jakaś szczególna forma , po prostu potrzebne mi jest srebro do rafinacji. Proszę o poradę, jaki materiał będzie najbardziej będzie najlepszy na prowizoryczną formę , jakiś kawałek cegły ?. O czystość srebra mi nie chodzi bo to będzie jeszcze raz przetapianę przez firmę która robi sztabki z certyfikatem. Proszę mi napisać na czym przetapiać styki. Pozdrawiam Pana .
Witam, do topienia używam tygla szamotowego albo grafitowego. Ale Panu chodzi o formę, może być coś ze stali kątownik zakończony z obydwu stron, może cegła szamotowa jakoś wyszlifowana. Na takie prowizorki trzeba uważać, żeby się srebro nie rozlało, u mnie jak widać zabezpiecza to stara blacha do ciasta. Forma powinna być sucha !! Ale tak poza tym ciężko mi doradzić, z płynnym metalem nie ma żartów.
Aliexpres, formy grafitowe.
Witam , przy odlewach pr 925 używa pan boraks?
Witam, tak ale przy odlewaniu srebra na blachę i kwadrat. Odlewów biżuterii nie robię.
@@AndrzejNo.1 w którym, momencie się go dodaje, po roztopieniu srebra? Czy zanim zaczniemy topić, I ile się go dodaje na 10gr srebra?
@@jakitaki4592 srebro i miedź topisz razem w tyglu . Miedź dodaje się procentowo, żeby uzyskać próbę 930 trzeba dodać 7 procent miedzi. Na 10 gram czystego srebra 0,7 grama miedzi.
@@jakitaki4592 boraks na oko na 10 gr. srebra szczypta. Można od razu.
Przy takiej proporcji 10 g czystego i 0,7 miedzi próba jest 935..Gdy mamy 9,3 czystego + 0,7 miedzi razem daje 10 gram pr 930
Tyle komentarzy, dziękuję bardzo.
👍👍👍👌
Dziękuję, pozdrawiam.
Jedno pytanie żeby uzyskać próbę 925 ile trzeba dodać miedzi lub liquru.?
Oczywiście z tysiaczki.
Próba 925 to 92,5% czystego srebra i 7,5% miedzi
Lut srebrny dodaje się cynk ? czy do większej ilości cynku daje się trochę srebra ? . Możesz to wytłumaczyć ? z tym lutem ? lepiej się klei ? czy jak. Chciał bym zrobić sobie menażkę srebrną do wody, mam też po wrzucane monety srebrne 9999 do filtra. Ale chciałem zrobić to w siatce srebrnej a za drut sobie cenią 2x tyle. Co roku je czyszczę i zakładam na nowo by reagowały ze wszystkim co żywe i z innymi substancjami. Będę się na swoim mocno interesował jak zrobić wszystko ze srebra lub galwanizacja srebrem. Tyle że wiedza jest potrzebna i niekiedy po łączyć coś i znowu wraca kwestia "lutu"
Podam Ci przepis na lut średni taki najczęściej stosowany. Czyste srebro i 2% miedzi topisz razem , jak będzie płynne to dorzucasz 10% cynku ze szczyptą boraksu . Cynk dodaje się na końcu dlatego bo ma niską temperaturę topnienia i wypala się więc po dorzuceniu jak zobaczysz że się roztopił to zamieszasz i odlewaj.
@@AndrzejNo.1 Ale tylko krótko powiedz po co mieszamy inne metale by zrobić lut? Lepiej się łączy taki stop czy zmiękcza się srebro. Jak byś miał kiedyś nie istnieć lepiej przekazać tą wiedzę :)
@@therednask Metale łączymy by zmienić ich właściwości. Do czystego srebra dajemy miedź żeby było twardsze. Po do dodaniu cynku który ma niską temperaturę robienia uzyskamy lut, oczywiście ważne są proporcje
@@AndrzejNo.1 Tu rodzi się chyba ostatnie pytanie, dlaczego dodajesz miedź do lutu skoro jak twierdzisz srebro się utwardza z miedzią. Tak pytam by wyczerpać temat i wiedzę posiąść :)
Można zrobić lut bez miedzi ale ta odrobina miedzi powoduje że lut z miedzią inaczej płynie, inaczej się zachowuje. Jak spróbujesz to zobaczysz.
A czy bursztyn da się roztopić?
Stopić i odlać nie ale w odpowiednich warunkach stopić i sprasować tak. Tak zwany bursztyn prasowany uzyskuje się topiąc na przykład ścinki, robi się to w odpowiedniej formie na prasie i podciśnieniu i uzyskuje się jednolitą płytkę z naturalnego bursztynu. Nie jest tak piękny i znawca od razu zobaczy różnicę, ale jako tako surowiec naturalny. Pozdrawiam
Dzień dobry. Mam na imię Zdzisław( mam 75 lat- to nie żart ,jestem już dawno emerytem). Z dużym zainteresowaniem obejrzałem wytop.Czy mogę z Panem korespondować? Pozdrawiam
Witam Panie Zdzisławie i oczywiście zapraszam do aktywności. Odpowiem na wszystkie pytania. Pozdrawiam serdecznie
Dzięki z chęć nawiązania kontaktów. Dziś krótko : jestem dużej w infekcji dróg oddechowych i " walczę " z chorobą. Po chorobie na pewno napiszę ,pozdrawiam serdecznie zdzk
@@zdzislawkwasniewski2335 Życzę powrotu do zdrowia i chętnie pogawędzę. Pozdrawiam