Witam. Długo nosiłem się z zamiarem przerobienia toru PWM według pomysłu kolegi Pawła. Nadszedł jednak kiedyś wieczór gdzie zdemontowałem z nieużywanego Radmora PWM i zacząłem przerabiać. Dobrze wiedzieć przed modyfikacjami, że PWM był sprawny ułatwia to nad nim prace. Wskazówki na filmie kolegi Pawła są bardzo szczegółowe i nawet początkujący elektronik lub hobbysta amator mający podstawowe pojęcie o komponentach elektronicznych i schemacie wykona modyfikacje. Dla mniej znających temat polecam przerobić pierw jeden PWM i sprawdzić czy działa. Po wykonaniu przeróbki warto ponownie wykonać regulację prądu spoczynkowego. W moim przypadku kazało się, że prąd dość mocno pływał i niezbędna będzie wymiana tranzystora w torze regulacji prądu spoczynkowego. Warto o ten drobiazg zadbać. Wracając jednak do efektu modyfikacji. Nie jestem żadnym melomanem ani audiofilem jednak wzrost poziomu dynamiki jest odczuwalny. Obniżył się również słyszalny poziom szumów. Może nie na każdym utworze audio ale na specyficznych głównie instrumentalnych wykonaniach można usłyszeć głębie dźwięku, wyostrzone stają się słabo słyszalne wcześniej dźwięki. Jeśli byliśmy osłuchani i przyzwyczajeni do starego brzenia to przerobiony PWM dostarczy nam nowych wrażeń słuchowych. Nowe brzmienie odsłuchałem już na kolumnach Altus 75 i Sounfinder 130. Na obu zestawach widoczne są różnice w zmianie dynamiki, barwy jak i szczegółowości. Polecana modyfikacja przenosi starego dobrego Radmora nieco na wyższy poziom. Wierzę, że nie jednego zaskoczy nowe brzmienie. Poczynione modyfikacje nakręciły spiralę chęci wykonania kolejnych modyfikacji toru audio. Podsumowując polecam każdemu mającemu odrobinę wiedzy i chęci wykonać przeróbkę w własnym zakresie bo warto. Fachowość oraz szczegółowe omówienie tematu w raz z przedstawieniem parametrów na wysokim poziomie kompetencji. Warto osoby takie jak Paweł posłuchać ponieważ można dowiedzieć się czegoś nowego a niekiedy przypomnieć czasy technikum i lekcje dotyczące chociażby wzmacniacza różnicowego. Jestem pełen podziwu dla kolegi i jego zaangażowania. Taką pracę trzeba uszanować oraz docenić ponieważ mało jest dziś ludzi z takim podejściem jak on i wiedzą zdobytą z chęci jej posiadania. Bardzo dziękuję za poświęcony czas.
Witam! A jak wyglądała by modyfikacja samych koncówek mocy z quasi-komplenentarnej na komplementarną przez wymianę jednego z 2N-ów na MJ2955? Modyfikacj,,mechanicznych" brak (obudowa TO3).Może korekta prądu spoczynkowego byłaby konieczna. Nie mam już Radmora ale może ktoś to już robił. Dawniej nie było dostępnych dobrych tanzystorów PNP w Polsce. Możliwe że pewne parametry mogły by się poprawić.Pozdrawiam!
Prąd spoczynkowy pozostaje ten sam, zmienia się tylko polaryzacja napięciowa stopnia prądowego, w układzie pseudo ten tranzystor widzi tylko 3 złącza a w układzie komplementarnym 4 złącza, należy lekko zmodyfikować rezystory przy tranzystorze od stabilizacji prądu spoczynkowego i nic więcej.
Na filmie (i na udostępnionych zdjęciach z dysku) widać rezystor pomiędzy kolektorem źródła prądowego T100A a emiterami pary różnicowej T1001/T1002. Na schemacie go nie ma. Tak więc ma być (raczej tak jak jest na zdjęciach) czy nie (niedopatrzenie podczas rysowania schematu) i jaka jest jego wartość? Z góry dziękuję.
Na tym rezystorze odkłada się połowa napięcia, tzn mniejsze napięcie wystąpi na złączu kolektor emiter tranzystora źródła, możesz dać ten rezystor możesz nie dawać a jego wartość oblicz sam. Prąd źródła to 0,5 mA Uzas=24V (kolektor tranzystora źródła leży na 0V) jak chcesz odłożyć połowę napięcia na rezystorze np 12V to mając prąd i napięcie łatwo obliczysz R
Witam ponownie, "Odpaliłem" zmodyfikowane płytki ze źródłami prądowymi. O ileż było moje zdziwienie (mam kilka kompletów/par) ze na papierze czyli na pomiarach software (Spectra, Arta, RMAA) oraz na hardware 2x Keithley i Oscyloskop że spektrum nie wyszły znacznie lepsze parametry od kompletu płytek po samym recap-ie, wymianie rezystorów i z parowanymi tranzystorami... Dodam że płytki ze źródłami prądowymi źródłami są dziewicze i z tranzystorami BD czyli zapewne z modelu TE - brak elementów do wskaźników wysterowania. Tak mnie to zaintrygowało że dzisiaj zatargalem do domu Radmora i dwa komplety kolumn (ZG-25 po regeneracji w Wilk Audio i jeden komplet Bose 301 series 1) i tu zauważyłem przy odsłuchu że źródła prądowe znacznie poprawiają głębie i szczegółowość utworów a co lepsze ZG-25 pozamiatały Bose! Graja pięknie. Po cichutku słychać całe spektrum utworów a głośniej dają "kopa". Co może być przyczyną że parametry "techniczne" obu zestawów płytek są prawie identyczne a ossluch może nie przepaść ale trochę lepsze źródła prądowe? Zrobić jeszcze w tych płytkach recap, wymienić rezystory i sparować tranzystory? Poza konkursem chciałem zapytać: nie potrafię zejść że zniekształceniami (THD+N) poniżej 0.05% a z SNR wejść powyżej 66dB... Co robię źle? Układ pomiarowy spięty na "krotko" schodzii o klasę niżej np. THD+N 40 i tak tego nie usłyszy ale nigdy nawet nie zbliżyłem się do Pana parametrów... Co robię źle? Sygnał z generatora na wejściu 1kHz, 300mV czysty na krótko bez Radmora THD+N
Zapomniałem dodać że ta wartość THD+N 0,003 jest na Keithley I z niego też jest sygnał generowany/podawany i może dla tego na Spectra jest dwa razy więcej 0.007 jeżeli to jest w stanie kto kolwiek usłyszeć. Może nietoperze...😂
Jeszcze jeden argument za stosowaniem źródeł prądowych. Podczas włączania nie występuje ( a przynajmniej w minimalnnym stopniu) efekt trzasku w kolumnach. Dla tego że bardzo szybko i liniowo wraz ze wzrostem napięcia ustawiają siexpolaryzacje bramek tranzystorów sterujących i końcowych.
No, normalnie bejbe bejbe. Przypuszczam, że to nieźle gra. Też aktualnie robię akurat 5102. Ten mały obwód, którego brakuje w TE, to jest uniwersalny do VU metera? Czy znajdę gdzieś lepsze? Dziękuję i pozdrawiam. Cygan Leon.
Wszystko zostaje w oryginale, modyfikacji ulegają tylko źródła prądowe dla pary różnicowej i części napięciowej, wyrzucany bootstrap i dokładamy diodę, rezystor w sterowaniu tranzystorem 2n3055
Nie zmieniają się polaryzacja kondensatorów, wszystko zostaje tak samo jak w oryginale, należy tylko usunąć dwa rezystory, kondensator w drodze zasilania pary i dwa rezystory, kondensator w bootstrapie, reszta sekcji pozostaje bez zmian
Świetny odcinek, jak będę grzebał w Radmorku skorzystam z filmu bardzo chętnie . Puławy Pozdrawiają.
1. Świetny odcinek. Bardzo ciekawe informacje. Czas spróbować.
Super Super Super !
Dzięki Chłopie !
O to chodziło !
Wielki szacun i pokłon do parkietu.
Nie ma za co ;) Jak rozpakuję moje "laboratorium" definitywnie spróbuję przeróbki
Witam.
Długo nosiłem się z zamiarem przerobienia toru PWM według pomysłu kolegi Pawła. Nadszedł jednak kiedyś wieczór gdzie zdemontowałem z nieużywanego Radmora PWM i zacząłem przerabiać. Dobrze wiedzieć przed modyfikacjami, że PWM był sprawny ułatwia to nad nim prace. Wskazówki na filmie kolegi Pawła są bardzo szczegółowe i nawet początkujący elektronik lub hobbysta amator mający podstawowe pojęcie o komponentach elektronicznych i schemacie wykona modyfikacje. Dla mniej znających temat polecam przerobić pierw jeden PWM i sprawdzić czy działa. Po wykonaniu przeróbki warto ponownie wykonać regulację prądu spoczynkowego. W moim przypadku kazało się, że prąd dość mocno pływał i niezbędna będzie wymiana tranzystora w torze regulacji prądu spoczynkowego. Warto o ten drobiazg zadbać. Wracając jednak do efektu modyfikacji. Nie jestem żadnym melomanem ani audiofilem jednak wzrost poziomu dynamiki jest odczuwalny. Obniżył się również słyszalny poziom szumów. Może nie na każdym utworze audio ale na specyficznych głównie instrumentalnych wykonaniach można usłyszeć głębie dźwięku, wyostrzone stają się słabo słyszalne wcześniej dźwięki. Jeśli byliśmy osłuchani i przyzwyczajeni do starego brzenia to przerobiony PWM dostarczy nam nowych wrażeń słuchowych. Nowe brzmienie odsłuchałem już na kolumnach Altus 75 i Sounfinder 130. Na obu zestawach widoczne są różnice w zmianie dynamiki, barwy jak i szczegółowości. Polecana modyfikacja przenosi starego dobrego Radmora nieco na wyższy poziom. Wierzę, że nie jednego zaskoczy nowe brzmienie. Poczynione modyfikacje nakręciły spiralę chęci wykonania kolejnych modyfikacji toru audio. Podsumowując polecam każdemu mającemu odrobinę wiedzy i chęci wykonać przeróbkę w własnym zakresie bo warto. Fachowość oraz szczegółowe omówienie tematu w raz z przedstawieniem parametrów na wysokim poziomie kompetencji. Warto osoby takie jak Paweł posłuchać ponieważ można dowiedzieć się czegoś nowego a niekiedy przypomnieć czasy technikum i lekcje dotyczące chociażby wzmacniacza różnicowego. Jestem pełen podziwu dla kolegi i jego zaangażowania. Taką pracę trzeba uszanować oraz docenić ponieważ mało jest dziś ludzi z takim podejściem jak on i wiedzą zdobytą z chęci jej posiadania. Bardzo dziękuję za poświęcony czas.
Witam! A jak wyglądała by modyfikacja samych koncówek mocy z quasi-komplenentarnej na komplementarną przez wymianę jednego z 2N-ów na MJ2955? Modyfikacj,,mechanicznych" brak (obudowa TO3).Może korekta prądu spoczynkowego byłaby konieczna. Nie mam już Radmora ale może ktoś to już robił. Dawniej nie było dostępnych dobrych tanzystorów PNP w Polsce. Możliwe że pewne parametry mogły by się poprawić.Pozdrawiam!
Prąd spoczynkowy pozostaje ten sam, zmienia się tylko polaryzacja napięciowa stopnia prądowego, w układzie pseudo ten tranzystor widzi tylko 3 złącza a w układzie komplementarnym 4 złącza, należy lekko zmodyfikować rezystory przy tranzystorze od stabilizacji prądu spoczynkowego i nic więcej.
Aaaa. Zapomniałem zapytać. Jakiego tranzystora we wspólnej obudowie użyłeś zamiast T1001, T1002 ?
Na filmie (i na udostępnionych zdjęciach z dysku) widać rezystor pomiędzy kolektorem źródła prądowego T100A a emiterami pary różnicowej T1001/T1002. Na schemacie go nie ma. Tak więc ma być (raczej tak jak jest na zdjęciach) czy nie (niedopatrzenie podczas rysowania schematu) i jaka jest jego wartość? Z góry dziękuję.
Na tym rezystorze odkłada się połowa napięcia, tzn mniejsze napięcie wystąpi na złączu kolektor emiter tranzystora źródła, możesz dać ten rezystor możesz nie dawać a jego wartość oblicz sam. Prąd źródła to 0,5 mA Uzas=24V (kolektor tranzystora źródła leży na 0V) jak chcesz odłożyć połowę napięcia na rezystorze np 12V to mając prąd i napięcie łatwo obliczysz R
@@systemix1 Super, dziękuje.
Witam ponownie,
"Odpaliłem" zmodyfikowane płytki ze źródłami prądowymi. O ileż było moje zdziwienie (mam kilka kompletów/par) ze na papierze czyli na pomiarach software (Spectra, Arta, RMAA) oraz na hardware 2x Keithley i Oscyloskop że spektrum nie wyszły znacznie lepsze parametry od kompletu płytek po samym recap-ie, wymianie rezystorów i z parowanymi tranzystorami... Dodam że płytki ze źródłami prądowymi źródłami są dziewicze i z tranzystorami BD czyli zapewne z modelu TE - brak elementów do wskaźników wysterowania. Tak mnie to zaintrygowało że dzisiaj zatargalem do domu Radmora i dwa komplety kolumn (ZG-25 po regeneracji w Wilk Audio i jeden komplet Bose 301 series 1) i tu zauważyłem przy odsłuchu że źródła prądowe znacznie poprawiają głębie i szczegółowość utworów a co lepsze ZG-25 pozamiatały Bose! Graja pięknie. Po cichutku słychać całe spektrum utworów a głośniej dają "kopa".
Co może być przyczyną że parametry "techniczne" obu zestawów płytek są prawie identyczne a ossluch może nie przepaść ale trochę lepsze źródła prądowe?
Zrobić jeszcze w tych płytkach recap, wymienić rezystory i sparować tranzystory?
Poza konkursem chciałem zapytać: nie potrafię zejść że zniekształceniami (THD+N) poniżej 0.05% a z SNR wejść powyżej 66dB... Co robię źle? Układ pomiarowy spięty na "krotko" schodzii o klasę niżej np. THD+N 40 i tak tego nie usłyszy ale nigdy nawet nie zbliżyłem się do Pana parametrów...
Co robię źle? Sygnał z generatora na wejściu 1kHz, 300mV czysty na krótko bez Radmora THD+N
Zapomniałem dodać że ta wartość THD+N 0,003 jest na Keithley I z niego też jest sygnał generowany/podawany i może dla tego na Spectra jest dwa razy więcej 0.007 jeżeli to jest w stanie kto kolwiek usłyszeć. Może nietoperze...😂
Jeszcze jeden argument za stosowaniem źródeł prądowych. Podczas włączania nie występuje ( a przynajmniej w minimalnnym stopniu) efekt trzasku w kolumnach. Dla tego że bardzo szybko i liniowo wraz ze wzrostem napięcia ustawiają siexpolaryzacje bramek tranzystorów sterujących i końcowych.
No, normalnie bejbe bejbe. Przypuszczam, że to nieźle gra. Też aktualnie robię akurat 5102. Ten mały obwód, którego brakuje w TE, to jest uniwersalny do VU metera? Czy znajdę gdzieś lepsze? Dziękuję i pozdrawiam. Cygan Leon.
Dokładniej określ co lepsze szukasz?
Jeśli Radmor to tylko Systemix !
A co z rezystora R1005 6k2 i z kondensatorem C1003 10uF ?
Czy wymieniać je na 2k2 i 47uF jak w poprzedniej modyfikacji ?
Wszystko zostaje w oryginale, modyfikacji ulegają tylko źródła prądowe dla pary różnicowej i części napięciowej, wyrzucany bootstrap i dokładamy diodę, rezystor w sterowaniu tranzystorem 2n3055
@@systemix1 Dzięki Stary, ( trochę pomyliłem tematy, bo przecież te elementy, o których mówimy odpowiadają za moc, prawda).
a swoją drogą to zarąbiste te Twoje modyfikacje i wyniki, pomiary, dB. Szok.
C1003 jaką ma mieć wartość 10 czy 47uF (bo widzę różnicę ekran a schemat z dysku) i jeszcze biegunowość C1003 i C1001 nie jest zaznaczona?
47uF były poprawki
Nie zmieniają się polaryzacja kondensatorów, wszystko zostaje tak samo jak w oryginale, należy tylko usunąć dwa rezystory, kondensator w drodze zasilania pary i dwa rezystory, kondensator w bootstrapie, reszta sekcji pozostaje bez zmian
@@systemix1 A ten dodatkowy PR(100 ohm?) to jak dokładnie jest wpięty?Mam już gotowy laminat uzupełniony i przygotowuję się do uruchomienia.
@@piotrhaczyk8210 potek dajesz między emitery pary różnicowej a ślizgacz do kolektora tranzystora źródła prądowego
@@systemix1 Dziękuję za rozjaśnienie.
Dzień Dobry.
Czy mogę prosić o parametry toru pomiarowego a więc miernika zniekształceń nieliniowych ?
Na którymś filmie i pomiarach pokazuję thd karty, zakres dynamiki, ale thd karty to 0,004 % dynamika 106 dB