Ahoj Tomáši je to sice s křížkem po funuse, ale nedá mi to :) 1) ten malej tamper v klávesnici je ECO bazmek - nutí klávesnici k ekologickému chování - zhasne podsvětlení kláves a uvede ji do STBy módu po zavření dvířek 2)venkovní siréna má vždy BATERI vlastní, pokud byla venku siréna bez baterie, to to byla přídavná vnitřní (někdo šetřil) 3)L1-L4 jsou balancované smyčky proti COMu a díky balancování se dají vytvářet různé alarmové smyčky s rozlišným chováním 4) je to na telefonní linku (dala se přikoupit karta s GSM - když není linka bodneš SIM a valíš) 5) ty některé záhadné vstupy do procáku jsou stavové smyčky - ty ledky vedle disp. 6) Já ji kupoval před dvaceti lety (drátová verze) a pořád maká - jednoduché spolehlivé - jen mám uvnitř neorigo přídavnou sirénu s poněkud větším výkonem (žena na to jednou zapoměla - pospíchala na malou - když to spustilo vykonala velkou :D ) Jinak super videa 1* Hezký den přeje Tom
Nedá mi nenapísať pár postrehov k inak výbornému videu. Na úvod treba poznamenať že sa jedná na dnešnú dobu o dosť zastaralý zabezpečovací systém. Čo sa týka pripojenia sirény na pin 23 procesoru, po stránke návrhovej je to zrejmý problém. Po stránke bezpečnostnej v tom až taký problém nevidím. Pokiaľ sa použije bezdrôtová siréna JA-63A nevedú k nej drôty žiadne. Pri použití klasickej drôtovej sirény (či už zálohovanej, alebo nezálohovanej) má byť kabeláž prevedená skryto a nemá byť k nej prístup. Voči otvoreniu sirény aj jej sabotovaniu je chránená sabotážnymi kontaktmi. Či už voči otvoreniu krytu, alebo voči vytrhnutiu zo steny. Prestrihnutie prívodnej kabeláže znamená vyvolanie poplachu. Bezdrôtovú klávesnicu nie je nutné prerábať na externé napájanie, nakoľko túto vlastnosť do nej už zabudoval Jablotron. Pokiaľ sa jedná o malú inštaláciu (do štyroch snímačov) je podľa mňa jednoduchšie pripojiť na vstupy L1-L4 pripojiť klasický drôtový PIR snímač. Inak ďakujem za ďalšie super poučné video ...
Ďakujem za dobrý postreh/komentár. Plne s tebou suhlasim a tiež som si všimol toho napájania u tej klávesnice. Chcem to ale prerobiť tak, aby tam boli nabíjacie baterie a nemusel sa aspoň 5-10rokov nikdo o to starať. Že ako sa mi to podarí sa uvdidí až dorazia súčiastky.
Jen k té siréně z 90% má zálohovanou baterii, takže jakmile otevřeš její krabici tak na tebe začne houkat. A co jsem já viděl u paradoxu, tak do sirény vedeš 3 drátky - GND, Vcc, Sir- . To znamená že Vcc proti GND slouží pro napájení baterie a Vcc proti Sir- pro poplach. Předpokládám že konkurence to má vyřešené podobně.
Super video, ako skoro všetky čo som od teba videl. :D Asi ani jablotron nevedel o tom že ked sa pustí do siréni nebezbečné napetie tak výsledok je deaktivácia alarmu :D Len tak dalej pokračuj s točením ;)
Dobré video, Jablotron teď asi zuří když si veřejně vystavil návod jak jednoduše zneškodnit alarm. Jen mě napadlo, že asi siréna bude vybavená taky nějakým tamperem, protože jestli je celý zabezpečovací obvod bateriový od klávesnice po PIR čidla tak s největší pravděpodobností bude mít i venkovní siréna svou baterii s vysílačem a tampery. To co jsi ukazoval jako chybu bude asi s největší pravděpodobností výstup pro připojení přídavné vnitřní sirény. Myslím si to proto, protože nedávno jsem viděl na Aukru sirénu právě od firmy Jablotron a prodávající měl sirénu vyfocenou otevřenou, a právě ústrojí tvořila taky nějaká DPS velmi podobná těm z tvého videa z klávesnice a čidla, dále pak v siréně byla záložní baterie, LEDky jako optický alarm a samotnou sirénu jako zdroj zvuku. Víš jestli to není třeba myšleno takhle. Ale super, rád sleduji tvoje videa, pokračuj! Ať se daří čau.
Děkuji za komentář. Problém je že tá venkovní siréna byla v této instalaci připojená paralelně na tu vnitřní. Tamper na té venkovní byl, ovšem k privodovemu kabelu se dalo volně dostat. Vychazel jsem z toho, že to někdo predemnou správně zapojil. Jak ale čtu komentáře je mě jasné, že problém je někde jinde. V každém případě i tak ten kus obvodu není košer. Myslim že i případné atesty by ukázali slabé místo, stačil by ESD test na svorkovnici.
Přestřihnutí kabelu k siréně vede k vyvolání sabotážního poplachu. Siréna se rozhouká na záložní baterii (mimochodem to je standardní stav, pokud ústředna vyvolá poplach, přeruší napájení do sirény a ta začne houkat) a ústředna zaznamená ztrátu napájení do sirény a vyvolá poplach. Nestihneš to odpálit tím napětím, jak jsi říkal. Než připojíš napětí, tak už máš dávno poplach. Sirénu taky nezastavíš, dokud ji neotevřeš a nevyndáš baterii. A to není úplně příjemná věc, když ti to houká do hlavy a ty potřebuješ žebřík :) A věc druhá je, že šedesátka je asi tak deset let stará ústředna. Rád bych viděl pitvu stovkové ústředny, pokud se k ní dostaneš. :)
Do kabelu se dá dostat i bez přestřihnutí, stačí skalpel a kuchnul ho aniž by zařízení něco poznalo. Instalace ze které jsem vycházel měla kabel dostupný venku na zdi, tak že se jednalo o neodbornou montáž. Venkovní siréna na této instalaci nemá věstavěnou baterii. Jakmile se dostanu k nečemu zajímavému, tak to zde určitě najdete.
Kabel by asi neměl jít podél stěny k siréně, to je pravda, protože do kabelu se pak dá dostat jednoduše, jak píšeš kuchnout ho, vytáhnout jednotlivé žilky, odblankovat na vodič a pak třeba odpálit na dálku řídící čip v ústředně. Montáž by tedy měla být provedena tak, aby byl kabel protažený přes převrtanou díru ve stěně přímo za přisazenou sirénou. nejsem odborník ale jistě by to logicky šlo takto provést, za předpokladu kabelu taženého k siréně po obvodu zdi.
to je zaujimavy postreh. lebo toto video by sa dalo chápať aj ako priemyselná špionáž. ps. sloboda slova v kapitalizme? neexistuje. v komunizme jej bolo viac
Nebude, alarm je uz namontovaný zpet na svém místě. Předělání spočívalo v tom, že namísto baterie se tam dal supercapacitor a obyčejně přes odpor se řešilo dobíjení z 12V soustavy toho alarmu.
Dnes sú už aj vonkajšie sirény bezdrôtové. Ale aj klasické drôtové majú záložnú batériu a pokiaľ ju otvoríš, alebo odstrihneš jej vedenie spustíš poplach. Inak tento žrút batérii nie je nič moc :) A ešte to chce aspoň GSM modul.
To je právě ono, to je důvod proč to chci předělat. Pač měnit baterie v tom je pakárna. Firmy si dokonce na toto najímají odborníky, který pak vymění všechny baterie a vyfakturují 4 místní číslo...
L1,L2,L3,L4 by mali byť tzv. slučky teda svorky na priame pripojenie snímača po dráte aspoň tak to mali kanadské ústredne Paradox. A toto rieši problém s napájaním snímačov. Tie odpory tam simulujú uzavretú slučku ktorú PIR snímač pri pohybe rozpojí. Možno pomohlo a keď nie tak sa na to vyprdnite.
senzory sú napájané klasicky batériami čiže ich neovplyvní výpadok prúdu.... ak chcete drôtové riešenie tak aj také jablotron ponúka, netreba nič nové vymýšlať ani prerábať
Systém Alarm Jablotron JA-63KR používa vonkajšiu bezdrátovú sirénu viz. inštalačný návod. Tj. zničením sirény nie je možné vyradiť riadiací obvod alarmu !!!
+janest100 No jak která instalace. Tato konkrétně, ze které to bylo demontovane má jak venkovní signalizaci tak i vnitřní připojenou drátem rovnou do svorkovnice.
Vnútorná siréna sa používa za iným účelom napr. signalizáciu plynu, vody, atď. , nie je nutné riešiť jej prípadne zneškodnenie pokiaľ je pod dohľadom pohyb. snímača. Ale principiálna chyba tam je s ohľadom na samokontrolu systému a ochranu pred vyradením. Je to na debatu ale neviem si predstaviť kmína čo by vo výške 3-4 metre laboroval so sirénou tak aby nenarušil jej tamper. To je to čo zlodej nemá - čas !
Osobně nemohu Jablotron vystát (byť jsem v minulosti měla jisté vazby na jejich vývojáře, no, nebo možná právě proto), nicméně ono by to chtělo uvést na pravou míru. 1. Omezení nabíjecího proudu u Pb geláku je dané konstrukcí toho akumulátoru. Nabíjí se ze zdroje konstantního napětí, proudové omezení není potřeba. Tedy pokud ho z nějakého důvodu nepotřebují samy nabíjecí obvody. 2. Pokud dojde k narušení kabelu mezi ústřednou a sirénou, potom už se asi není o čem bavit, protože v tento moment to nemá jak vřískat. Typická instalace používá bezdrátovou sirénu (která mimochodem dokáže sama od sebe hořet, ale to jen tak na okraj). Pokud se použije drátová siréna, potom sama musí mít tamper, vedení mezi sirénou a ústřednou musí být v zazděné trubce. Navíc. Pokud dojde k přerušení kabelu mezi ústřednou a sirénou, začne tato sama od sebe vřískat napájená vlastním akumulátorem. Její vstup vyžaduje určitý konkrétní odpor smyčky, čili nějakým způsobem rozpojit vedení mezi ústřednou a sirénou tak, aby siréna nespustila poplach, není úplně snadné (netvrdím, že je to nemožné, vím naprosto přesně jak se to dá udělat, ale nemíním to zveřejňovat). Přirozeně pokud na výstup někdo připojí nějakou obyčejnou sirénu vřískající přivedením nějakého napětí, potom jsme opět na úrovni neodborné instalace. Detekce přerušení té pojistky je důležitá, protože pokud to nastane, přestane se dobíjet akumulátor v siréně, což vede k stavům, které člověk nechce. Použití zenerky problém nijak neřeší, protože zenerka je relativně pomalá. 3. Pokud je v alarmu instalováno nějaké komunikační zařízení, typicky spoj na PCO, potom musí dojít k odeslání poplachové informace ještě před tím, než je spuštěna siréna. Opačný postup je zcela nesmyslný, protože tím je narušitel upozorněn na existenci/aktivaci alarmu a může v ten moment podniknout kroky vedoucí k znemožnění odeslání poplachového stavu. Čili v momentě, kdy už spíná napadená siréna, je informace již dávno odeslána, tudíž destrukce CPU ústředny ničemu nevadí. Tady jde spíše o to, zda nelze provést destrukci dříve než dojde k sepnutí sirény. Nicméně stále platí, že kabel by neměl být přístupný. 4. Jednotlivé senzory pravidelně monitorují stav svých baterií a v případě poklesu informují ústředu. Správce má pak dostatek času na jejich výměnu. Tato detekce má ale jisté mouchy. Pokud někdo použije NiMH akumulátory namísto primárních článků, dojde k pádu napětí na akumulátoru velice prudce, což typicky čidlu nedá příležitost informaci o špatném stavu baterie odeslat. Druhým problémem je lokální rušení, případně jiná obstrukce v rádiové trase. S klesajícím napětím bohužel klesá i vyzářený výkon, což v případě, že data prochází jen tak tak způsobí, že přestanou procházet dříve, než se odešle informace o špatném stavu baterie. No a jakmile se čidlo neohlásí v definovaném intervalu, nastane poplach. To je správně. Čili toto chování jednoznačně naznačuje problém v rádiové trase. Bohužel přístup Jablotronu je v tomto případě docela diletantský, ten systém sám neposkytuje dostatečné prostředky a dovolím si tvrdit, že typický instalační technik není vybaven na analýzu podobných problémů. A to jak přístrojově, tak po odborné stránce. Bohužel toto není problém výhradně Jablotronu, to jsou spíš projevy moderní doby (tím myslím po roce 2000), kdy se do rádiokomunikací cpe kdejaký garážista wifinář, který cenově vytěsňuje zkušené techniky a dospělé technologie, takže poukazovat na neodbornou instalaci je v tomto případě nesmyslné. „Odborná“ by totiž dopadla stejně špatně. 5. Dotváření externího napájení čidel je opět vyrábění další díry do systému. Pokud by to někdo myslel vážně, povede napájení z ústředny do čidel v nepřerušených trubkách zasekaných ve zdi, ovšem v tomto případě je celá instalace dražší než cena nové drátové ústředny, čili asi nikdo nic nebude upravovat, ale prostě se použije nový hardware. Pokud si někdo myslí, že natáhne z nějakého ubohého adaptéru kus drátu k čidlu přišroubovanému na zdi, pak jen vyrábí další bod selhání celého alarmu. Kabel stačí přestříhnout, usmahnout čidlo nějakým impulzem, čímž se sice spustí odpočet času do poplachu, nicméně ten čas je docela dlouhý a může stačit k deaktivaci dalších prvků toho systému. Dodávám totiž, že prostě uražení čidla ze zdi vyvolá poplach okamžitě. Připouštím, že jej jde destruovat tak, aby poplach nevyvolalo (například zarušením použitého pásma), to je totiž hlavní slabina těchto alarmů a v podstatě se s tím nedá nic moc dělat, proto se také nepoužívají tam, kde o něco jde. Nicméně vytvářet další body selhání v už tak dost děravém systému osobně nepovažuji za úplně dobrý nápad.
Ta hlavní bedna je dost velká a nekompaktní, určitě by to mohly udělat v menším. A Je i docela škaredá :D Jinak pitvu chválím, perfektně popsáno co je co a jak to funguje :) Ten email jim schválně napiš, zajímala by mě reakce. Pak to sem kdyžtak nakopíruj.
hodně zastarala EZS jelikož dneska co se týče analogových výstupu do HTS nebo NT tak uz se moc dneska nepouživa tak uz v sobe mají Slot na Sim jelikož když máš nejakou SIP telefoni linky tak musíš platit ještě Analog takhle by jsi mel rovnou na sim jelikož když se to pripji přes ATA prevodník nejčastěji SPA 112 ale 90% pripojeni přes ATA nefunguje tak to často krat zlobi.....
pekne. chvalim. idem si to kuknut cele
Ahoj Tomáši je to sice s křížkem po funuse, ale nedá mi to :)
1) ten malej tamper v klávesnici je ECO bazmek - nutí klávesnici k ekologickému chování - zhasne podsvětlení kláves a uvede ji do STBy módu po zavření dvířek
2)venkovní siréna má vždy BATERI vlastní, pokud byla venku siréna bez baterie, to to byla přídavná vnitřní (někdo šetřil)
3)L1-L4 jsou balancované smyčky proti COMu a díky balancování se dají vytvářet různé alarmové smyčky s rozlišným chováním
4) je to na telefonní linku (dala se přikoupit karta s GSM - když není linka bodneš SIM a valíš)
5) ty některé záhadné vstupy do procáku jsou stavové smyčky - ty ledky vedle disp.
6) Já ji kupoval před dvaceti lety (drátová verze) a pořád maká - jednoduché spolehlivé - jen mám uvnitř neorigo přídavnou sirénu s poněkud větším výkonem (žena na to jednou zapoměla - pospíchala na malou - když to spustilo vykonala velkou :D )
Jinak super videa 1* Hezký den přeje Tom
Nedá mi nenapísať pár postrehov k inak výbornému videu. Na úvod treba poznamenať že sa jedná na dnešnú dobu o dosť zastaralý zabezpečovací systém.
Čo sa týka pripojenia sirény na pin 23 procesoru, po stránke návrhovej je to zrejmý problém. Po stránke bezpečnostnej v tom až taký problém nevidím. Pokiaľ sa použije bezdrôtová siréna JA-63A nevedú k nej drôty žiadne. Pri použití klasickej drôtovej sirény (či už zálohovanej, alebo nezálohovanej) má byť kabeláž prevedená skryto a nemá byť k nej prístup. Voči otvoreniu sirény aj jej sabotovaniu je chránená sabotážnymi kontaktmi. Či už voči otvoreniu krytu, alebo voči vytrhnutiu zo steny. Prestrihnutie prívodnej kabeláže znamená vyvolanie poplachu.
Bezdrôtovú klávesnicu nie je nutné prerábať na externé napájanie, nakoľko túto vlastnosť do nej už zabudoval Jablotron.
Pokiaľ sa jedná o malú inštaláciu (do štyroch snímačov) je podľa mňa jednoduchšie pripojiť na vstupy L1-L4 pripojiť klasický drôtový PIR snímač.
Inak ďakujem za ďalšie super poučné video ...
Ďakujem za dobrý postreh/komentár. Plne s tebou suhlasim a tiež som si všimol toho napájania u tej klávesnice. Chcem to ale prerobiť tak, aby tam boli nabíjacie baterie a nemusel sa aspoň 5-10rokov nikdo o to starať. Že ako sa mi to podarí sa uvdidí až dorazia súčiastky.
Chceš potom napájať tie snímače centrálne z ústredne, alebo z viacerých zdrojov?
+Miroslav Blaško Centralne z ustredne. Je tam i baterie tak proc toho nevyuzit.
Fajn video, fakt mě bavilo :). Nejlepší bylo to rozčilování nad nedokonalostí konstrukce.
Jen k té siréně z 90% má zálohovanou baterii, takže jakmile otevřeš její krabici tak na tebe začne houkat. A co jsem já viděl u paradoxu, tak do sirény vedeš 3 drátky - GND, Vcc, Sir- . To znamená že Vcc proti GND slouží pro napájení baterie a Vcc proti Sir- pro poplach. Předpokládám že konkurence to má vyřešené podobně.
Super video, ako skoro všetky čo som od teba videl. :D Asi ani jablotron nevedel o tom že ked sa pustí do siréni nebezbečné napetie tak výsledok je deaktivácia alarmu :D Len tak dalej pokračuj s točením ;)
Děkuji za podporu :)
Dobré video, Jablotron teď asi zuří když si veřejně vystavil návod jak jednoduše zneškodnit alarm. Jen mě napadlo, že asi siréna bude vybavená taky nějakým tamperem, protože jestli je celý zabezpečovací obvod bateriový od klávesnice po PIR čidla tak s největší pravděpodobností bude mít i venkovní siréna svou baterii s vysílačem a tampery. To co jsi ukazoval jako chybu bude asi s největší pravděpodobností výstup pro připojení přídavné vnitřní sirény. Myslím si to proto, protože nedávno jsem viděl na Aukru sirénu právě od firmy Jablotron a prodávající měl sirénu vyfocenou otevřenou, a právě ústrojí tvořila taky nějaká DPS velmi podobná těm z tvého videa z klávesnice a čidla, dále pak v siréně byla záložní baterie, LEDky jako optický alarm a samotnou sirénu jako zdroj zvuku. Víš jestli to není třeba myšleno takhle. Ale super, rád sleduji tvoje videa, pokračuj! Ať se daří čau.
Děkuji za komentář. Problém je že tá venkovní siréna byla v této instalaci připojená paralelně na tu vnitřní. Tamper na té venkovní byl, ovšem k privodovemu kabelu se dalo volně dostat. Vychazel jsem z toho, že to někdo predemnou správně zapojil. Jak ale čtu komentáře je mě jasné, že problém je někde jinde. V každém případě i tak ten kus obvodu není košer. Myslim že i případné atesty by ukázali slabé místo, stačil by ESD test na svorkovnici.
Přestřihnutí kabelu k siréně vede k vyvolání sabotážního poplachu. Siréna se rozhouká na záložní baterii (mimochodem to je standardní stav, pokud ústředna vyvolá poplach, přeruší napájení do sirény a ta začne houkat) a ústředna zaznamená ztrátu napájení do sirény a vyvolá poplach. Nestihneš to odpálit tím napětím, jak jsi říkal. Než připojíš napětí, tak už máš dávno poplach. Sirénu taky nezastavíš, dokud ji neotevřeš a nevyndáš baterii. A to není úplně příjemná věc, když ti to houká do hlavy a ty potřebuješ žebřík :) A věc druhá je, že šedesátka je asi tak deset let stará ústředna. Rád bych viděl pitvu stovkové ústředny, pokud se k ní dostaneš. :)
Do kabelu se dá dostat i bez přestřihnutí, stačí skalpel a kuchnul ho aniž by zařízení něco poznalo. Instalace ze které jsem vycházel měla kabel dostupný venku na zdi, tak že se jednalo o neodbornou montáž. Venkovní siréna na této instalaci nemá věstavěnou baterii. Jakmile se dostanu k nečemu zajímavému, tak to zde určitě najdete.
Kabel by asi neměl jít podél stěny k siréně, to je pravda, protože do kabelu se pak dá dostat jednoduše, jak píšeš kuchnout ho, vytáhnout jednotlivé žilky, odblankovat na vodič a pak třeba odpálit na dálku řídící čip v ústředně. Montáž by tedy měla být provedena tak, aby byl kabel protažený přes převrtanou díru ve stěně přímo za přisazenou sirénou. nejsem odborník ale jistě by to logicky šlo takto provést, za předpokladu kabelu taženého k siréně po obvodu zdi.
to je zaujimavy postreh. lebo toto video by sa dalo chápať aj ako priemyselná špionáž. ps. sloboda slova v kapitalizme? neexistuje. v komunizme jej bolo viac
Pěkné, moc pěkné, detailní popis, díky.
Není zač, já děkuji :)
bude pokračování tohoto videa, zapojení na 230, Volt jak jste slíbil, určitě by to bylo zajímavé
Nebude, alarm je uz namontovaný zpet na svém místě. Předělání spočívalo v tom, že namísto baterie se tam dal supercapacitor a obyčejně přes odpor se řešilo dobíjení z 12V soustavy toho alarmu.
bude aj nejaký ten návod čo bol spomenutý v závere videá?
Mahelko Bude. Objevil se problem s nabijecimi bateriemi, tak ze to predelavam po druhe.
LIKOS
Dnes sú už aj vonkajšie sirény bezdrôtové. Ale aj klasické drôtové majú záložnú batériu a pokiaľ ju otvoríš, alebo odstrihneš jej vedenie spustíš poplach.
Inak tento žrút batérii nie je nič moc :) A ešte to chce aspoň GSM modul.
napájení ze sítě to se hodí a co když vypadne elektrika???
Z toho důdovu je tam ten 12V olověný akumlátor. Slouží jako záloha.
to jo ale co ty senzory ??
To je právě ono, to je důvod proč to chci předělat. Pač měnit baterie v tom je pakárna. Firmy si dokonce na toto najímají odborníky, který pak vymění všechny baterie a vyfakturují 4 místní číslo...
L1,L2,L3,L4 by mali byť tzv. slučky teda svorky na priame pripojenie snímača po dráte aspoň tak to mali kanadské ústredne Paradox. A toto rieši problém s napájaním snímačov. Tie odpory tam simulujú uzavretú slučku ktorú PIR snímač pri pohybe rozpojí. Možno pomohlo a keď nie tak sa na to vyprdnite.
senzory sú napájané klasicky batériami čiže ich neovplyvní výpadok prúdu.... ak chcete drôtové riešenie tak aj také jablotron ponúka, netreba nič nové vymýšlať ani prerábať
Systém Alarm Jablotron JA-63KR používa vonkajšiu bezdrátovú sirénu viz. inštalačný návod. Tj. zničením sirény nie je možné vyradiť riadiací obvod alarmu !!!
+janest100 No jak která instalace. Tato konkrétně, ze které to bylo demontovane má jak venkovní signalizaci tak i vnitřní připojenou drátem rovnou do svorkovnice.
Vnútorná siréna sa používa za iným účelom napr. signalizáciu plynu, vody, atď. , nie je nutné riešiť jej prípadne zneškodnenie pokiaľ je pod dohľadom pohyb. snímača. Ale principiálna chyba tam je s ohľadom na samokontrolu systému a ochranu pred vyradením. Je to na debatu ale neviem si predstaviť kmína čo by vo výške 3-4 metre laboroval so sirénou tak aby nenarušil jej tamper. To je to čo zlodej nemá - čas !
+janest100 Souhlasim, jen doufat že k případnému privodovemu kabelu se nikdo jen tak lehce nedostane.
Ono i taký blesk, který udeří někde poblíž, statečně odpráskne ten CPU, protože tam chybí alespoň základní ochrana.
a 433MHz ?..no neviem..v tomto režime zviknu pracovat bezdrátove zvonky...
Osobně nemohu Jablotron vystát (byť jsem v minulosti měla jisté vazby na jejich vývojáře, no, nebo možná právě proto), nicméně ono by to chtělo uvést na pravou míru.
1. Omezení nabíjecího proudu u Pb geláku je dané konstrukcí toho akumulátoru. Nabíjí se ze zdroje konstantního napětí, proudové omezení není potřeba. Tedy pokud ho z nějakého důvodu nepotřebují samy nabíjecí obvody.
2. Pokud dojde k narušení kabelu mezi ústřednou a sirénou, potom už se asi není o čem bavit, protože v tento moment to nemá jak vřískat. Typická instalace používá bezdrátovou sirénu (která mimochodem dokáže sama od sebe hořet, ale to jen tak na okraj). Pokud se použije drátová siréna, potom sama musí mít tamper, vedení mezi sirénou a ústřednou musí být v zazděné trubce. Navíc. Pokud dojde k přerušení kabelu mezi ústřednou a sirénou, začne tato sama od sebe vřískat napájená vlastním akumulátorem. Její vstup vyžaduje určitý konkrétní odpor smyčky, čili nějakým způsobem rozpojit vedení mezi ústřednou a sirénou tak, aby siréna nespustila poplach, není úplně snadné (netvrdím, že je to nemožné, vím naprosto přesně jak se to dá udělat, ale nemíním to zveřejňovat). Přirozeně pokud na výstup někdo připojí nějakou obyčejnou sirénu vřískající přivedením nějakého napětí, potom jsme opět na úrovni neodborné instalace. Detekce přerušení té pojistky je důležitá, protože pokud to nastane, přestane se dobíjet akumulátor v siréně, což vede k stavům, které člověk nechce. Použití zenerky problém nijak neřeší, protože zenerka je relativně pomalá.
3. Pokud je v alarmu instalováno nějaké komunikační zařízení, typicky spoj na PCO, potom musí dojít k odeslání poplachové informace ještě před tím, než je spuštěna siréna. Opačný postup je zcela nesmyslný, protože tím je narušitel upozorněn na existenci/aktivaci alarmu a může v ten moment podniknout kroky vedoucí k znemožnění odeslání poplachového stavu. Čili v momentě, kdy už spíná napadená siréna, je informace již dávno odeslána, tudíž destrukce CPU ústředny ničemu nevadí. Tady jde spíše o to, zda nelze provést destrukci dříve než dojde k sepnutí sirény. Nicméně stále platí, že kabel by neměl být přístupný.
4. Jednotlivé senzory pravidelně monitorují stav svých baterií a v případě poklesu informují ústředu. Správce má pak dostatek času na jejich výměnu. Tato detekce má ale jisté mouchy. Pokud někdo použije NiMH akumulátory namísto primárních článků, dojde k pádu napětí na akumulátoru velice prudce, což typicky čidlu nedá příležitost informaci o špatném stavu baterie odeslat. Druhým problémem je lokální rušení, případně jiná obstrukce v rádiové trase. S klesajícím napětím bohužel klesá i vyzářený výkon, což v případě, že data prochází jen tak tak způsobí, že přestanou procházet dříve, než se odešle informace o špatném stavu baterie. No a jakmile se čidlo neohlásí v definovaném intervalu, nastane poplach. To je správně. Čili toto chování jednoznačně naznačuje problém v rádiové trase. Bohužel přístup Jablotronu je v tomto případě docela diletantský, ten systém sám neposkytuje dostatečné prostředky a dovolím si tvrdit, že typický instalační technik není vybaven na analýzu podobných problémů. A to jak přístrojově, tak po odborné stránce. Bohužel toto není problém výhradně Jablotronu, to jsou spíš projevy moderní doby (tím myslím po roce 2000), kdy se do rádiokomunikací cpe kdejaký garážista wifinář, který cenově vytěsňuje zkušené techniky a dospělé technologie, takže poukazovat na neodbornou instalaci je v tomto případě nesmyslné. „Odborná“ by totiž dopadla stejně špatně.
5. Dotváření externího napájení čidel je opět vyrábění další díry do systému. Pokud by to někdo myslel vážně, povede napájení z ústředny do čidel v nepřerušených trubkách zasekaných ve zdi, ovšem v tomto případě je celá instalace dražší než cena nové drátové ústředny, čili asi nikdo nic nebude upravovat, ale prostě se použije nový hardware. Pokud si někdo myslí, že natáhne z nějakého ubohého adaptéru kus drátu k čidlu přišroubovanému na zdi, pak jen vyrábí další bod selhání celého alarmu. Kabel stačí přestříhnout, usmahnout čidlo nějakým impulzem, čímž se sice spustí odpočet času do poplachu, nicméně ten čas je docela dlouhý a může stačit k deaktivaci dalších prvků toho systému. Dodávám totiž, že prostě uražení čidla ze zdi vyvolá poplach okamžitě. Připouštím, že jej jde destruovat tak, aby poplach nevyvolalo (například zarušením použitého pásma), to je totiž hlavní slabina těchto alarmů a v podstatě se s tím nedá nic moc dělat, proto se také nepoužívají tam, kde o něco jde. Nicméně vytvářet další body selhání v už tak dost děravém systému osobně nepovažuji za úplně dobrý nápad.
Ta hlavní bedna je dost velká a nekompaktní, určitě by to mohly udělat v menším. A Je i docela škaredá :D Jinak pitvu chválím, perfektně popsáno co je co a jak to funguje :) Ten email jim schválně napiš, zajímala by mě reakce. Pak to sem kdyžtak nakopíruj.
Tak je to deset let stará ústředna. :)
Aha, to jsem nevěděl. Takže teď ty alarmy od Jablotronu jsou o dost hezčí?
Nie nie sú. :-). Aj posledný model Jablotron 100 má rovnakú "škaredú bedňu" ...
Tak tady není důležité, jak ústředna vypadá. Klávesnici i čidla už mají o poznání hezčí, takže si myslím ok. Ústředna je stejně někde zašitá v komoře.
hodně zastarala EZS jelikož dneska co se týče analogových výstupu do HTS nebo NT tak uz se moc dneska nepouživa tak uz v sobe mají Slot na Sim jelikož když máš nejakou SIP telefoni linky tak musíš platit ještě Analog takhle by jsi mel rovnou na sim jelikož když se to pripji přes ATA prevodník nejčastěji SPA 112 ale 90% pripojeni přes ATA nefunguje tak to často krat zlobi.....
tři inženýři z jablotronu dali dislajk :D
@Diego Barrett nememtem nemtudom ani hovno fekete
@Stephen Josue nememtem nemtudom ani hovno fekete
no ti blaho..asi najviac sa mi zapačila ta baterka..