FVE - kdy se vyplatí a kdy ne?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 2 ต.ค. 2024

ความคิดเห็น • 23

  • @romanhorky6670
    @romanhorky6670 ปีที่แล้ว +2

    Tak investice do FVE je velmi konzervativní investice, co se týká návratnosti ! 1. Pořizovací cena za 1 kWp , 2. smlouva o připojení by měla umožňovat prodej přetok. do sítě !!! , 3. zvážit velikost FVE, 4. zvážit zda pořidit baterie ( mnohdy je lepší nepořizovat !!! 🙂 . Můžete lovit dle oficiálních stránek, ale je zjednodušená pomůcka ( která dlouhodobě funguje ) . Orientace na jih sklon od 12 do 40 stupňů = výroba na každý 1 kWp = 1000 kWh ročně. 1 kWp se nechá od firmy včetně instalace pořídit za 28.000 - 40.000 Kč ( bez baterií ) !!! Sazba za elekřinu D02 pak silové elektřina 3 Kč + 2 Kč distribuce je 5 kč. Cena výkupu přetoků 4 Kč kWh ( reálná výkup 2022 i 2023 ). Pokud 50% spotřebuji a 50% prodám, pak průměr je 4,50 Kč/kWh ( prodej nebo úspora ). 10 KWp elektrárna 300.000 Kč ( bez dotace a bez baterie), roční výnos 45.000 Kč cca 6 roků a 7 měsíců návratnost. S dotací méně. Problém je, že lidé pořád touží po bateriích ( proč ne, ale malou ) a neumí prodat vyrobenou enerii. Zde je důležitá smlouva o připojení od distributora ( je třeba zjistit zda dostanu výrobní EAN ). Pokud mohu nadvýrobu prodávat, je to zásadní a volím žádnou nebo minimální baterii ( bez ohledu na dotaci, zde by muse být 80% na baterii, aby to mělo smysl ) 🙂 Ale omlouvám se, přirovnání s kryptoměnami je naprosto šílené !!!😁😁😁 Neprodávám žádné FVE, jen mluvím z vlastní zkušenosti !!! Pěkný den

  • @rz6354
    @rz6354 ปีที่แล้ว +2

    tohle je naprosto přesný. Půjčovat si na FVE absolutně nedává smysl (nikdy se to nevrátí) a pokud už ty peníze mám, tak se v podstatě vyplatí je někam výhodně investovat a dál si elektriku platit než si jí jen v létě vyrábět a v zimě jí stejně musím kupovat (virtuální baterie se dneska vyplácí jen tak tak a časem to ČEZ víc zdraží jak budou v létě víc a víc přebytky FVE).
    Smysl to dává jak říkáš pokud někdo chce být soběstačný a nebo je to prostě jeho koníček (navrhne a udělá si to sám, pak se to vyplatí i bez dotace)

    • @demeterdantis2127
      @demeterdantis2127 ปีที่แล้ว +1

      Virtuální baterie se nevyplatí. Kam výhodně investovat? Fotovoltaika dává pravidelný roční výnos, a to vám žádný instrument nezaručí.

  • @stanobano8604
    @stanobano8604 ปีที่แล้ว

    o tom investovani...ci sa to cloveku vrati alebo nie, ked ma peniaze preco do toho neist? Lebo dnes peniaze moze mat a nemusi mu az tak zalezat na tom ci plati viac alebo menej ale sa mu moze stat, ze za par rokov moze zase byt rad, ze plati menej penazi. .. vsetko je to take diskutabilne.

  • @mandaraevil1833
    @mandaraevil1833 ปีที่แล้ว

    Dobry den, prosim Vas, mate nejakou zkusenost s amorfnimi panely?
    Myslim konkretne ve smyslu, zda jsou efektivnejsi za spatneho pocasi (bez svitu slunce), nebo ne?
    dekuji

  • @romanhorky6670
    @romanhorky6670 ปีที่แล้ว +1

    O peníze stavbou FVE nikdy nepřijdete 🙂 Počítat můžete pořád, ale u každé investice pracujete "vždy" jen s určitou mírou pravděpodobnosti a rizika! Počítat můžete pořád, ale musíte vědět co počítáte a používat lze jen aktuální data a "trendy" ! V minulosti byly energie extrémně levné ( plyn i elektřina ). Ano, elekřina i plyn budou v budoucni s větší pravděpodobností levnější než nyní, ale také zároveň s velmi nízkou pravděpodobností dosáhnou cen předešlých. Tedy na ceny z roku 2020 můžeme zřejmě v klidu zapomenout. Vzhledem k inflaci bude cena energií s velkou pravděpodobností růst i reálně. Tedy nad mírou inflace!

    • @michaelgrass8260
      @michaelgrass8260 ปีที่แล้ว +1

      Z pohledu ekonoma není možné souhlasit s první větou. VŽDY u investice přijdete o peníze, které nevyděláte investicí jinou, ale to už jsem psal tuším hned napoprvé (náklady ušlé příležitosti).

    • @romanhorky6670
      @romanhorky6670 ปีที่แล้ว

      @@michaelgrass8260 😄 Peníze jsou jen měřítkem hodnoty investice a tato investice peníže přináší. Tedy z pohledu ekonoma odpovídám. O peníze nepřijdete ! Investice je v každém okamžiku penězi měřitelná s ohledem na aktální úrokové míry, riziko a požadovanou návratnost 🙂

    • @michaelgrass8260
      @michaelgrass8260 ปีที่แล้ว

      @@romanhorky6670 No a když tam dáte ty úrokové míry tak vám to téměř nikdy nevyjde zajímavě kladně (měřeno pohledem IRR), započtení diskontu pro NPV budoucích cash inflow atd....navíc na konci investičního cyklu u konzervativní investice vyzvednete vklad, u FVE si nevyzvednete nic...Opět opakuji, že to možná u někoho může v plusu vyjít. Nejlíp plusově to samozřejmě teď vychází pro obchodníky/dodavatele jako u každé "zlaté" horečky při současných cenách komponent.

    • @romanhorky6670
      @romanhorky6670 ปีที่แล้ว +1

      @@michaelgrass8260 Tak u vnitřního výnosového procenta je důležité zmínit, že každý má jiné požadavky. Pokud tedy nebudu mít požadavek na určité IRR ! Výška úrokových sazeb koreluje s výškou inflace. Nominální výnos může být tedy kladný nebo záporný. Mimo protiinflační dluhopisy ČR je tedy u termínovaných vkladů i spořících účtů nyní záporný. Životnost FVE ohaduji dle vlastních zkušeností na 25-30 let. Ale s čím u Vás rozhodně nesouhlasím, že FVE nelze na konci "investičního cyklu" zpeněžit 😀! Lze počítat jako klasikou investici. ( - suma investice na FVE + výnos z prodeje elekřiny + úspora v objektu ( nezakoupená elektřina )+ zůstatková hodnota investice ) = celkový výnos. Výnos bude zásadně ovlivněn pořizovací hodnotou FVE a cenou elekřiny v čase ( vyšší ceny energií = vyšší IRR ). Prostě při ceně elektřiny včetně distribučních poplatků v intervalu 4-6 Kč je výnos pro člověka, který neinvestuje na kapitálovývh trzích, ale pouze do bankovních vkladů nad touto úrovní. Nehledě na celospolečenský přínos decentralizovaných čistých zdrojů enegií.

  • @michaelgrass8260
    @michaelgrass8260 ปีที่แล้ว +5

    K minulému videu o návratnosti (bohužel mi tam nejde komentář vložit): Díky za video i tabulku-solidní datová práce, ovšem jako ekonomovi - mluvíme-li o srovnatelnosti investic - mi tam chybí zásadní věc, která musí být u vyhodnocování investice nutně započítána, a to jsou náklady ušlé příležitosti (tedy dnes reálně 6-7% p.a., které dostanete v bance na termínovaném vkladu a dlouhodobě je možné s ní rozumně počítat u akcií). Ty tu rentabilitu/návratnost ještě výrazně zhorší. Při zmiňovaných 200K se jedná o 12K ročně. Pomineme-li pro zjednodušení úroky z úroků (což je ekonomická blbost, protože to je největší síla investic), pak je to 360K za těch třicet let (resp. 180 za těch 15 let), které musíme započítat u FVE do mínusu! Při tom započtení úroků z úroku se mínusové částky samozřejmě ještě navýší. …a původně jsem zapomněl uvést, že na konci investičního obodbí dostaneme těch 200K zpátky! U FVE naopak na konci životnosti musíme počítat s náklady na demontáž a likvidaci v řádu předpokládám desetitisíců, což rovněž žádný z prodejců FVE neuvádí:-)

    • @romanhorky6670
      @romanhorky6670 ปีที่แล้ว

      Likvidace FVE je součastí kupní ceny! Životnost panelů?!? Osobně mám panely 13 let a zatím snížení výnosu nevidím ( degradace panelů ). Demontáž panelů ze třech vlastně ani nemusíte řešit, na střeV8m zřejmě asi ani nebudou vadit !

    • @rz6354
      @rz6354 ปีที่แล้ว

      přesně tak a na konci životnosti komponent FVE musíme počítat nejen s demontáží ale i s nákupem komponent nových, což u baterie bude po těch cca 10 letech, panelům taky bude klesat účinnost a klidně už za pár let se nám může porouchat drahý střídač.. Rázem jsme v dalších investicích a přitom se nám ta původní částka do FVE ještě nevrátila..

    • @demeterdantis2127
      @demeterdantis2127 ปีที่แล้ว +1

      K Michaelgrass: Ano, na půjčku bych fotovoltaiku nestavěl. Ano, je třeba započítat ztráty z ušlé příležitosti. Zde bych vzal v úvahu, zda investor neměl částku na spořicím účtu se 2%. Pokud při počítání budeme lehce v minusu, potom úroky z úroků situaci zhorší, pokuid budeme lehce v plusu, potom úroky z úroků ukáží ziskovost mnohem lepší. Pro první rok ale je třeba započítat i inflaci, a hádejte, zda je 10 čí jen 5 %. Jak se bude měnit hodnota investice v čase? Na jedné straně cena fotovoltaiky klesá, u veškeré techniky cena klesá, neb přichází dokonalejší. Ovšem při inflaci 5% její cena neklesá. Takže je lepší ji pořídit a je to v podstatě určité uchování hodnot. Byť bude dodávat elektřinu jen 30 let. I tento pohled je třeba vzít v úvahu. Netlačím do nákupu, jen chci ukázat, co vše je třeba vzít v úvahu - nakonec má pravdu autor, že jde o věc rizikovou, také jsem si ji pořídil. Na rozdíl od autora si myslím, že cena elektřiny za současného grendealu neklesne, EU nemá z čeho vyrábět, jen z plynu. Možná se změní účtování, cena lehce klesne a bude se více platit za elektroměr, případně budou nižší ceny v létě a vyděračské v zimě. Nikdo neví.
      Mám fotovoltaiku krátce, ještě nejsem připojen k síti. Moje domácnost spotřebuje v průměru 12kWh denně, baterku mám. Při ceně 6 Kč s DPH a dalšími poplatky za kWh (a kolik platíe vy?) a zisku tohoto množství od prvního dubna do posledního října to je úspora 7x30*6*12= 15120 Kč ročně. Pokud máte 400 000 Kč na 4%, po srážce 15% daně vám zbyde 13600. Ano, z fotovoltaiky odečtete 1/25 hodnoty ( více než 1/30, neb výroba každoročně lehounce klesá), ale i úsporám díky inflaci klesá hodnota. I takto lze na věc pohlížet.

  • @branislavturan3235
    @branislavturan3235 2 ปีที่แล้ว +1

    Tak niekto investoval do kriptomeni pred rokom zarobil alebo prerobil riziko je aj pri investici vždy a vsade je riziko :)

    • @JohnnyBravoYT
      @JohnnyBravoYT 2 ปีที่แล้ว +1

      najdôležitejšie je investovať do vzdelania

    • @branislavturan3235
      @branislavturan3235 2 ปีที่แล้ว

      @@JohnnyBravoYT prečo myslíš ?:)

    • @michalstepanek2201
      @michalstepanek2201 2 ปีที่แล้ว

      @@JohnnyBravoYT Investice do vzdělání taky není bez rizika. Vzdělání se musí umět uplatnit. Kolikrát řemeslník s výučním listem bez maturity vydělá víc než třeba učitel.

    • @romanhorky6670
      @romanhorky6670 ปีที่แล้ว +1

      @@branislavturan3235 Bez znalostí je tak nějak všechno těžší 😁

    • @romanhorky6670
      @romanhorky6670 ปีที่แล้ว +1

      @@michalstepanek2201 Vděláním ze sebě nikdo neudělá lempla a pak má možnost volby. Dělat dobře zedničinu a věčer třeba překládat knihy do agličtiny 😉