Ráadásul ez egy modern kisvasút volt mikor megszüntették, másik ilyen kisvasút a térségben az Alföldi Első Gazdasági Vasút volt, olyan kiterjedt kisvaústi hálózat volt, ami ma is megállná a helyét behálózta az egész megyét. Több részletben bejártam annak is a nyomvonalát.
Gratulálok, jó összeállítás lett erről a rövid szakaszról. De honnan tudtátok hol kell megtúrni a homokot, hogy sínszeget találjatok? Tuti a túravezető szórta el pár nappal korábban. :) Vagy 2 éve biciklivel jártam be mindkét ágát a kisvasútnak, Domaszéki épület nekem sajnos kimaradt, de látom van miért visszamenni, ha megint arra járok igyekszem előre egyeztetni időpontot. Azóta az aluljáró is újraépült De egy talpfát én még találtam a Terehalmi út előtt az ösvényen. Szentmihálytelek Gv állomás előtt a macskaköves útban van még kisvasúti sín, ki tudja meddig ott épül az új megálló vélhetően ez a megmaradt nyom is eltűnik. Ásotthalmon is volt egy sínszál az egyik átjáróban, mára az is eltűnt, ha jól tudom ráaszfaltoztak. Kissor állomás előtt van még sín, én bejártam a környéket keresztül-kasul keresve, nem találtam meg, pedig utánam is jártak ott többen is akik viszont megtalálták. A bevágott filmrészletben beszélő úriembernek igaza lett a Feketeszél területe azóta sincs lefedve tömegközlekedés ügyileg, azon a részen még bicajjal sem tudtak haladni, olyan vastag homok van az úton, hogy elsüllyed benne a kerék. Eredetileg nem Átrakótól indult a kisvasút Szegeden, hanem az Újszegedi híd melletti térről ( Rudolf tér ha emékszem), emlékstábla is van a sarki ház falán. 50-es évek vége felé számolták fel ezt a vonalat, a pár éve odaépült kórház panaszkodott a vonatok zajára. Később az átrakótól indult villamost is megszüntették, így a piacra csak rágyaloglással lehetett bemenni ( 1-es villamoshoz sétálni kellett), ami terményekkel megpakolt kosarakkal nem volt egyszerű, és akkor már ha lassan is, de terjedt a motorizáció, aki tehette inkább autóval vitte a terményt a piacra, több 100 méter cipekedés helyet Szegeden belül. Modern kisvasút volt ez akkori mércével nézve és a kisvasutak nagy részével ellentétben itt már a megépítéskor a személyszállítás volt a fő cél, ezért a nyomvonala is jó volt feltárta a környék lakott részeit, mai napig így van ez, ha ránézünk a nyomvonal térképére. Már a 60-as években 4 tengelyes zárt, fűthető kocsik és dízelmozdonyok közlekedtek, ami akkor modennek számított a sebesség is 40 km/h volt, ami szintén. Kár érte, ha nem hagyják veszni mai napig működhetne modernizálva.
Remek videó Tanár úr! Gratulálok!
Nagyon szép kirándulás volt! Én is sajnálom, hogy megszüntetik ezeket a kis vasutakat! Kellemes napi kirándulás lehet rajta utazgatni.
Ráadásul ez egy modern kisvasút volt mikor megszüntették, másik ilyen kisvasút a térségben az Alföldi Első Gazdasági Vasút volt, olyan kiterjedt kisvaústi hálózat volt, ami ma is megállná a helyét behálózta az egész megyét.
Több részletben bejártam annak is a nyomvonalát.
Nagyon jó lett!
Király lett!
Megint maradandót alkottál!😊
Irigyelni fogom azokat az estéket, mikor unokáidnak meséled majd😁😁
jó lett
Gratulálok, jó összeállítás lett erről a rövid szakaszról. De honnan tudtátok hol kell megtúrni a homokot, hogy sínszeget találjatok? Tuti a túravezető szórta el pár nappal korábban. :)
Vagy 2 éve biciklivel jártam be mindkét ágát a kisvasútnak, Domaszéki épület nekem sajnos kimaradt, de látom van miért visszamenni, ha megint arra járok igyekszem előre egyeztetni időpontot. Azóta az aluljáró is újraépült De egy talpfát én még találtam a Terehalmi út előtt az ösvényen. Szentmihálytelek Gv állomás előtt a macskaköves útban van még kisvasúti sín, ki tudja meddig ott épül az új megálló vélhetően ez a megmaradt nyom is eltűnik. Ásotthalmon is volt egy sínszál az egyik átjáróban, mára az is eltűnt, ha jól tudom ráaszfaltoztak. Kissor állomás előtt van még sín, én bejártam a környéket keresztül-kasul keresve, nem találtam meg, pedig utánam is jártak ott többen is akik viszont megtalálták.
A bevágott filmrészletben beszélő úriembernek igaza lett a Feketeszél területe azóta sincs lefedve tömegközlekedés ügyileg, azon a részen még bicajjal sem tudtak haladni, olyan vastag homok van az úton, hogy elsüllyed benne a kerék.
Eredetileg nem Átrakótól indult a kisvasút Szegeden, hanem az Újszegedi híd melletti térről ( Rudolf tér ha emékszem), emlékstábla is van a sarki ház falán. 50-es évek vége felé számolták fel ezt a vonalat, a pár éve odaépült kórház panaszkodott a vonatok zajára. Később az átrakótól indult villamost is megszüntették, így a piacra csak rágyaloglással lehetett bemenni ( 1-es villamoshoz sétálni kellett), ami terményekkel megpakolt kosarakkal nem volt egyszerű, és akkor már ha lassan is, de terjedt a motorizáció, aki tehette inkább autóval vitte a terményt a piacra, több 100 méter cipekedés helyet Szegeden belül. Modern kisvasút volt ez akkori mércével nézve és a kisvasutak nagy részével ellentétben itt már a megépítéskor a személyszállítás volt a fő cél, ezért a nyomvonala is jó volt feltárta a környék lakott részeit, mai napig így van ez, ha ránézünk a nyomvonal térképére. Már a 60-as években 4 tengelyes zárt, fűthető kocsik és dízelmozdonyok közlekedtek, ami akkor modennek számított a sebesség is 40 km/h volt, ami szintén. Kár érte, ha nem hagyják veszni mai napig működhetne modernizálva.
Első komment!😉
XD