Epizoda 26 - Kako da moje dete bude prihvaćeno u društvu? / gošća Antonella Kuzma / SM podcast

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 23 ก.ย. 2024
  • 🍃 Šta kad tvoje dete ne želi da se javi detetu koje mu se ljubazno obraća?
    🍃 Ili kad ne stupa u komunikaciju sa drugom decom u parkiću?
    🍃 Ne želiš da tvoje dete udovoljava svima i druži se s nekim ko mu ne prija, istovremeno želiš da nađe svoje mesto i negde pripada?
    U ovoj epizodi Antonella Kuzma nam je dala odgovor na pitanje kako da dete bude prihvaćeno od strane vršnjaka, umesto da bude crna ovca koja nigde ne pripada. Razgovarale smo o tome kako da postignemo balans između toga da se dete uklopi u društvo, i toga da istovremeno ostane sigurno u sebe i dosledno svojim vrednostima.
    Poslušaj epizodu da čuješ primer moje brige vezane za sigurnost i samopouzdanje moje petogodišnje ćerke, kada nije htela da razgovara sa decom koja su bila ljubazna prema njoj. Čućeš kako sam se osećala, zbog čega sam strahovala, kako me je Antonella usmerila dalje i kako sada sve to izgleda.
    Antonella Kuzma je osnivačica zajednice Roditelja sa svrhom i autorka online platforme za roditelje "Osposobi dijete za moderan svijet". Bavi se temama modernog društva i razvoja dece, a svoj fokus stavlja na razvijanje veština samostalnosti, samopouzdanja i sigurnosti kod dece. Njena misija je da roditeljima prenese tehnike, alate i sisteme pomoću kojih se mogu osećati sigurno u svoje roditeljstvo i decu, čak i kada nisu pored njih.
    Pronađi Antonellu na webu: roditeljisasvr...
    Instagram: / roditeljisasvrhom
    🍃 Antonella i ja snimile smo epizodu za njen podcast, u kojoj sam podelila iskustvo najdužeg i najtežeg meltdown-a do sada sa mlađom ćerkom. Epizodu možeš poslušati ovde: • 29. Kako se Smirena ma...

ความคิดเห็น • 7

  • @angelacelic3471
    @angelacelic3471 ปีที่แล้ว

    12:29 ODraga Anita, odlična su oba podcasta, baš vas je užitak slušati.
    Ova je tema baš danas bila aktualna u mojoj obitelji.. Malo starija djevojčica 10 godina, pripada u razredu, ima prijateljice i na treningu, ali dosta je kritična i brzo " odustaje " od prijateljica i ne trudi se puno oko druženja ( koliko se u tim godinama uopće dijete može truditi 🤔) . Danas smo joj suprug i ja po orvi put komentirali da je prestrogih kriterija . Da nitko nije potpuno savršen i da ne treba biti da bi joj bio prijatelj. Da bi bilo dobro da gleda pozitivno u ljudima a ne da traži negativno..
    Ne znam jesmo li krivo pristupili i interpretirali to njeno ponašanje. Što misliš?
    Hvala :)

    • @smirenamama
      @smirenamama  ปีที่แล้ว

      Rekla bih da je to sasvim legitimno. Jedino na šta bih ja obratila pažnju je da treba da razgraniči gde može da napravi kompromis, a gde ne. Neke stvari možemo da istrpimo (tolerancija je zapravo trpljenje), a neke ne. Vremenom će i sama moći da bude sve sigurnija povodom toga šta želi da trpi, a šta ne. Možda i na vašim primerima u odnosu sa prijateljima, da vidi kako vi to primenjujete u praksi. Nadam se da sam dala dovoljno dobar odgovor, ali verujem da će Antonella imati još bolji odgovor koji će ti značiti. :) @roditeljisasvrhom

    • @angelacelic3471
      @angelacelic3471 ปีที่แล้ว

      @@smirenamama Da, ima smisla. Zapravo , ja imam veliko povjerenje u njenu procjenu karaktera, ali koliko god volim da je svoja brine me ponekad je li takav stav održiv ...
      Hvala puno na odgovoru
      🥰

    • @rozimimi
      @rozimimi ปีที่แล้ว

      @@angelacelic3471 Mislim da je ovdje Anita dala odličan odgovor :D Uz sve što je ona rekla, kada pričamo o održivoti koju spominješ ja bih se ovdje zapitala još:
      - Ima li neka dugotrajnija prijateljstva?
      - Koja su njezina očekivanja od prijateljstva?
      Imam dojam kao da je ovdje prvenstveno riječ o balansu između toga što mi želimo u našim odnosima i kako do toga doći na zdrav način. Pod zdravim načinom ovdje mislimo na prepoznavanje i komuniciranje naših potreba, no i uvažavanje tuđih potreba, individualnosti i želja.
      Ovo su onda konkretni koraci i elementi odnosa uz koje se vežu alati i na kojima možemo raditi. Na tvojem mjestu, ja bih se fokusirala na to 😊😊

  • @bozicaponjevic
    @bozicaponjevic ปีที่แล้ว

    jako volim tvoje podcaste, redovno ih pratim i slusam :) ovaj mi je bio malo konfuzan, nemojte zamjeriti... npr 7:39 kada Antonela pita Anitu kakav je osjecaj bio kad je trenerica rekla Aniti kao roditelju da njena djeca se ne uklapaju u grupu, do tog trenutka nisam ni razumjela da se to zapravo desilo, nekako nije bilo dobro objasnjeno, a onda Anitin odgovor je kao da ni ona nije dobro shvatila pitanje pa je odgovorila sasvim neobicno na to pitanje kakav je to bio osjecaj - ona kaze pa u redu :) ili nije shvatila ili nije bila iskrena, nije mi logicno da ti je to ok kad ti trener kaze da ti se djeca ne uklapaju u grupu... opet mozda samo moj filter tako gleda stvari, mozda to njoj nije bio nikakav big deal, nego bas suprotno / ponos sto su njena djeca drukcija. u tom slucaju / zelim i ja jednom dostici takvo razmisljanje i svaka cast :)
    e sad stp setice teme nekako sam se nadala da cete se dotaknuti i situacije kada dijete se zeli uklopiti u neko drustvo ali njega ne prihvacaju, sto onda poduzeti kao roditelj?

    • @smirenamama
      @smirenamama  ปีที่แล้ว +2

      Hej, Božice, hvala ti na komentaru! 😊 Ja sam zaista bila ok s time da se moja deca prebace u drugu grupu, jer nije svako neuklapanje automatski loše. U ovom slučaju, trenerica je imala cilj da svako dete dobije baš ono što mu je potrebno na tom treningu. Ako to znači da prebaci moju decu u drugu grupu, nemam problema s tim, jer ona mnogo bolje zna kako se ponašaju na vežbama. Čak i da je bilo obrnuto - da njih dve nisu mogle da prate čas, da su bile nemirne i ometale drugu decu, želela bih da trenerica nešto preduzme kako bi svi imali benefita.

    • @bozicaponjevic
      @bozicaponjevic ปีที่แล้ว

      Hvala na odgovoru! Hoce li moje drugo pitanje mozda biti obradjeno u nekim videima ili objavama? Zaista me jako zanima sto napraviti u tom slucaju kao roditelj.