Tajemnice Górki Gołonowskiej Dąbrowa Górnicza

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 2 พ.ค. 2022
  • Tajemnice Górki Gołonowskiej Dąbrowa Górnicza

ความคิดเห็น • 42

  • @grigorijsoldatov-kn3sq
    @grigorijsoldatov-kn3sq 10 หลายเดือนก่อน +1

    Najpiękniejsze,najcudowniejsze,klasa,super, lubię tę stronę 🥰👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👋🙋🌞☀️

    • @eksploratorpolskimar
      @eksploratorpolskimar  10 หลายเดือนก่อน

      Dziękuję. Pozdrawiam Serdecznie👍👍👍

  • @Olczannn
    @Olczannn 2 ปีที่แล้ว +4

    Bardzo lubię to miejsce 😊 🤗 pozdrawiam serdecznie,mieszkanka Dąbrowy Górniczej🤗

  • @urszulaprzygodzka5750
    @urszulaprzygodzka5750 2 ปีที่แล้ว +4

    Piękne miejsce ❤to tam spędzaliśmy dzieciństwo,oj działo się 😆

    • @alioth9
      @alioth9 9 หลายเดือนก่อน

      Od starej plebani do furtki od zachodniej strony na zewnątrz murów biegałem z kolegami za dzieciaka. Nazywaliśmy to droga śmierci. Wtedy w okresie jesienno zimowym to było przejście jak w jakiś górach (jak Orla Perć)

  • @prokoptom8056
    @prokoptom8056 ปีที่แล้ว +2

    Pochodze z Zabkowic,jako dzieciak 5,6-cio letni pamietam jak starsi ludzie wchodzili do kosciola na bosaka,nie wiedzialem o co chodzi...Mam 62 lata,teraz wiem....Pozdrawiam serdecznie

  • @Bemx2k
    @Bemx2k 2 ปีที่แล้ว +2

    Kolejna fajna miejscówka , mam nadzieję że te zadaszone schody ktoś uratuje przed zniszczeniem

  • @WinWin-we5xp
    @WinWin-we5xp ปีที่แล้ว +1

    Po lewej stronie od wejścia do tunelu jest magiczne wejście i za zakrętem ławeczka stała z przepięknym widokiem oraz drzwi do dużego pomieszczenia z drewnianą podłogą .za dzieciaka tam bocian party trenowaliśmy na wagarach;)

  • @AWredny
    @AWredny ปีที่แล้ว +1

    4:53 Ten budynek, to stara plebania. Pamiętam go z czasów, gdy mieszkał tam ksiądz Tadeusz Porzuczek. A górka gołonoska była stałym celem moich podmiejskich wycieczek.

  • @mamimamsisco6752
    @mamimamsisco6752 3 หลายเดือนก่อน +1

    Witam, mieszkałam w domu wielorodzinnym od pokoleń, potem w samym Centrum a następnie na Górce, kocham to miejsce, oaza spokoju i przecudny mój kosciol❤. Dawniej była strefa ciszy,mnustwo ptactwa, sarny, dziki. Szkoda ze teraz deweloper zabudowie ja ze wszystkich stron ciekawe kto daje zezwolenia na budowę? A o snajper że też mi mówił tata😊pozdrawiam

  • @bartbe4363
    @bartbe4363 2 ปีที่แล้ว +4

    Super film. Teren bardzo mi blisko, lubiłem sobie przychodzić na górkę i posiedzieć na ławce na terenie kościółka. Pozbierać kasztany, których jest tam od gromy w sezonie. Wg "legend" są tam podziemne tunele w których mieli ukrywać się ludzie podczas II WŚ.

    • @lefunnyN1
      @lefunnyN1 2 ปีที่แล้ว +2

      ciekawe, można gdzieś dowiedzieć się więcej o tych tunelach?

    • @bartbe4363
      @bartbe4363 2 ปีที่แล้ว

      @@lefunnyN1 spróbuj u franciszkanów.

  • @nastrazyczasu6903
    @nastrazyczasu6903 2 ปีที่แล้ว +11

    To ja dodam parę słów od siebie.
    Legend dotyczących nazwy Gołonoga jest dość sporo. Według jednej z hipotez może ona pochodzić nie od "gołej nogi", tylko od "gołego nosa" - całe wzniesienie miało bowiem przed laty przypominać tą część ciała ;)
    W obrębie cmentarza znajduje się wychodnia skał wapiennych zwieńczona starą kapliczką - to tam miał mieszkać ów Pustelnik, który - jak się okazuje - był postacią historyczną. Według źródeł miał zajmować się naprawą drogi z Będzina do Sławkowa, biegnącej przez okoliczne bagna.
    Stary budynek wspomniany w filmie to wybudowana w latach '30 XX wieku dawna plebania. W Archiwum Państwowym w Kielcach zachowały się plany jej budowy.
    Co do stycznia '45 to cały teren wzgórza stanowił silny punkt obrony. Według jednego z mieszkańców miasta, na wieży kościoła miało znajdować się działo, które swoim ogniem skutecznie utrudniają Armii Czerwonej zdobycie miasta. Ślady walk są z resztą doskonale widoczne jeszcze dziś - na cmentarzu wprawne oko odnajdzie kilka starych nagrobków z dziurami po kulach, na Małej Górze znajduje się także schron typu Kochbunker uszkodzony pociskiem.
    Mała Góra to wzniesienie mylnie nazywane przez mieszkańców Borową Górą, bądź Borówką. Borowa Góra obecnie nie istnieje, była to piaszczysta wydma w miejscu tzw. Domu Chłopa w Gołonogu. Co ciekawe, chowano tam mieszkańców zmarłych w wyniku epidemii. Później pobierano w tym miejscu piasek, najprawdopodobniej wydobycie rozpoczęli Niemcy na potrzeby budowanej linii obrony B2, piaskownia działała także po wojnie. Ze sprzedaży piasku sfinansowano budowę domu kultury, który powstał w miejscu dawnej Borowej Góry.
    Co do samego cmentarza, interesująca była jego zaniedbana, północna część, na której chowano samobójców i osoby nie ochrzczone. Nie wiem, czy jeszcze istnieje, miała zostać wyrównana i przygotowana pod nowe pochówki.
    To tyle ze znanych mi tajemnic Gołonoskiej Góry.

    • @eksploratorpolskimar
      @eksploratorpolskimar  2 ปีที่แล้ว +1

      Dziękuję za odzew. Pozdrawiam.

    • @aliklo6915
      @aliklo6915 2 ปีที่แล้ว +5

      ten opuszczony cmentarz samobójców... można się śmiać ale za czasów liceum robiłam tam z koleżankami zdjęcia do artykułu o zapomnianych ciekawych miejscach dąbrowy górniczej, byłyśmy trzy, była zima , około 8.00 rano świeżo spadł gruby śnieg, podczas robienia zdjęć zapadł się grób który był zasypany śniegiem i nie dość że koleżanka wpadła tam po pas, to jeszcze wracając mimo że była nas trójka to ślady za nami wskazywały na 4 osoby! ktoś za nami szedł można powiedzieć ktoś nas odprowadził do bramy cmentarza. Parę dni później pani mieszkająca przy wjeździe na górkę dała nam wywiad i opowiedziała nam to co pan napisał powyżej. Plus że wzgórze zostało zdobyte dopiero gdy żołnierze przebrali się za cywilów! nie pamiętam już czy tam stał CKM czy coś pokroju FLAK musiała bym dopytać. Ale to prawda że było ciężko zdobyć wzgórze, no i wielokrotnie mówiła i powtarzała nie wchodzić na cmentarz samobójców! do tej pory mam ciarki jak sobie to przypominam, pozdrawiam serdecznie.

    • @eksploratorpolskimar
      @eksploratorpolskimar  2 ปีที่แล้ว

      @@aliklo6915 ten cmentarz samobójców jest obecnie na terenie obecnego cmentarza cz w innym miejscu?

    • @nastrazyczasu6903
      @nastrazyczasu6903 2 ปีที่แล้ว +1

      @@eksploratorpolskimar Chodzi o fragment w obrębie starych murów cmentarza, w północnej jego części, w obniżeniu terenu.

  • @AWredny
    @AWredny ปีที่แล้ว +2

    7:33 - A tutaj była kiedyś tzw, sławojka, czyli taka toaleta wiejskiego typu. W dole widać ulicę Kościelną. Od owej sławojki na stoku, poprzez całą ulicę Kościelną ciągnął się niegdyś nieoficjalny tor saneczkowy. Mniej odważni zjeżdżali od zakrętu ulicy Kościelnej, a ci bardziej odważni - od, jak to wówczas nazywaliśmy - od kibla. :)

  • @DK-tm7ou
    @DK-tm7ou 2 ปีที่แล้ว +4

    Te szlaki PTTK to zielony Szlak Krawędziowy GOP oraz czarny Szlak Metalurgów. Linia B-2 na tym wzniesieniu jest jednym z najlepiej zachowanych elementów tych fortyfikacji. Drugie takie miejsce to las pomiędzy Starą Pogorią, a Antoniowem. O sztolni pod Wzgórzem Gołonoskim nie słyszałem. Słyszałem natomiast o tym, że są tam podziemia, niewykluczone, że pod samym kościołem

  • @justynajaszak785
    @justynajaszak785 ปีที่แล้ว +2

    Moi dziadkowie i mama spoczywaja na tym cmentarzu.

  • @grzegorzbrzeczyszczykiewic6214
    @grzegorzbrzeczyszczykiewic6214 ปีที่แล้ว +2

    Na wierzy kościoła w styczniu 45 roku umiejscowione było gniazdo niemieckiego karabinu maszynowego. Podczas ofensywy armii czerwonej był prowadzony ogień w stronę twrazniejszej ul.Tworzeń, w wyniku czego zostało spalonych kilkanaście domów. Pozdrawiam

  • @andrzejwisniewski9574
    @andrzejwisniewski9574 ปีที่แล้ว +2

    Mam nadzieje , że władze Dąbrowy Górniczej gdy uporają się z obecną przebudową głównych ulic miasta pomyślą nad generalnym remontem Górki Gołonowskiej i przyległych do niej terenów . To zadrzewienie o krym Pan wspomniał w filmie to w rzeczywistosci nieuporzadkowany zarośniety chaszczami teren. Dotyczy to także południowych i wschodnich zboczy wzgórza . Niestety jest też miejscem wyrzucania śmieci . Nie wiem jaki jest stan własności tego całego terenu. Kiedyś czytałem komentarz prezydenta DG , że miasto tylko w niewielkim stopniu jest właścicielem tych gruntów. Jezeli tak jest to prawdopodobnie wzgórze bedzie podlegało dalszej zapasci. Przecież przy sporych jak mniemam nakładów finansowych można by tu zorganizować piękny park dla mieszkańców Gołonoga i Dabrowy Górniczej zachowując historyczność miejsca , a także ekosystem dobrze utrzymanej zieleni.

  • @sebastianw.7395
    @sebastianw.7395 ปีที่แล้ว +1

    Witam!O tym snajperze słyszałem.że,kiedy żołnierze radzieccy przechodzili przez obecną pogorię 3,wielu ich tam zginęło od jego kul.Oczywiście wtedy tam jeszcze nie było jeziora tylko bagna.Kiedy w latach 70-tych wydobywano tam kruszec,napotykano na dużą ilość ludzkich kości.

    • @eksploratorpolskimar
      @eksploratorpolskimar  ปีที่แล้ว

      Dziękuje za te cenne informacje.

    • @prokoptom8056
      @prokoptom8056 ปีที่แล้ว +1

      Tez o tym slyszalem,Ja rodem z Zabkowic choc 24 lata na obczyznie,pozdrawiam serdecznie

  • @qudwatch
    @qudwatch 2 ปีที่แล้ว +3

    Panie Mariuszu, tradycyjnie super film!
    Ta sztolnia była chyba nie stricte na wzgórzu a kawałek dalej na Małej Górze (którą na filmie błędnie nazwał Pan Borową Górką - oficjalnie taka nazwa nie istnieje, Borówka, Borowa Góra to potoczne nazwy tego miejsca, a prawdziwa Borowa Górka była kiedyś w miejscu dzisiejszego Ośrodka dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej przy ul. Swobodnej), są tam zarośnięte pozostałości po jakiejś dawnej eksploatacji.
    PS. Wzgórze jest GołonoSKIE a nie GołonoWSKIE, aż kłuje w oczy ten tytuł! ;)

    • @alioth9
      @alioth9 9 หลายเดือนก่อน

      A ja słyszałem, że Borowa Górka była w obecnym lesie na Podlesiu. Czyli bardziej regiony Wapiennika Bordowicza. Nawet by pasowało z poczatku literr Bor

  • @marekk1154
    @marekk1154 2 ปีที่แล้ว +2

    Ja słyszałem o ciężkim karabinie na wieży ale to podczas "wyzwolenia" Dąbrowy przez armię czerwoną.

  • @magdalenajaroszuk9849
    @magdalenajaroszuk9849 2 ปีที่แล้ว +2

    Kolejny świetny materiał....pozdrawiam serdecznie...czy mógłby Pan nakręcić film o zespole pałacowo-parkowym w Będzinie?....pozdrawiam serdecznie 🙂

  • @mariannazieba1520
    @mariannazieba1520 2 ปีที่แล้ว +5

    Górki gołonoskiej nie gołonowskiej.

  • @sixsd8674
    @sixsd8674 8 หลายเดือนก่อน

    Siedlisko zła

  • @konradkepski8489
    @konradkepski8489 2 ปีที่แล้ว +1

    A ja czytałem że ów pustelnik który tam mieszkał był wcześniej możnowładcą i strasznym grzesznikiem (znęcał się nad poddanymi) Za pokute skazano go na pustelnię i chodzenie przez cały rok boso. Okoliczna ludność nazwała go właśnie Gołonóg. I stąd później wzięła się nazwa osady.

  • @agnieszkaignaczak1085
    @agnieszkaignaczak1085 ปีที่แล้ว

    Nagra pan filmik z golonoga ul cedlera