Спасибо! Вы ещё не упомянули, что двузначные числа больше 20 можно произносить ещё другим способом, который, думаю, был позаимствован из немецкого языка. Например, число 21 первым способом "DVACET JEDEN", а вторым способом "JEDENADVACET". Или второй способ сейчас уже не используют?
Děkuji za komentář. :-) Zaprvé, uvědomte si, že toto jsou lekce pro začátečníky. Nemá smysl prezentovat všechny možné varianty. Za druhé, "dvacet jeden" se normálně neříká, používá se forma "dvacet jedna". A za třetí, existuje forma "jedenadvacet" nebo "jednadvacet", ale jak říkáte, jsou to varianty ovlivněné němčinou a hlavně v mluvené češtině se mnohem více používá forma dvou samostatných čísel. Také v příručce (bityl.co/8HMx) se jako standardní varianta uvádí samostatné psaní čísel. Zajímavé je, že podle korpusu se však jednoslovné zapsání číslovek vyskytuje více než dvouslovné (zkusila jsem se podívat na čísla 21, 22, 23 a 24) - ale ani to není tak frekventované, protože v psaní lidé samozřejmě obvykle zapíšou prostě číslo a při mluvení se více používají nepřesné údaje ("několik", "pár", "spousta" apod.).
Спасибо огромное за ваш труд. Очень приятно заниматься по вашим урокам! ❤️
Процветания и успеха!
Děkuji moc!
Спасибо
Спасибо!
Вы ещё не упомянули, что двузначные числа больше 20 можно произносить ещё другим способом, который, думаю, был позаимствован из немецкого языка.
Например, число 21 первым способом "DVACET JEDEN", а вторым способом "JEDENADVACET".
Или второй способ сейчас уже не используют?
Děkuji za komentář. :-)
Zaprvé, uvědomte si, že toto jsou lekce pro začátečníky. Nemá smysl prezentovat všechny možné varianty.
Za druhé, "dvacet jeden" se normálně neříká, používá se forma "dvacet jedna".
A za třetí, existuje forma "jedenadvacet" nebo "jednadvacet", ale jak říkáte, jsou to varianty ovlivněné němčinou a hlavně v mluvené češtině se mnohem více používá forma dvou samostatných čísel. Také v příručce (bityl.co/8HMx) se jako standardní varianta uvádí samostatné psaní čísel. Zajímavé je, že podle korpusu se však jednoslovné zapsání číslovek vyskytuje více než dvouslovné (zkusila jsem se podívat na čísla 21, 22, 23 a 24) - ale ani to není tak frekventované, protože v psaní lidé samozřejmě obvykle zapíšou prostě číslo a při mluvení se více používají nepřesné údaje ("několik", "pár", "spousta" apod.).
@@iLearnCzech Děkuju za vysvětlení. 😀👍