Nie chcę być sam || Ks. Tomasz Trzaska | Studio spotkań #02

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 27 มิ.ย. 2024
  • Samotność różne ma twarze. Dotyka w dużych miastach i na peryferiach, młodych i starszych. Skąd bierze się to zjawisko w czasach, kiedy drugi człowiek po drugiej stronie kuli ziemskiej jest na wyciągnięcie ręki do smartfona? O tym do czego może prowadzić samotność mówi dziś w Studiu spotkań ksiądz Tomasz Trzaska, suicydolog.
    Na Studio spotkań zaprasza Katarzyna Supeł-Zaboklicka
    Chcesz budować Królestwo Niebieskie tutaj na ziemi? Dołącz do naszej misji!
    Wesprzyj nas, abyśmy mogli docierać do jeszcze szerszego grona odbiorców. Jak to zrobić?
    1. Wesprzyj nas materialnie na Patronite - patronite.pl/salvenet
    2. Pomódl się za nas.
    3. Możesz również zgłosić się do nagrania świadectwa wiary lub skontaktować nas z osobą chętną do podzielenia się swoim życiem duchowym. Napisz na: redakcjasalve@gmail.com.
    Dzięki Twojemu wsparciu możemy dokonać zakupu nowego sprzętu (kamery, lampy, mikrofony), uczestniczyć w szkoleniach oraz zapewnić odpowiednie warunki dla naszych gości.
    00:00 Intro
    00:08 Oblicza samotności
    03:00 Wysłuchać dziecko
    11:20 Wyobcowanie trzydziestolatków
    17:20 Od samotności do depresji
    22:05 Wielkie miasto ukrywa problemy
    Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 - 2030.

ความคิดเห็น • 26

  • @ewaprzestrzelska1160
    @ewaprzestrzelska1160 11 หลายเดือนก่อน +11

    Życie w małym mieście wcale nie jest łatwiejsze dla młodych ludzi po 30. Po pierwsze, jest dużo trudniej z pracą, jeśli nie masz znajomości, po drugie - wszyscy o wszystkich wszystko wiedzą lub plotkują; jeśli nie masz przyjaciół, możesz być łatwo na językach. Panuje też większy ostracyzm. Jeśli większość Twoich znajomych ma własne rodziny, czujesz się również samotny/a. Nie ma z kim i gdzie wyjść, porozmawiać, nawet spotkać się na kawę. Życie w małym mieście w takich warunkach jest bardzo trudne.

  • @danutacha8776
    @danutacha8776 10 หลายเดือนก่อน +1

    Została pominięta jeszcze jedna grupa- nastolatków... Oni nie chcą rozmawiać z Rodzicami, świat rówieśników jest ważniejszy, niż rodzic... Rodzic nie ma dostępu do tej samotności... Straciłam syna w wyniku samobójstwa i bardzo boli mnie ciągłe stwierdzanie, że coś z relacjami rodzinnymi było nie tak... W każdej rodzinie są lepsze i gorsze dni, ale gdy słyszę wypowiedź, że dziecko moje było samotne, dlatego się zabiło wzmaga we mnie poczucie winy, które i tak jest olbrzymie... Człowiek w depresji tkwi w samotności, bo w niej czuje się bezpiecznie, nikt go nie tyka, nikt nic od niego nie chce... Tak chcemy tkwić w samotności... Wiem, bo sama choruję na depresję- depresja wypacza widzenie świata... Jestem otoczona masą ludzi, którzy mnie kochają, a ja czuję się z boku... Dużo mówi się o prewencji samobójstw, a co z postwencją... jak leczyć poczucie winy tych, którzy pozostali...

  • @ewaprzestrzelska1160
    @ewaprzestrzelska1160 11 หลายเดือนก่อน +5

    Niech ksiądz powie o samotności młodych ludzi. Nie tylko starsi ludzie chorują i są samotni. Uważam, że w Polsce coraz większą "plagą" są samotni ludzie w wieku prokreacyjnym, którzy chcą mieć rodziny i przyjaciół, a nie mogą. Potrzebne jest duszpasterstwo dla takich osób, nie tylko młodych studentów lub ludzi w wieku emerytalnym.

  • @majaszablewska651
    @majaszablewska651 11 หลายเดือนก่อน +14

    Samotność PRZEWLEKŁA,zabija.I bardzo, bardzo DZIĘKUJĘ za tę rozmowę. Dzisiaj znalazłam historię Victoria Franckla, ocalonego z obozu nazistów psychiatry, lekarza : pewnej nocy zadzwoniła do niego kobieta, która chciała popełnić samobójstwo. On z nią bardzo bardzo długo rozmawiał. Podawał powód po powodzie, dla których warto jeszcze pożyć. Rozmowa zakończyła się postanowieniem kobiety, że nie odbierze sobie życia. I nie zrobiła tego. Victor Franckl, zapytany, który z powodów jego zdaniem najbardziej przekonał kobietę, odpowiedział - "ŻADEN". A na kolejne pytanie - to co w takim razie Jej pomogło ? odpowiedział - "TO, ŻE ZOSTAŁA WYSŁUCHANA".

  • @spitfirevb8941
    @spitfirevb8941 11 หลายเดือนก่อน +11

    Dziękuję za interesującą rozmowę i delikatność księdza i pani redaktor. Trudno być samotnym konserwatystą/katolikiem, zwłaszcza gdy jeden lub drugi hierarcha Kościoła Katolickiego wrzuca wszystkich samotnych do jednego worka pod tytułem "singiel egoista". To nieprawda, często właśnie miłość do potencjalnych dzieci nie pozwala związać się z nieodpowiednim człowiekiem, który byłby fatalnym mężem i ojcem / matką, żoną.
    Tym co bardzo boli, jest właśnie stygmatyzowanie samotnych - bo oni to nikogo nie chcą pokochać. Patrząc na egoistycznych małżonków też trzeba się zastanowić, czy ci ludzie mają pojęcie o miłości, czy pobrali się, bo to jest dobrze widziane - mieć rodzinę.
    Inna przyczyna bólu to wdcibstwo ludzi , którzy są w związkach - często fatalnych, ale związkach i lubią dociekać kiedy to wreszcie singiel się ożeni/wyjdzie za mąż. Pod tym względem naszemu społeczeństwu brak delikatności i taktu. Podobnie jak w przypadku bezdzietnych małżeństw - pytanie 'kiedy wreszcie" może rozdzierać serce.
    Pozdrawiam serdecznie.

  • @kasiasko3203
    @kasiasko3203 11 หลายเดือนก่อน +5

    Wielkie miasto jest brutalne. To prawda. Życie w małym mieście też nie jest łatwe.

  • @janwojtusiak6145
    @janwojtusiak6145 11 หลายเดือนก่อน +4

    Samotnośc jest zawsze krzyżem tylko jedynie można mieć do niej również dobre podejście na szczęście w tym człowiek ma wybór bo każdy jej przynajmniej raz w życiu porządnie doświadcza bez wątpienia

    • @janwojtusiak6145
      @janwojtusiak6145 11 หลายเดือนก่อน +1

      A już na pewno ludzie nie żyjący w związkach

    • @spitfirevb8941
      @spitfirevb8941 11 หลายเดือนก่อน +1

      Nie zgadzam się, nie można mieć dobrego podejścia do rzeczy niechcianej, która jest wbrew ludzkiej naturze.

  • @urszulakaleta3866
    @urszulakaleta3866 11 หลายเดือนก่อน

    Bóg zapłać ❤️
    Szczęść Boże

  • @bocwinka
    @bocwinka 11 หลายเดือนก่อน

    Księże,mądre i ważne słowa i dla mnie zaskoczenie(bo znamy się trochę) tak empatycznie i że znastwem ująl to ksiądz. Coś co dla mojego pokolenia wydaje się oczywistością,teraz trzeba mocno uświadamiać.

  • @BozenkaLudwiczka
    @BozenkaLudwiczka 11 หลายเดือนก่อน +1

    Jestem kobieta która z powodu ślubu kościelnego cierpi już 38 lat … już próba życia w tej chwili osobno od kilku tygodni mniej boli bo jest świadomość pogodzenia się z samotnością

  • @antonk1527
    @antonk1527 11 หลายเดือนก่อน +8

    - Nie można żyć w samotności, z dala od ludzi i z dala od Boga.
    - Im bardziej oddzielona jesteś od świata, tym mocniej musisz przylgnąć do Boga i z Nim rozmawiać.
    - Dziecko Boże ukochane, szanuj swoją samotność, pielęgnuj ją i kochaj.
    - I zbyt łatwo nie zgadzaj się na przebywanie w zgiełku świata i gadulstwie ludzi.
    - To niszczy i trudno zachować czystość serca.
    - Ograniczaj takie sytuacje do minimum niezbędnego tylko, by świadczyć o Bogu, by nieść pomoc i miłosierdzie dla zbliżania Boga do osób, które pragną kontaktu z tobą.
    - Nie pozwól się wciągać w ich próżności, gadulstwo i styl bycia.
    - Nigdy w swoich wysiłkach, staraniach nie jesteś sama.
    - Bóg umacnia twoją dobrą wolę również wtedy, gdy doświadczasz zwykłych ludzkich słabości, ułomności ograniczeń.
    Z Panem Bogiem.

    • @mariapawlicka2487
      @mariapawlicka2487 11 หลายเดือนก่อน +3

      Absolutnie zgadzam sie! Pozdrawiam z Kanady.

  • @annabober3494
    @annabober3494 11 หลายเดือนก่อน

    Tak, to wszystko prawda, jednak wszelakie media pokazują zupełnie inną rzeczywistość, jak to single very happy, babcie prababcie very happy, ubierają się jak ich wnuki itd itd. Pozdr. God bless you !

  • @zenonrydzewski9945
    @zenonrydzewski9945 9 หลายเดือนก่อน

    Witam

  • @dominikk6375
    @dominikk6375 11 หลายเดือนก่อน +1

    Uuu to dla mnie jest dla mnie jakaś nadzieja bo, mam wartości a gnije sam :V

  • @martam6967
    @martam6967 11 หลายเดือนก่อน

  • @jacek2pasje603
    @jacek2pasje603 11 หลายเดือนก่อน +2

    Czy księża nie mogą mieć żon i rodziny dlatego że wtedy by musieli przeznaczać pieniądze na wlasny dom rodzinę itp???

    • @antonk1527
      @antonk1527 11 หลายเดือนก่อน +1

      - Jednym z wymogów dla katolickich księży w obrządku łacińskim Kościoła katolickiego jest zasada celibatu, czyli obowiązek życia w czystości seksualnej i powstrzymywania się od małżeństwa.
      - Kościół katolicki uważa celibat za kontynuację apostolskiej tradycji, odnosząc się do Jezusa i apostołów, którzy nie mieli własnych rodzin.
      - Od bardzo wczesnych czasów w Kościele katolickim praktykowano życie celibatariuszy.
      - Pierwsi apostołowie, w tym św. Piotr, byli żonaci, ale po ich nawróceniu często zostawiali swoje rodziny, aby całkowicie poświęcić się służbie Bożej.
      - Celibat ma umożliwić księżom całkowite skupienie się na służbie duchowej i poświęcenie swojego życia Bogu i Kościołowi.
      - Bez obowiązków małżeńskich i rodzicielskich księża mają więcej czasu i energii na modlitwę, nauczanie, celebrowanie sakramentów i służbę wiernym.
      Z Panem Bogiem.

  • @lilianas9702
    @lilianas9702 11 หลายเดือนก่อน +1

    tylko tu jest pytanie lepiej mieć myśli samobójcze i mierzyć się samotnie z życiem, czy być szczesliwym w związku niesakramentalnym? w USA wiele osób są w takich związkach, bo nie chcą być samotni. We dwójkę w życiu zawsze jest lżej.

    • @spitfirevb8941
      @spitfirevb8941 11 หลายเดือนก่อน

      Odstawmy na chwilę zasady moralne i zastanówmy się nad takim rozwiązaniem - katolik poślubia kogoś rozwiedzionego. Jaką ma gwarancję, że to małżeństwo przetrwa, skoro współmałżonek już raz się rozwiodl? Może był przyczyną tego rozwodu - nikt nigdy się do tego nie przyzna. A może był zakochany i ślepy na wady narzeczonego lub narzeczonej i dokonał fatalnego wyboru, więc nie kieruje się rozumem. Ja bym za rozwodnika nie wychodziła właśnie z tego względu. Ja w taki układ bym nie weszła.
      Ze zwykłego pragmatyzmu.
      A przykład USA niestety jest fatalny. Tamci ludzie mylą seks z miłością. Są patologicznie nieodpowiedzialni, a najbardziej cierpią na tym dzieci, bo matka lub ojciec zajęci nowym romansem.

    • @lilianas9702
      @lilianas9702 11 หลายเดือนก่อน

      @@spitfirevb8941 ja też bym nie weszła w związek z rozwodnikiem, ale uwierz znam kilka par niesakramentalnych ze stażem 16 -25 letnim, są to związki zgodne, nie ma kłótni itp. a znam związki sakramentalne z narcyzem, piotrusiem panem. Nie widzę rozpadów zwiazków niesakramentalnych. I chyba KK poszedł w złą stronę, bo w moim otoczeniu widzę rozwody par sakramentalnych, niestety., a tym niesakramentalnym żyje się bardzo dobrzze i nawet nie myslą o rozchodzeniu się.

    • @spitfirevb8941
      @spitfirevb8941 11 หลายเดือนก่อน +1

      @@lilianas9702 Związek sakramentalny lub niesakramenralny jest wynikiem przekonań, poglądów, wiary bądź niewiary. Ja nie o tym się wypowiadam. Sam fakt zawarcia przez kogoś ślubu kościelnego nie oznacza, że ten człowiek jest doskonały. Druga sprawa - od mniej więcej lat 70-tych XX wieku, ludzie coraz częściej zaczęli brać ślub kościelny z powodu ciąży, a tymczasem powinni być wygnani z biura parafialnego, bo robili cyrk z sakramentu. I to właśnie te małżeństwa najbardziej się rozpadały. Ludzie, którzy nie spali ze sobą przed ślubem, podchodzą do małżeństwa o wiele trzezwiej i bardziej racjonalnie. A gdzie rozum zamiast emocji, tam większa trwałość.
      Trzecia rzecz: Kościół nie może zmienić nauczania w sprawie nierozerwalnosci małżeństwa, bo nie ma tu nic do gadania, nierozerwalnosc ustanowił Bóg, nawet apostołowie się buntowali, ale Jezus podtrzymał nierozerwalność małżeństwa. Ja też znam trwałe małżeństwa i sakramentalne, i niesakramentalne.

  • @wacawb1084
    @wacawb1084 11 หลายเดือนก่อน +1

    Zapomniala Pani o pacierzu na koncu

  • @lidiaturuta9884
    @lidiaturuta9884 11 หลายเดือนก่อน

    Dzieci iryby głosu nie mają .