150mm działo na podwoziu czołgu Panzer 1 | Historia
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 7 ก.พ. 2025
- Zdobądź darmowe Orły już teraz! Pobierz aplikację GE dla WT lks.me/g/Kowalowe przy rejestracji wpisz mój kod 3hsgk i zgarnij 10 Orłów jako bonus!
▬ 3% Zniżki na zakupy w War Thunder ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Zniżka 3% na zakupy w War Thunder (Nie łączy się z innymi zniżkami) + Mój Decal w grze: bit.ly/TVKowalowe
▬ Partnerzy kanału ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Dzięki zakupom na Eneba.com poprzez ten link, wspierasz moją twórczość na tym kanale! Link: www.eneba.com/...
▬ Twitch ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Tutaj można złapać mnie na żywo: / tvkowalowe
▬ Discord ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Społeczność tego kanału spotkasz tutaj: / discord
▬ O kanale ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Historia czołgów + rozrywka w grze War Thunder ;)
▬ Komp ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
CPU: AMD Ryzen 7 2700, 3.2GHz
GPU: NVIDIA 4060 Ti 16GB
MB: MSI B450-A PRO
RAM: G.Skill Aegis, DDR4, 32 GB,3000MHz
SSD ADATA XPG SX6000 Pro 512GB PCIe x4 NVMe
PS: SilentiumPC Supremo FM2 Gold 650W
Cooler: SilentiumPC Navis RGB 240
Case: SilentiumPC Gladius GD6 TG ARGB
6:53- fabryka Stoewer czyta się ,,Sztewer". Produkowali samochody w Szczecinie jeszcze od XIX wieku. Była to bardzo dobra firma. Jako pierwsi w ówczesnych Niemczech wprowadzili do produkcji samochód z napędem na przód (Stoewer V5 z silnikiem 1.2 4 cylindrowym w układzie V) oraz jako jedni z pierwszych montowali filtr oleju. Słynne były ich samochody z silnikami R8 (8 cylindrów w układzie rzędowym). Ciekawymi modelami były też Arkona (3.6 R6) i Sedina (2.4 R4) z silnikami OHV (górnozaworowe z wałkiem rozrządu w bloku). Oprócz samochodów produkowali też maszyny do szycia, rowery. Podczas wojny produkowali głównie samochody terenowe i półgąsienicowe pojazdy Sdkfz.2 Kettenrad a samochody produkując w bardzo małych ilościach. Niestety, krótko po wojnie lub pod koniec wojny, sowieci ukradli wyposażenie fabryki pojazdów (długi budynek, przy ul. Wojska Polskiego, równolegle do drogi, przy skrzyżowaniu z ul. Unii Lubelskiej). Obecnie w Szczecinie w Muzeum Techniki i Komunikacji Miejskiej przy ul. Niemierzyńskiej można zobaczyć kilka samochodów tej marki, co osobiście bardzo polecam.
Nieźle rzuca tym Bizonem. Aż dziw, że to podwozie jakoś tam wytrzymywało.
Przypomniały mi się japońskie próby z montażem okrętowych armat na podwoziach małych czołgów. Na ogół po kilku strzałach, nośnik się dosłownie rozlatywał od impetu przy odrzucie.
NO KUR... WRESZCIE!
polać mu
Nie dziwota, że służyły do połowy 43 roku, podwozi mieli jak na lekarstwo. Nadwozie to tak naprawdę kilka pospawanych płyt + zamocowane działo z kołami, które można było w każdej chwili zdemontować nawet po zniszczeniu pojazdu. Finalnie z nich zrezygnowano gdyż były gotowe już trzy inne konstrukcje które w 43r już były mniej lub bardziej sprawdzonymi i lepszymi konstrukcjami zarówno pod względem mobilności jak i ilości przewożonej amunicji (zwłaszcza wespe)
Sturmpanzer 43 or Sd.Kfz. 166 (300 sztuk)
15 cm sIG 33 (Sf) auf Panzerkampfwagen 38(t) (108) +/- sztuk
, a najlepszy z nich eichte Feldhaubitze 18/2 auf Fahrgestell Panzerkampfwagen II (Sf) SdKfz 124 800 sztuk +/-
Kowal, trzymaj się sam wiesz gdzie i bądź bezpieczny. I dziękujemy za służbę i oddanie
Ciekawe jest to o czym mówiłeś, że nawet nowoczesny czołg po trafieniu z takiego działa mógłby zostać wykluczony z gry, nawet jeśli nic specjalnie by nie uszkodził to załogę na pewno by głowa bolała od uderzenia takim kartoflem :D
To że w latach 40 odbywało się w Szczecinie nie znaczy że odbywało się to w Polsce :) ciekawy odcinek
Fajne..znaczy się fajny film bo to czołgo - podobne "coś" to już mniej, chociaż nie była to jedyna groteskowa maszyna jakiej używali Niemcy w WWII.
Stary wrócił z mlekiem.
Jak widać prowizorka jest najtrwalsza 😁 Na nagraniu ze strzelania widać jak blachy osłony załogi latają po strzale.
Sig a nie slg. Skrót sig 33 oznacza schweres Infanteriegeschütz 33.
sIG jak dasz duże s to masz oznaczenia używane w broni palnej. 😉
@@StalkerDuch Wielkość liter nie ma znaczenia, to wymysł współczesnych autorów. W oficjalnych dokumentach armata ta widniała jako SJG 33.
@@kustosz8383 to mogłem ja pokręcić. Dziękuję za sprostowanie.
Myślałem, że nikt nie zauważy i chciałem sprostować ale jednak są uważni widzowie.
Oooo stary z fajkami wrócił 😂
Kowal 15cm SIG czyli Schwere Infanterie Geschutz [zig] 33
Oraz 7.5cm LeIG [Leig] Leichtes Infanterie Geschutz 18
ja tam czekam na gameplay pojazdem SAV 20.12.48 i ciekaw jestem kiedy będzie można go kupić ;-;
Prawie 3 maluchy? A kto teraz tym jeździ? Prawie 1 SUV.
Szczecin nosił wtedy nazwę Stettin i był miastem niemieckim (pod władaniem polskim był przejściowo w latach 987 - 1007 i 1121 - 1185, a potem długo długo nic, stricte polski jest dopiero od 1945r.).
Pomorze to są rdzennie Słowiańskie ziemie! I to się nam należało jak psu kość jako reparacje.
Dzięki za materiał.
"SIG" to po prostu skrócona nazwa "Schwerer Infanterie Geschütz", a "LeIG" to "Leichter Infanterie Geschütz", więc przeczytamy to jako "sig" i "leig". Co ciekawe w oficjalnych dokumentach nazwy te zapisywano jako "SJG" i "LeJG" właśnie po to, żeby uniknąć pomylenia dużego I z małym L. 😅
Jeśli chodzi o nazwę, to "Bison" rzekomo miał być używany przez załogi. Natomiast "Sturmpanzer" to kompletna fikcja, wynikająca z tego, że jeden pojazd o takim samym kalibrze armaty faktycznie nazywany był Sturmpanzerem.
Konkretnie chodzi o wóz dziś znany jako "Burmmbär", jednak wtedy nazywany był właśnie "Sturmpanzer". Nie była to jednak nazwa oficjalna, a pseudonim nadany przez załogi. Często podawana nazwa "Sturmpanzer IV" również jest fikcją.
Porównanie do alianckich nazw nie jest zbyt trafne, bo większość (Sherman, Lee, Stuart itp.) to nazwy oficjalnie nadawane tym wozom przez Brytyjczyków.
Jedyny wyjątek jaki przychodzi mi teraz do głowy to "Achilles" nazwany tak dopiero po wojnie, a w jej trakcie określany przez załogi mianem "Firefly".
Sporo tych nazw była mylnie określana jako "oficjalna", przez Amerykanów. Dobrym przykładem może być MP 38, nazywany przez aliantów jako schmaisser. Mimo, że oficjalnie nie maił żadnej nazwy, ale Jankesi zobaczyli wytłoczenia Schmaissera na magazynkach (Fabryka Schmaissera produkowała jedynie magazynki), A żeby było fajniej, to czasami jednak żołnierze Niemieccy nazywali te pistolety "Erma" od nazwy fabryki w której produkowano owe pistolety maszynowe.
Co zaś nazwy "Bison", ja słyszałem, że to jedna z załóg tak nazwała swój pojazd, a Alianci to skopiowali jako oficjalną nazwę.
Sporo jest takich pozamienianych/wymyślonych nazw. :)
Jest w pyte! Dzięki.
Miłego oglądania :)
Fajnie by bylo zobaczyc materiał o jagdtigerze
To sobie jeszcze poczekasz bo on robi te filmy od panzera 1 do najprawdopodobniej mausa a jagtiger był dosyć późną konstrukcją
@@Obi-two_kenobi879 to faktycznie sobie poczekam od roku już proszę
Witam 😊 a czy ja dobrze słyszałem : S L G ? sprawdź Pan Panie Kowal ale powinno być : s i g jak wiesz są to pierwsze literki : schweres infanterie geschutz, specjalnie z małych 😊 Wielkie Pozdro, super się słucha 😊 i miłego wyjazdu 😊
No zawaliłem się mułem, dzięki wszystkim za zwrócenie uwagi na zajebki!
Ja rozmawiamy o 150 to chciałbym w grze zobaczyć Sturm-Infanteriegeschütz 33B
Teraz odcinek o panzer 2
Będzie jakiś war thunder z okazji aktualizacji?
Tak za miesiąc 🤣🤣🤣
mam pytanie będzie bunkrach z wierzami pantery?
"Zbudowano w Szczecinie czyli działo się to już w Polsce" XD
😂😂😂😂
Będzie odcinek może o SU/ISU 152?
W zamyśle to nie było głupie tylko mogli to lepiej rozwiązać i spokojnie służyło by do końca wojny
Free GE dostępne jest na systemy iOS?
Ekstra 😉
Dobrze że nie dłużej
mogliby tego Sig-a dodać
NO A GRZIE PAN JEDZIE ???
A ja myślałem, że FV4005 dużą wieżę.
Oo głos z prawami autorskimi?
Chociaż siano dobre?
Pozdrawiam
Materiały filmowe są w domenie publicznej.
Ze szwagrem bym to samo zrobił co Niemcy z tym wozem i to bez tytułów inżynierskich😂
Gdzie cię MON travel wysłał? Xd
O a to kowal czy ktoś fake puszą? No nie wieżę.
Wie ktoś dlaczego musieli zbudować Panzer 1 z tym działem 150mm ?
Przecież prościej na tym podwoziu było zamontować te 75mm, amunicji też weszło by dużo więcej.
No i dlaczego takich dział było tak mało, dlaczego nie dali takich baterii nie dali wszystkim dywizjom pancernym ?
Po pierwsze, nie musieli, tylko chcieli jakoś wykorzystać przestarzałe podwozie. Po drugie, zamontowali 150 mm bo było ciężkie i trudne w transporcie. 75 mm było lekkie i piechota sobie z nim radziła. Po trzecie, przerobili tylko tyle, bo była to swego rodzaju seria próbna. I okazało się, że nie jest to optymalne rozwiązanie.
@@fr4ct1v09 Doktryna Blitzkriegu to czołgi, grenadierzy pancerni, artyleria, saperzy i wszystko inne ma być zmotoryzowane/zmechanizowane.
Dlatego artyleria do ich wsparcia musi nadążyć za czołgami i grenadierami, ciagniona działo 75mm czy 150mm oba typy najlepiej żeby były samobieżne.
Pakowanie na Panzer I działa 150mm i dziwić się że to nie jest optymalne rozwiązanie to trzeba mieć bardzo mało nie tylko rozumu, ale zwykłego zdrowego rozsądku.
Baterie dział 75mm w każdej dywizji pancernej na podwoziu Panzer I byłyby realnym wsparciem dla piechoty i czołgów, oraz sensownym zastosowaniem dla przestarzałego podwozia czołgowego.
@@JanKowalski-he3gh 75 mm mieli na podwoziach Pz 3 i samochodach pancernych. Chociaż w 1940 były nadal w śladowych ilościach. Dopiero testowali tę koncepcję, mimo że powstała na kilka lat przed wojną. Czemu nie przezbroili wszystkich Pz 1 w działa samobieżne? Nie wiem, zdecydowanie miałoby to więcej sensu, niż wykorzystanie ich w oryginalnej konfiguracji.
@@fr4ct1v09 W pierwszym komentarzu piszesz mi że piechota mogła przetaczać to działo 75mm, a 150mm ok ale nie chodzi o wsparcie klasycznej piechoty tylko grenadierów pancernych w dywizjach pancernych.
Jedna rzecz to uzbrojenie samochodów pancernych, czołgów, dział pancernych, a czym innym są działa samobieżne, niby wszystko jest podobne, ale taktyka i stawiane zadania zupełnie inne.
Choć wtedy i nawet dziś na Ukrainie, czasem z konieczności używa się czegoś nie do końca zgodnie z przeznaczeniem.
6:55 Kowalu... Szczecin nigdy przed 1945 nie był polski. Stettin to było przez lata rasowe niemieckie miasto.
Jak nie był polski, jak nie był polski? A za Mieszka i Bolesława to co? To są rdzennie polskie ziemie!
@@fr4ct1v09 idąc tą logiką to pójdźmy dalej- ponad 1000 lat temu byliśmy prawie pod Berlinem jako plemiona słowiańskie. I co z tego? Jak długo i ile?
👌👍‼
BIZON
Szczecin wszedł w skład Polski dopiero w roku 1947
Siema
😂
On wstał stary wstał 😄
pierwszy
Jedenasty😢
Steuer czyta się Sztojer. Niemiecki jest prosty ❤
Liebe für Kovalove