Кърнаре -Тракийска крепост Сиврията/Автотур по древни съоръжения 2023
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 15 พ.ย. 2024
- Кърнаре -Тракийска крепост Сиврията/Автотур по древни съоръжения 2023
Тракийска и антична крепост, късноантична и средновековна сигнално- наблюдателна кула и руски редут Сиврията се намират на едноименния връх, на 4.7 km северно по права линия от центъра на село Кърнаре. Върхът е изключително стратегически. Той е изнесен крайно южно на билната част на Стара планина, като същевременно запазва своята височина.
От юг се вижда от Родопите, както и от крепостните съоръжения по Средна гора и Карловското поле. Широка видимост към върха има и от запад и изток на голямо разстояние. На север се поддържа визуална връзка със съоръженията на върховете “Курт хисар” и “Лепенят”.
Първоначално връх Сиврията релефно е доуформен от траките, които изграждат на него тракийска крепост. От северозапад склонът е издълбан изкуствено за да отдели върха от останалата част от масива. Изнесеният материал е натрупан северно от върха за да формира вал в посока север- юг до южното подножие на кула “Влашки мандри”. Седловината между двата върха е 165 m, като от източната ? страна ясно се забелязва изкуствен вал, широк в основата около 4-5 m и висок до 2 m в днешно време.
Вероятно по времето на траките цялата местност от връх Сиврията до пътна станция “Влашки мандри” е била населена и укрепена по изкуствен начин, като са използвани природните дадености на терена. На самия връх освен правоъгълна кула с размери 5х3 m изработена от камъни на сух градеж, се забелязват останките от крепостна стена, също от ломени камъни без спойка. Тя загражда пространство с неправилна бъбрековидна форма, с приблизителни размери около 80 m в посока североизток- югозапад и 30 m в посока северозапад- югоизток.
Крепост Сиврията е най- древното защитно съоръжение на върха. То се датира от ранножелязната и късножелязната епоха. След траките по време на римляните тракийската крепост се използва като сигнално- наблюдателен пост. От кулата “Влашки мандри” няма пряка визуална връзка с кулите по южния склон на планината. Но такава има от връх Сиврията. Твърдината успешно е използвана през II-IV век. На върха са открити следи и от две сгради от същия период.
По времето на Източната Римска империя охраната на прохода продължава да се осъществява, като кулата на върха продължава да изпълнява своите функции. Гарнизона е бил разположен при пътна станция “Влашки мандри”, където е открит материал от ранновизантийската епоха и от IX-X век.
След като Мизия минава в ръцете на българите през 681 г. вероятно връх Сиврията попада в български ръце. От върха в посока североизток, на разстояние от 526 m е издълбан ров, а материала от него е натрупан северно от него. Така образувалата се преграда от вал и ров, а вероятно и дървена палисада върху вала, е преграждала и защитавала от юг и югоизток билната част на прохода.
Пътят “Виа Траяна” преминава през преградата на по- ниска кота от нея и я заобикаля от юг, югозапад, запад и северозапад преди да стигне до станция “Влашки мандри”. На съседния на северозапад от Сиврията връх “Кота 1514.8”, през билото на който минава преградата от северната ? страна е имало български лагер с правоъгълна форма, с размери 61х95 m.
През XI-XII век кулата на върха продължава да изпълнява своите функции, като гарнизона ? се е намирал при пътна станция “Влашки мандри”.
Местоположение
Надморска височина: 1522 m GPS координати: 42°44’34” С.Ш. и 24°37’59” И.Д.
текст цитат:www.bulgarianc...
Древни съоръжения по римски път "Виа Траяна"
• Кърнаре - редут Табият...
• Бели Осъм - кула Камен...
• Балканец - Колчова мог...
• Кърнаре -Тракийска кре...
• Балканец-Антична кула...
• Кърнаре - пътна станци...
• Бели Осъм - станция Мо...
• Обход на древни съоръж...
• Троян - Римска кула ...
• Ломец - римска станция...
Author's channel:
/ @laryykruchev1576
www.youtube.co...
Канал в Телеграм:t.me/+A1fjUajC...
rtmps://dc4-1.rtmp.t.me/s/
t.me/laryy5555
Дано разпознаят много хора колко ви е важна и уникална работата, благодаря .
Стимул е само едно хоби и нищо повече.
👍