Vezetékek terhelhetőségi tesztje! | Green Cottage DIY

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 2 พ.ย. 2024

ความคิดเห็น • 89

  • @N3szt0r
    @N3szt0r 5 ปีที่แล้ว +33

    Hű, hát szerintem ez sokaknak így elég tömény lett :) Viszont nagyjából a lényeget takarja.
    jó tanács:
    Nem célszerű az indokkal létrehozott ipari szabványoknak ellentmondani, vagy azok felülbírálására biztatni senkit.
    Az áram nem vicc, nem ezzel kéne spórolni egy házépítésnél vagy felújításnál..... Akkor már késő, ha tűzoltó bácsi locsolja az értékeidet.
    Azonban hozzá kell tenni, hogy az is tény, hogy túlzásba sem szükséges esni, de célszerű a szakembert meghallgatni, mert a net okosok 90% soha életében nem tanult elektronikát. Csupán billentyűzet harcosok és ő tuti nem lesz ott amikor a megmaradt értékeidet kell kipakolnod a leégett romból.
    Néhány arany szabályt a méretezésnél betartva nem lesz nagy gond.
    Derítsük ki, hogy hány fázis áll rendelkezésünkre, azt figyelembe véve tervezzük a rendszerünket mindig helyet hagyva az esetleges nagy bővítéseknek is!!!!!!
    Egy átlagos 50-60 nm es lakásba sem sok 10-12 kismegszakító + fi relé!!!!! Természetesen minden kismegszakítót a várt terhelés szerint kell méretezni!!!! Ma már minden méretben kaphatók, rendszerint 1 egész Amperenként ugrálva, illetve B és C karakterisztikával rendelkezők is.
    Fi relét nem kispórolni!!!! Működési elvéből kifolyólag sokkal gyorsabban és hatékonyabb életvédelmet képvisel, mint bármilyen standard kismegszakító.
    Mindenek előtt tartsuk be az ajánlott vezeték keresztmetszeteket és nagy teljesítményű fogyasztókat, mint elektromos tűzhely, sűtő, kazán bekötését mindig villanyszerelésben kellően jártas szakember csinálja.
    Ami kimaradt a videóból:
    Azért kell vastagabb kábelek használni, hogy a felvett áram mennyiségének egy jelentős része vékonyabb vezetékben nem az eszközhöz jut el, hanem csak a kábelt fűti!!!!!
    1 fázis (230V) + 16A folyamatos terhelés mellett (1 es cosFi-vel) 30 méteren:
    Teljes hosszon: 0.75 mm^2
    11,342 (4,93%) feszültség esés jelentkezik
    kimeneti feszültség: 218,658V -> bemenőhöz képest közel 13V nyi feszültség esés van!!!!!!!!
    Ez annyit tesz, hogy amíg az adott eszköz működik, addig 181,468 Watt áramot fűtünk a kábelbe. Ez nagyjából 2 db 100 Wattos bemelegedett villanykörte teljesítményének felel meg! Ez a mennyiség akár alkalmas lehet a vezeték megolvasztására is!!!!
    Mind ez 2.5 mm^2 vezeték esetén:
    3.403V (1,48%)
    226,597 V
    54,44 Watt
    Ezek az optimális számítások, tökéletes hatásfokú eszközre számolva (ilyen nincsen) és kötési ellenállások kihagyásával.

  • @nemsemmiacsaj
    @nemsemmiacsaj 5 ปีที่แล้ว +8

    Sziasztok, az alu vezetéknél jó lett vona látni a stabil hőmérséklet értéket. Javasolnám, hogy legközelebb tegyetek kismegszakítót is a kör elejére, az is szokott szépen fűteni. Éredekesek a kioldási kararteriszikák is. Továbbá különböző kötések, szerelvények melegedése is érdekes. Illetve ezek zárt csőben szoktak menni néha sokad magukkal szorosan egymás mellett. 6 db 70 fokos szépen összegyógyítja magát.

  • @730221
    @730221 5 ปีที่แล้ว +17

    Minden tiszteletem mellett, ez a videó hajmeresztő!
    Leginkább arra jó, hogy meggyőzze a hülyéket a szabályok feleslegességéről!

  • @nyaldaszemem
    @nyaldaszemem 5 ปีที่แล้ว +9

    Következőnek lehetne egy teszt ami az említett vezetékek közt lévő ismert kötéseket ( összesodrás, csavaros sima/csavaros lapkás sorkapocs, wago) teszteli. Esetleg keresztmetszet növelés vagy csökkentés a kötéseken keresztül, azonos, valamint különböző anyagok találkozásánál. :)

    • @leventeimre
      @leventeimre 5 ปีที่แล้ว +4

      Nem beszélve arról, hogy sok esetben nem egy kötés van, hanem többi is. Nagyon veszélyes ez a tesztelgetés, mert nem arról szól, ami a valós élet, hanem egy vezeték értékeit mérik.
      Nagyon megtévesztő eredmények jönnek. Nálam 16A leverése előtt már majdnem elföstölt egy sodrott alu, ami szigetelőszalaggal volt biztosítva. A kötésnél, az ezeréves szigszalag füstölt meg.

    • @GreenCottageDIY
      @GreenCottageDIY  5 ปีที่แล้ว +7

      Készül az is.

    • @TUNYUKA
      @TUNYUKA 5 ปีที่แล้ว +2

      Bár én utálom,de szerintem a hupolfix biztosítja a legjobb kötést és legkissebb ellenállást, ráadásul bármely vezetéktípusnál alkalmazható. A wago csak tömör vezetéknél (a bonthatónál lehet alkalmazható a sodrott is) jó,de sokkal gyorsabb , viszont melegedés szempontjából szerintem gyenge pont lehet.

    • @indiebrostudio1595
      @indiebrostudio1595 5 ปีที่แล้ว +1

      @@TUNYUKA minden wago kötés bontható.

  • @kapa7197
    @kapa7197 3 ปีที่แล้ว +4

    Tanulságos videó, de két nagyon fontos dolgot hozzá kell tenni mindenképp, amik életet is menthetnek, mert ezek nélkül kicsit félrevezető.
    1) Az egyik, hogy itt abszolút hőmérsékletekben beszéltek, nem pedig X fokos felmelegedésről. Egy vezető hőmérséklete azonban terhelés alatt nem egy bizonyos fokRA melegszik, hanem egy bizonyos fokKAL melegszik, a környezeti hőmérséklethez képest. Amikor például azt mutatjátok, hogy 30A-nél a 2.5mm2-es alu vezeték 65 fokra melegszik, ezt valszeg ti egy kb. 20 °C-os szobában méritek, vagyis a kábel 45 fokkal hevült. Ha ugyanezt a tesztet elvégeznétek nyári 40 fokban, akkor már 85 fokot mértetek volna. A kábelen kívüli külső hőmérséklet még 40 fok fölé is simán mehet, például kályha, sütő, vagy kémény környékén futó kábeleknél, és akkor már 100°C fölötti végleges hőmérséklethez érkezünk, ahol olvad sok műanyag. Magyarul, a naív néző azt látja a videóban, "ó ez csak 60 fok ami nem veszélyes", de amikor beszereli akkor meg már minden olvad, mert mégsem 60 fok.
    2) Másrészt ott vannak a kötések, és ez még veszélyesebb. Mindazzal együtt amit az első pontban írtam, igazából relatív ritka, hogy maga a kábel olvad meg vagy égne le, ebből a szempontból azt is mondhatnánk, majdnem fölösleges a videó, kicsit eltúlozva. A leggyakoribb gondok a kötéseknél vannak. Egy rossz és szabálytalan bekötésnél (és túlhajlításnál) az adott ponton a vezető harmadára vagy még negyedére is elvékonyodhat, és ott meg fog nőni az áramsűrűség, eléggé ahhoz, hogy még egy rendesen méretezett kábel is tüzet okozzon. Nyilván, vastagabb kábelnél csökken az ilyen jellegű baleset valószínűsége, mert ott több marad meg belőle az elvékonyodás után is. De a legjobb ha teljesen szabályszerű a kötés, ez azonban pont az amit sokaknál nem lehet garantálni, és itt még csak nem is az alu-réz összekötéséről beszélek mint a videóban, hanem bármilyen kötésről.
    Összeofglalva, ami nagyon fontos: A videó kicsit félreveztő, mert úgy tűnhet, hogy ezek a kábelek annyira túl vannak méretezve, hogy a gyakorlatban szinte lehetetlen egy baleset. De ez téves. Valós, beszerelt, életszerű körülményeket figyelembe véve a ráhagyás kisebb, mint amit a videó sejtet. Mindenkit kérek arra, hogy tartsa be az előírásokat és biztonságos praktikákat, és mielőtt maga kezd villanyszerelésbe, olvasson utána 1-2 napot a témának, ne érje be egy 20perces videóval. Nem bonyolult és mindeki által megtanulható, de rendkívül fontos, hogy ne a rossz helyen spóroljunk akár időt akár pénzt.

  • @szabonorbert93
    @szabonorbert93 3 ปีที่แล้ว +3

    1. A falban lévő vezeték lényegesen nehezebben tudja leadni a hőt, mint az asztalra leterített, így a teszt eredménye fals.
    2. A kismegszakító névleges árama az, amit végtelen ideig bír. Dupla terhelésnél még hosszú idő után fog csak leoldani, addig a vezetéknek van ideje felmelegedni.
    3. Minimális különbség van az 1.5mm2 és 2.5mm2 kábel között anyag árban a teljes felújításhoz képest, nem érdemes ezen spórolni. Gondolni kell a jövőre, később felmerülhet az igény nagyobb fogyasztóra bárhol.

  •  5 ปีที่แล้ว +4

    Megmondom őszintén, megijedtem!
    Nálam alu vezetékek vannak, ráadásul bebetonozva, vagyis nem lehet simán áthúzni.
    A videóban viszont nem voltatok hitelesek, mert leállítottátok a mérést, mielőtt stabilizálódott volna az alumínium vezeték hőmérséklete. Az utolsó pillanatig stabilan emelkedett az érték.

    • @rablobanda
      @rablobanda 5 ปีที่แล้ว +4

      az elmúlt évszázadban rengeteg embernek volt aluvezeték a lakásában, és még mindig rengetegnek van és lesz is. a 80-as évek óta már nem igazán építettek be kis keresztmetszetű, gyatrán szigetelt vezetékeket, azaz ha 40-45 évnél fiatalabb panelban laksz, valószínűleg normális a vezetékelés a lakásodban (mármint nem modern, de a mai normáknak még mindig megfelelő).
      a betonban levő vezetéktől nem kell félni, a terhelhetősége elméletben még jobb is, mint a csőbe húzott vezetéké. de igazából mindegy, mert az elméleti értékek jóval a kismegszakítók tipikus értékei fölött vannak. a régi panelekben 10 vagy 13 amperes kismegszakító van minden áramkörön. az átlag felhasználó ezeket sem szokta lecsapatni túl nagy fogyasztással (max ha ugyanazon az áramkörön megy a mosógép, és porszívózás közben még a mikróba is betesz valamit sütni). azaz az adott vezeték garantáltan kevesebb mint 10 (vagy 13) amperrel van terhelve.
      csak gondolj bele, 7-8 darab régi, áramzabáló szerver is kevesebb mint 10 amper áramot vesz fel, azaz még ha egy áramkörön is lenne a lakásod összes nagyfogyasztója, valószínűleg akkor sem érnéd el a 10 ampert. de még ha 9-10 amper is folyna folyamatosan a vezetéken, akkor sem lenne érdekes a videóban bemutatott 30 amper okozta hőemelkedés. azok a jóöreg alu vezetékek hosszú, durva terhelés esetén sem mennek 50 fok fölé. ami miatt fölémenne, amiatt kiold a biztosíték.
      illetve a valóságban nyilvánvalóan több áramkörön vannak a nagyobb fogyasztóid. ha ebben nem vagy biztos, a kismegszakítók egyesével történő lekapcsolásával nézd meg, melyik mely fogyasztókat lövi le, és oszd el őket úgy, hogy biztonságosabbnak érezd a dolgot.
      ne használj egyáltalán elektromos hősugárzót, olajradiátort. ne használj egyszerre mosógépet, mikrót és hajszárítót. stb. ilyen egyszerű szabályokat kell betartani ahhoz, hogy soha ne csapd le a biztosítékot. és ha azt nem csapod le, akkor elkönyvelheted magadban, hogy nem terheled túl a vezetékeidet sem. :D
      (szerk.: volt egy olyan időszak, amikor jóval több áramot zabált minden háztartás, akkor jött divatba az aluvezetékek cseréje. amikor még a régi típusú, 100 wattos izzók világítottak a budiban is. illetve amikor még az e energiaosztályú hűtők berregtek megállás nélkül. a mai technológiáknak köszönhetően nem csak a villanyszámlád kisebb, de a vezetékeiden is kevesebb áram csorog át.)

    •  5 ปีที่แล้ว +1

      @@rablobanda Nagyon szépen köszönöm ezeket a megnyugtató sorokat!
      Az épület 86-ban épült, de szériában, 6-ból utolsónak.
      Sajnos két kismegszakító van amik a nagyszerű Bakony művek munkái, csak kár, hogy ha jól tudom már a beépítés időpontjában sem voltak ezek újak.
      És még inkább sajnos az egyik kismegszakítón csak a világítás, a másikon csak a konnektorok vannak.
      Szóval azt mondod, érdemesebb lenne pl a mosógép áramellátását akkor a világításról lekeresztezni? Kisebb szerelések nem okoznak gondot, építettem már be kapcsolóra LED szalagot is. Már 3-ik éve működik napi használatban kiválóan.

    • @rablobanda
      @rablobanda 5 ปีที่แล้ว +2

      @ csak kettő van? az egy elég fura megoldás.
      egyébként igen, ha más lehetőség nincs, a mosógépet tedd a világításos körre. úgy egy fokkal jobban lesz elosztva a terhelés.
      de szerintem nézd meg azokat a kismegszakítókat is. konkrétan arra gondolok, hogy előfordulhat, hogy egy kismegszakítóra több áramkör is van kötve. spórolásból képesek voltak ilyeneket csinálni. azaz simán meglehet, hogy nem csak két részre, hanem például négy körre van osztva a belső hálózat (pl. világítás a lakás egyik felében, világítás a másik felében, konnektorok az egyik felében, konnektorok a másikban).
      ha így van, akkor nyilván szükséged lesz több kismegszakítóra, hogy minden kört külön-külön tudj kezelni. bakony gyártmányt tudsz szerezni fillérekért (sokan lecserélték, de nem dobták ki őket), de ha nagyobb modernizációt akarsz, vehetsz egy új dobozt új kismegszakítókkal 10-12 ezer forintért. illetve egy fi-relét további 8-ért. ha tudod, hogyan kell bekötni őket, magad is csinálhatod, nem kell az áramszolgáltatónál sem jelenteni (a villanyászok szeretnek úgy tenni, mintha csak szakember végezhetné a dobozcserét, de nem).
      de - visszatérve - már azzal is növelheted a biztonságérzetedet, ha a mosógép a másik kört terheli. kevesebb esély lesz arra, hogy a véletlenül egyszerre üzemelő fogyasztók lenyomják a biztosítékot.

    •  5 ปีที่แล้ว +1

      @@rablobanda Nem jársz véletlenül Agárd környékén valamikor? :)
      Tkp 3 kismegszakító van, de a 3-ik kizárólag a csengőt kapcsolja. Idegesítően zümmög is.
      Lehet, hogy tényleg össze van fűzve, de az biztos, hogy amikor a LED-et szereltem a lámpába, a konnektorok működtek, ráadásul ugyanazon a falon. Igen, ellenőriztem, nem volt áram a lámpában.
      Ezeket a régi remekműveket amik mára már szarok, ezektől inkább megszabadulnék. Azonban valahol azt hallottam, hogy a mai kismegszakítók nem az alu vezetékekhez vannak tervezve és nem tól jó ötlet alu-t kapcsolni rájuk. A fi relé meg nem is működik az alu-n.
      Alapvetően azt gondoltam egyszer, hogy megoldom én, hiszen standard 16A-s kismegszakítót gyerekjáték kapni. Ám amikor végre leszenvedtem a szekrény burkolatát (szép besárgult ócska régi műanyag) nagyon sok kábel tárult elém és iszonyatos káosz. Egyedül a földelést tudtam beazonosítani, mert csak egy kábel volt rászerelve magára a tartó sínekre.
      A házi karbantartókat inkább nem zargatom, kételkedek a szakképzettségükben.
      Köszönöm a tippeket!

  • @ZsoltHegyi
    @ZsoltHegyi 5 ปีที่แล้ว +2

    Ez a hőmérő ez nagyon szuper, saját magatokat nem hőmérőztétek le, hogy az emberi test melyik pontja mennyire meleg vagy hogy ez hogy van, mekkorák lehetnek a különbségek?

    • @GreenCottageDIY
      @GreenCottageDIY  5 ปีที่แล้ว +5

      Még a mandula gyulladás is látszik rajta, kipróbáltuk.

    • @ZsoltHegyi
      @ZsoltHegyi 5 ปีที่แล้ว +2

      Hát és arról miért nincs videó? Nem csak a barkács a fontos, egy jó cucc ilyen bemutatása is érdekes lehet.

  • @andrasboros3275
    @andrasboros3275 5 ปีที่แล้ว +9

    Szijasztok nem a vezetékkel van a gond az sokat kibir hanen a kötések szoktak elöbb megégni ha le is van biztositva egy 1.5 mm2 vezeték 16 amperra

    • @gergoudvari3436
      @gergoudvari3436 5 ปีที่แล้ว +3

      Pontosan!
      Kíváncsi lennék például egy sodrott kötés vs wago melegedés összehasonlításra, mivel szakmán belül is megy a vita róla. Én például wago párti vagyok, és ha a megrendelő sodrott kötést kér ott is hagyom.

    • @rablobanda
      @rablobanda 5 ปีที่แล้ว +1

      @@gergoudvari3436 ezek a megrendelők miért ragaszkodnak a sodrott kötéshez? a kötésenkénti 30 forintos spórolás miatt?

    • @Gricoful
      @Gricoful 5 ปีที่แล้ว +1

      Ííííígy igaz !!!

    • @indiebrostudio1595
      @indiebrostudio1595 5 ปีที่แล้ว +3

      @@gergoudvari3436 A sodrott kötés már nem elfogadott. Akár megy a vita akár nem.

    • @gergoudvari3436
      @gergoudvari3436 5 ปีที่แล้ว +3

      @@indiebrostudio1595 tudom hivatalosan sose volt elfogadott, de sajnos mai napig használják sajnos.

  • @peterdemeter4107
    @peterdemeter4107 5 ปีที่แล้ว +2

    Villanyszerelő tanulóként a mesterem egyik legfülbemászóbb mondata az volt: “ Gyerekek! Minél többet tudtok az elektromosságról, annál jobban fogtok félni tőle”. Senki nem hitt neki.... akkor még! Javaslom mindenki gondolkozzon el ezen, akár egy konnektor cserénél is, hogy valóban helyes-e az, amit tesz. Megéri akár azt a pár ezer forintot kockáztatni, vagy esetleg vállalja a kockázatot és ha tegyük fel leég a háza ami biztosítva volt, akkor a biztosító elutasíthatja a kárigényt jogszerűen. Az áram sosem volt játék attól, hogy sokaknak szerencséjük van/volt.

  • @6234roli
    @6234roli 5 ปีที่แล้ว +5

    Sziasztok! Jó lett a videó! A logikai felvetéssel egyet értek. Én is szívbaly nélkül egy 1,5mm2 Cu vezetékre ráküldök 16A, de nem többet.
    Annyit fűznék a mérésetekhez azon felül amit ti is kiemeltetek (több vezeték egymás mellett és zárt hely), hogy nem vettétek számításba a vezeték hosszát! Ez a tényező is nagyon fontos szerintem a keresztmetszet és a fajlagos ellenálláson (az alkalmazott vezető anyag) felül. Egy jóval hosszabb vezetéken nagyobb ellenállás keletkezik így reálisabb lenne egy háztartási környezetet szomulálni (általában nem 0,5m vezeték van a falakban). Ezen felül a feszültséget is mérhetétek volna a be és kimeneti részen egy jóval hosszabb szakaszon, hogy mekkorát esik az amper növelésének és a hőmérséklet emelkedés függvényében.
    Azt a csavaros csokit meg felejtsétek már el amit a végére raktatok. Nem ártana egy videó a különböző kötésekről, mert az igazi veszély abban rejlik (összecsavart, csavaros csoki, lapkás csoki, kuporfix, wago sima, wago csatos... Stb.)

  • @ericssonfan2000
    @ericssonfan2000 5 ปีที่แล้ว +3

    Köszönöm, hiánypótló videó! (a károgókkal meg nem kell foglalkozni)

  • @Joskapista4
    @Joskapista4 5 ปีที่แล้ว +1

    Szerintem nagyon is jó lett a videó. Hasznosnak tartom, hogy valaki készített egy vezetéktesztet. Persze valóban lehetne kötésteszteket is csinálni, de már ebből is leszűrhető néhány dolog. Ezekre a tesztekre igen is szükség van, akár addig is kitolni a határokat, hogy megolvadjon a vezeték és lángra kapjon a szigetelés. Ugyanis ilyet villanyszerelő iskolákban nem oktatnak, nem mutatnak be. Esetleg egy-egy tanár elméletben elmondja, hogy szerinte kb. hány Amper áramerősségnél olvashatnak meg a különböző vezetékek, de ezek is csak hozzávetőleges saccolások.
    Megértem én a villanyszerelőket, hogy minden villanyszerelési témánál oda kell böfögniük, hogy a villanyszereléshez hívj szakembert, mert a piacra egyre inkább az jellemző, hogy szakember hiányában (különösen jó szakember hiányában) olyan árakat határozhatnak meg, amelyekre az ember haja égnek áll. Nyilván, ők ebből élnek.
    Szeretem azt is, amikor egy-egy, akár minden részletre kiterjedő, akár kicsit a felszínt kapargató videóknál az általuk látott kókányolt melókkal példálóznak. Amiben igazuk van, mert a rossz példákból rengeteget lehet tanulni, csak az a baj, hogy az olyan emberek, akik kókányolnak, azok ezt követően is kókányolni fognak. Nekik nem lehet akármilyen negatív példát felhozni, mert vagy nem érdekli őket, vagy nem is jut el hozzájuk. Akik pedig eddig is szakemberekre bízták a dolgokat, azok ezek után is rájuk fogják bízni. Úgyhogy szerintem nem kellene ennyire kioktató jelleggel leszólni a videó készítőit.
    Arról nem is beszélve, hogy egy darab vezeték cseréjéért ne kelljen már villanyszerelőt hívni, ha nem muszáj. Akár csak egy gáztűzhely rácsatlakoztatásához a gázvezetékre egy nyamvadt flexicsővel. Ha valaki egy kicsit is jártas ilyen dolgokban, az igen is csinálja meg magának, a megfelelő biztonsági szabályok betartásával, visszaellenőrzéssel. Egy férfi pedig igen is értsen már néhány ház körüli munkához, ne csak az interneten lógva okostelefonok simogatásához.
    A videóban bemutatott táblázat értékeire többször felhívják a figyelmet. Több figyelmeztetés is elhangzik. Ha azokat bárki betartja, már nagy baj nem lehet. A vezetékeket pedig, ahogy a videó is szemlélteti jócskán túlméretezik.
    Szóval még több ilyen videót!!!

    • @GreenCottageDIY
      @GreenCottageDIY  5 ปีที่แล้ว +1

      Köszönjük, a kötés teszt készül !

  • @komlosn81
    @komlosn81 4 ปีที่แล้ว

    40 éves ház egyik lakásában, alu-vezetékes konnektorára rátettem egy Siemens porszívót ( 1400W ) Kitakarítottam vele 2 szobát durván fél óra alatt. Majd rádugtam a tv-t a konnektorra (Samsung LED tv) és pár perc után elkezdett zizegni a konnktor és fehér füst szállt fel belőle. Azonnak kihúztam, nem tudom mi történt vele, de szétégett a szigetelés. Akkor ez hogy van hogy a sütőt elvileg el kéne bírnia de a tv-t nem bírja el? :(

    • @GreenCottageDIY
      @GreenCottageDIY  4 ปีที่แล้ว

      Valószínű a kötés igen csak meggyengült és már csak ennyi hiányzott neki a füsthöz.

    • @komlosn81
      @komlosn81 4 ปีที่แล้ว

      @@GreenCottageDIY Köszi. Amúgy alu vezetéket réz vezetékkel hogyan lehet párosítani? A lámpám rézvezetékes, a falban aluvezeték van. Csokival rákötöttem, nem fog kigyulladni?

  • @csopi2881
    @csopi2881 5 ปีที่แล้ว +2

    Nagyon jó tesz volt! Még tényleg lehetett volna egy kicsit boncolgatni a témát. Érdekes volt látni hőkamerán. De a probléma nem is a biztosító utásn van. Hanem az aljzatok meg a hosszabbítók. A hosszabbítókat nem tesztelnétek?

  • @Gricoful
    @Gricoful 5 ปีที่แล้ว +1

    Nem a vezeték a gond, hanem a laza, oxidos/elöregedett kötések a dobozokban. Itt nagy az átmeneti ellenállás, ezért itt gyulladnak ki a vezetékek . Egyszerű Ohm törvény . Persze ha amúgy minden szabályos .... ( N3szt0r < pont hogy a lényeget nem takarja )

  • @adammeszar6205
    @adammeszar6205 5 ปีที่แล้ว +5

    Sziasztok. Régóta nézem a videókat. Ebbbe a témába nem kellett volna bele vágnotok. Igen nagyon számít a vezetékek száma egy védőcsőben. Számít a keresztmetszet. A feszültség esés is.

  • @cadsite
    @cadsite 5 ปีที่แล้ว +2

    Tisztelt Uraim, senkit meg nem bántva, a kábelek méretezését a "MSZ 13207:2000-0,6/1 kV-tól 20,8/36 kV-ig terjedő névleges feszültségű erősáramú kábelek és jelzőkábelek kiválasztása, fektetése" és terhelhetősége szabvány írja elő. És otthon ne kezdjünk el számolnást, szerelés bízzuk szakemberre. A videót valóban remek.

  • @ef9276
    @ef9276 2 ปีที่แล้ว

    1. "Nem olyan rossz ez az alumínium vezető." Ami a melegedést illeti, a hűtés az a felületen át történik. Azonos keresztmetszetű vezetőknél az alumínium ellenállása 1,6-szorosa a rézének. Így azonos melegedéshez a Joule-féle képletben a másik szorzótényezőt, az áram négyzetét kell megfelelően csökkenteni, 1/1,6-ra azaz az áramot 1/1,28-ra. Így adódik az, hogy az egyforma keresztmetszetű Cu és AL vezetőknél a Cu csak 28 %-al többre terhelhető, ami valóban nem egy mellbevágó különbség. De a másik szempontnál, a feszültségesésnél a réz jósága jobban érvényesül, azaz a rézvezetőnél ugyanakkora feszültségesés 1,6-szor akkora áramnál áll elő. Feszültségesésnél a "nem olyan rossz ez az alumínium" már nem annyira áll meg.
    2. Egy szó nem esett a szigetelésről, pedig a vezeték melegedésénél az elsődleges szempont az, hogy a PVC szigetelés hőfoka ne lépje túl a 70 ° C-t. Inkább értelmes, mint nem tervezésnél és megvalósításnál a PVC olvadása nem fordul elő (150 ° C fölött valahol, ez sok mindentől függ). Ugyanakkor a PVC öregedését az élettartama alatt elszenvedett összes hőmérséklet befolyásolja, azzal együtt, hogy az egyes hőmérsékleteken mennyi ideig henyélt. Tehát lehet, hogy a 60 ° C-t sem érdemes megközelíteni se. Persze, az öregedés az elsősorban nem a zárlatban fog megnyilvánulni, hanem például abban, hogy ha hajlongatják, eltörik; ami ritkán fordul elő egy épületben, falban, csőben szerelt vezetéknél, de akkor is ez a méretezés alapja.
    3. A közölt táblázat nem a szabvány táblázata! Ez a táblázat egy sajnálatos szerkesztési hiba eredménye, egy amúgy méltán híres szakkönyvből kritika nélkül átvéve. Konkrétan az utolsó oszlop az, a videoban sokat hivatkozott 10 A-es túláramvédelem, ami nincs benne a szabványban. Hadd idézzem be viszont az említett szakkönyv következő oldalról a tanítást: Ha a terhelhetőséget megállapítottuk, akkor a biztosító áramerőssége a terhelés értékéhez legközelebb eső, annál kisebb ( vagy egyenlő) legyen. Ennek van értelme, 22 A megengedett terheléshez 10 A-es védelemnek, annak nincs. Csoda, hogy ez nem tűnik fel sosem... Az egész onnan indult, hogy a szabvány egy régebbi kiadásában minden vezetékterhelhetőséges oszlop mellett volt egy túláramvédelem oszlop. Annak is volt értelme.
    4. Ugyanakkor ezen videoban szereplő táblázat alapjául szolgáló szabványt alig 24 éve vissza is vonták, mert alig 25 éve új szabvány jelent meg. Ami szerint teljesen alapértékként a másfeles réz falban, csőben, 30 ° C környezeti hőmérséklet mellett 14,5 A-rel terhelhető, és ehhez kiváló a 13 A-es kismegszakító.
    Ennél pongyolábban még kakaós csiga sütésnek nekiállni sem érdemes.

  • @horvathzoltan666
    @horvathzoltan666 5 ปีที่แล้ว +14

    Soha nem szoktam kommentelni videó alá, de most kinyílt a bicska a zsebemben...
    Az összes hozzászólásba megy a villanyszerelő duma, meg hogy ehhez mennyire kell érteni és most aztán mindenki fel fogja gyújtani a házát.
    1) Ha figyelmesen megnézitek a videót újra, akkor nem azt mondták, hogy állj neki otthon villanyt szerelni.
    2) Ha valaki a házába kérdezés nélkül cserél egy kábel és rossz méretet választ, az szerintem vessen magára.
    3) Ez a videó nem ötlet adónak készült, hanem olyan dolgot próbál megmutatni, amit mindenki tud (mindenki tudja, hogy melegszik a kábel a falba) de sokaknak szerintem fogalma nincs, hogy miért nem játék az áram.
    Ugyan akkor... Több típus volt a villanyszerelőkből a kommentezők között: volt aki számokkal dobálózott és bizonygatta, hogy milyen okos, volt aki poénosra vette a figurát és volt aki csak beírt, hogy olthasson. De melyik villanyszerelő lesz szíves olyan segítőkész lenne, mint ők? A napokban jött ki hozzánk egy villanyszerelő kismegszakítót cserélni, mert zavart, hogy a mosógép működése közben búg a megszakító. Kezdésnek lebaszott, hogy ezért miért hívtam ki, ez ilyen és ezzel nem kell foglalkozni. Majd én győzködtem, hogy lehet, hogy ez ilyen, de mivel nem szeretném a kócerájt felgyújtani, így szeretném, ha kicserélné. Kér egy széket és mint egy 13 másodperc alatt kicserélte... hát nem talán volt 20mp, mert nem találta a csavarhúzóját. Majd közölte velem, hogy 6000Ft lesz, kivéve, ha kérek róla számlát. Ja és ezért ennyi, mert éppen erre volt dolga, más különben a kiszállást is fizetni kéne, de ettől most eltekint. (ugye mennyire k...va jó fej??)
    Tényleg ennyit tanultál? Tényleg ez az áratok? Egy nagy lófaszt!!!
    Csak Ti hiszitek, hogy minden ember hülye és senki nem tud megcsinálni semmit és minden ember fogalmátlan gyökér. Nyilván egy elektromos autó fali töltő bekötéshez hívok szakembert, hogy ott tényleg tudni kell, hogy milyen kábel és hogyan kötöd és hova, de a falba kicserélni egy kábelt, amiről egy hűtő megy, nem kell egy szakember gárda és nem kell az a lenéző stílus, amit Ti "nagy emberek" képviseltek. A maga szakmájában mindenki többet tud a másiknál, de láttatok már cukrászt főzős műsor alá kommentelni, hogy mekkora gyökerek vagytok, mert a vajat jobban kellett volna olvasztani és autó szerelőt beírni egy jármű teszt alá, hogy fogálmatlanság miatt jobb lenne, ha mással foglalkoznátok?
    A videó ~20 perce alatt kb 5x mondták el, hogy a SZABVÁNY szerint ezen kábel elé egy 10A-es megszakítót kell tenni. Akkor hiába tesztelik 30A-en a kábelt és hiába mutat bármilyen értéket, az a kábel akkora terhelést soha nem fog kapni. Tehát a teszt nem arra mutatott rá, hogy hogyan tudod 10 perc alatt leégetni a házad, hanem megmutatta, hogy a kábel a gyakorlatban egy elképzelhetetlen terhelés mellett hogyan viselkedne. Ettől még nem tud így viselkedni, mert a porszívó után bedugott vasalónál már le is kattan a megszakító és csak a káromkodás marad és nem a leégett ház.
    Itt van két ember, aki próbál egy kicsit segíteni az embereknek, hogy az ilyen 6000Ft-os 20mp-es munkáktól mentesüljön, aki nem fél megfogni egy csavarhúzót, mert amíg lesz ember, aki ezeket az árakat kifizeti, addig sajnos el is kéri mindenki.
    És még mielőtt kapom az oltást... Nem azt mondom, hogy az ön jelölt villanyszerelő tervezze meg a saját háza villamos rendszerét és kösse be, majd dőljön hátra, mint aki jól végezte a dolgát. Főleg ne egy ilyen sok tényezőt mellőző teszt alapján. De legalább felnyitja azok szemét, akik beköltöznek egy 80 éve épült házba, hogyha más nem, akkor a hegesztő bekapcsolás előtt, vegye le a konnektort és nézzen be mögé, mert bizony mahar por és hamu lehet az, amiért előtte keményen dolgozott.

    • @lesslie816
      @lesslie816 5 ปีที่แล้ว +4

      Minden szavaddal egyetértek!

    • @GreenCottageDIY
      @GreenCottageDIY  5 ปีที่แล้ว +4

      Nagyon szépen köszönjük a hozzászólást. Mi ilyet nem írhatunk de tetszik :)

    • @horvathzoltan666
      @horvathzoltan666 5 ปีที่แล้ว +4

      ​@@GreenCottageDIY nem gondolnám, hogy Ti nem állhattok ki saját magatokért... persze tény és való, hogy egy véget nem érő szó csata lenne a komment szekcióban, ha ezekbe a beszélgetésekbe bele állnátok, de attól még, nem feltétlenül kell szótlanul tűrni azt a sok szitok, szenny kommentet, amit minden videó alatt kaptok...
      2-3 hozzászólást leszámítva mindig jönnek a "szakik", akik kiadják magukból, hogy miért volt hülyeség, amit mutattatok.... De abba egyik se gondol bele, hogy ezek a megoldások nem a fizetett sok ezer forintos tökéletes megoldások, hanem az, amit otthon bárki el tud végezni magának kb nulla forintból és a semminél ezerszer jobb megoldás
      továbbá személyes véleményem és tapasztalatom, hogy a "szakik" 80%-a a "jóvanazúgy" elvet vallva még sok ezer forintért is nagyobb rakás szemetet csinál, mint az aki nem ért hozzá és ilyen videók alapján próbálja megoldani azokat a problémákat, amik egy ház körül adódnak

    • @rablobanda
      @rablobanda 5 ปีที่แล้ว +2

      @@GreenCottageDIY valószínűleg azért horkantak fel a nagy villanyszerelők, mert tudják, hogy az efféle videók megnyugtatják az aluvezetékes házat/lakást vásárlókat, és ahelyett, hogy vezetékcserével kezdenék a felújítást (azaz hívnának egy villanyszerelőt, és adnának neki 400 ezer forintot), vesznek egy maréknyi wagot 2000-ért, és felújítják a kötéseket.
      néhány hónapja körbejártam a témát, így már a vdeó előtt megvolt az álláspontom, de köszi, hogy megerősítettetek! indukciós főzőlapnak, klímának be lehet húzni egy-egy szál rézvezetéket, de hogy a led izzókhoz, vagy az olyan konnektorokhoz futó drótokat is cserélni kelljen, amikről néha működik egy porszívó (vagy egyéb basic háztartási cuccok), az erős túlzás lenne.
      az aluvezetékekkel dolgozni kényelmetlenebb, mint a rézzel, ez tény. nem olyan jól blankolható, mert törik. van egy kis veszélyforrás is abban, hogy a 3 évtized alatt elöregedett szigetelésen lehet repedés, és a kontárt akár meg is rázhatja az áram. de ezekkel az átlag tulajdonos együtt tud élni, mert az esetek 99,99%-ában nem is találkozik a vezetékekkel.
      szóval leginkább arról szól ez a démonizálás, hogy:
      - a villanyászok nem szeretik az aluvezetéket, mert több vele a macera,
      - a vezetékcserék jól jövedelmező projektek (a modernizációra eleve könnyen rábeszélhető az átlagember, hát még akkor, ha veszélyesnek nevezik a régit).

    • @erlakijeno3456
      @erlakijeno3456 5 ปีที่แล้ว +1

      @@rablobanda A "... be lehet ..." és a "... be kell ...", nálad úgy érzem, csak mint opció szerepel. Nem vagyok végzett vill.szerelő, de van némi rossz tapasztalatom a 70-es évek -akkoriban megfelelő- kivitelezésével.
      Ami neked "basic háztartási cucc", az nekem majdnem -egymagában(!)- kigyújtotta a lakást (hűtő, és nem az ezer éves fajta...). Pusztán az elöregedett "cuccok" miatt a falban.
      Aztán ilyen pl.: a tömör alu vezeték megspékelve némi sodrott rézzel. Természetesen csak összetekerve egymással, mert az úgy a "szakszerű"! Bár ez a megoldás a vill.szerelők álmoskönyve szerint nem jelent túl sok jót...
      Ilyen gyakorlatilag az elosztó dobozokban levő kötések összessége. Merem állítani, hogy szinte kivétel nélkül. A régi csavarós, fém rugóbetétes kötések nagy valószínűséggel már megadták magukat. És hiába nem rézből van a betét, ott az alumínium vezeték szintén korrodálódik. Tapasztalatból mondom, hogy egy beltéri világítás folyamatos teljesítményével terhelve melegszik, melegedhet rendesen.
      Szóval, szerintem: ezt a témát elbagatellizálni nem biztos, hogy jó megoldás! Főleg a "kaptárakban" = panelokban. (Én is ott lakok, egyelőre...) Természetesen nem azt mondom, hogy kezdjen el félni mindenki, de nem árt odafigyelni az ilyen eshetőségekre.

  • @laszlofarkas5066
    @laszlofarkas5066 3 ปีที่แล้ว +1

    Jó a videó! De a vezeték hossza is elég jelentősen befolyásol mindent!
    Itt legalább 15 méteres darabokkal kellett volna tesztelni nem 70cm vezetékekkel.

    • @attilakovacs7267
      @attilakovacs7267 3 ปีที่แล้ว

      Én is ezt mondom legalább egy 15 m-es vagy hosszab vezetékel esteleg wagos toldással ! Pl lakás vezetékelés terhelhetőség szimulálása . Számit a vezeték hossza , átmérője , környezeti hömérséklet magyarul vezeték " hütése ", ja és a hurokellenállás ( kötések stb )

  • @thepoli85
    @thepoli85 5 ปีที่แล้ว +5

    Azért remélem senki nem gondolja úgy hogy nagyon régi aluvezetékelt házakban nem kell kicserélni semmit csak folyamatosan egyre több fogyasztót rákötni.
    Az aluval az a baj, hogy sokkal ridegebb mint a réz. A hajlításokat sokkal kevésbé tolerálja törés nélkül. Miután megreped/ törik a szigetelés alatt nem vehető észre és ha túl nagy biztosíték van rajta akkor még kicsit összeérve a 2 fél törött vezeték 1ponton nagyon nagy ellenállás keletkezik és ezáltal azon a ponton kezd el hirtelen melegedni. Akár ív is keletkezhet 30A környékén ami leégeti a szigetelést és ez után összeérhet a fázis a földeléssel. Sok embernél nem lesz ilyen nagy baj. De ha belegondol valaki hogy mennyit spórol hogy nem cserél előírt vezetékre és mennyi utólag kicserélni a szétégett vezetéket? Én inkább hiszek a szakembereknek, hogy jobb biztonságra méretezni. Arról nem is beszélve ha tovább terjed a tűz és leég a ház vagy lakás.
    Ez a teszt csak azt mutatta meg, hogy egy hosszabbító ilyen vezetékből pár perc alatt csak 60 fokra melegszik fel. De a gagyi hosszabbítók sokszor 0.75 mm² keresztmetszetűek amit nem lehet ekkora árammal megterhelni.
    Arról nem is beszélve hogy a meleget a veszteséghő adja ami nagyobb keresztmetszetű vezetéknél kisebb ugyan akkora áramnál. Így kevesebb lessz a villanyszámlánk.

    • @EROGEP
      @EROGEP 3 ปีที่แล้ว

      "Az aluval az a baj, hogy sokkal ridegebb mint a réz." Itt a lényeg, de ez szóba se került

  • @NeufeldDani
    @NeufeldDani 5 ปีที่แล้ว +12

    Ne haragudjatok de Butaságot beszéltek. Az alumíniumot cserélni kell. Szakemberként mondom, hogy rengeteg bajt láttam már belőle. És a táblázat értékeit nem szabad figyelmen kívül hagyni.

    • @hunsystem2903
      @hunsystem2903 5 ปีที่แล้ว

      Neufeld Dániel Milyen kötéseket kell alkalmazni?

    • @6234roli
      @6234roli 5 ปีที่แล้ว +2

      Nem az aluval van a gond! A kötés és a blankolási hiba szokott problémát okozni. A kuporfixes kötés szakszerüen alkalmazva régebben sem okozott problémákat (lásd az újabb építésű paneleket), de manapság még ajánlott újra kötni kontakt pasztával ami egy tuti biztos megoldás. Mindig a kókány összecsavart szigszalagos kötésből van lakástűz és a nem megfelelő belevágós blankolásból! Ezen felül sok régi épületben nem ritka, hogy 1 vagy 1,5 mm2 alut használták külön biztosítás nélkül (simán rákötötte a nagyeszü a villanyórára) .

    • @rablobanda
      @rablobanda 5 ปีที่แล้ว +3

      ahogy 6234roli is írta, nem a vezeték anyaga a probléma.
      akár alu, akár réz, probémát okozhat, ha nem megfelelő a biztosíték. például ha a hülye lakástulaj bosszankodik, hogy lebassza a kismegszakítót valamilyen eszköz, és inkább tesz a 10-es helyére egy mittudomén 32 amperest. ekkor nem az aluvezeték a hülye. ezt rézvezetékkel is eljátszhatja, ugyanolyan balesetveszélyes a helyzet. (nem garantált a baleset így sem, de a szabványtól való eltérés veszélyt hordoz magában.)
      rézvezetéket is lehet szarul blankolni, és rossz technikával kötni. az alumíniumvezetékek azért váltak démonná, mert az átlagjózsik nem tudták, hogy a vörösréz és az alumínium nem barátok, így sokan belefutottak abba a hibába, hogy például egy konnektoráthelyezésnél a régi alu drótot megtoldották egy kis rézzel - mert az volt kéznél... ma már ezt simán megoldod wagoval, és semmi baj nem lesz belőle. csak a nagyeszűeknek nem volt wagoja, csak kötöttek egy masnit a két drótból... :D
      illetve sajnos a régi konnektoroknál gyakran előfordult, hogy 1-2 centis csupasz drót volt a kötésnél, mert szartak a precizitásra. pára és zsírlecsapódás, por, bekötődobozba begyűrt tapéta, blabla. ezek a veszélyforrások, nem maga a vezeték. rézzel is lehetne ugyanilyen szar helyzeteket kreálni.
      a lényeg, hogy az alu rendszereket nem muszáj cserélni. szerencsére egyre kisebb áramigényű fogyasztókat használunk a háztartásokban. azokat tökéletesen kiszolgálja egy precízen újrakötött alumínium alap.
      van néhány olyan fogyasztó, amit nem érdemes alumíniumra kötni (indukciós lapok, klíma), de azok miatt nem érdemes a meglevő vezetékeket cserélni, általában egyszerűbb és ésszerűbb a bővítés.

    • @6234roli
      @6234roli 5 ปีที่แล้ว +2

      @@rablobanda Teljesen egyet értek veled CritiCube. Aki ezeket nem tudja ne szereljen villanyt vagy tényleg cseréltesse ki rézre az egészet. Régen sem tudták sokan ezeket és most sincs ez sokszor máshogy ahogy látom. Sok magát szakinak való emberke a mai napig nincs tisztában az alu tulajdonságaival (merev, törékeny, hőre tágulékony stb) és a rézzel való reakcióba lépésével.

    • @hunsystem2903
      @hunsystem2903 5 ปีที่แล้ว

      @@rablobanda Köszi a részletes választ! A blankolásnak csak annyi titka van, hogy elég fél cm et leszedni?

  • @amonraa71
    @amonraa71 5 ปีที่แล้ว +8

    Sziasztok.Szoktam titeket nézni,de ezt a videót nem tudom hova rakni.Alumínium vezetékről beszéltek amit már 10-15 éve nem is használnak és már nem is engedig beszerelni.Persze érdelességnek jó,de olyan ez a videóó,mintha 40 évet visszatekertünk volna az időben és mutogatjuk az alu vezeték terhetőségét.Anno bőven tudta az alu amit tudnia kellett,hiszen nem ment más róla csak a hűtő meg a rakéta porszívó.De az idő változik és rengeteg áramzabáló gépezet került be a lakókörnyeztetbe.Ezt az alu már képtelen elviselniAz idő vasfoga is kikezdi az alut,mert ha az el kezd anyagában megrepedni ott megeszi magát..Másodsorban azért nem értem avideó lényegét,mert aki a szakmánkban van annak nem kell ez a videó aki meg nem hát nem is tudom,hogy neki álljon villanyt szerelni mert ez igen kevés hiszen még rengeteg dolgon áll vagy bukik a dolog.Hasonlónak mondanám a gázszerelést.Remélem nem akartok egy-"Hogyan szereljünk otthon gázt" videót.Szóval érdekesnek látványos ,de most kinek is szól?

    • @arehy80
      @arehy80 5 ปีที่แล้ว +3

      Nagyon el vagy tévedve. Még hogy aluminiumot nem használnak. Csak példa képpen keress légyszi nekem olyan légkábelt ami nem aluminíum. Ja és nem arra gondolok, amivel ki lehet váltani, mert tudom, hogy ki lehet, de ha rákeresel, hogy "légkábel" csak alut fogsz találni. Vastagabb vezetékeknél is sűrűn alut használnak, mert rézből megfizethetetlen lenne. A 2,5 mm2-es aluval semmi baj, amitől féleni kell pl. az 1 mm2-es, ami 16 A-es kismegszakítóval van biztosítva. A lényeg, hogy ha megfelelően van méretezve, akkor semmi baj az aluval (és a méretezést nem csak melegedésre értem, hanem feszültségesésre, ami általában sokaknak eszébe se jut).

    • @amonraa71
      @amonraa71 5 ปีที่แล้ว

      ​@@arehy80 akkor félreértettél.Nem általánosságban beszéltem.Végig nézted a videót.Miről szól a film? Légkábelekről?Földkábelekről?Mert ott is van alu.Nem ,hanem vezetékekről amiket a lakásban raksz be.Senki nem vesz már alut ami van itt a nagykerben nálunk itt rohad ránk.Már az MM fal se alu.Szerencsére már csak mutatóban van pár méter mert elviszik kötözni szőlőkarót kötni.Viszont kint a kábel csarnokban nagy része alu.De nem is arról szól a videó....

    • @Robic2ek
      @Robic2ek 5 ปีที่แล้ว +1

      @@arehy80 feszesésre...
      A vezeték köszöni szépen, a feszesést pont leszarja. A rajta keletkezett hőmennyiséggel viszont nagyon el van foglalva. Pontosság kedvéért a Szigetelés számára fontos. A réz köszöni jól el van lágyulási hőmérsékletig.
      Fontos a gyakorlat. De attól még ne felejtsük el, hogy honnan is jönnek az alapok!

    • @arehy80
      @arehy80 5 ปีที่แล้ว

      @@Robic2ek Na ez nem volt más csak egy kötözködő hozzászólás, de mondani nem mondtál semmit

    • @arehy80
      @arehy80 5 ปีที่แล้ว +1

      @@amonraa71 De ha megfigyelted a videót, nem is kimondottan az aluról szól. Az alu a végén került bele mint érdekesség. Amin én meglepődtem, hogy a legtöbb embernek pont a videó egy mellékszála marad meg. Mint ha az a videó csak az aluról szólt volna Miért? A válasz egyszerű: Hogy bele lehessen kötni. És ez a legtöbb negatív kommentelőre igaz. Egyébként teljesen igazad van, hogy már nem használnak alut családi házakba, de nagyon sok helyen régről megmaradt, és pont ezért lehet ez érdekes valakinek. És amint említettem, nem ott fog gondot okozni az alu, ahol 2,5 mm2-es van (mert a videóban azt teszteltek).

  • @ErniefromhCanada
    @ErniefromhCanada 2 ปีที่แล้ว

    Nem rossz a teszt, mondjuk általános iskolai fizika órára.
    De jó lenne egy realisztikus teszt is, mondjuk gipszkarton falba épített hőszigetelésben futó, védőcsőbe húzott vezetékkötegek közé tenni szondát, és úgy mérni a hőmérsékletet, de nem 3 percig, hanem 2 órát.

    • @lesliew67
      @lesliew67 ปีที่แล้ว

      Nade egy 1.5-ös kábel 16A-es biztivel levédve, ritkán megy 2 órán keresztül 20-25A-rel! 😉

    • @ErniefromhCanada
      @ErniefromhCanada ปีที่แล้ว

      @@lesliew67 ja, igazad van. A biztonsági öv is ritkán kell.

    • @lesliew67
      @lesliew67 ปีที่แล้ว

      @@ErniefromhCanada Szerintem nagyon is tudod, hogy kettő nem ugyan az, de azért jól esett cinikuskodni pár karakter erejéig. Egyébként az egyik haverommal esett meg több kb. 20 évvel ezelőtt. A 21 sz. főúton, Erőmű magasságában, full részegen vezette a BMW-jét. Nem ment lassan, mert amikor leesett az útról az egyik út menti fának ütközött neki a kocsi jobb oldalával. A motor a váltóval együtt kiszakadt és kb. 50 méterrel odébb parkoltak le a kocsihoz képest ami kiflibe rá volt gyógyulva a fa törzsére. Amikor a mentősök kiértek látták, hogy egy kocsi fel van csavarodva a fára, a tűzoltók pedig épp ténykednek körülülötte. Bele néztek a kocsiba, látták, hogy üres. Kérdezték a tűzoltókat: Hol a halott? Azok meg odébbra mutattak, hogy ott alszik békésen! Mivel a haver nem volt bekötve, az ütközéskor valahol-valahogy kicsúszott a kocsiból. Ütközés után tompított a szántóföldön, majd amikor magához tért, oda ment a kocsihoz, kivette a birkaszőrt az ülésről, a kocsitól pár méterre leterítette a földre és elaludt rajta. A lényeg. Ha be lett volna kapcsolva, biztosan meghal. Nem állítom, hogy követendő példa a biztonsági öv be nem kapcsolása, de TÉNY, hogy valamikor pont azért marad életben valaki, mert nem használta azt.

    • @ErniefromhCanada
      @ErniefromhCanada ปีที่แล้ว

      @@lesliew67 Nem cinikusság, muterom simán megoldja.

  • @bundafules6329
    @bundafules6329 2 ปีที่แล้ว

    Bocsi, de egy nagyon fontos tényezőről elfeledkeztetek! A vezetékhosszról. Nem mindegy hogy milyen hosszú, ha vettetek példának egy kb70cm vezetékdarabot az persze hogy nem melegszik mert kisebb az ellenállása mint a 10 méteresnek ez nem mérvadó mérés mert ilyen vezetékhossz nincs egy lakásban sem ami kb 1 méter alatt van.

  • @gsandor73
    @gsandor73 5 ปีที่แล้ว +2

    Sziasztok. Azért egy érintős szondával kéne mérni, mert így a környezet hőmérsékletet is beleméritek. Sajnos nem hiteles a mérés. Ezt a fajta mérést mi nem szoktuk alkalmazni mert nem tudjuk garantálni a hitelességét. Amúgy alu ki réz be.

  • @mzsyt
    @mzsyt 5 ปีที่แล้ว +9

    Srácok! Hívjatok vendég szakembert az ilyen témákhoz! Szeretem a barkácsolós videóitok, de amikor elektromos/villamos dolgokhoz nyúltok azt rossz nézni. Egyértelmű, hogy nem értetek semmit a témához (és tényleg semmi bántószándékkal mondom). A két legalapabb mennyiségeket is úgy keveritek, hogy az valami extrém. Nem vicc, anyukám szakszerűbben fogalmaz (tény, hogy neki mind 2 fia és férje is villamosmérnök), és itt nem arról van szó, hogy elvárnám, hogy tökéles szakmai nyelvezettel beszéljetek, de legalább egy mondatban ne keverjétek az áramerősséget és feszültséget (hozzájuk tartozó mértékegységeket). Arról nem is beszélve, hogy az egész fizikáját nem ismeritek/értitek. A ti érdeketekben javaslom, hogy az ilyen jellegű videókat vagy felejtsétek el vagy hívjatok vendégszakembert. Nektek sem lenne jó egy per a nyakatokba (félrevezetés, megtévesztés, gondatlanságból elkövetett súlyos testi sértés/ vagyoni kár okozása, stb.), és azzal a tudattal se lenne könnyű élni, hogy a ti ajánlásotokra valaki otthon kókányol aztán leég a háza, ne adj isten valaki megsérül-meghal. Továbbra is szívesen nézlek titeket, de az ilyen videókat meg se fogom nyitni, ha nem látok az indexképen egy szakit veletek. Értelemszerűen így ajánlani se tudlak más barkácsolóknak.

    • @rablobanda
      @rablobanda 5 ปีที่แล้ว +3

      de itt semmiféle kókányolásra való felhívás nem volt. egyszerűen azt nézték meg, hogy a különféle vezetékek valóban annyira eltérnek egymástól, mint azt a szakmabeliek állítják. és ha nem is tértek ki minden aspektusra, azt egészen jól bemutatta a videó, hogy a vékony/vastag sodort/tömör rézvezeték és az alumínium vezeték nem olyan sokban tér el.
      de legfontosabb információként megállapíthattuk: mind jóval többet kibír, mint a megengedett maximum. nem mondták, hogy a megengedett maximumot túl lehet lépni, sőt.
      csak megnyugtatásul közölték, hogy az csak rémisztgetés, hogy pl az alukábel elég a falban, vagy hogy a 1,5 mm2-es rézvezeték ne lenne elég a mai háztartási gépeknek. merthogy: ha a kismegszakítók az előírásoknak megfelelően vannak beszerelve, akkor a vezetéken nem fog múlni a működés, legyen az bármilyen vezeték a teszteltek közül.

    • @szucszoli89
      @szucszoli89 3 ปีที่แล้ว

      ​@@rablobanda Na látod, ha te arra a (téves) következtetésre jutsz ebből a videóból, hogy ezek jóval többet bírnak ki az előírtnál, akkor nem veszed figyelembe a gyártói előírásokat és a valós élethelyzeteket, amiket egy 30 perces tesztvideóban nem lehet előidézni. Ergó mi lenne, ha valaki az autódat úgy szerelné meg, olyan nyomatékkal húzná meg a csavarokat, úgy kötne be valamit, hogy nem veszi figyelembe a gyártói előírásokat? Lehet, hogy évekig menne az autód és semmit nem vennél észre a működésében.. és pont ez a lényeg, hogy lehet, hogy évek múlva fog csak előjönni a rossz szerelés miatti probléma és mindez azért, mert azt hitted, hogy elég tájékozott voltál.

    • @rablobanda
      @rablobanda 3 ปีที่แล้ว

      @@szucszoli89 ne ugass, hanem bizonyits. teszteld a vezetekeket 24 oran at, es ha elojon olyan hibajelenseg, ami 30 perc alatt nem, akkor szolgaltattal erdemi informaciot is. amig nincs bizonyitekod valamire, addig alaptalanul allitasz valamit.

  • @bozontosjeti
    @bozontosjeti 5 ปีที่แล้ว +11

    Uraim!
    Mint szakmabeli az tudom csak mondani, hogy nagyon felelőtlen kísérletet ez! Érdekességek kiváló lenne, de csatlakoznék az előttem kommentelőkhöz, hogy ez inkább a szakmában nem jártasok bíztatása felelőtlen, élet- és tűzveszélyes szerelések elvégzésére!
    Az ilyen dolgokat hagyjuk inkább a szakemberekre!

  • @alfae-lab8289
    @alfae-lab8289 5 ปีที่แล้ว

    Érdekes videó. Mi az a fogyasztó ami 30A-t eszik 230V-on, pláne 1 fázison? Hmm kb 7000kW. Nekünk 1 fázisú 16 A-s bekötésünk van, a lakás pedig az 50 években épült aluvezetékes. Nem lehet kicserélni mert be van falazva. Megkérdeztem a sógorom ki e tudja cserélni a vezetéket? Mondta hogy ő csak behúzót hálózótokkal foglalkozik, mert szerinte csak külső hálózat kiépítésére van lehetőség. Megnyugtatott hogy ha 3,5 kW fölé nem megyünk nem lesz semmi baj. A biztonság kedvéjért felújította az kötéseket, most hogy alunál 10 évente javasolt felújítást végezni. és a hálózat nem fogyaszthat 3 kW többet 10 percnél tovább. Én is foglalkozom elektronikával és villamos dolgokkal. A közeljövőben egy 10KW napelem rendszert akarok építeni, hogy el tudjam látni a házastársunkat, meg a maradék energiával tönkretenni dolgokat, mert magyarban olyan csatorna nincsen. Olyasmiket szoktam csinálni mint ez a csóka...
    th-cam.com/users/Photonvids
    Amit én csinálok azt senki se csinálja utánam én profi vagyok benne. :)

    • @GreenCottageDIY
      @GreenCottageDIY  5 ปีที่แล้ว

      Nagyon érdekes, keress minket bátran érdekel a dolog beszéljünk róla van egy meghívásod.

    • @alfae-lab8289
      @alfae-lab8289 5 ปีที่แล้ว

      @@GreenCottageDIY Pontosan mely része a kommentemnek? A villamos kísérlettel kapcsolatban csak annyi, építsetek egy modell mini hálózatot kábel csővel, kábeldoboz, csatlakozásokkal kötéssekkel, konnektorral együl, majd vigyétek el a Budapesti műszaki egyetem villamos laborjába. Ott szakemberek letudják tesztelni a rendszert, és pontosabb eredményeket kaptok. A meghívást mire értsem? A műsorba mint vendék?

  • @GamerZz6
    @GamerZz6 3 ปีที่แล้ว

    panelba mindenhova 6mm es alu vezeték van :D konektoroknál és kapcsolóknál is :D

  • @nagylaci79
    @nagylaci79 5 ปีที่แล้ว +3

    Ne haradudjatok de ez felháborító! Összes vissza beszéltek olyanokat hogy az hajmeresztő! Abban a tablazatban nem a minimális, hanem a vezetekek max terhelhetosege van. Alu vezeteket meg már jó ideje nem is lehet kapni. Amatőr barkacsoloknak megteveszto es ÉLETVESZÉLYES! Senki se nyúljon olyan dologhoz amihez nem ért es meg is ölheti!!!

  • @Wolfika419
    @Wolfika419 5 ปีที่แล้ว +1

    Az új szabványok és a környezetvédelem miatt/hőterhelés stb,/ inkább a vastagabb vezetéket kell használni....új szabvány

  • @mumus05
    @mumus05 5 ปีที่แล้ว

    Tapátavágó késsel nem blankolunk vezetéket, mert sérül a vezeték és szűkül a keresztmetszete. És ez ugye tűzveszélyes.

  • @attilamolnar446
    @attilamolnar446 5 ปีที่แล้ว

    Ez nagyon nem reális teszt