Voda a vodní filtry 2.díl, praktický průvodce

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 31 พ.ค. 2023
  • 2.díl podcastu o vodě navazuje na rozhovor s RNDr. Jiřím Polmanem, CSc., ve kterém jsme probírali aktuální kvalitu vody v Čechách a zda je vhodné vodu z vodovodu a studny filtrovat.
    V tomto dílu jsme k rozhovoru přizvali také Ing. Milana Vrbu, průmyslového konstruktéra a stavebního inženýra, specialistu na vodní filtry z H2Onanotec, české značky, která se zaměřuje na inovativní filtry s aktivním uhlím.
    V rozhovoru si ještě jednou přiblížíme, zda je nutné a vhodné vodu filtrovat, jaké jsou benefity a rizika filtrace, jak se můžeme orientovat na trhu s vodními filtry a jaký filtr je vhodný pro naše konkrétní účely.
    Jaké jsou rozdíly v jednotlivých filtrech, co filtry umí a co naopak ne, na co si dát pozor a jak filtrace na bázi aktivního uhlí funguje, o tom se dozvíte ve videu.
    1.díl podcastu o vodě naleznete zde:
    • Fakta o vodě - zdroj ž...
    Rozhovorem provází předsedkyně spolku Svět non toxic, z.s. Pavla Pavlištová
    instagram / pavlanontoxic
    Komunita Svět non toxic
    www.svetnontoxic.org
    fb
    / www.svetnontoxic.org
    Video a zvuk : Matěj Rychtařík, www.cinemavision.cz
    Pokud se rozhodnete pro nákup vodního filtru značky H2Onanotec, můžete využít slevu pro komunitu a sledující Svět non toxic, s kódem NONTOXIC10.
    Děkujeme tímto H2Onanotec za podporu filozofie non toxic.

ความคิดเห็น • 14

  • @user-fy5oi7pt4o
    @user-fy5oi7pt4o 5 หลายเดือนก่อน +3

    Dobrý den, moc děkuji za podcast a za vše, co děláte! Voda z kohoutku nám moc nechutnala, hledali jsme vhodný filtr, ale pořád žádný nenacházeli, nakonec jsme skončili u binchotanových tyčinek. Po tomto podcastu a studiu informací jsme se ale rozhodli do filtru investovat a pořídili doporučovaný od značky H2O Nanotec (IMT-D5) a chuť vody je neskutečná! Jiná už nám nechutná :) Takže moc, moc děkujeme a těšíme se na další doporučení!

  • @andrearafajova698
    @andrearafajova698 5 หลายเดือนก่อน +1

    Moc děkuji za tento druhý díl o filtraci vody, byl perfektní💦🚰. Velmi také oceňuji názorné ukázky filtrů! 💙

  • @jitkadankova
    @jitkadankova 4 หลายเดือนก่อน

    Praktické informace o tom, co od filtrů pitné vody čekat a co ne. Moc děkuji za video!

  • @stanafischerova5490
    @stanafischerova5490 5 หลายเดือนก่อน

    Moc děkuji za shrnutí, i když pro mě z něho vyplývá, že v mé situaci není zdravé východisko, jen hledání nejmenšího zla. Žiju v USA a už dva roky nebydlím nikde dlouhodobě, někdy zůstanu pár měsíců (max 3) v pronájmu a pak cestuju po přírodě neustále z místa na místo a spím v autě. Vodu jsem do teď nabírala do nerezové lahve z "water fountains" ve veřejných místech jako posilovna nebo návštěvnické centrum v národních parcich a podobně. Většinou jednou denně (z videa chápu, že celý den je špatně i kdyby voda byla na začátku v pořádku). To, že je voda v USA horší z mnoha důvodů nez v ČR jsem věděla, ale resila jsem nejdriv jine non toxic věci a ted se dostavam k vode. Takže problém je, že neznám zdroj vody a nemůžu pořídit stálé řešení pod dřez, protože nikde nejsem permanentně. Jestli chápu správně, tak za těchto okolností není ideální řešení, ale co byste doporučila v této situaci jako docasne nejmenší zlo?
    1. Přejít na balenou vodu (neekologicke a smířit se s tím, že nevím, jestli nestála někde na sluníčku)? Pokud ano, podle čeho vybrat "typ" vody / značku, na co se zaměřit?
    2. Pokračovat jako do teď nabíráním vody na veřejných místech, ale možná zacit pouzivat binchotanovou tyčinku a vyměnit vždy po par dnech (drahé a pořád piju pesticidy a hormonální disruptory, ze?).
    Napadá vás nějaké jiné řešení (I kdyz chápu, že zdaleka nemůže být za dané situace ideální)? Co mi nejlíp prefiltruje vodu na cestách když jsou takhle dlouhodobe?
    Teď jsem na dalsi dvy mesice v byte, kde máme Britu a zrovna se má vyměnit filtr. Mám ho vůbec kupovat? Lepší než nic? O chuť mi nejde a podle popisu to jen (mimo chuti chloru) sníží hladinu rtuti, benzolu (to ani nevím co je, z angličtiny benzene) a mědi. To je asi úplně k ničemu?
    Mockrát děkuju!

    • @svetnontoxic7578
      @svetnontoxic7578  5 หลายเดือนก่อน

      Dobrý den, máte pravdu, že voda v USA je problém, nicméně můžete zkusit měnit na nějaké filtry na principu iontoměničů, víc info k tomu nemám, ale údajně se zkouší v rámci eliminace PFAS právě v USA. Jinak obvykle v USA nej řešení je reversní osmóza s remineralizací, ale samozřejmě to není ideální, jak bylo řečeno v podcastu. Ad cestování, balené vody určitě ne, to je největší zlo. Brita je za mě naprosto k ničemu a samy plast, věřte mi, že na tomto nemá smysl se podílet, to už skutečně raději tu binchotanovou tyčinku a měnit cca po 48h. Pavla SNT

  • @irenadejmkova
    @irenadejmkova ปีที่แล้ว +3

    Dobrý den, velmi děkuji za podcast. Mohli byste tedy doporučit nějakou konkrétní laboratoř, kde si nechat udělat rozbor vody? Klasické si necháváme pravidelně dělat, jak na studnu, tak na řád. Pro studnu máme filtraci kvůli bakteriím ecoli, které jsou tam přítomny (i tak používáme všude jinde kromě kuchyně, tam teče voda z řádu, ale zuby si čistíme např. taky vodou ze studny), na řád máme zase velkou filtraci na tvrdost vody. Už tak jsme za filtry dali okolo 35 tisíc (řešení velkých filtrů pro celý dům). Zvažuji, že si nechám udělat i test na pesticidy, mikroplasty, atd. pro pitnou vodu do kuchyně. Moc děkuji za info :)

    • @svetnontoxic7578
      @svetnontoxic7578  ปีที่แล้ว +1

      Dobrý den, o kompletních rozborech ve videu hovoříme, samotnou akreditovanou laboratoř i můžete vybrat kdekoli, je jich mnoho, najdete na internetu, nicméně mikroplasty vám pravděpodobně žádná laboratoř neudělá, respektive dělá se to jen pro vodárny (příliš nákladné). Na pesticidy lze o rozbor zažádat, ale opět se dělá jen základní panel pesticidů. Pokud potřebujete poradit s rozborem a případně řešit situaci ve vaší konkrétní oblasti vhodným filtrem, kontaktujte přímo www.h2onanotec.cz/ , poradí vám, zda je ve vašem případě podrobnější rozbor vody nutný v okamžiku, kdy základní rozbory již hotové máte. Obecně lze říci, že mikroplasty a jiné nežádoucí mikročástice a některé kontaminanty jsou všude, v každé vodě. Samotný filtr na bakterie nebo tvrdost vody toto řešit nedokáže, to dokáže zachytit pouze ultrafiltrace nebo nano filtr s aktivním uhlím, o kterém jsme ve videu hovořili. Míra zátěže pesticidů je hodně daná oblastí, pokud žijete v zemědělsky aktivní zóně, je také v podstatě zbytečné pesticidy měřit, protože tam budou přítomny vždy. Viz první díl videa o vodě, tam se o kontaminacích bavíme více detailně. Pavla, SNT

  • @lenkavackarova2819
    @lenkavackarova2819 5 หลายเดือนก่อน

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat na konkrétní značku Brita a její filtrační konvice, je to vůbec účinné? Zároveň jak spotřebitel pozná dobrý filtr? Děkuji za Vaši osvětu! 😊

    • @svetnontoxic7578
      @svetnontoxic7578  5 หลายเดือนก่อน +2

      Dobrý den, na filtrační konvice typu Brita jsme narazili v prvním dílu podcastu. Spotřebitel bez znalosti problematiky nemá příliš šanci poznat dobrý filtr, pokud neví, co chce vlastně filtrovat a zda to splňuje konkrétní filtr. Základní popisy výrobce udává, ale spotřebitel sám nemá jak zjistit, zda skutečně filtr splňuje to, co výrobce deklaruje. Základní orientaci jak vybírat filtr jsme ale nastínili v obou dílech.

    • @lenkavackarova2819
      @lenkavackarova2819 5 หลายเดือนก่อน

      ​@@svetnontoxic7578Dobry den, ted jsem dokoukala prvni dil a nejsem o moc moudrejsi. Respektive jsme na Praze 5, voda je v pohodě, ale chteli bychom ji prohnat jeste filtrem kvuli mikroplastum apod. Britu jste sice zminili, ale opravdu jen zminili ve smyslu, ze jste tam o ni vubec nic vic nerekli 😀 Hledam konkretni doporuceni a tipy, Britu jiz mame, prelevame do skleneneho dzbanu, aby voda nestála v plastu. Zvazujeme koupit sklenenou, ale nevim, zda to ma vubec tedy smysl 😔

    • @svetnontoxic7578
      @svetnontoxic7578  5 หลายเดือนก่อน +1

      @@lenkavackarova2819 Filtrační konvice pochopitelně nikdy nemohou být dostatečně účinné, proto nemohlo být cílem podcastu se v nich pitvat nebo je dokonce doporučovat. Jsou to jen základní filtry, která rozhodně nedokáží odfiltrovat složité kontaminanty a už vůbec ne mikroplasty. Účinné filtrační technologie jsou závislé na parametrech, které nikdy nemůže obyčejná kartuš filtrační konvice jakkoli napodobit nebo alternovat. Konvice většinou odfiltrují jen senzorické nedostatky, pomohou snížit zátěž chlorem, ale to je v podstatě vše, nečekejte filtraci od pesticidů, hormonálních disruptorů nebo mikroplastů. Tedy pokud chcete znát náš názor, zda-li má vůbec smysl pořizovat je domů, tak nemá. Pavla, SNT

    • @lenkavackarova2819
      @lenkavackarova2819 5 หลายเดือนก่อน

      @@svetnontoxic7578 skvely, moc dekuju za odpověď 👍

  • @peterfotul2010
    @peterfotul2010 10 หลายเดือนก่อน

    Poznate doveryhodnu firmu na Slovensku?
    Alebo mate na Slovensku pobocku?

    • @svetnontoxic7578
      @svetnontoxic7578  10 หลายเดือนก่อน

      Určitě zkuste kontaktovat přímo firmu h2onanotec, domníváme se, že zaslání filtru na SK nebude problém.