Fűtés tények és tévhitek! | Green Cottage DIY

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 17 ต.ค. 2022
  • Ebben a videóban néhány fűtéssel kapcsolatos ténynek és tévhitnek próbálunk utána járni.
    Green Cottage DIY Shop: shop.greencottagediy.hu/
    Fő támogatónk: www.einhell.hu/hu-hu.html
    Rendelés: mintabolt@einhell.com
    Munkavédelmünk támogatója: www.uvex.com/en/
    Facebook: / greencottagediy
    Facebook csoport (Fórum): / 1174463859354427
    Instagram: / greencottagediy
    Blog oldalunk: greencottagediy.reblog.hu/
    Videa oldalunk: videa.hu/csatornak/green-cott...
    Weboldalunk: greencottagediy.hu/
    Üzleti megkeresések:
    greencottagediy@gmail.com
  • แนวปฏิบัติและการใช้ชีวิต

ความคิดเห็น • 44

  • @emanacio
    @emanacio ปีที่แล้ว +5

    A polóniumos fűtésnél nem kell aggódni a hőenergia miatt. Csak ólommal kell ötvözni, mert különben 600°C fölött megolvasztja magát. Az apróságokról nem is beszélve, hogy mérgező, légneművé szublimál, radioaktív,... :)

  • @pistajoska6318
    @pistajoska6318 ปีที่แล้ว +17

    Gáz - padlófűtés. Kipróbáltam a kikapcsolós módszert és többet fogyasztott mint az állandó fűtés. Állandó fűtésnél a termosztát kapcsolta a cirkót igény szerint.

    • @nemka_muzik
      @nemka_muzik ปีที่แล้ว +12

      Igen, itt a dobozka fűtésénél nekem is az volt az érzésem, hogy abban a formában, ahogyan tesztelték a fiúk, nem igazán jól modellezték egy lakószoba viszonyait a dobozban.
      Említették ugyan a kihűlt falak visszafűtését, de szinte egyáltalán nem tulajdonítottak neki jelentőséget (mondván, hogy egy belülről szigetelt szoba - hol van olyan? - vagy egy könnyűszerkezetes ház esetében ez a probléma nem jelentkezik... 🤨) de legtöbb lakás esetében igenis jelentkezik, mert igenis jelentős hőenergia kell a kihűlt falak visszafűtéséhez.
      Továbbá egy szoba esetében nem csak a falak hűlnek ki, hanem minden, ami a szobában van. Mindezek együtt egyáltalán nem elhanyagolható tényezők.
      A hungarocell doboz esetében érdemben nem is jelentkezik a falak kihűlésének problémája, és arról sem tettek említést, hogy valami cuccokat (tégla, fa, fém egyebek) tettek volna a dobozba, amik egy szobában mind "nyelik" a hőt, amikor visszakapcsoljuk a fűtést.
      Tehát, ez a dobozos kísérlet ezen a módon kivitelezve, szerintem közelítőleg sem azt az eredményt hozta, ami valós körülmények között egy szobában történik.
      Vajon ki nem hallott még arról, hogy mennyivel célszerűbb egy szobát cserépkályhával fűteni, mint egy vaskályhával? Vajon miért, ha nem éppen azért, mert a cserépkályha sokkal egyenletesebben adja le a hőt.
      És akkor még nem beszéltünk a "hőérzetről", amit a termosztát és a hőmérő nem tud érzékelni, de az embei test annál inkább. Értve ezalatt, hogy a hőforrás (radiátor, kályha, fűtött padló) melegét sokkal kevésbé érezzük elegendőnek, ha közben a falak és az összes berendezés körülöttünk hideg. Olyan érzés ez, mintha "sugároznák magukból" a hideget, még akkor is, ha ez fizikailag nem így van.
      Márpedig minket elsősorban az érdekel, hogy mit érzünk, nem pedig az, hogy mit mond a fizika, vagy mit érzékel a termosztát.
      Szóval ennek a kísérletnek az eredményét nyugodtan kukázhatjuk.

  • @beukrisztian
    @beukrisztian ปีที่แล้ว +17

    Ez a doboz kísérlet ott vérzett el hogy nem raktatok hőtároló tömeget a dobozba pl egy téglát, kíváncsi lennék úgy mi jön ki.

    • @jozsefszabolcsjakab1656
      @jozsefszabolcsjakab1656 ปีที่แล้ว

      Bizony így van! pld. Samot tégla. :-)

    • @nemka_muzik
      @nemka_muzik ปีที่แล้ว +1

      Pontosan erről van szó, de a hungarocell doboz falai sem úgy viselkednek mint a tégla. Nagyon nem.
      A "belülről szigetelt" fal, amit említettek az hány lakásban van? Ezerből egyben? Talán. Könnyűszerkezetes ház? Talán százból néhány.
      Akkor pedig egyáltalán nem releváns, tehát ne arra hivatkozzunk, hanem arra, ami túlnyomórészt jellemző.

    • @haresz07
      @haresz07 ปีที่แล้ว

      Vagy inkább különböző anyagú dobozokkal csinálták volna. Fa, fém, műanyag, tégla dobozzal.

  • @B0bTheBiker
    @B0bTheBiker ปีที่แล้ว +7

    Köszönöm. Nagyon jó videó, talán ebből majd tanulnak az emberek. Az ötleteim, hogy miket lehetne még kikísérletezni:
    1. Sok helyen olvasom, hogy az üres hűtőszekrény sokat fogyaszt, ezért javasolják, hogy ha kevés ételünk van a hűtőszekrényben, akkor a maradék helyet töltsük meg vízzel megtöltött PET palackokkal. Nem viccelek, tényleg sok helyen írják ezt a módszert, keressetek rá az interneten! Sőt, láttam már tévében is, hogy ezt javasolták.
    2. Sokan azt mondják, hogy egy vízköves bojler kétszer annyi áramot fogyaszt, mint egy vízkőmentes, ezért érdemes vízkőmentesíteni a villanybojlert. Sajnos erre vonatkozó kísérletet nem találtam, ezért örülnék neki, ha tudnátok erről egy tesztet készíteni, amivel meg lehetne cáfolni ezt az állítást, vagy esetleg meg lehetne erősíteni.

    • @DarthElfyke
      @DarthElfyke ปีที่แล้ว +6

      Nagyon hosszu lenne reszletesen elmagyarazni de mindketto igaz . Az elsonel az a lenyeg hogy maga a hutoben levo tomeg (kaja/viz) tartja a hideget pont mint a hutoladaban a jegaku. Ugyanis a huto olyan mint egy konnyuszerkezetes haz. Nincs benne semmi hotarolo tomeg alapbol csak 2 lemez kozt egy kis purhab. Ugyanez igaz a fagyaszto reszre is.
      A bojler eseteben sajat tapasztalat: volt 2 teljesen egyforma bojlerem. Az egyiket felraktam 7 eve es egyszer nem vizkoveztem le. Az utolso idoszakban amig hasznaltam kb 1,5-2 ora volt hogy zuhany ready szintre melegedjen halozati vizrol mikor teljesen kiurult. Most, par hete raktam fel a total original masik ugyanolyan bojlert es zuhany ready kb 30 perc alatt. A futoszal teljesitmenye ugyanannyi csak nem mind1, hogy kozvetlen kontakttal magat a vizet melegiti vagy korbeveszi 2-3 centi asvanyi so es az melegiti a vizet nem a jo hovezeto fem.

    • @attilajozsa4226
      @attilajozsa4226 ปีที่แล้ว +3

      @@DarthElfyke" az energia nem vész el csak át alakul"
      A bojler esetében hová szökik az energia??? Sehová, tehát az igaz hogy lassabban melegszik fel a vízköves bojlerben a víz, de ez nem nem igényel többlet energiát ... bármennyire is logikusan hangzik! Tesztelve!!!

    • @budanemoda3841
      @budanemoda3841 ปีที่แล้ว +1

      @@DarthElfyke A hűtőszekrény hűtökörének a határoló felületek felmelegedése ellen kell dolgoznia. Ez a határoló felület pontosan ugyanolyan mindkét esetben. Tehát az egyenletben nincs benne a hűtőszekrény tartalma. Azt el tudom képzelni, hogy üres hűtő esetén túl gyorsan lehűl a belsőtér és túlfut, és emiatt extra fogyasztás van. De e marginális hatásnak tűnik..

  • @incifinci-9664
    @incifinci-9664 ปีที่แล้ว

    Mi lehet a helyzet a hidrogénnel? Vízbontóval.

  • @norbist2
    @norbist2 7 หลายเดือนก่อน

    Olcsóbb, ha kikapcsoljuk a fűtést? Ki hitte volna? Azt hittem felnőtteknek készült ez a csatorna :)

  • @attilaperlaki2834
    @attilaperlaki2834 ปีที่แล้ว +5

    Sziasztok...
    ...ötletes ez a fütès kikapcsolos teszt...de igazàból nem pont hatèkony...mivel ahogy vannak hàtrànyai is...
    ...talàn èsszerűbb úgy beàlitani a termosztàtot ,hogy mikor elmegyünk 8 óràra nem kikapcsoljuk a fűtèst csupàn visszvenni azt .
    Pl. Az iskolàs korszakomban a szobatàrsaimmal az praktizàltuk, hogy a gàzkàlyhàkat a normàl 4 ès 5 ös szabàlyzóàllàst (21-22C)visszavettük 3 körülire (16-17C) így mèg odavoltunk az alà nem hültek a helyisègek, visszatèrtünkkor csak az a 4-5C kellet visszafűtenünk...nem azt a legalàbb 10 C ami abban az esetben volt mikor teljesen ki lett volna kapcsolva...
    ...lemèrtük... sokkal több fogyott visszafüteni egyből mint ha egyèsz nap kicsit-kicsit fütögetett maga a kàlyha tartva azt a beàlitott èrtèket, nem beszèlve arról...nem mindegy hogy milyen hőfokú szobàba èrsz haza az egèsz napos tàvollèt utàn, arról nem beszèlve hogy 17 C ról gyorsan lehet 20-21 et csinàlni mint 10 ről.🙂

  • @ubul8616
    @ubul8616 ปีที่แล้ว

    Hogyan lehet az, hogy valaki kipróbálja a mécseses fűtést és utána is elhiszi, hogy működik? És mi a szerepe a cserépnek?

  • @viktordjvektor9917
    @viktordjvektor9917 ปีที่แล้ว

    Ha a fűtést nézzük hogy hogy jön ki olcsóbban akkor egyértelműen a lekapcsolós módszer jön ki jobban mert a hő veszteség folyamatosan csökken ahogy hűl a lakás. és a kettő hőmérséklet közeledik egymáshoz. (U=?W/m2K) ez persze csak akkor igaz ha azonos hatásfokú pl fűtőszállal fűtünk. Ha viszont pl turbós gazkazannal akkor már lehet a dolog fordítva mivel a nem állandó hőtartas után kérünk tőlle egy nagyobb hőigenyt a kazán egyből ki kerül az optimális teljesitmenyből és arányaiban több gáz kell ugyan annyi energia előállítására mint ha pianóban menne mert mondjuk nem tud kondenzalni a magas visszatérő miatt és a kemény hőmérséklet illetve Annak "pára" tartalma nő ami egyenlő a meleg kidobásával

  • @attilaladanyi7768
    @attilaladanyi7768 ปีที่แล้ว

    Kíváncsi lennék, hogy mi a helyzet egy villanybojler ki, vagy ki nem kapcsolásával.

  • @lafi1
    @lafi1 7 หลายเดือนก่อน

    Nem a fűtőérték számít a kemény/puha fa esetében!
    Ezt csak a közbeszéd hozza így (mi is 23 éve fával fűtünk - 180 m2 -t), hanem az "éghető tömeg" - hogy kellően laikusan fogalmazzak!
    Ha azonosan "félnedves" (általában ilyen kapható, amely úgy 3-6 hónapja vágott) fát veszünk alapul, akkor a bükk/gyertyán esetében kb 3 hét(!) folyamatos fűtés után jön egy hamuzási ciklus a (27 KW-os) vegyestüzelésű kazánban, míg ugyan ilyen minőségű, de jóval puhább akác esetében már 2-4 nap alatt is képződik ugyan annyi hamu!
    A többi fa így pedig szóba sem jöhet, értelme sincs, még próbálkozni sem vele.

  • @zoltan2728
    @zoltan2728 ปีที่แล้ว +4

    Klímafűtéssel nekem jelentősen sikerült spórolni azzal, hogy reggel 19 fokra veszem, egy órával a hazaindulás előtt meg vissza 23 fokra. Nincsen hőszigetelve a ház.

    • @nemka_muzik
      @nemka_muzik ปีที่แล้ว

      Igen, mert a levegő keringtetése nagyon jót tesz a hőérzetnek. Nagyon hatásosan csökkenti azt az érzést amit a hideg falak és berendezések felől "sugárzó hidegnek" érzünk.
      Főleg úgy, hogy a napközbeni 19 fokot tartva nem is jelentős a kihűlés.

  • @peterbalaz1962
    @peterbalaz1962 ปีที่แล้ว +4

    4:20 a kemény fa tovább tartja a meleget a kalyhában , ellenben a puha fa le ég 10 perc alatt 🙂

    • @alulnezet
      @alulnezet ปีที่แล้ว

      Igen, az általuk említett közel azonos energiát más ütemben engedi ki... és mivel egy kályha, vagy kazán se zárt rendszer, így ha túl gyorsan ég, kimegy a francba a kéményen a többlet, tehát a hatásfokod rögtön el van b....

    • @peterbalaz1962
      @peterbalaz1962 ปีที่แล้ว +1

      @@alulnezet 30 éve fűtök fával ,de valószínűleg ti okosabbak vagytok ezen téren ...

    • @smile822
      @smile822 ปีที่แล้ว

      @@peterbalaz1962 a te állításodat támasztotta alá Tatyi H.. szóval ne őt basztasd..

    • @peterbalaz1962
      @peterbalaz1962 ปีที่แล้ว +1

      Valószínűleg el értettem ,elnézést!

    • @smile822
      @smile822 ปีที่แล้ว

      @@peterbalaz1962 tévedni emberi dolog, ezért jeleztem.. ;) béke! ;)

  • @DrKrapulax
    @DrKrapulax 7 หลายเดือนก่อน

    A cserép+mécses téma nem arra lett kitalálva, hogy az emberek otthon azt használják folyamatos fűtésre. Ritka ill. szélsőséges körülmények között lehet jó, pl. egy passzív üvegházban ahol csak a fagyot kell elkerülni, vagy kempingezésnél, áram/gázkimaradásnál, ésatöbbi. Nyilván nem világmegváltó ötlet, arra jó hogy ha nincs más, akkor ne fagyjunk meg, illetve ha pl. az említett üvegházba nem akarunk többszázezer forintos fűtésrendszert kiépíteni arra az 5 napra amikor egyébként befagyna.
    Értelmesebb esetben nem is mécsessel megy, hanem (használt) étolajjal, a cserép pedig NYILVÁN nem termeli vagy "sokszorozza" a hőt, csak a jobb diszperziója miatt kell, hogy a meleg levegő ne szálljon fel egyből a plafonra. Épp ezért a lyukas cserép nem is ér semmit, szóval ez a videó kb. minden szempontból értelmetlen.

    • @GreenCottageDIY
      @GreenCottageDIY  7 หลายเดือนก่อน

      A videónk apropója a német energia ügyi miniszter javaslata alapján indult aki a német kisnyugdíjasoknak azt javasolta, hogy ha túl magasak az energia árak oldják meg ezzel. Nyilván valóan az ötlet badarság, erre próbáltunk rávilágítani.

  • @roberthorvath2568
    @roberthorvath2568 ปีที่แล้ว +11

    Nekem a gyertyás módszerrel kapcsolatosan a következő videó a kedvencem.
    Tudományosan humoros formában is lehet cáfolni :D
    th-cam.com/video/SRwtaiDbezI/w-d-xo.html

    • @simoncseperkalo2370
      @simoncseperkalo2370 ปีที่แล้ว +1

      Így van, főleg az a baj, hogy elfogy az oxigén, ha meg kiszellőztetsz, beengeded a hideget :-)

  • @tothgabor889
    @tothgabor889 ปีที่แล้ว

    Alapvető kiviteli hibákat ejtettetek a videóban! :) 1. A cserép nem olyan jó ! Nem is rossz de ehhez a megoldáshoz bizony sokkal jobb egy három rétegű , különféle méretekből összerakott konzervdobozokból vagy lemezhengerekből készített eszköz! 2. szigorúan nagy lángú és hosszan égő gyertya kell hozzá! 3. minnél nagyobb az eszkábált eszköz, annál nagyobb gyertya kell bele és annál nagyobb beltérre jó :D Az egyik ismerősöm egy gyertyaöntővel készítetett egy óriás lassan égő 3 szálas gyertyát ami befért a kis kandallójába :D Neki be vált és 16 Fokról felvitte a hőfokot 20 Fokra! :) Egy normál parasztház normál szobájáról beszélünk! :)

    • @norbist2
      @norbist2 7 หลายเดือนก่อน

      Óriásgyertyából is annyi fogy mint a kicsikből, ha ugyanakkora hőmérsékletet akarsz ugyanabban a szobában.

  • @istvanszlezak2551
    @istvanszlezak2551 ปีที่แล้ว +1

    levegő utánpótlás? CO?

    • @smile822
      @smile822 ปีที่แล้ว +1

      ezért baromság többek közt a mécses sztori..

    • @gergoocsovai1864
      @gergoocsovai1864 ปีที่แล้ว

      @@smile822 itt elég sok baromság elhangzik (a csatorna videókban)

  • @Elameey
    @Elameey ปีที่แล้ว +4

    Húúú srácok ne beszéljetek már úgy mint aki lefutott hirtelen 5 km-t! Nem kell hadarni. Csak nyugodtan.

    • @Nrb009
      @Nrb009 ปีที่แล้ว +3

      Állítsd át a lejátszási sebességet 0.75x-re,ha nem bírod követni!

    • @gabornagy8212
      @gabornagy8212 ปีที่แล้ว

      Nagyon messze van ez a hadarástól. Normális beszédtempó.

  • @katalinsimo7029
    @katalinsimo7029 ปีที่แล้ว

    A cserep futest reklamozzak ne ossze vissza zagyvaljanak.