Brydż sportowy - część 2 - tel. 798 389 978 Zapraszam na zajęcia brydżowe na każdym poziomie.

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 14 เม.ย. 2019
  • Zapraszam do nauki online brydża sportowego. Napisz lub zadzwoń: optylio@gmail.com tel. 798 389 978. Na pewno znajdziemy najlepszy sposób na rozpoczęcie lub kontynuację pasji do brydża sportowego. Jestem Wicemistrzem Polski 2022 w Internetowych Indywidualnych Mistrzostwach Polski organizowanych przez Polski Związek Brydża Sportowego.

ความคิดเห็น • 50

  • @cinereo_lupus
    @cinereo_lupus 10 หลายเดือนก่อน +2

    Dziekuje za twoj trud i chec podzielenia sie wiedza. )
    Pomimo pewnych niescislosci i rozwleklego tlumaczenia rzeczy prostych, przy jednoczesnym "przeslizgiwaniu sie" po bardziej zlozonych (jezyk polski - w tym przypadku sprawa drugorzedna) , mnie material sie podoba, postawilam lajk.
    Byloby jeszcze lepiej, gdyby na poczatku bylo powiedziane, co jest celem gry. Mozna to wtracic zaraz po zdefiniowaniu "lew"
    Wszyskim zycze zdrowia i pokoju.

  • @boryskrupa5102
    @boryskrupa5102 4 ปีที่แล้ว +16

    super! proszę tylko o litość w kwestii "wziąść" i "weźnie".

    • @cinereo_lupus
      @cinereo_lupus 10 หลายเดือนก่อน

      I "posiada" :)

  • @optylio
    @optylio  9 วันที่ผ่านมา

    Zapraszam na zajęcia brydżowe na każdym poziomie. Licytacja, rozgrywka i różne analizy. Możemy w parze grać w turniejach, a potem analizować. Najszybsze postępy podczas gry. Cena - 80 zł/godzinę. Zadzwoń i ustalimy szczegóły. tel. 798 389 978

  • @pathfinder3754
    @pathfinder3754 2 ปีที่แล้ว +1

    Fajne

  • @januszada3710
    @januszada3710 5 ปีที่แล้ว +13

    licytacja to długa nauka języka, czy WJ czy inne, szybko mozna nauczyć się języka naturalnego jak gra się ze stałym partnerem i tyle

    • @djpiecia
      @djpiecia ปีที่แล้ว

      systemy bezpasowe są najprostsze i najszybciej uczą myślenia
      1. często się otwiera to szybciej się uczy człowiek otwarć
      2. jak partner otwiera to się zgaduje co może mieć w oparciu o prawdopodobieństwo
      3. większość licytacji jest pasuj - popraw - czyli szukanie bezpiecznej częściówki
      4. relay otwiera drogę do inwitowanie końcówki.
      5. wszystkie odzywki odpowiadającego poza relayem są naturalne.
      pewnie dlatego można nimi grać swobodnie w lidze i na niektórych lokalnych turniejach.

  • @henrykgawlinski4571
    @henrykgawlinski4571 5 ปีที่แล้ว +3

    dobrze pokazany wist odmienny, ale jeszcze trzeba to zapamiętać

    • @karolnowacki5330
      @karolnowacki5330 5 ปีที่แล้ว +1

      to nie takie trudne, ale czasami myli się przy blotkach

    • @grazynaandrykowska6169
      @grazynaandrykowska6169 3 ปีที่แล้ว +1

      Nie, wkradł się błąd z prawem 11, które stosuje się przede wszystkim przeciw grze bez atu. Przy czwartej i dalszej figurze można wistować z czwartej lub drugiej najstarszej. Z dubletona AK wistuje się z K. Są jeszcze układy z sekwensami wewnętrznymi. Pominięto tu ważny element - wist może jednocześnie informować o ilości kart w kolorze: parzystej lub nieparzystej.

  • @fajnydebiak2323
    @fajnydebiak2323 ปีที่แล้ว

    mam pytanie czy ten wist odmienny to jakiś element taktyki czy trzeba tak grać? w sensie czy to jest zasada tej gry czy moge sobie rzucić na wista na przykład trójke karo albo jakąkolwiek inną karte

  • @bettermood505
    @bettermood505 5 ปีที่แล้ว +2

    Nie wiem o co chodzi :chyba w licytacji coś zle robie .Czy jak nie ugramy kontraktu to w nastepnej grze musimy znowu ją ugrać?Czy jak gramy powyżej 3 to ile pc trzeba mieć?Bo jak robimy przeskok np z1 na 3 to musimy mieć w sumie 25 pc tak?

    • @optylio
      @optylio  5 ปีที่แล้ว

      Witam, to może odpowiedzi po kolei. Czy jak nie ugramy kontraktu to w nastepnej grze musimy znowu ją ugrać? Nie, każde rozdanie to osobna gra. Czy jak gramy powyżej 3 to ile pc trzeba mieć? Na zagranie 3 (wzięcie 9 lew) potrzeba około 25pc przy grze w bezatu, przy grze w kolor może być znacznie mniej, bo zależy od długosci koloru atutowego oraz układu. Bo jak robimy przeskok np z1 na 3 to musimy mieć w sumie 25 pc tak? To zależy od systemu licytacyjnego stosowanego przez parę brydżową, w niektórych jest to blok (słaby z fitem) w innych systemach jest to forsing do dogranej - nowy kolor na wysokości 3. Pozdrawiamy

    • @bettermood505
      @bettermood505 5 ปีที่แล้ว

      Gram na kurniku i staram się grać nat.c jak większość tam.Chodzi o to że tego że np ugraliśmy zlicytowaną liczne lew a punkty i tak są ujemne. dlaczego?
      Aha a jak np mam tzw na zagranie blokujące czy moge nim otworzyć skoro nie mam 12 pc a np 8pc i 7 +kolor? bo liczą sie jeszcze punkty w obronie.Robie to po jednym pasie żeby nie zmylić partnera?
      Dziekuje Panu za cenne wskazówki

    • @optylio
      @optylio  5 ปีที่แล้ว

      Witam, najcześciej gra w brydża polega na porównaniu do wyniku który został osiągnięty na innych stolikach, oczywiście tego samego rozdania. Jeśli na innych stolikach został osiagnięty lepszy wynik, to nawet jak ugra się swój kontrakt można dostać ujemne punkty. Nie gramy na kurniku, polecamy www.bridgebase.com/
      Blokowanie polega za zgłoszeniu w pierwszej odzywce koloru 7+ na wysokości 3. Oczywiście, mogą być odstępstwa :)

    • @bettermood505
      @bettermood505 5 ปีที่แล้ว +1

      Dziękuje za odp. i za ten link To świetny trening .Miłego dnia

  • @joannawielke4893
    @joannawielke4893 4 ปีที่แล้ว

    czy znajdę gdzieś jakiś zbiór pojęć? jak np starsze czwórki ? pytanie o starsze czwórki ? itd

    • @optylio
      @optylio  4 ปีที่แล้ว

      Nie prezentujemy systemów licytacyjnych, gdyż jest ich kilka i są bardzo skomplikowane. W Polsce najczęściej używany jest WJ - Wspólny Język, obecnie w formie 200 stronicowej książki. Przykładowo, na www.bridgebase.com/ wszyscy polscy gracze grają według skróconej wersji www.bridgenet.pl/pl/turnieje-klubowe/system-licytacyjny-obowiazujacy-w-turniejach-indywidualnych.html Długo by pisać o systemach licytacyjnych:)

    • @grazynaandrykowska6169
      @grazynaandrykowska6169 3 ปีที่แล้ว

      Pani Joanno, zbiór pojęć podstawowych znajdzie Pani w MPB (Międzynarodowe Prawo Brydżowe) - docplayer.pl/52556212-Miedzynarodowe-prawo-brydzowe-2017.html w formacie pdf, a aktualizacje na stronie PZBS - www.pzbs.pl/nowosci/3810-mpb-2017. Kolory starsze, to kier i pik, młodsze - trefl i karo. Pytanie o starsze czwórki, to sztuczna odzywka w fazie licytacji i tu lepiej zajrzeć do konkretnego systemu licytacyjnego, np. Krzysztofa Jassema. Na stronie PZBS jest wiele wydawnictw - monografii brydżowych. W księgarniach internetowych też. Warto porównać ceny, włączając w to allegro i olx. Są duże różnice.

  • @grazynaandrykowska6169
    @grazynaandrykowska6169 3 ปีที่แล้ว +7

    1. Powtarza Pan „najsłabszym kolorem jest trefl”. To nieprawda. Dwójka (2) trefl, gdy jest atutem może wziąć Asa pik! Poprawnie: NAJMŁODSZYM kolorem jest trefl. Wszak wcześniej mówił Pan o starszeństwie kolorów.
    2. „Gracz licytując 2 kier deklaruje ile chce wziąć lew” - to też nieprawda. W MPB (Międzynarodowe Prawo Brydżowe) - docplayer.pl/52556212-Miedzynarodowe-prawo-brydzowe-2017.html jest na str. 8 definicja: "ODZYWKA - Zobowiązanie do wzięcia co najmniej określonej liczby lew deklarowanych (lew powyżej sześciu) w określonym mianie." Miano, to kolor lub bez atu. Dalej próbuje Pan uściślić: „do 2 musi dodać cyfrę 6” - to nieprawda. Po dodaniu cyfry sześć otrzyma „26”. Cyfry służą do tworzenia liczb. Cyfr się nie dodaje. Niepotrzebne zamieszanie. Wystarczy definicja, a jako objaśnienie: „do dwóch dodajemy sześć i już wiemy, że licytujący chce wziąć 8 lew”.
    3. Kartoniki licytacyjne. Warto podkreślić, że napisy na nich są w języku angielskim. Że po polsku pisze się i mówi: pas a nie pass. Że ALERT, to UWAGA lub ALARM - ostrzeżenie o sztucznej odzywce, ze wszystkimi tego konsekwencjami.
    4. „Ktoś ma własne ustalenia”? To możliwe tylko w kurniku.pl :-). W brydżu sportowym (lub towarzyskim, w którym wiadomo, co to brydż) para, PARA MOŻE MIEĆ WŁASNE USTALENIA.
    Początkujący potrzebują logiki i porządku. Białe musi być białe, a czarne - czarne.

    • @cinereo_lupus
      @cinereo_lupus 10 หลายเดือนก่อน

      To prawda - z wyjatkiem stwierdzenia " Cyfry służą do tworzenia liczb" - , ale i tak wszystko jest jasne, prosze nie byc tak sroga! ))

  • @marzenasemaj7204
    @marzenasemaj7204 ปีที่แล้ว +1

    W momencie gdy weszło pojęcie "bez atu" się zgubiłam. Wcześniej wszystko było okej, ale potem zaczął pan tłumaczyć tak jakby było wiadomo o co chodzi. Co to jest to bez atu? Chyba Joker bo dostawił pan piątą karte i po prostu przeszedł dalej -_-

    • @optylio
      @optylio  ปีที่แล้ว +1

      Witam, gra bez atu polega grę bez koloru atutowego, co oznacza. Podczas licytacji - Bez atu jest najstarsza: trefl, karo, kier, pik, bez atu. Podczas rozgrywki: wszystkie kolory są równe. Może teraz jaśniej:)

    • @marzenasemaj7204
      @marzenasemaj7204 ปีที่แล้ว

      @@optylio tak, teraz rozumiem, dziękuję bardzo. Nigdy nie grałam wcześniej w brydża i bardzo się w tym wszystkim gubię, a jak mi nie idzie to się niepotrzebnie irytuję 😅

  • @cewu4979
    @cewu4979 4 ปีที่แล้ว +2

    W licytacji są tylko dwie odzywki, w tym jedna częściowo wymuszona. Odzywkę daje otwierający licytację, a jego partner daje odpowiedz. Pierwszy przeciwnik , włączający się do licytacji, też daje odzywkę, ale jej wartość może być wymuszona wartością odzywki przeciwnika, który pierwszy licytował. Odzywka "1 karo" wcale nie oznacza, ze gracz chce zadeklarować wzięcie siedmiu lew, przy założeniu że kolorem atutowym będą kara. Jego odzywka informuje tylko o sile punktowej kart i posiadanym longerze. Podobnie odpowiedz "2 kiery" - po otwarciu partnera "1 pik". nie świadczy, że gracz chce koniecznie zebrać osiem lew, pod warunkiem gry w ten kolor, ale tylko, że ma ładny kolor kierowy, może też, ale nie musi, posiadać fita w pikach, a liczba posiadanych punktów na obu rekach, zapewni grę na tej wysokości w lepszym kolorze. W zależności od siły , partnerzy mogą zagrać w wybranym kolorze końcówkę, a nawet pokusić się o grę premiowaną. Dopiero ostatnia odpowiedz licytacyjna, jest deklaracją co do wysokości kontraktu i wybranego koloru atutowego.

    • @optylio
      @optylio  4 ปีที่แล้ว +1

      Proszę uwierzyć, że napisano wiele grubych książek na temat licytacji w brydża i każda jest bardzo mądra. 99 % Polaków gra Wspólnym Językiem - system WJ i taka jest prawda ;)

    • @cewu4979
      @cewu4979 4 ปีที่แล้ว

      @@optylio Odpowiedz raczej nie na temat, bo nie chodziło mi o system licytacyjny. W każdym systemie odzywka / otwarcie i kolejne odpowiedzi / przekazuje - wprost lub nie wprost - siłę i skład karty jednej, a potem obu rąk. Wyjątki to sztuczne konwencje typu Blackwood, czy Stayman. Nieprawdą jest że 99 % Polaków gra "wspólnym językiem". Może tak, jeśli chodzi o wyczynowców. Amatorzy grają naturalnie, z paroma podstawowymi konwencjami. Polecam polski katechizm brydżowy Mikkego. Pozdrawiam.

    • @cewu4979
      @cewu4979 4 ปีที่แล้ว

      @@optylio PS. We wspólnym języku otwarcie "1 trefl" jest wieloznaczne .Może to być 12-14 PC w układzie zrównoważonym, bez starszych piątek, czyli tzw. trefl wywoławczy / małe B.A. /.Może to być siła 15-17 PC z piątką treflową. W końcu może to być dowolny skład na minimum 18 PC. Znaczy to tylko tyle, co napisałem,a nie że akurat licytujący deklaruje zabranie 7 lew , przy grze w trefle. Naturalne otwarcie treflowe / 12-14 PC i piątka w kolorze / jest na wysokości dwóch. Tak samo odzywka "1 kier", świadczy jedynie o sile otwarcia i longerze kierowym, a nie jest deklaracją zabrania 7 lew, przy grze w tym kolorze. Powtarzam , deklaracją określającą wysokość gry i kolor , jest odzywka zamykająca licytację. Proszę więc nie mieszać w głowie początkującym. Bo w końcu nie odezwą się " 1 pik " nawet z 16 PC, gdyż nie doliczą się siedmiu lew górą z ręki. Brydż to dogadywanie się dwóch partnerów, bilansujących wspólną siłę i układ kart, a nie zabawa w kierki.

    • @grazynaandrykowska6169
      @grazynaandrykowska6169 3 ปีที่แล้ว

      cewu, proszę, nie pisz bzdur. W MPB docplayer.pl/52556212-Miedzynarodowe-prawo-brydzowe-2017.html jest na str. 8 definicja: "ODZYWKA - Zobowiązanie do wzięcia co najmniej określonej liczby lew deklarowanych (lew powyżej sześciu) w określonym mianie." Miano, to kolor. A więc każda odzywka jest deklaracją licytującego o ww. znaczeniu. Odzywka 1 karo, zgodnie z MPB, to deklaracja wzięcia 7 lew, gdy kolorem atutowym jest karo! Owszem, odzywka 1 karo zawiera informacje o ręce licytującego ale zgodnie z systemem licytacyjnym, którym grają Partnerzy. Jeżeli 3 pasy zakończą licytację, to pozostanie kontrakt ostateczny: 1 karo. Tak samo po sekwencji 1 pik - 2 kier - pas - pas - pas kontraktem do rozegrania jest 2 kier. I nie jest ważne, czy licytujący miał chęć grać kiery. Zadeklarował 2 kier, czyli w świetle MPB zobowiązał się do rozegrania określonego kontraktu. Jeśli jego Partner spasował z pełną świadomością, to OK. Jeśli "przespał", to spuśćmy zasłonę milczenia. Odpowiedź to też ODZYWKA, oprócz pasa i rekontry. Definicje też w MPB. I dalej - odzywka (raczej wejście-GA) przeciwnika do licytacji nie "może być wymuszona wartością (raczej wysokością-GA) odzywki przeciwnika (raczej otwierającego)" ale JEST WYMUSZONA. Na tym polega licytacja. Wniosek: jeżeli odzywka staje się kontraktem, to spełnia wymóg definicji MPB. Owszem, na swoje potrzeby zamiast "odzywka" możesz używać pojęcia "odzywka przejściowa" lub "odzywka systemowa" lub jakakolwiek inna, dopóki po 3 pasach nie stanie się "odzywką" jak w MPB. Myląc pojęcia wprowadzasz zamieszanie. Początkujący potrzebują logiki i porządku. Białe musi być białe, a czarne - czarne.

    • @cewu4979
      @cewu4979 3 ปีที่แล้ว

      ą @@grazynaandrykowska6169 Dziecko naczytałaś się teorii i masz małe pojecie o grze. Stosując się do twoich wywodów nie istniałyby odzywki sztuczne. Nikt nie pytałby się o asy partnera przez 4 trefle, bo twoim zdaniem to jest deklaracja zebrania 10 lew w maści treflowej. Oczywiście durny partner może to tak zrozumieć i spasuje, pozostawiając głoszącego z idiotycznym kontraktem. Nie odróżniasz wymiany informacji pomiędzy partnerami, bazującej na obowiązujących zasadach licytacji , od kontraktu ostatecznego, po którym padają trzy pasy. I to własnie usiłowałem wyjaśnić początkującym. Nie chciał bym z tobą grać, bo po odzywce w kolor starszej piątki , przy posiadaniu drugiej, usłyszałbym od ciebie "pas" z misfitem pikowym i piękną piątką kierową na 10 PC , bo oczywiście z taką karą 8 lew w tym mianie nie brałaś . Coś takiego, jak bilans obu rąk dla ciebie nie istnieje. Jesteś jak ci teoretycy, co poprawiają wszystkich za użycie słowa "rondo" na 'skrzyżowanie o ruchu okrężnym", choć wszyscy wiedzą o co chodzi. Nie chciałem tego pisać, ale widzę że czepiasz się mnie systemowo, bazując na teorii suchych przepisów, bez jakiejkolwiek ich wykładni. Pograj w brydża tyle co ja to pogadamy. A nie ćwiczyłem tylko u cioci na imieninach , ale w lidze i mam dwa mistrzostwa i jedno wicemistrzostwo woj. Mazowieckiego /wcześniej Stołecznego / w teamach. PS W jednym zgadzam się z tobą oczywiście wszystko jest odzywką, tak otwarcie jaki następujące odpowiedzi , ąż do ostatecznej deklaracji kontrakt. Nieco się zapędziłem.

  • @przemysawf8235
    @przemysawf8235 ปีที่แล้ว +2

    Nie rozumiem kilku rzeczy. Nie mozna wiatowac czym sie chce a tylko tym co system pozwala? A ktos to w ogole sprawdza w trakcie gry? Jak zawistuje inaczej to to jest oszustwo? A po co w licytacji sa te języki zakodowane skoro wszyscy wszyscy mają rozumiec co ktos mowi? Nie mozna mowic po polsku ile czego sie ma?

  • @grazynaandrykowska6169
    @grazynaandrykowska6169 3 ปีที่แล้ว +2

    Kiedy wersja alfa?

    • @cinereo_lupus
      @cinereo_lupus 10 หลายเดือนก่อน

      to juz jest dobre, po co ci co innego

  • @marcinsanatares5668
    @marcinsanatares5668 ปีที่แล้ว

    Dzięki. Ale niezrozumiały ten wist odmienny, po co on? Nie może człowiek wistować jak chce? Jeśli to najważniejsza karta, to skoro ma robić według jakiejś konwencji, to znaczy, że nie ma żadnego wyboru? Dlaczego ma dać akurat 4 najlepszą? A jeśli chce dać 2 najlepszą? Albo najsłabszą? Nie może? Po co również te sztuczne odzywki tych par? Skoro przeciwnicy muszą wiedzieć co one oznaczają, to dlaczego nie mówić wprost co się ma, bez żadnych głupich odzywek, które i tak są zrozumiałe dla przeciwników?

    • @optylio
      @optylio  ปีที่แล้ว

      Witam, wist odmienny jak inne sztuczne odzywki służą do przekazywania informacji partnerowi. Jest to jak język obcy, służący do porozumiewania się przez dwie strony.

    • @marcinsanatares5668
      @marcinsanatares5668 ปีที่แล้ว +1

      @@optylio Bardzo dziękuję za odpowiedź! Dalej jednak nie rozumiem: Skoro przeciwnicy i tak rozumieją ten odmienny język, to dlaczego w ogóle taki język istnieje? Czy to nie to samo jakby powiedzieć wprost partnerowi np. "chcę grać 3BA z Twojej ręki" albo "mam dużo figur" albo "mam same blotki i dużo pików"?
      Czy co oznacza wist odmienny też muszą rozumieć przeciwnicy? Czy jeśli daję np. tą 4 najlepszą to muszę wyjaśniać, że daję tą 4 najlepszą? I dlaczego nie dawać po prostu jakiegoś Asa? Przecież As zawsze weźmie i to dla mnie sytuacja najkorzystniejsza.
      Przepraszam za te może bardzo głupie pytania. Dziś pierwszy raz grałem z rodziną w brydża, ale nikt z nas nie umie, więc wcale to nie szło. Nie możemy zrozumieć gdzie to piękno i strategia. Wygląda też jakby trzeba było strasznie dużo rzeczy opanować na pamięć. W Tysiąca przyjemniej nam się gra, ale brydż powinien być chyba lepszą grą. Więc warto się nauczyć? Na razie jesteśmy skołowani.
      Dziękuję za filmiki i pozdrawiam serdecznie. :)

  • @lenahuppert7506
    @lenahuppert7506 3 ปีที่แล้ว +1

    Bardzo słaby opis licytacji 😏 ani słowa o tym, kto się odzywa i dlaczego, jakie musi spełnić warunki i jaka jest logika kolejnych odzywek oraz kiedy je zgłaszać... Może coś pojawia się pod koniec nagrania, ale byłoby to o wiele za późno.

  • @AresKoci
    @AresKoci ปีที่แล้ว

    Uwaga, jako przykład odtwórz sobie proszę 11:15 przez 20 sekund. Policz ile razy było 'yyy' lub inne zacięcie. Tego fatalnie się słucha. A to jest nagrywane więc można to naprawiać dość łatwo

    • @cinereo_lupus
      @cinereo_lupus 10 หลายเดือนก่อน

      nie pindol. Najwazniejsza jest tresc.

  • @sixshift1766
    @sixshift1766 2 ปีที่แล้ว +1

    niestety tak sie nie powinno tlumaczyc, pokazuje pan procedury, poszczegolne kroki w momencie kiedy ja nawet nie wiem o co gram i na czym ma polegac cala ta gra. Za duzo nomenklatury, a za malo praktyki.

  • @mariuszzalewski6279
    @mariuszzalewski6279 5 ปีที่แล้ว +3

    cenne info, ale zero o systemie wspólny język, nawet w skróćie nic :(

    • @martalewandowska5027
      @martalewandowska5027 5 ปีที่แล้ว +5

      człowieku, WJ to książka która ma 150 stron a może więcej, kup sobie i ucz się ;)

    • @mariuszzalewski6279
      @mariuszzalewski6279 5 ปีที่แล้ว +1

      widziałem krótsze opisy WJ, na 3/4 strony i wystarczy

    • @januszada3710
      @januszada3710 5 ปีที่แล้ว +3

      na 3/4 stronach to karta konwencyjna może być, a nie systerm

    • @djpiecia
      @djpiecia ปีที่แล้ว

      Który WJ 😉? 98, 2000, 2005, 2010, wymyślony przez kolejną parę WJtową przy stole ?

  • @sawomirwawrzynek9577
    @sawomirwawrzynek9577 26 วันที่ผ่านมา

    Weźnie. I poogladane

  • @pawelsawicki1750
    @pawelsawicki1750 3 ปีที่แล้ว +1

    Mylace tlumaczenie i pokazywanie, nieprzemyslane