Ау, вие имате прекрасна градина, по- добре оформена от БОТАНИЧЕСКА! Невероятно за сам човек, безпомощните на градинар- професионалист! Браво, красотааааа............❤
Вие сте учебник! Респект за знанията,съветите и опитът Ви! Прекрасна сте! Удоволствие е да Ви слуша и учи човек от Вас! Полезна,чудесна и много чаровна! Кажете моля на мен-начинаещата в отглеждане на хортензии,кога в крайна сметка да ги подрежа макрофилата и метличината? В саксии са и зимата ще ги кача на тавана! В кисела почва са насадени! Благодаря предварително! Бъдете благословена!❤🎉❤
Здравейте и благодаря от сърце за хубавите думи! 💚💚💚 Има видео за подрязването на различните видове th-cam.com/video/57RF6eOxR9s/w-d-xo.html Хортензии макрофила принципно не се подрязват. Ако ще се извършва някакво подрязване с цел оформяне на храста, то се прави сега през юли най-късно, за да имат време да образуват нови пъпки за следващата година. Иначе по всяко време могат да се режат само цветовете, точно под цвета. Има нови сортове макрофила, които цъфтят на стар и нов прираст. При тях е възможно подрязване и рано на пролет. Но трябва да се знае точният сорт и да се търси информация за него - дали цъфти само на стар прираст и не се подрязва пролет, или цъфти на стар и нов прираст и може да се подрязва пролетта. Метличестите хортензии се подрязват рано на пролет февруари-март, над двойка силни пъпки. Ако са на повечко години, може да се подрежат доста силно. При млади и хилавички аз отнемам около 1/3 от храста.
Отново благодаря, скъпа Деси, за информативното видео. За мене е полезно да сравнявам как се развиват едни и същи растения при различен климат. Много от многогодишните храстовидни растения имам и при мене на морето. Учудващо е, че противно на очакванията, някои доста изостават от твоите, напр. метличестите хортензии. От друга страна силното слънце и горещините тук силно скъсяват периода на цъфтеж. Очевидно е необходимо да имаш различни сортове от един вид, за да се радваш по-дълго на цветно изобилие.
Здравей, Тони! 💚💚💚 При метличестите хортензии по моя опит освен много добро напояване има значение и възрастта на растенията, които засаждаме. В "новата" леха с рози и хортензии след 2 години вече са на такова ниво, както са засадени преди 4 години в другите лехи. Иначе си права - колкото повече различни сортове, толкова по-продължителен цъфтеж.
Прекрасна и много богата градина.Всичко се развива много добре.Когато направите темата за хортензиите,да кажете на колко години са,за да се види този ефект.Благодаря.
Здравейте и отново благодаря за хубавия коментар!💚💚💚 Мога да кажа само кога аз съм ги засаждала. За съжаление първите закупувани бяха доста хилави, последните закупувани бяха големи и хубави растения. Трудно ще определя точната възраст на всяка, въпреки че е възможно да се каже (но аз мога само приблизително) по местата на подрязване всяка година. Но ще е чак през пролетта. Вече има няколко видеа за самите хортензии, подрязването и съвети за отглеждането им. Надявам се тази връзка да отведе към целия списък с видеа относно хортензиите th-cam.com/video/57RF6eOxR9s/w-d-xo.html&ab_channel=TheGardenUtopia
Здравейте, Деси, Прекрасни градини показвате, добре гледани растения, чудесен избор на видовете - възхитена съм Аз също отглеждам напоследък хортензии, защото много ги харесвам, но не съм сигурна дали правилно.Моля, кажете с какво подхранвате вашите и как ги подкиселявате.Благодаря Успех и нови постижения!
Здравейте, Златка! 💚💚💚 Благодаря сърдечно за прекрасните думи! По мой опит само хортензии Макрофила са сравнително претенциозни и изискват по-кисела почва. Рядко имам проблеми с другите хортензии. Подхранвам ги пролетта с тор за цъфтящи храсти. При проблеми с пожълтяване на листата (хлороза) подхранвам с тор с желязо или със зелен камък, както обяснявам в това видео th-cam.com/video/BHW4k7GQTTw/w-d-xo.html На канала също има списък с видеа за хортензиите с по-подробна информация как ги отглеждам.
Нямах търпение за това видео. Благодаря ти Деско. Би ли споделила как и кога си размножаваш хортензии( ако го правиш разбира се)? Останах с такова впечатление от тези наречени от теб " стръкове" в саксии. Благодаря.
Здравей, Доре! Благодаря ти сърдечно за подкрепата! 💚💚💚 Досега не съм размножавала от хортензиите, но бях планирала видео, отрязала съм от някои засега пробно във вода и евентуално ще успея да направя видео по темата. Малко е късничко вече, трябва да се избират клонки, на чиито върхове няма цветове. Още през юни трябваше да заложа, но закъснях. Сега ще видим с тези резници какво ще се получи. Стръковете в саксии за съжаление са закупувани, мисля миналата година. Просто такива мижави растения получаваме често от търговците в България.
Прекрасно си се чувстват цветята в градината ти, Деси ❤ Невероятна красота!! Можеш ли да споделиш в някое следващо видео информация за вечнозелените - какви грижи полагаш? Два пъти садим кипарисчета и изсъхват за около месец..
Здравей, Вяра! 💚 💚 💚 Благодаря ти за хубавите думи, но си знам пропуските и доста по-добре може да изглежда голяма част от растенията. Надявам се до седмица да поосвежа всичко и отново да покажа. Вечнозелените единствено напоявам през този период. Честно казано специално за тях никакви особени грижи не полагам. Някак инстинктивно почнах да ги пръскам много рано сутрин в жегите. Оказа се, че много обичали :) Специално туите. От саксии ли засажда твоите кипариси или бяха "на бала", тоест без саксия? Принципно при захлаждането тази есен планирам да ги подрежа моите. Всяка година планирам и все не се стига до там, но вече е крайно време. Миналата есен наторих с тор, богат на магнезий. В допълнение доброто напояване през цялото лято и пръскане заедно с другите декоративни - с Нимазал, Афитек, а пролетта плюс Еъруан. Други грижи не се полагат за тях при мен.
@@thegardenutopia Деси, много ти благодаря за информацията! В саксии ги взимаме. Уж издържат на жега, но при нас е припек и явно ще трябва много повече поливане и торене. Няма да се отказвам, страшно много ми харесват! :)
Ако може един страничен въпрос.Кога засявате семената пипер,никога не се справям и си поръчвам готов но ми се струва че не ражда както трябва и искам сам да си направя.Комшията го засява много рано навън и има огромен резултат на мен ми го пращат към 12 май и ми се струва късно.Благодаря ви много......
Пиперът наистина има нужда от доста време да се развие, но пък обича и доста топлина. Съседката ми във Варна го сее през януари още в сандъчета, след което го разсажда в саксийки, а през април засажда отвън. Бере от 2-3 седмици вече. Ще зависи много от климата при Вас. При мен през годините досега не е било възможно да засаждам пипер на открито преди края на април - доста е студено навън. Тази пролет се затопли по-рано, но въпреки това засадих отново средата на май месец и отново няма да бера до август. Хора от селото го сеят в "гнездо" отвън под найлон, но не преди средата на март месец. Всичко е доста относително - климат, сорт, торене, напояване. Принципно никой от нашето село не се хвали с пипера си, районът не е "известен" като благоприятен за отглеждането му. Преди години на бостаните само имаше големи реколти, но и отведени вади специално за поливането му. Пробвайте да засеете началото на февруари в голям съд, след което да разсадите в саксийки, преди да се прехвърли отвън в градината. А след това обилно поливане и добро подхранване.
Здравейте!Разкошна градина,следя Ви!Кога се засажда метличестата хортензия и какъв храст ще ми препоръчате да засадя на тротоара пред къщата ми,така че да не достига на височина ел.мрежите или да има коренище,което да подрива оградата?Благодаря за съветите,които давате,много цветя сме похабили от грешки!
Здравейте! Когато растенията са в саксия, принципно могат да се засаждат по всяко време, стига да не е замръзнала земята. Лятото ще се изисква сериозно напояване, 2 пъти дневно, за да се вкоренят добре. Пролет и есен са най-добрите периоди за засаждане. Хортензиите и след вкореняване изискват добро напояване, за да не прегарят. Лятото поливането е ежедневно. За храст пред къщата трудно мога да дам препоръка, когато не мога да видя мястото. Варианти има много спрямо слънце или сянка, бюджет, размери на ширина, възможност за поливане, подрязване. Понеже е тротоар, по-скоро бих препоръчала някое по-ниско дръвче - японска вишна с червени листа, декоративна ябълка, която задържа плодовете си през зимата, юдино дърво нисък сорт, смрадлика с червени листа, индийски люляк, ако сте близо до морето или в южна България, японски клен, ако има някаква сянка и не е слънце през целия ден. Ако можете да сложите храст, който се разраства на ширина, бих препоръчала дрян Cornus alba Elegantissima, който е с шарени листа и червени стебла през зимата. Ако пък искате нещо вечнозелено, лесно за поддръжка - разгледайте различни видове чашкодрян - Euonymus fortunei var radicans 'Emerald Gaiety' или Euonymus Emerald and Gold, които се гледат много лесно и могат да се подрязват в различни форми, както и могат да се комбинират няколко храста с шарени жълти и шарени бели листа. Аукуба японика също е добър вариант, ако има някаква сянка през деня. Възможностите са много.
Ау, вие имате прекрасна градина, по- добре оформена от БОТАНИЧЕСКА! Невероятно за сам човек, безпомощните на градинар- професионалист! Браво, красотааааа............❤
Много Ви благодаря за хубавите думи! 💚💚💚
Вие сте учебник! Респект за знанията,съветите и опитът Ви! Прекрасна сте! Удоволствие е да Ви слуша и учи човек от Вас! Полезна,чудесна и много чаровна! Кажете моля на мен-начинаещата в отглеждане на хортензии,кога в крайна сметка да ги подрежа макрофилата и метличината? В саксии са и зимата ще ги кача на тавана! В кисела почва са насадени! Благодаря предварително! Бъдете благословена!❤🎉❤
Здравейте и благодаря от сърце за хубавите думи! 💚💚💚
Има видео за подрязването на различните видове th-cam.com/video/57RF6eOxR9s/w-d-xo.html
Хортензии макрофила принципно не се подрязват. Ако ще се извършва някакво подрязване с цел оформяне на храста, то се прави сега през юли най-късно, за да имат време да образуват нови пъпки за следващата година. Иначе по всяко време могат да се режат само цветовете, точно под цвета. Има нови сортове макрофила, които цъфтят на стар и нов прираст. При тях е възможно подрязване и рано на пролет. Но трябва да се знае точният сорт и да се търси информация за него - дали цъфти само на стар прираст и не се подрязва пролет, или цъфти на стар и нов прираст и може да се подрязва пролетта.
Метличестите хортензии се подрязват рано на пролет февруари-март, над двойка силни пъпки. Ако са на повечко години, може да се подрежат доста силно. При млади и хилавички аз отнемам около 1/3 от храста.
Браво, любов моя!! :*
Отново благодаря, скъпа Деси, за информативното видео. За мене е полезно да сравнявам как се развиват едни и същи растения при различен климат. Много от многогодишните храстовидни растения имам и при мене на морето. Учудващо е, че противно на очакванията, някои доста изостават от твоите, напр. метличестите хортензии. От друга страна силното слънце и горещините тук силно скъсяват периода на цъфтеж. Очевидно е необходимо да имаш различни сортове от един вид, за да се радваш по-дълго на цветно изобилие.
Здравей, Тони! 💚💚💚 При метличестите хортензии по моя опит освен много добро напояване има значение и възрастта на растенията, които засаждаме. В "новата" леха с рози и хортензии след 2 години вече са на такова ниво, както са засадени преди 4 години в другите лехи. Иначе си права - колкото повече различни сортове, толкова по-продължителен цъфтеж.
Прекрасна и много богата градина.Всичко се развива много добре.Когато направите темата за хортензиите,да кажете на колко години са,за да се види този ефект.Благодаря.
Здравейте и отново благодаря за хубавия коментар!💚💚💚 Мога да кажа само кога аз съм ги засаждала. За съжаление първите закупувани бяха доста хилави, последните закупувани бяха големи и хубави растения. Трудно ще определя точната възраст на всяка, въпреки че е възможно да се каже (но аз мога само приблизително) по местата на подрязване всяка година. Но ще е чак през пролетта. Вече има няколко видеа за самите хортензии, подрязването и съвети за отглеждането им. Надявам се тази връзка да отведе към целия списък с видеа относно хортензиите th-cam.com/video/57RF6eOxR9s/w-d-xo.html&ab_channel=TheGardenUtopia
Благодаря за видеото и информацията!
💚💚💚
Здравейте, прекрасна градина подредена като по учебник, пожелавам ви много здраве и успехи🙏🏻🌹🌹🌹💚
Благодаря Ви от сърце за чудесните пожелания и поредните хубави отзиви! 💚💚💚
💋💋💋💋❤️❤️❤️❤️❤️❤️
💚💚💚
Наи ❤️❤️❤️❤️❤️💋💋💋💋💋
Здравейте, Деси,
Прекрасни градини показвате, добре гледани растения, чудесен избор на видовете - възхитена съм
Аз също отглеждам напоследък хортензии, защото много ги харесвам, но не съм сигурна дали правилно.Моля, кажете с какво подхранвате вашите и как ги подкиселявате.Благодаря
Успех и нови постижения!
Здравейте, Златка! 💚💚💚 Благодаря сърдечно за прекрасните думи! По мой опит само хортензии Макрофила са сравнително претенциозни и изискват по-кисела почва. Рядко имам проблеми с другите хортензии. Подхранвам ги пролетта с тор за цъфтящи храсти. При проблеми с пожълтяване на листата (хлороза) подхранвам с тор с желязо или със зелен камък, както обяснявам в това видео th-cam.com/video/BHW4k7GQTTw/w-d-xo.html На канала също има списък с видеа за хортензиите с по-подробна информация как ги отглеждам.
Нямах търпение за това видео. Благодаря ти Деско.
Би ли споделила как и кога си размножаваш хортензии( ако го правиш разбира се)? Останах с такова впечатление от тези наречени от теб " стръкове" в саксии.
Благодаря.
Здравей, Доре! Благодаря ти сърдечно за подкрепата! 💚💚💚 Досега не съм размножавала от хортензиите, но бях планирала видео, отрязала съм от някои засега пробно във вода и евентуално ще успея да направя видео по темата. Малко е късничко вече, трябва да се избират клонки, на чиито върхове няма цветове. Още през юни трябваше да заложа, но закъснях. Сега ще видим с тези резници какво ще се получи. Стръковете в саксии за съжаление са закупувани, мисля миналата година. Просто такива мижави растения получаваме често от търговците в България.
Прекрасно си се чувстват цветята в градината ти, Деси ❤ Невероятна красота!!
Можеш ли да споделиш в някое следващо видео информация за вечнозелените - какви грижи полагаш? Два пъти садим кипарисчета и изсъхват за около месец..
Здравей, Вяра! 💚 💚 💚 Благодаря ти за хубавите думи, но си знам пропуските и доста по-добре може да изглежда голяма част от растенията. Надявам се до седмица да поосвежа всичко и отново да покажа. Вечнозелените единствено напоявам през този период. Честно казано специално за тях никакви особени грижи не полагам. Някак инстинктивно почнах да ги пръскам много рано сутрин в жегите. Оказа се, че много обичали :) Специално туите. От саксии ли засажда твоите кипариси или бяха "на бала", тоест без саксия?
Принципно при захлаждането тази есен планирам да ги подрежа моите. Всяка година планирам и все не се стига до там, но вече е крайно време. Миналата есен наторих с тор, богат на магнезий. В допълнение доброто напояване през цялото лято и пръскане заедно с другите декоративни - с Нимазал, Афитек, а пролетта плюс Еъруан. Други грижи не се полагат за тях при мен.
@@thegardenutopia Деси, много ти благодаря за информацията! В саксии ги взимаме. Уж издържат на жега, но при нас е припек и явно ще трябва много повече поливане и торене. Няма да се отказвам, страшно много ми харесват! :)
Чудесни цветя,обожавам гиргини и рози ( който цъфтят цяло лято) да попитам имам рози които листа окапаха със какво може да се напръскат ? ❤
Благодаря! 💚💚💚 Листата при окапване покафеняха ли или имаха черни и жълти петна по тях? Поливахте ли редовно розите?
@@thegardenutopia листата покафеняха и имаха черни петна поливани са и интересно нямат листа а цъфтят за първи път ми се случва
Прекрасна градина! Наистина много любов и труд полагате и градината ви се отблагодарява. Успехи желая от сърце !
Ако може един страничен въпрос.Кога засявате семената пипер,никога не се справям и си поръчвам готов но ми се струва че не ражда както трябва и искам сам да си направя.Комшията го засява много рано навън и има огромен резултат на мен ми го пращат към 12 май и ми се струва късно.Благодаря ви много......
Пиперът наистина има нужда от доста време да се развие, но пък обича и доста топлина. Съседката ми във Варна го сее през януари още в сандъчета, след което го разсажда в саксийки, а през април засажда отвън. Бере от 2-3 седмици вече. Ще зависи много от климата при Вас. При мен през годините досега не е било възможно да засаждам пипер на открито преди края на април - доста е студено навън. Тази пролет се затопли по-рано, но въпреки това засадих отново средата на май месец и отново няма да бера до август. Хора от селото го сеят в "гнездо" отвън под найлон, но не преди средата на март месец.
Всичко е доста относително - климат, сорт, торене, напояване. Принципно никой от нашето село не се хвали с пипера си, районът не е "известен" като благоприятен за отглеждането му. Преди години на бостаните само имаше големи реколти, но и отведени вади специално за поливането му.
Пробвайте да засеете началото на февруари в голям съд, след което да разсадите в саксийки, преди да се прехвърли отвън в градината. А след това обилно поливане и добро подхранване.
Здравейте!Разкошна градина,следя Ви!Кога се засажда метличестата хортензия и какъв храст ще ми препоръчате да засадя на тротоара пред къщата ми,така че да не достига на височина ел.мрежите или да има коренище,което да подрива оградата?Благодаря за съветите,които давате,много цветя сме похабили от грешки!
Здравейте! Когато растенията са в саксия, принципно могат да се засаждат по всяко време, стига да не е замръзнала земята. Лятото ще се изисква сериозно напояване, 2 пъти дневно, за да се вкоренят добре. Пролет и есен са най-добрите периоди за засаждане. Хортензиите и след вкореняване изискват добро напояване, за да не прегарят. Лятото поливането е ежедневно.
За храст пред къщата трудно мога да дам препоръка, когато не мога да видя мястото. Варианти има много спрямо слънце или сянка, бюджет, размери на ширина, възможност за поливане, подрязване. Понеже е тротоар, по-скоро бих препоръчала някое по-ниско дръвче - японска вишна с червени листа, декоративна ябълка, която задържа плодовете си през зимата, юдино дърво нисък сорт, смрадлика с червени листа, индийски люляк, ако сте близо до морето или в южна България, японски клен, ако има някаква сянка и не е слънце през целия ден.
Ако можете да сложите храст, който се разраства на ширина, бих препоръчала дрян Cornus alba Elegantissima, който е с шарени листа и червени стебла през зимата.
Ако пък искате нещо вечнозелено, лесно за поддръжка - разгледайте различни видове чашкодрян - Euonymus fortunei var radicans 'Emerald Gaiety' или Euonymus Emerald and Gold, които се гледат много лесно и могат да се подрязват в различни форми, както и могат да се комбинират няколко храста с шарени жълти и шарени бели листа. Аукуба японика също е добър вариант, ако има някаква сянка през деня. Възможностите са много.