Niesamowite są te Pana opowieści. Ta lekkość łączenia przeszłości z teraźniejszością opatrzona zdjęciami, rycinami, komentarzami dają niesamowity klimat. Stoi za tym ogrom pracy. Serdecznie dziękuję.
@@opowiadamhistorieZdaje się że przynajmniej niektórzy z generałów zamordowanych podczas nocy listopadowej wcześniej szło z Napoleonem na Moskwę i później przeszło na służbę cara
Oszałamiający strumień nieznanych faktów, ciekawostek, dygresji, nawiązań, anegdot i opinii nie do ogarnięcia za jednym posiedzeniem. Trzeba to obejrzeć co najmniej drugi raz na co już się cieszę i dziękuję.
Cieszy, że ktoś opowiada historie inaczej niż cała ta dominująca poppatriotyczna nawałnica. Szacunek dla Pana pracy i trzymam kciuki za wytrwałość do robienia więcej, na pohybel wiemy komu!
wspaniałe historie opowiedziane w bardzo zajmujący sposób! podziwiam talent "gawędziarski" połączony z tytaniczną praca w poszukiwaniu informacji źródłowych.
W jakim kraju żyjemy, jeśli poziom takich świetnych filmów realizowanych przez amatora i publikowanych na YT jest o niebo wyższy od szamba emitowanego w telewizji publicznej i realizowanego z pieniędzy podatników?
@@opowiadamhistorie ale sa rozne rzeki. Mi sie swietnie oglada i slucha brytyjskie BBC, wiec gdyby Polska Telewizja miala ten sam wysoki poziom dla masowego odbiorcy, to moze bylby powod do kupienia ponownie telewizora?
Nawet jak tytuł mnie nie porywa to włączam i z autentyczną ciekawością oglądam od deski do deski. Niesamowity talent opowiadania historii i jeszcze większa wiedza.
Dziękuję, pańskie filmy to absolutnie jedne z najbardziej wartościowych treści na TH-cam. Chętnie posłuchałbym kiedyś pańskiego wywodu o tym jak to było z tym anegdotycznym 'paryskim' charakterem architektury (czy generalnie przestrzeni) Warszawy. Choćby w związku z nawiązaniem do tego jak kiedyś wyglądała wspomniana w filmie ulica w Śródmieściu.
Podcast, to idealny format do takich tematów, do tego prostszy w montażu i w odróżnieniu od materiału nagranego w trakcie spotkania, audio jest idealne, a plansze doskonale widoczne. Dziękuje i pozdrawiam.
@@opowiadamhistorie na szczescie ani sasiad ani pociag nie wybijaja sie :) na pierwszy plan. Mysle ze zaden z nas sluchczy nie ma realnego pojecia o ogromie Panskiej pracy wlozonej w kazdy film, nawet short. Dziekuje.
Wspaniałe historię i opowieści z Warszawy i nie tylko. Bardzo dziękuję za te historie z ciekawością słucham. Pozdrawiam serdecznie z Menchestru. Prosiłbym co ul. Marszałkowskiej 62 i radiostacji podczas Powstania Warszawskiego- Dziękuję. ❤❤❤❤❤
Oprócz waloru edukacyjnego Pańskich filmów doceniam także lekkość formy - inteligentny, subtelny żart sprawia, że nie mamy do czynienia z wykładem, a z pasjonującą gawędą. Brawo👏
Serdecznie dziękuję za każdy Pana film. Dziękuję też że pokazuje Pan że Żydzi kochali Polskę i byli też częścią historii dobrze pojmowanego patriotyzmu. Bardzo za to dziękuję. Mam nadzieję że zrobi Pan film o krwi powstańców zachowanej w kamieniach. Pozdrawiam serdecznie ❤️
Dziękuję za kolejną dawkę wiadomości o dawnych czasach naszego kraju i jego historii, o której się głośno nie mówiło. Pozdrawiam Anna, i czekam na dalsze perełki.
Piękne dzięki dla OH za podcast. Dzięki za jakość. 🙏🙏🙏 Czytam pana OH i uczę się historii i architektury tego miasta czy raczej co po tym zmęczonym mieście pozostało. Czy będą wykłady OH w Warszawie? Czy OH wydał swoje w formie książek? Czekamy na następne opowieści. PS Do czego nam nowy stary pałac saski? Nie lepiej zbudować kilka nowych szpitali. Po co nam PKiN, odbudowana Cytadela?Kiedy Hotel Sobieski będzie rozebrany? Co z prawym brzegiem Wisły. Czekamy na następny ruski zabór i bulwar nad Wisłą. Kto wreszcie weźmie za twarz włodarzy i zapewni naprawdę pitną wodę i zlikwiduje miliony plastikowych butelek. Kiedy znikną na zawsze e-hulajnogi jak w Paryżu czy Melbourne? Przepraszam pana OH że wykorzystuję jego miejsce i proszę o opinię.
powoli się rozwijamy, jakaś książka też jest na horyzoncie choć odległym. Co do hulajnóg czy butelek, to nie mam nic mądrego do powiedzenia bo to nie moja działka :D
Ten kanał to czysta poezja, ale często smutna bo opisuje utracone piękno. Współczesna Warszawa wygląda lepiej niż w PRL-u ale do nazwania jej pięknym miastem jest jeszcze oj oj oj bardzo daleko. Wielkie brawa dla autora. Więcej długich podcastów!!!.
@@mm-rz9wr Przepiękna to może i jest ale w ujęciu symbolicznym. To, że jest brzydka stanowi "zasługę" Niemców, komunistów, nadających się tylko do utylizacji śmieci dewastujących ściany budynków oraz nieudolnych władz stolicy, które pozwalają aby z centrum miasta robiono slumsy. Warszawa może być, w przyszłości, co najwyżej miastem przeciętnej urody.
@@mm-rz9wr Warszawa jest przepiękna, owszem, ale tylko jako symbol. Dworzec Warszawa- Śródmieście, slumsy na Chmielnej, otoczenie Pałacu Kultury, Hoża 3, Mokotowska 73, rudera na Próżnej i dziesiątki innych ruder w Śródmieściu, Górnośląska 22 której nikt nie ratuje bo po co, ulica Miedziana - to jest ta przepiękna Warszawa?
@@NIFUR-em8mf w każdym nawet najpiękniejszym mieście są miejsca wstydu... wiadomo jest jeszcze mnóstwo do zrobienia. Nie zapominaj że jeszcze 30 lat temu byliśmy jednym z najbiedniejszych krajów Europy. Przez 30 lat doszliśmy do etapu w którym wyspy syfu rażą. Uwierz mi, to już bardzo dużo. Jako 50-latek pamiętam jeszcze czasy, gdy cały kraj w 100% był szarą ruiną. Roboty jest jeszcze mnóstwo. Racja. Nie jestem warszawiakiem więc większość podanych przykładów nic mi nie mówi ale otoczenie pałacu jest bardzo ciekawe choć może rzeczywiście nie piękne w oczywistym znaczeniu ale jest mnóstwo ciekawej i pięknej architektury.
@@mm-rz9wr Przepraszam, ale nie kupuję tego. Śródmieście stolicy powinno mieć zawsze priorytet, głównie ze względów prestiżowych. Nie chodzi o to aby każdy budynek wywoływał nieopisany zachwyt, ale nie może być tak, że na jednym z głównych deptaków miasta są budynki które, wyglądają jak Bronx w latach 80, że na Alejach Ujazdowskich są przedwojenne wille które się sypią, a teren wokół zarasta krzakami. A propos: nie jestem z Warszawy ani Mazowsza. Dziękuję za ciekawą dyskusję.👍
Dziękuję, że w tak wyważony i logiczny sposób opowiada Pan o historii naszego miasta. A wstawka o pierogach była cudowna, nieskromnie powiem, jakbym siebie słyszał :D
Dziękuję za film. Doceniam że jest dluzszy wycinek historii pokazany przekrojowo, wszystko spina się w logiczny ciąg (właśnie tego mi brakowalo w szkole). Pozdrawiam!
Z przyjemnością wysłuchałam o księciu Konstantym Pawłowiczu i księciu Druckim-Lubeckim. A komentarz o Napoleonie złoto, moja śp. Mama mawiała, że dlaczego mamy w hymnie Napoleona skoro dał tylko Księstwo Warszawskie a car Aleksander Królestwo Polskie.Mnie też bawią turbopatrioci od "Boże coś Polskę" a to była pieść na cześć cara! Dla mnie najmądrzejsi Polacy XIX wieku to książę Drucki-Lubecki i magrabia Wielopolski. I jeden i drugi chcieli wmocnienia tego co z Polski zostało ale wszyscy zniszczyliśmy nikomu niepotrzebnymi powstaniami.
Powstania były klęską militarną i polityczną natomiast miały aspekt nie do przecenienia jakim było ukształtowanie się odmienności polaków i świadomość narodowa. Należy pamiętać że gdy traciliśmy niepodległość społeczeństwo poza szlachtą nie istniało, chłopi których było 90% byli tutejszymi. Nie chciało im się walczyć o Polskę co zmieniło się głównie dzięki pokoleniowemu doświadczeniu powstań.
@@marlonitos Albo raczej praca pozytywistów. Wolałabym byśmy budowali świadomość narodową na sukcesach jak Bitwa Warszawska czy Powstanie Wielkopolskie, nie zaś klęskach.
Podczas okresu edukacji szkolnej, skądinąd ważnego w życiu, wyniosłam przekonanie, że czas zaborów to czarna, smutna dziura w dziejach przepełniona walką, martyrologią, czernią żałoby. A ty się okazuje, że było życie w Warszawie i w Polsce, że nawet chcieli się tu osiedlać i pracować na rzecz miasta cudzoziemcy. Dziękuję za to odczarowanie tego czasu, będę uważniej przemierzać stolicę i zupełnie inaczej już patrzeć na pozostałości z tamtego okresu. Pozdrawiam!
Jak zwykle chapeau bas za wiedzę, dobór tematu i za całokształt. O moim stosunku do kamienicy Skwarcowa/pałacu Saskiego już pisałem przy innej okazji, więc nie będę się powtarzał. Mam natomiast jeden niedosyt. Wśród wymienionych przedsiębiorców i przemysłowców zabrakło mi trochę rodzimych kapitalistów, choćby w rodzaju Henryka Łubieńskiego, któremu zawdzięczamy przecież polski przemysł cukrowniczy, rozwój bankowości itp.
plan był taki, żeby pokazać tylko kilku i tych najbardziej znanych z zachodu; chciałem pokazać, że mimo kulawej państwowości potrafiliśmy przyciągać ludzi z zachodu.
Ogromnie żałuję że nie odkryłam takiej klasy jak Pan "opowiadacza" historii o Krakowie. Z przyjemnością więc i ogromnym zainteresowaniem słucham opowieści warszawskich. Krakowianka😊
W podwarszawskich Markach rodzina Bricksów zakłada też osiedle z cegły (+szkołę) dla pracowników fabryki włókienniczej. W tej chwili trwa remont fasady tej szkoły (piękna cegła).
Dla ciekawych polecam książkę profesora Jarosława Czubatego Zasada "dwóch sumień": normy postępowania i granice kompromisu politycznego Polaków w sytuacjach wyboru, 1795-1815. Myślę, że wpisuje się w temat filmu.
Przeciwnicy odbudowy pałacu saskiego mówią, że to symbol władzy zaborcy. Jednocześnie uniwersytet Warszawski założony przez tego samego zaborcę im nie przeszkadza.
Jakim cudem przegapilam pana ostatnie dwa filmy ... Obejrzalam sobie przed chwila zdjecia dworca warszawskiego w Petersburgu. Bardzo przystojny budynek 😄
7:37 Dziś wszyscy się europejsują. 8:04 Paralelą dziś jest Fundusz Odbudowy po Iokdałnie i transformacja energetyczna. Wiadomo, że to niespłacalne, ale na tym polega niewola za długi. 9:16 Długi Gierka "spłacono" już dwukrotnie: ok. 2000 i znów w 2010. 9:52 Teraz rolują dług, żeby było na 500+ i 14-stki dla "elektorów". 10:00 Eksport inflacji pełną parą. 10:17 A 15 lat temu zbankrutowała Grecja. Na szczęście nasza "zielona wyspa" dołożyła 6 mld €. 10:28 Wkrótce będziemy mieli bezgotówkowy pieniądz. Jeszcze wyższy poziom sp¡erdoIenia.
50:15 A czy te okna mają wymagane potrójne szyby? Bez unijnego "paszportu" żadnych mieszkań nie wynajmiesz ani nie sprzedasz. 51:12 Będzie kolejny PKiN.😖💨🤢 53:40 Panie, planeta płonie, a pan chcesz starą nieekologiczną architekturę. 54:18 Nie obgryzaj paznokci. Wenus z Milo też tak zaczynała.🤓 54:30 Wanda Traczyk-Stawska. Dla takiej heroiny warto było robić to powstanie.😂 54:40 To nie żadne "epatowanie" tylko "swoboda ekspresji" - chodzi o parady dumy wiadomej. 55:30 Po zamachu majowym to Piłsudski zdecydował o nowym wyglądzie Orzełka i o polskim hymnie narodowym, gdzie to Napoleon wepchnął się niczym Piłat do Credo. Obecne mężyki stanu też chcą nam wysmażyć "odpowiednią" historiografię.
55:37 "Strój osób znajdujących się na peronie podczas przejazdu Najjaśniejszego Pana w dniu 15 września 1886 roku ma być wizytowy" - to były czasy! 😁Ciekawe, czy były tłumy?
Sprawa nazwy pierogów ruskich sięga jeszcze czasów PRL. W latach 80. często jeździłem służbowo do Legnicy, gdzie jak wiadomo znajdował się bardzo duży garnizon wojsk radzieckich, zajmujący prawie połowę powierzchni miasta. Któregoś dnia wstąpilem do baru mlecznego i poprosiłem o porcję pierogów ruskich. Pani za ladą popatrzyła na mnie z zaskoczeniem i odpowiedziała cicho, przecież u nas w Legnicy nie ma pierogów ruskich, są tylko legnickie. Jak widać, ignorancja nazewnicza ma swoje długie tradycje.
37:36 - Muszę to dopisać, ponieważ ta informacja przewija się wszędzie a jest myląca. Car nie założył ani nie ufundował Uniwersytetu Warszawskiego a jedynie ZGODZIŁ SIĘ na inicjatywę Staszica i Kostki Potockiego, aby połączyć już istniejące szkoły w jedną. Car nie był żadnym dobroczyńcą w tej sprawie, po prostu nie przeszkadzał. A rusofile podniecają się, że "car założył Polakom uniwersytet". Nic podobnego. Natomiast zawsze warto docenić zapomnianego już Staszica.
Akurat to co stało przed wojną to jak najbardziej można nazwać Pałacem Saskim. Jakby go nazywano Pałacem Morsztyna to zgodziłbym się że nie powinno się go tak nazywać, ale jako że środkową część rozebrano, natomiast saskie skrzydła jedynie przebudowano to moim zdaniem Pałac Saski nadal pasuje. W Warszawie jest trochę pałaców które zaliczyły mocną przebudowę, typu Pałac Kazanowskich, a mimo to nadal się go nazywa Pałacem Kazanowskich, a nie klasztorem czy "kamienicą Caritasu". A to że coś zostało zbudowane czy przebudowane przez zaborcę to nie jest argument przeciwko odbudowie. Czy kościoła św. Aleksandra nie należało odbudowywać skoro go wybudowano celowo dla upamiętnienia cara Aleksandra I? Belweder w obecnej formie też został przebudowany na potrzeby księcia Konstantego. Moim zdaniem ta odbudowa jest potrzebna, bo Plac Piłsudskiego w obecnej formie to straszliwy wygwizdów i nigdy nie został zagospodarowany (obecna forma GNŻ to prowizorka), a 2 miliardy rozłożone na 10 lat nie zbankrutuje budżetu Polski skoro tyle samo ROCZNIE wydaje się na propagandową telewizję. Oczywiście wolałbym żeby te pieniądze w pierwszej kolejności poszły na renowację zachowanych warszawskich zabytków, ale w praktyce to jest mrzonka bo miasto Warszawa nie remontuje kamienic nie dlatego że nie ma pieniędzy tylko dlatego że wydaje te pieniądze na różnego rodzaju głupoty - Muzeum Sztuki Nowoczesnej za 500-600mln, kładka na Wiśle za 160 mln (co jest totalnym absurdem zważywszy na to że dla porównania most samochodowy na południowej obwodnicy Warszawy kosztował 190 mln), teraz planują koło MSN walnąć kolejnego bezpłciowego kloca w postaci siedziby Teatru Rozmaitości za 800 mln. Jakby państwo dało miastu te 2 miliardy na Pałac Saski i Bruhla to jest niemal pewna gwarancja że miasto wydałoby je na takie słomiane inwestycje, a nie zabytki.
Zgadzam sie w 100% z Panem 👍-co nie zmienia faktu ze uwielbiam „opowiadam historie”😊. Jednak tak jak Pan ,ciesze sie że to nie od autora „opowiadam historie „ zależy czy Pałac zostanie wybudowany czy nie 😁 - z całym szacunkiem
@@piotrp1260 Też bardzo lubię ten kanał, ale akurat nie zgadzam się z opinią autora co do zarówno Pałacu Saskiego jak i Pałacu Kultury bo architektonicznie są to bardzo ciekawe budynki i powinny być.
Załatwianie spraw poprzez łapówki nie jest czymś należącym do przeszłości i tylko do Rosjan. Pewien europoseł tez jest to uwikłany. Eva Kaili tez zasłynęła z tego.
4:00 Mój dziadek pracował w zakladach Philipsa, robiono tam, między innymi lampy próżniowe. Wielkiego wyboru to on nie miał, podczas okupacji, jako specjalista, dostał od Niemców nakaz pracy, odmowa to było więzienie albo obóz, zarabial w zasadzie na całą rodzinę, nie kazdy miał przywilej pracy. W pewnym momencie Niemcy ewakuowali całą fabrykę pod Wiedeń, po wojnie komunisci wyslali dziadka wraz z najblizszą rodziną, do elektryfikowania odzyskanych Mazur. Po odbudowie Philiosa, teraz zwanego juz Róza Luksemburg, sciągnięta dziadka do zakladu. W zasadzie całe życie był z nim związany od przed wojny do emerytury w latach 70tych.
Dzieki za material 👌 Pochodze z okolic Katowic a studiowalem w Krakowie. Do dzis widac inny uklad pol czy zabudowy. Czy to wszystko jeszcze pozostalo po zaborach. Jedzenie tez jest inne np bulki i chleb.
Na ul Elektoralnej w tym ciągu, jeszcze w pierwszej połowie lat osiemdziesiątych były resztki fabryki - gdzieś na wysokości restauracji " Szczepcio i Toncio " , czy miała coś wspólnego z fabryką platerów nie wiem .
Jako miłośnikowi historii Warszawy, dodam panu pewien fakt dotyczący byłych koszarów pułku Suworowa-obecnego URM, były minister, którego przodkowie zmienili wyznanie na katolicyzm ( mający problemy z prawem w kraju i zagranicą ) , wchodził i wychodził ze swojego biura , dawną klatką schodową dla służby, do, której nikt z wyjątkiem osoby odpowiedzialnej za czystość nie miał dostępu . Co niespotykane nigdzie indziej, minister śmiało dotykał poręczy , klamek i wskakiwał do czekającego samochodu.
ale jeśli pałacu saskiego nie odbudujemy - choćby w tej zakładanej formie, to za parę lat powstanie tu szklane monstrum a'la metropolis, za to pałac z "formy skwarcowa" potem można będzie przekształcić w jego właściwą - XVIIIw wersję
Po 1, dlaczego by tu musiało powstać coś "szklanego"? Po 2, ciekawsze, na jakiej podstawie/ jakim pomysłem by doszło do przekształcenia odbudowanego saskiego z formy 19/20 w., do wcześniejszej? Niesamowity "pomysł" 😂 no sorry.
@@toms327 Po 1: bo taka jest tendencja: państwo sprzeda teren zagranicznemu miliarderowi - to postawi biurowiec - szklany, bo niby "nowoczesny", po 2gie: porównaj oba projekty to zrozumiesz dlaczego...
Szkoda ze nie wspomnial Pan o braciach Briggs ( Edward, Alfred i John ), Anglikach z Bradford. Zbudowali od podstaw miasto Marki wraz z wielka przedzalnia welny, najwieksza w kontynentalnej Europie, niwiele mniejsza od rodzimej fabryki Brigella we wlokienniczym Bradford. Do dzisiaj stoja ( w oplakanym stanie ) niektore budynki fabryki w Markach oraz rozne zabytki jakby zywcem przeniesione z Wiktorianskiej Anglii. Na poczatku XX wieku firma przeszla we wladanie angielskiej rodziny Whitehead. Synem Charlesa Whiteheada byl Alfred. Jego zona zostala Eleonora Augusta Wedel, siostra bezdzietnego Jana Wedla. Dr. Jan Wedel szykowal go na swego nastepce, wysylal go na staze do Hersheya w Chicago i Cadbury w Birmingham w Anglii. Alfred dzieki bieglej znajomosci angielskiego dzialal w brytyjskim SOE oraz polskim ruchu oporu, podobnie jak i jego brat. Uwazal sie za Polaka. Historia Marek, Briggsow i Whiteheadow jest bardzo ciekawa i zasluguje na osobny odcinek. Pozdrowienia.
@@opowiadamhistorie Briggsowie zbudowali cale Marki obok wielkiej przedzalni welny, osiedla dla robotnikow, kosciol rzymsko-katolicki, jedna z pierwszych elektrowni na terenach zaboru rosyjskiego. Kolejka Marecka do Warszawy Wilenskiej, to tez ich przedsiewziecie. Ciekawe jest tez historia Whiteheadow, rodowitych Anglikow, ktorzy szybko sie spolonizowali. Alfred Whitehead ostatnie lata zycia spedzil w Zakopanem; jest tam tez pochowany.
Te dokwaterowania to był dramat, do naszego mieszkania na ulicy Wilczej moja babcia i dziadek dostali sublokatora ( zajmował jeden pokój ) Kiryla, który w życiu robił tylko dwie rzeczy ( jedną z przerwami, drugą stale ) pracował jako pomocnik murarski i pił alkohol . Jako, że wzorem wprost z Sowietów, kuchnia, ubikacja, łazienka były wspólne często mogliśmy podziwiać kulturę ze wschodu w kuchni, pozostałe " wynalazki cywilizacji " były mu nieznane, dlatego pozostawały czyste ( w ubikacji był duży sedes z półka - niemiecki wynalazek, ten" naród panów " po zrobieniu dwójki, miał w zwyczaju specjalnym drewnianym narzędziem sprawdzać co dobrze trawi a czego nie ) , potrzeby załatwiał w pracy lub na zewnątrz, wiele nas różni od wschodu i zachodu.
W latach 1815-30 mieliśmy rozwój gospodarczy większy niż przez ostatnie 30 lat historii .Największy rozwój w dziejach miało królestwo polskie .Pod ruskim berlem .To była unia personalna i nic więcej . Wymyślono jednak w Londynie powstanie by nam za dobrze nie było , a proxy wojnę przeciwko Rosji .. Czy wojna na Ukrainie i próba wepchnięcia nas do wojny przez Londyn i Waszyngton to nie kalka tamtych wydarzeń .
Doczekałam się w końcu długiego odcinka. Forma wyśmienita, niczym nie ustępuje klasycznym, filmowym nagraniom :) Pana filmy to złoto … czy uczęszczał Pan na wykłady varsavianistyczne?
Dziękuję za film. Naprawdę ciekawy. Co do Pałacu Saskiego (też mi się bardziej podoba barokowe założenie, ale cóż)- Apeluję nie szczędzić środków, wstawić nawet złote sedesy, a kosztami obciążyć Niemców, którzy go wszak wysadzili!
Niesamowite są te Pana opowieści. Ta lekkość łączenia przeszłości z teraźniejszością opatrzona zdjęciami, rycinami, komentarzami dają niesamowity klimat. Stoi za tym ogrom pracy. Serdecznie dziękuję.
dziękuję :)
@@opowiadamhistorieZdaje się że przynajmniej niektórzy z generałów zamordowanych podczas nocy listopadowej wcześniej szło z Napoleonem na Moskwę i później przeszło na służbę cara
@@jerzypodgorski8630 moze wtedy niektorzy byli wiekszymi pragmatykami, niz idealistami
Znacie jeszcze kogoś, kto potrafi tak fantastycznie opowiadać historię swojego miasta? Jeśli tak poproszę linki :)
Oszałamiający strumień nieznanych faktów, ciekawostek, dygresji, nawiązań, anegdot i opinii nie do ogarnięcia za jednym posiedzeniem. Trzeba to obejrzeć co najmniej drugi raz na co już się cieszę i dziękuję.
Cieszy, że ktoś opowiada historie inaczej niż cała ta dominująca poppatriotyczna nawałnica. Szacunek dla Pana pracy i trzymam kciuki za wytrwałość do robienia więcej, na pohybel wiemy komu!
Komu???
Jak to fantastycznie, ze jest nowy Panski film. Dziekuje.
Nareszcie długi materiał:)
Pana opowieści są niesamowite,dokładne i wyciąga pan też wnioski i nam je przekazuje.Świetna praca
Pan jest balsamem na youtuba. Wielkie dzięki za content :)
Dobrze, że nie balsamistą
@@opowiadamhistorie 😂
@@opowiadamhistorie za riposte, ktora rozbawia 🙈
wspaniałe historie opowiedziane w bardzo zajmujący sposób! podziwiam talent "gawędziarski" połączony z tytaniczną praca w poszukiwaniu informacji źródłowych.
bardzo dziękuję za słowa uznania :)
W jakim kraju żyjemy, jeśli poziom takich świetnych filmów realizowanych przez amatora i publikowanych na YT jest o niebo wyższy od szamba emitowanego w telewizji publicznej i realizowanego z pieniędzy podatników?
telewizja jest dla szerokiego ludu; a jak rzeka płynie szeroko, to zazwyczaj płytko :)
I wszystkie gówna niesie , znaczy ta rzeka 😮😂@@opowiadamhistorie
@@opowiadamhistorie ale sa rozne rzeki. Mi sie swietnie oglada i slucha brytyjskie BBC, wiec gdyby Polska Telewizja miala ten sam wysoki poziom dla masowego odbiorcy, to moze bylby powod do kupienia ponownie telewizora?
Niszowe kanały, jak np. TVP Historia też pokazują dobre filmy nt. historii.
Nawet jak tytuł mnie nie porywa to włączam i z autentyczną ciekawością oglądam od deski do deski. Niesamowity talent opowiadania historii i jeszcze większa wiedza.
Kawałka o pierogach się nie spodziewałem, jest to też powód dlaczego te materiały są tak ciekawe, nie ma w nich stronniczości w kontraście do tv
tylko pierogi ruskie
Dziękuję, pańskie filmy to absolutnie jedne z najbardziej wartościowych treści na TH-cam. Chętnie posłuchałbym kiedyś pańskiego wywodu o tym jak to było z tym anegdotycznym 'paryskim' charakterem architektury (czy generalnie przestrzeni) Warszawy. Choćby w związku z nawiązaniem do tego jak kiedyś wyglądała wspomniana w filmie ulica w Śródmieściu.
Podcast, to idealny format do takich tematów, do tego prostszy w montażu i w odróżnieniu od materiału nagranego w trakcie spotkania, audio jest idealne, a plansze doskonale widoczne.
Dziękuje i pozdrawiam.
jak się dobrze przysłuchać, to jest i sąsiad robiący remont w niedzielę rano i pociąg przejeżdżający, ale nikt nie obiecywał, że będzie łatwo :D
@@opowiadamhistorie na szczescie ani sasiad ani pociag nie wybijaja sie :) na pierwszy plan. Mysle ze zaden z nas sluchczy nie ma realnego pojecia o ogromie Panskiej pracy wlozonej w kazdy film, nawet short. Dziekuje.
@@opowiadamhistoriePociąg musi jechać, ale sąsiad ... remont ... w niedzielę.
Dziękuję❤
Ciekawy materiał historyczny i pięknie opracowany.
Wspaniałe historię i opowieści z Warszawy i nie tylko.
Bardzo dziękuję za te historie z ciekawością słucham.
Pozdrawiam serdecznie z Menchestru.
Prosiłbym co ul. Marszałkowskiej 62 i radiostacji podczas Powstania Warszawskiego- Dziękuję.
❤❤❤❤❤
Bardzo przyjemnie się Pana słucha - ton głosu, prędkość, odczuwalne zainteresowanie i spokój jednocześnie. Życzę pomyślności z prowadzeniem kanału :)
Oprócz waloru edukacyjnego Pańskich filmów doceniam także lekkość formy - inteligentny, subtelny żart sprawia, że nie mamy do czynienia z wykładem, a z pasjonującą gawędą. Brawo👏
taki był cel, dziękuję za uznanie :)
Serdecznie dziękuję za każdy Pana film. Dziękuję też że pokazuje Pan że Żydzi kochali Polskę i byli też częścią historii dobrze pojmowanego patriotyzmu. Bardzo za to dziękuję. Mam nadzieję że zrobi Pan film o krwi powstańców zachowanej w kamieniach. Pozdrawiam serdecznie ❤️
Uwielbiam Pana opowieści, o czym by nie były-zawsze ciekawe
@@slimokot mogę i o hodowli jedwabników? 😁😁😁
Dziękuję za kolejną dawkę wiadomości o dawnych czasach naszego kraju i jego historii, o której się głośno nie mówiło. Pozdrawiam Anna, i czekam na dalsze perełki.
Niesamowite jaka wiedza pand dysponuje i ile pracy pan wlozyl w te filmy dziekujemy!
Świetny materiał! Serdeczne dzięki!
Jest Pan niesamowity🎉.Najlepszy kanał na YouTub.Nie jestem homo,ale jestem zakochany w Pańskich opowieściach ❤
Dziękuję i pozdrawiam 👍
Fantastyczny program!
Serdecznie dzięki Panu! 🤍❤️🇵🇱🇺🇸
Ma Pan bardzo przyjemną barwę głosu, że nie wspomnę o genialnej narracji.
A także poprawnym języku bez używania "om" zamiast "ą".
Dziękuję
Piękne dzięki dla OH za podcast. Dzięki za jakość. 🙏🙏🙏
Czytam pana OH i uczę się historii i architektury tego miasta czy raczej co po tym zmęczonym mieście pozostało.
Czy będą wykłady OH w Warszawie? Czy OH wydał swoje w formie książek?
Czekamy na następne opowieści.
PS
Do czego nam nowy stary pałac saski? Nie lepiej zbudować kilka nowych szpitali. Po co nam PKiN, odbudowana Cytadela?Kiedy Hotel Sobieski będzie rozebrany? Co z prawym brzegiem Wisły. Czekamy na następny ruski zabór i bulwar nad Wisłą.
Kto wreszcie weźmie za twarz włodarzy i zapewni naprawdę pitną wodę i zlikwiduje miliony plastikowych butelek. Kiedy znikną na zawsze e-hulajnogi jak w Paryżu czy Melbourne?
Przepraszam pana OH że wykorzystuję jego miejsce i proszę o opinię.
powoli się rozwijamy, jakaś książka też jest na horyzoncie choć odległym. Co do hulajnóg czy butelek, to nie mam nic mądrego do powiedzenia bo to nie moja działka :D
Ten kanał to czysta poezja, ale często smutna bo opisuje utracone piękno. Współczesna Warszawa wygląda lepiej niż w PRL-u ale do nazwania jej pięknym miastem jest jeszcze oj oj oj bardzo daleko. Wielkie brawa dla autora. Więcej długich podcastów!!!.
Warszawa jest przepięknym miastem! A kto myśli inaczej ten jest ślepcem!
@@mm-rz9wr Przepiękna to może i jest ale w ujęciu symbolicznym. To, że jest brzydka stanowi "zasługę" Niemców, komunistów, nadających się tylko do utylizacji śmieci dewastujących ściany budynków oraz nieudolnych władz stolicy, które pozwalają aby z centrum miasta robiono slumsy. Warszawa może być, w przyszłości, co najwyżej miastem przeciętnej urody.
@@mm-rz9wr Warszawa jest przepiękna, owszem, ale tylko jako symbol. Dworzec Warszawa-
Śródmieście, slumsy na Chmielnej, otoczenie Pałacu Kultury, Hoża 3, Mokotowska 73, rudera na Próżnej i dziesiątki innych ruder w Śródmieściu, Górnośląska 22 której nikt nie ratuje bo po co, ulica Miedziana - to jest ta przepiękna Warszawa?
@@NIFUR-em8mf w każdym nawet najpiękniejszym mieście są miejsca wstydu... wiadomo jest jeszcze mnóstwo do zrobienia. Nie zapominaj że jeszcze 30 lat temu byliśmy jednym z najbiedniejszych krajów Europy. Przez 30 lat doszliśmy do etapu w którym wyspy syfu rażą. Uwierz mi, to już bardzo dużo. Jako 50-latek pamiętam jeszcze czasy, gdy cały kraj w 100% był szarą ruiną. Roboty jest jeszcze mnóstwo. Racja. Nie jestem warszawiakiem więc większość podanych przykładów nic mi nie mówi ale otoczenie pałacu jest bardzo ciekawe choć może rzeczywiście nie piękne w oczywistym znaczeniu ale jest mnóstwo ciekawej i pięknej architektury.
@@mm-rz9wr Przepraszam, ale nie kupuję tego. Śródmieście stolicy powinno mieć zawsze priorytet, głównie ze względów prestiżowych. Nie chodzi o to aby każdy budynek wywoływał nieopisany zachwyt, ale nie może być tak, że na jednym z głównych deptaków miasta są budynki które, wyglądają jak Bronx w latach 80, że na Alejach Ujazdowskich są przedwojenne wille które się sypią, a teren wokół zarasta krzakami. A propos: nie jestem z Warszawy ani Mazowsza. Dziękuję za ciekawą dyskusję.👍
Super odcinek. Bardzo miło się Pana słucha.
więcej takich odcinków prosimy!
Bardzo ciekawe historie i bardzo ciekawie opowiedziane.
Fantastyczny podkast! Słucha się wyśmienicie i czekam na kolejne. Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za przygotowany materiał
Bardzo dziękuję za zapoznawanie mnie z moim rodzinnym miastem.
Dziękuję, że w tak wyważony i logiczny sposób opowiada Pan o historii naszego miasta. A wstawka o pierogach była cudowna, nieskromnie powiem, jakbym siebie słyszał :D
pierogi ruskie
Dziękuję za film. Doceniam że jest dluzszy wycinek historii pokazany przekrojowo, wszystko spina się w logiczny ciąg (właśnie tego mi brakowalo w szkole). Pozdrawiam!
Oj, taka ustawa o pożytecznych cudzoziemcach przydałaby się dzisiaj 😁
Wspanialy film.
dziękuję :)
Ja polecam takie filmy z ukrainy gdzie kacap jest rozrywany na kawałki granatem
Z przyjemnością wysłuchałam o księciu Konstantym Pawłowiczu i księciu Druckim-Lubeckim. A komentarz o Napoleonie złoto, moja śp. Mama mawiała, że dlaczego mamy w hymnie Napoleona skoro dał tylko Księstwo Warszawskie a car Aleksander Królestwo Polskie.Mnie też bawią turbopatrioci od "Boże coś Polskę" a to była pieść na cześć cara! Dla mnie najmądrzejsi Polacy XIX wieku to książę Drucki-Lubecki i magrabia Wielopolski. I jeden i drugi chcieli wmocnienia tego co z Polski zostało ale wszyscy zniszczyliśmy nikomu niepotrzebnymi powstaniami.
Może dlatego że to napoleońskie Księstwo dało początek Królestwu, Wielkiemu Księstwu i Wolnemu Miastu :)
Powstania były klęską militarną i polityczną natomiast miały aspekt nie do przecenienia jakim było ukształtowanie się odmienności polaków i świadomość narodowa. Należy pamiętać że gdy traciliśmy niepodległość społeczeństwo poza szlachtą nie istniało, chłopi których było 90% byli tutejszymi. Nie chciało im się walczyć o Polskę co zmieniło się głównie dzięki pokoleniowemu doświadczeniu powstań.
Powstania były potrzebne Anglii i Prusom
@@marlonitos Albo raczej praca pozytywistów. Wolałabym byśmy budowali świadomość narodową na sukcesach jak Bitwa Warszawska czy Powstanie Wielkopolskie, nie zaś klęskach.
@@adamszulc6326 też racja
Łał 🎉 Super odcinek! 😮
Długo wyczekiwany nowy film 😄
Podczas okresu edukacji szkolnej, skądinąd ważnego w życiu, wyniosłam przekonanie, że czas zaborów to czarna, smutna dziura w dziejach przepełniona walką, martyrologią, czernią żałoby. A ty się okazuje, że było życie w Warszawie i w Polsce, że nawet chcieli się tu osiedlać i pracować na rzecz miasta cudzoziemcy. Dziękuję za to odczarowanie tego czasu, będę uważniej przemierzać stolicę i zupełnie inaczej już patrzeć na pozostałości z tamtego okresu. Pozdrawiam!
@@kingajazwinska4231 serdecznie pozdrawiam
Niesamowita wiedza, praca i talent do opowiadania - tylko podziwiać :>
Jak zwykle chapeau bas za wiedzę, dobór tematu i za całokształt. O moim stosunku do kamienicy Skwarcowa/pałacu Saskiego już pisałem przy innej okazji, więc nie będę się powtarzał. Mam natomiast jeden niedosyt. Wśród wymienionych przedsiębiorców i przemysłowców zabrakło mi trochę rodzimych kapitalistów, choćby w rodzaju Henryka Łubieńskiego, któremu zawdzięczamy przecież polski przemysł cukrowniczy, rozwój bankowości itp.
plan był taki, żeby pokazać tylko kilku i tych najbardziej znanych z zachodu; chciałem pokazać, że mimo kulawej państwowości potrafiliśmy przyciągać ludzi z zachodu.
@@opowiadamhistorie No tak. To może nie do końca wybrzmiało. Tak czy inaczej dzięki za całą Pańską pracę :)
@@ufnalaka 💪👌
Świetny materiał. Powinni go pokazywać na lekcji historii w kiceum
dzieki za powrot
Ogromnie żałuję że nie odkryłam takiej klasy jak Pan "opowiadacza" historii o Krakowie. Z przyjemnością więc i ogromnym zainteresowaniem słucham opowieści warszawskich. Krakowianka😊
Tym bardziej mi miło, niemniej Kraków aż się prosi o takie opowieści 🙂
Ciekawie i z humorem. Polecam tego jutubowicza.
Jakie to jest cudowne co Pan robi!!!
@@levisxtriceps3441 dziękuję !
W podwarszawskich Markach rodzina Bricksów zakłada też osiedle z cegły (+szkołę) dla pracowników fabryki włókienniczej. W tej chwili trwa remont fasady tej szkoły (piękna cegła).
Dla ciekawych polecam książkę profesora Jarosława Czubatego Zasada "dwóch sumień": normy postępowania i granice kompromisu politycznego Polaków w sytuacjach wyboru, 1795-1815. Myślę, że wpisuje się w temat filmu.
bardzo dziękuję, zajrzę :)
@@opowiadamhistorie Materiał jak zawsze pierwsza klasa! Wierny fan pozdrawia.
DZIĘKUJĘ
Przeciwnicy odbudowy pałacu saskiego mówią, że to symbol władzy zaborcy. Jednocześnie uniwersytet Warszawski założony przez tego samego zaborcę im nie przeszkadza.
Dałeś czadu!
Serdeczności
serdeczności :)
Ciekawie opowiedziane i zilustrowane. Świetna robota! Powodzenia.
Rewelacyjny materiał zarazem jak zawsze ❤
Bardzo ciekawe opowiadanie o historii Warszawy i zasługach obcokrajowców dla miasta.
Mega:)❤ powodzenia podczas wykładu o firmie Blike:)
Tak jest super wstęp!
Dziękuję 🌹🌿🇵🇱
rewelacja
Dziękuję za Pana pracę
Nie znamy że szykuj Lubeckiego a znamy prowokatorow powstań i traktujemy ich jak bohaterów.
Super, super, super dziękujemy Panu bardzo🤗
Jakim cudem przegapilam pana ostatnie dwa filmy ...
Obejrzalam sobie przed chwila zdjecia dworca warszawskiego w Petersburgu. Bardzo przystojny budynek 😄
@@jlapienko trzeba te dzwoneczki powciskać przy subskrypcji, ponoć pomaga w byciu na bieżąco
@@opowiadamhistorie myslalam, ze moj dzwoneczek byl zaznaczony! skandal!
dziekuje
To czysto złoto! 2x oglądałem :)
Rewelacja!!!
Drucki Lubecki? Racja!
abrdzo ciekawy wysoce profesjonaly material
Bardzo ciekawa lekcja historii.
A co tu dyskutować. Wszystko jest super. Dziękuję
7:37 Dziś wszyscy się europejsują.
8:04 Paralelą dziś jest Fundusz Odbudowy po Iokdałnie i transformacja energetyczna. Wiadomo, że to niespłacalne, ale na tym polega niewola za długi.
9:16 Długi Gierka "spłacono" już dwukrotnie: ok. 2000 i znów w 2010.
9:52 Teraz rolują dług, żeby było na 500+ i 14-stki dla "elektorów".
10:00 Eksport inflacji pełną parą.
10:17 A 15 lat temu zbankrutowała Grecja. Na szczęście nasza "zielona wyspa" dołożyła 6 mld €.
10:28 Wkrótce będziemy mieli bezgotówkowy pieniądz. Jeszcze wyższy poziom sp¡erdoIenia.
Solidna robota proszę Pana.
🫵🫶👍👏
Pozdrawiam 👋 🇨🇵
pozdrawiam!
50:15 A czy te okna mają wymagane potrójne szyby? Bez unijnego "paszportu" żadnych mieszkań nie wynajmiesz ani nie sprzedasz.
51:12 Będzie kolejny PKiN.😖💨🤢
53:40 Panie, planeta płonie, a pan chcesz starą nieekologiczną architekturę.
54:18 Nie obgryzaj paznokci. Wenus z Milo też tak zaczynała.🤓
54:30 Wanda Traczyk-Stawska. Dla takiej heroiny warto było robić to powstanie.😂
54:40 To nie żadne "epatowanie" tylko "swoboda ekspresji" - chodzi o parady dumy wiadomej.
55:30 Po zamachu majowym to Piłsudski zdecydował o nowym wyglądzie Orzełka i o polskim hymnie narodowym, gdzie to Napoleon wepchnął się niczym Piłat do Credo. Obecne mężyki stanu też chcą nam wysmażyć "odpowiednią" historiografię.
55:37 "Strój osób znajdujących się na peronie podczas przejazdu Najjaśniejszego Pana w dniu 15 września 1886 roku ma być wizytowy" - to były czasy! 😁Ciekawe, czy były tłumy?
Pewnie nawet się nie zatrzymał.😅
Lódź też wspomniana. Bomba
trzeba!
Super!
Uwielbiam ❤
Sprawa nazwy pierogów ruskich sięga jeszcze czasów PRL. W latach 80. często jeździłem służbowo do Legnicy, gdzie jak wiadomo znajdował się bardzo duży garnizon wojsk radzieckich, zajmujący prawie połowę powierzchni miasta. Któregoś dnia wstąpilem do baru mlecznego i poprosiłem o porcję pierogów ruskich. Pani za ladą popatrzyła na mnie z zaskoczeniem i odpowiedziała cicho, przecież u nas w Legnicy nie ma pierogów ruskich, są tylko legnickie. Jak widać, ignorancja nazewnicza ma swoje długie tradycje.
jedno słowo BRAWO!!!!
37:36 - Muszę to dopisać, ponieważ ta informacja przewija się wszędzie a jest myląca. Car nie założył ani nie ufundował Uniwersytetu Warszawskiego a jedynie ZGODZIŁ SIĘ na inicjatywę Staszica i Kostki Potockiego, aby połączyć już istniejące szkoły w jedną. Car nie był żadnym dobroczyńcą w tej sprawie, po prostu nie przeszkadzał. A rusofile podniecają się, że "car założył Polakom uniwersytet". Nic podobnego. Natomiast zawsze warto docenić zapomnianego już Staszica.
Akurat to co stało przed wojną to jak najbardziej można nazwać Pałacem Saskim. Jakby go nazywano Pałacem Morsztyna to zgodziłbym się że nie powinno się go tak nazywać, ale jako że środkową część rozebrano, natomiast saskie skrzydła jedynie przebudowano to moim zdaniem Pałac Saski nadal pasuje. W Warszawie jest trochę pałaców które zaliczyły mocną przebudowę, typu Pałac Kazanowskich, a mimo to nadal się go nazywa Pałacem Kazanowskich, a nie klasztorem czy "kamienicą Caritasu".
A to że coś zostało zbudowane czy przebudowane przez zaborcę to nie jest argument przeciwko odbudowie. Czy kościoła św. Aleksandra nie należało odbudowywać skoro go wybudowano celowo dla upamiętnienia cara Aleksandra I? Belweder w obecnej formie też został przebudowany na potrzeby księcia Konstantego.
Moim zdaniem ta odbudowa jest potrzebna, bo Plac Piłsudskiego w obecnej formie to straszliwy wygwizdów i nigdy nie został zagospodarowany (obecna forma GNŻ to prowizorka), a 2 miliardy rozłożone na 10 lat nie zbankrutuje budżetu Polski skoro tyle samo ROCZNIE wydaje się na propagandową telewizję.
Oczywiście wolałbym żeby te pieniądze w pierwszej kolejności poszły na renowację zachowanych warszawskich zabytków, ale w praktyce to jest mrzonka bo miasto Warszawa nie remontuje kamienic nie dlatego że nie ma pieniędzy tylko dlatego że wydaje te pieniądze na różnego rodzaju głupoty - Muzeum Sztuki Nowoczesnej za 500-600mln, kładka na Wiśle za 160 mln (co jest totalnym absurdem zważywszy na to że dla porównania most samochodowy na południowej obwodnicy Warszawy kosztował 190 mln), teraz planują koło MSN walnąć kolejnego bezpłciowego kloca w postaci siedziby Teatru Rozmaitości za 800 mln. Jakby państwo dało miastu te 2 miliardy na Pałac Saski i Bruhla to jest niemal pewna gwarancja że miasto wydałoby je na takie słomiane inwestycje, a nie zabytki.
Zgadzam sie w 100% z Panem 👍-co nie zmienia faktu ze uwielbiam „opowiadam historie”😊. Jednak tak jak Pan ,ciesze sie że to nie od autora „opowiadam historie „ zależy czy Pałac zostanie wybudowany czy nie 😁 - z całym szacunkiem
@@piotrp1260 Też bardzo lubię ten kanał, ale akurat nie zgadzam się z opinią autora co do zarówno Pałacu Saskiego jak i Pałacu Kultury bo architektonicznie są to bardzo ciekawe budynki i powinny być.
Załatwianie spraw poprzez łapówki nie jest czymś należącym do przeszłości i tylko do Rosjan. Pewien europoseł tez jest to uwikłany. Eva Kaili tez zasłynęła z tego.
W Martwych Duszach Gogola jest wspaniała scena wręczania łapówki w urzędzie na prowincji
4:00 Mój dziadek pracował w zakladach Philipsa, robiono tam, między innymi lampy próżniowe. Wielkiego wyboru to on nie miał, podczas okupacji, jako specjalista, dostał od Niemców nakaz pracy, odmowa to było więzienie albo obóz, zarabial w zasadzie na całą rodzinę, nie kazdy miał przywilej pracy.
W pewnym momencie Niemcy ewakuowali całą fabrykę pod Wiedeń, po wojnie komunisci wyslali dziadka wraz z najblizszą rodziną, do elektryfikowania odzyskanych Mazur. Po odbudowie Philiosa, teraz zwanego juz Róza Luksemburg, sciągnięta dziadka do zakladu. W zasadzie całe życie był z nim związany od przed wojny do emerytury w latach 70tych.
Robi Szanowny Pan nieocenioną robotę.
Wstęp o znaczeniu słów niezmiernie ciekawy
15:50 uwielbiam ten fragment 😂
czyli już czas? :P
Dzieki za material 👌
Pochodze z okolic Katowic a studiowalem w Krakowie.
Do dzis widac inny uklad pol czy zabudowy.
Czy to wszystko jeszcze pozostalo po zaborach.
Jedzenie tez jest inne np bulki i chleb.
Nowy świetny i długi materiał😊👍
Kawka już poszła a teaz czas zasiąść do uczty😊👍
o i mój kochany Zgierz się pojawia
Na ul Elektoralnej w tym ciągu, jeszcze w pierwszej połowie lat osiemdziesiątych były resztki fabryki - gdzieś na wysokości restauracji " Szczepcio i Toncio " , czy miała coś wspólnego z fabryką platerów nie wiem .
Jako miłośnikowi historii Warszawy, dodam panu pewien fakt dotyczący byłych koszarów pułku Suworowa-obecnego URM, były minister, którego przodkowie zmienili wyznanie na katolicyzm ( mający problemy z prawem w kraju i zagranicą ) , wchodził i wychodził ze swojego biura , dawną klatką schodową dla służby, do, której nikt z wyjątkiem osoby odpowiedzialnej za czystość nie miał dostępu . Co niespotykane nigdzie indziej, minister śmiało dotykał poręczy , klamek i wskakiwał do czekającego samochodu.
Można prosić więcej materiałów historycznych z zakresu historii gospodarczej?:)
wszystko można :)
@@opowiadamhistorie zatem czekamy:)
ale jeśli pałacu saskiego nie odbudujemy - choćby w tej zakładanej formie, to za parę lat powstanie tu szklane monstrum a'la metropolis, za to pałac z "formy skwarcowa" potem można będzie przekształcić w jego właściwą - XVIIIw wersję
Po 1, dlaczego by tu musiało powstać coś "szklanego"?
Po 2, ciekawsze, na jakiej podstawie/ jakim pomysłem by doszło do przekształcenia odbudowanego saskiego z formy 19/20 w., do wcześniejszej? Niesamowity "pomysł" 😂 no sorry.
@@toms327 Po 1: bo taka jest tendencja: państwo sprzeda teren zagranicznemu miliarderowi - to postawi biurowiec - szklany, bo niby "nowoczesny", po 2gie: porównaj oba projekty to zrozumiesz dlaczego...
Szkoda ze nie wspomnial Pan o braciach Briggs ( Edward, Alfred i John ), Anglikach z Bradford. Zbudowali od podstaw miasto Marki wraz z wielka przedzalnia welny, najwieksza w kontynentalnej Europie, niwiele mniejsza od rodzimej fabryki Brigella we wlokienniczym Bradford. Do dzisiaj stoja ( w oplakanym stanie ) niektore budynki fabryki w Markach oraz rozne zabytki jakby zywcem przeniesione z Wiktorianskiej Anglii. Na poczatku XX wieku firma przeszla we wladanie angielskiej rodziny Whitehead. Synem Charlesa Whiteheada byl Alfred. Jego zona zostala Eleonora Augusta Wedel, siostra bezdzietnego Jana Wedla. Dr. Jan Wedel szykowal go na swego nastepce, wysylal go na staze do Hersheya w Chicago i Cadbury w Birmingham w Anglii. Alfred dzieki bieglej znajomosci angielskiego dzialal w brytyjskim SOE oraz polskim ruchu oporu, podobnie jak i jego brat. Uwazal sie za Polaka. Historia Marek, Briggsow i Whiteheadow jest bardzo ciekawa i zasluguje na osobny odcinek. Pozdrowienia.
może to jest jakiś pomysł
@@opowiadamhistorie Briggsowie zbudowali cale Marki obok wielkiej przedzalni welny, osiedla dla robotnikow, kosciol rzymsko-katolicki, jedna z pierwszych elektrowni na terenach zaboru rosyjskiego.
Kolejka Marecka do Warszawy Wilenskiej, to tez ich przedsiewziecie. Ciekawe jest tez historia Whiteheadow, rodowitych Anglikow, ktorzy szybko sie spolonizowali. Alfred Whitehead ostatnie lata zycia spedzil w Zakopanem; jest tam tez pochowany.
@@opowiadamhistorie
Czy ktoś pamięta co było powodem bezdzietności E.Wedla ?
Miał interes z czekolady 🫢
Dziękuję. Pańskiej pracy nie można przecenić.
Te dokwaterowania to był dramat, do naszego mieszkania na ulicy Wilczej moja babcia i dziadek dostali sublokatora ( zajmował jeden pokój ) Kiryla, który w życiu robił tylko dwie rzeczy ( jedną z przerwami, drugą stale ) pracował jako pomocnik murarski i pił alkohol . Jako, że wzorem wprost z Sowietów, kuchnia, ubikacja, łazienka były wspólne często mogliśmy podziwiać kulturę ze wschodu w kuchni, pozostałe " wynalazki cywilizacji " były mu nieznane, dlatego pozostawały czyste ( w ubikacji był duży sedes z półka - niemiecki wynalazek, ten" naród panów " po zrobieniu dwójki, miał w zwyczaju specjalnym drewnianym narzędziem sprawdzać co dobrze trawi a czego nie ) , potrzeby załatwiał w pracy lub na zewnątrz, wiele nas różni od wschodu i zachodu.
W latach 1815-30 mieliśmy rozwój gospodarczy większy niż przez ostatnie 30 lat historii .Największy rozwój w dziejach miało królestwo polskie .Pod ruskim berlem .To była unia personalna i nic więcej .
Wymyślono jednak w Londynie powstanie by nam za dobrze nie było , a proxy wojnę przeciwko Rosji ..
Czy wojna na Ukrainie i próba wepchnięcia nas do wojny przez Londyn i Waszyngton to nie kalka tamtych wydarzeń .
Doczekałam się w końcu długiego odcinka. Forma wyśmienita, niczym nie ustępuje klasycznym, filmowym nagraniom :) Pana filmy to złoto … czy uczęszczał Pan na wykłady varsavianistyczne?
czasem zdarza mi się uczestniczyć w wykładach lub spacerach organizowanych trzech innych ludzi :)
@@opowiadamhistorie dziękuję
Dziękuję za film. Naprawdę ciekawy. Co do Pałacu Saskiego (też mi się bardziej podoba barokowe założenie, ale cóż)- Apeluję nie szczędzić środków, wstawić nawet złote sedesy, a kosztami obciążyć Niemców, którzy go wszak wysadzili!