MECENAS radzi: Co robić, gdy Twój szef przekracza granice? | Wojciech Zając

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 18 พ.ย. 2024

ความคิดเห็น •

  • @AOTBrightSide
    @AOTBrightSide ปีที่แล้ว +15

    Historia dziewczyny vs starszej Pani świetna! Uderzające jest to, że nikt ze świadków nawet się nie zająknął wcześniej, że zdarzenie było skutkiem, a nie inicjatorem. Dla mnie to jest właśnie główna przyczyna mobbingu - współpracownicy zachowują sie jak trzy małpki, ta ślepa, ta głucha i ta niema, a szkoda, bo tworzy idealne warunki dla mobbera.

    • @sylwuniap4951
      @sylwuniap4951 ปีที่แล้ว +2

      Niestety

    • @dzigit4680
      @dzigit4680 ปีที่แล้ว +4

      Tak rzeczywiscie jest najczesciej i chyba od zawsze. Dziwne dla mnie jest to, ze dojrzali ludzie nie są w stanie tego dostrzegać i że tak bardzo jest to akceptowalne społecznie

    • @pumaTe
      @pumaTe ปีที่แล้ว +6

      Ludzie są wygodni. Jeśli sami mają dobre układy z moberem, to palcem nie kiwną w czyjejś obronie. Zwłaszcza jeśli to jest szef

    • @evbemma33
      @evbemma33 4 หลายเดือนก่อน +1

      Tak historia tej dziewczyny vs mobberki z życia wzięta. Dlaczego tylko jedna osoba finalnie się zreflektowała by zbadać kontekst/historie co się wcześniej takiego działa ze pewnego dnia złość tej dziewczyny wybuchła.

  • @magosia7865
    @magosia7865 ปีที่แล้ว +12

    Świetny materiał. Szkoda tylko że tak mało osób nie zaznacza łapki w górę. To z tego co wiem zwiększa zasięgi. Dobrze by było żeby ta tematyka była rozpowszechniana. Nie zdajemy sobie nawet sprawy że naruszanie zasad współżycia społecznego a tym bardziej mobbing może i często ma tragiczne skutki. Bardzo dziękuję że podejmuje Pan tak ważne tematy w tak profesjonalny sposób. Takie materiały i podnoszenie świadomości może niejednej osobie uratować życie. Dosłownie.

  • @calvinshockofficial
    @calvinshockofficial ปีที่แล้ว +3

    Świetny mecenas. Bardzo interesująco wyjaśnił tą tematykę. Słychać, że stoi za tym Panem duże doświadczenie i wiedzą oraz nieszablonowość. Przykład ten młodej pracownicy i starszej Pani. Łatwo można kogoś ocenić i skrzywdzić po pozorach. Dlatego warto zagłębić się w temat i przyjrzeć nie tylko "pozorom". Świetny fachowiec!

    • @evbemma33
      @evbemma33 4 หลายเดือนก่อน

      Tak historia tej dziewczyny vs mobberki z życia wzięta. Dlaczego tylko jedna osoba finalnie się zreflektowała by zbadać kontekst/historie co się wcześniej takiego działo ze pewnego dnia złość tej dziewczyny wybuchła.

  • @maw-zs1vr
    @maw-zs1vr ปีที่แล้ว +2

    Bardzo wartościowe video. Dziękuję.
    Polecam obejrzeć nagranie o ciemnej triadzie, które jest super uzupełnieniem tego tematu.
    Osobiście uważam, że świadomość problemu, sytuacji w której człowiek się znalazł jest kluczowa, gdzie są moje granice, czy moje potrzeby są zaspokojone, z kim lub z czym mam do czynienia? Nie z każdym człowiekiem da się dogadać i nie każdy problem da się rozwiązać. Warto myśleć przede wszystkim o swoim zdrowiu. Warto też porozmawiać o swojej sytuacji ze specjalistą czy to psychologiem czy prawnikiem. Poszukać mądrych ludzi którzy mogą pomóc, wesprzeć chociażby rozmową, aby nie mierzyć się z tym problemem samotnie. W stresie zatraca się realną ocenę sytuacji. Czy zawsze wszystkim zależy na pozytywnym rozwiązaniu problemu, na znalezieniu porozumienia z pracownikiem? Warto zadać sobie kilka podstawowych pytań i uczciwie sobie na nie odpowiedzieć.
    Odejście jest często najlepszym rozwiązaniem.

  • @renatajaroszek3649
    @renatajaroszek3649 ปีที่แล้ว +3

    1h 05 minuta - niesamowite!!!

  • @Beatko493
    @Beatko493 ปีที่แล้ว +2

    Dziekuje za wywiad.
    Tez miałam taka sytuacje z moim szefem, skargi w HR nic nie przyniosły (nie byłam jedyna) Zwolniłam sie. Teraz juz zawsze będę od razu stawiała granice i komunikowała od razu co nie pasuje.

  • @korneliakk
    @korneliakk ปีที่แล้ว +2

    Bardzo ważny temat! Dziękujemy za ten wywiad! Pan Wojciech- mega rzetelna wiedza!

  • @kasiaklara8538
    @kasiaklara8538 4 หลายเดือนก่อน +1

    O ile dobrze zrozumiałam pana mecenasa wychodzi na to, że skoro jestem na przykład osobą, która z powodu jakichs własnych cech (bo pewnie jest to jakaś nadwrażliwość) wpada w miejscu pracy w rolę osoby mobbingowanej, to już sąd tego nie potraktuje poważnie. Idąc tym tropem oznacza, że trzeba się pogodzić z faktem bycia mobbingowanym w grupie. Powinno chodzić chyba o to, żeby nikt, niezależnie od poziomu nadwrażliwości, nie był mobbingowany.

  • @ElzbietaM.M.
    @ElzbietaM.M. ปีที่แล้ว +1

    Bardzo ważny temat. Pan radca Wojciech Zając imponuje praktyczną wiedzą w szerokim kontekście. Dziękuję za ten odcinek.

  • @ElzbietaLisowska-o5e
    @ElzbietaLisowska-o5e ปีที่แล้ว +1

    Świetna rozmowa, temat obowiązkowy do wysłuchania. Dawid, Gratuluję doboru tematu i rozmówcy.

  • @katarzynapiechowska7040
    @katarzynapiechowska7040 ปีที่แล้ว +1

    Kolejny rewelacyjny odcinek

  • @sdzlegalschindhelm3656
    @sdzlegalschindhelm3656 ปีที่แล้ว +1

    Gorąco zachęcamy do obejrzenia! Bardzo ważne pytania dotyczące delikatnych i trudnych do udowodnienia naruszeń w miejscu pracy. Przed mikrofonem prawdziwy ekspert od prawa pracy z olbrzymim doświadczeniem zawodowym.

  • @renatajaroszek3649
    @renatajaroszek3649 ปีที่แล้ว +1

    bardzo ważny wywiad, dziękuję, rzetelna wiedza!

  • @1matim
    @1matim 8 หลายเดือนก่อน

    dzięki za filmik

  • @marcinzbrojnik9766
    @marcinzbrojnik9766 2 หลายเดือนก่อน

    Moja rada dla wszystkich osób które czują się dręczony źle traktowane w pracy jest następująca. Złożenie pozwu o mobbing lub też naruszenie dóbr osobistych ewentualnie pomówienie zniesławienie bo to są bardzo podobne oskarżenia a mają wspólne źródło w postaci poczucia złego traktowania. Zdobywamy dowody na to że osoba która nas źle traktuje myli się . W wyrazie agresji nie reaguje agresją chociaż to jest czasem bardzo trudne ale powstrzymujemy się od tego żeby nie było teraz z tą dziewczyną która rzuciła tym kluczem. Brońmy się za pomocą rzeczowych niezależnych argumentów mających czy mogące mieć podstawy w naszej pracy czyli jeżeli ktoś oskarża nas o to że źle zrobiliśmy na przykład jakiś produkt spóźniliśmy się z raportem czy inna część złamaliśmy na przykład regulamin pracy to argumentuje to kulturalnie ale podpiera mnie to dowodami że pan pani się myli bo przecież ja mam dowód w postaci na przykład e-maila w postaci tutaj nie wiem nagrania z kamer że tam dostarczają ten raport w postaci decyzji kontroli jakości i tak dalej i tak dalej. Skonsultuj się z psychologiem w Polsce są bezpłatne infolinię W wielu miastach powiatowych gminnych działają centra pomocy gdzie pracują na koszt samorządu rządu psychologowie terapeuci inni specjaliści którzy nie pobierają opłat od klientów. Zadzwoń mi na taką infolinię wsparcia dla osób z problemami gdzie specjaliści na koszt rządu będą nam pomagać i podejmą decyzję czy iść z tym do psychologa stacjonarnego na wizytę czy ewentualnie za wiadomość policję czy iść do sądu do prawnika. I nie krytykuj publicznie takiego zachowania ponieważ ryzykujemy nie tylko zwiększenie intensywności tego zachowania ale też właśnie proces cywilny czy też inne konsekwencje odwetowe w ostateczności procesy cywilnej o zniesławienie pomówienie. Dlatego by nie podejmować też pochopnych decyzji w sensie na przykład donosić na przełożonego na innego pracownika ponieważ może się okazać że psycholog czy terapeuta z którym porozmawiamy I stwierdzi że to nie wyczerpuje znamion jakichś negatywnych zachowań złamania zasad współżycia społecznego . Wojskowy by powiedział że walka w sądzie to jest jak bitwa. Nie bądźmy jak Rosjanie w 2022 roku atakują z Ukrainy którzy mieli pewność że oni wygrają w kilka dni bo oni mają przewagę jak się okazało pomylili się bo możemy się właśnie pomylić tak bardzo jak oni wtedy i konsekwencje mogą być dla nas osobiście jeszcze gorsze. Nie rozpoczynamy bitwy w której nie jesteśmy w stanie wygrać albo nie jesteśmy pewni że ją wygramy .

  • @irnakovtun4658
    @irnakovtun4658 ปีที่แล้ว +1

    Pracowałam w korporacji zgłosiłam mobbing ze stronę mojej przelozonej. Prawie połowę zespołu zgodzili to podterdzic. W końcu byłam oskarżona że to ja podważam autorytet menedżerowej bo połowa zespołu wie o moich z nią trudnosciach. Świadkami był cały zespół poprostu inna połowa nie chciała kłopotów 😊

  • @Liliana-mz4zc
    @Liliana-mz4zc ปีที่แล้ว

    Panie Wojciechu, rewelacyjna rozmowa. Niestety nie mogę powiedzieć, że nie mam wiedzy na ten temat (teoretycznej i praktycznej). Natomiast jestem pod wrażeniem sposobu w jaki połączył Pan stan prawny z realnymi życiowymi sytuacjami. Myślę także, że przedstawił Pan pewien model idealny reakcji szefów-mobberów. Osoby rozumiejące racje drugiej strony występują na sztuki, osoby bez refleksji w hurcie ;-) Historie których sama byłam świadkiem lub uczestnikiem spowodowały, że zupełnie inaczej zaczęłam patrzeć na to jak daleko można się posunąć w przekraczaniu granic innych osób. Szkolenia rzecz ważna ale jeśli nie będą z nich korzystać osoby z potencjałem i chęcią zmiany te zjawiska będą się nasilać. Pozdrawiam.

  • @bogdanjonczyk8182
    @bogdanjonczyk8182 ปีที่แล้ว +1

    Bzury, mobbing odgrywa się za zamkniętymi drzwiami. Pracodawca wymownym ruchem dłoni - stop- odbiera prawo głosu,czyli możliwości przedstawienia mojego punktu widzenia . Byłam mobbingowana 7 lat. Jedynym argumentem pracodawcy przeciwko mnie było stwierdzenie "nie nadajemy na tych samych falach".

  • @marcin3136
    @marcin3136 ปีที่แล้ว +1

    Jeden z Muzułmanów, którego poznałem w Niemczech, wziął łopatę i ganiał za szefem (Niemcem). Wsadzili go do psychiatryka na miesiąc. Jak wyszedł, to szef był już bardzo kulturalny i miły. Jednak chyba lepiej szukać bardziej pokojowych rozwiązań, ale z tą samą skutecznością (nazwijmy to "skuteczność latającej łopaty").

  • @olap8124
    @olap8124 ปีที่แล้ว +5

    Pytanie prawnicze do tego tematu. Jeśli nagram na dyktafon rozmowę z przełożonym w tajemnicy przed nim,czy mogę użyć tego nagrania jako dowód w sprawie sądowej?

  • @MartynaMartian-dq5zf
    @MartynaMartian-dq5zf หลายเดือนก่อน

    Mobbing to częste zjawisko jednak jego udowodnienie jest bardzo trudne i dlatego do sądów trafia tak znikoma ilość spraw. Oczywiście część osób nie odróżnia mobbingu od dyskryminacji, która zachodzi częściej. Zdarzają się też pracownicy którzy mogą być przesadnie wrażliwi i nawet krzywe spojrzenie kolegi z pracy czy szefa może już być się ukryte nie odbierane jako gnębienie. Na przekór temu część pracowników będąca ofiarami mobbingu - będzie z początku to lekceważyć, wmawiać sobie że pewnie mu się wydaje - a po jakimś czasie będzie obwiniać siebie. O to właśnie chodzi mobberom.

  • @evbemma33
    @evbemma33 4 หลายเดือนก่อน

    Doświadczyłam "zmuszenia" do odejścia dwóch osób z zespołu, najpierw upadek na zdrowiu śnie apetycie i l4 następnie zwolnienie się, zespół wszystko widział nikt nie reagował nie zapytał co się dzieje. Menedżerka kobieta mobbingowala różnymi technikami głównie na 1:1 czyli bez świadków, choć izolowanie danych osób inny ton głosu do nich inne odżywki nie dało się nie zobaczyc i na spotkaniach w większym grobie. Ta osoba w firmie pracuje 15 lat przyjaźni się z dyrektorka działu. Ile osób doświadczył przy niej tego odczlowiaczającwgo ochydnego doświadczenia trudno zliczyć.

  • @10Jasha
    @10Jasha 5 หลายเดือนก่อน

    Się śmieję, bo Mecenas mówi że "jezeli nam to się nie podoba , to mamy założyć własną działalność.." i to mówi fachowiec od prawa ds agresji w miejscu pracy.
    Być może, on zapomniał definicję agresji - ze agresja to jest nastawienie wrogie , skolei mobbing to stworzenie wrogiej upokarzajacej , uwłaszczającej atmosfery zamiast tworzenia dobrych relacji partnerskich czyli równych

  • @dzigit4680
    @dzigit4680 ปีที่แล้ว +1

    Nie rozumiem jak trzeba byc zacietrzewionym, zeby nie zapytac tej dziewczyny od klucza- DLACZEGO

    • @evbemma33
      @evbemma33 4 หลายเดือนก่อน +1

      Nawet sam Mecenas o to nie zapytał- dopiero później przyszla do niego ta refleksja - więc o czym mu tu mówimy- kto w ogóle jest zainteresowany historia i przeżyciami osoby mobbingowanej

  • @olap8124
    @olap8124 ปีที่แล้ว +1

    Pytanie prawnicze. Mając zwolnienie lekarskie z powodu stresu w pracy, pracodawca ma prawo mi nie wypłacić pieniędzy za to zwolnienie?

    • @korneliakk
      @korneliakk ปีที่แล้ว

      Z tego co wiadomo, zwolnienie lekarskie może podważyć tylko ZUS. Dodatkowo to ZUS opłaca zwolnienia lekarskie, nie pracodawca

    • @victoriaquentines2955
      @victoriaquentines2955 ปีที่แล้ว +1

      Niestety wszystko co zostało powiedziane ma miejsce na ogromna skalę w Polsce ale nikt celom mobbingu nie pomaga.Jestem celem mobbingu w wojsku polskim przez kilka lat żadna z instytucji ani żaden funkcjonariusz nie zareagował na moje sygnaly

  • @irnakovtun4658
    @irnakovtun4658 ปีที่แล้ว

    Jestem ciekawa jeżeli mamy stanowisko w dziale sprzedaży w lokalnej polskiej firmie i zatrudnimy jak najbardziej inteligentną i doświadczoną kobietę ale bardzo wierzącą muzułmankę ubraną jak tego wymaga jej religia. Później ona będę miała gorsze wyniki i będzie zwolniona. Czy będę to dyskryminacja? Czy będzie dyskryminacja jeżeli w ogóle jej nie zatrudnimy?

  • @marcinzbrojnik9766
    @marcinzbrojnik9766 2 หลายเดือนก่อน

    Historia tej dziewczyny która rzuciła kluczem w tę kobietę starszą znaczy stażem starszą psycholog zaliczy do sytuacji typu kopiuj wklej jak się mówi w języku informatycznym. Czyli typowa książkowa podręcznikowa popularna i jakby to nazywało po prostu nie wyróżniający się niczym spośród innych tego typu. Lęk przekształca się w agresję! Jest to typowe zachowanie ofiary to przemocy to i to samo występuje wśród zwierząt domowych. Występuje to w sytuacji gdy istnieje hierarchia w jakiejś grupie i osoba stojąca wyżej w hierarchii tej grupy nadużywa przemocy znęca się właśnie dręczy stosuje mobbing jako symbol po prostu przemocy bo mobbing stał się po prostu symbolem przemocy psychicznej A to słowo przecież oznacza dręczyć z angielskiego . Tęczowe hierarchii który jest dręczony on do pewnego momentu przyjmuje ten to przemoc ze strony osoby stojącej wyżej w hierarchii aż Auchan za granicę w której uznaje że jedynym możliwym rozwiązaniem tej sytuacji jest aktywna obrona jest po prostu walka obrona przed tym dręczycielem. Podobnie dzieje się w przypadku przemocy domowej A oboje osób występujących w tym filmie Na pewno znają tę sytuację przynajmniej od znajomych no bo wiadomo każdy psycholog każdy prawnik ma też swoje specjalizacje i nie każdy musi znać się na przemocy domowej musi się tym zajmować zawodowo ale jeśli mają znajomych kolegów po fachu to wśród nich na pewno znajdzie się ktoś kto się zajmuje przemocą domową .dlatego ten opisany przypadek jest dla mnie jakby to zabrzmiało dziwnie ale jest on powszechny i stąd czasem zdarzają się zabójstwa w afekcie . Podobnie jest z agresją rówieśnicza szkoła czasem w jakichś klubach sportowych gdzie długotrwałe właśnie dręczenie czy przemoc psychiczna popularnie zwana mobbingiem powoduje że ofiara uznaje iż jedynym sposobem obrony rozwiązanie tego problemu jest adresacja wobec osoby stosującej przemoc.

  • @marcinzbrojnik9766
    @marcinzbrojnik9766 2 หลายเดือนก่อน

    Umieszczanie tego obrazka świętej w tej historii dotyczącej celów w tym dziale sprzedaży tej korporacji biurowej od której mówi gość podcastu pokazuje jeden problem związany z funkcjonowaniem w pracy i który może stać się przyczyną dyskryminacji a w dalszej części mobbingu. Zacząć trzeba od tego że ta pracownica która poczuła się dyskryminowane złamała tą podstawową zasadę o której mówił ten gość czyli neutralności światopoglądowej w miejscu pracy. Nie powinna mówić o swoich poglądach religijnych. Kolejny aspekt tego problemu to nacisk grupy tych pracowników którzy zostali zatrudnieni wcześniej na tą kobietę żeby ujawniała informacje prywatne które zgodnie z kodeksem pracy nie ma obowiązku ujawniać. Kodeks pracy mówi że pracownik powinien ujawnić pracodawcy wszelkie informacje które mają lub mogą mieć wpływ na możliwość wykonywania obowiązków służbowych. Ta ta granica jest często płynna bowiem bardzo często dotyczy spraw rodzinnych prywatnych osobistych kandydata do pracy oraz pracownika. Te sprawy prywatne to jest na przykład sytuacja rodzinna czy czyli Czy pracownik ma dzieci do lat 8 bowiem zgodnie z kodeksem pracy przysługuje mu dodatk owe 4 dni urlopu albo jeżeli pracownik jest przewlekle chory a lekarz medycyny pracy go dopuścił do tej pracy jeśli musisz w trakcie pracy zażywać jakieś leki żeby nie budzić podejrzeń co do legalności tych substancji. Kolejnym aspektem dla tej sprawy jest to że pracownicy chcą poznać tą osobę a więc dowiedzieć się o życiu prywatnym nowego pracownika a ten pracownik by być uznanym być lubianym akceptowanym przez grupę przekazuje te informacje nawet jeśli wie że nie musi tego robić. Czasami bywa też tak że jeśli pracownik ten nie przekazuje informacji o sprawach prywatnych to grupa wywiera nacisk na niego czy też mści się na nim Po prostu dyskryminujące go co może przerodzić się w mobbing.

  • @piotrdorosinski3250
    @piotrdorosinski3250 ปีที่แล้ว

    Świetnia rozmowa. Zastanawia tylko, dlaczego słowo „molestowanie” zostało auto-ocenzurowane?

  • @barbara4935
    @barbara4935 ปีที่แล้ว

    Pewnie ten opowiadacz tych hardcorowych żartów, po tym lanchu poszedł do jakiegoś innego pana mecenasa , który wyjaśnił jakie wiążą się konsekwencje prawne z takim zachowaniem i stąd te przeprosimy.