Tomografia komputerowa

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 6 ก.ย. 2024
  • Film został przygotowany i przedstawiony przez prof. Ryszarda Tadeusiewicza z Katedry Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej - AGH.
    Film przedstawia podstawy uzyskiwania zobrazowania medycznego narządów wewnętrznych ciała człowieka (a zwłaszcza mózgu!) za pomocą aparatu nazywanego tomografem komputerowym. Przedstawione są powody stosowania tomografii komputerowej zamiast tradycyjnej rentgenografii, sposób otrzymywania obrazu tomograficznego przekrojów ciała pacjenta oraz przykładowe zastosowania tomografii w diagnostyce medycznej.
    Ten film powstał na bazie prezentacji, która została przygotowana dla studentów w celu zdalnego nauczania w kwietniu 2020 roku, gdy AGH była zamknięta z powodu pandemii. Prezentacja zawierała animacje i komentarz słowny, które powinny się przeplatać. Niestety przeróbka do postaci filmu spowodowała, że na kolejnych wyświetlanych slajdach najpierw wykonywane są wszystkie animacje, a potem wygłaszany jest komentarz. Ale i tak z filmu można skorzystać.
    Strona Katedry Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej - AGH: kbib.agh.edu.pl/
    Jeśli podoba Ci się ten film oraz jesteś zainteresowany prezentowaną tematyką, zasubskrybuj kanał. Możesz również wspierać rozwój tego kanału poprzez komentarze oraz polubienia.

ความคิดเห็น • 13

  • @tomaszrozborski4030
    @tomaszrozborski4030 3 ปีที่แล้ว

    Super wykład. Pozostało tylko jedno pytanie. Jak gęsto są robione poprzeczne przekroje w dzisiejszych tomografach, czyli jak dobrze rozumiem, jaka jest grubość vokseli? Pozdrawiam autora.

    •  3 ปีที่แล้ว +1

      Grubość warstwy wynosi 1 - 2 mm, ale odstępy między warstwami to 10 do 20 mm.

  • @izakowalska1619
    @izakowalska1619 2 ปีที่แล้ว

    Prosze o odpowiedz , czy tk glowy moze uszkodzic wzrok? Boje sie, gdyz nie dostalam zeadnej ochrony na oczy .

    •  2 ปีที่แล้ว +1

      Przepraszam za opóźnienie odpowiedzi. Tomografia głowy (którą także przechodziłem jako pacjent) nie uszkadza w żaden sposób gałek ocznych czy innych elementów systemu wzrokowego. Pozdrawiam!

    • @izakowalska1619
      @izakowalska1619 2 ปีที่แล้ว

      @ Dziekuje Panie Doktorze , strasznie sie balam , wyczytalam gdzies ze nakladki na oczy ochronne trzeba zalozyc . Mialam 1 tk glowy w styczniu i 2 tk glowy po 7 tyg . Naczytalam sie w necie i prawie zawalu dostalam. Panie Doktorze , jesli to byly 2 tg glowy w krotkim odstepie czasu ,bez zadnych oslon na oczy, to nic nie zmienia ,tak? 😊

  • @83RobAk
    @83RobAk 3 ปีที่แล้ว

    Ciekawy wykład tyle, że na zdjęciach przedstawiających przekrój mózgu obraz pochodzi z rezonansu magnetycznego a nie tomografu komputerowego!

    •  3 ปีที่แล้ว +1

      Rzeczywiście, przepraszam!

    • @izakowalska1619
      @izakowalska1619 2 ปีที่แล้ว

      Czy tk glowy moze uszkodzic wzrok?

    • @83RobAk
      @83RobAk 2 ปีที่แล้ว

      @@izakowalska1619 nie jestem fachowcem ale z tego co wiem to chyba nie. Natomiast pochlaniaja mocniej dawke promieniowania dlatego w niektorych tomografach gantry sie pochyla aby zmniejszyc ten efekt.

    • @izakowalska1619
      @izakowalska1619 2 ปีที่แล้ว

      @@83RobAk Mialam tg glowy w styczniu i po 7 tyg znowu tk glowy , boje sie bo nie dali nic na ochrone oczu ,

    • @83RobAk
      @83RobAk 2 ปีที่แล้ว

      @@izakowalska1619 myślę że należy zaufać wykonującemu badanie. Nie ma osłon na oczy ani na żadna partie ciała. Promienie są bardzo przenikliwe. Osłonę ma personel w postaci fartuchów. Dodatkowo liczone i sumowane są dawki, więc prawdopodobnie było brane pod uwagę, że to kolejne badanie.